بیانیه تند احزاب معارض دولت اسرائیل علیه نمایش تبلیغاتی نتانیاهو درباره ایران، تمجید مدیر کل موقت آژانس از رویکرد ایران، واکنش حماس به ادعاهای نتانیاهو درباره برنامه هسته‌ای ایران و دستور آمریکا به اسرائیل برای جنگ با لبنان از جمله مهم ترین خبرها و رویدادهای مرتبط با خاورمیانه در 24 ساعت گذشته بوده اند.

در این میان، باید به سفر قریب‌الوقوع هیئت رسمی سوریه به ترکیه نیز اشاره کرد.

به گزارش تابناک، روزنامه الوطن از تصمیم برخی از شخصیت‌های سوری برای شرکت در کنفرانسی در شهر استانبول با هدف بررسی بحران سوریه خبر داد، این هیئت به دعوت حزب جمهوریخواه خلق ترکیه به این کشور می‌رود.

بسام ابوعبدالله از مسئول حزب بعث سوریه تاکید کرد این حزب دعوت‌نامه حضور در این کنفرانس را دریافت کرده و اولین فرصتی خواهد بود که سوری‌ها(به صورت رسمی) در استانبول حضور پیدا کنند و ارزیابی خود از اوضاع را در آنجا ارائه کنند.

خلف المفتاح مدیر موسسه بین المللی القدس هم تاکید کرد به این کنفرانس در استانبول دعوت شده است و در صورتی که این کنفرانس به نفع سوریه باشد، در آن حضور خواهد یافت.

کمال قلیچدار اوغلو رهبر جمهوریخواه خلق ترکیه پیشتر از رهبران کشورش از جمله رجب طیب اردوغان خواسته بود مذاکرات با دولت بشار اسد رئیس جمهور سوریه را آغاز کنند.

بیانیه تند احزاب معارض دولت اسرائیل علیه نمایش تبلیغاتی نتانیاهو درباره ایران

ساعتی پس از آنکه «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در یک نمایش تبلیغاتی تازه بار دیگر ایران را به تلاش برای ساخت تسلیحات هسته‌ای متهم کرد، احزاب معارض کابینه وی با صدور بیانیه‌هایی از این اقدام او انتقاد کرده و گفتند که نتانیاهو تلاش می‌کند از مسائل امنیتی برای کسب منافع شخصی سوء استفاده کند.

نمایش ساعتی پیش نتانیاهو در حالی انجام گرفت که نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در جریان است و تا انتخابات پارلمانی رژیم صهیونیستی نیز تنها چند روز بیشتر باقی نمانده است.

به نوشته پایگاه «تایمز اسرائیل»، ائتلاف انتخاباتی «اتحادیه دموکراتیک» در بیانیه‌ای شدیداللحن در مورد اقدام نتانیاهو، گفته است: «جوهر بازی شکست‌خورده قبلی هنوز خشک نشده و نتانیاهو یک تلاش دیگر را شروع کرده تا امنیت اسرائیل را به بهای منافع شخصی بفروشد.»

در این بیانیه با اشاره به پرونده‌های فساد مالی نتانیاهو آمده است: «برای کسی که مظنون به رشوه، تقلب و سوء استفاده عمومی است، بهتر است که با امنیت اسرائیل سر و کار نداشته باشد.»

ائتلاف اتحادیه دموکراتیک از احزاب چپگرای «مرتص»، «اسرائیل دموکراتیک»، کارگر، «استاو شافیر» و «سبز» تشکیل شده است.

همزمان «بنی گانتز» رئیس ائتلاف انتخاباتی «آبی و سفید» هم از اقدام نتانیاهو انتقاد کرده است. او در این مورد گفته است: «استفاده نتانیاهو از اطلاعات حساس امنیتی برای پروپاگاندا، نشان می‌دهد که او توان قضاوت درستی ندارد.»

منتقدان نتانیاهو می‌گویند او در آستانه انتخابات پارلمانی، در تلاش است تا از خود تصویری قاطع نمایش دهد و با اقداماتش امنیت اسرائیل را در معرض خطر قرار داده است.

