رویداد۲۴ روز گذشته حسن روحانی رییس جمهور در سفر خود به تبریز گفت: «موضوع بنزین را به وزیر کشور و شورای امنیت کشور واگذار کردم. این را من به وزیر کشور گفتم این مصوبه و تصمیم ما است. گفتم اجرایش با شما و صداوسیما. بروید و به من هم نگویید و هر وقت شما مناسب دیدید بروید و اجر اکنید. شبی که اجرا شد من هم نمی‌دانستم که این هفته است یا آن هفته.

گفته بودم که هر شبی مناسب بود اجرایش کنید. من هم صبح جمعه فهیدم قیمت تغییر کرده، چون به شورای امنیت کشور واگذار کرده بودم البته قیمت در سران سه قوه مصوب شده بود.»

بیشتر بخوانید: روحانی: من هم روز جمعه فهمیدم بنزین سهمیه‌بندی شده است

سخنان روحانی انتقاد شدید منتقدان و البته حامیان او را در پی داشت. آنها این سوال را مطرح کردند که چگونه رییس دولت از زمان اجرای یکی از مهمترین طرح‌های اقتصادی دولت بی‌خبر بوده است. از این منظر، سخنان روحانی برای همه شنوندگان غیر قابل باور بود و حتی او به دروغگویی نیز متهم شد.

نظر برخی فعالان سیاسی این بود که روحانی برای فرار از مسئولیت، تقصیر را بر گردن وزیر کشور انداخته است. در این میان حسام الدین آشنا مشاور رییس جمهور برای تلطیف فضا در توییتی نوشت «سخنان رییس جمهور نشانه نهایت اعتماد و اعتقاد راسخ او به توانمندی‌های رحمانی فضلی بوده است.» اگر اغراق نباشد، باید گفت زمانی که آشنا این جملات را می‌نوشته، خودش لبخندی بر لب داشته است؛ چه آنکه بعید است این جملات برای خود او باورپذیر باشد.

از طیف حامیان دولت، عبدالله رمضان زاده می‌نویسد: «‏آقای رئیس جمهور. ‏من سخن شما را در مورد بی اطلاعی از تاریخ اجرای سیاست جدید بنزین باور نکردم و گمانم بر این است که بسیاری دیگر از مردم ایران نیز چنین باوری ندارند. ‏وای بر ما اگر راست گفته باشید و از چنین موضوعی بی اطلاع بودید.»

از طیف منتقدان دولت، عزت الله ضرغامی در توییتی نوشت: «مدیران فرق بین سیاست و راهبرد را با رویه و روش و تاکتیک نمی‌دانند. راهبرد صحیح کنترل مصرف بنزین کجا و شوک نیمه شب دولت در گرانی سه برابری بنزین کجا؟»

به گزارش رویداد۲۴ عمده جریان‌های سیاسی موضع اخیر رئیس جمهور را تخطئه می‌کنند. آن‌ها می‌گویند روحانی واقعا خبر نداشته یا برای فرار از مسئولیت این حرف را زده است؟ همزمان انتقادات از رحمانی فضلی هم افزایش یافته و طرح استیضاح او در مجلس مطرح شده است.

منتقدان رحمانی فضلی بار‌ها قصد استیضاح او را داشته‌اند، اما پشت او به حمایت لاریجانی گرم بوده است. حالا که اصولگرایان پروژه حذف لاریجانی‌ها را کلید زده‌اند، بعید نیست رحمانی فضلی هم قربانی این بازی شود و اصولگرایان به خاطر حذف لاریجانی و روحانی به خاطر کاهش فشار‌ها و نمایندگان مجلس برای اینکه یک کاری کرده باشند، وزیر کشور را در مسلخ استیضاح ببرند؛ وزیری که البته تاثیر حضورش در کابینه هیچگاه مشخص نبوده و انتخاب او صرفا بر پایه نزدیکی با طیف لاریجانی بوده است.»

آنگونه که منتقدان روحانی می‌گویند، او به جای قبول مسئولیت و تلاش برای آرام کردن فضا، به گونه‌ای صحبت می‌کند و پس از کشته شدن معترضان، جوری می‌خندد که گویا اصلا ماجرا ربطی به دولت و تصمیمات آن ندارد.

