به گزارش خبرنگار حوزه شهری گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، این روز‌ها تعداد زیادی از شهروندان برای تردد در سطح شهر از سامانه حمل و نقل عمومی استفاده می‌کنند، که مترو تهران در این میان نقش بسیار چشمگیری را ایفا می‌کند. چراکه سرعت و سیستم تهویه مناسب آن باعث رضایت شهروندان شده.

با توجه به نقشه‌های نصب شده در مترو، برخی از ایستگاه‌های آن در خط ۶ و ۷ هنوز به بهره برداری نرسیده و تعدادی از شهروندان هنگام تردد دچار مشکل شده‌اند، البته در تعدادی از ایستگاه‌ها بنر‌هایی جهت راهنمایی بهتر مسافران نصب شده است و در این گزارش قصد داریم به طور اختصار خطوط بهره‌برداری شده را شرح دهیم.

خط ۱ متروی تهران به طول ۶۸ کیلومتر با ۳۳ ایستگاه، ایستگاه تجریش در انتهای شمالی خیابان شریعتی، را به فرودگاه امام خمینی (ره) متصل می‌کند و انشعاب دیگر این خط تا حرم مطهر حضرت امام خمینی (ره)، بهشت زهرا و کهریزک ادامه دارد که سال‌های زیادی از احداث این خط می‌گذرد.

همچنین خط دو متروی تهران نیز از ایستگاه فرهنگسرا واقع در تهرانپارس تا ایستگاه تهران (صادقیه) به نشانی خیابان محمدعلی جناح، با ۲۶ کیلومتر طول و ۲۲ ایستگاه؛ شرق را به غرب تهران متصل می‌کند، که این خط هم مانند خط ۱ با سرفاصله مناسبی مسافران را جابجا می‌کند و تمام ایستگاه‌های آن به بهره برداری رسیده است.

خط تقریبا تازه تاسیس ۳ نیز از ایستگاه قائم واقع در اتوبان ارتش در شمال شرقی تهران تا ایستگاه آزادگان واقع در بزرگراه آیت اله سعیدی در جنوب غربی تهران با ۳۴ کیلومتر طول و ۲۵ ایستگاه امتداد دارد.

همچنین، خط چهار متروی تهران نیز، ایستگاه شهید کلاهدوز واقع در انتهای خیابان پیروزی را به ایستگاه ارم سبز واقع در ابتدای اتوبان تهران – کرج به طول ۲۲ کیلومتر با ۱۹ ایستگاه متصل کرده که یک خط انشعابی به طول ۲ کیلومتر و ۳ ایستگاه از این خط، ایستگاه بیمه واقع در ابتدای جاده مخصوص کرج را به پایانه‌های یک، دو، چهار و شش فرودگاه مهرآباد متصل می‌کند.

اما خط پنج مترو تهران به عنوان تنها خط برون شهری این شبکه، از ایستگاه صادقیه واقع در خیابان محمدعلی جناح تا ایستگاه گلشهر در ۴۵ متری گلشهرِکرج با ۴۲ کیلومتر طول و ۱۱ ایستگاه امتداد دارد که استان تهران را به استان البرز متصل می‌کند و از خطوط قدیمی این سامانه محسوب می‌شود.

تا اینجا وضعیت مطلوبی را در سامانه مترو شاهد بودیم و همشهریان به راحتی می‌توانند از روی نقشه به سفر‌های خود بپردازند. اما در خط ۶ مترو تهران قرار است ایستگاه حضرت عبدالعظیم در شهر ری را به ایستگاه شهدای کن در سولقان برساند و طول این خط ۳۷ کیلومتر با۳۰ ایستگاه خواهد بود که این خط در مسیر خود با خطوط ۴،۳،۲،۱ و ۷ ایستگاه تقاطعی دارد.

گفتنی است که از ۳۰ ایستگاه این خط تنها سه ایستگاه بعث- دولت آباد- میدان شهدا به بهره برداری رسیده است و مابقی آن‌ها قرار است در ماه‌های آینده افتتاح شود.

همچنین در خط ۷ مترو تهران نیز این موضوع وجود دارد، که البته این خط عمیق‌ترین خط متروی تهران است و از ایستگاه ورزشگاه تختی در جنوب شرقی تهران تا ایستگاه میدان کتاب در سعادت آباد به طول ۲۷ کیلومتر با ۲۲ ایستگاه امتداد دارد که در حال حاضر تنها ۷ ایستگاه مهدیه-هلال احمر-بریانک-کمیل-رودکی-شهید نواب صفوی-دانشگاه تربیت مدرس-میدان صنعت آن فعال است.

