به گزارش تسنیم، عدم پرداخت حق و حقوق بیمه کارگران شاغل در برخی مطب ها و دفاتر از مشکلاتی است که بسیاری از کارگران با آن مواجه هستند.همین موضوع باعث می شود که این دسته از کارگران پس از سال ها کار و تلاش، هرگز طعم بیمه و بازنشستگی و آتیه ای مطمئن را نمی چشند.

 کارگران زن بیشتر در معرض قرار گرفتن  در کارگاه های بدون بیمه هستند که کافرمایان آنها بعضاٌ به بهانه اینکه کارگران زن رضایت داده اند تا بدون بیمه کار کنند از مسئولیت خودسرباز می کنند.

این دسته از کارگران از سازمان بیمه گری همچون تأمین اجتماعی گله مندند و اینکه این سازمان هیچ برای بازرسی از دفاتر و کارگاه ها کمتر از 10 نفرندارد و  هیچ اقدامی نمی کند و همین موضوع باعث سوء استفاده برخی کارفرمایان از کارگران شده است.

بر اساس آمار اعلامی  از سوی موسسه های مالی سازمان پژوهشی تامین اجتماعی، زنان 80 درصد شاغلان بدون بیمه در  سال 96 را به خود اختصاص داده اند که شامل مشاغل خانگی و کارگاه ها می شود.

زنان کارگر نخستین قربانیان بحران‌های اقتصادی محسوب می شوند و هرگاه برنامه اخراج یا تعدیل نیرو پیاده سازی می شود، زنان در صف اول قرار دارند و بسیاری از کارفرمایان معتقدند که زنان در صورت ازدواج و بارداری بهره وری کمتری دارند و با وجود تجربه و مهارت لازم، کنار گذاشته می شوند. 

بررسی جمعیت 10 ساله و بیشتر سال 97 نشان می دهد، 40.5درصد جمعیت در سن کار و از نظر اقتصادی فعال بوده اند؛ یعنی در گروه شاغلان و بیکاران قرار گرفته اند. همچنین نتایج مزبور بیانگر این است که نرخ مشارکت اقتصادی در این دوره زمانی بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی کمتر بوده است. 

سال گذشته 38.6 درصد زنان 15 تا 29 ساله بیکار بودند و این رقم نسبت به سال پیش از آن1.8 درصد کاهش یافته، در حالی که در سال 96 حدو د21.2 درصد مردان 15 تا 29 ساله بیکار بودند. سهم جمعیت بیکار زنان 10 ساله و بیشتر و نیز فارغ التحصیلان آموزش عالی از کل بیکاران 65.9درصد و در مردان 26.1درصد ثبت شد. 

سال گذشته اشتغال زنان در بخش خدمات با رقم 53.4 درصد نسبت به بخش کشاورزی و صنعت بیشترین رقم را داشت و نسبت به سال پیش از آن 96رشد یک درصدی نشان می دهد، اشتغال زنان در بخش های صنعت و کشاورزی در سال 97 به ترتیب 26.9 و 19.7 درصد است. 

نرخ بالای بیکاری زنان یک روی سکه و روی دیگر آن مشکلات و معضلاتی است که زنان کارگر با آن روبرو می شوند. به گفته کارشناسان و کارگران زن، دستمزد به مراتب ناچیز آنها نسبت به همتایان مرد با وجود کار یکسان حتی بیشتر، رده های پایین شغلی با وجود داشتن شایستگی، دانش و تخصص های لازم و نبود امنیت شغلی مهمترین معضلات زنان کارگر است.
یکی از مطب های پزشکی در شهر که تنها 5 نیرو دارد از جمله واحدهایی است که کارگرانش بدون بیمه با وجود شرایط سخت مجبور به فعالیت هستند.

خانم مومنی یکی از کارگران قراردادشفاهی در این مطب است . او از نبود تعهد برخی کارفرمایان برای پرداخت بیمه کارگران گله مند است بیان می کند که حدود 10سال است که در این مطب مشغول فعالیت است اما خبری از بیمه و مزایای قانون کار نیست.

وی که بسیار از این وضعیت نگران است، اضافه می کند: خانواده های ما نیز انتظاراتی از ما دارند اما به دلیل نداشتن امنیت شغلی و اینکه هیچکس به فکر بیمه و امنیت شغلی ما نیست، همیشه با چالش های اقتصادی مواجه هستیم.