فرید ابراهیمی از کاربران توییتر به جملات وزیر کشور و روحانی و تناقض‌های آنها اشاره کرده و می‌نویسد ‏«وزیر کشور: از ۲۴ ساعت قبل، ۲۰هزار کارگر جایگاه‌های سوخت از زمان اجرای طرح افزایش قیمت بنزین اطلاع داشتند. روحانی: من هم مثل شما روز جمعه فهمیدم قیمت بنزین تغییر کرده است. یعنی ۲۰ هزار کارگر خبر داشتن، رئیس جمهور مملکت خبر نداشته است؟»

به گزارش رویداد۲۴ به جز اطلاع جایگاه‌های سوخت، از عصر روز ۲۴ آبان، با اطلاع قبلی نهادهای مسئول، تقریبا تمام رسانه‌های اصلی از زمان اجرای طرح سهمیه‌بندی و افزایش قیمت بنزین اطلاع داشتند. در این شرایط اینکه رییس جمهور بگوید از ماجرا خبر نداشته، کمی دور از واقعیت به نظر می‌رسد.»

حسن اسدی زیدآبادی از فعالان تحکیمی نوشته «‏لطفا یک داوطلب، اخبار بعد از گرانی بنزین را هم به آقای ‎روحانی بدهد؛ مثلا بگوید بر اثر همین تصمیمی که شما اصلا خبر نداشتید، تعداد زیادی ایرانی کشته شدند؛ بدون اینکه حتی یک‌نفر خارجی به سمت ایرانی‌ها شلیک کرده باشد. آری اینچنین است! آقای رئیس شورای عالی «امنیت» و پاسدار «حقوق ملت»

یکی از کاربران اصلاح طلب در توییتر نوشت: «‌‎روحانی اگر راست گفته که اطلاعی از زمان اجرای طرح افزایش قیمت بنزین نداشته که وای بر ما با داشتن همچین ‎رئیس جمهور‌ی. اگر هم دروغ گفته که باز وای بر ما که ‎احمدی نژاد را به خاطر دروغگویی نقد می‌کردیم و حالا ساکتیم.»

احسان سلطانی از فعالان سیاسی اصلاح طلب که موضع سیاست خارجی ظریف را حمایت می‌کند، نوشته ‏«خنده‌های رئیس‌جمهور کشور با ۲۴ میلیون رای را ببینید. پس از یک هفته بحران عمیق در کشور با ۱۴۳ کشته و ۷ هزار بازداشتی، می‌خندد و می‌گوید خودم هم خبر نداشتم؛ من هم مثل شما؛ واگذار کردم به وزیر کشور و شورای امنیت گفتم هر کاری دلتان خواست بکنید، به من هم چیزی نگویید. کاش کمی شرم داشتید»

پژمان موسوی روزنامه نگار در تحلیلی نسبتا مفصل به سوی دیگر ماجرا اشاره کرده و نوشته «روحانی در تبریز با قهقهه گفت که اقناع افکار عمومی برای آغاز سهمیه‌بندی را به شورای امنیت و ‎صداوسیما واگذار کرده است. معنای این حرف فقط شانه خالی کردن از مسئولیت نیست؛ این حرف یعنی مسئولیت اقناع ‎افکار عمومی را به دستگاه‌هایی داده‌اید که هر چه هستند، ‎اقناعی و ‎ارتباطی نیستند.»

