این هفته، بزرگداشت ۸ سال دفاع مشروع امت سلحشور ایران برای حفظ و اعتلای نظام مقدس اسلامی و حراست از عزت و شرف این مرز و بوم است.  جنگ تحمیلی عراق علیه ایران ۲۸۸۷ روز به طول انجامید و طی آن هزار روز نبرد فعال صورت گرفت. از این روزها، ۷۹۳ روز از سوی رزمندگان اسلام و ۲۰۷ روز از سوی ارتش متجاوز بعثی حمله صورت گرفت.

این ۸ سال به عنوان یکی از حساس‌ترین و بارزترین برهه‌های حیات راستین این ملت تا همیشه بر تارک تاریخ حماسه و ایثار و پایداری آزادگان جهان می‌درخشد؛ افتخاری که منطقه آذربایجان و مردم استان‌های آذربایجان غربی، اردبیل و آذربایجان شرقی، به‌ویژه مردم آذربایجان غربی سهم ویژه‌ای از حماسه پایداری‌اش دارند.

آذربایجان غربی و ۳۰۰ کیلومتر مرز مشترک با عراق در زمان جنگ 

اگر دفاع مقدس در بسیاری از استان‌های کشور ۸ سال بوده، این دفاع در آذربایجان غربی همیشه استمرار داشته و مردم این استان مدافعان همیشگی سرحدات جغرافیایی و مرزهای سیاسی و انقلابی جمهوری اسلامی ایران بوده و هستند. آذربایجان غربی نماد غیرت، شجاعت و دفاع است. مردمان این دیار از کرد و ترک تا ارمنی و آشوری، شیعه و سنی و مسیحی بیش از ۱۲ هزار شهید طی جنگ تحمیلی تقدیم ایران عزیزمان کردند. ۲۸۹ عملیات کوچک و بزرگ در آذربایجان غربی انجام شد و این استان با وجود ۱۵۰ هزار ایثارگر، ۱۲ هزار شهید، ۱۷ هزار جانباز و بیش از ۲ هزار آزاده رتبه سوم کشوری را در تعداد رزمندگان دوران دفاع مقدس دارد. در دوران ۸ ساله دفاع مقدس، به دنبال تجاوز رژیم بعثی به خاک میهن اسلامی، محدوده مرزهای وسیع آذربایجان غربی نیز از تجاوز نیروهای صدام مصون نماند.

تحرکات دشمنان اسلام باعث شد که از همان اولین روزهای شروع جنگ تحمیلی رزمندگان و مردم این خطه از میهن اسلامی به صورت یکپارچه برای دفع تجاوز وارد عمل شوند و حماسه‌های بی‌بدیلی خلق کنند. وجود ‪ بیش از ۳۰۰ کیلومتر مرز مشترک با عراق، آذربایجان غربی را در موقعیت خاصی از نظر دفاعی در دوران ۸ سال دفاع مقدس قرار داده بود. رزمندگان جان بر کف و مردم آذربایجان غربی در ۸ سال دفاع مقدس، ضمن این‌که در جبهه‌های مختلف کشور حضور پررنگی داشتند، در دفع تجاوز از مناطق مرزی استان نیز نقش ایفا می‌کردند. بعثیون با حمایت مستقیم غرب و بیش از ۳۰ کشور به فکر تجاوز و تعدی به هر گوشه این خاک به خون خفته افتادند و با پیشرفته‌ترین ابزارهای نظامی روز به مقابله با جان برکفان ایران عزیز برآمدند.

آذربایجان غربی هم که بیش از ۳۰۰ کیلومتر با عراق مرز دارد، از این بی‌رحمی بی‌نصیب نماند و مورد تجاوز دشمن قرار گرفت. مناطق مرزی شهرهای پیرانشهر، سردشت و اشنویه از جمله مکان‌هایی بودند که دشمن بعثی تحرکات زیادی در آنها انجام داد. برای دفع تجاوز دشمن بعثی در محورهای حاج عمران، مناطق مرزی اشنویه، مناطق مرزی پیرانشهر و مناطق مرزی سردشت عملیات‌های مختلفی انجام شد. منطقه عمومی حاج عمران و ارتفاعات تمرچین (محل وقوع عملیات‌های بزرگی چون والفجر۲، کربلای۲، کربلای ۷، نصر۹ و حماسه سکانیان)، ارتفاعات کلاشین در نزدیکی شهر اشنویه (محل وقوع عملیات‌های مهم قادر)، ارتفاعات مرزی بُلفَت - دوپازا در نزدیکی شهر سردشت (محل وقوع عملیات‌های مهمی چون نصر۵، نصر۷ و...) از مهم‌ترین مناطق استان به شمار می‌روند که عملیات‌های مهمی را شاهد بودند و دستاوردهای ارزنده‌ای هم نصیب رزمندگان اسلام شد. قبل از هجوم سراسری در ۳۱ شهریور و تا پیش از آغاز رسمی جنگ، رژیم بعثی عراق مرز زمینی و هوایی خود را با استان آذربایجان غربی ۳۵ بار مورد تعرض قرار داده بود. در این استان بود که امام راحل در چهاردهم اسفند سال ۶۵، بعد از پیروزی در عملیات کربلای ۷‌، در پیام تلفنی به دلاورمردان لشگر ۶۴ ارومیه فرمودند: «شما با این عملتان قلب مرا خشنود ساختید». 

این عملیات در منطقه حاج عمران و کلیه محورهای مواصلاتی و تدارکاتی پشت خطوط دفاعی و در حالی انجام شد که در بعضی از مناطق ارتفاع برف تا ۹ ‪ متر و سوز سرمای شدید گزارش شده بود. این عملیات که با رمز مبارک «یا مولای متقیان» و در هوای کولاک و سرد و مناطق کوهستانی و صعب‌العبور حاج عمران انجام شد، دستاوردهایی چون تصرف ارتفاعات استراتژیک گردمند، تپه‌سرخی و یال کله‌اسبی و تسلط بر شهرهای چومان مصطفی، کاورت، ناوپردان و کام استرن و در تیررس قرار دادن محل استقرار نیروهای دشمن بعثی را دربر داشت. رشادت‌های دلاورمردان آذربایجان غربی در برخی عملیات‌های مهم چون عملیات ثامن‌الائمه(ع)، فتح‌المبین، بیت‌المقدس، رمضان، والفجر، خیبر، بدر و کربلا در تاریخ سراسر ایثار و شهامت و جان‌فشانی کشور ثبت شده است. نقش شهیدان مهدی و حمید باکری در دفاع مقدس خود حدیثی دیگر است چون بدون رشادت این دلیرمردان پرورش‌یافته در خاک آذربایجان‌ غربی، پیروزی در عملیات‌های خیبر و بدر تقریبا مشکل بود.  

