مشاهده اخبار داغ روز

فرارو- «اینترنت کی وصل می‌شه؟» این پرتکرارترین سوال روز‌های اخیر است. اگرچه شبکه‌ملی اطلاعات فعالیت دارد تا بانک‌ها، نهاد‌ها و شرکت‌ها کارشان لنگ نماند و این‌بار مردم هم می‌توانند به‌لطف اینترنت ملی بخشی از کار‌های خود را انجام دهند، اما خیلی از درخواست‌ها که پیش از این به‌ساده‌ترین شکل ممکن و تنها با تایپ چند کلمه در آدرس بار انجام می‌شد، حالا هم خیلی پیچیده است و هم بیشتر از قبل زمان می‌برد.

چرا؟ چون خدمات گوگل دیگر در دسترس نیستند.
خیلی‌ها شاید حتی اطلاع نداشته باشند، اما مرورگر کامپیوتر رومیزی، لپ‌تاپ، تبلت و گوشی‌هایمان همگی روی گوگل تنظیم شده و هر کلمه‌ای که آن بالا در آدرس‌بار می‌نویسیم توسط موتورجستجوی گوگل سرچ می‌شود. همیشه دنیا به‌خاطر همین مسئله ساده بوده که گوگل برای هر سوالی که بپرسید یک فهرست بلندبالا از جواب‌ها ارائه می‌دهد. شبکه ملی اطلاعات با همه توانمندی‌هایی که خالقانش به‌ آن می‌نازند، فقط به‌خاطر نبودن گوگل تا این لحظه نتوانسته رضایت کاربران خود را جلب کند.

شبکه ملی اطلاعات یعنی چی؟
چند سال پیش، وقتی ادوارد اسنودن درباره استفاده دولت‌های غربی از اینترنت برای جاسوسی کردن از دیگران شروع به‌افشاگری کرد، کشور‌های زیادی به‌فکر راه‌اندازی شبکه داخلی اطلاعات افتادند. اما عملیات پیاده‌سازی و راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات در ایران به‌شکل رسمی از سال ۱۳۸۴ کلید خورده بود. هدف چنین شبکه‌ای مشخص است؛ حفاظت از اطلاعاتی که روی بستر اینترنت قرار می‌گیرد به‌صورتی که در خارج کشور قابل پیگیری و مسیریابی نباشد. به‌همین دلیل بعضی‌ها اسم اینترنت ملی را رویش گذاشتند. احتمالا نمی‌دانید، اما خود آمریکایی‌ها در ابتدای دهه ۹۰ میلادی اولین کشوری بودند که ایده راه‌اندازی چنین شبکه‌ای به‌ذهن‌شان رسید. کره‌جنوبی که رتبه اول سرعت اینترنت دنیا را دارد هم جزو کشور‌های صاحب شبکه ملی اطلاعات است. ضمن اینکه شبکه ملی اینترنت پیش از ایران در چین و انگلستان پیاده‌سازی شده بود.   دولت محمود احمدی‌نژاد در سال ۸۴ پیش‌بینی کرد راه‌اندازی اینترنت ملی به سه‌سال زمان و هزینه‌ای معادل یک میلیارد دلار (حدود ۹۰۰میلیارد تومان به‌پول آن زمان) نیاز دارد. اما جور کردن هزینه‌ها زمان‌بر بود و به مصوبه مجلس نیاز داشت. به‌همین خاطر کار به‌سرعت کمی پیش رفت. در سال ۹۰ تنها بخشی از شبکه رونمایی شد و بقیه کار درست مثل طرح مسکن مهر برعهده دولت حسن روحانی گذاشته شد. در سال ۹۳ و در حالی که هزینه ها‌ی راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات به رقم دو هزار میلیارد تومان رسیده بود، تنها ۶۰۰میلیارد تومان آن جذب شد. سه‌سال بعد دولتی‌ها خبر دادند کار آماده شده است، اما تا همین دو، سه روز پیش هرگز فرصتی برای تست شبکه دست نداده بود.   ناآرامی‌های آبان ۹۸ در شهر‌های زیادی اتفاق افتاده است؛ بنابراین از نظر امنیتی ضروری به‌نظر می‌رسید جهت کنترل فضا سوئیچ‌های اینترنت خاموش شوند، ولی برخلاف دفعات پیشین، این‌بار شبکه ملی اطلاعات آماده انجام وظیفه شد. برای همین با وجود ایجاد محدودیت‌های سنگین در دسترسی گوشی‌های موبایل، اینترنت‌های ثابت بدون سیم و ADSL نهاد‌ها و سازمان‌های مثل بانک‌ها همچنان می‌توانند به‌ فعالیت خود ادامه دهند. اگر چه مردم می‌گویند به‌دردسر افتاده‌اند. لابد، چون چیزی که تا الان به آن عادت کرده‌اند، دیگری جلوی دست‌شان نیست: گوگل! گوگل عزیز!

