مرضیه امیری خبرنگار روزنامه شرق و دانشجوی علوم اجتماعی دانشگاه تهران که همزمان با روز کارگر در تجمعی که مقابل مجلس در تهران برگزار شده بود بازداشت شد، روز سه‌شنبه به دادگاه رفت و قاضی دادگاه با قرار وثیقه او موافقت نکرد تا او همچنان در زندان بماند. آرش دولتشاهی وکیل مرضیه امیری در مورد آخرین وضعیت موکلش او می‌گوید: در دادگاه به ادله‌ای استناد شد که در زمان تحقیقات مقدماتی که متهم در شرایط زندان و بدون حضور وکیل بوده بنابراین مطالبی که در دادگاه علیه مرضیه گفته شد را قویا رد می‌کنیم، زیرا این ادله بعضا ادعا‌های دیگران علیه مرضیه امیری بوده که امکان راستی آزمایی آن‌ها وجود ندارد.

دولتشاهی درمورد وجه قانونی استناد به اقرار دیگران علیه متهم گفت: در قانون اظهارات خود متهم تنها در شرایط طبیعی قابل استناد است؛ یعنی برای اقرار کردن هم باید شرایط طبیعی باشد. از این جهت متهم علیه خودش تنها در شرایط خاصی می‌تواند اقرار کند تا این اقرار قابل استناد باشد.

او افزود: مرضیه امیری در موارد مختلف «تحت نظر جدا از سایرین» بوده است و این یعنی وضعیت درستی حتی برای اقرار علیه خودش هم نداشته است بنابراین این موضوع برای دیگر زندانیانی که علیه او اقرار کردند هم صادق است.

وکیل مرضیه امیری تاکید کرد: ما در جلسه دادگاه دفاع کردیم و هیچ محدودیتی از نظر زمان هم وجود نداشت. قاضی دادگاه به حرف‌های ما گوش کرد و ما همانجا نیز تاکید کردیم که ادله آن‌ها بر اساس تحقیقات مقدماتی بود که آن را قبول نداریم، چون این ادله که بدون حضور وکیل جمع آوری شده و علیه متهم زندانی است نباید در دادگاه مطرح شود. دادگاه باید مجددا برای بی طرف بودن این‌ها را مورد اعتبارسنجی قرار بدهد. ما امیدواریم به دفاعیات ما توجه بیشتری شود.

دولتشاهی در مورد قرار دادگاه بعدی گفت: جلسه بعدی برگزار نخواهد شد و حکم صادر خواهد شد. امیدواریم به بیماری و وضعیت تحصیلی مرضیه امیری در زمان صدور حکم توجه شود. مرضیه امیری بیماری صرع دارد و از رتبه‌های برتر علوم اجتماعی دانشگاه تهران است که در حال نگارش پایان نامه ارشد خود بود و به نوعی نخبه محسوب می‌شود.

دولتشاهی در مورد تبدیل قرار بازداشت موقت گفت: قاضی در مورد تبدیل قرار بازداشت موقت اظهار نظری نکرد. مخالفتی نداشت، ولی موافقت هم نکرد. دو هفته آتی حکم صادر می‌شود و اگر با تبدیل قرار موافقت شود ایشان می‌تواند به درمان و پایان‌نامه‌اش برسد.

او در مورد اینکه قاضی چه زمانی تصمیم گیری خواهد کرد: گفت: هنوز نفیا یا اثباتا حرفی زده نشده، ولی امیدواریم تا هفته آینده با تبدیل قرار موافقت شود.

منبع: پارسینه

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

درس هايي ماندگار از حاكمي كه كفشهاي كهنه اش را از حكومت كردن بر ديگران بيشتر دوست داشت...

يكي از راه هایی که می تواند کمک شایانی به گسترش عدالت و مقابله با فساد در جامعه اسلامی کند بهره گیری واقعی از سیره و روش حضرت علی(ع) در حکومت داری است. برای امیرالمومنین کسب قدرت و حکومت هیچ ارزشی نداشت بلکه مهم عمل به قرآن وسنت پیامبر بود. برای حضرت مهم پیاده سازی حق و عدالت و مبارزه با ستم و ستمگری بود.

