مشاهده اخبار داغ روز

رویداد۲۴ روز گذشته حسن روحانی رییس جمهور در سفر خود به تبریز گفت: «موضوع بنزین را به وزیر کشور و شورای امنیت کشور واگذار کردم. این را من به وزیر کشور گفتم این مصوبه و تصمیم ما است. گفتم اجرایش با شما و صداوسیما. بروید و به من هم نگویید و هر وقت شما مناسب دیدید بروید و اجر اکنید. شبی که اجرا شد من هم نمی‌دانستم که این هفته است یا آن هفته.

گفته بودم که هر شبی مناسب بود اجرایش کنید. من هم صبح جمعه فهیدم قیمت تغییر کرده، چون به شورای امنیت کشور واگذار کرده بودم البته قیمت در سران سه قوه مصوب شده بود.»

بیشتر بخوانید: روحانی: من هم روز جمعه فهمیدم بنزین سهمیه‌بندی شده است

سخنان روحانی انتقاد شدید منتقدان و البته حامیان او را در پی داشت. آنها این سوال را مطرح کردند که چگونه رییس دولت از زمان اجرای یکی از مهمترین طرح‌های اقتصادی دولت بی‌خبر بوده است. از این منظر، سخنان روحانی برای همه شنوندگان غیر قابل باور بود و حتی او به دروغگویی نیز متهم شد.

نظر برخی فعالان سیاسی این بود که روحانی برای فرار از مسئولیت، تقصیر را بر گردن وزیر کشور انداخته است. در این میان حسام الدین آشنا مشاور رییس جمهور برای تلطیف فضا در توییتی نوشت «سخنان رییس جمهور نشانه نهایت اعتماد و اعتقاد راسخ او به توانمندی‌های رحمانی فضلی بوده است.» اگر اغراق نباشد، باید گفت زمانی که آشنا این جملات را می‌نوشته، خودش لبخندی بر لب داشته است؛ چه آنکه بعید است این جملات برای خود او باورپذیر باشد.

از طیف حامیان دولت، عبدالله رمضان زاده می‌نویسد: «‏آقای رئیس جمهور. ‏من سخن شما را در مورد بی اطلاعی از تاریخ اجرای سیاست جدید بنزین باور نکردم و گمانم بر این است که بسیاری دیگر از مردم ایران نیز چنین باوری ندارند. ‏وای بر ما اگر راست گفته باشید و از چنین موضوعی بی اطلاع بودید.»

از طیف منتقدان دولت، عزت الله ضرغامی در توییتی نوشت: «مدیران فرق بین سیاست و راهبرد را با رویه و روش و تاکتیک نمی‌دانند. راهبرد صحیح کنترل مصرف بنزین کجا و شوک نیمه شب دولت در گرانی سه برابری بنزین کجا؟»

به گزارش رویداد۲۴ عمده جریان‌های سیاسی موضع اخیر رئیس جمهور را تخطئه می‌کنند. آن‌ها می‌گویند روحانی واقعا خبر نداشته یا برای فرار از مسئولیت این حرف را زده است؟ همزمان انتقادات از رحمانی فضلی هم افزایش یافته و طرح استیضاح او در مجلس مطرح شده است.

منتقدان رحمانی فضلی بار‌ها قصد استیضاح او را داشته‌اند، اما پشت او به حمایت لاریجانی گرم بوده است. حالا که اصولگرایان پروژه حذف لاریجانی‌ها را کلید زده‌اند، بعید نیست رحمانی فضلی هم قربانی این بازی شود و اصولگرایان به خاطر حذف لاریجانی و روحانی به خاطر کاهش فشار‌ها و نمایندگان مجلس برای اینکه یک کاری کرده باشند، وزیر کشور را در مسلخ استیضاح ببرند؛ وزیری که البته تاثیر حضورش در کابینه هیچگاه مشخص نبوده و انتخاب او صرفا بر پایه نزدیکی با طیف لاریجانی بوده است.»

آنگونه که منتقدان روحانی می‌گویند، او به جای قبول مسئولیت و تلاش برای آرام کردن فضا، به گونه‌ای صحبت می‌کند و پس از کشته شدن معترضان، جوری می‌خندد که گویا اصلا ماجرا ربطی به دولت و تصمیمات آن ندارد.

فرید ابراهیمی از کاربران توییتر به جملات وزیر کشور و روحانی و تناقض‌های آنها اشاره کرده و می‌نویسد ‏«وزیر کشور: از ۲۴ ساعت قبل، ۲۰هزار کارگر جایگاه‌های سوخت از زمان اجرای طرح افزایش قیمت بنزین اطلاع داشتند. روحانی: من هم مثل شما روز جمعه فهمیدم قیمت بنزین تغییر کرده است. یعنی ۲۰ هزار کارگر خبر داشتن، رئیس جمهور مملکت خبر نداشته است؟»

به گزارش رویداد۲۴ به جز اطلاع جایگاه‌های سوخت، از عصر روز ۲۴ آبان، با اطلاع قبلی نهادهای مسئول، تقریبا تمام رسانه‌های اصلی از زمان اجرای طرح سهمیه‌بندی و افزایش قیمت بنزین اطلاع داشتند. در این شرایط اینکه رییس جمهور بگوید از ماجرا خبر نداشته، کمی دور از واقعیت به نظر می‌رسد.»

