مشاهده اخبار داغ روز

رضا گشتاسب با سه نمایشنامه «دستهایت کو مم حسن»، «غراب شیطان» و «رمان سمپاشی» در بخش صحنه‌ای و نمایش نامه «غراب شیطان» در بخش نمایش نامه نویسی پرکارترین نمایش نامه نویس جشنواره فتح خرمشهر است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از یاسوج، «رضا گشتاسب» از نمایش نامه نویسان پرکار و مطرح کشور است و ردپای آثارش همواره در جشنواره های مهم کشور از جمله جشنواره بین المللی فجر، دفاع مقدس، تئاتر مقاومت و .

.. دیده می شود.

 

تلاش و جدیت این هنرمند یاسوجی در سال گذشته از جمله کسب عنوان نخست نویسندگی جشنواره‌ های ملی ایثار، فانوس، تئاتر معلولین و جشنواره بین المللی تئاتر مقاومت و نیز چاپ چهار نمایشنامه با موضوع دفاع مقدس باعث شد تا به عنوان چهره برتر هنر انقلاب اسلامی استان کهکیلویه و بویر احمد در سال 97 انتخاب شود.

 

گشتاسب در بیست و دومین جشنواره سراسری فتح خرمشهر نیز حضور جدی دارد.

 

ورود سه نمایش نامه «دستهایت کو مم حسن»، «غراب شیطان» و «رمان سمپاشی» در بخش صحنه ای و نمایش نامه «غراب شیطان» در بخش نمایش نامه نویسی لقب پرکارترین نمایش نامه نویس جشنواره فتح خرمشهر را به او داده است.

 

بیشتر در ژانر دفاع مقدس مطرح هستید و آثارتان در این حوزه به نظر از مقبولیت بیشتری نزد کارگردانان برخوردار است، خودتان دلیلش را در چه می بینید؟

واقعیتش این است که من در حوزه نمایش نامه نویسی پرکارم و حداقل در سال دوسه نمایش نامه می نویسم و در حال حاضر 30 نمایش نامه دارم که از این تعداد فقط 10 اثرم مربوط به دفاع مقدس است. پس برخلاف تصور که احساس می شود من نمایش نویس ژانر دفاع مقدس هستم فقط یک سوم آثارم مربوط به این حوزه است، اما چون در جشنواره های دفاع مقدس و فتح خرمشهر کارگردانان زیادی از من متن می گیرند و در این جشنواره ها اجرا می کنند بیشتر با این ژانر مطرح هستم.

 

اما قبول دارید در این ژانر جا افتاده اید و متن های مطرح تان هم در این ژانر است؟

بله. من اولین نمایش نامه ام «پاهایت را توی یک کفش نکن تا از جبهه برگردم» را در دوران دانشجویی در سال 80 نوشتم. یادم می آید با آنکه فرصت کمی برای اجرا در جشنواره تئاتر دانشجویی عروج که در گچساران برگزار می شد، داشتیم اما خوش یمن از کار درآمد و هشت جایزه گرفتیم. بعد از آن گرچه چند نمایش نامه دیگر مثل سوه هاضمه، سه گانه سوء زن و سوسک، سه روایت از مردن در یک روز مه آلود  و ... را نوشتم و استقبال شد، اما با نمایش «خرگوش سفید با چشم های قرمز» که اقتباس از داستان کوتاه علی صالحی از نویسندگان خوب بوشهری بود و داستان نامه یک رزمنده به مادرش را روایت می کرد، اتفاقات بسیار خوبی برایم افتاد. این نمایش نامه در سراسر کشور اجرا شد و هنوز هم که 11 سال از عمرش می گذرد روی صحنه می رود. حتی در سلیمانیه عراق هم این کار را اجرا کردیم. با نظر شما در این زمینه موافقم.

 

علت این استقبال از نمایش نامه های با ژانر دفاع مقدس را در چه می بینید؟

دفاع مقدس یک بخش از تاریخ ماست. من گرچه در شهر کوچکی به دنیا آمده ام اما یاسوج بیشترین شهید را در مقیاس جمعیتی به خود اختصاص داده است. در هر خانواده ای حداقل یک جانباز یا شهید وجود دارد که نشان می دهد ما با فرهنگ دفاع مقدس بزرگ شده ایم. از دوران کودکی یکسری داستان ها، خاطرات و روایات همراه من بود که توانستم امروز از دل آنها آثارم را بنویسم و مخاطب کارهای من و امثال من که جنگ را با پوست و گوشت و استخوان خود لمس کرده ایم، بسیار واقعی تر و ملموس تر درک می کند.