در مرام حضرت علی(ع) دست یابی به قدرت به ذات فاقد ارزش است. اشاره به داستان ابن عباس نشان دهنده فلسفه و نگاه حضرت به حکومت است. عبدالله بن عباس می گوید: روزی خدمت حضرت رسیدم. امام که به وصله زدن کفش اشتغال داشت فرمود: «این کفش پاره که مشغول وصله زدنش هستم از حکومت بر شما برایم دوست داشتنی تر است مگر آن که به وسیله حکومت، بتوانم حقی را اقامه کرده و باطلی را از میان بردارم.»

 به همین دلیل در جواب عده ای که او را به تاسی از راه و روش معاویه در سیاست دعوت می کردند می فرماید: «سوگند به خدا، معاویه از من سیاستمدارتر نیست اما او حیله گر و جنایتکار است. اگر نیرنگ ناپسند نبود، من زیرک ترین افراد بودم  ولی هر نیرنگی گناه و هر گناهی نوعی کفر و انکار است....»

بدون شک حکومت امام علی(ع) نمونه کامل و جامعی از شکل گیری یک نظام سیاسی بر اساس آموزه های اسلامی است. در حال حاضر نیز  اگر مقامات و مدیران کردار و رفتار خود را تا حد امکان مطابق زندگی امیرالمومنین تنظیم نمایند تاثیر شگرفی در برقراری عدل، پیشرفت و برخورد با انواع و اقسام مفاسد خواهد گذاشت. به خصوص این که در سال های اخیر در کشور از انواع و اقسام سلطان ها در عرصه اقتصادی رونمایی شد و دادگاه های بسیاری نیز برای رسیدگی به جرائم و مفاسد آن‌ها برگزار شده است اما عملاً تا رسیدن به عدالت واقعی راه بسیاری مانده است.

مطالعه کتاب ارزشمند نهج البلاغه نشان دهنده این است كه حضرت علی(ع) تاکید بسیاری بر سالم زیستن کارگزاران نظام اسلامی داشته است. از ایشان روایات بسیاری درباره حساسیت و نحوه نظارت بر قضات، فرمانداران و والیان ذکر شده است. در ادامه ذیل چند محور رفتار امیرالمومنین در این باره شرح داده شده است.

حقوق متقابل مردم و حکومت

نکته مهم در حکومت حضرت علی(ع) عمل به حق و تکلیف به صورت همزمان از جانب مردم و از طرف حاکم جامعه اسلامی است. امام در این باره همیشه بر حقوق متقابل حکومت و مردم تاکید داشتند و می فرمایند: ای‌ مردم، همانگونه‌ که‌ من‌ بر شما حقی‌ دارم، شما نیز بر من‌ حق‌ دارید. حق‌ شما بر من‌ آن‌ است‌ که‌ همواره‌ در رهنمودهای‌ خالصانه‌ نسبت‌ به‌ شما بکوشم. و در تأمین‌ رفاه‌ در زندگی‌ همگانی، تمامی‌ وسایل‌ ممکن‌ را فراهم‌ سازم. و در تربیت‌ و تعلیم‌ همگان‌ در سطح‌ گسترده‌ کوتاه‌ نیایم. و در نظارت‌ بر رفتار و کردار شما - بر نهج‌ حق‌ - پیوسته‌ هوشیار و هشداردهنده‌ باشم.

و أما حق‌ من‌ بر شما آن‌ است‌ که‌ در پیمان‌ خود نسبت‌ به‌ ولی‌ امر وفادار باشید، و در کاستیها و ناهمگونیها که‌ أحیاناً‌ پیش‌ می‌آید، خالصانه‌ پیش‌قدم‌ شوید، در حضور و غیاب‌ دولتمردان‌ در رفع‌ و تذکر دادن‌ به‌ مسؤ‌ولین‌ مربوط‌ بکوشید. و دستورات‌ صادره‌ را در تمامی‌ ابعاد سیاست گذاری‌ دولت، با جان‌ و دل‌ پذیرا باشید و هرگاه‌ - در پیش‌آمدها - فرا خوانده‌ شوید، بی‌درنگ‌ اجابت‌ کنید.

