سید رضا قزوینی الغرابی روزنامه نگار و تحلیلگر مسائل عراق درباره استعفا ی  نخست وزیر عراق، گفت: بعد از خطبه دو روز گذشته مرجعیت عراق که خواستار استعفای نخست وزیر شده بودند و اعلام آمادگی عادل عبدالمهدی برای کناره‌گیری شاهد ورود تحولات سیاسی در داخل عراق به یک مرحله جدیدخواهیم بود، البته این مرحله جدید بدان معنا نیست که دوره آرامش در عراق را شاهد باشیم.

اخبار سیاسی- او افزود: علی رغم اینکه معترضین روز گذشته به داخل خیابان‌ها رفتند و برخی از شخصیت‌های سیاسی از اعلام کناره‌گیری نخست وزیر عراق ابراز خرسندی و خوشحالی کردند، اما استعفای عادل عبدالمهدی می‌تواند سرآغاز یک دوره سخت و پیچیده از تحولات سیاسی در عراق به شمار رود.

انتخاب جانشین برای نخست وزیر عراق، یکی از مشکلات جدید در این کشور خواهد بود

قزوینی با اشاره به گزینه جانشینی برای عادل عبدالمهدی، گفت: به نظر من این یکی از مشکلات در عراق خواهد بود، هنوز اتفاق نظری در مورد یک گزینه‌ی مشخص وجود ندارد، چراکه اگر گزینه مطلوبی در این میان وجود داشت، در همان زمان که عبدالمهدی برای استعفای ابراز آمادگی کرده بود و شرط استعفای خود را وجود یک چهره بدیل که مورد تایید مقتدی صدر و عاملین گذاشته بود، همان زمان پیدا می‌شد که البته چنین اتفاقی نیوفتاد.

تحلیلگر مسائل عراق ادامه داد: از دور روز گذشته و پس از استعفای نخست وزیر عراق برخی از چهره ها، اسم‌ها و شخصیت‌ها برای جانشین شدن مطرح شد، ولی به نظر می‌رسد که  این اظهارات تنها توسط برخی از رسانه‌ها و جریان‌های سیاسی عراق بوده است. اغلب این افرادی که نام برده شدند شخصیت‌هایی هستند که در یک و نیم دهه اخیر در فرایند سیاسی عراق بخشی از فرایند سیاسی بودند. البته بعید می‌دانم که آن‌ها انتخاب شوند.

او افزود: اساسا بخشی از خواسته‌ها و اعتراضات معترضین کناره‌گیری جریان‌ها و افراد سیاسی موجود در بدنه سیاسی عراق بوده و معرفی یک شخصیتی که خودش بخشی از این فرایند سیاسی به عنوان نخست وزیر بوده است، نه تنها فضا را آرام نخواهد کرد بلکه خواسته معترضین را هم محقق نخواهد شد.

هر شخصیتی که در عراق به قدرت برسد، ناگزیر از مناسبات با جمهوری اسلامی ایران

قزوینی گفت: در حال حاضر رئیس جمهور عراق فرصت دارد که با مشورت جریان‌های سیاسی در عراق یک گزینه را به عنوان نخست وزیر معرفی کند، در واقع توافق بر روی یک گزینه جدید خود یک موضوع چالش برانگیز برای روز‌ها و حتی هفته‌های آینده در عراق خواهد شد.

تحلیلگر مسائل عراق با اشاره به مناسبات گزینه جانشین نخست وزیر عراق با ایران، تصریح کرد: تا زمانی که شخصیت مورد نظر مشخص نشود نمی‌توان در این زمینه صحبت کرد، اما واقعیت امر این است که هر شخصیتی که در عراق به قدرت برسد ناگزیر از مناسبات جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از همسایه‌های مهم و قدرتمند عراق در منطقه است و این موضوع مورد اهتمام هر شخصیتی که در این کشور به قدرت برسد خواهد بود، البته شاید شدت آن از یک شخص با شخص دیگری متفاوت باشد.

او با اشاره به هدف قرار گرفتن منطقه الخضراء در عراق، توضیح داد:این حملات یک موضوع جدیدی نیست و هر چند وقت یکبار این منطقه مورد حملات خمپاره‌ای قرار می‌گیرد. به نظر می‌رسد که این حملات برای تحت تاثیر قرار دادن فضای سیاسی حاکم در کشور باشد، اما به گونه‌ای نبود که بتواند مجرای حضور معترضین در خیابان‌های بغداد با در فرایند سیاسی در کشور اثر گذار باشد.

