فدراسیون فوتبال این روز‌ها در بد مخمصه‌ای گیر افتاده؛ مهدی تاج به‌عنوان رئیس این فدراسیون به ظاهر تلاش زیادی می‌کند تا نشان دهد مجموعه‌اش روی نظم خاصی پیش می‌رود و اصول حرفه‌ای‌گری را رعایت می‌کند، ولی پشت این ظاهرسازی، هر روز مشکلی سبز می‌شود که به نگرانی‌های جامعه فوتبالی می‌افزاید؛ این فدراسیون که بار‌ها ناتوانی‌اش را حتی در برگزاری یک مراسم ساده نشان داده، به‌تازگی دوباره زیر ذره‌بین تیز منتقدان قرار گرفته که نتوانسته مراسمی درخور شأن بهترین‌های فوتبال ایران تدارک ببیند.

هرچند که اگر اتفاقی غیر از این می‌افتاد آن‌وقت جای شگفتی داشت!
به گزارش شرق، این برای اولین‌بار نیست که مراسم بهترین‌های لیگ و بازیکنانی که به‌عنوان بهترین‌ها انتخاب می‌شوند پربحث است؛ توان فدراسیون در ظاهرسازی و خوب جلوه‌دادن این مراسم هم در این چندساله هرگز راه به جایی نبرده و بعید است با حضور چنین مدیرانی که گوشه‌ای از کار در فدراسیون فوتبال را گرفته‌اند، بشود امیدوار بود چنین مشکلاتی حل شود.   البته مشکلات مهدی تاج در فدراسیون فوتبال آن‌قدر زیاد است که شاید سر سوزنی هم برایش اهمیت نداشته باشد که مراسم بهترین‌های لیگ خوب بوده یا بد؛ او باید پول مارک ویلموتس، سرمربی بلژیکی تیم ملی را فراهم کند و سخت در تأمینش مانده است؛ علاوه‌برآن، از سوی اهالی فوتبال متهم به ناتوانی در برگزاری درست بازی‌های لیگ هم شده و به‌شدت هم به‌خاطر تخطی در استفاده و اصرار به استفاده از محمدرضا ساکت در پست‌های مختلف فوتبال ایران تحت فشار است.   هرچند که او مدیریتش را از زمانی که روی کار آمده و جای کفاشیان را گرفته به همین شیوه پیش برده و برای خود و مجموعه‌اش زمان خریده، ولی این‌بار به نظر می‌رسد مشکلاتش جدی است.
دست نیاز به سوی دولت
مهدی تاج همین چندوقت پیش به مسئولان دولتی در یک کنفرانس خبری تاخت تا نشان دهد بی‌نیاز از کمک‌های مالی است و اجازه نمی‌دهد کسی در فدراسیونش دخالت کند؛ او این بحث‌ها را زمانی رو کرد که باید طبق قانون بازنشستگی عذر بسیاری از دوستانش در فدراسیون فوتبال را می‌خواست، ولی با اعلام اینکه فدراسیونش نهادی غیردولتی است، زیر بار پذیرش این قانون پارلمانی نرفت.   فشار‌ها که بیشتر شد، او آمد و در کنفرانس خبری‌اش گفت: «دولت دست از سر فوتبال بردارد». او البته گفت که فدراسیونش از بسیاری دیگر از نهاد‌های دولتی سود بیشتری داشته است. تاج، آن زمان که با حرارت زیادی پشت میکروفن چنین صحبت‌هایی می‌کرد، فکرش را نمی‌کرد کمتر از دو ماه دیگر «درمانده و مستأصل» دوباره دست یاری به سوی دولت دراز کند؛ پول فدراسیون فوتبال که گفته می‌شود رقمی بین چهار تا پنج میلیون دلار است در فیفا مانده و به دلیل مشکلات تحریم، نمی‌توان برداشتی داشت.
تاج که حالا باید پول ویلموتس را بدهد، با بیان اینکه بهتر است بین نهاد‌های مختلف همکاری وجود داشته باشد، از دولت خواسته به این فدراسیون پول قرض بدهد تا بتواند بعدا قرض را پرداخت کند!   البته تاج که خودش دیگر نمی‌تواند بیاید و با حرارت بسیاری دم از مستقل‌بودن بزند، به‌تازگی با اعضای هیئت‌رئیسه‌اش وارد همکاری شده و از آن‌ها طلب کرده روی این خواسته که «دولت به ما پول قرض بدهد» پافشاری کنند.   جدید‌ترین نمونه‌اش هم به صحبت‌های روز گذشته محمود اسلامیان، عضو هیئت‌رئیسه این فدراسیون، با رادیو برمی‌گردد. اسلامیان می‌گوید: «ما در فیفا پول داریم، ولی به دلیل مشکلاتی که ترامپ ایجاد کرده است، نمی‌توانیم این پول را به ویلموتس بدهیم. دولت باید این مسئله را حل کند. ما از دولت درخواست کمک نکردیم، فقط درخواست کردیم به ما پول قرض بدهد تا این مشکل حل شود». اسلامیان می‌گوید «درخواست کمک نکردیم» و فقط خواسته‌ایم به ما پول قرض بدهند.   جذابیت صحبت‌هایش به همین‌جا ختم نمی‌شود. او در ادامه هم می‌گوید: «ما از دولت قرض می‌خواهیم نه کمک. ضمن اینکه در بودجه مجلس ده‌ها نهاد غیردولتی در ردیف بودجه دیده شده‌اند. نزدیک به ۴۰ یا ۵۰ مرکز غیردولتی هستند که بودجه می‌گیرند».