این استان همچنین محل شهادت سرداران بزرگی چون برادران زین‌الدین، شهید بابایی، شهید کاظمی، شهید بروجردی، شهید کاوه و دیگر سرداران بزرگ ۸سال دفاع مقدس بوده است.  اوج سفاکی رژیم بعثی در حمله به شهرها، حمله شیمیایی به شهرستان سردشت بود که بر اثر آن افراد زیادی به شهادت رسیدند و آثار این حمله هنوز خود را نشان می‌دهد. شهرهای ارومیه، پیرانشهر، سلماس، میاندوآب، مهاباد، نقده، اشنویه و دیگر شهرها و حتی برخی روستاهای استان از بمباران‌های هوایی دشمن بعثی بی‌نصیب نماندند و شهدایی را به اسلام و انقلاب تقدیم کردند. رشادت‌های دلاورمردان آذربایجان غربی در برخی عملیات‌های مهم همانند ثامن‌الائمه(ع)، فتح‌المبین، بیت‌المقدس، رمضان، والفجر، خیبر، بدر و کربلا در تاریخ سراسر ایثار و شهامت و جان‌فشانی ۸ سال دفاع مقدس کشور ثبت شده است.  به طور کلی، نقش استان آذربایجان غربی را در ۸ سال دفاع مقدس می‌توان به ۴ بخش تقسیم‌ کرد: دفع تجاوز از حدود ۲۰۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور متخاصم‌ عراق، برقراری امنیت داخلی در استان، استقامت و پایداری در برابر بمباران هوایی و زمینی دشمن و مشارکت در دفع تجاوز از مرزهای جنوب غرب و غرب کشور.

برگزاری ۱۲۰۰ برنامه در هفته دفاع مقدس در آذربایجان ‌غربی

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس آذربایجان‌ غربی از برگزاری ۱۲۰۰ برنامه مختلف در طول هفته دفاع مقدس در این استان خبر داد و گفت: ۷ کمیته در ستاد بزرگداشت هفته دفاع مقدس از یک ماه پیش در این استان تشکیل و شده و فعالیت خود را آغاز کرده‌اند. سرهنگ «جلیل وحیدی» با اشاره به برگزاری ۷۹ برنامه شاخص در استان اظهار کرد: این برنامه‌ها با همکاری سپاه شهدای آذربایجان‌ غربی، صدا و سیما، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، اداره کل آموزش و پرورش، امور بانوان استانداری، اداره کل تامین اجتماعی نیروهای مسلح و بنیاد شهید و امور ایثارگران برگزار خواهد شد.

وی با اشاره به این‌که در ۳۱ شهریور و اولین روز از هفته دفاع مقدس رژه نیروهای مسلح در استان انجام خواهد شد و این رژه در شهر ارومیه ساعت ۸ صبح شروع می‌شود، ادامه داد: عطرافشانی مزار شهدا، دیدار با خانواده‌های شهدای نیروهای مسلح، افتتاح نمایشگاه فرهنگی با بیش از ۵۰ غرفه، برنامه‌های رونق تولید توسط شهرک‌های صنعتی و جهاد کشاورزی، برگزاری مسابقات رالی جانبازان و معلولان، شرکت در نماز جمعه و تجلیل از فرماندهان دوران دفاع مقدس از جمله برنامه‌های هفته دفاع مقدس در آذربایجان غربی خواهد بود.  

این مسئول از واگذاری ۶۰ واحد منزل مسکونی به نیازمندان در شهرستان‌های میاندوآب، شاهین‌دژ و ارومیه با ۲۴ میلیارد ریال هزینه خبر داد و گفت: ۲۰ گروه جهادی با تخصص‌های مختلف نیز به مناطق محروم استان اعزام و به ساکنان این مناطق خدمات‌رسانی خواهند کرد. وحیدی تاکید کرد: دفاع مقدس بی‌شک یکی از پرافتخارترین برهه‌های ایران در طول تاریخ به شمار می‌رود و ایثارگری‌های بی‌نظیر ملت ایران در این دوران بر تارک تاریخ ما می‌درخشد. هفته دفاع مقدس یادآور رشادت‌ها و جان‌فشانی‌های تمام ملت ایران در جای جای میهن اسلامی است. آذربایجان غربی یکی از استان‌های مرزی کشور است که در دوران دفاع مقدس حماسه‌های بی‌نظیری را رقم زد. نام این استان در تاریخ غیرت و شرف ملت ایران جاودانه است.

مردم اردبیل در دفاع مقدس استوار چون سبلان

وقتی جنگ تحمیلی آغاز شد، مردم اردبیل نیز در دفاع از مرزهای کشور به مبارزه با متجاوزگران برخاستند و تکلیف خود را در دفاع مقدس ادا کردند. شهر اردبیل در آن دوران با آن‌که یکی از شهرستان‌های استان آذربایجان ‌شرقی بود میزان مشارکت و حضور مردم آن در جبهه‌های نبرد حق علیه باطل با استان‌های همتراز کنونی خود برابری می‌کند. در نخستین روزهای شروع جنگ تحمیلی، جوانان غیور این خطه اقدام به تشکیل اولین گروه‌های مقاومت کردند و به دلیل نبود محلی خاص برای سازماندهی نیروهای مردمی، جوانان و نوجوانان این شهر در قالب گروه‌های فداییان اسلام در خرمشهر حضور یافتند. عضویت در ستاد جنگ‌های نامنظم و جنگیدن در کنار شهید دکتر «مصطفی چمران» بخش دیگری از حضور پرشور مردم این خطه در اوایل دوران دفاع مقدس است. به دنبال تداوم تجاوز مزدوران عراقی به میهن اسلامی، رزمندگان اردبیلی در قالب گروه‌هایی به لشگر محمد رسول‌الله(ص) تهران پیوستند و سپس برای حضور منسجم‌تر در جبهه‌ها با تشکیل تیپ مستقل عاشورا در استان آذربایجان‌ شرقی در قالب گردان‌های حضرت ابوالفضل(ع) و حضرت علی‌اصغر(ع) حماسه‌های کم‌نظیری در جبهه‌های حق علیه باطل آفریدند.  