این زن کارگر می گوید: از ترس بیکاری مجبور به کار کردن با شرایط دشوار هستم. کارفرما به بهانه های مختلف از مسئولیت خود سرباز می کند و ماهیانه مبلغی اندک به عنوان حق بیمه به ما می دهد تا دیگر اعتراضی نکنم. انتظارمان از مسئولان تأمین اجتماعی این است که بازرسی کنند چرا کارگاه های کمتر از 10 نفر هیچ گاه بازرسی نمی شود.

* کارفرمایان از کارگران بیگاری می کشند

یکی دیگر از کارگران که خود را رضایی معرفی می کند می گوید: دولت و مجلس به عنوان متولیان اصلی مملکت هیچ فکری به حال کارگران نمی کنند و همین موضوع موجب شده است که کارفرمایان با پرداخت نکردن حق بیمه آنان، بزرگترین مشکل را برایشان ایجاد کنند.

وی ادامه می دهد: هیچکس مشکلی از کارگران حل نمی کند و دولت نسبت به کارگران، بی عاطفه و مجلس نیز بی خیال است اما همیشه کارگران در تمام صحنه ها حضور داشته و دارند.

رضایی می گوید: بسیاری از کارگران به خاطر عدم بازرسی از کارگاه ها از سوی کارفرما به بیگاری گرفته شده اند و در برخی کارگاه ها نیز حق بیمه کارگران پرداخت نمی شود و حتی حقوق آنان با تاخیر چندماهه داده می شود.حدود 15سال است که مشغول کار هستم با کارفرمایان مختلفی همکاری داشته ام اما هیچ کدام بیمه نکرده اند و من همواره با مشکلات متعددی در هزینه درمان،مرخصی زایمان،سنوات روبرو بوده ام.

وی تصریح می کند: از آنجا که بازرسی از کارگاه های کمتر از10 صورت نمی گیرد، بسیاری از کارفرمایان کارگران بالای 30 سال را استخدام نمی کنند چون می دانند اکثر افراد زیر 30 سال، مجرد هستند و بالطبع به دلیل عدم تشکیل خانواده، هیچ تعهدی به خانواده ندارند و از این طریق می توانند از این افراد سواستفاده کنند.

رضایی ادامه می دهد: چرا باید تامین اجتماعی بازدید از کارگاه های کمتر از 10 کارگر را نداشته باشد و کارفرمایان از این طریق هرکاری دوست داشته باشند انجام دهند و یا کارگر را به بیگاری بکشند یا حق بیمه شان را پرداخت نکنند.

مطابق اظهارات قائم مقام سازمان تأمین اجتماعی کارفرما حتی در صورت رضایت کارگر نمی‌تواند او را بیمه نکند.

 قائم‌مقام سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه رد و بدل کردن برگه قرارداد سفید، نافی مسئولیت بیمه‌ای کارفرما در قبال کارگران خود نیست حتی اگر کارفرما برگه‌ای گرفته باشد و هر نوع قراردادی با کارگر خود داشته باشد اگر رابطه دستمزدبگیری برقرار باشد باید کارگران خود را بیمه کند تا مشمول جریمه نشود.

 محمدحسن‌زدا  درباره قراردادهای سفیدامضایی که در ابتدای کار توسط برخی کارفرمایان از کارگران مبنی‌بر نداشتن هیچ حقی گرفته می‌شود گفت: برخی کارگران ناچار می‌شوند وقتی شروع به‌کار می‌کنند برگه سفیدی به کارفرما بدهند مبنی‌بر آنکه هیچ حقی ندارند و همه حق و حقوق خود را گرفته‌اند. این کار به‌لحاظ روابط کار صحیح نیست و اگر کارگری به ادارات کار مراجعه کند قابل پیگیری و حل است.

قائم‌مقام سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه رد و بدل کردن این برگه سفید، نافی مسئولیت بیمه‌ای کارفرما در قبال کارگران خود نیست گفت: حتی اگر کارفرما برگه‌ای گرفته باشد و هر نوع قراردادی با کارگر خود داشته باشد اگر رابطه دستمزدبگیری برقرار باشد باید کارگران خود را بیمه کند تا مشمول جریمه نشود.

او ادامه داد: برخی کارفرمایان تصور می‌کنند که در صورت رضایت کارگر می‌توانند وی را بیمه نکرده و مسئولیتی هم متوجه‌شان نخواهد بود اما اینطور نیست و بر اساس قانون، بیمه امری اجباری بوده و مسئولیت آن بر عهده کارفرماست.

