۱۹ شهریور امسال چهلمین سالگرد درگذشت آیت‌الله طالقانی بود. به همین مناسبت گفت‌وگویی با وحیده علایی طالقانی دختر ایشان درباره منش فکری پدرش داشتیم.

به گزارش مشرق، «وحیده علایی طالقانی» دختر آیت‌الله طالقانی این روزها بین تهران و طالقان در رفت‌وآمد است و اکثر روزهای سال را در زادگاه پدر می‌گذراند. او متولد سال 1322 است و دکترای داروسازی دارد و در انتخابات مجلس ششم شورای اسلامی در لیست جبهه مشارکت حضور داشت و توانست وارد مجلس شود.

در جای جای مصاحبه هرجا که «آقا» می‌گوید منظورش پدرش است و با احترام آشکاری از پدر یاد می‌کند.

بیشتر بخوانید: پاسخ سلیمی‌نمین به "تحریف بزرگ" واقعه‌ی سینما رکس چرا عده‌ای فدائیان اسلام را تخریب می‌کنند؟

«ابوذر انقلاب»، بعد از پیروزی نهضت اسلامی مردم ایران کمتر از  یک سال زنده بود اما مسئولیتهایی همچون ریاست شورای انقلاب، عضویت در مجلس خبرگان قانون اساسی و اولین امامت جمعه تهران را عهده‌دار شد و منش سیاسی و فکری‌اش به‌نحوی بود که این روزها همه از نام «طالقانی» به‌نیکی یاد می‌کنند.

وحیده علایی طالقانی دختر آیت‌الله طالقانی

برای مصاحبه با دختر آیت‌الله یک روز جمعه در منزلش قرار گذاشتیم، منزلی که آیت‌الله طالقانی جمعه‌ها بعد از ایراد خطبه‌های نمازجمعه به آنجا می‌آمد. وی درباره این ماجرا می‌گوید: چند باری پدر را از نمازجمعه به اینجا می‌آوردند چراکه خانه خودشان به محل مراجعات انقلابی‌ها تبدیل شده بود. بعد از اتمام نماز مردم به‌سمت‌شان می‌آمدند که مشکلاتشان را بگویند و پاسدارها هم با هزار مشکل آقا را از بین جمعیت خارج می‌کردند و به اینجا می‌آوردند چون به دانشگاه تهران نزدیک است. یک بار در همین اتاق در حال استراحت بود که گفتم "آقا، اینها چرا دور شما را شلوغ می‌کنند؟"، گفتند "نامه‌ها را بخوان! عده‌ای نوشتند «چرا طرف آن‌وری‌ها هستی؟»، برخی هم گفتند «چرا طرف این‌وری‌ها؟»! خسته شدم. شما هم که جایی ندارید من برای استراحت بروم".

وحیده طالقانی ادامه داد:‌ آقا خیلی اهل طبیعت بود و زمانی هم که به بافت تبعید شده بود یک بار برای دیدن ایشان رفتم. آنجا خانه‌ها حیاط‌های بزرگی داشتند که باید با پول خودشان اجاره می‌کردند. آقا در این حیاط‌ها مرغ و خروس پرورش می‌داد و بادنجان و گوجه می‌کاشت یا با وسایل ابتدایی مانند ظرف ریکا گلدان درست می‌کرد، خیلی اهل طبیعت بود. یادم هست یک دفعه قبل از انقلاب آیت‌الله خامنه‌ای از تبعید به منزل آقا آمدند و یک پیاز تقریباً یک‌کیلویی برای آقا آوردند و گفتند "این خاک چنین محصولاتی می‌دهد اما کسی قدر این زمین را نمی‌داند".

آیت‌الله طالقانی در دوران تبعید به بافت

** امام فرمودند  "به آسید محمود بگو خودش کار را دنبال کند"

صحبت از نمازجمعه، وحیده طالقانی را به‌یاد اولین نمازی انداخت که پدرش اقامه کرد و می‌گوید: آقای جلالی مجری برنامه‌های «قرآن در صحنه» می‌گفت مسئله نمازجمعه را آقا به امام پیشنهاد داد و گفتند "نمازجمعه از مسائل حساس اسلام است و حالا که انقلاب شده باید دوباره آن را برقرار کنیم". پیغام از سوی حاج احمد به امام گفته شد و امام هم فرمودند "شما این کار را انجام دهید"، و به احمد آقا گفت "به آسید محمود بگو خودش کار را دنبال کند".

** تمام ارث پدرم یک عبا و جانماز بود

دختر آیت‌الله طالقانی درباره ماجرای حضور خواهران و برادرانش در سیاست و موضوع «آقازادگی» گفت: آقا توصیه می‌کرد وارد کارهای اداری و اجرایی نشویم، به‌خصوص به پسران همیشه این توصیه را می‌کردند و الآن هم به‌جز اعظم‌خانم هیچ‌کدام در سیاست نیستیم. از ارث و میراث پدری هم تنها یک جانماز و یک عبا به من رسید، همان جانمازی که جمعه‌ها، نماز را با آن می‌خواند که به موزه آقا اهدا کردیم. آقا همیشه توصیه‌شان این بود "اگر ما و مردم فقط به‌فکر خودمان باشیم تبدیل به نظام سرمایه‌داری می‌شویم اما اگر به‌فکر اجتماع باشیم، روش اسلامی و مسلمانی همین است."، همیشه به ما می‌گفت "از من می‌پرسند «چرا فرزندانت روحانی نشدند؟»، من می‌گویم اگر حکومتی اصلاح شد، اجتماعی اصلاح می‌شود و فرزندان من هم به همان واسطه اصلاح می‌شوند". به‌خلاف برخی مسئولان که تنها به‌فکر خانواده و خودشان هستند، آقا مسائل را کلی نگاه می‌کرد.