تمجید مدیر کل موقت آژانس از رویکرد ایران

«کورنل فروتا» مدیر کل موقت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه از مقام‌های ایرانی به دلیل اتخاذ رویکردی مناسب در گفت‌وگوها با این نهاد تمجید کرد.

وی که پس از نشست شورای حکام آژانس در وین در جمع خبرنگاران صحبت می‌کرد، در مورد سفر روز گذشته‌اش به تهران، گفت: «با مقام‌های ارشد ایرانی بحث‌های بسیار بامحتوایی داشتیم. از آقای [علی‌اکبر] صالحی معاون رئیس‌جمهور، وزیر خارجه [محمدجواد] ظریف و دیگر مقام‌های ارشد سازمان انرژی اتمی و وزارت امور خارجه ایران به خاطر بحث‌های پرمحتوایی که داشتیم و مجموعه گسترده‌ای از مباحث را پوشش داد، متشکرم. از لحن و مطالبی که در این مباحث مطرح شد، متشکرم.»

فروتا افزود: «این نشانگر آن است که رابطه‌ای که میان آژانس و ایران وجود دارد، رابطه‌ای است که ما در آن می‌توانیم تمام موضوعات را مطرح کنیم و برخی اوقات هم لازم است که لزوم افزایش و تسریع [همکاری] را طرح کنیم. پیام ما به خوبی در تهران دریافت شد و همانطور که گفتم این سفر بسیار به موقع بود تا بتوانیم چند موضوع را با مقام‌های ایرانی در میان بگذاریم.»

واکنش حماس به ادعاهای نتانیاهو درباره برنامه هسته‌ای ایران

«موسی ابومرزوق» عضو دفتر سیاسی جنبش حماس به ادعاهای اخیر بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی در خصوص برنامه هسته ای ایران واکنش نشان داد.

ابومرزوق تاکید کرد که نتانیاهو در حال دروغ گفتن در مورد برنامه هسته‌ای ایران است اما اگر راست می‌گوید حقیقت را در مورد سلاح‌های هسته‌ای رژیم صهیونیستی بگوید.

ابومرزوق تصریح کرد که نتانیاهو می‌گوید که نمی‌گذارد ایران به سلاح هسته‌ای دست یابد اما رژیم صهیونیستی خود ۲۰۰ کلاهک هسته‌ای در اختیار دارد. هدف و خواسته او تنها این است که این رژیم تحت حمایت آمریکا به تنها قدرت برتر منطقه تبدیل شود.

نتانیاهو اخیرا مدعی شده که ایران در حال ساخت تاسیسات هسته ای در در آباده استان فارس بوده که پس از پی بردن رژیم صهیونیستی به این مساله آن را تخریب کرده است!

دستور آمریکا به اسرائیل برای جنگ با لبنان

شیخ «نعیم قاسم» معاون دبیرکل حزب‌الله لبنان روز دوشنبه در منطقه «البسطه» بیروت درباره رژیم صهیونیستی و اهداف آن در منطقه و نقش آمریکا و غرب در تاسیس این رژیم جعلی سخنرانی کرد.

شیخ نعیم قاسم گفت که «آمریکا امروز می‌خواهد فرهنگ و سیاست‌های خود را در منطقه دیکته کند و به همین دلیل از اسرائیل حمایت و از آن به عنوان یک نوع مترسک برای پیشبرد سناریوهای خود استفاده می‌کند».

معاون سید حسن نصرالله در ادامه تاکید کرد که «آمریکا بر محافل و نهادهای بین‌المللی و سازمان ملل سلطه دارد و مشاهده کرده‌اید که چگونه از هر توافق بین‌المللی که به نفعش نیست، خارج می‌شود و در عین حال از دیگر کشورهای جهان می‌خواهد که به توافقات بین‌المللی پایبند باشند. بنابراین آمریکا به هیچ عهدی وفادار نیست و فقط به شکل مستقیم یا غیر مستقیم دست به اقدامات استعماری، استکباری، متجاوزانه و جنایت‌کارانه می‌زند».