زمانی که سه تیپ در قالب لشگر عاشورا تشکیل شد، سردار شهید «شاپور برزگر» فرماندهی یکی از آنها را بر عهده گرفت و همین تیپ در بسیاری از عملیات‌ها حضور فعال یافت. اشتیاق حضور در جبهه‌ها توسط مردم اردبیل طوری بود که در سال‌های ۶۵ و ۶۶ رزمندگان منطقه اقدام به تاسیس تیپ مستقل دیگری با عنوان قائم کردند که نقش این تیپ در عملیات‌های کربلای ۴ و ۵ بسیار اثربخش بود. عزیمت هنگ مرزی ژاندارمری اردبیل در نخستین روزهای ناآرامی در کردستان و استقرار اثربخش این هنگ در آن مناطق و نیز حضور گردان زرهی از تیپ ۴۰ پیاده ارتش جمهوری اسلامی ایران مستقر در اردبیل در مناطق عملیاتی چنانه، میمک و دیگر مناطق عملیاتی از دیگر صحنه‌های به‌یادماندنی حضور پرشور مردم شهیدپرور اردبیل است.  

منطقه اردبیل در دوران ۸ سال دفاع مقدس بیش از ۳۰ فرمانده تقدیم اسلام و ایران کرده است که نصرالله کریمی، بنامعلی محمدزاده، میرمحمود بنی‌هاشم، داور یسری، ابوالفضل پیرزاده، شاپور برزگر، حسین گنجگاهی، عمران همرنگ، محمدرضا رحیمی، فیض‌الله حامدی، مرتضی فخرزاده، عقیل عرش‌نشین، عمران پستی، رکابعلی نظرزاده، رحیم واحدی، سید جعفر خراسانی و میرعلی یوسفی سادات از جمله این فرماندهان شهید هستند. تقدیم ۳۴۰۰ شهید والامقام، ۸ هزار و ۹۵۰ جانباز و ۷۰۵ نفر آزاده گواه صادق دیگری بر برگ زرین حماسه‌آفرینی مردم اردبیل است. اعزام کم‌سن‌ترین رزمنده‌هایی چون شهید مرحمت بالازاده و پیرترین رزمنده چون دده‌کیشی قلی‌زاده نیز از عمق مشارکت خطه اردبیل در دفاع مقدس حکایت دارد

در طول تاریخ کشور، اردبیل دو بار مورد هجوم هوایی و تجاوز هواپیماهای دشمن قرار گرفته است که نخستین بار در سوم شهریور ماه سال۱۳۲۰ توسط هواپیماهای روسی روی داد، ولی بمبارانی صورت نگرفت و دومین بار ۲۱ اسفند سال ۱۳۶۶ مورد بمباران هوایی دشمن بعثی قرار گرفت که در این حمله بی‌رحمانه به مناطق مسکونی شهر اردبیل، بر اثر شلیک ۸ راکت ۱۷ نفر از اهالی مجروح و ۱۵ نفر به فیض شهادت نایل آمدند. در کنار حضور رزمندگان اردبیل در جبهه‌های نبرد، مردم انقلابی و ولایت‌مدار این منطقه نقش پشتیبانی از رزمندگان و جبهه‌های جنگ را نیز بر عهده داشتند.  

کمک‌های مردم اردبیل به مناطق جنگی، تاسیس و اداره ایستگاه صلواتی در باختران (کرمانشاه) و دزفول، ارسال مواد غذایی، آمبولانس و پوشاک مورد نیاز جبهه‌ها و ساخت حسینیه بزرگ شهید باکری در مقر لشکر ۳۱ عاشورا در دزفول از دیگر اقدامات مردم اردبیل در طول ۸ سال دفاع مقدس است. همچنین در آن دوران ۱۲۰ پایگاه مقاومت در ۱۴ حوزه اردبیل فعالیت می‌کرد که اعزام نیرو به جبهه و تامین امنیت محلات و برگزاری مراسم‌ فرهنگی و مذهبی عمده وظایف آنها را تشکیل می‌داد. هم‌اکنون نیز حضور مردم این منطقه را که به شهر پارسایی، نیکویی و مقدس شهرت دارد، می‌توان در صحنه‌های مختلف این مرز و بوم شاهد بود. هنوز هم این خطه همانند کوه سبلان محکم و پایدار ایستاده و مردمانش در کنار سایر مردم ایران اسلامی با تأسی به آرمان‌های شهدا به سوی داشتن کشوری آباد و توسعه‌یافته گام برمی‌دارند.  

برگزاری ۷۰۰ برنامه هفته دفاع مقدس در اردبیل 

همچنین جانشین فرمانده سپاه حضرت عباس (ع) استان اردبیل از برگزاری ۷۰۰ برنامه متنوع در این استان همزمان با هفته دفاع مقدس خبر داد و گفت: ۸ سال دفاع مقدس یادآور رشادت‌ها و حماسه‌آفرینی‌های جوانان غیرتمند این دیار است و تقارن آن با ماه محرم فرصت مغتنمی است که بازنگری در آن کنیم و بدانیم که انقلاب اسلامی ایران و دفاع مقدس به تاسی از قیام امام حسین(ع) بود و در واقع ادامه راه و نهضت آن امام همام است. سردار «فرهنگ مستعد حصاری» اظهار کرد: هفته گرامی‌داشت دفاع مقدس همزمان با سراسر کشور از روز یک‌شنبه ۳۱ شهریور در استان شروع خواهد شد و ۷ مهرماه خاتمه خواهد یافت.  