دختر آیت‌الله طالقانی در اثنای مصاحبه، از تحریفاتی که از سخنان پدرش این روزها در فضای مجازی می‌شود گلایه کرد و گفت: یک سخنرانی آقا درباره حجاب داشتند که من یک نسخه از آن را دارم و یک بار فقط شرکت سهامی انتشار جزواتی را که از بیانات آقا چاپ شده بود به من دادند که متأسفانه آنها دیگر هم چاپ نشد، مثلاً اینکه می‌گویند آیت‌الله طالقانی گفته "می‌ترسم روزی برسد که موضوع جامعه تار موی زنان باشد نه دزدی و اختلاس!". آقا تنها یک بار درباره مسئله حجاب صحبت کردند و اگر این جمله درست بود باید آنجا ذکر می‌شد ولی من تا حالا جایی ندیدم آقا چنین حرفی زده باشند.

** پدرم مخالف تخریب "شهرنو" نبود!

وی افزود: یا اینکه گفته می‌شود "آقا مخالف تخریب شهرنو بودند"! خودشان در همین کتاب می‌فرمایند "ما می‌خواهیم از این به بعد زنها و دخترهای ما به سقوط کشیده نشوند. ما می‌خواهیم دیگر «قلعه» (شهرنو) در این مملکت نباشد که یک عده از زنهایی که فرزندان این مملکت و این کشور هستند به بدبختی کشانده شوند. زنهای ما به عصر جاهلیت پهلوی، شرک پهلوی و شرک خاندان سلطنتی که منشأ همه مفاسد بودند برنگردند و همان‌طوری که مسئولیت اسلامی و ایرانی خود را تا به حال به‌خوبی انجام دادند ادامه پیدا کند."، کاملاً به‌عکس آنچه از آیت‌الله طالقانی نقل می‌شود. در کتاب «پرتوی از قرآن» در تفسیر سوره نساء، آقا مفصل درباره حجاب صحبت کردند و به حجاب اقوام و مذاهب مختلف و خانم ایندیرا گاندی اشاره کردند که وقار و جایگاهشان را حفظ می‌کردند.

وحیده طالقانی یادی از دوران زندان‌رفتن‌های پدر کرده و می‌گوید: وقتی ما ملاقات می‌رفتیم زندانی را آن طرف می‌گذاشتند و بین ما و آقا با تور سیمی فاصله بود. یک نفر هم می‌ایستاد تا زندانیان چیزی تبادل نکنند و به‌سختی ممکن بود چیزی به آقا بدهیم. گاهی نگهبان به‌خاطر نظر لطفی که به آقا داشت از قصد رویش را برمی‌گرداند و خودش را به ندیدن می‌زد و ما تبادلاتی انجام می‌دادیم و یا دست‌نوشته‌ها و اعلامیه‌ها را از ایشان می‌گرفتیم. زمانی که در بند بودند، هرکس مسئول کاری می‌شد ولی به آقا می‌گفتند "ما کار شما را انجام می‌دهیم و شما به مطالعه‌تان بپردازید".

** ماجرای دستگیری فرزندان آیت‌الله طالقانی/ "فکر می‌کرد ساواکی‌ها دستگیرشان کردند"

وی درباره ارتباط پدرش با امام خمینی(ره) خاطرنشان کرد: آقا چون فکر عمیق‌تری نسبت به سایرین داشت، بیشتر نظراتشان مورد پسند امام هم واقع می‌شدند. بعد از فوت آیت‌الله طالقانی، امام چندین عنوان مختلف برای ایشان به‌کار بردند همچون  شمشیر مالک اشتر، نائب پیغمبر(ص)، ابوذر و... که ثبت هم شده است و این دو نفر با یکدیگر خیلی هماهنگ بودند. زمانی که پسرهای آقا توسط آن کمیته خودساخته دستگیر شدند، خلیل رضایی (پدر رضایی‌ها) خانه‌اش را در اختیار آقا گذاشت که در خیابان طالقانی هم واقع است و یادم هست آقا در اتاق حرکت می‌کرد و لا اله الّا اللّه می‌گفت، فکر می‌کرد ساواکی‌ها بچه‌ها را دستگیر کرده‌اند تا با زندانیان سلطنت‌طلب مبادله کنند. بعد که ماجرا فاش شد، اعضای آن کمیته درخواست عذرخواهی کردند. پسرها که دیدند آقا ناراحت هست، ایشان را به‌ شمال بردند که خستگی دَر کند. در غیاب آقا کشور شلوغ شد و مجاهدین خلق شروع به شلوغ‌کاری کردند. امام به حاج احمدآقا گفت "بگو آیت‌الله طالقانی برگردد". حاج احمد هم به هر طریقی بود آیت‌الله طالقانی را پیدا کرد و به قم آمدند. آقا هم  یک سخنرانی کردند و گفتند "چرا شلوغ‌کاری می‌کنید؟ من هروقت دلتنگ می‌شوم به اینجا می‌آیم و از امام آرامش می‌گیرم".