او در تحلیل خود نوشته «‌‏دولتی که از رییس دولت تا وزرا مدیرانش جملگی هر روز از ‎صداوسیما می‌نالند و عملکرد آن را برای مردم مقابل ‎دولت تفسیر می‌کنند، چطور وظیفه‌ی اقناعِ بزرگترین تصمیمِ دولتشان را به آن نهاد واگذار کرده‌اند؟ این ‎تناقض از کجا می‌آید؟»

موسوی در ادامه نوشته «‏دولت بی‌شمار موسسه و نهاد و ‎رسانه و سازمان و تشکیلات دارد؛ چطور حال که معلوم شده از قبل برای سهمیه‌بندی برنامه داشته‌اند، به تشکیلاتشان از قبل ماموریت نداده‌اند تا با ‎افکار عمومی حرف بزنند و آن‌ها را اقناع کنند؟ پس این همه استاد دانشگاه که در خدمت دولتند، دقیقا چکار می‌کنند؟»

به گزارش رویداد۲۴ چه روحانی از زمان طرح خبر داشته و چه نداشته [که حتما اطلاع داشته] نافی مسئولیت او نیست و در حالیکه رحمانی فضلی در آستانه استیضاح قرار دارد، با گفتن این جمله که «همه چیز را به صدا و سیما و وزارت کشور محول کردم» نمی‌تواند نقش خود را نادیده بگیرد. گویا روحانی پس از اتخاذ چندین موضع اصلاح طلبانه، در سال‌های پایانی ریاست جمهوری خود، با تنظیمات کارخانه و جناح محافظه کار بازگشته است!

خبر های مرتبط

منبع: رویداد24

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.rouydad24.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «رویداد24» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاٌ کد ۲۵۹۴۲۴۳۲ را به همراه موضوع به آدرس ایمیل [KHABARBAN] ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

واکنش قالیباف به گرانی‌ها و پایان تحریم تسلیحاتی: دلار و تورم زندگی مردم را سخت کرده/ باید در قبال فشارهای آمریکا، اسلحه بخریم

واکنش‌ها به درخواست اعدام روحانی؛ صلح بهتر است، چرا برآشفتید؟! مذاکره را به رفراندوم بگذارید

واکنش رئیس دفتر خاتمی به خبر خوش و تبریک دوباره روحانی به مردم درباره خرید اسلحه

از رانت‌های میلیاردی تا درخواست اعدام رئیس‌جمهور؛ در مجلس انقلابی چه می‌گذرد؟

پیک سوم کرونا در تهران/ محدودیت‌های کرونایی تمدید شد

خبر بعدی:

اجازه نمی‌دهیم دوباره شوک افزایش قیمت بنزین به جامعه وارد شود/مجلس تصمیمی درباره افزایش نرخ سوخت ندارد

رئیس کمیسیون انرژی مجلس، با تأکید بر اینکه مجلس هنوز در خصوص یارانه حامل‌های انرژی به جمع‌بندی نرسیده گفت: اجازه نمی‌دهیم دوباره شوکی به جامعه وارد شود و مجلس در این باره محکم ایستاده است.

فریدون عباسی در گفتگو با خبرنگار حوزه مجلس گروه سیاسی خبرگزاری آنا، با اشاره به طرح‌های واصله به کمیسیون انرژی مجلس در خصوص یارانه حامل‌های انرژی، گفت: طرح‌های مختلفی دراین‌باره به کمیسیون واصل‌شده اما هنوز جمع‌بندی صورت نگرفته است.

نماینده مردم کازرون در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اعضای کمیسیون انرژی مجلس پیش‌نویس طرح‌های مختلف در خصوص یارانه حامل‌های انرژی را برای بررسی باید در اختیار داشته باشند، افزود: در حال حاضر از ظرفیت کارگروه‌ها و اندیشکده‌های مختلف استفاده‌شده و با دعوت از آن‌ها پیگیری موضوع در حال انجام است.

وی با تأکید بر اینکه مجلس هنوز جمع‌بندی در خصوص یارانه حامل‌های انرژی نداشته و اظهارنظر افراد دراین‌باره، نظر شخصی آن‌هاست، تصریح کرد: در خصوص طرح یارانه حامل‌های انرژی باید بگوییم که بحث قیمت مطرح نبوده بلکه بحث مصرف بهینه مدنظر است.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با بیان اینکه با طرح پیشنهادی مجلس درنهایت مردم تصمیم خواهند گرفت یارانه‌ای که دولت در اختیار آن‌ها می‌گذارد را کجا مصرف کنند، افزود: به‌این‌ترتیب مشخص خواهد شد که دولت چه یارانه‌ای می‌دهد و مردم مطابق نیازی که دارند مصرف می‌کنند.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی همچنین با اشاره به اینکه هنوز هیچ بحثی در خصوص تک‌نرخی شدن بنزین در کمیسیون انرژی مجلس مطرح نشده، گفت: اگر دولت طرحی دراین‌باره در دست بررسی داشته باشد، به‌طور حتم به‌محض ارسال به مجلس موردبررسی قرار خواهد گرفت.