استعفای عادل عبدالمهدی پایان خواسته معترضان نیست

قزوینی با اشاره به اظهارات مقتدی صدر مبنی بر خالی نکردن خیابان‌ها و ادامه تظاهرات در عراق، تصریح کرد: این خواسته صرفا از سوی مقتدی صدر مطرح نمی‌شود بلکه سایر جریان‌های سیاسی عراق همچنان معتقدند که استعفای عبدالمهدی پایان خواسته معترضان نیست و آن‌ها باید تا تحقق اهداف خود به طور مسالمت آمیز در خیابان‌ها حضور داشته باشند. طبیعتا مقتدی صدر هم یکی از این سیاستمداران است.

تحلیلگر مسائل عراق ادامه داد: مقتدی صدر که بخش قابل توجه‌ای از مجلس عراق در اختیار اوست و با توجه به مناصبی که جریان صدر در بدنه‌های مختلف سیاسی، قضایی و ساختار اداری عراق از قبل دولت یکساله عادل عبدالمهدی به دست آورده است، بنابراین بعید به نظر می‌رسد که حاضر باشد به راحتی از این مناصب و منافع دست بکشد، همچنین پیشنهاداتی که او مطرح می‌کند در این راستاست که او به دنبال حصول منافع خود است، همچنین بخشی از اظهارات صدر هم در راستای ژست سیاسی و مردمی است.

او با اشاره به آینده وضعیت عراق، تاکید کرد: در حال حاضر که دورنمایی برای بهبود وضعیت در این کشور شاهد نیستیم. استعفای عبدالمهدی سقف مطالبات معترضین و حتی آشوب طلبان نبوده است، همچنین سقف برنامه ریزان و حامیان ناآرامی‌ها در بغداد نبوده است بلکه  آن هابه دنبال تحقق نتایج بیشتری هستند.

قزوینی با اشاره به موضوع اصلاح قانون انتخابات عراق، اضافه کرد: این موضوع که در حال حاضر در پارلمان در حال بررسی است یک سری موضوعات به شدت چالشی به همراه دارد، علاوه بر این بر اساس برخی از مشاهدات برخی از فعالان سیاسی اهل سنت در مناطق سنی نشین  که در دو ماه گذشته صرفا نظاره گر تحولات در بغداد و مناطق جنوبی شیعه نشین بودند، اعلام کردند که در یکی دو روز آینده مردم مناطق اهل سنت عراق برای اعتصاب و اعتراضات به خیابان‌ها بریزند. اگر این موضوع محقق شود بر سایر چالش‌های جدی سیاسی و میدانی عراق خواهد افزود.

عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق رسما استعفای خود را تقدیم پارلمان این کشور کرد و قرار است پارلمان عراق در نشست فوق‌العاده امروز درباره استعفای عبدالمهدی رای‌گیری کند.دو روز گذشته نخست وزیر عراق از قصد خود مبنی بر تقدیم استعفایش به پارلمان، در پی توصیه مرجعیت دینی این کشور خبر داد.

او تاکید کرد که با توجه به خطبه مرجعیت عالی عراق و نیز شرایط دشوار کشور که در آن دستگاه‌های مختلف در سرو سامان دادن به اوضاع ناتوان هستند، از پارلمان می‌خواهم درباره تشکیل دولت جدید تصمیم گیری کند.

همچنین به نقل از الجزیره، عبدالمهدی خواستار آن شد که پارلمان هر چه سریع‌تر گزینه جایگزین او را معرفی کند، زیرا در شرایط کنونی سپردن امور به دولت سرپرست فایده‌ای نخواهد داشت.بر اساس قانون اساسی، پس از آنکه استعفای نخست وزیر پذیرفته شود، اجرایی خواهد شد و رئیس جمهور حداکثر طی ۱۵ روز، نام جایگزین نخست وزیر را از میان اعضای بزرگ‌ترین فراکسیون پارلمانی اعلام می‌کند. 