      

منبع: اکوفارس

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.ecofars.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «اکوفارس» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاٌ کد ۲۵۷۲۳۱۷۳ را به همراه موضوع به آدرس ایمیل [KHABARBAN] ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

کیهان: به بندر حیفا حمله و به آنها تلفات سنگین انسانی وارد کنیم/ آمریکا و اسرائیل آمادگی جنگ را ندارند

رییس سابق اداره امنیت حفاظت قوه قضائیه دستگیر شد

بحران‌ اقتصادی را کش ندهید؛ مشکلات معیشتی حاصل از تحریم‌ها، امان مردم را بریده

محسن فخری‌زاده، دانشمند هسته‌ای و موشکی ایران ترور شد/فیلم و عکس

انفجار و تخریب ۲ واحد مسکونی در بجنورد / ۱۰ خانه آسیب دیدند

خبر بعدی:

درد دل مردم | برای مزایای مدیران سقف تعیین کنید!/ قرنطینه برای کارگران ساختمانی معنایی ندارد/ قوانین فسادزا که جیب مردم را خالی می‌کنند!

مدتی است که در بخش «‌درددل مردم» پنجره‌ای به سوی شما گشوده‌ایم تا مشکلات خود را با ما در میان بگذارید. بدیهی است در بسیاری از موارد مطرح شده امکان قضاوت برای الف وجود ندارد. به همین دلیل در انتظار پاسخ مسئولان و دستگاههای مربوطه خواهیم بود که در همین بخش منتشر خواهد شد.

شما می توانید مسایل و مشکلات خود را در بخش کامنت‌های ذیل همین مطلب ارسال کنید. این مطلب هر روز با پیام های شما بروز خواهد شد.


چند نکته :
۱- مطالب حتی المقدور کوتاه و بدون حاشیه روی نوشته و به موضوع اصلی مورد نظر پرداخته شود. در نوشتن دقت کنید مطالب، مفهوم و روشن بیان شوند.
۲- فقط مشکل و مساله خود را مطرح و از اظهار نظر یا ابراز همدردی خودداری کنید. 
۳- در صورتی که مطلب نیازمند الصاق تصویری از مدارک بود حتما به پیوست ارسال گردد.
۴- در مواردی ممکن است دستگاه مربوطه نیازمند ارتباط با نویسنده مطلب باشد در صورت تمایل نام و نام خانوادگی و شماره ای برای تماس اعلام نمایید.
۵- به مشکلات مطرح شده قبلی در این صفحه پاسخ ندهید و مشکل خود را نیز به صورت مستقل از آن ها بنویسید.
۶-بدیهی است پیامهای حاوی توهین به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نخواهد شد.

**********************************

 

۹۹/۹/۹

 

با توجه به تعطیلی 2 هفته ای کشور متاسفانه تصمیمی مبنی بر تعطیلی پروژه های ساختمانی گرفته نشده که شدیدا خطرناک است.در حال حاضر پروژه ما روزانه 200 کارگر فعال دارد که از این تعداد 130 نفر شب توی کارگاه می‌مانند.خواهشم اینه که لطفا این مساله رو مطالبه بفرمایید.

 

آتش نشانهای قراردادی را دریابید.من الان حدود 14 ساله دارم کار پر خطر آتش نشانی رو انجام میدم مدرک لیسانس دارم یعنی این کمال بی انصافی هستش وقتی ما اومدیم آزمون نبود اولین دوره آزون استخدامی که گذاشتن بعنوان آزمون ادواری من قبول شدم بعد شد بی ارزش حالا میخوام اینو بدونم کسی که همین دیروز اومده یکدونه آتش سوزی یا حادثه نرفته فقط بخاطر آزمون شده پیمانی بعد ما با این همه تجربه کاری و خطراتی که پشت سر گذاشتیم قراردادی هستیم یعنی اینقدر دولت برای خدمت 14 ساله ما ارزش قائل نیست که ما رو پیمانی کنه این واقعا کمترین کاری هست که با این حقوق ناچیز از دست دولت بر میاد که اونم از ما دریغ میکنه

 

