به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، یکی از روش‌های رایج فریبکاران از طرقی مانند فیشینگ است که به موردی گفته می‌شود که به وسیله هکر یا حمله‌کننده با انتساب به شخص یا سازمانی معتبر، اطلاعات حساس مانند نام کاربری، رمز عبور و رمز کارت‌های اعتباری ربوده می‌شود. در این نوع کلاهبرداری، اصولا زیان‌دیده، اموال خود را به کلاهبردار تسلیم نمی‌کند بلکه در بیشتر موارد از حساب او، سوء‌استفاده به عمل آمده و بدهکار می‌شود یا از حساب مربوط به نحو متقلبانه و برخلاف رضایت و اطلاع ذی‌نفع برداشت می‌شود.

در اجرای قانون تجارت الکترونیکی، مجازات کلاهبرداری رایانه‌ای، حبس از یک سال تا سه سال و پرداخت جزای نقدی معادل مال مأخوذه و نیز رد مال به صاحبان اموال است. ممکن است کلاهبرداری رایانه‌ای همراه با جرایم دیگری مانند جعل یا استفاده از کارت‌های مجعول اتفاق بیفتد.

بدین ترتیب هرکس در بستر مبادلات الکترونیکی، از طریق ورود، تغییر، محو و توقف داده‌پیام و مداخله در پردازش داده‌پیام و سیستم‌های رایانه‌ای یا استفاده از وسایل کاربردی سیستم‌های رمزنگاری تولید امضا مثل کلید اختصاصی، بدون مجوز امضا کننده یا تولید امضای فاقد سابقه ثبت در فهرست دفاتر اسناد الکترونیکی یا عدم انطباق آن وسایل با نام دارنده در فهرست مزبور و اخذ گواهی مجعول و نظایر آن اقدام به جعل داده‌پیام‌های دارای ارزش مالی و اثباتی کند تا با ارایه آن به مراجع اداری، قضایی، مالی و ... به عنوان داده‌پیام‌های معتبر استفاده کند، جاعل محسوب و به مجازات حبس از یک تا سه سال و پرداخت جزای نقدی محکوم می‌شود.

منبع:میزان
انتهای پیام/

منبع: باشگاه خبرنگاران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

آموزش الکترونیکی در مدارس و ضرورت آن چیست؟

در سامانه آموزش مجازی LMS می‌دانیم که یکی از اهداف عالی نظام تعلیم و تربیت، افزایش کیفیت یادگیری دانش‌آموزان و رشد علمی و فرهنگی آنان است. استفاده از آموزش الکترونیکی در مدارس و فناوری‌های نوین آموزشی و بهره‌گیری از آنها در مراکز آموزشی، هرچند که نمی‌تواند یگانه ابزار مقابله با تهدیدها و رهایی از امواج خروشان تغییرات پرشتاب جامعه بشری باشد، اما به موسسات نوید می‌دهد که با استفاده مستمر از این فناوری، حداقل یک گام جلوتر از رقبای خود حرکت کنند.

امروز شکل سنتی کلاس‌های درس رو به افول است. روز به روز بر تعداد مدارس هوشمند افزوده می‌شود. مدارس هوشمند مدارسی هستند که با داشتن امکانات ارتباطی کافی و با اتصال به شبکه‌های ملی و جهانی، دسترسی معلم و دانش‌آموز را به منابع عظیم علمی و محتوای آموزشی فراهم می‌کنند.

آموزش الکترونیکی در مدارس به کمک رایانه از طریق شبکه‌هایی مانند اینترنت، اینترانت و به صورت چند رسانه‌ای انجام می‌شود. به عبارت دیگر، محتوای برنامه‌های درسی با استفاده از صدا، تصویر، متن، فیلم و… ارائه می‌شود. سامانه آموزش مجازی امکان بهره‌گیری از تعامل و ارتباطات دوسویه و چند سویه بین معلم و شاگرد و نیز بین شاگردان، کیفیت فرآیند یاددهی یادگیری را به بالاترین سطح خود می‌رساند.

با پیشرفت فوق العاده ای که در سال های اخیر شاهد آن بودیم، تعجب برانگیز نیست که آموزش الکترونیک بتواند دنیای آموزش و پرورش را زیر و رو کند. اگر شما در حال حاضر در حال مدیریت یا کار در یک موسسه آموزشی سنتی باشید، چنین مسئله ای ممکن است شما را کمی نگران کند، اما واقعا نباید اینگونه باشد.