منبع: افکارنيوز

کلیدواژه: عراق استعفا نخست وزیر عادل عبدالمهدی عراق تحولات سیاسی

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.afkarnews.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «افکارنيوز» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاٌ کد ۲۵۹۴۳۱۰۷ را به همراه موضوع به آدرس ایمیل [KHABARBAN] ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

کیهان: به بندر حیفا حمله و به آنها تلفات سنگین انسانی وارد کنیم/ آمریکا و اسرائیل آمادگی جنگ را ندارند

رییس سابق اداره امنیت حفاظت قوه قضائیه دستگیر شد

بحران‌ اقتصادی را کش ندهید؛ مشکلات معیشتی حاصل از تحریم‌ها، امان مردم را بریده

محسن فخری‌زاده، دانشمند هسته‌ای و موشکی ایران ترور شد/فیلم و عکس

انفجار و تخریب ۲ واحد مسکونی در بجنورد / ۱۰ خانه آسیب دیدند

خبر بعدی:

کسب رتبه نخست دفتر سیاسی و انتخابات استانداری سمنان در کشور

به گزارش خبرگزاری فارس از سمنان، حبیب‌الله خجسته‌پور عصر امروز در آئین تکریم و معارفه مدیرکل سیاسی، انتخابات و تقسیمات کشوری استانداری سمنان اظهار کرد: دفتر سیاسی، انتخابات و تقسیمات کشوری استانداری سمنان در ارزیابی حوزه سیاسی وزارت کشور موفق به اخذ رتبه نخست کشور در بخش ارائه تحلیل‌های سیاسی شد.

وی ادامه داد: این موضوع نشان‌دهنده وجود بدنه کارشناسی قوی در این دفتر و تعامل خوب با سایر حوزه‌های ستادی است که با رویکرد مناسب استاندار سمنان منجر به ارائه تحلیل‌های سیاسی دقیق و کارشناسانه شده است که امیدواریم با حضور مدیرکل جدید دفتر، این جایگاه همچنان حفظ گردیده و این موفقیت استمرار یابد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار سمنان با اشاره به در پیش بودن دو انتخابات مهم کشور در سال ۱۴۰۰ گفت: در آستانه برگزاری دو انتخابات هم‌زمان مهم یعنی انتخابات ریاست جمهوری به‌عنوان عالی‌ترین انتخابات در سطح ملی با شرایط و حساسیت‌های خاص خود و همچنین انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا به‌عنوان محلی‌ترین انتخابات در سطح شهرها و روستاهای کشور هستیم که برگزاری این انتخابات نیاز به تجربیات و اقدامات زیادی دارد.

خجسته‌پور افزود: سیدعباس دانایی به‌عنوان مدیرکل سیاسی، انتخابات و تقسیمات کشوری استانداری سمنان از این توانمندی برخوردار است و کاملاً با شیوه برگزاری انتخابات در سطوح مختلف آشنایی کامل دارد و در این راستا وجود وی به‌عنوان فرصتی مغتنم برای مجموعه استان شمرده می‌شود که امیدواریم بتوانیم از این ظرفیت نهایت بهره را ببریم.

وی یکی از اقدامات بسیار مهم و چشمگیر دولت در زمینه ساماندهی احزاب را تصویب قانون احزاب و سپس انجام تطبیق قانون احزاب دانست و عنوان کرد: کثرت احزاب در سطح کشور امروزه موضوع پسندیده‌ای به شمار نمی‌رود و وجود قریب به ۵۰۰ حزب در سطح کشور امر بدیع و جدیدی است که با اجرای قانون تطبیق احزاب این عدد تقریباً به نصف رسید.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار سمنان بیان کرد: در استان سمنان نیز تلاش کردیم تا احزاب و شعب استانی و شهرستانی را با قانون جدید تطبیق دهیم و بر همین اساس تعدادی مجوز استانی و شهرستانی صادر شد که امیدواریم آقای دانایی با شناختی که از فعالین و مؤثرین سیاسی شهرستان دارند در این مقوله نیز فعالانه وارد عمل شده و موفق باشند.

خجسته‌پور با ذکر مأموریت‌ها و حوزه اختیارات دفتر سیاسی، انتخابات و تقسیمات کشوری به مقولهٔ تقسیمات کشوری ذیل مسئولیت‌های این دفتر پرداخت و گفت: اتفاقات بسیار خوب و ارزشمندی در این حوزه طی چند ماه اخیر در استان به انجام رسید که از آن جمله می‌توان به اخذ مجوز تبدیل برخی از بخش‌های استان به شهر و نیز طرح ملی کد گذاری اشاره کرد که انجام موفق این امر منجر به صدور تقدیرنامه از سوی شخص وزیر کشور برای دو تن از همکاران پرتلاش این دفتر شد که نشان از همت و تلاش ارزشمند مجموعه همکاران باتجربه این دفتر دارد.