از راست به چپ: مادرِهمسر آیت‌الله طالقانی، وحیده، بتول‌خانم (مادر وحیده)، آیت‌الله طالقانی، مجتبی و مهدی طالقانی

وحیده طالقانی مانند بقیه خواهران و برادرانش ماجرای فوت آیت‌الله طالقانی را همچنان مبهم می‌داند و معتقد است: شبی هم که آقا فوت کرد محافظ‌شان در منزل نبود، نه مادرم و نه محافظ، هیچ‌کدام نبودند. برق‌های خانه خاموش شده بود، تلفن هم قطع بود و فقط خانم پایینی یک چراغ نفتی برایشان می‌آورد. بعد از نیم ساعت الی یک ساعت از رفتن نمایندگان شوروی حال آقا بد می‌شود. اطرافیان آقا همه انسان‌های دلسوخته و زجرکشیده بودند مانند آقای چهپور، شبستری و... که نمی‌شود به اینها شک کرد ولی برخی معتقدند کار همان عوامل شوروی بود.

وی افزود:‌ اخیراً هم سنگ قبر آقا را عوض کردند و نوشتند "به‌عارضه سکته قلبی درگذشت"، و نمی‌دانیم چه‌کسی این جمله را اضافه کرد، به‌هرحال فوت آقا علامت سؤال دارد. آقا غذای آن‌چنانی نمی‌خورد که عارضه چربی داشته باشد. علت رفتن‌شان به خانه چهپور هم برای این بود که محیط بزرگی برای حرکت داشت و می‌توانست قدم بزند و ورزش کند.

** فدائیان اسلام قبل دستگیری غسل شهادت کردند و خضاب بستند

دختر آیت‌الله طالقانی درباره پناه دادن پدرش به اعضای فدائیان اسلام و شهید نواب صفوی اظهار داشت: روزهای آخر زنده بودن فدائیان اسلام آقا به آنها پناه دادند. ما یک فامیل در انتهای خیابان قلعه وزیر (امیریه) داشتیم که گفته بود "نمی‌توانم آنها را نگاه دارم". آقا هم اینها را در خانه خودش در همان خیابان جا داده بود. اینها هم عادت داشتند صبح‌ها سحرگاهان اذان می‌گفتند. آقا هم می‌گفت "مرد حسابی، شما تحت تعقیب هستید. اگر دستگیر شوید برای من هم بد می‌شود."، بعد از مدتی رژیم متوجه می‌شود که اینجا پنهان شده‌اند. یادم هست وقتی داشتند منزل ما را ترک می‌کردند حمام رفتند، غسل کردند و حتی خضاب کردند و همدیگر را در آغوش کشیدند و آماده شهادت شدند، از اینجا به یک خانه‌ای می‌روند و آنجا مخفی می‌شوند که گویا صاحب‌خانه گروهبان بوده و آنها را لو می‌دهد و دستگیر می‌شوند. فقط آقای عبدخدایی به مشهد می‌رود و نجات پیدا می‌کند و بقیه به شهادت می‌رسند.

وی افزود: آقا در ماجرای نهضت ملی شدن نفت هم تذکرات لازم را به مصدق و کاشانی بابت اطرافیانشان داده بود و دعوت به وحدت می‌کرد. درباره فدائیان هم در این کتابچه که سخنرانی آقا بر سر مزار مصدق است، چنین می‌گویند: "فدائیان اسلام جوانان پرشور و مؤمن راه باز می‌کردند و موانع را برطرف می‌کردند. یک مانع از سر راه برداشتند انتخابات آزاد مشروع شد. مانع دیگر را برداشتند صنعت نفت ملی شد".

آیت‌الله طالقانی در سفر به کردستان در حال گفت‌وگو با نماینده احزاب و گروه‌های کرد

** اصلاح‌طلبان مجلس ششم همه مخالف من بودند

بعد از صحبت درباره آیت‌الله طالقانی از وی درباره علت حضورش در انتخابات مجلس ششم پرسیدیم و گفت: من در مجلسی افتاده بودم که 126 نفر ماه‌های آخر استعفا داده بودند و آن زمان می‌خواستند به‌خیال خودشان جمهوری اسلامی را کله‌پا کنند. من هیچ‌گاه در تحصن آنها هم شرکت نکردم. آن زمان خیلی با من مخالفت می‌کردند، من آن زمان فراکسیون محیط زیست تشکیل دادم و کلی صحبت درباره محیط زیست حرف زدم اما یک کلمه راجع به فعالیت‌های من در روزنامه‌هایشان حرف نمی‌زدند.

وی افزود: یادم هست یک بار قرار شد به بازدید زندان اوین برویم، از بالا شروع به بازدید زندانیان کردیم و یک عده زندانیان معمولی تا صدای ما را شنیدند برای گفتن مشکلشان پیش ما می‌آمدند. آن زمان زندان با تنگی جا مواجه بود چون زندان دماوند خراب شده بود و زندانی‌های‌ آنجا را به اوین منتقل کرده بودند و من به رئیس وقت زندان مشکلاتشان را منتقل کردم. بعد از آنجا به بندی که آقا و آیت‌الله منتظری زندانی بودند آمدیم.

