کشاورزان آذربایجان‌غربی در حال سپری کردن یکی از سخت‌ترین دوران برداشت محصول خود هستند، افزایش ۷۰۰ درصدی قیمت مواد اولیه تولید جعبه باعث شده تا مشکلات بسیاری برای این قشر زحمتکش به وجود آید.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از اروم‌نیوز، برداشت محصولات کشاورزی دارای پروسه خاص خود و رویه‌های متداولی است که هرساله کشاورزان ملزم به رعایت آن هستند به گونه‌ای که هر کشاورز در هر سال برای برداشت محصولات خود علاوه بر نگهداری و به ثمر رساندن محصول خود باید به‌موقع و با تجهیزات و لوازم کافی به امر برداشت محصول خود اقدام کند تا از باد‌ریز شدن و از بین رفتن حتمی محصول جلوگیری کند.

اما امسال با وجود اینکه کشاورزان با گذشت از سرمای دیررس بهاره، سم‌پاشی های چندگانه، آبیاری و رسیدگی‌های دیگر به مرحله برداشت محصول خود نزدیک می‌شوند و تا چند روز دیگر عملا برداشت محصولات آغاز خواهد شد، اما با این وجود بسیاری از این کشاورزان و باغداران قادر به تهیه سبد‌های پلاستیکی برای بسته‌بندی محصولات خود نشده و همچنان سردرگم بین کارگاه‌های سبد‌سازی هستند که هر‌کدام دلیل خاصی برای گرانی‌های بی‌سابقه سبد‌های پلاستیکی دارند.

* افزایش ۶۰۰ درصدی قیمت سبد پلاستیکی

«ا.ر» یکی از هزاران باغدار ارومیه است. او در گفت‌و‌گو با خبرنگار اروم‌نیوز، می‌گوید: سال‌های قبل جعبه‌های چوبی رواج داشته و کشاورزان قادر به تهیه راحت آن بودند اما با گذشت زمان و با بهانه‌های مختلف کشاورزان را سردرگم واحد‌های سبدسازی کردند تا بسته‌بندی محصولات کشاورزی طبق استاندارد و بسته‌بندی جهانی باشد. کشاورزان هم مشکلی با این مساله نداشته و با سختی‌ها و مشکلات این نوع بسته بندی کنار آمدند.

وی، می‌ افزاید: سال گذشته هر عدد سبد ۶۴۰ گرمی را به قیمت نسیه ۲ هزار و ۲۰۰ تومان و نقدی ۲ هزار تومان خریدیم، اما امسال سبد پلاستیکی ۶۰۰ گرمی به قیمت ۷ هزار تا ۷ هزار و ۵۰۰ تومان معامله می‌شود. این قیمت برای کشاورزانی که امسال هزینه‌های بسیار زیادی را متحمل شده‌اند و محصولات تابستانه نیز عملا فروش آنچنانی نداشته، بسیار دشوار است.

این باغدار، ادامه می‌دهد: با توجه به اینکه برخی محصولات تابستانه کشاورزان امسال اکثرا فاسد شده و از بین رفتند، باغداران قادر به فروش نشدند و برای سموم کشاورزی و مبارزه با آفات هزینه‌های بالایی پرداخت کردند. سال گذشته نیز به دلیل سرمازدگی محصولی نداشتیم. امسال از لحاظ مالی دچار مشکل بوده و قادر به تهیه این سبد‌ها نیستیم و از آینده محصولاتمان ترس داریم. شاید برداشتی در باغات خود نداشته باشیم یا در صورت عدم تهیه سبد، سیب درجه یک خود را به صورت سیب صنعتی بفروشیم.

وی، تاکید می‌کند: قادر به خرید به صورت نسیه و پرداخت هزینه جعبه پلاستیکی پس از فروش محصول نیستیم چرا‌که با توجه به سابقه این محصولات در بازار و عدم توجه مسئولین مربوطه به کشاورزان، واهمه از بین رفتن محصولات کشاورزی و عدم توانایی برای پرداخت هزینه جعبه داریم.

این باغدار، تصریح می‌کند: زمانی که از صاحبان کارگاه‌های سبد‌زنی علت این گرانی را جویا می‌شویم، آن را مربوط به نبود مواد اولیه سبد عنوان می‌کنند.

