مشاهده اخبار داغ روز

 سید رضا قزوینی الغرابی روزنامه نگار و تحلیلگر مسائل عراق درباره استعفا ی  نخست وزیر عراق، گفت: بعد از خطبه دو روز گذشته مرجعیت عراق که خواستار استعفای نخست وزیر شده بودند و اعلام آمادگی عادل عبدالمهدی برای کناره‌گیری شاهد ورود تحولات سیاسی در داخل عراق به یک مرحله جدیدخواهیم بود، البته این مرحله جدید بدان معنا نیست که دوره آرامش در عراق را شاهد باشیم.

اخبار سیاسی- او افزود: علی رغم اینکه معترضین روز گذشته به داخل خیابان‌ها رفتند و برخی از شخصیت‌های سیاسی از اعلام کناره‌گیری نخست وزیر عراق ابراز خرسندی و خوشحالی کردند، اما استعفای عادل عبدالمهدی می‌تواند سرآغاز یک دوره سخت و پیچیده از تحولات سیاسی در عراق به شمار رود.

انتخاب جانشین برای نخست وزیر عراق، یکی از مشکلات جدید در این کشور خواهد بود

قزوینی با اشاره به گزینه جانشینی برای عادل عبدالمهدی، گفت: به نظر من این یکی از مشکلات در عراق خواهد بود، هنوز اتفاق نظری در مورد یک گزینه‌ی مشخص وجود ندارد، چراکه اگر گزینه مطلوبی در این میان وجود داشت، در همان زمان که عبدالمهدی برای استعفای ابراز آمادگی کرده بود و شرط استعفای خود را وجود یک چهره بدیل که مورد تایید مقتدی صدر و عاملین گذاشته بود، همان زمان پیدا می‌شد که البته چنین اتفاقی نیوفتاد.

تحلیلگر مسائل عراق ادامه داد: از دور روز گذشته و پس از استعفای نخست وزیر عراق برخی از چهره ها، اسم‌ها و شخصیت‌ها برای جانشین شدن مطرح شد، ولی به نظر می‌رسد که  این اظهارات تنها توسط برخی از رسانه‌ها و جریان‌های سیاسی عراق بوده است. اغلب این افرادی که نام برده شدند شخصیت‌هایی هستند که در یک و نیم دهه اخیر در فرایند سیاسی عراق بخشی از فرایند سیاسی بودند. البته بعید می‌دانم که آن‌ها انتخاب شوند.

او افزود: اساسا بخشی از خواسته‌ها و اعتراضات معترضین کناره‌گیری جریان‌ها و افراد سیاسی موجود در بدنه سیاسی عراق بوده و معرفی یک شخصیتی که خودش بخشی از این فرایند سیاسی به عنوان نخست وزیر بوده است، نه تنها فضا را آرام نخواهد کرد بلکه خواسته معترضین را هم محقق نخواهد شد.

هر شخصیتی که در عراق به قدرت برسد، ناگزیر از مناسبات با جمهوری اسلامی ایران

قزوینی گفت: در حال حاضر رئیس جمهور عراق فرصت دارد که با مشورت جریان‌های سیاسی در عراق یک گزینه را به عنوان نخست وزیر معرفی کند، در واقع توافق بر روی یک گزینه جدید خود یک موضوع چالش برانگیز برای روز‌ها و حتی هفته‌های آینده در عراق خواهد شد.

تحلیلگر مسائل عراق با اشاره به مناسبات گزینه جانشین نخست وزیر عراق با ایران، تصریح کرد: تا زمانی که شخصیت مورد نظر مشخص نشود نمی‌توان در این زمینه صحبت کرد، اما واقعیت امر این است که هر شخصیتی که در عراق به قدرت برسد ناگزیر از مناسبات جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از همسایه‌های مهم و قدرتمند عراق در منطقه است و این موضوع مورد اهتمام هر شخصیتی که در این کشور به قدرت برسد خواهد بود، البته شاید شدت آن از یک شخص با شخص دیگری متفاوت باشد.

او با اشاره به هدف قرار گرفتن منطقه الخضراء در عراق، توضیح داد:این حملات یک موضوع جدیدی نیست و هر چند وقت یکبار این منطقه مورد حملات خمپاره‌ای قرار می‌گیرد. به نظر می‌رسد که این حملات برای تحت تاثیر قرار دادن فضای سیاسی حاکم در کشور باشد، اما به گونه‌ای نبود که بتواند مجرای حضور معترضین در خیابان‌های بغداد با در فرایند سیاسی در کشور اثر گذار باشد.