نماینده مجلس ششم خاطرنشان کرد: تمام زندان را دیدیم تا به زندان زنان رسیدیم. انتهای اوین هم بندی بود که برخی منافقین را گرفته بودند. آنجا یک دختر جوانی هم از اعضای مجاهدین خلق گرفته بودند. من صدایش زدم "دختر مجاهد! بیا ببینم چه مشکلی داری؟" (با خنده)، چند روز بعد در مجلس فاطمه حقیقت‌جو را دیدم که از دور صدا می‌زد "حاج خانم بیا! بیا!"، متأسفانه این دختر هیچ‌وقت رعایت ادب را نمی‌کرد، گفت "دیروز من را آگاهی بردند و برایم پرونده درست کردند، همین روزها تو را هم می‌گیرند!"، گفتم "اگر گناهی مرتکب شده باشم قطعاً باید دادگاهی شوم!"، گفت "چرا آن روز دختر عضو منافقین را "مجاهد" خطاب کردی؟ همین برایت دردسر می‌شود!!"، گفتم "من که نمی‌توانستم بگویم «دختر منافق!»، ولی اگر احضارم کردند می‌روم و جواب می‌دهم".

** تاج‌زاده و عبدی مخالف حضور من بین کاندیداها بودند

وحیده طالقانی درباره نحوه حضورش در لیست اصلاح‌طلبان هم گفت: یک بار که به نهاد ریاست‌جمهوری رفتم، آقای حجاریان من را دعوت کردند تا من را ببینند. وقتی نزد وی رفتم، به من گفت "فکر کردم شما اعظم‌خانم هستید!"، آن روز صحبت خاصی ردوبدل نشد. چند روز بعد دوباره با من تماس گرفت و گفت "شما کاندیدای ما در انتخابات مجلس باشید."، گفتم "من تازه بازنشسته شدم و می‌خواهم به بچه‌ها رسیدگی کنم."، گفت "ما تصمیم خود را گرفتیم که شما هم نامزد جبهه مشارکت باشی."، احساسم این است می‌خواستند از نام پدرم برای انتخابات سوءاستفاده کنند.

نماینده مجلس ششم تصریح کرد: بعد کاندیداتوری آقای تاج‌زاده و عبدی با من مصاحبه‌ای کردند که نشان می‌داد خوششان نمی‌آید من باشم ولی حجاریان اصرار بر ماندن من داشت. بعد از مدتی متوجه شدم می‌خواهند من را از لیست حذف کنند، به همسرم گفتم "من نمی‌خواهم وارد این بازی‌ها شوم. بیا به دیدن آقای کروبی برویم و درخواست کنیم من را حذف کنند".

وی افزود: رفتیم نزد آقای کروبی و ایشان هم دستش را به کمرش گرفته بود و می‌گفت "خیر! شما باید باشید."، گفتم "آقای کروبی، اینها می‌خواهند من را حذف کنند و از طرفی اگر استعفا بدهم مردم چه می‌گویند؟ من به‌درد اینها نمی‌خورم خودتان فکر کنید و خبرش را به ما دهید". بعد از چند روز، در روزنامه سلام دیدم عکس من و کروبی را بالای صفحه چاپ کردند و من جزو لیست جبهه مشارکت  شدم.

** جمعاً 250هزار تومان برای انتخابات مجلس ششم خرج کردم

این نماینده مجلس ششم درباره میزان آرایش در انتخابات آن مجلس گفت: نفر چندم شدن برای مجلس ششم معیار درستی نبود. آراء که اعلام شد من حدوداً نفر پانزدهم بودم ولی حرف و حدیث درباره آراء مجلس ششم زیاد است. من چون زمان جنگ به جبهه‌ها دارورسانی می‌کردم بچه‌های پاسدار و بسیجی من را می‌شناختند و هم به‌خاطر نام پدرم در جنوب شهر رأی زیادی داشتم و در برخی مناطق نفر دوم و چهارم بودم اما خب، دستکاری درباره آراء زیاد بود.

وی اضافه کرد: من پول چندانی برای تبلیغات نداشتم. خودم یک برگه کوچک چاپ کردم و نامم را نوشتم و جمعاً 250 هزار تومن خرج کردم. آن مجلس، مجلس خیلی بودی بود. من فراکسیون محیط زیست تشکیل دادم، کلی درباره مسائل زیست‌محیطی کار کردم اما متأسفانه در مجلس ششم به هیچ‌کدام اینها بها ندادند.