وی برگزاری منظم و مستمر کمیسیون‌های دانشجویی و کارگری استان را نیز از دیگر مسئولیت‌های دفتر سیاسی، انتخابات و تقسیمات کشوری استانداری سمنان ذکر کرد و عنوان داشت: هرچند کرونا سبب شد تا در انجام امور آموزشی دانشگاه‌ها تغییرات اساسی رخ داده و قدری از تب و تاب فعالیت‌های دانشجویی کم شود اما بدون تردید هر چه به انتخابات نزدیک شویم این فعالیت‌ها نیز جلوه و نمودی بارزتر خواهد یافت.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار سمنان اضافه کرد: وجود کرونا در شرایط تحریم‌های ظالمانه مشکلاتی را برای واحدهای تولیدی و صنعتی کشور و استان ایجاد کرد که لازم است این مهم بیش از پیش در دستور کار دفتر سیاسی و کمیسیون کارگری قرار گیرد.

خجسته‌پور با قدرشناسی از اقدامات سعید متقی، فرماندار فعلی شهرستان گرمسار و مدیرکل سابق دفتر سیاسی، انتخابات و تقسیمات کشوری استانداری سمنان گفت: ایشان چند سال در این مسئولیت ایفای خدمت نموده و چندین انتخابات مهم را در کسوت دبیری ستاد انتخابات استان به فرجام رسانده که لازم می‌دانم از تلاش و کوشش ایشان و مجموعهٔ همکاران بزرگوارشان تشکر و قدردانی کنم.

وی با تشکر از زحمات رستمی فر که تا پیش از این به‌عنوان معاون دفتر سیاسی، انتخابات و تقسیمات کشوری و با حفظ سمت به‌عنوان سرپرست این دفتر انجام‌وظیفه نمود، گفت: ایشان در طی دورهٔ سرپرستی بسیار عالمانه و کارشناسانه پای‌کار بوده و در واقع به‌نوعی مزد اقدام خالصانهٔ خود را با تقدیر از سوی وزیر کشور دریافت نمود.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار سمنان به برگزاری متفاوت انتخابات سال ۱۴۰۰ با توجه به شیوع ویروس کرونا گفت: علی‌رغم تلاش خوب جامعه جهانی و نیز دانشمندان ایرانی برای ریشه‌کنی این بیماری اما همچنان این احتمال وجود دارد که انتخابات سال ۱۴۰۰ را با طعم کرونا در پیش داشته باشیم و علاوه بر تمهید مقدمات جهت انجام انتخابات باید تلاش کرد تا آموزش‌های مرتبط با این امر مهم سیاسی کشور نیز با در نظر گرفتن شرایط موجود کشور و از طریق مجازی و راه دور و غیرحضوری برگزار شود که لازم است برنامه‌ریزی مناسب در این مقوله نیز به انجام رسد.

خجسته‌پور به موضوع مهم بومی‌گرایی در انتصابات استان اشاره کرد و گفت: بومی‌گرایی در دو مقوله بومی‌گرایی جغرافیایی و بومی‌گرایی سازمانی همواره موردتوجه مدیر ارشد استان در انتصابات استان است و تلاش شده تا حد ممکن انتخاب شایستگان از میان نیروهای بومی و توانمند استان و از بدنهٔ وزارت کشور به انجام رسد.

وی استفاده از بانوان و جوانان را از دیگر ویژگی‌های انتصابات جدید انجام‌شده در استان عنوان و اظهار کرد: فرمانداران استان نیز تلاش کنند تا در انتصابات خود به این ویژگی‌ها توجه داشته و بر این اساس نیروهای علاقه‌مند و متعهد را جذب و معرفی کنند.

سرپرست سابق دفتر سیاسی، انتخابات و تقسیمات کشوری استانداری سمنان نیز در این در جلسه ضمن قدردانی از حُسن اعتماد استاندار و معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی سمنان به‌واسطه سپردن این مسؤولیت، اظهار کرد: در این مدت سعی کردیم تا از دستاوردها و تلاش‌های گذشته صورت گرفته در این دفتر حفظ و حراست کرده و این وظیفه را به مدیرکل جدید بسپاریم.

ابراهیم رستمی‌فر بیان کرد: از تمامی همکاران دفتر سیاسی، انتخابات و تقسیمات کشوری استانداری سمنان به‌واسطه همکاری و تلاش همه‌جانبه در طول مدت سرپرستی اینجانب، تقدیر و تشکر دارم.

