پوپولیست‌ها منجی‌های مدرن هستند. چهره‌های نوظهور، کم سابقه، کمترشناخته شده و با دیکته‌های نانوشته که رگ خواب جامعه خود را خوب می‌شناسند. پوپولیست‌ها می‌دانند جامعه دقیقاً از چه چیزهایی رنج می‌برد. آنان خود را ناجی مردم، مرهمی شفابخش و دوایی عاجل برای بیماری‌های مزمن جا می‌زنند. پوپولیست‌ها با شناخت دقیق گسل‌های جامعه و شکاف‌های موجود در آن، خود را حلال این مشکلات و برنامه‌های خود را ملاتی برای پر کردن این گسل‌ها معرفی می‌کنند.

گروه اندیشه:

اما نکته اینجا است که آنچه پوپولیست‌ها دارند، فقط شعار است، شعارهایی بدون برنامه‌های مشخص، شعارهایی که فقط اهداف تاریخی ملت را نشان می‌دهند بدون آنکه بگویند از چه راهی و با چه سازوکاری می‌خواهند به این اهداف برسند. به همین دلیل تجربه نشان داده است پوپولیست‌ها اتفاقاً بزرگ‌ترین خیانتکاران به آرمان‌هایی هستند که خود با سوارشدن بر موج آنها به قدرت رسیده‌اند.

فاصله میان واقعیت‌های جامعه با آرمان‌های مردم از یک زیست معقول، بستر ظهور پوپولیسم است. به عنوان مثال در جامعه‌ای مانند ایران، سال‌ها است که در حوزه‌های مختلف زندگی مردم از مطلوب‌های آنان فاصله جدی دارد. مردم اقتصادی قابل پیش‌بینی، تورمی اندک، معیشتی بهبود یافته، اشتغالی نسبتاً قابل قبول، سقفی موقر بالای سر و خودروی باکیفیت زیر پایشان می‌خواهند. اما امروز -چه   به دلیل تحریم‌ها و چه به دلیل ناکارآمدی دستگاه‌های اجرایی- آنچه در زمینه اقتصاد، جامعه و فرهنگ در کشور ما جریان دارد، نه فقط با مطلوب‌ها، بلکه با حداقل‌های مردم هم فاصله دارد.

این زیست حداقلی درحالی است که چه از سوی رسانه‌ها و دستگاه‌های داخلی و چه از سوی رسانه‌های خارجی، مدام تکرار می‌شود که ایران، سرزمینی غنی از فرهنگ، تاریخ و منابع انسانی و مادی طبیعی است. از سوی دیگر، برخورداری مردم از حداقل‌ها درحالی است که همه دولت‌های پس از انقلاب، با وعده بهبود زیست و معیشت مردم روی کار آمده‌اند. اما باوجود امید بستن‌های مکرر مردم، ناامیدی هنوز  به طور کامل مرتفع نشده است. پوپولیست‌ها با شناخت شدت و عمق ناامیدی مردم، به آنان امیدهای بلند می‌دهند، امیدهایی که تاکنون سابقه نداشته است.

شکاف میان واقعیت و  امیدهای مردم با آنچه اکنون واقعاً وجود دارد، محل رشد پوپولیسم و سکوی پرتاب پوپولیست‌ها است. آنچه به این شکاف بسامد بیشتری برای ظهور پوپولیسم می‌دهد، توده‌وار بودن جامعه است. در سال‌های گذشته دست‌های مرئی و نامرئی از هرگونه تشکل‌یابی و پیوستگی نهادی جامعه ایرانی جلوگیری کرده است. امروز نه تنها احزاب، گروه‌های کثیر مردم را پوشش نمی‌دهند، بلکه سمن‌های اجتماعی هم در ضعف به سر می‌برند و نهایت، تشکل‌های حرفه‌ای و صنفی نیز نتوانسته‌اند بخوبی گروه‌های گسترده شغلی و حرفه‌ای را نمایندگی کنند.

در جامعه توده‌وار که تشکل یافته نیست و سازماندهی ندارد، گروه‌های ناپیوسته مردم، موجی را می‌مانند که با وزش طوفانی می‌توان آنها را به سمتی مبهم و نامشخص هدایت کرد. پوپولیست‌ها توانایی ساختن و برانگیختن چنین موج‌هایی را دارند.

