طرز طلب گفت: میزان رشد مصرف برق از سال ۹۷ تا ۹۸ کمتر از یک درصد بود.

به گزارش  گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، محسن طرزطلب مدیر عامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی در نشست خبری دومین روز از نوزدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت برق که در نمایشگاه بین المللی با بیان این که میزان انرژی تولیدی نیروگاه‌های کشور در ۶ ماه نخست امسال ۸۱ میلیارد کیلووات ساعت بود، گفت: سهم نیروگاه‌های حرارتی از این میزان ۸۶ درصد بود.

این در حالی است که سهم این نیروگاه‌ها در سال گذشته بیش از ۹۲.۵ درصد بود که با توجه به بارندگی‌ها و افزایش راندمان نیروگاه‌های برق آبی این سهم کاهش پیدا کرد.

او در مورد میزان مصرف سوخت نیروگاه‌ها افزود: میزان مصرف سوخت نیروگاه‌ها در ۶ ماه نخست سال ۹۸، معادل ۴۰ میلیارد متر مکعب بوده که سهم گاز از این میزان بیش از ۹۱ درصد بود.

مدیر عامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی با بیان این که راندمان نیروگاه‌های حرارتی در سال ۹۷ به ۳۸.۱ درصد رسید، اظهار کرد: برنامه ریزی شده تا راندمان این نیروگاه‌ها تا پایان سال ۱۴۰۰ به ۴۰ درصد برسد. این در حالی است که متوسط راندمان نیروگاه‌های حرارتی دنیا ۳۷.۳ درصد است.

طرز طلب با بیان این که ضریب آمادگی نیروگاه‌های حرارتی تا پایان سال ۹۷ و ۶ ماه نخست سال ۹۸ بیش از ۹۸ درصد بود، افزود: امسال در حوزه تولید مشکلی برای تامین برق نداشتیم و اگر خاموشی صورت گرفت ناشی از مشکل در تامین برق نبوده است.

طرز طلب در ادامه با اشاره به پیک مصرف برق کشور در سال جاری و سال گذشته اظهار کرد: پیک مصرف برق در سال جاری در ۳۱ تیر ۹۸ به میزان ۵۷ هزار و ۶۸۱ مگاوات و پیک سال گذشته در ۲۰ تیر ماه به میزان ۵۷ هزار و ۹۸ مگاوات بود.بیشتر بخوانید: ایران هاب انرژی در منطقه خواهد شد/ تدوین برنامه سه ساله با وزارت نیرو عراق
او گفت: میزان رشد مصرف برق از سال ۹۷ تا ۹۸ کمتر از یک درصد بود. رشد یک درصدی مصرف برق در سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷میزان رشد مصرف برق از سال ۹۷ تا ۹۸ کمتر از یک درصد بود.

او در ادامه با اشاره به تعمیرات نیروگاه‌های حرارتی در سال ۹۷ برای سال ۹۸ اظهار کرد: طی این سال ۹۱ هزار مگاوات تعمیرگاه نیروی حرارتی صورت گرفت. همچنین تعمیرات نیروگاه‌ها برای پیک سال ۹۹ از ۱۵ شهریور امسال آغاز شده و پیش بینی می‌شود ۹۷ هزار مگاوات تعمیرات صورت بگیرد.

مدیر عامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی با بیان این که در پیک سال‌های ۹۷ و ۹۸، ۳۲۵۴ مگاوات ظرفیت جدید به نیروگاه‌های حرارتی اضافه شد گفت که از این میزان ۵۰۰ مگاوات رفع محدودیت تولید بود پیش بینی می‌شود تا پیک سال آینده ۳۸۴۶ مگاوات ظرفیت جدید اضافه شود.

طرزطلب در ادامه از اضافه شدن یک واحد تولیدی برق به ظرفیت سراسری به طور متوسط هر ۲۰ روز یکبار خبر داد و گفت: ظرفیت هر واحد تقریبا ۱۶۰ مگاوات است ۶ طرح دالاهو، بخش گاز هرمزگان، بخش گاز خرم آباد، بخش گاز قشم و بخش بخار پرند و عسلویه تا پایان سال وارد مدار خواهد شد.   ۱۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان از بدهی بانکی نیروگاه‌های حرارتی تسویه شد مدیر عامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی با بیان این که طی سه سال گذشته ۱۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان از بدهی بانکی نیروگاه‌های حرارتی تسویه شده است، تصریح کرد: برنامه ریزی شده امسال ۱۱ هزار میلیارد تومان تسویه شود. میزان بدهی نیروگاه‌های حرارتی به بانک‌ها ۲۵۰۰ میلیارد تومان به تولید کنندگان ۶ هزار میلیارد تومان، به پیمانکاران ۵۰۰ میلیارد تومان و به صندوق ذخیره ارزی ۹ هزار میلیارد تومان است.