متن قانون مصوب این بود که هر سه ماه یک بار متناسب با زشد تورم تا سقف ۲۵درصد قیمت خودروها می تواند افزایش یابد. متناسب با تورم یعنی اگر زمانی که دلار تا مرز سی هزار تومن رشد کرد و قیمتها متناسب با این رشد افزایش یافت، بعد که دلار شد ۲۵ تومن این کاهش هم در قیمت خودرو اثر گذارد. چرا بد خلاف قانون که تاکید کرده افزایش فصلی حداکثر ۲۵ درصد است در پاییز قیمت ها را ۴۰ درصد افزایش دادند و کوییک ۹۰ تومنی شد ۱۳۰ تومن؟! اگر در طول سه ماه به خاطر تورم ۴۰ درصد قبمت خودرو افرایش می یابد چرا پول ما را ۶ ماه است گرفته اند ولی متناسب با تورم به آن سود نمی دهند؟ الان قیمت کارخانه کوییک از قیمت بازار گرانتر است! با این تفاوت که خودروی کارخانه را نمی توان تادیک سال فروخت و نصف پول ان را شش ماه پیش از ما گرفته اند که ارزشش ان وقت دو برابر الان بود. اگر اینها ظلم نیست پس چیست؟! اگر به مراحعی دسترسی دارید به عنوان یک رسانه این دادخواهی و تظلم مردم و مخاطبانتان را اعلام کنید

 

الان بیمه ارتش، کارمندی ، کارگری همه متعلق به این کشور و ملت هستند و حاکمیت به همه آنها کمک می کند. لطفاً بحث تجمیع بیمه ها را در دستور کار قرار دهند. سابقه بیمه ها را وقتی جابجا می کنیم همه مبالغی طلب می کنند. این ظلم است.

 

بازنشستگان محترم تامين اجتماعي حق دارند براي افزايش حقوق خود تلاش نمايند ولي حق ندارند مدام بازنشستگان كشوري ولشكري را مثال بزنند چرا تا حالا كه حقوقهاي لشكري وكشوري خيلي پايين تر از انها بود براي مثال استفاده نمي كردند بي انصافي است كه بعد ازتلاش چندين ساله باز نشستگان كشوري حالا كه نصف ونيمه به نتيجه رسيده مورد اعتراض باز نشستگان تامين اجتماعي قرار گيرد در حاليكه هم در زمان شاغلي وهم در زمان بازنشستگي تا كنون حقوق انها خيلي از كشوريها بيشتر بوده ولي كشوريها هيچگاه براي گرفتن حقشان حقوق تامين اجتماعي را مثال نزدند

 

با سلام... ضمن تقدیر و تشکر از سایت وزین الف در انعکاس مشکلات مردم در قالب درددل مردم... به استحضار میرسانم که در اواخر مهر ماه سالجاری، گلایه و درددل خود مبنی بر فروش سهام عدالتم توسط کارگزاری بانک ملی و عدم واریز وجه ان بحسابم را مطرح کردم و نوشتم که علیرغم مراجعات حضوری و تلفنی به کارگزاری و حتی شرکت سپرده گذاری و ارائه مستنداتم ، هنوز بعد از ۳ ماه قبلی ( تقریبا ۶ ماه تا کنون ) پولم را بحساب واریز نکردند...‌!!! این در حالیست که روابط عمومی شرکت سپرده گذاری جوابیه ایی برای شما ارسال کرده مبنی بر ارائه شکایت از کارگزاری مربوطه و رسیدگی ان توسط شرکت سپرده گذاری!!! در حالیکه قبلا که مراجعه کردم بمن گفتند که از نظر سازمانی ما نمیتوانیم از کارگزاری بازخواست کنیم و ان نیز مکلف نیز بما پاسخ دهد!!!

 

لطفاً این مطلب به دست قوه قضائیه برسد:در پرونده های چک و طلبکاری، عموماً رسم بر این است خسارات تاخیر با بهره بانک مرکزی محاسبه می شود. شما بخواهید از بانکی وام بگیرید چند ماه می دوانند، بعد چند نفر ضامن باید پیدا کنید و هر ماه هم قسط پرداخت می کنید! در حالیکه طرف با داشتن توان مالی، پول طلبکار را نمی دهد. بعد از چند سال بادوندگی در راهروهای دادگاه، قاضی محترم حکم می کند مطالبات با نرخ بانکی پرداخت شود! نرخ محاسبات باید دو یا سه برابر سود بانکی باشد. در مورد پرونده های ملکی هم همین است طرف ملکی فروخته به چند نفر و پول را گرفته است. بعد از چند سال قاضی حکم می کند خسارات پول پرداختی با بهره بانک مرکزی محاسبه شود! در حالیکه نرخ افزایش ملک چند برابر سود بانکی است. این قوانین خودشان جرم ساز هستند و لازم است اصلاح شوند.