* نیازمند صنایع تبدیلی میوه خشک کنی هستیم

رییس کمسیون کشاورزی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ارومیه، در این خصوص می‌گوید: نبود صنایل تبدیلی محصولات کشاورزی در آذربایجان‌غربی یکی از عوامل از بین رفتن محصولات کشاورزی محسوب می‌شود چرا‌که آذربایجان‌غربی به دلیل داشتن ظرفیت‌های بالای تولید میوه‌های با‌کیفیت نیازمند صنایعی همچون میوه خشک کنی است.

بهنام تاج‌الدینی، می‌افزاید: با توجه به اینکه هر‌ساله مقدار قابل توجهی محصول کشاورزی از بین می‌رود، مسئولان می‌توانند با ایجاد و حمایت از واحد‌های صنایع تبدیلی میوه‌جات اقدام به خشک کردن محصولات کشاورزی کرده و کمک شایانی به کشاورزی استان کنند.

رییس کمسیون کشاورزی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ارومیه، ادامه می‌دهد: در سطح آذربایجان‌غربی به غیر از چند کارگاه خانگی که عملا هیچ کمکی به شرایط فعلی کشاورزی نمی‌کند، هیچ واحد صنعتی میوه خشک‌کنی وجود ندارد. بدون شک می‌توان با خشک کردن میوه‌های تابستانی و پاییزه این محصولات را با ارزش افزوده مناسب در بازار‌های داخلی و خارجی به فروش رسانده و در راستای پیشرفت اقتصاد صنعتی و کشاورزی استان گام برداشت.

* تامین جعبه پلاستیکی مهم‌‌ترین مشکل کشاورزان

وی، می‌گوید: در طول ۶ ماه گذشته مواد جعبه پلاستیکی که به‌طور قطعی درجه ۲ و کوبیده هستند و از مشهد، شیراز و دیگر شهرها خریداری می‌شوند ۷۰۰ درصد افزایش قیمت داشته، به گونه‌ای مواد اولیه سبد پلاستیکی از قیمت ۱۲ هزار ریال برای هر کیلو‌گرم به ۷۰ هزار ریال رسیده و طی ۱۰‌روز اخیر به شدت با کاهش مواد اولیه و افزایش قیمت مواجه هستیم.

تاج‌الدینی، بیان می‌کند: با وجود اینکه در جهان رتبه اول پتروشیمی را دارا هستیم ولی متاسفانه قادر به تامین مواد اولیه پلاستیکی برای تهیه جعبه نیستیم و باید از میادین میوه و تره‌بار جعبه‌های پلاستیکی کهنه و قدیمی جمع آوری و کوبیده شده و مورد استفاده قرار گیرد.

وی، تاکید می‌کند: امروز قیمت هر سبد پلاستیکی ۶۴۰ گرمی در برخی از مناطق آذربایجان‌غربی به ۸ هزار تومان هم رسیده که کشاورز چاره ای جز خرید ندارد. کشاورزان باید به هر قیمتی سبد پلاستیکی تهیه و محصول خود را برداشت کنند اما آیا قادر به فروش محصول خود و به دست آوردن هزینه این جعبه‌ها خواهتد بود؟ تنها هزینه برداشت محصولات مختص جعبه پلاستیکی نیست و هزینه‌های دیگری هم شامل می‌شود که در این صورت باید تمام موضوعات مدنظر قرار گیرند.

رییس کمسیون کشاورزی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ارومیه، تصریح می‌کند: تنها مورد قابل توجه در این میان بی‌توجهی مسئولان است که اقدامی برای تامین این مورد اساسی برای کشاورزان ندارند و کارگاه‌های تهیه سبد پلاستیکی نیز با مشکل و کمبود رو‌به‌رو هستند. بیشتر کشاورزان اقدام به خرید با پرداخت مدت‌دار می‌کنند که این مساله برای فروشندگان دشوار بوده و به همین دلیل هزینه بیشتری از کشاورز دریافت می‌شود.

