این روزها استان های مرزی غرب کشور که معبر تردد زائران اربعین هستند بسیار شلوغ و با گره های ترافیکی خودرویی و ازدحام جمعیت مواجه هستند و امروز یکی از شلوغ‌ترین این روزها بود در  حالی که ۱۰ روزی تا اربعین باقی مانده و به طور قطع هر چه به اربعین نزدیکترین شویم بر این تجمع و ازدحام افزوده می شود.

عبور بیش از ۱۱۰ هزارنفر از مرز شلمچه

این ازدحام به حدی بود که به قول مسئولان از این مرزها ترددها چندین برابر سال گذشته در این روزها بود چنانکهکوروش مودت معاون استاندار خوزستان و فرماندار ویژه خرمشهر امروز به ایرنا  اعلام کرد : تردد روزانه زائران از مرز شلمچه به بیش از ۱۱۰ هزار نفر رسیده و همچنان رو به افزایش است ضمن انکه تا شب گذشته هم بیش از ۴۰۰ هزار زائر از این مرزعبور کرده اند.

تردد بیش از۸۴۰ هزارزائر از مرزمهران از ابتدای صفر

احمد کرمی رئیس قرارگاه اربعین استان ایلام هم با اشاره به اینکه از ابتدای ماه صفر تاکنون ۸۴۰ هزار زائر از مرز بین المللی مهران تردد کرده اند، گفت: تردد زائران در پایانه مرزی مهران با وجود گستردگی جمعیت اما روان است.

سرگردانی سرنشینان خودروهای شخصی عازم عراق درمرز چذابه

وضعیت مرزچذابه با ازدحام بیشتری نسبت به دور مرزدیگر مواجه است درکنار ازدحام زائران با حجم خودروهای فراوان هم مواجه شد آنگونه که مرکز اهواز گزارشی با عنوان سرگردانی سرنشینان خودروهای شخصی عازم عراق از مرز چذابه داد.

بسته شدن موقتی مرزشلمچه و چذابه

سیل جمعیت به گونه ای بود که امروز ظهربرای ساعاتی مرز چذابه موقت بسته شد و غروب امروز باز و روند اعزام زائران به صورت روان تر از سر گرفته شد و  امشب هم مرزشلمچه به دلیل ازدحام جمعیت و عدم وجود امکانات متناسب با این جمعیت عظیم ، تافردا صبح موقت بسته است.

در مرز شلمچه ساعاتی پیش ( پنجشنبه شب ) با بلندگو از زائرانی که به این گذرگاه مرزی سفر کرده اند خواسته شد برای رفتن به عراق تا فردا جمعه صبر کنند.

فرمانده انتظامی استان خوزستان نیز گفت:بسته شدن مرز شلمچه بر روی زائران اربعین موقتی بوده و با سرعت گرفتن روند انتقال زائران از شلمچه عراق به سمت نجف اشرف این مرز مجددا بازگشایی می شود.

اما مرز خسروی با شیب کمتر و روانتری زائران عبوری را میزبانی می کند چنانکه به گفته فرماندار قصرشیرین از عزیمت ۲۶ هزار و ۵۰۰ زائر اربعین حسینی (ع) در روز جاری (پنجشنبه هیجدهم مهرماه) از طریق مرز رسمی خسروی به عراق خبرداد.

دولت قدردان خدمات مردم خوزستان به زائران اربعین است

در این میان رئیس دفتررئیس جمهوری از ابتدای امروز با حضور درمناطق مرزی غرب کشور طی بازدید از  روند خروج زائران اربعین ,مسائل و مشکلات منطقه را بررسی کرد.

محمد واعظی در بازدید از مرزهای شلمچه و چذابه درخوزستان با بیان اینکه جمعیت زائران کربلا در اربعین امسال بیش از حد تصور است گفت: به نمایندگی از دولت از مردم خوزستان ، خادمان و زائران که موجب ایجاد فضای معنوی و روحانی در اربعین امسال شده اند سپاسگزاری می‌کنم.

وی همچنین از مرزمهران در استان ایلام هم  با اشاره به بسیج همه امکانات گفت : مجموعه دولت خدمت به زائران اباعبدالله الحسین (ع) را وظیفه خود می‌داند و در این جهت از هیچ تلاشی فروگذار نمی‌کند.

۵۰ هزار زائر پاکستانی وارد کشور شدند

در میان اخبارمتعدد خبری هم از سیستان و بلوچستان منتشرشد به نقل از سردار حسین نجات معاون فرهنگی - اجتماعی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که از ورود ۵۰ هزار زائر پاکستانی از ابتدای محرم تا کنون از طریق مرز میرجاوه سیستان و بلوچستان به کشور خبر داد.

این در حالی است زائران افغانستانی از مرزخراسان رضوی و نیز جمعی دیگر از زائران خارجی از مرز استارا به کشور وارد شده و می شوند تا از طریق کشورمان به زائران اربعین حسینی بپیوندند.