 

اصلاح و یکسان سازی و محدودیت مزایا و پاداش کارمندان و مدیران و توزیع عادلانه بودجه ادارات بسیار مهم و حیاتی هست... بسیاری از ادرات چند برابر حکم حقوقی مزایا و پاداش و اضافه کاری و غیره به کارمندان خود می دهند... این ها همه از محل بودجه کشور پرداخت می‌شود که در واقع نوعی حیف و میل کردن اموال عمومی هست... برخی ادرات به قدری بودجه دارند که نمی دانند چطور آن را خرج کنند و هر سال دکور و تجهیزات و نمای خود را تغییر می دهند و در آخر سال هم هر چه ماند به عنوان پاداش به کارمندان و مدیران خود می دهند... در مقابل برخی ادارات در تهیه قلم و کاغذ خود مانده اند و کارمندانش به دریوزگی افتاده اند ...آیا این حجم بی عدالتی و حیف و میل کردم اموال در شان انقلاب اسلامی است؟ بانک‌ها از محل سپرده و اعتبارات مردم به کارمندانشان وام بدون سود با بازپرداخت طولانی می دهند، کی می خواهیم جلوی این کار را بگیریم؟. برخی اداره های وزارت خانه های درآمد ساز حتی برای رفت و آمد کارمندانشان به درمانگاه های اختصاصی خود حق ماموریت در فیش حقوقی می دهند! ... برخی هر سال از منابع مازاد بودجه خود یک ویلا و مکان تفریحاتی برای کارمندانشان می سازند! بدتر آنکه برخی با تهیه یک کارت اعتباری جدا از فیش حقوقی و حساب حقوقی، برخی منابع را به عنوان عیدی و غیره در اختیار مدیران و کارمندان خود قرار می دهند بدون انکه جایی درج شود! آیا مجلس انقلابی نمی خواهد به این مزایای بی حساب و کتاب پایان دهد! نمی خواهید برای مزایا و هر چه غیر از حکم حقوقی هست سقف تعیین کنید؟ آیا نباید برای رئیس و مدیر مالی آن اداره که این حجم از منابع را حیف و میل می کند جرم کیفری سنگین تعیین شود! آیا نباید بودجه ادرات اصلاح شود! چرا منابع درآمدی برخی ادارات این گونه حیف و میل می‌شود؟

 

دیگر خبرها

 • ۳۰ درصد جمعیت کشور فاقد بیمه بازنشستگی/ضرورت دسترسی به اطلاعات وضعیت خانوار
 • پایمال شدن حقوق کارگران بیکار شده توسط سازمان تامین اجتماعی+ویدئو
 • ظلم سازمان تامین اجتماعی در حق کارگران بیکار شده
 • چرا سنوات کارگران علی الحساب می‌شود؟
 • لذت چشیدن طعم شیرین محصولات دانش‌بنیان با توسعه ایده‌های کارآفرینانه
 • افزایش سقف تسهیلات قرض‌الحسنه اشتغالزایی در بانک توسعه تعاون
 • افزایش سقف تسهیلات قرض‌الحسنه اشتغالزایی بانک توسعه تعاون
 • لزوم بازنگری جدی در ساز و کار تعیین دستمزد کارگران
 • تیراندازی‌های آخر هفته آمریکا؛ بلک فرایدی با طعم مرگ
 • گزارش تسنیم از مشکلات حوزه صنعت در استان البرز/کار هست کارگر نیست
 • بازنشستگان شهرداری شماره مستخدم می‌گیرند
 • افزایش سقف وام اشتغالزایی در بانک توسعه تعاون
 • خبری از جلسه شورای عالی کار نیست/ ضرورت بازنگری در دستمزد ۹۹ با توجه به تورم ۶۰ درصدی
 • بازنگری جدی در ساز و کار تعیین دستمزد کارگران
 • کارگرانی که انقلابی شدند
 • بازنشستگی پیش از موعد معلولان تنها در بخش دولتی اجرا شد
 • طعم خاص یک آش محلی با عصاره 7 میوه
 • ریزش معدن طلا در زیمبابوه ۴۰ کارگر را گرفتار کرد
 • اصرار جامعه کارگری به بازنگری دستمزد ۹۹/شرمنده کارگران هستیم