* مواد اولیه برای تولید جعبه پلاستیکی از طریق بورس کالا به فروش می‌رسد

معاون امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌غربی، در گفت‌و‌گو با خبرنگار اروم‌نیوز، با بیان اینکه در زمینه تامین مواد اولیه از بورس مشکلی وجود ندارد، گفت: واحد‌های تولیدی جعبه پلاستیکی در آذربایجان‌غربی که دارای پروانه بهره‌برداری هستند، می‌توانند با مراجعه به سازمان صنعت، معدن و تجارت استان درخواست خرید مواد اولیه از بورس را ارائه داده و بورس کالای کشور با بررسی شرایط و ساز و کار‌های مخصوص خود اقدام به ارائه مواد اولیه کرده و از طریق وزارت مربوطه سهمیه تعریف شده و تعلق می‌گیرد.

معصوم علی‌اکبری، افزود: در خصوص واحدهای تولیدی که قبلا خرید از بورس داشته‌اند و تولیدات کافی نیز داشته‌اند، مواد اولیه لازم از طریق بورس و به صورت نقدی در اختیارشان قرار می‌گیرد و در خصوص افرادی که تازه‌کار هستند نیز بورس کالا ۳۰ درصد از ظرفیت تولیدی این واحدها را تامین کرده و در صورت تولید، بقیه نیاز را نیز پس از اطمینان از تولید و جلوگیری از احتکار و فروش مواد اولیه در بازار سیاه در اختیار تولید‌کننده قرار می‌دهد.

وی، ادامه داد: بحث نبود مواد اولیه پتروشیمی در بورس و یا کاهش ظرفیت صحت نداشته و تولیدکنندگان نسبت به ساز‌و‌کار خود می‌توانند درخواست دهند اما برخی از افراد به دلیل ارزان‌تر بودن مواد درجه ۲ و نقدی بودن مواد پتروشیمی ارائه شده در بورس اقدام به خرید مواد درجه ۲ و بازیافتی می‌کنند.

معاون امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌غربی، تاکید کرد: برخی از افراد با نزدیک شدن به فصل برداشت میوه و افزایش تقاضا اقدام به متشنج کردن بازار و افزایش قیمت‌ها کرده و اقدام به سودجویی می‌کنند.

* دوئل بخش دولتی و خصوص بر سر مواد اولیه

باتوجه به گفته‌های ۲ مسئول از ۲ بخش خصوصی و دولتی مربوط به بخش کشاورزی، باید توجه کرد که آیا در این کشمکش‌های مسئولین و تفاوت نظر‌های آنان در یک مورد مشابه به کجا رسیده و آیا کشاورزان قربانی این ماجرا می‌شوند؟

البته گفتنی است؛ جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی عملا از این مساله دوری کرده و زمانی که جویای حمایت از بخش کشاورزی بودیم، با بیان اینکه تهیه مواد اولیه و جعبه پلاستیکی هیچ ارتباطی با جهاد کشاورزی نداشته و مسئله ای صنعتی است، از اعلام حمایت خود از کشاورزان خودداری کرد.

انتهای پیام/

منبع: دانا

مطالب پیشنهادی:

"دختر آبی" در بازجویی چه گفته بود؟| توضیحات سخنگوی قوه قضاییه: "سحر خدایاری" شخصیت متعادلی نداشت اما آنقدر شخصیت داشت که اشتباه خود را بپذیرد

عکس جنجالی ساره بیات و محمدرضا گلزار

منبع این خبر، وبسایت www.dana.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۵۰۷۶۰۷۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.
خبر بعدی:

اعتبار یاقوت کویر زیر پای دلالان/ دسترنج عناب‌کاران رنگ ندارد

خبرگزاری مهر- گروه استان‌ها: اینجا را با نام سرزمین یاقوت‌ و طلای سرخ می‌شناسند، کشاورزان این خطه کویری سال‌ها با خشک‌سالی و قهر طبیعت ساخته و حالا به محصولاتی رسیده‌اند که خاص منطقه خودشان بوده و سبد آن‌ها را سرخ و رنگین کرده است.

کشاورزان خراسان جنوبی این روزها در حال برداشت عناب از باغستان‌های خود هستند و اگر در این روزها به باغ‌های این استان سری بزنید، فرش‌های قرمزی از یاقوت‌های سرخ را خواهید دید که به وسعت باغستان‌های آن پهن شده است.