خون فدراسیون رنگین‌تر است؟
اسلامیان به طرز عجیبی اصرار به کمک از دولت را می‌پیچاند؛ او که به‌خوبی از ضعف فدراسیون در اداره امور مالی آگاه است، اسم این درخواست را قرض می‌گذارد و نه کمک! البته که باز هم بر غیردولتی‌بودن فدراسیون تأکید می‌کند و با وجود اینکه می‌داند خلاف قانون است که دولت پولی به نهاد غیردولتی بدهد، می‌گوید نهاد‌های این‌چنینی هستند که از دولت بودجه می‌گیرند.   فرض اینکه ادعای اسلامیان مبنی بر تعداد نهاد‌های غیردولتی که بودجه می‌گیرند درست باشد، سؤالی که مطرح می‌شود این است که آیا همه آن نهاد‌ها از قوانین پارلمانی که وضع می‌شوند، سرپیچی می‌کنند؟ همه آن‌ها با جوی که به راه می‌اندازند، سایر نهاد‌های خارج از کشور را به شک وامی‌دارند که نکند قرار است اتفاقی در ایران رخ دهد؟   آیا همه آن نهاد‌ها هم ابتدا می‌گویند تابع قانون هستند، ولی وقتی قرار به اجرای قانون باشد، یادشان می‌افتد که غیردولتی هستند و دلیلی ندارد از قوانینی که پارلمان وضع می‌کند تبعیت کنند؟ این‌ها بخشی از پرسش‌هایی است که از دیرباز درباره فدراسیون فوتبال مطرح بوده؛ اینکه چطور فدراسیون می‌تواند از دولت کمک بگیرد، ولی خودش را موظف نمی‌بیند به قوانین وضع‌شده توسط مجلس نه دولت، گردن نهد؟
فقط ساکت به جبهه رفته است؟
مواردی که در بالا عنوان شد تنها بخشی از مشکلات این روز‌های فدراسیون فوتبال است؛ بخش دیگری که بیخود و بی‌جهت، مهدی تاج و فدراسیونش را زیر سؤال برده و تحت فشار گذاشته، حضور عجیب و غریب محمدرضا ساکت در همه‌جاست!   ساکت که همراه همین محمود اسلامیان و مهدی تاج، یکی از اضلاع قدرت گروه اصفهانی در فدراسیون فوتبال است، چندی پیش مثلا به‌دلیل مشمول‌شدن در قانون بازنشستگی از سمتش در فدراسیون فوتبال استعفا داد؛ استعفایی صددرصد صوری!   پست‌هایی که ساکت بعد از استعفایش در فدراسیون فوتبال گرفته به‌مراتب از پست‌هایی که زمان حضورش در این فدراسیون داشت، بیشتر شد؛ به‌طوری‌که لقب «ابوالمشاغل» را برایش ساختند.   فدراسیون و در رأس همه آن‌ها مهدی تاج، هرگز درباره اینکه چطور می‌شود فردی بازنشسته این همه پست در فدراسیون می‌گیرد، توضیحی نداده، ولی محمود اسلامیان در راستای صحبت‌های جذابی (!) که با رادیو کرده، درباره این موضوع این‌طور پاسخ می‌دهد: «تمرکز ساکت روی تیم‌های ملی است و در فدراسیون فوتبال کار نمی‌کند. او در مرکز آکادمی است.   ساکت چند سال مدیرعامل باشگاه سپاهان بوده و سنش هم پایین است! او از ۱۶سالگی هم در جبهه بوده و هرجا حضور داشته، موفق بوده است». او می‌گوید تمرکز ساکت روی تیم ملی است و در فدراسیون کار نمی‌کند؛ سؤالی که مطرح می‌شود این است که آیا تیم ملی زیر نظر جایی دیگر به غیر از فدراسیون فوتبال است؟   موضوع دیگر هم همان بحث نخ‌نمای همیشگی و ربط‌دادن موارد بی‌ربط به همدیگر است؛ اسلامیان می‌گوید ساکت از ۱۶ سالگی در جبهه بوده و... حالا باید این سؤال را از فدراسیون فوتبال پرسید که آیا ساکت تنها فرد ایرانی و آشنا به مسائل فوتبالی است که به جبهه رفته؟   یعنی همه آن‌هایی که در طول سال‌های زیاد برای ایران در جنگ تحمیلی به جبهه رفته‌اند الان آن‌قدر شغل روی سرشان ریخته که وقتی برای خودشان ندارند و دائم مشغول انجام وظیفه هستند؟ یا اینکه کسی به این بهانه که از جوانی در جبهه حضور داشته نباید تابع قوانین کشوری باشد که برایش به جبهه رفته است؟
این‌ها فقط تعدادی از پرسش‌های بی‌پاسخی است که این روز‌ها مطرح می‌شود؛ تاج به‌واسطه «غیردولتی»‌بودن فدراسیونش، تشکیلاتی مجزا در «سئول» راه انداخته و نیازی به دولت، به پاسخ‌گویی و شفافیت ندارد مگر اینکه جیبش خالی شود.