حساسیت فراوان‌ نسبت‌ به‌ بیت‌المال

امام علی(ع) تاکید ویژه ای بر تقسیم عادلانه بیت المال داشت. دقیقاً به همین دلیل بود که برخی از همان روز اول زمامداری حضرت، وقتی از شیوه حکومت داری وی مطلع شدند به مخالفانش پیوستند. نقل شده معمولاً‌ امام(ع) بیت‌المال‌ را بین‌ مردم‌ به‌ شکل‌ مساوی‌ تقسیم‌ می‌کرد و پس‌ از خالی‌ شدن‌ بیت‌المال‌ آن‌ را جاروب‌ می‌زد و در آن‌ نماز می‌گذارد. عقیل‌ چون‌ از حضرت(ع) درخواست‌ افزونی‌ نمود، امام(ع) آهنی‌ گداخته‌ به‌ دست‌ او نزدیک‌ کرد و با این‌ عمل‌ او به‌ سمت‌ معاویه‌ متمایل‌ شد.

ارتباط مستقیم با مردم

در حکومت امیرالمومنین رفتار فروتنانه یک اصل است و مردم حق داشتند با حاکم خود مستقیم و رو در رو سخن بگویند.

حضرت علی (ع) در این باره به یکی از فرمانداران خود می فرمایند: «در هر بامداد و شام ساعتی برای رسیدگی به امور رعیت معین کن و به سؤالات آن ها شخصاً جواب ده و نادان و گمراهشان را متوجه ساز، با دانشمندان در تماس باش، جز زبانت، واسطه ای و جز چهره ات ، حاجبی بین خود و مردم قرار مده.»

 برخورد قاطع با كارگزاران فاسد

امام علی(ع) نسبت به رفتار کارگزاران در نظام اسلامی توجه ویژه داشت و بر آنها نظارت می کرد تا از مسیر حق و عدالت منحرف نشوند. امام علاوه بر نظارت پسینی، نوعی نظارت پیشینی نیز بر کارگزاران اعمال می کرد تا احیاناً وسوسه مال دنیا آنها را گرفتار نکند. در این باره اشاره به وقایع زیر مهم و حایز اهمیت است.

وقتی به امام خبر دادند که شريح بن الحارث( قاضى ) خانه اى به 80 دينار خريده او را احضار كرد و فرمود: به من خبر دادند كه خانه ‏اى با هشتاد دينار خريده‏اى، و سندى براى آن نوشته ‏اى و گواهانى آن را امضا كرده ‏اند.

شريح گفت: آرى اى امير مؤمنان، امام عليه السّلام نگاه خشم آلودى به او كرد و فرمود: اى شريح به زودى كسى به سراغت مى‏ آيد كه به نوشته‏ ات نگاه نمى‏ كند و از گواهانت نمى‏ پرسد، تا تو را از آن خانه بيرون كرده و تنها به قبر بسپارد. اى شريح انديشه كن كه آن خانه را با مال ديگران يا با پول حرام نخريده باشى كه آنگاه خانه دنيا و آخرت را از دست داده ‏اى.

حضرت در نامه به زياد بن ابيه، جانشين فرماندار بصره، درباره خیانت به بیت المال هشدار می دهد و می فرماید: « همانا من، به راستى به خدا سوگند مى‏ خورم، اگر به من گزارش كنند كه در اموال عمومى خيانت كردى، كم يا زياد، چنان بر تو سخت گيرم كه كم بهره شده و در هزينه عيال، در مانده و خوار و سرگردان شوى».