منبع: تسنیم

منبع: مشرق

مطالب پیشنهادی:

عکس| مهناز افشار عضو جدید خانواده‌اش را معرفی کرد

جلسه ترامپ درباره «حمله نظامی» علیه ایران با حضور مقامات پنتاگون| گزینه محتمل آمریکا برای دفاع از عربستان چیست؟

فیلمی از تصادف تریلی با مینی‌بوس در کرندغرب

کلیدواژه: بازار سکه و ارز اخبار خودرو حزب الله لبنان آیت الله طالقانی حجاب اصلاح طلبان مجلس ششم سوره نساء فداییان اسلام شهید نواب صفوی

منبع این خبر، وبسایت www.mashreghnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۵۰۷۷۵۷۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.
خبر بعدی:

بررسی روند پوشش متهمان زن؛ از شهلا تا شبنم

مدت‌هاست که در عکس‌ها و گزارش‌های منتشرشده در رسانه‌ها از دادگاه‌ها و حتی در فیلم‌های سینمایی، شاهد پوشش چادر بر سر متهمان زنی هستیم که هیچ تعریفی از حجاب برتر ندارند و بنا بر قانون نانوشته زندان‌ها و دادگاه‌ها، با پوشش چادر در جلسات دادگاه حاضر می‌شوند و خود را در پس آن پنهان می‌کنند؛ نوع این پوشش همواره مورد اعتراض بسیاری از زنان محجبه کشور بوده و آن را نوعی هتک حرمت به چادر به‌عنوان پوشش ملی و اسلامی تلقی می‌کنند. استفاده از چادر برای زنان متهم، موضوع امسال و سال گذشته نیست...

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از شیرازه؛ اوایل دهه هشتاد (خرداد سال 83)، وقتی شهلا جاهد به اتهام قتل لاله سحرخیزان، همسر ناصر محمدخانی محاکمه می شد، ظاهر متفاوت او در جلسات دادگاه سوژه جنجالی رسانه های زیادی شد. شهلا در حالی که لباس های رنگ روشن و مطابق با مد آن روزها به تن داشت، با چادری که یا روی سرشانه اش افتاده و یا دور کمرش بسته بود پشت تریبون دادگاه قرار می گرفت و بدون آن که صورتش را لا به لای چادر پنهان کند، به دوربین خبرنگاران خیره می شد.

      ظاهر متفاوت شهلا جاهد درست به اندازه شهرت مقتول و اهمیت پرونده ای که او متهم شماره یک آن بود، در ماندگار کردن چهره اش تاثیر داشت؛ خصوصیتی که در هیچ کدام از متهمان زنی که قبل و بعد از او محاکمه شدند، دیده نشد.   طراحی لباس متهمان زن و مرد
برای متهمانی که از رسانه ای شدن چهره هایشان امتناع دارند شاید هیچ چیز به اندازه سر کردن چادر در جلسات محاکمه خوشایند نباشد اما تاثیرات منفی این قانون درون سازمانی در وجهه و اعتبار چادر باعث شد تا در سال 1389 موج رسانه ای جدیدی علیه این قانون به راه بیفتد. اواخر تابستان سال 89، حجاب اجباری متهمان زن در دادگاه ها به موضوع اول رسانه ها تبدیل شد و با واکنش های اعتراض آمیزی که نمایندگان مجلس داشتند، قوه قضائیه مجبور شد بعد از سال ها بر این مقررات بازنگری داشته باشد.   ممنوعیت چادر برای بازیگران زن نقش های منفی ۱۷ بهمن ۱۳۸۹ در کتاب اهداف و سیاستهای کلی سازمان صدا و سیما برای گروههای برنامه سازی  در فصل پنجم که با عنوان سیاستها و راهکارها عنوان شده آمده است: "در برنامه‌ها لازم است شأن و منزلت چادر به‌عنوان حجاب برتر رعایت شود و از چادر در نقش‌های منفی و حقیر و نازل استفاده نشود؛ مگر هنگامی که نقش منفی آشکارا از چادر سوء‌استفاده کند یا استفاده ابزاری کرده باشد. در چنین وضعیتی لازم است در کنار شخصیت منفی، شخصیت مثبت با پوشش چادر نیز در آن برنامه وجود داشته باشد. از نشان دادن مادران چادری در کنار دختران جوان غیر چادری باید تا حد امکان اجتناب شود."          چادری برای خنده حضار! معاون قضائی دیوان عدالت اداری وقت هم که از چادر اجباری متهمان زن در دادگاه ها انتقاد داشت، گفته بود: «چادرهای بلند و کوتاه و گاهی آلوده بر سر متهمان زن در دادگاه ها موجب خنده حاضران می‌شود. چنین پوششی فارغ از بی حرمت کردن حجاب برتر مشکلاتی مانند انتقال بیماری از یک زندانی به زندانی دیگر را در پی دارد.»         حجت الاسلام علی مبشری می گفت زمانی که در دهه هشتاد خودش رئیس دادگاه انقلاب استان تهران بود، دستور داده بود از پوشش چادر بر سر متهمان زن استفاده نشود و منع قانونی هم نداشت: «من امروز هم همین عقیده را دارم که نباید چادر بر سر متهمان زن در دادگاه ها باشد و تنها رعایت پوشش اسلامی کافی است.»   سه‌شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۰ رسانه‌ها نوشتند: به دنبال طرح "موضوع چادر به سرداشتن متهمان زن در دادگاه و زیرسئوال بردن قداست چادر به عنوان حجاب برتر از سوی مجموعه گزارشها و مصاحبه‌هایی که در گفتگو با صاحبنظران مطرح شد، یدالله عسگری  گفت: آیت الله صادق آملی لاریجانی رئیس قوه قضائیه طی دستوری به رئیس سازمان زندانهای کشور ابلاغ کرد که زنان متهم که مرتکب جرائم خلاف عفت عمومی شده اند با همان وضعیت لباس معمول در جامعه در دادگاه حاضر شوند. به گزارش مهر، وی افزود: این درخواست از سوی آقای ذوالقدر معاون پیشگیری قوه قضائیه به رئیس دستگاه قضاء ارائه شده است و وی نیز با این درخواست موافقت کرد.  
    مدیرکل پیشگیریهای قضایی معاون پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه اظهار داشت: در این ابلاغیه اعلام شده که سازمان زندانها نباید زنان را به پوشش چادر در دادگاهها مجبور کند. عسگری گفت: این دستورالعمل هم اکنون به رئیس سازمان زندانها ابلاغ شده است و این سازمان باید اقدامات لازم را برای اجرای آن انجام دهد.   اراذل چادرپوش! ۲ آذر ۱۳۹۰ خبرگزاری مهر در یک گزارش تصویری با عنوان دستگیری اراذل و اوباش، معتادین و سارقین در مشهد نوشت:   در طرح پاکسازی شهر مشهد سارقین حرفه‌ای، اراذل و اوباش، فروشنده محصولات ضدفرهنگی، مزاحم نوامیس و حامل سلاح سرد و معتادین در 24 ساعت گذشته با حضور یگانهای پیشگیری نیروی انتظامی در نقاط مختلف مشهد دستگیر شدند. در تصاویر مهر تعدادی از زنان اراذل با چادر مشکی دیده می شدند.  
      اعتراض متدینین   ۲۸ آذر ۹۰ سایت تریبون مستضعفین طی مطلبی در مورد اجبار چادر برای متهمان نوشت: در حالی استفاده‌ی اجباری از چادر برای متهمان همواره مورد اعتراض متدینین و موجب وهن این حجاب بوده است که اواخر مهرماه امسال خبر موافقت ریاست قوه قضاییه با حذف اجباری چادر برای متهمان زن منتشر شد اما درعین حال هنوز شاهدیم از پوشش اجباری چادر برای متهمان زن استفاده می‌شود!
  اگرچه دستور آیت‌الله آملی لاریجانی برای حذف استفاده از چادر برای متهمان به صورت دستورالعمل صرفاً به سازمان زندان‌ها ابلاغ شده است و به گفته‌ی محمدباقر ذوالقدر معاون وقت پیشگیری از وقوع جرم در قوه قضاییه این یک موضوع کاملاً داخلی در سیستم دستگاه قضایی محسوب می‌شود اما به هرحال انتشار عکس‌های متهمان زن بازداشتی توسط نیروی انتظامی با چادر نشان می‌دهد متأسفانه نیروی انتظامی به این امر مهم اهتمام ندارد!    
  بازگشت چادر اما چند ماه بعد، همین قاعده هم زیر پا گذاشته شد تا این بار متهمان پرونده فساد مالی با چادر مشکی در دادگاه حاضر شده و ماجرای پوشش زندانیان را دوباره سر زبان ها بیندازند؛ ماجرایی که باید تا فردا و یازدهمین جلسه محاکمه عوامل فساد مالی 3هزار میلیاردی صبر کنیم و نتیجه آن را در پوشش زنان متهم این پرونده ببینیم.   در همان زمان، عده ای از نمایندگان زن مجلس در دیدار با رئیس قوه قضائیه به استفاده از چادر برای متهمان زن در دادگاه ها و تلویزیون اعتراض کردند که رئیس قوه قضائیه برای رفع این مشکل اعلام آمادگی کرد.           حذف چادر مشکی