عناب؛ این میوه کوچک اما پرخاصیت، خواص درمانی زیادی ازجمله خواص ضد سرطانی، منبع بالای ویتامین C، آنتی‌اکسیدان قوی، بهبود وضعیت خواب، بهبود گردش خون، تقویت استخوان‌ها، کنترل وزن، تقویت دستگاه ایمنی و محافظت از کبد دارد اما هنوز هم جای این محصول سرخ بر سر سفره مردم خالی است.

این در حالی است که مردم سراسر جهان استفاده‌های گوناگونی از این میوه پرخاصیت دارند، از استفاده  آن به‌عنوان چای کیسه‌ای گرفته تا تهیه ترشی، سرکه، تولید مارمالاد و آب‌میوه و همچنین کاربردهای دارویی.

 عناب به دلیل خواص ضد قارچ، ضد باکتری و ضدالتهابی که دارد، به‌طور گسترده‌ای در طب چینی کامپو استفاده می‌شود، کره از چوب عناب برای ساختن چیزهای مختلفی مانند توپ، مهره، قطعات ویولن و یک ابزار دوتایی به نام Taepyeongso استفاده می‌شود.

به گفته مسئولان جهاد کشاورزی قیمت هر کیلوگرم عناب از حالت خام فروشی تا محصول فرآوری شده حدود ۱۰ برابر افزایش می‌یابد، یعنی همان سودی که چشم‌بادامی‌ها به جیب می‌زننداما در خراسان جنوبی با تولید بیش از ۹۷ درصد عناب کشور و نخستین تولیدکننده این محصول در ایران باوجود گذشت سال‌ها از تولید این محصول، هنوز هم صادرات به‌صورت فله‌ای و بدون ایجاد ارزش‌افزوده برای کشاورزان استان انجام می‌شود.

این در حالی است که به گفته مسئولان جهاد کشاورزی قیمت هر کیلوگرم عناب از حالت خام فروشی تا محصول فرآوری شده حدود ۱۰ برابر افزایش می‌یابد، یعنی همان سودی که چشم‌بادامی‌ها به جیب می‌زنند.

سازگاری بالای درخت عناب با شرایط کم‌آبی خراسان جنوبی طی سال‌های اخیر سطح زیر کشت این محصول را افزایش داده اما فرآوری این محصول، کوتاه کردن دست واسطه‌ها و جلوگیری از خام فروشی تنها خواسته عناب کاران استان از مسئولان است.

خام فروشی تنها سهم کشاورزان از عناب

یکی از عناب کاران روستای سیوجان در گفت‌وگو با مهر با انتقاد از نبود صنایع بسته‌بندی و فرآوری این محصول در استان، گفت: در حال حاضر بیشتر محصول خود را با قیمت بسیار پایین به دلالان می‌فروشیم درحالی‌که راه‌اندازی صنایع تبدیلی می‌تواند نقش زیادی در ایجاد ارزش‌افزوده این محصول داشته باشد.

چین تولید عناب را افزایش داده است و اگر خراسان جنوبی نتواند تولید خود را ارتقا دهد، استان جایگاه خود را از دست خواهد دادنخعی با تأکید بر اینکه دولت باید به فروش و تجارت عناب ورود پیدا کند، افزود: اگر دولت راهی برای تجاری‌سازی این محصول پیدا کند به‌طور حتم عناب در تمام کشور و جهان شناخته خواهد شد.

این عناب کار با اشاره به جایگاه خراسان جنوبی در تولید عناب، گفت: چین تولید عناب را افزایش داده است و اگر خراسان جنوبی نتواند تولید خود را ارتقا دهد، استان جایگاه خود را از دست خواهد داد.

موسوی یکی دیگر از کشاورزان این روستا نیز در گفت‌وگو با مهر با بیان اینکه عناب از نظر ارزش غذایی و دارویی میوه‌ای بسیار ارزشمند است، اظهار داشت: باید مسئولان سعی کنند تا با عرضه مواد غذایی از جمله عناب، این محصول را در سطح ملی معرفی کرده و فرآورده‌های این محصول را بر سر سفره مردم بیاورند.

وی با بیان اینکه عناب خراسان جنوبی را تنها استان‌های هم‌جوار می‌شناسند، افزود: باید با برندسازی این محصول، عناب خراسان جنوبی را به دنیا معرفی کنیم.