در نکوهش یکی از فرمانداران که از بیت المال سوء استفاده کرده بود فرمودند: « چگونه با اموال يتيمان و مستمندان و مؤمنان و مجاهدان راه خدا، كنيزان مى‏ خرى و با زنان ازدواج مى كنى؟ كه خدا اين اموال را به آنان وا گذاشته و اين شهرها را به دست ايشان امن فرموده است. پس، از خدا بترس و اموال آنان را باز گردان و اگر چنين نكنى و خدا مرا فرصت دهد تا بر تو دست يابم، تو را كيفر خواهم كرد كه نزد خدا عذر خواه من باشد و با شمشيرى تو را مى ‏زنم كه به هر كس زدم وارد دوزخ گرديد. سوگند به خدا اگر حسن و حسين چنان مى ‏كردند كه تو انجام دادى، از من روى خوش نمى ‏ديدند و به آرزو نمى‏ رسيدند تا آن كه حق را از آنان باز پس ستانم و باطلى را كه به دستم پديد آمده نابود سازم».

مقابه با رشوه و رشوه خواری

یکی از مظاهر فساد رواج رشوه خواری در جامعه است. امام علی علیه السلام به شدت نسبت به این موضوع حساسیت داشت. آن حضرت در این باره می فرمایند: « همانا ملتهاي پيش از شما به هلاکت رسيدند به آن جهت که حق مردم را نپرداختند، پس دنيا را با رشوه دادن بدست آوردند و مردم را به راه باطل بردند و آنان اطاعت کردند».

تاکید بر بکارگیری قضات پاکدست

قضات سالم و حق طلب نقش اساسی در ریشه کنی فساد و انحرافات در جامعه برعهده دارند. به جرات می توان گفت اگر نهادهای نظارتی و قضایی سالم باشند تاثیر مهم بر پیشرفت و توسعه آن کشور دارند.

امام علی(ع) در نامه ای به مالک اشتر با تاکید بر اهمیت جایگاه قاضی می فرمایند:« از ميان مردم، برترين فرد نزد خود را براى قضاوت انتخاب كن، كسانى كه مراجعه فراوان، آنها را به ستوه نياورد و برخورد مخالفان با يكديگر او را خشمناك نسازد، در اشتباهاتش پافشارى نكند و بازگشت به حق پس از آگاهى براى او دشوار نباشد، طمع را از دل ريشه كن كند و در شناخت مطالب با تحقيقى اندك رضايت ندهد و در شبهات از همه با احتياط تر عمل كند و در يافتن دليل اصرار او از همه بيشتر باشد و در مراجعه پياپى شاكيان خسته نشود، در كشف امور از همه شكيباتر و پس از آشكار شدن حقيقت، در فصل خصومت از همه برنده‏ تر باشد، كسى كه ستايش فراوان او را فريب ندهد و چرب زبانى او را منحرف نسازد و چنين كسانى بسيار اندكند. پس از انتخاب قاضى، هر چه بيشتر در قضاوت‏ هاى او بينديش و آنقدر به او ببخش كه نيازهاى او بر طرف گردد و به مردم نيازمند نباشد و از نظر مقام و منزلت آنقدر او را گرامى دار كه نزديكان تو، به نفوذ در او طمع نكنند، تا از توطئه آنان در نزد تو در أمان باشد. در دستوراتى كه دادم نيك بنگر كه همانا اين دين در دست بدكاران اسير گشته بود كه با نام دين به هوا پرستى پرداخته، و دنياى خود را به دست مى ‏آوردند».

همچنین حضرت علی بر نظارت و بی نیازی قضات تاکید داشتند. ایشان در این باره می فرمایند«پس از انتخاب قاضی هرچه بیشتر در قضاوت‏های او بیندیش و آنقدر به او حقوق پرداخت کن که نیازهای او برطرف گردد تا به مردم نیازمند نباشد».