نقش آموزش الکترونیک جایگزین آموزش سنتی در کلاس درس نیست، بلکه نقش مکمل آن را دارد. آموزش الکترونیکی برای آن دسته از افرادی که، به دلایلی مانند محدودیت های زمانی و مکانی و یا به دلیل هزینه، امکان یادگیری سنتی و معمول را ندارند، فرصت های یادگیری فراهم می کند.

در حقیقت، نه تنها موسسات آموزشی سنتی با خدمات آموزش الکترونیکی پیشرفت می کنند، بلکه اغلب آن ها با آغوشی باز آموزش مجازی را به خودی خود می پذیرند، و دوره های آموزش مجازی اجرا می کنند.

مزایای یادگیری و آموزش الکترونیکی در مدارس

امروز با پیدایش آموزش الکترونیکی در مدارس ، تصورات قبلی در زمینه نیاز به امکانات فیزیکی بسیار برای امر آموزش و یادگیری در سطح عمومی و آموزش عالی متحول و دگرگون شده است اکنون با به صحنه آمدن مراکز آموزش الکترونیکی، امکان یادگیری در هر زمینه‌ای، برای هر فردی و در هر زمان و مکانی به صورت مادام‌العمر فراهم است.

از این جمله مزایای آموزش الکترونیکی این موارد قابل ذکرند:

-کاهش استرس‌ها و فشارهای روانی در دانش‌آموزان از طریق گسترش یادگیری‌های تعاملی، فردی و مجازی

-تحقق عدالت آموزشی از طریق گسترش دسترسی به دامنه وسیعی از محتوای الکترونیکی

-افزایش مشارکت معلمان و دانش‌آموزان در فرآیند تعلیم و تربیت و تولید محتوای بومی و محلی

-افزایش امکان نظارت و کنترل دقیق یادگیری دانش‌آموزان و ارزشیابی از آموخته‌های آنان از طریق سامانه آموزش مجازی LMS و ارزشیابی مجازی و…

 

چالش ها و موانع آموزش الکترونیکی در مدارس

 

مهم‌ترین چالش‌هایی که بر سر راه آموزش الکترونیکی (LMS) در ایران وجود دارد عبارتند از:

1) کمبود زیرساخت‌های فنی و مخابراتی

2) نیاز مخاطبان به سواد رایانه‌ای

3) لزوم تهیه محتوای الکترونیکی

4) محدود بودن مدرسان راغب به کار در این حیطه

5) لزوم سرمایه‌گذاری در زمینه فناوری اطلاعات

6) نبود نیروی انسانی آموزش دیده و مناسب

7) نبود ارتباط چهره به چهره بین مدرس و دانش‌آموز

8) بومی نبودن محتوای آموزشی

9) لزوم تایید محتوای دوره‌ها توسط سازمان‌ها و ادارات

10) وجود نظام آموزشی متمرکز و یکسویه در برنامه‌ریزی‌های آموزشی و درسی

11) نبود شبکه‌ای واحد در سطح کشور، برای حمایت از پشتیبانی

نقش آموزش الکترونیکی در یادگیری و بهبود آموزش معلمان

شواهد به دست آمده از بررسی‌های تحقیقاتی نشان از آن دارد که فنون تدریس و نوع تفکر معلمان، بر بکارگیری آموزش الکترونیکی در مدارس (LMS) و در نتیجه پیشرفت دانش‌آموزان تاثیر بسزایی دارد.

دانش معلمان

روش بکارگیری آموزش الکترونیکی در کلاس درس تحت تاثیر دانش معلمان درباره تحت تاثیر دانش معلمان درباره موضوع مورد تدریس و نیز ارتباط فناوری اطلاعات با آن قرار دارد. بعضی از معلمان منابع فناوری اطلاعات را که به موضوع درسی خاصی مربوط است، انتخاب می‌کنند.

شواهد نشان می‌دهد، وقتی معلمان دانش خود را در زمینه موضوع درس و شیوه یادگیری دانش‌آموز به کار می‌بندند، به کارگیری فناوری اطلاعات بیشترین اثر مستقیم را برپیشرفت شاگردان می‌گذارد.

دانش مربوط به فن معلمی

باورها و ارزش‌های مربوط به فن آموزش یا روش تدریس معلم نقش مهمی در شکل دادن به فرصت‌های یادگیری از طریق فناوری ایفا می‌کند.

اعتماد معلمان در به کارگیری فناوری اطلاعات

اگر معلم سازماندهی دانش‌آموزان را بر مبنای فعالیت‌های مبتنی بر فناوری اطلاعات تنظیم کند، کارایی گروهی و فردی دانش‌آموزان نیز می‌تواند به موازات آن بیشتر باشد.