یکسال پس از این ابلاغیه در نتیجه برخی بازنگری ها، غلامحسین اسماعیلی سخنگوی فعلی قوه قضائیه که در آن مقطع رئیس سازمان زندان‌های کشور بود در تاریخ ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۱ اعلام کرد که از این به بعد پوشش چادر برای زنان زندانی الزامی نیست و «طراحی فرم‌های جدید برای زندانیان زن و مرد صورت گرفته که به زودی نمونه‌های آن به زندان‌ها ارسال می‌شود. به گفته اسماعیلی: «دستور رئیس قوه قضائیه به سرعت اجرا شده و دیگر چادر مشکی در زندان نداریم. تمام چادرهای موجود آرم سازمان زندان ها دارند.»

 اما این دستور اجرا شده نه شباهتی به ابلاغیه قوه قضائیه داشت و نه توقعات منتقدان را برآورده می کرد.          به گفته اسماعیلی، برای اعزام متهمان به مراجع قضایی فرمی طراحی شده که برای آقایان یک شکل خاص است اما برای بانوان در 2 شکل چادر و مانتو درنظر گرفته شده و متهمانی ترجیح می دهند چادر به سر داشته باشند، از این به بعد چادرشان مشکی نخواهد بود. به این ترتیب پوشش زندانیان نشان می دهد که این فرد از زندان به مرجع قضایی اعزام شده است.   استفاده از ملحفه به جای چادر لاله افتخاری، نماینده مردم تهران در سال 1391 در این باره به مهر می گوید: «بسیاری از زنان مجرم پایبند به حجاب نیستند و به اجبار با چادر در دادگاه ها حاضر می شوند در حالی که این اقدام می تواند به حرمت چادر خدشه وارد کرده و نتیجه منفی در جامعه داشته باشد. اگر سازمان زندانها می خواهد متهمان زن در دادگاه ها با چادر حاضر شوند حداقل از ملحفه یا پارچه ای که نماد زندان دارد استفاده کند.»         مجازات برای نپوشیدن چادر سایت عصر ایران در مهر 91 در این باره می نویسد: یکی از زندانیان اوین که با پرونده سیاسی- عقیدتی بازداشت شده بود از پوشیدن چادر امتناع کرد، برای او مجازات سه هفته ای ممنوعیت ملاقات در نظر گرفته شد. بر اساس آنچه اسماعیلی اجرای حکم قوه قضائیه می دانست، زنان متهم باید با چادر رنگی و دارای مهر زندان در دادگاه حاضر می شدند و سرپیچی از این قانون، می توانست برای متهمان مجازات در پی داشته باشد.   برداشت سازمان زندان ها از قانون بر اساس آمارهای سازمان زندان ها، تنها 3 درصد زندانیان کشور را زنان تشکیل می دهند که نیمی از آنها هم مجرمان مواد مخدر بوده و درصد بسیار پایینی را زنان مجرم سابقه دار و متهمان به فساد اخلاقی تشکیل می دهند. 

  غلامحسین اسماعیلی رئیس وقت سازمان زندانها در سال 91 با استناد به همین آمارها این طور استدلال می کند که: «شاید یک زن چادری با خودروی شخصی اش تصادف کند و بیمه یا گواهینامه نداشته باشد و حتما هم در دادگاه با چادر ظاهر می شود و همین رسانه ها دوباره گزارش می نویسند که چرا این متهم با چادر در دادگاه حاضر شده است. مگر می شود به این زن بگوییم که بدون چادر در دادگاه حاضر شود.»   رئیس وقت سازمان زندان‌ها در واکنش به اعتراضاتی که نسبت به چادر اجباری متهمان مطرح شده بود، گفت که عقیده دارد «پوشش متهمان مشخص است و چادری که متهم زن با آن به دادگاه منتقل می‌شود دارای آرم و علامت زندان‌ است و زمانی که این پوشش دارای آرم زندان است نباید آن را با چادری که دیگران از آن استفاده می‌کنند، یکی دانست.» اما با این حال وعده داد که دغدغه به وجود آمده درباره پوشش متهمان زن را برطرف می کند تا قائله لااقل برای مدتی ختم شود و کشمکش ها پایان بگیرد.   آغاز دوباره واکنش به چادر متهمان 1398/4/1 دومین جلسه رسیدگی به اتهامات متهمان پرونده شرکت کیمیاخودرو در حالی در شعبه چهارم دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اخلالگران و مفسدان اقتصادی به صورت علنی برگزار شد که پوشش متهمان خانم این پرونده حواشی و واکنش‌های گسترده‌ای به دنبال داشت.           ۰۳ تیر ۱۳۹۸ سه روز بعد سومین جلسه رسیدگی به اتهامات متهمان شرکت کیمیا خودرو در حالی برگزار شد که پوشش متهمان زن این پرونده با چادر مشکی در دادگاه حواشی را به دنبال داشت. حضور این متهمان با پوشش چادر که از آن به عنوان مانعی در برابر رسانه‌ها استفاده کرده بودند باعث خشم شاکیان این پرونده و مردم شده بود.   کاربران فضای مجازی با تاکید بر عزت حجاب برتر از مقامات مسئول در قوه قضاییه خواستند به نحوه پوشش این متهمان رسیدگی کنند. کاربران فضای مجازی به تصاویر منتشرشده از متهمان کیمیاخودرو که از چادر برای پوشاندن خود در برابر رسانه‌ها استفاده می‌کردند و اظهارنظر جدید رئیس قوه قضائیه در خصوص اختصاص دادن چادر به متهمان واکنش نشان دادند. در ادامه نمونه‌هایی از نظرات و پست‌های کاربران فضای مجازی را می‌بینید:             متهمان زن لزوما نباید چادر بپوشند ۱ تیر ۱۳۹۸ حجت الاسلام و المسلمین سیدابراهیم رئیسی در نشست هم اندیشی با فعالان و نخبگان حوزه حقوق زنان، این نشست را بسیار مغتنم توصیف کرد و ضمن تقدیر از بیان دیدگاه ها و نظرات حضار، تصریح کرد: لایحه تامین امنیت زنان در برابر خشونت، از ابعاد گوناگون حقوقی، اجتماعی و فرهنگی در دست بررسی است تا ان شاء الله یک لایحه جامع و واجد همه ابعاد و جهات مورد نیاز، تقدیم دولت و سپس مجلس شود. رئیس قوه قضاییه در پاسخ به انتقادی در مورد پوشاندن چادر به متهمان زن که موجب زیر سوال رفتن حجاب برتر می شود نیز اظهار کرد: بنده هم با شما هم‌نظر هستم و معتقدم متهمان زن لزوما نباید چادر بپوشند بلکه می توان ترتیباتی اتخاذ کرد که هر متهم زن با همان پوششی که به صورت عادی دارد منتها با رعایت شئونات، در دادگاه، دادسرا و زندان حضور یابد.         ۰۴ تیر ۱۳۹۸ علی مطهری با اشاره به دستور اخیر رئیس قوه قضاییه مبنی بر لغو پوشیدن اجباری چادر برای متهمان در دادگاه‌ها، این تصمیم را بسیار مثبت ارزیابی کرد.   نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی افزود: از این جهت، این تصمیم بسیار خوب بود که برای برخی این ذهنیت و تصور وجود داشت که همه متهمان خانم، دزد‌ها و قاتلان چادری هستند در حالی که اینچنین نیست.         عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با یادآوری اینکه پیش از این نیز ما تأکید داشتیم که متهمان نباید از پوشش اجباری چادر استفاده می‌کردند، عنوان کرد: هر متهمی با پوشش واقعی خودش در دادگاه حاضر شود و از این جهت باید از قوه قضاییه هم تشکر کنیم.     تغییر پوشش متهمان
    تصویر دادگاه متهمان کیمیا خودرو که پس از اظهار نظر حجت السلام رئیسی، رئیس قوه قضاییه برگزار شد.   چادر دختر وزیر
 ۲۵ شهریور ۱۳۹۸ نخستین جلسه رسیدگی به اتهامات شبنم نعمت زاده دختر وزیر سابق دولت یازدهم، احمد‌رضا لشگری‌پور و شرکت توسعه دارویی رسا در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران و مفسدان اقتصادی، به ریاست قاضی مسعودی مقام برگزار شد.         به دنبال برگزاری این دادگاه و پوشش متفاوت دختر وزیر با پوشش متداول خود واکنش های مختلفی در شبکه های اجتماعی برانگیخته شد. رئیس شعبه سوم دادگاه ویژه در رابطه با نوع حجاب متهم شبنم نعمت زاده در دادگاه گفت: وی در زمانی که کیفرخواست نیز ابلاغ شد با چادر بود و امروز نیز با خواست خودش با چادر حاضر شد.  قاضی مسعودی مقام در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه آیا الزامی وجود داشته باشد که فرد با همان تیپی که داشته است به دادگاه بیاید، گفت: برخی از متهمان خودشان تمایل دارند که با چادر و یا مانتو و ... حاضر شوند و ما الزامی در این خصوص نداشتیم. وی تصریح کرد: وفق مقررات و نکات مورد تاکید رئیس قوه قضاییه، به زندان هم اعلام کردیم که بر اساس آن حجابی که تمایل خود متهمان است در دادگاه حاضر شوند.
برخی از کابران فضای مجازی در انقاد به نوع پوشش شبنم نعمت زاده در دادگاه مطالبی را با هشتک #دختر_زیرآبی منتشر کردند.       با وجود همه این اتفاقات باید دید آیا قوه قضائیه برای حجاب ریاکارانه برخی متهمان نیز در آینده برنامه ای خواهد داشت؟   انتهای پیام/  