مسئله ای دیگری که به نظرم کارگردانان را راغب به اجرای متون من می کند نوع نگاه تازه و دغدغه هایی است که روایت می کنم. داستان های من خاستگاه بومی دارند و شیوه روایتم نیز متفاوت است به همین دلیل نه تنها در جشنواره های دفاع مقدس، که در سایر جشنواره ها نیز کارهایم اقبال دارد.

همین الان در کنار جشنواره فتح خرمشهر، این اثر برای جشنواره های دیگر هم تقاضا شده و احتمالا به اجرا در خواهد آمد.

 

عنوان کردید روایات و داستان های کودکی شالوده متن های شماست، چگونه آنها برای درام پرورش می دهید؟

ببینید، من از یک خاطره واقعی الگو نمی گیرم. من از خاطرات محو یک موقعیت که یک حس در من به وجود آورده برای خودم روایت می سازم. مثلا در نمایش نامه خرگوش سفید با چشم های قرمز که اقتباسی از داستان علی صالحی است من تجربه شخصی خودم در فضای اقلیمی و بومی که در آن زندگی کردم را دخیل نمودم تا به موقعیت دلخواه برسم. در حقیقت داستان های متون من نوعی بازسازی از بازخورد رفتار دیگران و انباشت قصه ها و داستان های گذشته است که در ذهن می پرورانم و به درام تبدیل می کنم. هرچند شاید فردی که در موقعیت مشابه داستان من باشد، احساس کند این قصه واقعی است. مثلا من در «رمان سمپاشی» که مربوط به عملیات کربلای چهار است موقعیتی را به تصویر کشدیم که شاید یک رزمنده حاضر در آن عملیات موقعیت مشابه آن را دیده باشد چون به هرحال یک قسمت از روایتگری داستات از دل مستندات و آثار به جامانده از عملیات به دست آمده است. اما در کل آنچه من می نویسم برایم روایت نشده و ساخته تراوشات ذهنی است.

من از شرایط پیرامونم می نویسم. از بافت و اقلیم خودم، و سعی می کنم جامعه خودم را به تصویر کشم.

 

بیشتر چه مولفه هایی را برای کارگردانانی که قصد دارند آثارتان را به اجرا گذارند، مدنظر می گیرید؟

من آدم سخت گیری نیستم و هرکس با هر سن و تجربه ای به من زنگ بزند تقاضایش را می پذیرم چون اعتقاد دارم نگاه های مختلف تولیدات مختلف را به منصه ظهور می رسانند. تقریبا از سراسر ایران هم به من لطف دارند و حتی خیلی از آنها را نمی شناسم اما نمایش نامه در اختیارشان می گذارم.

 

جشنواره فتح خرمشهر یکی از جشنواره مطرح تئاتر کشور است و شما سالهاست در کسوت نمایش نامه نویس در آن شرکت داشته اید، نظرتان در خصوص این رویداد مهم چیست؟

واقعیت این است که متن های من سالهاست در این جشنواره حضور دارند و همواره در بخش های صحنه و نمایش نامه نویسی حضور داشته ام، حتی دو دوره به عنوان نویسنده اول انتخاب شدم؛ با این وجود هنوز خودم به این جشنواره نرفته ام و امسال برای اولین بار قرار است به همراه گروه نمایش «دستهایت کو مم حسن» به اروند بروم.

اما باید بگویم جشنواره فتح خرمشهر همواره از رویدادهای مهم در تقویم تئاتر کشور بوده و امسال نیز، هم به دلیل رشد بالای آثار ارسالی به دبیرخانه و هم سخت گیری هایی که هیئت داوران برای تایید آثار برای ورود به بخش نهایی داشتند از اهمیت ویژه تری برخوردار شد. تیم پشتیبانی و مدیریتی جشنواره از بزرگان تئاتر کشور هستند و دورادور تلاش و جدیت آنها برای اجرای یک جشنواره باشکوه شاهدم. اطلاع رسانی مناسبی داشتند و تفاوت چشم گیری نسبت به دوره های قبل داشت.

 

از نمایشنامه هایی که برای این جشنواره حاضر کردید بگوید، حضور سه متن از 12 متن صحنه ای در جشنواره، آمار بسیار خوبی است و نشان از توانمندی شما دارد، در مورد آنها صحبت کنید.