به گفته علی امام مدیرعامل شرکت راه آهن شهری تهران و حومه (مترو) افتتاح بخش شرقی خط ۷ متروی تهران حدفاصل ایستگاه مهدیه تا ایستگاه بسیج به طول ۸.۵ کیلومتر با ۲ ایستگاه بسیج و میدان محمدیه به زودی افتتاح می‌شود.

البته ایستگاه میدان محمدیه یک ایستگاه تقاطی است و سال‌ها قبل ایستگاه خط ۱ آن افتتاح شده و به زودی ایستگاه خط ۷ آن نیز بهره برداری می‌شود.

باتوجه به مطالب گفته شده، شهروندان برای استفاده از مترو می‌توانند به جز خط ۶ و ۷، از روی نقشه به سفر‌های خود بپردازند و برای استفاده از این ۲ خط توجه لازم را داشته باشند.

انتهای پیام/

منبع: باشگاه خبرنگاران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

آخرین وضعیت نخستین وعده شهردار/لیست کارگاه های جمع آوری شده مترو

به گزارش خبرنگار مهر، تصرف بخشی از معابر پایتخت توسط کارگاه های عمرانی رویه ای معمول در شهر تهران است. این که ماه ها پیاده رویی در اشغال یک پروژه ساختمانی باشد.

زمانی پروژه نیمه کاره رها می شد و سال ها شهروندان از بخشی از فضای شهر محروم می شدند. آزاد سازی فضاهای شهری به نفع شهروندان  اولین وعده ای بود که شهردار تهران داد. از زمانی که رای اعتماد پارلمان محلی تهران را به دست آورد و در جمع خبرنگاران حاضر شد تا نخستین روزی که پا به اتاق شهردار در خیابان بهشت گذاشت.

جمع آوری کارگاه عمرانی میدان هفت تیراولین گام برای حذف کارگاه های اضافه بود. پس از آن  معاون هماهنگی و امور مناطق شهردار تهران  اعلام کرد ۳۱ هزار و ۴۲۹ متر مربع از فضای کارگاه های عمرانی سطح شهر آزادسازی شده و اعلام کرد این کارگاه ها  که پس از ساماندهی به فضای سبز تبدیل می شود.

به گفته رستمی در مرحله نخست ساماندهی و آزادسازی کارگاه های عمرانی در شهر تهران ۷۸ هزار و ۵۷۱ متر مربع آزاد سازی خواهد شد. ۲۲ هزار و ۲۰۵ مترمربع از این کارگاه های عمرانی مربوط به سازمان ها و شرکت های شهرداری پایتخت، ۸ هزار و ۵۴ متر مربع مربوط به کارگاه های مترو و یکهزار و ۱۷۰ مترمربع کارگاه های مناطق ۲۲گانه شهر تهران است.

 پس از گزارش ابتدایی از تلاش برای تحقق اولین وعده شهردار دیگر خبری از آزاد سازی کارگاه ها عمرانی به شهروندان داده نشد. گفته می شد برخی از پیمانکاران برای نقد کردن طلب هایشان از مترو در برابر جمع آوری کارگاه ها مقاومت می کردند و کارگاه ها مترو رو به عنوان گروی طلب هایشان حفظ کرده اند.  

علی امام مدیرعامل متروی تهران این موضوع را تایید نمی کند وبه مهر می گوید : هر بخش از مترو که فعالیت های عمرانی اش به پایان رسیده و دیگر نیاز به کارگاه نداشته باشد، جمع آوری و به شهرداری منطقه تحویل می شود.

او ادامه می دهد : در بخش میانی و شمالی خط ۶ مترو طی دو سال گذشته به دلیل نبود اعتبارات لازم فعالیت های عمرانی قابل توجهی نداشت اما با تامین اعتبار از طریق اوراق مشارکت که مجوز آن گرفته شده است کارگاه ها فعال شده اند.

امام به کارگاه متروی پارک لاله اشاره می کند و می گوید : این کارگاه مدتی غیر فعال بود که طی ماه های اخیر فعال شده است.

 مدیرعامل مترو تاکید کرد: کارگاه های مترویی که فعالیت هایشان به اتمام رسیده است جمع آوری شده است، کارگاه هایی که امکان داشت کوچک سازی شده و کارگاه هایی که بخشی از فعالیت های عمرانی شان مانده نیز همچنان پا برجا هستند. به طور مثال بخشی از کارگاه های خط ۳ کوچک سازی شده اند.

امام با اشاره به  کارگاههای جمع آوری شده در خط شش در ماههای اخیر گفت : کارگاه آریافر(منطقه۲)، کارگاه هیئت(منطقه۶)، میدان هفت تیر(منطقه۶)کارگاه های جمع آوری شده در خط ۶ است.