پوپولیست‌ها خود را حلال مشکلات و برآورده کننده آرمان‌ها و خواسته‌های مردم معرفی می‌کنند. آنان می‌گویند گذشتگان، یعنی دولتمردان سابق، نه اینکه نتوانسته باشند بلکه نخواسته‌اند مشکلات را حل کنند. پوپولیست‌ها مدعی می‌شوند که ما آمده‌ایم تا مردم را از استضعاف سازمان یافته رها کنیم. رمز شگرد پوپولیست‌ها در همین جا است. آنان برای حل مسائل، راه حل ارائه نمی‌دهند، دستور کار ندارند، یا نقشه راهی که بگوید از کجا آغاز می‌کنند و به کجا می‌رسند. آنان فقط و فقط بر سرشت انسان‌ها تکیه می‌کنند؛ اینکه قدیمی‌ها بدسرشت بوده‌اند و این انسان‌های پاکباخته، آمده‌اند تا مرم را از وضع موجود رهایی بخشند. آنان از مردم چیزی نمی‌خواهند، جز اعتماد و همراهی. به عبارت دقیق‌تر، پوپولیست‌ها می‌گویند که برای حل مشکلات، باید تصمیمات سخت گرفت، اما نیازی نیست مردم این تصمیمات سخت را بگیرند یا تبعات تصمیمات سخت را به دوش بکشند. ما پوپولیست‌ها، خودمان با تکیه بر منابعی که اکنون در کشور هست، مشکلات را حل می‌کنیم و نیازی نیست که شما مردم، تغییری در زندگی خود ایجاد کنید. به عبارت دیگر، آنان به مردم می‌گویند که هزینه اصلاح ساختارها، قرار نیست از جیب شما پرداخت شود، بلکه از جیب منابع ملی تأمین می‌شود. این تفکیک میان جیب مردم و منابع مردم، از شگردهای تجربه شده پوپولیست‌ها در کشور ما است. حال آنکه در همه جا مشخص شده است که حل مشکلات بدون اصلاح در همه سطوح، از مردم تا حاکمیت، ممکن نیست. اما پوپولیست‌ها به مردم می‌گویند نیازی نیست شما زحمت بکشید، اصلاً نیازی نیست شما بدانید منابع اداره کشور به شیوه ما از کجا تأمین می‌شود. اینجا همان نقطه خیانت پوپولیست‌ها به آرمان‌های مردم است. زیرا بنابه تعریفی که «علی سرزعیم» سال 96 در گفت‌وگو با «ایران» ارائه داد، هر خدمات و اصلاحی در جامعه که قرار نباشد پول و هزینه آن از مردم گرفته شود، بستر ظهور پوپولیسم است. به این دلیل ساده که اگر قرار نباشد مردم پول خدماتی که می‌گیرند را پرداخت کنند، این پول باید از منابع عمومی تأمین شود که خود متعلق به مردم و فرزندان آنان است. اما پوپولیست‌ها با تاراج محتوی جیب مردم، بهبودهای موقتی و کوتاه مدت برای آنان می‌سازند.

ساده انگاری ویژگی دیگر پوپولیست‌ها است. آنان برای مسائل پیچیده، بغرنج و قدیمی، راه حل‌های ساده دارند. مثلاً مسائل نظام بانکی کشور 80 سال قدمت دارد، اما آنان می‌گویند اگر دست دزدان را قطع کنیم، نظام بانکی هم درست می‌شود. یا با دستورهای ناگهانی، می‌خواهند این راه 80 ساله را یک شبه طی کنند. ساده سازی مسائل شاید به این دلیل باشد که مخاطب آنان، توده‌های مردم هستند، توده‌هایی که نه فرصت دارند و نه انگیزه آن را که درباره مسائل غامض، مطالعه و فکر کنند.

پوپولیست‌ها، وعده‌های زودهنگام می‌دهند. می‌گویند بهشت برین در دسترس است، همه مشکلات قابل حل است، اما مشکل فقط این جاست که افراد ناصالح روی کار هستند. اگر ما صالحان روی کار بیاییم، می‌توانیم مشکلات را حل کنیم. غافل از اینکه در تلاش برای ساختن آینده کوتاه مدت، چشم‌انداز تاریخی و درازمدت را از بین می‌برند. چرا که برای ساختن آینده نزدیک، به ناچار باید بر منابع انباشته شده تکیه کنند و تاراج این منابع، دست آیندگان را خالی می‌کند.