طرزطلب با اشاره به تامین سرمایه نیروگاه سیریک اظهار کرد: روسیه قول داده ال‌سی را آخر نوامبر باز کند. آن‌ها اعلام کرده‌اند که مشکلات پرداخت وام که از طریق روسیه وجود داشت برطرف شده است و روسیه ضمانت نامه را تحویل می‌دهد امیدواریم به قول خود عمل کنند.

وی ادامه داد: مبلغ کل قرارداد ۱.۴ میلیارد یورو و مبلغ وامی که قرار است از طریق روسیه تامین شود ۱.۲ میلیارد یورو است. این آخرین فرصت به روسیه است و در غیر این صورت دولت روسیه باید پیمانکار را تغییر دهد. آخرین جزئیات جمع آوری و بروزرسانی نیروگاه برق ری مدیر عامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی در ادامه با تاکید بر این که قدمت نیروگاه ری به بیش از ۴۵ سال می‌رسد اظهار کرد: راندمان این نیروگاه پایین است در این راستا مجوز قانونی برای احداث نیروگاه با راندمان ۶۰ درصد و همچنین مجوزات زیست محیطی را اخذ کرده‌ایم.

او ادامه داد: پیگیر بودیم سرمایه مورد نیاز برای نوسازی نیروگاه از خط اعتباری ژاپن تامین شود که ژاپنی‌ها به دلیل تحریم انصراف دادند. راهکار‌های دیگر نیز به نتیجه نرسید و از آن جای که طبق تبصره یک قانون بودجه ۹۸ امکان تهاتر با نفت وجود دارد پیشنهاد دادیم این اتفاق صورت بگیرد، اما دست اندر کاران هنوز نظر قطعی خود را اعلام نکرده‌اند.

طرزطلب از احداث پست جی‌ای اف در نیروگاه ری خبر داد و گفت: اسناد مناقصه برای این منظور فراهم شده و احتمالا تا یک ماه و نیم آینده پیمان کار آن مشخص می‌شود مبلغ مورد نیاز ۴۰۰ میلیارد تومان است.

او تاکید کرد: اگر امکان فراهم کردن سرمایه مورد نیاز برای نوسازی نیروگاه ری از طریق تهاتر با نفت فراهم نشود راهکار‌های دیگر به کار گرفته خواهد شد.

مدیر عامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی از جمع آوری واحد‌های فرسوده و قدیمی نیروگاه ری خبر داد و گفت: احتمالا تا پایان سال این نیروگاه به پیمانکار ایرانی تحویل داده می‌شود.

او در ادامه با اشاره به برگزاری مناقصه برای نیروگاه طرشت گفت: قرار است در این نیروگاه یک واحد ۵۰ مگاواتی گازسوز با راندمان بالای ۴۰ درصد نصب شود هزینه آن ۲۵۰ میلیارد تومان است که شرکت پرداخت می‌کند.

مدیر عامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی در ادامه با بیان این که ۱۲ هزار و ۲۲۰ مگاوات در لیست واگذاری به بخش خصوصی قرار دارند این میزان شامل ۸ یا ۹ نیروگاه می‌شود و هر زمانی که سازمان خصوصی سازی آگهی کند و خریدار پیدا شود صورت می‌گیرد.

او با اشاره به بازسازی و نوسازی نیروگاه رامین تصریح کرد: دولت روسیه موافقت کرده سقف اعتباراتی که برای ایران در نظر گرفته را عملیاتی کنند. برای نوسازی و بازسازی و کاهش مصرف آب از طریق وام روسیه ۳۵۳ میلیون یورو لازم است.

انتهای پیام/

منبع: باشگاه خبرنگاران

کلیدواژه: اخبار اقتصادی وزارت نیرو

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.yjc.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «باشگاه خبرنگاران» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاٌ کد ۲۵۶۴۳۵۹۸ را به همراه موضوع به آدرس ایمیل [KHABARBAN] ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

پارلمان علیه برجام و به دنبال حفظ تحریم‌ها؛ چرا خودزنی می‌کنیم؟

کنایه هاشمی‌طبا به قالیباف و مصوبه مجلس: کشور را گاز انبری محاصره کردند/ رییس جمهور بودم، طرح مجلس را عملیاتی نمی‌کردم و زندان را به جان می‌خریدم

شلیک سردار مجلس به قلب برجام| مین‌گذاری زمین دیپلماسی؛ حالا چه خواهد شد؟

جزئیات جلسه غیرعلنی مجلس| طرح اخراج بازرسان آژانس؛ ایران با غنی‌سازی ۲۰ درصدی از برجام خارج می‌شود؟

۵ وسیله‌ای که نباید آن‌ها را به صورت آنلاین خریداری کنید!