به گزارش المنار، معاون نصرالله افزود: «اسرائیل ساخته و پرداخته آمریکا، فرانسه، انگلیس و دیگر کشورهای قدرتمند جهان است. ممکن است برخی‌ها تصور کنند که اسرائیل بر جهان سیطره دارد که این درست نیست، چون اسرائیل یک دست‌نشانده و ابزار کوچکی است که آمریکا از آن استفاده می‌کند».

وی ادامه داد: «آمریکا در سال ۲۰۰۶ به اسرائیل دستور داد که وارد جنگ (۳۳ روزه) علیه لبنان و حزب‌الله شود، این در حالی است که ایهود اولمرت(نخست‌وزیر وقت رژیم صهیونیستی) خواهان این جنگ نبود و حداقل اینکه خواستار تاخیر آن به مدت چند ماه بود تا اسرائیل از لحاظ تجهیزاتی آمادگی پیدا کند، اما آمریکا منفعت خود را در آن می‌دید که به بهانه دو اسیر اسرائیلی جنگ با حزب‌الله را تجربه کند و به همین دلیل اسرائیل را مجبور به راه‌اندازی جنگ کرد که به حمدالله شکست خورد».

منبع: تابناک

مطالب پیشنهادی:

اخلال میلیاردی شبنم نعمت‌زاده در بازار دارو| نعمت‌زاده دست راست پدر در شرکت‌ها بوده| شناسایی ۲۲ حساب شخصی| متهمان باعث کمبود دارو در کشور شده‌اند| متهمان چه گفتند؟

اینستاگرام صفحه دختر سردار سلیمانی را بست+ عکس

ناگفته‌های پسرعمه زهرا کودک گمشده از روز حادثه / ماجرای ناپدید شدن ۲۰ ثانیه‌ای دختر بچه ۲ ساله چه بود؟

کلیدواژه: تحولات سوریه تحولات خاورمیانه تحولات عراق تحولات یمن ایران و آمریکا برجام سامانه سماح ماه محرم سید مهدی صدرالساداتی فردو داستان اتم شب نهم محرم علیرضا فغانی سعید مرتضوی شبنم نعمت زاده تاسوعا عاشورا شب دهم محرم زیارت عاشورا

منبع این خبر، وبسایت www.tabnak.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۵۰۶۵۳۱۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.
خبر بعدی:

انتخابات اسرائیل: رقابت نزدیک نتانیاهو و بنی گانتس

نتایج اولیه و غیررسمی انتخابات اسرائیل حاکی از نزدیک بودن تعداد رای دو رقیب اصلی یعنی حزب راست "لیکود"‌به رهبری "بنیامین نتانیاهو" نخست وزیر اسرائیل و فهرست میانه "آبی سفید" به رهبری ژنرال بازنشسته "بنی گانتس" است.

به گزارش عصرایران به نقل از خبرگزاری فرانسه، براساس نتانیج فعلی هیچ کدام از این دو نمی توانند کابینه آینده را تشکیل بدهند. تشکیل کابینه آینده اسرائیل نیازمند ائتلاف است.

نتایج غیررسمی:

کل کرسی های پارلمان اسرائیل (کنیست) = 120 کرسی


1- ائتلاف میانه "آبی سفید" (به رهبری بنی گانتس - فرمانده سابق ارتش) = 32 کرسی

2- حزب راست لیکود (به رهبری نتانیاهو نخست وزیر) = 31 کرسی

3- فهرست مشترک عربی (متعلق به شهروندان عرب اسرائیل) = 12 کرسی

4- حزب راست تندرو "اسرائیل خانه ماست" (به رهبری افیگیدور لیبرمن - وزیر دفاع سابق) = 9 کرسی

هنوز نتایج رسمی و نهایی اعلام نشده است.

پارلمان اسرائیل 120 کرسی دارد و تشکیل کابینه نیازمند کسب مستقیم 61 کرسی یا به دست آوردن حداقل این تعداد کرسی به وسیله ائتلاف است.

 

شرح عکس: بنی گانتس و همسرش - خبرگزاری فرانسهخبرگزاری فرانسه نوشت: نتایج شبه نهایی که رسانه های اسرائیی به استناد منابعی در کمیته برگزاری انتخابات منتشر کرده اند نشان می دهد بنیامین نتانیاهو (نخست وزیر)‌ و رقیب اصلی اش یعنی بنی گانتس تقریبا در کرسی های کسب شده، متعادل هستند و این موضوع تشکیل کابینه آینده را پیچیده می کند.