از پوپولیست‌ها پرسیده می‌شود هزینه این اصلاحات را از کجا تأمین می‌کنید، وقتی قرار نیست مشارکت مردم را جذب کنید یا وقتی که منابع چندانی هم در اختیار ندارید؟ پاسخ آنان ساده است؛ دست دزدان را از منابع ملی کوتاه می‌کنیم، آنچه تا امروز دزدی می‌شد را صرف حل مشکلات مردم می‌کنیم. تجربه نشان داده است که شعارهای گزاف برای مقابله با دزدان و قطع دست سارقان، خود به فجایع بزرگی منتهی شده است.

امروز با اینکه تجربه 8 ساله پوپولیسم دولت‌های مهرورزی را پشت سر داریم، اما همه شواهد نشان می‌دهد خطر پوپولیسم همچنان پیش روی ما قرار دارد. چرا که همچنان فاصله میان آرمان‌ها و واقعیت‌های زندگی مردم آنقدری هست که پوپولیست‌ها بتوانند باز هم سراب دیگری از رؤیاهای آنان بسازند. شکاف طبقاتی، افزایش فساد اقتصادی، ناکارآمدی دستگاه‌های اجرایی، سختی معیشت، گسترش ناهنجاری‌های اجتماعی و تحدید بیش از پیش حوزه فرهنگی، همه و همه ظرفیت‌های ظهور پوپولیسم است، ظرفیت‌هایی که هنوز در جامعه ما هست. بنابراین، پوپولیسم هنوز یک خطر بالقوه برای ما است، خطر از این جهت که هم می‌تواند در خرمن آرمان‌های مردم آتش افکند و هم می‌تواند منابع مادی و معنوی کشور را برای چند دهه نابود کند.

منبع: ایران آنلاین

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.ion.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «ایران آنلاین» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاٌ کد ۲۵۵۳۷۱۹۷ را به همراه موضوع به آدرس ایمیل [KHABARBAN] ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

عکس| جنجال دوچرخه‌سواری دختر بدون حجاب در نجف‌آباد/ اعتراض امام جمعه و تظاهرات مخالفان

پناهیان، جنجال به پا کرد /اطمینان دارم شاهد دستگیری های گسترده در ادارات دولتی خواهیم بود/خدا برخی مسئولان را نابود کند

واکنش قالیباف به گرانی‌ها و پایان تحریم تسلیحاتی: دلار و تورم زندگی مردم را سخت کرده/ باید در قبال فشارهای آمریکا، اسلحه بخریم

واکنش‌ها به درخواست اعدام روحانی؛ صلح بهتر است، چرا برآشفتید؟! مذاکره را به رفراندوم بگذارید

روزشمار کربلای ۵ رونمایی شد

خبر بعدی:

توسعه در گرو اراده و عملکرد سرمایه انسانی است ‌

به گزارش خبرگزاری فارس از سمنان، فاطمه منصوری عصر امروز در حاشیه بازدید از فرمانداری سرخه و برگزاری نشست صمیمی با کارکنان فرمانداری این شهرستان بر اهمیت نقش کارکنان دولت خصوصاً در دستگاه‌های حاکمیتی نظیر مجموعه وزارت کشور که نقش راهبری و نظارت را عهده‌دار هستند، تأکید کرد و نحوه عملکرد و دغدغه‌مندی آنان نسبت به حل مسائل حوزهٔ مربوطه را در توسعهٔ آن بخش و ایجاد رضایتمندی مردم حائز اهمیت و مؤثر دانست.

منصوری با بیان اینکه مسأله معیشت، ایجاد انگیزه، توانمندسازی و تقویت روحیه کارکنان از دغدغه‌های مهم مجموعه معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری است، افزود: در تلاش هستیم تا با جذب حداکثری و به‌کارگیری بهینه منابع با توجه به محدودیت‌هایی که کشور با آن مواجه است از سرمایه انسانی پشتیبانی کنیم.