صادرات فله‌ای دسترنج عناب‌کاران

یکی دیگر از کشاورزان این روستا نیز در گفت‌وگو با مهر فروش فله‌ای و با قیمت پایین را مهم‌ترین مشکل عناب کاران عنوان کرد و گفت: روستای سیوجان بهترین رقم عناب را در کل کشور دارد که باید در سطح کشور معرفی و شناخته شود.

محمدی با بیان اینکه صنایع بسته‌بندی برای عناب وجود ندارد، افزود: کشاورزان حاصل دسترنج خود را به دلالان بدون هیچ نرخ مشخصی می‌فروشند.

وی با اشاره به نبود روش‌های مکانیزه در برداشت و تولید عناب، بیان کرد: در حال حاضر کشاورزان به‌صورت سنتی این محصول را برداشت می‌کنند و نداشتن سواد علمی در این حوزه سبب می‌شود که برخی از کشاورزان عناب را به هر قیمتی به واسطه‌ها بفروشند و این امر چیزی جز ضرر برای کشاورز به ارمغان نخواهد آورد.

تولید ۱۱ محصول فرآوری شده از عناب

مدیر مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی نیز در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: در جهاد دانشگاهی برای هرکدام از مراکز استانی یک وظیفه تحقیقاتی تعیین‌شده که تحقق در زمینه زرشک، زعفران و عناب بر عهده جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی گذاشته شده است.

محسن پویان با بیان اینکه بیشتر فعالیت‌های جهاد دانشگاهی بر روی عناب متمرکزشده است، بیان کرد: در این مرکز فرهنگ‌سازی استفاده از عناب و تولید فرآورده‌های جانبی از این محصول در دستور کار قرارگرفته است.

وی با اشاره به برگزاری همایش ملی عناب در استان، بیان داشت: در این همایش محققان، پژوهشگران و تولیدکنندگانی از سراسر کشور حضور داشتند که نتایج بسیار مثبتی نیز در پی داشت.

 مدیر مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی ادامه داد: در این همایش چندین سرمایه‌گذار برای تولید فرآورده‌های عناب اعلام آمادگی کردند.

پویان از تولید ۱۱ محصول فرآوری شده از عناب در مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی استان خبر داد و گفت: این محصولات شامل حبه عناب، کیک عناب، کلوچه، سرکه، مربا و شربت عناب بوده که برخی از این محصولات ثبت اختراع نیز شده‌اند.

تولید انبوه فرآورده‌های عناب در مرحله برندسازی

وی با اشاره به اینکه این محصولات در مرحله برندسازی و انجام مقدمات برای مسائل اقتصادی و تولید تجاری قرار دارد، عنوان کرد: این محصولات به‌زودی به تولید انبوه خواهد رسید.

مدیر مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی با بیان اینکه تاکنون بر روی محصولات استراتژیک و گیاهان دارویی استان کار اصولی و چشم‌گیری انجام‌نشده است، بیان کرد: بااین‌وجود در حال حاضر نگاه‌ها به سمت این ظرفیت بزرگ جلب شده و بر روی کارخانجات تولید و فرآوری عناب متمرکز هستیم.

پویان همچنین به خواص بالای عناب اشاره کرد و گفت: عناب بیشتر از پرتقال و کیوی ویتامین C داشته به همین دلیل برای سلامت بدن به‌عنوان یک ضد سرطان، درمان سرماخوردگی، سرفه و بیماری‌های حنجره مفید است.

وی با بیان اینکه این محصول به دلیل فیبر بالا برای دستگاه گوارش بسیار مفید است، افزود: عناب بالای ۶۰ درصد کربوهیدرات داشته و از این نظر به لحاظ تغذیه‌ای بسیار میوه ارزشمندی است.

مدیر مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی ادامه داد: همچنین تحقیقات جدیدی بر روی عناب برای درمان سریع‌تر زردی کودکان و استفاده به‌عنوان آرام‌بخش انجام‌شده است.

۳۶۰۰ هکتار زیر کشت عناب

مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی خراسان جنوبی نیز در گفت‌وگو با خبرنگار مهر از پیش‌بینی برداشت شش هزار تن عناب در استان خبر داد و گفت: در حال حاضر سه هزار و ۶۰۰ هکتار از باغات استان زیر کشت این محصول قرار دارد.