بله خدا را شکر، امثال در دو بخش نمایش نامه و صحنه حضور دارم. نمایش نامه «غراب شیطان» در بخش نمایش نامه نویسی یکی از 9 کاندیدای انتخابی است و سه نمایش نامه «دستهایت کو مم حسن»، «غراب شیطان» و «رمان سمپاشی» را کارگردانان سه استان کهگیلویه و بویراحمد، هرمزگان و بوشهر به روی صحنه می برند.

دو نمایش نامه «دستهایت کو مم حسن» و«غراب شیطان» را به تازگی نوشته ام و اولین اجرای آنهاست. رمان سمپاشی نیز با یک دراماتورژی متفاوت توسط جواد صداقت و الهام ابنی به روی صحنه می رود. به نظرم من حضور این سه نمایشنامه در این جشنواره که سخت گیری های زیادی در مرحله بازبینی داشت به اعتبار توانمندی کارگردانان بود چون واقعا کارگردانان کاربلدی هستند.

 

فکر می کنید آثارتان در این جشنواره موفقیتی کسب کنند؟

واقعیت این است که هر سه کارگردان نگاه نویی به میزانسن و طراحی اجرا داشتند و اجراهای خوبی از آنها دیدم و امیدوارم در جشنواره موفق شوند.

 

پایان پیام/82

منبع: شبستان

تبعات قطع اینترنت جهانی در ایران؛ معاملات بازار سرمایه کاهش یافت| توضیحات وزیر ارتباطات

تبعات قطع اینترنت جهانی در ایران؛ حجم معاملات بازار سرمایه کاهش یافت| توضیحات وزیر ارتباطات

تبعات قطع اینترنت جهانی در ایران؛ حجم معاملات بازار سرمایه کاهش یافت

ارتباط ایرانیان با اینترنت جهانی قطع شده است

آغاز طرح فروش ۷ محصول ایران خودرو از فردا+ جدول

منبع این خبر، وبسایت shabestan.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۵۷۱۱۴۴۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

کلیدواژه: راهپیمایی 13 آبان 13 آبان مسجد کانون های فرهنگی هنری مساجد راهپیمایی 13 آبان یوم الله ۱۳ آبان ظهور امام زمان عج کانون های مساجد ۱۳ آبان روز استکبار ستیزی استان همدان نمایش نامه نویسی نمایش نامه تئاتر دفاع مقدس جشنواره شهید

خبر بعدی:

پیشگیری از سرطان ریه با این فرمول جادویی

اگرچه سیگار کشیدن همچنان به عنوان دلیل اصلی ابتلا به سرطان ریه در نظر گرفته می‌شود، عوامل دیگری نیز می‌توانند به بروز جهش‌ها در سلول‌های ریه منجر شود.

به گزارش ایمنا، سرطان ریه یکی از دلایل اصلی مرگ و میر ناشی از سرطان در میان مردان و زنان محسوب بوده و تا زمانی که به مرحله‌ای پیشرفته نرسیده باشد، ممکن است فرد هیچ نشانه و علامت خاصی را تجربه نکند. اگرچه بسیاری افراد این بیماری را  را با سیگار کشیدن مرتبط می‌دانند، اما دخانیات تنها دلیل ابتلا به سرطان ریه محسوب نمی‌شود.

چه عواملی باعث سرطان ریه می‌شود؟

قرار گرفتن در معرض گاز رادئون: تجزیه اورانیوم می‌تواند به تولید رادئون در خاک منجر شود.

قرار گرفتن در معرض آزبست و دیگر مواد سرطان‌زای سمی: امکان مواجهه با این مواد مضر در خانه یا محل کار وجود دارد.

سابقه خانوادگی: اگر یکی از اعضای خانواده به سرطان ریه مبتلا شده باشد، شما نیز در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به این بیماری قرار خواهید داشت.

خبرهای خوش در مورد سرطان ریه

بنابر نتایج مطالعه‌ای جدید که توسط پژوهشگران مرکز پزشکی دانشگاه وندربیلت انجام شد، تنها با دو تغییر در رژیم غذایی می‌توان خطر ابتلا به سرطان ریه را به میزان ۳۳ درصد کاهش داد. به نظر می‌رسد افزودن ماست و فیبر بیشتر به رژیم غذایی می‌تواند به مقابله با برخی بیماری‌های خطرناک از جمله سرطان ریه کمک کند. به گفته محققان شما می‌توانید با مصرف مقداری ماست در وعده غذایی صبحانه و افزودن مقداری دانه چیا به اسموتی که روزانه مصرف می‌کنید، دیوار دفاعی خود را در برابر ابتلا به سرطان ریه تقویت کنید.