وی تصریح کرد: ان‌شاءلله از تجربیات گران‌بهای مدیرکل جدید دفتر سیاسی، انتخابات و تقسیمات کشوری استانداری سمنان در راستای پیشبرد اهداف و حفظ دستاوردهای قبلی و افزایش موفقیت‌ها در این حوزه، به بهترین نحو ممکن استفاده خواهیم کرد.

مدیرکل جدید دفتر امور سیاسی، انتخابات و تقسیمات کشوری استانداری سمنان نیز در این جلسه اظهار کرد: اعتقاد دارم هرکسی که به مسئولیتی گمارده می‌شود به‌واسطه رسالت قانونی که به‌عنوان مستخدم دولت برایش تعریف شده، باید به بهترین نحو ممکن ایفای نقش کند و امیدوارم بتوانیم در این مسیر سربلند باشیم.

سیدعباس دانایی افزود: در تمامی برهه‌ها و مسئولیت‌های کاری، همواره جلب رضایت خداوند متعال مدنظر و سرمشق اقدامات و تلاش‌ها قرار داشته و در این جهت گام برداشتم.

وی ادامه داد: امروز امیدوارم به‌عنوان خادمی کوچک برای مردم بزرگ استان سمنان نقش حداقلی خود را در سایه مدیریت استاندار محترم و معاونین ایشان به‌خوبی ایفا کرده و خدمتی هرچند کوچک به هم استانی‌های گران‌قدر ارائه کنم.

مدیرکل جدید دفتر امور سیاسی، انتخابات و تقسیمات کشوری استانداری سمنان عنوان کرد: موارد و دستورات کلی که توسط استاندار و معاون سیاسی وی بیان شد، مدنظر قرار داشته و اهداف با برنامه‌ریزی مناسب، زمان‌بندی مطلوب و با اجرای برنامه‌ریزی عملیاتی در بحث احزاب، کمیسیون‌ها، انتخابات و تقسیمات کشوری محقق خواهد شد.

دانایی با بیان اینکه همواره در مسؤولیت فرمانداری شهرستان سمنان نیز ارائه خدمت خالصانه و جلب رضایت خداوند را سرلوحه کاری خویش قرار دادم، خاطرنشان کرد: از تلاش‌های مدیرکل سابق و سرپرست این دفتر به‌واسطه تلاش‌های ارزنده و خدمات انجام‌شده که امروز شرایط مطلوبی را در این مجموعه فرآهم‌ساخته است، تقدیر و تشکر دارم.

انتهای پیام/

دیگر خبرها

 • لبنان|رقابت پنهان برادران حریری در صحنه سیاسی
 • استعفای عضو شورای شهر مشهد
 • حاجیان‌شهری استعفای خود از عضویت در شورای شهر مشهد را تایید کرد
 • تحولات رژیم صهیونیستی؛ هشدار درباره سفر به امارات و بحرین، تحقیق درباره فساد مالی نتانیاهو
 • رئیس‌جمهور ارمنستان، در مسکو استعفای پاشینیان را خواستار شد
 • عکس/ هدیه عادل فردوسی‌پور برای تولد وریا غفوری
 • دیدار «محمود عباس» با وزیر خارجه مصر و دبیرکل اتحادیه عرب
 • بازگشت رسمی عادل فردوسی پور به صدا و سیما + سند
 • هدیه‌ عادل فردوسی‌پور به وریا غفوری+ تصویر
 • بازگشت برنامه عادل فردوسی‌پور به آنتن صدا و سیما
 • هدیه ویژه عادل فردوسی پور برای وریا غفوری + سند
 • وقتی وزیر بهداشت یک پاراگراف جنجالی از استعفای معاونش را یادآوری می‌کند!
 • هدیه‌ عادل فردوسی‌پور به وریا غفوری
 • هدیه‌ عادل فردوسی‌پور به وریا غفوری/عکس
 • عکس | کادوی ویژه فردوسی پور برای تولد ووریا غفوری
 • (عکس) هدیه عادل فردوسی‌پور برای تولد کاپیتان استقلال
 • دستاوردهای دفاعی و موشکی ایران عامل بغض و هراس دشمن است/ ترور دانشمندان ایرانی، سرآغاز رویشی دیگر
 • بالاخره عادل فردوسی پور به شبکه ورزش برمی‌گردد
 • استعفای معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی یاسوج به دلیل ابتلا به کرونا