سازماندهی

اگر معلمان نتوانند تشخیص دهند که اتخاذ رویکردهای جدید تدریس، طرح درس و برنامه درسی، از جمله ضروریات تعامل است، در فرآیند یاددهی – یادگیری محدود خواهد شد.

به نقل از مجله رشد تکنولوژی، فناوری آموزش الکترونیکی به عنوان یکی از دستاوردهای عصر اطلاعات روز به روز گسترش می‌یابد، لذا با توجه به مزایا و معایب آموزش مجازی، لازم است سازمان‌ها و به خصوص مدارس، در استفاده از این فناوری جدی‌ تر بکوشند.

الان که آموزش الکترونیک در حال تبدیل شدن به یک روش محبوب برای تسهیل آموزش است، سیستم مدیریت یادگیری برای مدارس یک موضوع داغ محسوب می شود. با وجود آموزش دانش آموزان در کلاس، خارج از کلاس و در گزینه های خودآموزی، موسسات آموزشی نیازمند راهی برای ساده کردن تمام این اطلاعات در یک مکان هستند. یک سیستم مدیریت یادگیری (LMS) می تواند به کم کردن وظیفه پیچیده ردیابی داده های آموزش با استفاده از یک نرم افزار کمک کند.

پشتیبانی از فناوری یک از ضروریات برای تبدیل یک مدرسه به یک مدرسه مجازی و اجرای آموزش الکترونیکی در مدارس است. تجهیزات تکنولوژیف ابزار، منابع، اینترنت و زیرساخت های فناوری باید حفظ شوند و با تکنولوژی های جدیدی که در دسترس هستند جایگزین شوند. این نیازمند صرف هزینه، زمان و به کار گرفتن افراد درست است. مدرسه باید یک بودجه برای این جایگزینی فن آوری در نظر بگیرد که در نهایت بتواند یادگیری الکترونیکی را پیاده کند. برای پشتیبانی و نگه داری از تجهیزات فنی و همچنین پشتیبانی از معلم ها در زمینه با مسائل مربوط به فن آوری های مختلف، باید کارمندان پشتیبانی فناوری به کار گرفته شوند. یکی از مهم ترین فن آوری های آموزش مجازی سامانه مدیریت یادگیری LMS می باشد

توضیح شهردار قم درباره خارج‌نشینی فرزندانش: آنها سفیران نظام هستند!| زندگی ساده‌ای دارم

قبل از گیردادن به ویلا‌های لواسان، به حوزه لواسان باید گیر بدهید+فیلم

واکنش آیت الله نوری همدانی و جنتی به اختلاف محمد یزدی و آملی لاریجانی

کلیدواژه: دانشنامه حقوقی فیشینگ

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۷۷۰۶۶۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ایجاد سامانه‌های الکترونیکی به کاهش اتلاف وقت مردم کمک می‌کند
 • باند جعل و کلاهبرداری منهدم شد
 • باند کلاهبرداری از اتباع خارجی منهدم شد
 • انهدام باند کلاهبرداری از اتباع خارجی در تهران
 • موافقت رهبرانقلاب با عفو و تخفیف مجازات تعدادی از محکومان
 • انهدام باند کلاهبرداری از اتباع خارجی
 • الکترونیکی شدن فرایند مالیات نقل و انتقال املاک تا سه ماه آتی
 • حراست ادارات در اجرای طرح استفاده از مجازات جایگزین حبس نقش اساسی دارند/ مجازات زندان باید تنها برای افراد شرور، سابقه دار و خطرناک استفاده شود
 • مجازات زندان باید تنها برای افراد شرور، سابقه‌دار و خطرناک استفاده شود‌
 • ۱۶۰۷ حکم مجازات جایگزین حبس در خراسان جنوبی صادر شد
 • موافقت رهبر انقلاب با تخفیف مجازات برخی محکومان
 • بازی های رایانه ای برای پیشبرد اهداف آموزشی وتربیتی پتانسیل دارند
 • موافقت رهبری به عفو مجازات تعدادی از محکومان
 • موافقت رهبر معظم انقلاب با عفو و تخفیف مجازات تعدادی از محکومان
 • موافقت با عفو و تخفیف مجازات تعدادی از محکومان به‌مناسبت اعیاد قربان و غدیر خم
 • موافقت امام خامنه‌ای با عفو و تخفیف مجازات تعدادی از محکومان
 • هوش مصنوعی با هوش طبیعی در مغز انسان یکی می‌شود
 • کلاهبرداری در قالب فروش پرندگان زینتی
 • تحقق رؤیای دیرینه نصب دستگاه‌های الکترونیکی در مغز انسان