کم‌کاری موتور‌های جستجوی ایرانی
اگر اینترنت را به یک اتوبان پهن چهار بانده با آسفالت صاف تشبیه کنیم، موتور‌های جستجو حکم ماشین‌هایی را دارند که قرار است افراد را در آن جابجا کنند. کادر آدرس بار که در بالای موتور‌های جستجو قرار دارد، در خیلی موارد بدون اینکه بدانیم به گوگل متصل است. تنها کافی است آنچه می‌خواهید را داخل کادر تایپ کنید و دکمه Enter را فشار دهید.
اینترنت ملی شاید شبیه اتوبانی چهار بانده با آسفالت صاف و تازه باشد، اما چون هنوز نتوانسته‌ایم برایش ماشین‌هایی بسازیم که مثل گوگل در آن حرکت کنند، به‌دردسر افتاده‌ایم. از یوز و پارسی‌جو به عنوان مهمترین موتور‌های جستجوی بومی اسم می‌برند. حدود پنج سال پیش وقتی تازه زمزمه راه‌اندازی و ساخت موتور‌های جستجوی فارسی به‌گوش می‌رسید، از رقمی حدود ۱۷۰ میلیارد تومانی به‌عنوان بودجه لازم برای طراحی موتور‌های جستجوی ایرانی اسم برده شده است. دسترسی به پارسی‌جو در آدرس Parsijoo.ir و یوز در آدرس Yooz.ir امکان‌پذیر است. در حال حاضر که گوگل از دسترس خارج شده، تنها راه ورود به این سایت‌ها تایپ کامل آدرس در باکس مرورگر خواهد بود. کاربران زیادی از این مسئله اطلاع ندارند، اما آن‌هایی که تلاش کرده‌اند کار خود را با موتور‌های جستجوی ایرانی راه بیندازند، می‌گویند سرعت سایت‌های یوز و پارسی‌جو به‌شکل ناامیدکننده پایین است. پس فعلا راهی ندارید جز اینکه اسم و آدرس سایت‌هایی که نیاز دارید را به‌شکل مستقیم در آدرس‌بار وارد کنید.   قطعا تا الان خودتان می‌دانید که اینترنت قطع است، اما اینترنت ملی به‌فعالیت خود ادامه می‌دهد. این یعنی سایت‌هایی که سرورشان در داخل کشور قرار دارد، همچنان در دسترس قرار دارند. آدم‌هایی که سطح دانش و اطلاعاتشان در زمینه کامپیوتر و اینترنت از سطح معمول بالاتر است، می‌توانند در همین وضعیت گلیم خود را از آب بیرون بکشند، اما بخشی از افراد عادی در سایه بی‌اطلاعی از وجود موتور‌های جستجوی فارسی و بخش دیگری به‌خاطر ضعف موتور‌های جستجوی ایرانی به‌معنای واقعی کلمه گیج و کلافه شده‌اند. یکی از کاربران فرارو در کامنتی نوشته: «داخل جستجوگر یوز زدم کوکو سیب زمینی، تا الان که حدود ٤٥‌دقیقه‌ست داره می‌گرده، حالا وای به حال موارد علمی». مخاطب دیگری گفته: «کلمه رضا عبدی رو سرچ کردم نتیجه اومد شهر خوبم خمین!».   اگر از این کامنت‌های همراه با شوخ‌طبعی که با کمی اغراق نیز همراه بوده‌اند بگذریم، دردسر‌های زیادی هم برای افراد رخ داده است. مثلا مادری گفته بچه‌اش در خارج کشور زندگی می‌کند و تنها وسیله ارتباطی با او شبکه‌های اجتماعی موبایل و اپلیکیشن‌های اینترنتی هستند، اما در دو روز گذشته به‌خاطر ایجاد محدودیت‌های دسترسی به اینترنت نتوانسته به او ارتباط برقرار کند. کاربر دیگری که در یک شرکت حمل‌ونقل بین‌المللی فعالیت دارد، گفته محدودیت دسترسی به ایمیل و قطع ارتباط با حمل‌کنندگان خارجی کارشان را متوقف کرده است؛ و البته اوضاع برای کسانی که کسب‌و‌کار خود را در فضا‌هایی مثل اینستاگرام اداره می‌کردند، به‌مراتب بدتر است. یکی از این کاربران برای فرارو پیغام گذاشته: "من یک پیج کاری روی اینستاگرام دارم و مشغول فروش پوشاک هستم، ۱۰۰درصد درآمدم به اینترنت و اینستاگرام وابسته است و الان واقعا نمی‌دونم چکار کنم. کاربر دیگری به ضعف موتور‌های جستجوی ایرانی اشاره کرده است: سایت‌های فارسی داخلی را یا باز نمی‌کنند یا اگر باز کنند به سختی و نصفه و نیمه. حتی سایت پخش زنده شبکه‌های صدا و سیما را باز نکرد."   علی ربیعی: امیدواریم محدودیت‌ها به زودی رفع شود
نگرانی مردم درباره مشکلاتی که قطع اینترنت ایجاد کرده، در حالی ادامه دارد که علی ربیعی سخنگوی دولت امروز ابراز امیدواری کرده محدودیت‌های به‌زودی در یکی دو روز آینده رفع شوند و اینترنت به‌حال عادی برگردد.   «علی ربیعی» سخنگوی دولت ظهر امروز دوشنبه در نشست خبری خود با اصحاب رسانه درخصوص قطعی و محدودیت اینترنت گفت: وقتی اعتراضات صورت گرفت، مشکل اینترنت نداشتیم، اما زمانی که با هدایت شبکه‌های معاند برخی اغتشاشاگران در بزرگراه سنگ خالی کرده و راه را مسدود کردند، شورای امنیت کشور تصمیم گرفت و به اپراتور‌ها ابلاغ کرد برای جلوگیری از سوءاستفاده اغتشاشگران اینترنت محدود شود.