دیگر خبرها

 • آیت‌الله ممدوحی: حضور آیت‌الله اراکی در مجمع تقریب برکات زیادی داشت
 • اهمیت پاسداشت حجاب و عفاف در جامعه اسلامی
 • بازتاب خداحافظی آیت‌‌الله اراکی از مجمع تقریب مذاهب در صفحات معارفی خبرگزاری‌‌ها
 • مسند قضاوت مسندی مهم است/تاکید آیت الله نوری همدانی بر کاهش زمان دادرسی در دادگاه‌ها
 • دشمنان به دنبال تخریب حوزه علمیه هستند
 • آیت‌الله اراکی از مجمع تقریب مذاهب خداحافظی می‌کند
 • انتقاد از تلاش برخی افراد برای کاهش وظایف دستگاه‌ها در خصوص عفاف و حجاب
 • نمایندگان مجلس گزارش دهند برای بانوان چه کردند/ حمایت از حضور زنان در ورزشگاه یک شوی انتخاباتی است
 • عقب نشینی پاکستان از دستور اجرای حجاب در مدارس
 • آغاز دروس خارج آیت‌الله آملی لاریجانی از ۳۱ شهریورماه
 • سرنوشت پیامک‌های اشتباه کشف حجاب چه می‌شود؟
 • طرح آرامش اجتماعی در مقبره شاه نعمت‌الله ولی ماهان اجرا می‌شود
 • ضرورت آشنا کردن نوجوانان دختر و پسر با موضوعات عفت و حجاب/ چرا روسری و مانتو حجاب کامل محسوب نمی‌شود؟
 • اعضای شورای‌ عالی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت با آیت‌الله سبحانی دیدار کردند
 • آیت‌الله موحدی‌کرمانی: مسئولان به همان اندازه که حقوق می‌گیرند، برای مردم کار می‌کنند؟/ آیا مسئولان در جریان دردهای مردم هستند؟/ فصل انتخابات نزدیک است، گول شعارها را نخورید/ آقای رئیسی خوب موفق شده مچ دزدها را بگیرد
 • بازتاب اولین حضور زنان باحجاب ایران در وزنه‌برداری قهرمانی جهان
 • سفیر عراق در ایران با آیت‌الله صافی گلپایگانی دیدار کرد
 • وحدتی که منجر به کوتاه آمدن از اصول شود شکل نگیرد بهتر است/ در برابر هر شرایطی برای دوقطبی کردن جامعه موضع‌گیری خواهیم کرد/ ایران فریب چراغ سبز مذاکره را نمی‌خورد
 • در حسینیه اسرارآمیز چه می‌گذرد؟