وی تاکید کرد: شاید دشمنان قسم‌خورده نظام و ملت بزرگ ایران با شیطنت‌های خود مشکلاتی برای کشور ایجاد کنند، ولی در نهایت پیروز این جنگ ناجوانمردانه ملت ایران خواهند بود. بدون شک با وحدت و همدلی، استقامت و پایداری، ایمان به خدا و اعتقاد به وعده‌های الهی کشور و نظام اسلامی از این گردنه‌های سخت نیز عبور و دشمنان خود را ذلیل و خوار خواهد کرد. مستعد حصاری با اشاره به نام‌گذاری ایام هفته دفاع مقدس ادامه داد: قدرت، توانمندی اقتدار نیروهای مسلح، دانش‌پژوهی، معرفت جوانان و سربازان، رونق تولید، حمایت مردمی و خودباوری، بصیرت، دشمن‌شناسی، ولایتمداری و دفاع همه‌جانبه، شهدا، جانبازان، آزادگان و فخرآفرینان، معنویت، وحدت ملی، خانواده و ورزش همگانی، رزمندگان و ایثارگران و فرماندهان، پیش‌کسوتان و مسئولان روزهای هفته دفاع مقدس نام‌گذاری شده و هر روز با توجه به نام آن برنامه‌های متنوعی در استان برگزار می‌شود.

این مسئول گفت: برگزاری رژه اقتدار توسط نیروهای مسلح استان، اجرای نمایش افلاکیان خاکی، برگزاری نشست روشنگری با موضوع گام دوم انقلاب، برگزاری نمایشگاه عکس، نواختن زنگ مقاومت در مدارس، همایش رزمندگان ۸ سال دفاع مقدس، برگزاری شب شعر و خاطره‌گویی، برگزاری همایش عفاف و حجاب و برپایی ایستگاه‌های صلواتی از جمله برنامه‌های هفته دفاع مقدس در استان است. جانشین فرمانده سپاه حضرت عباس(ع) استان اردبیل افزود: برگزاری نشست‌های روشنگری، برگزاری یادواره‌های شهدا، برگزاری مسابقات فرهنگی، هنری و ورزشی، اعزام گروه‌های پزشکی به مناطق محروم و روستایی و ارائه خدمات پزشکی رایگان، مراسم اختتامیه اردوهای هجرت دانش‌آموزان و دانشجویان، دیدار و تکریم خانواده‌های شهدا و جانبازان، غبارروبی و عطرافشانی مزار شهدا، همایش پیاده‌روی با خانواده، نقد کتاب شعر دفاع مقدس، رونمایی از کتاب کانال پنجم و شرکت در نماز جمعه از دیگر برنامه‌های هفته دفاع مقدس در استان اردبیل است.

مستعد حصاری همچنین از برگزاری نمایشگاه رزمی فرهنگی عملیات والفجر ۸ در هفته دفاع مقدس در اردبیل خبر داد و گفت: این نمایشگاه در مرکز فرهنگی-هنری دفاع مقدس در شورابیل از ۳۱ شهریور به مدت یک هفته برگزار می‌شود و همه اقشار مردم می‌توانند از این نمایشگاه بازدید کنند. گرامی‌داشت یاد و خاطره دوران دفاع مقدس نباید مختص به یک هفته باشد، بلکه باید تمامی مردم همیشه و در همه حال یاد و خاطره آن دوران را گرامی بدارند، چراکه امروز هرچه داریم به خاطر ۸ سال دفاع مقدس است.  وی با بیان این‌که مدیریت جهادی دوران دفاع مقدس نیاز امروز کشور است ادامه داد: برای عبور از فشار سنگین اقتصادی دشمنان، کشور نیازمند مدیریت جهادی دوران دفاع مقدس است.  جانشین فرمانده سپاه حضرت عباس(ع) استان اردبیل گفت: در سایه انقلاب اسلامی و پرچم ولایت و هدایت‌های هوشمندانه مقام معظم رهبری انقلاب اسلامی امروز در دنیا الگو شده و بیداری اسلامی مردم مظلوم در دیگر کشورها نمونه بارزی از این الگو قرار گرفتن انقلاب اسلامی ایران است که دشمنان از آن می‌ترسند.

نقش مردم آذربایجان شرقی   در آزادسازی سوسنگرد

بعد از انقلاب، دشمنان نظام در استان‌های مرزی غرب کشور مثل آذربایجان غربی و کردستان به جنگ با نظام جهموری اسلامی برخاستند و تعدادی از شهرها را در اختیار خود قرار گرفتند و بقیه مناطق این استان‌ها را هم ناامن کردند و در همین حال، برای دفاع از این شهرها و مناطق و ایجاد امنیت به خصوص شهرهای استان آذربایجان غربی برادران بسیج و سپاه تبریز اولین نیروهایی بودند که عازم این مناطق شدند. در دوران دفاع مقدس نیز در اوایل جنگ همین نیروهای مردمی استان بودند که برای جلوگیری از نفوذ دشمن به استان خوزستان و در جبهه دهلاویه حضور یافتند و در دفاع از سوسنگرد نقش بی‌بدیلی را به فرماندهی سردار شهید علی تجلایی ایفا کردند و می‌توان گفت نجات سوسنگرد و نیروهای مدافع آنجا بر اثر تماس تلفنی و پیگیری‌های شهید علی تجلائی و شهید آیت‌الله مدنی و رساندن پیام مدافعین از سوی آیت‌الله مدنی به حضرت امام(ره) بود که با فرمان تاریخی امام(ره) به فرماندهان، سوسنگرد از محاصره آزاد شد و اما به لحاظ پشتیبانی تدارکاتی، مالی و امکانات مورد نیاز جبهه‌ها همچنین از لحاظ درمانی و پزشکی مردم تبریز و استان در تمامی مناطق جنگی بالأخص با پشتیبانی لشکر همیشه پیروز عاشورا و تیپ توپخانه رسالت و جهاد سازندگی نقش خودشان را به نحو احسن ایفا کردند. حتی کارخانه‌ها و دانشگاه‌های تبریز در تهیه تسلیحات و قطعات یدکی مورد نیاز در بعضی از رسته‌ها مثل توپخانه و سایر تسلیحات و قطعات تلاش‌های بی‌نظیری داشتند.