وی اذعان داشت: وضعیت فعلی کشور به جهت محدودیت‌های چندجانبه مارا در یک جنگ اقتصادی و روانی به تمام معنا قرار داده است و بیماری کرونا نیز مزید بر علت شده و در شرایطی که تحریم‌ها و فشارهای اقتصادی کار را سخت‌تر کرده، روح و روان جامعه، جریحه‌دار شده است و لذا خدمت‌رسانی شایسته، کاهش بروکراسی اداری، اصلاح فرآیندها و حل مسائل مردم در نظام اداری بیش از هرزمانی می‌بایست موردتوجه قرار بگیرد.

معاون استاندار سمنان اظهار داشت: کارکنان و کارگزاران، مسئول رسیدگی به امورات مردم هستند و باید با ارائه خدمات مطلوب و شایسته، موجبات رضایت حداکثری مردم را فراهم آورند و با وجود فشارها و مشکلاتی که بر خود آنان عارض شده است خویشتن‌داری و مدارا را پیشه کنند.

منصوری اذعان داشت: در مجموعه وزارت کشور نقش کارکنان فرمانداری‌ها در همه اتفاقات جریان‌ساز کشور، بحران‌ها و همچنین انتخابات، به‌عنوان یک رویداد بزرگ ملی، بسیار مهم و خطیر است و این نقش برجسته ایجاب می‌کند تا علیرغم وجود همه مشکلات، در راستای خدمت‌رسانی شایسته به مردم تلاش شود، چراکه اندیشه و عملکرد سرمایه انسانی، در بهبود و تحول امور هر کشور نقش به‌سزایی دارد.

وی اضافه کرد: ارتقا را صرفاً در جابجایی مشاغل و پست‌ها نبینیم بلکه نوع دیگری از ارتقا در یادگیری مستمر بروز شدن مهارت‌ها و توان ایجاد تغییر و بروز کردن روند کار و فرآیندهای کاری وجود دارد که مانع فرسودگی و روزمرگی انسان می‌شود.

معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری سمنان با ذکر این نکته که: در عین حال که مسائل حوزهٔ منابع انسانی از وظایف عمدهٔ این معاونت است و برای حل آن تلاش می‌شود بر لزوم بهره‌گیری از تمام توان و ظرفیت نیروی انسانی در جهت انجام بهینهٔ امور تأکید کرد و تأثیر مثبت در جامعه در طول دوران خدمت را ارزشمندترین سرمایهٔ ماندگار برای کارکنان عنوان کرد.

انتهای پیام/

دیگر خبرها

 • انتقال وزیر خارجه بلژیک به بخش مراقبت‌های ویژه
 • افزایش بیماران بدحال در آذربایجان‌شرقی نگران کننده است
 • ترامپ نگران زندانی شدن در صورت شکست در انتخابات است/ لکه ننگ ریاست جمهوری آمریکا
 • مردانی: نگران تبعات جبران‌ناپذیر موج سوم کرونا هستیم | این یک بار دور سفر را خط بکشید
 • بیش از نیمی از شرکت‌های کوچک اروپا به شدت نگران بقای خود هستند
 • انتخابات ۲۰۲۰: اکثر رای دهندگان نگران نپذیرفتن نتایج انتخابات از سوی ترامپ هستند
 • نگران تبعات جبران ناپذیر موج سوم کرونا در کشور هستیم
 • چرا پوپولیسم و حرف‌های عوامپسند همیشه مشتری دارد؟
 • نگرانی ۸۰ درصد داوطلبان از ابتلا به کرونا در المپیک توکیو 2020
 • نگرانی ۸۰ درصد داوطلبان از کرونا در المپیک توکیو
 • کارآفرینی حلقه مفقوده اقتصاد/ باید استفاده صحیح از منابع موجود را بیاموزیم
 • خراسان شمالی می تواند دپارتمان ملی مهارت اصناف باشد
 • فرماندار: شیوع کرونا در دلفان نگران کننده است
 • افزایش فوتی‌های ناشی از کرونا در اشنویه نگران‌کننده است
 • اولویت را گم کرده‌اید؟
 • افزایش نگران‌ کننده شمار مبتلایان به کرونا در کهگیلویه و بویراحمد
 • توضیحات وزارت بهداشت درباره تعداد تخت‌های خالی بیمارستان‌ها؛ مردم نگران نباشند
 • افزایش نگران کننده شمار مبتلایان به کرونا در کهگیلویه و بویراحمد
 • کاهش ازدواج در اردستان نگران‌کننده است