استعفای عادل عبدالمهدی پایان خواسته معترضان نیست

قزوینی با اشاره به اظهارات مقتدی صدر مبنی بر خالی نکردن خیابان‌ها و ادامه تظاهرات در عراق، تصریح کرد: این خواسته صرفا از سوی مقتدی صدر مطرح نمی‌شود بلکه سایر جریان‌های سیاسی عراق همچنان معتقدند که استعفای عبدالمهدی پایان خواسته معترضان نیست و آن‌ها باید تا تحقق اهداف خود به طور مسالمت آمیز در خیابان‌ها حضور داشته باشند. طبیعتا مقتدی صدر هم یکی از این سیاستمداران است.

تحلیلگر مسائل عراق ادامه داد: مقتدی صدر که بخش قابل توجه‌ای از مجلس عراق در اختیار اوست و با توجه به مناصبی که جریان صدر در بدنه‌های مختلف سیاسی، قضایی و ساختار اداری عراق از قبل دولت یکساله عادل عبدالمهدی به دست آورده است، بنابراین بعید به نظر می‌رسد که حاضر باشد به راحتی از این مناصب و منافع دست بکشد، همچنین پیشنهاداتی که او مطرح می‌کند در این راستاست که او به دنبال حصول منافع خود است، همچنین بخشی از اظهارات صدر هم در راستای ژست سیاسی و مردمی است.

او با اشاره به آینده وضعیت عراق، تاکید کرد: در حال حاضر که دورنمایی برای بهبود وضعیت در این کشور شاهد نیستیم. استعفای عبدالمهدی سقف مطالبات معترضین و حتی آشوب طلبان نبوده است، همچنین سقف برنامه ریزان و حامیان ناآرامی‌ها در بغداد نبوده است بلکه  آن هابه دنبال تحقق نتایج بیشتری هستند.

قزوینی با اشاره به موضوع اصلاح قانون انتخابات عراق، اضافه کرد: این موضوع که در حال حاضر در پارلمان در حال بررسی است یک سری موضوعات به شدت چالشی به همراه دارد، علاوه بر این بر اساس برخی از مشاهدات برخی از فعالان سیاسی اهل سنت در مناطق سنی نشین  که در دو ماه گذشته صرفا نظاره گر تحولات در بغداد و مناطق جنوبی شیعه نشین بودند، اعلام کردند که در یکی دو روز آینده مردم مناطق اهل سنت عراق برای اعتصاب و اعتراضات به خیابان‌ها بریزند. اگر این موضوع محقق شود بر سایر چالش‌های جدی سیاسی و میدانی عراق خواهد افزود.

عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق رسما استعفای خود را تقدیم پارلمان این کشور کرد و قرار است پارلمان عراق در نشست فوق‌العاده امروز درباره استعفای عبدالمهدی رای‌گیری کند.دو روز گذشته نخست وزیر عراق از قصد خود مبنی بر تقدیم استعفایش به پارلمان، در پی توصیه مرجعیت دینی این کشور خبر داد.

او تاکید کرد که با توجه به خطبه مرجعیت عالی عراق و نیز شرایط دشوار کشور که در آن دستگاه‌های مختلف در سرو سامان دادن به اوضاع ناتوان هستند، از پارلمان می‌خواهم درباره تشکیل دولت جدید تصمیم گیری کند.

همچنین به نقل از الجزیره، عبدالمهدی خواستار آن شد که پارلمان هر چه سریع‌تر گزینه جایگزین او را معرفی کند، زیرا در شرایط کنونی سپردن امور به دولت سرپرست فایده‌ای نخواهد داشت.بر اساس قانون اساسی، پس از آنکه استعفای نخست وزیر پذیرفته شود، اجرایی خواهد شد و رئیس جمهور حداکثر طی ۱۵ روز، نام جایگزین نخست وزیر را از میان اعضای بزرگ‌ترین فراکسیون پارلمانی اعلام می‌کند. 

منبع: افکارنيوز

مطهری لیست اموال خود را اعلام کرد/ یک خانه ۵۷۶ متری؛ یک پژو پارس و...

عکس| اعتراض مردمی در فرانسه، اغتشاش و آشوب در ایران!