همچنین کارگاه هایی که امکان کوچک سازی داشته و بخشی از کارگاه تحویل شهرداری شده نیز می توان به کارگاه شهدا جلوی اداره برق(منطقه۱۲)، کارگاه سرسبز S۶(منطقه۲)، ایستگاه دولت آباد (منطقه۲۰)، ورودی جنوبی Y۶(منطقه۵)، میدان الغدیر(منطقه۵)، ورودی جنوبی W۶جنب اترک(منطقه۵) و زمین ستادفرمان امام U۶(منطقه۵)اشاره کرد. زمین با مالکیت خصوصی U۶(منطقه۵)، رمپ ورودی اشرفی (منطقه۵)نیز آماده واگذاری است.

وی یادآوری می کند : در خط هفت نیز در ماههای اخیر  بخشهایی از کارگاههای میدان صنعت، تربیت مدرس، رودکی، بریانک، محمدیه، مهدیه و قلمستان تحویل شده اند. در خط سه نیز دو کارگاه حسین‌آباد و آیت‌اله‌سعیدی در یکماه اخیر تخلیه و تحویل شده‌اند.

 گام دوم  تبدیل  زمین های آزاد شده  به فضای سبز عمومی است. محمد علی مختاری، مدیرعامل سازمان پارک هاو فضای سبز تهران در این رابطه به مهر می گوید : بر اساس دستور شهردار تهران هر فضای کارگاه هایی که جمع آوری شود به فضای سبز تبدیل خواهد شد، در میدان هفت تیر این اتفاق افتاد، در میدان فتح نیز کارگاه جمع آوری شده به بوستان تبدیل شد و این رویه همچنان در شهرداری ادامه دارد.  

کد خبر 4698011 نورا حسینی

شمخانی: مردم می‌گویند نباید برجام را امضا می‌کردیم!|در خیابان‌های تهران قدم بزنید، خواهید دید که مردم ما چقدر بانشاط هستند!| اگر ایران و آمریکا وارد جنگ شوند، ایران ابزارهای متعددی دارد؛ از جمله جنگ نیابتی

شمخانی: مردم می‌گویند نباید برجام را امضا می‌کردیم!| اگر ایران و آمریکا وارد جنگ شوند، ایران ابزارهای متعددی دارد؛ از جمله جنگ نیابتی

این عکس برای شهاب حسینی دردسرساز شد +تصاویر

کلیدواژه: مترو شهرداری تهران

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۷۷۰۸۵۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • افزايش تعداد ايستگاه‌هاي خط 7 مترو
 • افزایش ایستگاه‌های خط ۷ متروی تهران
 • «خان شیخون» کلید پیروزی بشار اسد/ اتصال پایتخت سیاسی و اقتصادی سوریه با فتح بزرگ ارتش +نقشه
 • قناعتی: سال‌های پیش از 84 پروژه مترو به کندی انجام می‌شد/ امینی: بستن خط 7 مترو دلایل سیاسی داشت
 • تدبیر و امید تازه برای راه‌آهن خراسان جنوبی
 • افزایش تعداد ایستگاه‌های خط 7 مترو تهران به 16 ایستگاه
 • تعداد ایستگاه‌های خط ۷ متروی تهران به ۱۶ ایستگاه افزایش می‌یابد
 • لکه‌گیری ۱۲۲ کیلومتر از محورهای مواصلاتی آذربایجان‌غربی
 • افزایش تعداد ایستگاه‌های خط ۷ متروی تهران
 • ◄ 8.5 کیلومتر از خط 7 متروی تهران با 16 ایستگاه افتتاح می‌شود
 • افزایش تعداد ایستگاه‌های خط ۷ متروی تهران به ۱۶ ایستگاه
 • تصاویر/رکود نقشه کشی قالی دراراک
 • تعداد ایستگاه‌های خط ۷ متروی تهران به ۱۶ ایستگاه افزایش یافت
 • لکه گیری و روکش آسفالت بالغ بر ۱۲۲ کیلومتر از محور‌های مواصلاتی آذربایجان غربی
 • ۱۲۲ کیلومتر از محورهای مواصلاتی آذربایجان غربی لکه گیری شد
 • خلا قانونی یا عدم مدیریت شهری؟ / وقتی هیچکس مسئولیت دستفروشان مترو را نمی‌پذیرد
 • نقشه اطلس کشاورزی شهرستان جهرم تهیه شد
 • امضای توافقنامه خرید یک رام قطار برای خط ۷ مترو تهران
 • واگذاری زمین ۱۰۰ میلیارد تومانی به شرکت مترو/ تکمیل سه ایستگاه‌ کتابی، تربیت مدرس و برج میلاد به زودی