خبر بعدی:

رشد ۹ درصدی بارندگی‌ها در زنجان

اسماعیل افشاری امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در زنجان اظهار کرد: وضعیت بارش‌های استان زنجان تا هفتم آذر مطلوب ارزیابی شده است.

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای استان زنجان با بیان اینکه بارش‌ها تاکنون حدود 80 میلی‌متر ثبت شده است، بیان کرد: بارندگی‌ها نسبت به سال قبل حدود 9 درصد رشد داشته و نسبت به دوره بلندمدت آماری حدود 28 درصد مثبت بوده است.

وی با اشاره به اینکه سدهای استان نسبت به سال قبل با حجم 261 میلیون متر مکعب حدود 3 میلیون متر مکعب کسری مخزن داشتند، ادامه داد: امید است با بارش‌های صورت گرفته این کسری جبران شود.

افشاری با اشاره به اینکه چالش‌های زنجان بیشتر برداشت از آب سطحی است، بیان کرد: این میزان حدود 30 میلیون متر مکعب تصمیم‌گیری شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان زنجان با بیان اینکه در فاز نخست برنامه، صرفه‌جویی در مصارف بخش کشاورزی از محل منابع زیرزمینی به میزان 289 میلیون مترمکعب انجام خواهد شد، عنوان کرد: این صرفه‌جویی از محل منابع سطحی به میزان 30 میلیون مترمکعب مورد توافق کارگروه استانی قرار گرفته است.

وی با اشاره به اینکه برنامه سازگاری با کم‌آبی در بخش‌های کشاورزی، صنعت و خدمات، شرب و بهداشت برای کاهش برداشت از منابع آب زیرزمینی است، تصریح کرد: این اهداف از طریق مسدود یا پر و مسلوب‌المنفعه کردن چاه‌های غیرمجاز کشاورزی، اصلاح و تعدیل پروانه‌های بهره‌برداری و نصب کنتور حجمی و هوشمند بر روی چاه‌های کشاورزی و دامداری‌های صنعتی و جلوگیری از اضافه‌برداشت چاه‌های مجاز دست یافتنی است. 

انتهای پیام/۷۳٠٠۹/ق

دیگر خبرها

 • بدترین تحریم را در سال 98 مهار کردیم
 • بیش از ۷۰۰ میلیون تومان جایزه نقدی برای برگزیده جایزه بازی‌های جدی
 • زمان اعلام مشمولین برق مجانی تا اواخر آذرماه
 • هشدار نسبت به قطع برق در روزهای سرد
 • رشد ۹۷ درصدی میزان سرمایه‌گذاری خارجی در یک سال گذشته
 • پلیمر هایی رسانا تر از فلزات
 • کرونا قیمت مواد غذایی در جهان را به بالاترین میزان در 6 سال گذشته رساند
 • حداقل عیدی کارگران امسال ۳ میلیون ۸۰۰ هزار تومان
 • دستور مخوف شماره ۲۲۷ و ۲۷۰ استالین چه بود؟ / تسویه حساب خونین صدام حسین در حزب بعث / بزرگ‌ترین نبرد شهری در جنگ اقیانوس آرام / مک‌کارتیسم و تاریخ سیاه کمونیسم در آمریکا / ملاقات محمد مصدق و هری ترومن / تجمع حکومتی در واپسین روز‌های رژیم پهلوی
 • وزیر نیرو: برق برای کم مصرف‌ها رایگان می شود/ اعلام نتایج اواخر آذرماه
 • دستور مخوف شماره 227 و 270 استالین چه بود؟ / تسویه حساب خونین صدام حسین در حزب بعث / بزرگ‌ترین نبرد شهری در جنگ اقیانوس آرام / مک‌کارتیسم و تاریخ سیاه کمونیسم در آمریکا / ملاقات محمد مصدق و هری ترومن / تجمع حکومتی در واپسین روزهای رژیم پهلوی
 • مدعی صعود به لیگ برتر هستیم/قول شفاهی برای تسویه‌ بدهی ۷ میلیاردی
 • ببینید | ۲۵۰ هزار نفر، ۷۰۰ میلیارد تومان سفارش فروش سهام عدالت را لغو کردند!
 • کارگران امسال چقدر عیدی می‌گیرند؟
 • برق برای کم مصرف‌ها رایگان می شود/ اعلام نتایج اواخر آذرماه
 • تبدیل واحدهای بخار نیروگاه‌های برق، موفقیتی دیگر برای کشور
 • بدهکارترین کشورها را بشناسید
 • درآمد 50 میلیون دلاری تاجیکستان از صادرات برق
 • بدهکارترین کشورهای جهان کدام اند؟