تشریح برنامه‌های هفته دفاع مقدس  در آذربایجان‌ شرقی

مدیر کل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس آذربایجان شرقی هم با تشریح برنامه‌های هفته دفاع مقدس در استان اظهار کرد: بیش از ۲۰۰ برنامه با ۳۹ عنوان به مناسبت سی و نهمین سالگرد گرامی‌داشت هفته دفاع مقدس در استان برگزار می‌شود. سردار «اصغر عباسقلی‌زاده» گفت: اگر بتوانیم فرهنگ دفاع مقدس و همچنین وحدت و انسجامی را که باعث پیروزی در جنگ تحمیلی شد در جامعه نشر دهیم و تبیین و نهادینه کنیم، قطعا بسیاری از مشکلات جامعه حل می‌شود. وی با بیان این‌که در ۸ سال دفاع مقدس، دنیای شرق و غرب از صدام حمایت می‌کرد و ما مقابل دنیا ایستادیم و پیروز شدیم افزود: هرچند نیروهای مسلح پیشروان و پیش‌قراولان دفاع مقدس بودند، اقشار مختلف مردم و نیروهای بسیجی و جهادی یکپارچه در مقابل دشمن ایستادند و پیروزی را رقم زدند.

عباسقلی‌زاده با بیان این‌که برای گرامی‌داشت سالروز دلاوری‌ها و رشادت‌های رزمندگان، برنامه‌های متنوعی برای هفته دفاع مقدس تدارک دیده شده است اظهار کرد: استاندار آذربایجان‌ شرقی رئیس ستاد گرامی‌داشت هفته دفاع مقدس استان است و اداره کل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان نیز دبیری این ستاد را بر عهده دارد و برنامه‌های متنوعی برای این هفته پیش‌بینی شده است. این مسئول با تاکید بر این‌که برنامه‌های هفته دفاع مقدس استان با شعار محوری «ما پیروزیم» برگزار می‌شود گفت: برگزاری رژه نیروهای مسلح در ۳۱ شهریور آغازگر برنامه هفته دفاع مقدس استان است که راس ساعت ۸ صبح در کمربندی میانی (نرسیده به خیابان ارتش) برگزار می‌شود.

وی با اشاره به برپایی نمایشگاه هفته دفاع مقدس در این هفته افزود: در سال جاری، محل برگزاری نمایشگاه دفاع مقدس به داخل ساختمان مرکز فرهنگی منتقل شده تا مقدمه‌ای برای فعالیت‌های این موزه باشد. دیدار با نماینده ولی فقیه در استان، برگزاری شب‌های خاطره با حضور سربازان و اقشار مختلف نیروهای مسلح و پیش‌کسوتان در ساختمان مرکز فرهنگی باغ‌موزه دفاع مقدس استان، تقدیر از کارآفرینان عرصه جهاد سازندگی، غبارروبی مزار شهدا، دیدار و تجلیل از خانواده شهدا و جانبازان، دیدار پیش‌کسوتان نیروهای مسلح و رزمندگان با استاندار، برگزاری مسابقات ورزشی وسخنرانی پیش‌کسوت دوران دفاع مقدس پیش از خطبه‌های نماز جمعه این هفته تبریز از جمله برنامه‌های تدارک دیده‌شده برای این هفته است. عباسقلی‌زاده با تاکید بر این‌که رزمایش عملیاتی بیت‌المقدس نیز از ۳۱ شهریور تا پایان هفته دفاع مقدس، هر روز بعد از نماز مغرب و عشاء در محوطه پارک شمیم پایداری تبریز برگزار می‌شود اظهار کرد: برگزاری برنامه‌های فرهنگی و مذهبی در حسینیه شهدای گمنام و ارائه خدمات پزشکی در جوار این حسینیه و برپایی ایستگاه‌های صلواتی در طول هفته از دیگر برنامه‌ها خواهد بود.

مدیر کل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس درباره تکمیل باغ‌موزه دفاع مقدس استان اظهار کرد: از جمله استان‌های عقب‌افتاده در این مورد هستیم، اما شهردار با همت تمام وارد میدان شده و اگر وعده‌ها محقق شود، این موزه طی ۲ سال آینده آماده بازدید مردم خواهد بود. وی با تاکید بر این‌که ۱۰ هزار شهید در آذربایجان شرقی وجود دارد، اما ۲۵۰ جلد کتاب در این باره تدوین شده است که تا پایان سال نهایتاً تا ۳۰۰ جلد افزایش می‌یابد افزود: این تعداد کتاب در مورد رزمندگان قابل قبول نیست و به کمک و مساعدت هنرمندان و فعالان عرصه نویسندگی نیاز داریم و تقاضا داریم در این مورد کمک‌ حال بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان باشند.

کد خبر 455814 برچسب‌ها استان اردبیل استان آذربایجان غربی استان آذربایجان شرقی

منبع: همشهری آنلاین

کلیدواژه: آذربایجان غربی آذربایجان شرقی عملیات کربلای ۷ سپاه شهدای آذربایجان غربی صدا و سیما اداره کل آموزش و پرورش اردبیل لشگر عاشورا سپاه حضرت عباس ع استان اردبیل استان اردبیل عملیات والفجر ۸ حضرت امام ره آذربایجان شرقی استان اردبیل استان آذربایجان غربی استان آذربایجان شرقی

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.hamshahrionline.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «همشهری آنلاین» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاٌ کد ۲۵۲۰۱۰۱۵ را به همراه موضوع به آدرس ایمیل [KHABARBAN] ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

عکس| جنجال ضرب و شتم زن جوان در آبادان؛ ماجرا چه بود؟

هشدار و گلایه‌های تند وزیر بهداشت: می‌ترسم در سیاه‌چاله‌ای بیفتیم که خروج از آن بسیار دشوار است/ چقدر باید التماس کنیم؟