منبع: فرارو

مطالب پیشنهادی:

پاسخ پرویز پرستویی به فروغی؛ مگر صدا و سیما ارث پدری شماست؟

عکس| مهناز افشار عضو جدید خانواده‌اش را معرفی کرد

درخشش مهدی عبدی در اولین دربی؛ علیپور بعدی متولد شد؟

کلیدواژه: فدراسیون فوتبال ساکت

منبع این خبر، وبسایت fararu.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۸۹۱۷۹۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.
خبر بعدی:

جوایز اسکار تلویزیونی آمریکا اهدا شد/ بیشترین جوایز به «چرنوبیل» و «بازی تاج و تخت» رسید

به گزارش خبرنگار حوزه سینما  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از ورایتی، سریال «بازی تاج و تخت»، «چرنوبیل» و «خانم میسل شگفت انگیز» برندگان بزرگ هفتادو یکمین دوره جوایز امی بودند.

فصل آخر از سریال افسانه‌ای و فانتزی «بازی تاج و تخت» محصول HBO  ۱۲ جایزه از جمله بهترین سریال درام و بهترین بازیگر نقش مکمل را از این جشنواره دریافت کرد.

«خانم میسل شگفت انگیز» محصول آمازون هم در بخش‌های کمدی این جشنواره موفق به دریافت هشت جایزه شد.

چرنوبیل دیگر برنده بزرگ جوایز امی، ده جایزه از جمله بهترین سریال کوتاه را برای HBO به ارمغان آورد. لیست کامل جوایز امی ۲۰۱۹ به شرح زیر است:

بهترین سریال درام: «بازی تاج و تخت»
بهترین سریال کمدی: «فلیبگ»
بهترین سریال کوتاه: «چرنوبیل»
فیلم تلویزیونی: «آینه سیاه»
بهترین بازیگر نقش اصلی مر در سریال درام: بیلی پورتر برای سریال «پوز»
بهترین بازیگر نقش اصلی زن در سریال درام:: جودی کومر برای سریال «کشتن ایو»
بهترین بازیگر مرد در سریال کمدی: بیل هاردر برای «بری»
بهترین بازیگر زن سریال کمدی: فوبه والر بریج برای «فلیبگ»
بهترین بازیگر مرد در سریال و یا فیلم کوتاه: جرل جرومی برای «زمانی که آن‌ها ما را می‌بینند»
بهترین بازیگر زن در سریال و فیلم کوتاه: میشل ویلیامز برای «فوز/ وردون»
بهترین بازیکر نقش مکمل زن در سریال درام: جولیا گارنر برای «اوزارک»
بهترین باریگر نقش مکمل مرد در سریال درام: پیتر دینکلیچ برای «بازی تاج و تخت»
بهترین بازیگر زن در سریال کمدی: الکس براشتاین برای «خانم میشل شگفت انگیز»
بهترین بازیگر مرد در سریال کمدی: تونی شالهوب «خانم میشل شگفت انگیز»
بهترین بازیگر مکمل زن در سریال و فیلم کوتاه: پاتریکا ارکوئت برای «اکت»
بهترین بازیگر مکمل مرد در سریال و فیلم کوتاه: بن ویشاو برای «توطئه انگلیسی»
کارگردانی سریال کمدی: هری بلایدر برای «فلیبگ»
بهترین سریال درام: جیسون بیتمن برای «اوزارک»
بهترین کارگردانی سریال و یا فیلم کوتاه: یوهان رنک برای «چرنوبیل»
نویسندگی بهترین سریال کمدی: «فلیبگ»
بهترین نویسندگی سریال درام: «جا نشینی»
بهترین نویسندگی سریال کوتاه: «چرنوبیل»

شرکت HBO به طور کلی از این جشنواره ۲۵ جایزه دریافت کرد که به این ترتیب نتفلیکس با ۲۳ جایزه را پشت سر گذاشت. بازی تاج و تخت و چرنوبیل نیز در مجموع بیشترین جایزه را از این جشنواره در بخش‌های مختلف دریافت کرد. گفتنی است بیشترین کاندیدا با ۱۸ نامزدی برای بازی تاج و تخت ثبت شده است.

انتهای پیام/

دیگر خبرها

 • معرفی برندگان جایزه امی/ سریال بازی تاج و تخت بهترین سریال درام شد
 • ویدیوی جنجالی از سکوها، دردسر جدید یونایتد
 • ۲۲ جایزه امی برای چرنوبیل و بازی تاج و تخت | اچ‌بی‌اُ از رقیبان پیشی گرفت
 • بازی تاج و تخت بهترین سریال درام سال شد
 • برندگان جوایز امی معرفی شدند/ «بازی تاج و تخت» بهترین سریال درام شد
 • صدور عجیب‌ترین حکم قضایی علیه فدراسیون فوتبال
 • آقای تاج! حق است نه امتیاز...
 • تاج: نتیجه جلسه کمیته فنی را نمی‌دانم
 • تاج: ویلموتس برای تماشای دربی به ورزشگاه آزادی می‌آید
 • شکایت اژدر شهابی، نماینده پرسپولیس از استقلالی‌ها نزد تاج؛ تماس رئیس فدراسیون فوتبال با مدیریت استقلال
 • مهدی تاج: حضور بانوان در ورزشگاه در بازی ایران و کامبوج؟ امیدواریم بستری فراهم شود که بانوان بتوانند حضور داشته باشند
 • حواشی دیدار استقلال و پرسپولیس؛ تماس مهدی تاج با محمدحسن انصاری فرد پیرامون انتقاد از مدیران استقلال
 • در جلسه کمیته فنی فدراسیون فوتبال چه گذشت؟
 • تاج: جلسه کمیته فنی فدراسیون برگزار شد
 • تاج: مشکل طلب ویلموتس هنوز حل نشده است/ هواداران فضایی ایجاد نکنند که نتوان از آن دفاع کرد
 • تاج:‌ مشکل طلب ویلموتس حل می‌شود/ فضایی به وجود نیاید که نشود از حضور بانوان دفاع کرد
 • انصاریفرد فوتسال را پلکان بازگشت به فوتبال کرد/ دربی مساوی می‌شود
 • شرط عجیب ستاره محبوب بازی تاج و تخت برای رفتن جلوی دوربین
 • شرط عجیب ستاره محبوب «بازی تاج و تخت» برای بازی در فیلم‌ها