وی با بیان اینکه طرح مطرح‌شده در حوزه انرژی در مجلس طرح «وان» (مخفف واحد انرژی) جایگزین طرح سهمیه‌بندی بنزین بوده تا تمام اقسام انرژی را به سمت مصرف بهینه ببرد، افزود: در این طرح علاوه بر مصرف بهینه، نحوه و میزان توزیع انرژی نیز مدنظر بوده است.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با تأکید بر اینکه هنوز در خصوص یارانه حامل‌های انرژی پس از تغییرات در اینکه نحوه و میزان مصرف چگونه باشد تصمیم‌گیری نشده است، گفت:  در مقایسه اجمالی این موضوع مدنظر است که ظرف 10 سال گذشته ارزش یارانه تقریباً یک‌دهم شده و با این وضعیت، قاعدتاً باید یارانه معیشتی بیشتری به مردم اختصاص داده شود.

وی ادامه داد: دراین‌باره یارانه سوخت هم به همین شکل است. اگر قیمت سوخت قرار باشد بیشتر شود باید یارانه مناسبی در اختیار مردم گذاشته‌شده و مردم قبل از اجرای تصمیم، آن را دریافت کنند نه اینکه یک‌باره شوکی به آن‌ها وارد شود.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی یادآور شد: اجازه نمی‌دهیم دوباره شوکی به جامعه وارد شود و مجلس دراین‌باره محکم ایستاده و مانند بحث فروش سلف نفت ایستادگی کرده و جلوی پیشنهاد نامعقول دولت را خواهیم گرفت.

انتهای پیام/۴١۵١/

دیگر خبرها

 • مصرف بنزین در ایلام ۲۳ درصد کاهش یافت
 • باور نمی‌کنم این فقر و تورمی که به‌وجود آمده، دست‌ساز و عمدی نباشد
 • عرصه نمايش همچنان در وضعيت نامعلوم/هیچکس پاسخگوی ضرر گروه‌های تئاتری در دوران کرونا نیست
 • افزایش نیافتن مصرف CNG علی رغم افزایش قیمت بنزین/تولید گاز سبک 3.8 درصد افزایش یافت
 • موتورسواران اسنپ‌باکس چقدر درآمد دارند؟
 • موتورسواران اسنپ‌باکس چقدر درآمد دارند
 • عضو کمیسیون صنایع مجلس: سوخت گران نمی‌شود
 • عدم باور مردم به وجود کرونا عامل افزایش این بیماری است
 • حملات تند پناهیان به دولت | باور نمی‌کنم این فقر و تورم عمدی نباشد | نهادهای امنیتی چه‌ می‌کنند؟ | دستگیری‌های گسترده‌ در ادارات در راه است
 • هیچکس از روند خصوصی‌سازی رضایت ندارد
 • لزوم حفاظت از باور اعتقادی مردم در اوقاف/تعیین تکلیف اختلافات اوقافی
 • در کشور هیچکس از روند خصوصی‌سازی رضایت ندارد
 • آخرین وضعیت کیفیت سوخت در کلانشهرهای کشور
 • ویژگی هایی جالب از iOS14 که به زودی برای محصولات شرکت اپل در دسترس قرار می گیرد
 • آخرین وضعیت کیفیت سوخت در کلانشهر‌های کشور
 • هیچکس از روند خصوصی‌سازی در کشور رضایت ندارد
 • رئیس اتاق بازرگانی ایران: در کشور هیچکس از روند خصوصی‌سازی رضایت ندارد
 • این هوادار گناه دارد
 • پناهیان: باور نمی‌کنم این فقر و تورم، عمدی نباشد