عکس| جنجال دوچرخه‌سواری دختر بدون حجاب در نجف‌آباد/ اعتراض امام جمعه و تظاهرات مخالفان

پناهیان، جنجال به پا کرد /اطمینان دارم شاهد دستگیری های گسترده در ادارات دولتی خواهیم بود/خدا برخی مسئولان را نابود کند

قیمت روز گوشی موبایل در 1 آبان + جدول

خبر بعدی:

همدان| درس‌ها و عبرت‌هایی که از دفاع مقدس باید آموخت/ فرهنگ دفاع مقدس شاه‌کلید حل مشکلات و عبور از بحران‌های کنونی جامعه است

گروه استان‌ها-درس و عبرت‌های دوران طلایی دفاع مقدس شاه‌کلید حل مشکلات و عبور از فضای غبارآلود بحران‌های کنونی جامعه است، بحرانی که به مدد غرب پرستان هر بار در لباس و چهره‌ای نو پا به میدان می‌گذارد. - اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از همدان ، این روزها که زندگی سخت می‌گذرد و وضعیت معیشت مردم به دلیل بی‌تدبیری، سوء مدیریت و البته جنگ اقتصادی دشمن علیه ملت ایران شرایط نامطلوبی دارد خوب است به یاد بیاوریم سال‌های خون و حماسه را؛ سال‌هایی که مردم با تکیه‌بر آموزه‌های دینی، بصیرت، تحلیل درست از اتفاقات روز جامعه و تبعیت از ولایت توانستند باوجود کارشکنی بسیاری از غرب‌زدگان و وابستگان به دولت‌های غربی در داخل کشور و توطئه دشمنان در خارج، با عزت از این آزمایش بزرگ تاریخ سربلند بیرون بیایند.

درس و عبرت‌های دوران طلایی دفاع مقدس شاه‌کلید حل مشکلات و عبور از فضای غبارآلود بحران‌های کنونی جامعه است، بحرانی که به مدد غرب پرستان هر بار در لباس و چهره‌ای نو پا به میدان می‌گذارد و بیش از هر چیز دیگری سبب آشفته شدن اذهان و سست کردن گام‌های ملتی است که در راه مبارزه با استکبار بیش از 40 سال است که جهاد و مقاومت می‌کند.

مردم با تکیه بر توحید و وحدت توانستند در دفاع مقدس پیروز شوند

محمد نباتی استاد دانشگاه و تحلیلگر دوران دفاع مقدس در گفت‌وگو با تسنیم نخستین درس دفاع مقدس را توحید دانست و اظهار داشت: این توحید توسط انسان‌های موحد و خداباور بیش از هر چیزی دیگری در کشور به‌ ویژه جبهه‌های نبرد حق علیه باطل نمود داشت.

وی افزود این رزمندگان زیر چتر توحید برای کمک به دین خدا گرد آمده بودند ویژگی ممتازی که در شب‌های عملیات و در حالات رزمندگان به‌ وضوح دیده می‌شد.

این تحلیل‌گر دوران دفاع مقدس وحدت را از دستاوردهای توحید و درس‌های دفاع مقدس برشمرد و گفت: رزمندگان و مردم توانستند با وحدت به آن پیروزی‌های بزرگ دست‌یافته و دشمن را در عرصه‌های مختلف سرکوب کنند.

وی عنوان کرد: مردم این وحدت را زیر سایه اسلام و رهبری امام خمینی رحمت‌الله علیه به دست آوردند دستاوردی بزرگ از ملت ایران که برای آیندگان خواهد ماند.

نباتی با اشاره به انس، الفت و محبت رزمندگان به ائمه هدی (ع) مطرح کرد: این مسئله از ویژگی‌های بارز رزمندگان به شمار می‌آمد همان‌گونه که حاج قاسم عزیز در وصیت‌نامه خود به آن اشاره می‌کند و می‌گوید که مادرمان حضرت زهرا (س) در بزنگاه‌های جنگ حواسش به ما بود و از محبت خود ما را سیراب می‌کرد.

وی بابیان اینکه بین رزمندگان و امام (ره) نیز محبتی متقابل وجود داشت، افزود: بارها این محبت متقابل بین امام (ره) و رزمندگان قابل‌مشاهده بود مانند زمانی که امام (ره) پیشانی شهید مرتضی جاویدی را بوسید، شهیدی که یک هفته در محاصره دشمن بود.

شهادت‌طلبی و کمال نترسیدن از مرگ از درس‌های بزرگ دفاع مقدس است

این استاد دانشگاه ایثار و ازخودگذشتگی را از دیگر درس‌های دفاع مقدس مطرح کرد و اظهار داشت: ما گاهی اوقات ماجراهایی از ایثار و جان‌فشانی رزمندگان صدر اسلام شنیده‌ایم اما ایثار و جان‌فشانی در دوران دفاع مقدس زیاد بود کسانی که تن، جان و سلامتی خود را در راه اسلام قرار داده و با اخلاص مجاهدت می‌کردند.

میزگرد «دیدبان‌ها» در تسنیم| حکایت «بچه‌تهرون‌‌های ناشناس» دفاع مقدس که خمپاره دریافت می‌کردند/ وحشت دشمن از ایرانی‌ها یک روایت واقعی از دفاع مقدس؛‌ پنج روز محاصره در دل دشمن نقش «فرماندهان جوان» دفاع مقدس در پیروزی ملت ایران/ تحریف جنگ توسط سازمان منافقین

وی بابیان اینکه شهادت‌طلبی و کمال نترسیدن از مرگ از دیگر درس‌های بزرگ دفاع مقدس است، عنوان کرد: نگاه مردم ایران به مسئله مرگ تا پیش از انقلاب اسلامی نگاهی متفاوت بود که با حضور امام خمینی (ره) که خود فرزند و پدر شهید بود در جامعه، این نگاه تغییر کرد.

نباتی افزود: ترسیدن از مرگ سبب فشل شدن بسیاری از اقوام و ملت‌ها در برابر دشمنانشان شده است در حالی ‌که اسلام قاعده‌ای به نام إِحْدَى‌ الْحُسْنَيَيْنِ‌ دارد که در آن برای مؤمنین دو نیکی ورود به عرصه جهاد و نیکی شهادت از سوی خدای متعال در نظر گرفته‌شده است.