مشمولان خدمت بدون مجوز به مرزها مراجعه نکنند

اما بر خلاف همه دعوتها برای حضور درراهپیمایی اربعین خبری از قول فرمانده تیپ سوم امام حسین (ع) یگان های ویژه ناجا امروز بر خروجی استانهای ایرنا قرار گرفت مبنی بر اینکه مشمولان وظیفه عمومی قبل از عزیمت به پایانه های مرزی برای سفر به عراق اقدامات خروج را در استان مبدا یا محل خدمت خود انجام دهند در غیر اینصورت اجاز خروج داده نمی شود.

ایران دارای رتبه دوم دنیا در سرعت رشد گردشگری است

از خبرهای اربعین که بگذریم امروز وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی درسفر به مشهد گفت: از ابتدای امسال تاکنون چهار میلیون و ۹۰۰ هزار گردشگر خارجی وارد کشور شده اند و طبق اعلام سازمان جهانی گردشگری، ایران رتبه دوم دنیا در سرعت رشد صنعت گردشگری را کسب کرده است.

علی اصغر مونسان درهمایش توسعه سرمایه گذاری در حوزه گردشگری هم گفته بود:۲ هزار و ۴۵۱ طرح گردشگری با سرمایه گذاری ۲۰۰ هزار میلیارد تومان در کشور در حال اجراست.

پرداخت ۴۰هزار میلیارد ریال تسهیلات به تاسیسات گردشگری کشور

معاون سرمایه گذاری و امور پارلمانی وی نیز در این همایش از پرداخت ۴۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات کم بهره به تاسیسات گردشگری کشور طی یکسال گذشته خبر داده است.

کشور در تولید لاستیک خودکفا می‌شود/رفع مشکل باغداران مشگین شهر

اما در خبر اقتصادی دیگری رضارحمانی وزیر صنعت ، معدن و تجارت هم درسفر به اردبیل اعلام کرده بود که با فعال شدن خطوط توسعه واحدهای لاستیک‌سازی، کشور در تولید لاستیک به خودکفایی می‌رسد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین در این سفر قول داد مشکل باغداران مشگین شهری را رفع کند و گفت : برای رفع مشکل انها تمهیداتی اندیشیده شده که خرید سیب برای شب عید از این شهرستان از جمله برنامه‌هاست.

اراده دولت در حمایت بخش خصوصی جدی است
مخلص کلام ان است که مرکز شیراز از قول حسینعلی امیری، معاون پارلمانی رئیس جمهوری منتشر کرده مبنی براینکه دولت به هیچ وجه تاجر خوبی نیست و نباید با بخش خصوصی رقابت کند و امروز اراده دولت تدبیر و امید در پشتیبانی از این بخش  جدی است.

دانشگاه‌های ضعیف تعطیل می‌شوند/نخبگان مهاجر از مهاجرت پشیمانند

همدان هم امروز میزبان  وزیر علوم، تحقیقات و فناوری بود که در مراسم رونمایی لوگوی شبکه مراکز رشد دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای کشوردر این استان گفت: در راستای افزایش بهره‌وری از علم، دانشگاه‌های ضعیف و بی‌کیفیت تعطیل می‌شوند.

منصور غلامی همچنین در این سفر اعلام کرده بود که با موسسه‌هایی که اقدام به فروش پایان‌نامه می‌کنند برخورد حقوقی و قضایی می‌شود.

 اما مطلب جالب توجهی که وزیرامروز دراین سفر بیان کرد آن بود که بیشتر نخبگان مهاجر از حضور در کشورهای خارجی ابراز پشیمانی کرده اند.


تلاش دولت برای کاهش موازی‌کاری‌ها در حوزه فرهنگ

 در حوزه فرهنگی هم وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی امروز در شیراز با بیان اینکه موازی‌کاری‌های بسیاری در حوزه فرهنگ، هنر، رسانه و دین رخ می‌دهد، گفت: دولت تدبیر و امید تلاش کرده است با کنار هم گردآوردن دستگاه‌های هم‌خانواده فرهنگ و ارشاد اسلامی در وزارتخانه و اداره‌های کل استانی، برای کاهش موازی‌کاری‌ها و افزایش کیفیت برنامه‌ها گامی بردارد.

تعیین هویت ۱۲ جان‌باخته حادثه رانندگی گنبد کاووس

اما در پی سانحه رانندگی که طی دو هفته گذشته در گنبدکاووس رخ داد و ١٨ نفر کشته شدند امروز ایرنای مرکزگلستان از قول مدیرکل پزشکی قانونی استان گلستان اعلام کرد که پس از آزمایش‌های دقیق تشخیص هویت (DNA) بر روی اجساد کاملا سوخته شده حادثه گنبد؛ هویت ۱۲ نفر دیگر از جان‌باختگان مشخص شد.