حسن اسدی زیدآبادی از فعالان تحکیمی نوشته «‏لطفا یک داوطلب، اخبار بعد از گرانی بنزین را هم به آقای ‎روحانی بدهد؛ مثلا بگوید بر اثر همین تصمیمی که شما اصلا خبر نداشتید، تعداد زیادی ایرانی کشته شدند؛ بدون اینکه حتی یک‌نفر خارجی به سمت ایرانی‌ها شلیک کرده باشد. آری اینچنین است! آقای رئیس شورای عالی «امنیت» و پاسدار «حقوق ملت»

یکی از کاربران اصلاح طلب در توییتر نوشت: «‌‎روحانی اگر راست گفته که اطلاعی از زمان اجرای طرح افزایش قیمت بنزین نداشته که وای بر ما با داشتن همچین ‎رئیس جمهور‌ی. اگر هم دروغ گفته که باز وای بر ما که ‎احمدی نژاد را به خاطر دروغگویی نقد می‌کردیم و حالا ساکتیم.»

احسان سلطانی از فعالان سیاسی اصلاح طلب که موضع سیاست خارجی ظریف را حمایت می‌کند، نوشته ‏«خنده‌های رئیس‌جمهور کشور با ۲۴ میلیون رای را ببینید. پس از یک هفته بحران عمیق در کشور با ۱۴۳ کشته و ۷ هزار بازداشتی، می‌خندد و می‌گوید خودم هم خبر نداشتم؛ من هم مثل شما؛ واگذار کردم به وزیر کشور و شورای امنیت گفتم هر کاری دلتان خواست بکنید، به من هم چیزی نگویید. کاش کمی شرم داشتید»

پژمان موسوی روزنامه نگار در تحلیلی نسبتا مفصل به سوی دیگر ماجرا اشاره کرده و نوشته «روحانی در تبریز با قهقهه گفت که اقناع افکار عمومی برای آغاز سهمیه‌بندی را به شورای امنیت و ‎صداوسیما واگذار کرده است. معنای این حرف فقط شانه خالی کردن از مسئولیت نیست؛ این حرف یعنی مسئولیت اقناع ‎افکار عمومی را به دستگاه‌هایی داده‌اید که هر چه هستند، ‎اقناعی و ‎ارتباطی نیستند.»

او در تحلیل خود نوشته «‌‏دولتی که از رییس دولت تا وزرا مدیرانش جملگی هر روز از ‎صداوسیما می‌نالند و عملکرد آن را برای مردم مقابل ‎دولت تفسیر می‌کنند، چطور وظیفه‌ی اقناعِ بزرگترین تصمیمِ دولتشان را به آن نهاد واگذار کرده‌اند؟ این ‎تناقض از کجا می‌آید؟»

موسوی در ادامه نوشته «‏دولت بی‌شمار موسسه و نهاد و ‎رسانه و سازمان و تشکیلات دارد؛ چطور حال که معلوم شده از قبل برای سهمیه‌بندی برنامه داشته‌اند، به تشکیلاتشان از قبل ماموریت نداده‌اند تا با ‎افکار عمومی حرف بزنند و آن‌ها را اقناع کنند؟ پس این همه استاد دانشگاه که در خدمت دولتند، دقیقا چکار می‌کنند؟»

به گزارش رویداد۲۴ چه روحانی از زمان طرح خبر داشته و چه نداشته [که حتما اطلاع داشته] نافی مسئولیت او نیست و در حالیکه رحمانی فضلی در آستانه استیضاح قرار دارد، با گفتن این جمله که «همه چیز را به صدا و سیما و وزارت کشور محول کردم» نمی‌تواند نقش خود را نادیده بگیرد. گویا روحانی پس از اتخاذ چندین موضع اصلاح طلبانه، در سال‌های پایانی ریاست جمهوری خود، با تنظیمات کارخانه و جناح محافظه کار بازگشته است!

خبر های مرتبط

منبع: رویداد24

وزیر کشور: افزایش قیمت کالاها بخاطر بنزین طبیعی است!+فیلم

عکس| مهناز افشار با تیپ متفاوت در کنار ابی و آرش

جان‌باختگان اعتراضات چه افرادی هستند؟| مردم می‌خواهند بدانند چه اتفاقی افتاده است

جهانگیری: مردم با سیلی صورت خود را سرخ نگه داشتند| آمریکا گلوگاه‌های اقتصاد کشور را بسته| شرایط کنونی جزو سخت‌ترین شرایط پس از انقلاب است| کشورهای دوست هم نفت ایران را نمی‌خرند

فیلم | تصاویر انفجار، انتقال مجروحین و روایت تلخ یک شاهد عینی که داغ فرزند دیده از انفجار تالار عروسی در سقز

منبع این خبر، وبسایت www.rouydad24.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۵۹۴۲۴۳۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

خبر بعدی:

بازگشت کارگران هفت تپه بر سر کار/ فعالیت کارخانه از سرگرفته شد

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان ، سید مهدی موسوی مسوول روابط عمومی شرکت کشت وصنعت نیشکر هفت‌تپه شوش گفت: بعد از حدود ۲۸ روز اعتصاب و تعطیلی، کار و تولید در قسمت‌های مختلف شرکت نیشکر هفت‌تپه در شمال خوزستان از سرگرفته شد.