شکستن بن‌بست‌ها در دوران دفاع مقدس با تکیه ‌بر روحیه شهادت‌طلبی محقق شد

وی با تأکید بر اینکه رزمندگان ما با تکیه‌ بر همین روحیه شهادت‌طلبی دشمن را زمین‌گیر کردند، بیان کرد: شکستن بن‌بست‌ها در دوران دفاع مقدس با تکیه ‌بر روحیه شهادت‌طلبی محقق شد.

این تحلیلگر مسائل سیاسی ایستادگی و مقاومت را دیگر درس بزرگ دفاع مقدس برای ملت ایران برشمرد و اظهار داشت: آنچه در دفاع مقدس به دست آمد که ما نیز به آن افتخار می‌کنیم نتیجه ایستادگی و مقاومت رزمندگان است.

جنگ تحمیلی یک جنگ تمام‌عیار توپخانه‌ای، زرادخانه‌ای و تسلیحاتی دشمنان علیه ملت ایران بود

وی تصریح کرد: رسیدن به هدف والا در سایه‌سار ایستادگی و مقاومت محقق می‌شود به همین دلیل ملت ایران توانست در طولانی‌ترین جنگ کلاسیک جهان در قرن 20 در مقابل دشمن ایستادگی کرده و پیروز شود.

نباتی افزود: جنگ تحمیلی یک جنگ تمام‌عیار توپخانه‌ای، زرادخانه‌ای و تسلیحاتی دشمنان علیه ملت ایران بود جنگی که به پرچم‌داری دو ابرقدرت غرب به سردستگی امریکا و شرق به سردستگی شوروی و با همراهی بیش از 40 کشور عبری، عربی و غربی رخ داد.

وی گفت: ما در سایه‌سار دفاع مقدس اهداف خود را با شجاعت، اقتدار و عزت در مقابل دشمن آن‌هم با دست‌خالی به دست آوردیم و توانستیم با چنگ و دندان در مقابل آنها بایستیم چراکه آن زمان برخلاف این روزهای کشور و رفتار برخی مسئولان، فردی مانند شهید رجایی می‌گفت: آن زمان که گلوله‌ها تمام شود با چنگ و دندان در مقابل دشمن می‌ایستیم.

این تحلیلگر دوران دفاع مقدس با بیان اینکه در طول 8 سال توانستیم 120 عملیات علیه دشمنان انجام دهیم که برخی از آنها در سطح جهان حرفی برای گفتن دارند، افزود: امروز کارشناسان نظامی جهان برای پی بردن به چگونگی موفقیت ایران در عملیات فتح خرمشهر، والفجر 8، زمین‌گیر کردن نیروی هوایی دشمن در عملیات اچ 3 و غیره می‌خواهند شاگردی فرماندهان ایرانی را بکنند چراکه برای آنها مسئله‌ای مانند عبور از اروند وحشی امری امکان‌ناپذیر است.

دفاع مقدس دوران شکوفایی استعدادها و بروز ابتکار و خلاقیت بود

وی تصریح کرد: در بحث فتح خرمشهر 35 هزار نفر از نیروی دشمن در عرض یک روز از گردونه جنگ خارج شد چراکه ما توانستیم در این عملیات 16 هزار نیروی نظامی دشمن را کشته و 19 هزار نفر را اسیر کنیم.

نباتی ولایتمداری و تمسک به حبل‌المتین ولایت را از دیگر درس‌های دفاع مقدس و از عوامل موفقیت ملت ایران در مقابل دشمن دانست و بیان کرد: تبعیت از ولایت موضوع 80 تا 90 از وصیت‌نامه‌های شهداست. آنها از ما خواسته‌اند و تأکید کرده‌اند که از ولایت پیروی کنیم.

وی گفت: وقتی رزمنده‌ای در جبهه حضور داشت تمام فکر و ذهنش این بود که آیا توانسته‌ام به عهدی که با ولی و رهبر خود بستیم عمل کنیم یا خیر، به همین دلیل می‌دیدیم در شب عملیات وقتی دست رزمنده‌ای از پوست آویزان شده او آن دست را از تنش جدا می‌کرد و باز به مبارزه می‌پرداخت؛ آری وفاداری دیگر درس بزرگ دفاع مقدس است.

امروز کسانی که می‌گویند کشور نیازی به موشک ندارد را باید به سا‌‌ل‌های بمباران شدن شهرهای کشور در سال 67 ارجاع داد

این تحلیلگر مسائل سیاسی با تشریح مضامین بلند وصیت‌نامه شهید مهدی رجب‌بیگی عنوان کرد: مسئولیت‌پذیری از دیگر درس‌های دفاع مقدس است یعنی در آن زمان هرکسی احساس می‌کرد توانی دارد وارد جبهه نبرد حق علیه باطل می‌شد و اگر کسی این توان را نداشت با هرچه آنچه از دستش برآمد جبهه‌ها را یاری می‌کرد.

وی با اشاره به شکوفا شدن استعدادها، بروز خلاقت و ابتکار در دوران دفاع مقدس گفت: در روزهای نخستین آغاز جنگ، گلوله‌ها را با شمارش به افراد می‌دادند و آنها را توجیه می‌کردند که مبادا بی‌جهت از آن‌ها استفاده شود چراکه ما امکانات لازم را نداشتیم.

نباتی بابیان اینکه در سال‌های دفاع مقدس کشورها حتی از دادن وسایل ساده نظامی مانند سیم‌خاردار هم به ما مضایقه می‌کردند، ابراز کرد: با این اوصاف در سایه‌سار خلاقیت‌ها بود که توانستیم کارهای بزرگ انجام بدهیم کارهای بزرگی مانند ساخت موشک توسط شهید طهرانی مقدم.

وی تصریح کرد: تا مدت‌ها شهرهای ایران موردحمله موشکی دشمن قرار داشت و ما نمی‌توانستیم مانع این حملات شویم چراکه موشک نداشتیم اما پس‌ از آنکه توانستیم به همت افرادی مانند شهید طهرانی مقدم موشک تولید کرده و به خاک دشمن بزنیم آن‌وقت حملات موشکی دشمن نیز کاهش یافت.