رسانه های اسرائیلی گفته اند که بعد از شمارش 90 درصد از کل آرا، حزب لیکود (به رهبری نتانیاهو) 31 کرسی را کسب کردو ائتلاف میانه "آبی سفید" هم 32 کرسی را کسب کردند.

خبرگزاری فرانسه اضافه کرد: این نتایج تصویر شفافی را درباره اینکه چه کسی مسوول تشکیل کابینه می شود ارائه نمی دهد. نتانیاهو یا گانتس؟ این یعنی کابینه آینده اسرائیل هم ائتلافی است.

اگر در نتایج انتخابات،‌ تغییری ایجاد نشود این به معنی شکست نتانیاهو است. نتانیاهو امیدوار بود در راس یک ائتلاف راستگرایانه،‌ بتواند در انتخابات پیروز شود. او همچنین با مشکلات قضایی در پرونده های فساد مالی درگیر است.

نتانیاهو بعد از انتخابات گفت:‌ هم اکنون تنها دو گزینه وجود دارد. یا کابینه راستی با حضور فراکسیون های راستگرا به رهبری من یا کابینه خطرناک برپایه احزاب عربی. تشکیل کابینه خطرناک برپایه احزاب عربی ممنوع است. هر آنچه می توانیم برای منع تشکیل این کابینه به کار می گیریم.

او تلاش می کند احزاب دست راستی را از مشارکت در کابینه ائتلافی "بنی گانتس" منع کند.

"بنی گانتس" هم گفته است تلاش می کند کابینه وحدت ملی ایجاد کند.

او گفت:‌ وحدت و آشتی در مقابل ماست.

شرح عکس: بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل و همسرش هنگام رای دادن در انتخابات پارلمانی اسرائیل - شهر قدس - خبرگزاری فرانسهاین دومین انتخابات پارلمانی اسرائیل در 5 ماه اخیر است. بعد از انتخابات قبلی،‌ هیچ کدام از احزاب نتوانستند ائتلافی برای تشکیل کابینه ایجاد کند. به همین دلیل،‌ انتخابات دوباره برگزار شد.

لیست "فهرست مشترک عربی" مربوط به شهروندان عرب اسرائیل نیز توانست با کسب 12 کرسی،‌ در رتبه سوم قرار بگیرد. این یک پیروزی بزرگ برای شهروندان عرب اسرائیل به شمار می رود.

این افراد فلسطینیانی هستند که هم اکنون در مناطق تحت کنترل کابینه اسرائیل زندگی می کنند و شهروندی و شناسامه اسرائیلی دارند. آنها با جمعیت 1.4 میلیون نفری،‌حدود 20 درصد از جمعیت 8 میلیون نفری اسرائیل را تشکیل می دهند.

اکثریت آنها مسلمان و بقیه مسیحی هستند. این فلسطینیان در جنگ های اسرائیل و کشورهای عربی،‌ مناطق خود را ترک نکردند و باقی مانند.

اگر احزاب عربی تصمیم بگیرند به فهرست گانتس بپیوندند در این صورت می توانند نتانیاهو را از نخست وزیری آینده منع کنند. احزاب عربی تاکنون از نخست وزیری هیچ فردی در اسرائیل حمایت نکردند.

"ایمن عوده" رئیس "فهرست مشترک عربی"، به خبرنگاران در خارج از خانه اش در شهر عرب نشین حیفا اسرائیل گفت:‌ "تفاوت اصلی در این انتخابات،‌ استقبال رای دهندگان عرب از انتخابات است... اگر این اتفاق روی نمی داد نتانیاهو نخست وزیر بود".

شرح عکس: کاندیداهای "فهرست مشترک عربی" خوشحال از نتایج اولیه انتخابات در شهر عرب نشین الناصره اسرائیل - خبرگزاری فرانسه

 

نتایج غیررسمی نشان می دهد حزب تندروی "اسرائیل خانه ماست" به رهبری افیگیدور لیبرمن (وزیر سابق دفاع) توانسته در جایگاه چهارم قرار گیرد و 9 کرسی را به دست بیاورد.