 تا پیش از این مشخص شده بود که یک رژیم غذایی سرشار از فیبر و ماست می‌تواند به کاهش خطر بیماری‌های قلبی و سرطان دستگاه گوارش کمک کند، از این رو پژوهشگران دانشگاه وندربیلت تأثیراین ماده غذایی را بر سرطان ریه بررسی کردند. آنالیز انجام‌شده توسط پژوهشگران شامل داده‌های مروبوط به حدود ۱.۴ میلیون نفر می‌شد.

در این مطالعه شرکت‌کنندگان بر اساس مقدار فیبر و ماست مصرفی به پنج گروه تقسیم شدند.محققان دریافتند خطر سرطان ریه در افرادی که بیشترین میزان مصرف فیبر و ماست را داشتند، در مقایسه با گروهی که ماست مصرف نمی‌کردند و کمترین میزان فیبر را از رژیم غذایی خود دریافت می‌کردند، حدود ۳۳ درصد کمتر بوده است. این ارتباط درباره افراد سیگاری، کسانی که سیگار را ترک کرده بودند، افراد غیر سیگاری، مردان، زنان و افراد با پس زمینه‌های متفاوت نیز صدق می‌کرد.

خواص جادویی ماست

به گفته پژوهشگران دانشگاه وندربیلت، خواص پروبیوتیکی و پری‌بیوتیکی ماست، دلیل احتمالی کاهش خطر ابتلا به سرطان ریه است. پری‌بیوتیک ها مواد غیر قابل گوارشی هستند که رشد میگروارگانیزم های مفید در روده‌ها را افزایش می‌دهند، در شرایطی که پروبیوتیک‌ها به افزایش تعداد باکتری‌های خوب در دستگاه گوارش کمک می‌کنند. به گفته پژوهشگران، این خواص ممکن است به صورت مستقل یا در قالب یک تیم عمل کرده تا میکروبیوتای روده را به روشی مفید تنظیم کرده و از تغییرات سرطانی پیشگیری کند. بنابراین اگر قصد دارید سد دفاعی بدن خود در برابر سرطان ریه تقویت کنید، افزودن فیبر و ماست بیشتر به رژیم غذایی روزانه،  مد نظر قرار دهید.

کد خبر 397377

دیگر خبرها

 • نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌های مازندران| تسنیم از رسانه‌های تراز اول در ترویج ارزش‌های دفاع مقدس است
 • قاضی موحد خطاب به دیواندری: تحلیل در دادگاه دفاع محسوب نمی‌شود
 • مردم باید ثمره ایثارگری خود را به عینه ببینند
 • فرم جشنواره فجر «رویای سهراب» پر شد/ رایزنی برای پخش «پل سفید» در شبکه نمایش خانگی
 • مردم تبریز در محکومیت اغتشاشات اخیر راهپیمایی کردند
 • تاریخ اختتامیه جشنوار ملی فانوس اعلام شد
 • بیش از چهار هزار اثر به جشنواره ملی فانوس فرستاده شد
 • جایزه شهید حسین همدانی به برگزیدگان اهدا شد
 • حسام:گنج دفاع مقدس به مدد شاعران و نویسندگان آمد/ برگزاری دوسالانه جایزه
 • ۵ میلیارد تومان اعتبار برای اجرای موزه دفاع مقدس گیلان اختصاص یافت
 • پردیس معراج برای بازشناسی دفاع مقدس ضروری است
 • ایجاد پردیس معراج شهدا برای بازشناسی معارف دفاع مقدس ضروری است
 • نمایش ۵ اثر منتخب در جشنواره تئاتر فجر چهارمحال و بختیاری
 • نمایش فیلم ساخته عربستان در افتتاحیه جشنواره‌ سینمای زن در قدس اشغالی
 • دستور پخت آش ماست شیرازی
 • استاندار خراسان رضوی: با بهره‌برداری از ایستگاه متروی الندشت خط دو قطارشهری مشهد مقدس تقریبا کامل خواهد شد
 • نمایش ۱۲۱ اثرمنتخب ششمین جشنواره بین المللی عکس خیام در بجنورد
 • اعزام دانش‌آموزان بختگانی به مناطق عملیاتی دفاع مقدس
 • جمع آوری خاطرات ۳۲۰۰ رزمنده دوران دفاع مقدس در اردبیل