ربیعی با تاکید بر این که زندگی مردم نباید مختل شود، گفت: دولت نیز در این زمینه تلاش کرد و اکنون شبکه نظام بانکی و تاکسی‌های اینترنتی مشکلی ندارند. به گفته سخنگوی دولت، جا‌هایی که با زندگی روزمره مردم در ارتباط هستند مشکلات آن‌ها حل شده است و تلاش می‌کنیم مشکلات ظرف امروز و فردا در سایر استان‌ها نیز به حالت عادی برگردد.

آذری جهرمی: پیگیری برقراری اینترنت هستیم/ به زودی با مردم صحبت میکنم

وزیر ارتباطات گفت: قطع اینترنت ضرر‌های فراوانی برای مردم و نظام داشته و دارد. شورای امنیت کشور بزودی نسبت به صدور مجوز برقراری اینترنت در کشور اقدام خواهد کرد و ما هم پیگیر هستیم.

وزیر ارتباطات که برای جلسه‌ای که به منظور بررسی تاثیر امواج الکترومغناطیسی بر سلامت شهروندان و با حضور نمایندگان وزارت بهداشت، سازمان حفاظت از محیط زیست و سازمان انرژی اتمی در کمیسیون بهداشت مجلس حضور یافته بود، در پاسخ به سئوالی در مورد استقرار اینترنت ملی گفت: چیزی به نام اینترنت ملی وجود خارجی ندارد، شبکه ملی اطلاعات به معنای قطع اینترنت نیست و قطع اینترنت به کارکرد‌های شبکه ملی اطلاعات ضربه میزند.