۴ کشته و ۴ زخمی در تیراندازی در ورامین

در حوزه حوادث خبری هم  منتشر شد مبنی بر تیراندازی داماد یک خانواده در یکی از مناطق شهرستان ورامین به دلیل مشکلات خانوادگی به اعضای خانواده همسرش که منجر به کشته شدن چهار نفر و زخمی شدن چهار نفر دیگر شد.

١٩٠٦

منبع: ایرنا

کلیدواژه: اربعین حسینی مرز مهران زائران اربعین محمود واعظی مرز چذابه

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.irna.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «ایرنا» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاٌ کد ۲۵۴۱۸۵۶۹ را به همراه موضوع به آدرس ایمیل [KHABARBAN] ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

عکس| فوت مهرداد سپهری در جریان دستگیری‌/ واکنش دادستان نظامی

زنی برای تامین آب، تن داد و خودکشی کرد/ این آب را به رئیس‌جمهور بدهید بخورد!

معاون فرماندار مشهد: مهرداد سپهری معتاد بود/ او با پلیس درگیر و فوت شد!

تصاویر| اعزام به سربازی در میان دلتنگی و اشک مادران

مفقود شدن سومین نفر در جنگل های گلستان/اعزام تیم های جستجو به منطقه

خبر بعدی:

کوچ زمستانه 70 هزار پرنده مهاجر به تالاب‌های چهارمحال و بختیاری

خبرگزاری آریا - مدیرکل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری، از کوچ زمستانه 70 هزار پرنده به تالاب‌های چغاخور، گندمان و سولقان خبر داد.
به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شهرکرد، شهرام احمدی مدیرکل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری گفت: در حال حاضر حدود 70 هزار پرنده مهاجر در تالاب‌های استان، زمستان گذرانی می‌کنند.
او افزود: 40 هزار قطعه از این پرندگان در تالاب بین‌المللی چغاخور، 13 هزار قطعه در تالاب گندمان و 17 هزار قطعه در تالاب سولقان مشاهده و سرشماری شده اند.
احمدی اضافه کرد: این پرندگان از 32 گونه آبزی و کنار آبزی و از خانواده کشیم‌های کوچک و بزرگ، حواصیل، اگرت، لک لک، مرغابی‌سانان و اردک‌ها هستند.
وی ادامه داد: تالاب بین‌المللی چغاخور از سال 1389 به لیست تالاب‌های بین‌المللی کشور اضافه شده و جزو تالاب‌های کنوانسیون رامسر قرار گرفته است و تالاب گندمان نیز یکی از 10 تالاب برتر پرنده نگری در ایران است.
احمدی گفت: عمده تالاب‌های استان در شهرستان بروجن به فاصله حدود 70 کیلومتری مرکز استان قرار گرفته‌اند و زیستگاهی منحصر به فرد برای زمستان گذرانی و تخم‌گذاری پرندگان مهاجر و اسکان دائم پرندگان بومی محسوب می‌شوند.

دیگر خبرها

 • خبرهای خوب برای معلولان
 • افزایش پرندگان مهاجر در تالاب‌های چهارمحال و بختیاری
 • خبرهای خوب برای معلولان از سیزدهمین جلسه ستاد هماهنگی مناسب سازی کشور
 • از حمله به یک مسجد در سیدنی تا برداشتن موانع از اطراف مسجد ۱۳۰ ساله دهلی
 • کارگران شرکت کیان تایر منتظر خبرهای خوش در روزهای آتی باشند
 • تفاهم‌نامه منعقد شده دانشگاه آزاد و جامعة المصطفی اجرایی می‌شود
 • فراخوان امریه سربازی نخبگان و فعالان فناور
 • عربستان سعودی ضوابط عمره زائران خارجی را اعلام کرد
 • خبرهای خوب از استقلال ؛ همای سعادت روی شانه فکری
 • نشست «بررسی انتقادی پوشش رسانه‌ای اربعین» برگزارمی‌شود
 • خبرهای غیررسمی درباره مرگ «عزت الدوری»، معاون صدام
 • مهمان خانه مسجد کوفه میان سوگواران سامرا، غذای نذری توزیع کرد
 • خبرهای غیررسمی از مرگ عزت ابراهیم الدوری معاون صدام
 • ارایه محصولات رصدخانه شهری اصفهان به نخبگان
 • ارایه محصولات رصدخانه شهری اصفهان به نخبگان شهری
 • رسانه ها در موضوعات شهری به دنبال پرسش گری و مطالبه گری از مسئولان باشند
 • برگزاری نشست هم‌اندیشی مسئولان باشگاه پژوهشگران جوان و جشنواره شهید آیت‌الله مدرس
 • از افتخارآفرینی در مسابقات روبوکاپ آسیا تا صید جوایز جشنواره فرهیختگان/ بستر مناسب برای فعالیت‌های علمی کلان‌ فراهم شود
 • موکب داران اربعین به ۱۵ سال آوارگی پایان دادند