عناب تولیدشده در خراسان جنوبی به استان‌های هم‌جوار ازجمله خراسان ‌رضوی، کرمان، یزد و تهران صادر می‌شودرضا رضایی عنوان کرد: عناب تولیدشده در خراسان جنوبی به استان‌های هم‌جوار ازجمله خراسان ‌رضوی، کرمان، یزد و تهران صادر می‌شود.

وی با بیان اینکه خراسان‌ جنوبی با تولید ۹۷ درصد عناب قطب تولید این محصول منحصربه‌فرد در کشور است، بیان کرد: بااین‌وجود محصول تولیدی استان هنوز در سطح بین‌المللی جایگاه خاصی ندارد و در داخل کشور خواص عناب به‌طور کامل برای مردم فرهنگ‌سازی نشده است.

مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی خراسان جنوبی ادامه داد: متأسفانه امسال به دلیل وزش بادهای شدید و ریزش گل‌ها، گرمای هوا و زودرس شدن میوه عناب، تولید این محصول افزایش نداشته است.

به گفته وی برداشت عناب از باغات استان از اواخر مردادماه آغازشده و تا اواسط مهرماه ادامه دارد.

استاندار خراسان جنوبی هم با اشاره به اینکه بیش از ۹۷ درصد عناب کشور در خراسان جنوبی تولید می‌شود، اظهار کرد: کشوری چون چین از فراوری عناب بیش از ۳۰ محصول تولید می‌کند ولی خراسان جنوبی از این مزیت مطلق بهره‌برداری اقتصادی نداشته است.

معتمدیان بیان کرد: متأسفانه در خراسان جنوبی عناب به‌صورت فله‌ای به فروش می‌رسد و بیشتر سود و عواید آن به دلالان می‌رسد.

استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه پیگیر تدوین سند جامع محصولات استراتژیک خراسان جنوبی هستیم، گفت: میزان درآمد و ارزش اقتصادی محصولات استراتژیک خراسان جنوبی هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان است.

سازگاری بالای عناب با شرایط آب و هوایی خراسان جنوبی یکی از مزیت‌های مهم عناب بوده که به‌طور حتم راه‌اندازی صنایع تبدیلی نقش زیادی در افزایش درآمد کشاورزان استان خواهد داشت.

کد خبر 4722263

دیگر خبرها

 • اعتبار یاقوت کویر زیر پای دلالان
 • قیمت روز خودرو پنجشنبه ۲۸ شهریور؛ سبقت ایران خودرو از سایپا در کاهش قیمت‌ها
 • ‍ وضعیت قرمز بازار گوجه فرنگی برای کشاورزان مرحمت آباد
 • چرا برنج ۱۷ هزار تومانی شمال باید ۳۰ هزار تومان فروخته شود؟
 • هشتگ‌های توییتری گریبان گیر السیسی
 • برنج ۱۷ هزار تومانی شمال ۳۰ هزار تومان در تهران فروخته می شود؟
 • احداث گلخانه در ایران صرفه اقتصادی دارد؟/ محصولاتی که قدرت خرید مردم یارای آن نیست
 • کشورهای همسایه خواهان محصولات پلاستیکی ایران هستند
 • برنج ۱۷ هزار تومانی شمال، در تهران قد می‌کشد!
 • ضرورت تعیین مرجع واحد برای قیمت‌گذاری خودرو/ شورای رقابت عامل گرانی خودرو نبود
 • چرا برنج ۱۷ هزار تومانی شمال باید ۳۰ هزار تومان در تهران فروخته شود؟
 • قیمت روز خودرو چهارشنبه ۲۷ شهریور؛ تداوم کاهش قیمت در محصولات سایپا
 • حذف سقف و سابقه بازرگانان برای ثبت سفارش مواد اولیه
 • کشتی‌گیر شیرازی با مدال برنز در راه المپیک ۲۰۲۰ ژاپن گام برداشت
 • طلای سبز طارم، به نام باغداران به کام دلالان
 • ۱۰ هزار تُن محصولات کشاورزی گواهی شده در اصفهان برداشت می‌شود
 • حمله به حجاب کامل با گرانی!
 • کشاورزی که با "علوفه" از هر هکتار ۹ میلیون تومان سود کرد
 • قیمت سبد نفتی اوپک به مرز ۶۷ دلار رسید