جهرمی همچنین در خصوص پیشرفت شبکه ملی اطلاعات توضیح داد: الان بهترین قاضی مردمند، هر چند از ناراحتی مردم از قطع بودن اینترنت و مشکلات آن اطلاع دارم و به خودم نیز در این چند روز اجازه استفاده از اینترنت را ندادم، اما مردم قضاوت کنند که آیا خدمات داخلی آن‌ها بر شبکه ملی دچار اختلال شده است یا خیر. اگر زیرساخت شبکه ملی اطلاعات نبود خدمات ابری داخلی نداشتیم و بسیاری از زیرساخت‌هیای مهم دیگر امروز، شاید دو میلیون راننده تاکسی اینترنتی و مردم در عذابی بزرگ و مشکل بودند، بانک‌ها مختل بودند و بسیاری مباحث دیگر. زیرساخت شبکه ملی اطلاعات پیشرفت قابل توجهی داشته، اما بپذیرید که کار بنده و وزارتخانه‌ام تولید محتوا نیست. حتما پس از بهبود شرایط، مفصل با مردم صحبت خواهم کرد و گزارش کاملی از پیشرفت‌های شبکه ملی خواهم داد.

منبع: فرارو

سفر مهم رئیس‌جمهور به ژاپن؛ روحانی در توکیو به دنبال چیست؟ خبری در راه است؟

محمدرضا حیاتی: خوانندگان پیش از انقلاب، به چه جرمی نمی‌توانند به کشور برگردند؟

پاسخ عباس عبدی به سردار جعفری؛ در ۴۰ سال گذشته مردم در انتخاب خود به خطا رفته‌اند؟

رونمایی از مرسدس بنز GLA مدل ۲۰۲۱+عکس

ماجرای کیک‌های مشکوک در دست دانش آموزان چه بود؟ + فیلم

منبع این خبر، وبسایت fararu.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۵۸۳۴۶۲۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

خبر بعدی:

درخواست قاتل: آزادم کنید تا رضایت بگیرم!

روزنامه ایران نوشت: اواخر آذرماه سال 88 خانواده‌ای با مراجعه به مأموران انتظامی شهریار در شکایتی اعلام کردند دو برادر آنها به ‌نام‌های محمود 43 ساله و مجید 31 ساله یک ماه قبل از خانه خارج شده و بازنگشته‌اند. با شروع تحقیقات در این پرونده زنی به‌نام منیژه بازداشت شد.

وی در بازجویی‌ها مدعی شد دو مرد افغانستانی و یک مرد ایرانی این دو برادر را کشته‌اند و اجسادشان را در چاه انداخته‌اند. بدین ترتیب متهمان دستگیر و در بازجویی مدعی شدند به‌ خاطر ارتباط پنهانی با منیژه و باج‌گیری محمود از آنها با نقشه‌ای از قبل تعیین‌شده محمود را به باغی کشاندند تا او را به قتل برسانند اما چون برادرش مجید نیز همراهش بود او را نیز به‌شدت زخمی کردند و پس از گذشت سه روز جسم نیمه‌جان آنها را در داخل چاهی در باغ انداختند.

در ادامه با حضور مأموران پلیس و سازمان آتش‌نشانی جنازه این دو برادر از داخل چاه بیرون کشیده شد. در جلسه رسیدگی به این پرونده که در شعبه 71 وقت دادگاه کیفری برگزار شد، نماینده دادستان با توجه به اعترافات متهمان و سایر مدارک پرونده درخواست صدور حکم قانونی کرد. سپس اولیای دم دو برادر در جایگاه قرار گرفتند و تقاضای صدور حکم قصاص کردند.