این یکی از احزابی است که می تواند با ائتلاف،‌ نخست وزیر آینده را مشخص کند.

"افیگیدور لیبرمن" وزیر دفاع سابق و رهبر حزب راست تندروی "اسرائیل خانه ماست" خواستار تشکیل ائتلاف احزاب راست شده است.

لیبرمن به عنوان یک فعال راست احزاب تندروی دینی را متهم می کند که آنها تلاش می کنند شریعت و قوانین یهودی را بر افراد سکولار در اسرائیل تحمیل کند. او گفته است که تلاش می کند جلوی معافیت یهودیان تندرو از خدمت الزامی سربازی را متوقف کند.

"رووفین ریفین" رئیس (رئیس جمهور) اسرائیل هم که باید مسوول تشکیل کابینه آینده را تعیین کند گفت که نیاز است از انتخابات سوم خودداری کنیم.

نتانیاهو قرار است 11 مهر (3 اکتبر) به اتهامات مربوط به رشوه و سوء‌استفاده از اعتماد در دادگاه حاضر خواهد شد.
بسیاری معتقدند در صورتی که نتانیاهو دوباره نخست وزیر شود از پارلمان خواهد خواست به وی مصونیت بدهد.

نتانیاهو در روز برگزاری انتخابات به بازار اصلی و ترمینال مرکزی اتوبوسرانی در شهر قدس رفت و با بلندگو از هوادارانش خواست به پای صندوق های رای بروند زیرا اگر به پای صندوق های رای نروند او شکست می خورد.

او بارها هشدار داده بود که شهروندان عرب اسرائیل و یهودیان چپگرای اسرائیل به صورت گسترده پای صندوق رای می روند.

 

شرح عکس: اویگیدور لیبرمن (وزیر دفاع سابق) و همسرش بعد از رای دادن در انتخابات اسرائیل - خبرگزاری فرانسه

دیگر خبرها

 • درخواست صریح ایران از آژانس انرژی اتمی: ضرورت اعمال فشار بر اسرائیل برای الحاق فوری و بدون پیش شرط به NPT
 • رژیم اسرائیل مانع تحقق خاورمیانه عاری از سلاح های هسته ای است
 • غریب آبادی: رژیم اسرائیل مانع تحقق خاورمیانه عاری از سلاح های هسته ای است
 • انتخابات اسرائیل: رقابت نزدیک نتانیاهو و بنی گانتس / موقعیت سرنوشت ساز احزاب کوچک
 • سخنگوی وزارت خارجه: یمنی‌ها با اسناد اعلام کرده‌اند که مسئول حمله به ارامکو بوده‌اند
 • نتایج اولیه انتخابات اسرائیل: رقابت نزدیک نتانیاهو و بنی گانتس / موقعیت سرنوشت ساز احزاب کوچک
 • نتانیاهو به نتایج انتخابات واکنش نشان داد
 • دولت ائتلافی، تنها راه برای نتانیاهو
 • واکنش نتانیاهو به نتایج انتخابات اسرائیل
 • نخستین واکنش نتانیاهو به نتایج انتخابات اسرائیل
 • انتخابات کنست اسرائیل؛ نتانیاهو در دوراهی مرگ و زندگی
 • راه‌کارهای تبلیغاتیِ تقویت تولید ملی در شرایط تحریم بررسی شد
 • سفر نخست وزیر سودان به مصر و دیدار قریب الوقوع با السیسی
 • ایرانسل عامل اصلی پیامک‌های تبلیغاتی مزاحم است
 • ظهور قریب‌ الوقوع یک ابر طبقه
 • برقراری حمل‌ونقل عمومی در روز شنبه/ عدم حضور احزاب عرب در دولت ائتلافی
 • تمجید فاکس اسپورت آسیا از سردار ایرانی
 • ظهور قریب‌الوقوع یک ابرطبقه
 • ظهور قریب‌الوقوع یک ابرطبقه/ توزیع بی سابقه رانت در سال گذشته از ناآگاهی بود