ساخت موشکی مانند عماد و پرتاب ماهواره نظامی ایران به فضا سبب رعب دشمنان شده است

این تحلیلگر مسائل سیاسی در واکنش به سخنان برخی افراد و سیاسیون درباره مذاکرات با دشمنان اظهار داشت: امروز کسانی که می‌گویند با مذاکره می‌توان جواب دشمن را داد و نیازی به موشک نداریم را باید به سال‌های 66 و 67 همدان ارجاع دهیم، روزهایی که شهر در زیر موشک‌باران دشمن قرار داشت.

وی بیان کرد: امروز ما توانستیم موشک‌هایی مانند عماد را ساخته و ماهواره‌های نظامی و غیره را به فضا پرتاب کنیم که سبب رعب و وحشت دشمن شده است.

نباتی بابیان اینکه ملت ایران به‌خوبی توانست در دوران دفاع مقدس فعل ما می‌توانیم را به شایستگی صرف کند، افزود: امروز نیز مانند دوران دفاع مقدس فتنه‌ها و خطوطی انحرافی وجود داشته و مسائلی از سوی دشمنان و عناصر داخلی آنها به جامعه پمپاژ می‌شود که مردم باید در برابر آنها هوشیاری لازم را داشته باشند.

نتیجه فتنه 88 تحریم نفس‌گیر دشمنان علیه ملت ایران است

وی مطرح کرد: در دوران دفاع مقدس احزاب و گروه‌های متعددی مانند قارچ رشد کرده و هرروز در حال بحث‌وجدل بودند بحث‌هایی که سبب شد جنگی 8 ساله از سوی دشمنان به ملت ایران تحمیل شود.

این تحلیلگر دوران دفاع مقدس تصریح کرد: یادمان باشد که نتیجه فتنه 88 تحریم نفس‌گیر دشمنان علیه ملت ایران و یکی از دلایل اصلی مشکلات حاد اقتصادی امروز کشور است.

هنوز افرادی به تبسم دشمن و دستکش مخملی او دل‌خوش کرده‌اند

نباتی با اشاره به اینکه عدم اعتماد به دشمن از دیگر عبرت‌های دفاع مقدس است که باید امروز نیز موردتوجه قرار گیرد، عنوان کرد: هنوز افرادی هستند که به تبسم دشمن و دستکش مخملی او دل‌خوش کرده‌اند اما باید بدانیم که این دشمن از ملت ایران زخم‌خورده است و هر وقت شرایط را مطلوب بداند و یا اینکه گمان کند ما در غفلت هستیم از پشت به ملت ما چاقو میزند.

وی با انتقاد از سخنان برخی مسئولان و افراد درباره اینکه چرا جنگیدیم اظهار داشت: باید بدانیم که هزینه مقاومت کمتر از سازش است موضوعی که برخی‌ها نمی‌خواهند آن را نمی‌پذیرد؛ گویا این افراد بی‌انصاف و گاه و بی‌بهره از مسائل تاریخی فراموش کردند که 9 میلیون نفر از ایرانیان در جنگ جهانی باوجود اعلام بی‌طرفی ایران به دلیل حمله کشورهای درگیر این جنگ، جان خود را از دست دادند.

این تحلیلگر مسائل سیاسی افزود: افرادی که دم از سازش می‌زنند خوب است به سرنوشت کشورهایی مانند افغانستان، عراق که 20 سال است تحت اشغال آمریکایی‌ها بوده و فجایعی مانند ابوغریب در آن رخ داده است، لیبی و عربستانی که امروز با عنوان گاوِ شیرده آمریکا نامیده می‌شود نگاهی بیندازند و ببینند که در میان آنها این جمهوری اسلامی است که توانسته به برکت خون شهیدان این‌گونه سربلند و باعزت باشد.

انتهای پیام/742/ت

دیگر خبرها

 • جشنواره بین‌المللی فیلم کودکان و نوجوانان|متولیان به حفظ ارزش‌های ملی و دینی در آثار کودک توجه بیشتری داشته باشند
 • تجلیل رضایی از مقاومت مسجدسلیمان در دفاع‌ مقدس
 • بازیگری لیلا حاتمی برای داستان حماسه خرمشهر
 • لیلا حاتمی بازیگر روایتی از حماسه خرمشهر شد
 • حضور لیلا حاتمی در یک فیلم با موضوع دفاع مقدس
 • لیلا حاتمی به «دسته دختران» پیوست/ روایت زنانه دیگری از دفاع مقدس
 • چرا سینمای دفاع مقدس «آرنولد» و «رامبو» ندارد؟ + تصاویر
 • پایداری جو در قزوین تا اواسط هفته آینده ادامه دارد
 • جشنواره بین‌المللی فیلم کودکان و نوجوانان| قهرمان‌پروری در آثار دفاع مقدس لازمه جذب مخاطبان نوجوان است
 • این خلبان ارتش با خدا مصاحبه کرد /خلبانی که با بالگرد از ارتش بعثی اسیر گرفت+عکس
 • کدام خلبان ارتش با بالگرد از ارتش بعثی اسیر گرفت؟ + تصاویر
 • محمود فلاح از همان ابتدای انقلاب در خدمت ثبت حماسه‌های ملت ایران بود
 • پیام تسلیت معاون سیما برای درگذشت تهیه‌کننده تلویزیون
 • مشکلات ژانر دفاع مقدس در سینمای ایران + فیلم
 • ۹۰ گروه جهادی در مراکز صنعتی استان سازماندهی شد
 • افتتاح فاز نخست باغ‌موزه دفاع‌مقدس در سال آینده/ تاکنون بودجه‌ای از تهران برای احداث پروژه اعطا نشده است
 • آثار رادیویی دفاع مقدس باید در سطح ارزش شهدا باشد نه کمتر
 • توسعه و پایداری امنیت اجتماعی و انضباط شهری نیازمند عزم همگانی است
 • فعالیت ۹۰ گروه جهادی در کارخانجات و مراکز صنعتی و کارگری استان مرکزی