رهبر انقلاب هم در تاریخ 1370/4/5 در دیدار با مسئولان دستگاه قضایی و جمعی از قضات کشور به بیان مواردی از اجرای عدالت توسط امیرالمؤمنین علی(ع) نسبت به افراد سرشناس در دستگاه آن حضرت پرداختند و ضمن تأکید بر لزوم تصحیح تفکرات امروز و حرکت به سمت عدالت حضرت علی بن ابی‌طالب (ع) فرموند: دستگاه قضایی حقیقتآ قابل مقایسه باقضاء‌ در رژیم گذشته نیست. قضات ما امروز بر اساس دین و ایمان قضاوت می کنند. ما ادعا نمی کنیم که همانند امیرالمؤمین(ع) می توان کار کرد اما جهت حرکت باید به سمت عدالت آن حضرت باشد. زیرا در این صورت است که دستگاه قضایی مورد اعتماد و امید مردم خواهد شد.

اشاره به این موارد صرفاً بخشی از اصول حکومت داری در مکتب حضرت علی(ع) است.

حکومت کردن بر مبنای عدالت و حق طلبی موجب شده بعد از گذشت قرن ها، هنوز هم وقتی از نمونه بی عیب و نقص یک نظام سیاسی سخن به میان می آید نه تنها شیعیان بلکه بسیاری دیگر از مردم جهان به یاد امیرالمومنین می افتند. باشد که مقامات و مدیران جمهوری اسلامی نیز تاسی و پیروی بیشتر از ایشان را سرلوحه خود قرار دهند.

شمخانی: مردم می‌گویند نباید برجام را امضا می‌کردیم!| اگر ایران و آمریکا وارد جنگ شوند، ایران ابزارهای متعددی دارد؛ از جمله جنگ نیابتی

توضیح شهردار قم درباره خارج‌نشینی فرزندانش: آنها سفیران نظام هستند!| زندگی ساده‌ای دارم

فیلم: کار یکی از دختران گروه نینجا به بیمارستان کشید

کلیدواژه: دادگاه زندان روزنامه نگار

منبع این خبر، وبسایت parsine.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۷۷۰۹۵۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • انگیزه ساخت مرکز پیوند اعضای بوعلی سینا، عشق و ایمان بود
 • عقد ازدواج زوج مسجدی در جوار مزار شهدای گمنام جیرفت
 • مجوز بازی امیری رسید؛ جونیور در انتظار
 • ثبت درخواست T.M.S برای جونیور توسط پرسپولیس/ مجوز بازی امیری صادر شد
 • ثبت درخواست مجوز بازی جونیور/ ITC وحید امیری رسید
 • علایم بیماری حسد/راه‌های درمان حسد و کینه توزی
 • خانم بازیگر مرضیه در اتاق گریم+عکس
 • واکنش عضو خبرگان رهبری به سخنان آیت‌الله یزدی: کسی نمی‌تواند تابلو مرجعیت را پایین بکشد
 • واکنش بطحایی به سخنان آیت‌الله یزدی درباره مرجعیت
 • آنچه چین و چروک‌ها درباره شما فاش می‌کنند
 • خطوط چهره‌تان چه می‌گویند؟
 • عکس | لیلی رشیدی و مرضیه برومند در افتتاحیه جشنواره فیلم کودک
 • واکنش عضو خبرگان رهبری به سخنان یزدی علیه آیت الله علوی بروجردی: کسی نمی‌تواند تابلو مرجعیت را پایین بکشد
 • تایید ۱۰ سال حبس برای "ارس امیری"
 • وزیراطلاعات: برای بررسی تایید صلاحیت کاندیداها نباید تنها به گزارش ها استناد کرد؛ امیال سیاسی و جناحی نباید در تصمیم گیری ها تأثیرگذار باشد
 • شیراز میزبان مسابقات رپنر قهرمانی استان
 • وزیراطلاعات: بدر بررسی تایید صلاحیت کاندیداها نباید تنها به گزارش ها استناد کرد؛ امیال سیاسی و جناحی نباید در تصمیم گیری ها تأثیرگذار باشد
 • جامعه مدرسین اظهارات منتسب به آیت الله یزدی را تکذیب کرد
 • نمی‌خواهیم عراق مجددا به میدان درگیری دیگران تبدیل شود