در این جلسه منیژه درباره آشنایی با محمود- مقتول - گفت: در تهرانسر با او آشنا شدم و از من درخواست دوستی کرد. به ناچار با او ارتباط برقرار کردم او هر جا که می‌رفت مرا با خود می‌برد تا اینکه یک روز وقتی مرا به خانه‌اش برد همسرش از راه رسید و ما را کتک زد.

در ادامه جلسه متهمان از خود دفاع کردند و در نهایت بعد از پایان جلسه دادگاه قضات وارد شور شدند و هر سه متهم را به قصاص به جرم مشارکت در قتل عمد و 100 ضربه شلاق و 10 سال حبس محکوم کردند.

با گذشت 10 سال از حادثه از آنجایی که دو نفر از متهمان موفق به جلب رضایت اولیای‌دم شده‌ بودند متهم سوم درخواست اعمال ماده 423 کرد. از آنجا که وی از سوی اولیای دم تعیین تکلیف نشده بود درخواست کرد تا با قرار وثیقه آزاد شود.

سرانجام صبح دیروز این متهم در شعبه 2 دادگاه کیفری استان تهران به قضات گفت: در این پرونده 9 ولی دم وجود دارد که من از 6 نفر آنها رضایت گرفته‌ام اما هنوز موفق به جلب رضایت سه نفر از آنها نشده‌ام. اگر از زندان خارج شوم امکان اینکه بتوانم رضایت بگیرم بسیار زیاد است. من 10 سال است که در زندان هستم دو هم‌جرم دیگرم رضایت گرفتند و آزاد شدند من هم رضایت اکثریت اولیای‌ دم را جلب کرده‌ام و حالا درخواست تعیین تکلیف دارم.

قضات بعد از گفته‌های این مرد برای تصمیم‌گیری درباره درخواست او وارد شور شدند.

دیگر خبرها

 • شهردار اصفهان: رضایت مردم فقط با خدمت حاصل می‌شود
 • راه اندازی شبکه ملی اطلاعات مساوی با قطع اینترنت بین المللی نیست
 • اجرای طرح بازآفرینی شهری کاهش آسیب های اجتماعی را به دنبال دارد /مدیران در پی جلب رضایت مردم باشند
 • 61 درصد ایرانی ها از زندگی خود ابراز رضایت کرده‌اند
 • اشتغالزايي؛ بزرگترين خدمت شبکه ملي اطلاعات
 • فیروزآبادی: راه اندازی شبکه ملی اطلاعات به معنی قطع اینترنت بین المللی نیست
 • حریم خصوصی کاربران خط قرمز آیگپ است/ موافق ادغام هستیم، اما نباید پیام‌رسان‌ها به یک عدد محدود شوند
 • دبیر شورای‌عالی فضای مجازی: شبکه ملی باعث محدودیت در اینترنت خارج کشور است/ چرا شبکه ملی راه‌اندازی شده؟
 • شبکه ملی اطلاعات زیست بوم کشور است
 • اینترنت جهانی تحت تاثیر شبکه ملی اطلاعات قرار نمی‌گیرد
 • پژویان: انرژی مفت نباید در اختیار تولیدکننده قرار بگیرد/مدیرعامل دولتی به دنبال رضایت سهامداران نیست +فیلم
 • اشتغالزایی بزرگترین خدمت شبکه ملی اطلاعات است/ شبکه ملی اطلاعات زیرساخت شبکه ارتباطی و زیست بوم کشور است
 • راه اندازی شبکه ملی اطلاعات به معنی قطع اینترنت بین المللی نیست
 • قاتل: آزادم کنید تا رضایت اولیای دم را جلب کنم
 • فیروزآبادی:مهلت ۳ هفته ای به جهرمی برای تکمیل طرح شبکه ملی اطلاعات
 • برخی می‌خواهند شبکه ملی اطلاعات را زیر سئوال ببرند
 • مهلت ۳ هفته ای به جهرمی برای تکمیل طرح شبکه ملی اطلاعات
 • شبکه ملی اطلاعات متفاوت از اینترنت ملی است/ اینترنت همچون اکسیژن برای جامعه
 • رییس مرکز ملی فضای مجازی به ابهامات شبکه ملی اطلاعات پاسخ می دهد