موسوی روز پنجشنبه افزود: کارفرما متعهد شد ارتقای شغلی کارگران را در کمیته طرح طبقه‌بندی مشاغل بررسی کند.

او گفت: طی جلسات متعدد در فرمانداری و محل کارگاه هفت‌تپه و شوش، کارفرمای کشت و صنعت نیشکر پذیرفت تا حقوق مهرماه کارگران حداکثر تا پایان آذرماه پرداخت شود.

بیشتر بخوانید: کارگران هفت‌تپه آزاد شدند

موسوی با بیان اینکه طبق وعده کارفرما، حقوق آبان ماه کارگران حداکثر تا ۱۰ دیماه پرداخت می‌شود، ادامه داد: بازنشسته‌ها طی سه قسط حق سنوات و مزایای قانونی خود را دریافت خواهند کرد.

او تامین لباس و کفش کار ایمنی برای کارگران در موعد مقرر را از دیگر وعده‌های کارفرما عنوان کرد و گفت: مقرر شد حق غذای کارگران با ۱۰۰ درصد افزایش به پنج هزار تومان افزایش یابد.

مسوول روابط عمومی شرکت نیشکر هفت‌تپه افزود: اکنون با توجه به تأخیر پیش آمده در برداشت نیشکر، کارگران باید با تمام توان نسبت به وظایف خود عمل کنند تا برداشت محصول دچار مشکل نشود و کارگران از حاصل دسترنج و کار خود معیشت خانواده هایشان را تأمین کنند.

او گفت: اساس کار باید کاشت، داشت و برداشت به موقع باشد تا منبع پرداخت مطالبات کارگران با مشکل روبرو نشود.

مدیرعامل شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه ۲۹ آبان‌ماه طی بخشنامه‌ای تمام واحد‌های این کارخانه به غیر از واحد حراست را بدلیل اعتصاب و تامین نشدن منابع مالی برای پرداخت حقوق کارگران تعطیل اعلام کرده بود. وی تاکید کرده بود که این تعطیلی تا اتمام اعتراض و شروع به کار پرسنل ادامه خواهد داشت.

شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه با ۲۴ هزار هکتار گستره زمین‌های کشاورزی و کارخانه و حدود پنج هزار و ۵۰۰ نیروی رسمی، پیمانی، قراردادی و پیمانکاری در ۱۵ کیلومتری شهر شوش در شمال استان خوزستان واقع است.

انتهای پیام/ب

دیگر خبرها

 • شرکت دانمارکی می‌گفت همانطور که حق غنی‌سازی ندارید، حق ساخت کارخانه سیمان هم ندارید!
 • سرمربی سپاهان: کاری که من برای نساجی کردم، هیچکس نکرد
 • ایران برای مقابله با استکبار ملاحظه هیچکس را نمی کند/ مجلس آینده باید مجلس ویژه‌ای شود
 • جوان‌ها را باور داشته و به آنها اعتماد کنیم/ شبکه بانکی مشکلات بخش خصوصی را در نظر بگیرد
 • نهاد‌های امنیتی اراک از حضور دانشجویان در کارخانه‌های آذرآب و هپکو جلوگیری کردند + فیلم
 • روحانی پاسخگوی عملکرد 6 ساله‌اش باشد/ دولت نباید ضعف‌هایش را گردن دیگران بیاندازد
 • بازگشت بزرگترین کارخانه تولید کاشی و سرامیک شمال
 • خط تولیدصندلی خودرو در کارخانه کامیون‌سازی مشگین شهر راه اندازی شد
 • ایمان و باور؛ مهم‌ترین ویژگی منتظر واقعی
 • فارس من| دولت به وعده‌های خود برای کارخانه کاشی نیلو عمل کند
 • اطلاع‎رسانی و آمادگی اجرایی گرانی بنزین با اشکالات اساسی همراه بود/ عامل قدرت و پیروزی «روحانی» اصلاح‎طلبان بودند
 • قلعه‌نویی: کاری که من برای نساجی کردم، هیچکس نکرد
 • شرکت روس اتم، بازسازی یک کارخانه در تاسیسات فردو را تعلیق کرد
 • شرکت روس اتم، بازسازی یک کارخانه در تاسیاست فردو را تعلیق کرد
 • بازگشت نساجی به تنظیمات اول فصل
 • بررسی تمام عوامل به وجود آورنده مشکلات این کارخانه در دستور کار سازمان بازرسی است
 • امید به صنعت گیلان بازگشت/راه‌اندازی کارخانه کاشی خزر گیلان پس از ۴ سال تعطیلی
 • کارخانه قند فسا تعطیل نمی‌شود
 • زادمهر: دولت توان مقابله با مافیای دخانیات را ندارد، اما بنزین را گران می‌کند