وزیر کشور: افزایش قیمت کالاها بخاطر بنزین طبیعی است!+فیلم

عکس| مهناز افشار با تیپ متفاوت در کنار ابی و آرش

سخنرانی جنجالی نماینده دانشجویان مقابل رئیس قوه قضائیه در دانشگاه تهران + صوت

منبع این خبر، وبسایت www.afkarnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۵۹۴۳۱۰۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

کلیدواژه: عراق استعفا نخست وزیر عادل عبدالمهدی عراق تحولات سیاسی

خبر بعدی:

اولویت عراق در ۵ دهه گذشته، مسائل امنیتی و نظامی بوده است/ مردم عراق به دنبال زنده ماندن هستند نه زندگی کردن

رویداد۲۴ اعتراضات مردم عراق به فساد دولت و آنچه دخالت دولت‌های خارجی از جمله ایران در امور عراق خوانده می‌شود، در نهایت به آتش زدن کنسولگری ایران در عراق و دستور آیت الله سیستانی به پارلمان برای اصلاح امور ختم شد؛ بیانیه‌ای که در نهایت به استعفای عادل عبدالمهدی منجر شد و آینده عراق را تغییر خواهد داد. رویداد۲۴ برای بررسی موضوع با سفیر ایران در عراق گفت‌وگو کرده و تحولات این کشور را تحلیل کرده است.   حسن دانایی فر فرمانده سپاه پاسداران  و سفیر پیشین ایران در عراق درباره تحولات اخیر عراق که به استعفای عادل عبدالمهدی ختم شد، به رویداد۲۴ گفت: این اتفاق در لبنان هم افتاد. قانون هم این را پیش بینی کرده است و مکانیزم‌هایی برای آن وجود دارد.
او درباره عوامل نارضایتی مردم از در عراق گفت: ابتدا باید عوامل نارضایتی را تحلیل کرد. عامل این تظاهرات‌ها دو پدیده واقعی است که در جامعه عراق وجود دارد؛ یکی کمبود خدمات به خصوص در مناطق مرکزی و جنوبی. این امری است که همه به آن واقف هستند. در ۵ دهه گذشته سیاستمداران عراقی همواره اولویتشان موضوعات امنیتی و نظامی بوده که حالا یا خود رهبران عراق را انتخاب کردند یا به آن‌ها تحمیل شده است.بیشتر بخوانید: بحران رهبری در اعتراضات عراق/ موضع ایران و آمریکا در برابر تحولات بغداد چیست؟ سفیر پیشیشن ایران در عراق افزود: عراق چندین جنگ را پشت سر گذاشته است. حمله به ایران و کویت، حمله آمریکا در جنگ خلیج فارس، تحریم ده ساله، جنگ دوم خلیج فارس و بعد سقوط صدام. مدام انفجار و درگیری و تخریب داشتند. قطعا هر کشوری در این شرایط اولویت را بر زنده ماندن می‌گذارد نه زندگی کردن، بنابراین انباشتی از این مطالبات به حق در عراق وجود دارد.   دانایی فر افزود: مساله دوم هم فساد هم نا امنی و هم ساختاری که آمریکایی‌ها در عراق ایجاد کردند زیرا این ساختار هم فسادزا بود. آمریکایی‌ها یک جا ساختار‌های سیاسی عراق را از بین بردند. این دو پدیده به مردم فشار آورده و مردم هم تظاهرات کردند.   او درباره حمایت آیت الله سیستانی از معترضان و سکوت او در برابر حمله به کتسولگری ایران گفت: من این تحلیل را که آیت الله سیستانی در برابر حمله به کنسولگری ایران سکوت کرده را قبول ندارم. مرجعیت همیشه در کنار مردم بوده است. یک عده‌ای در این میان می‌خواهند موج سواری کنند و موفق شدند. حمله به ساختمان احزاب و مراکز دیپلماتیک از این جمله است. دولت عراق باید به سرعت بتواند این مشکلات را حل کند.   دانایی فر در مورد استعفای عادل عبدالمهدی گفت: عادل عبدالمهدی به عنوان نخست وزیر تلاش کرد کار‌هایی بکند، ولی نتوانست. استعفای او یعنی «نمی‌توانم» بنابراین پارلمان هم استعفای او را پذیرفتت. در چارچوب قانون اساسی فعلی مدت یک ماهه‌ای برای تعیین نخست وزیر در نظر گرفته است. احزابی که در مجلس هستند باید ائتلاف اکبر تشکیل دهند و این ائتلاف نخست وزیر را انتخاب می‌کند.   سفیر پیشین ایران در عراق گفت: یک دیدگاهی در عراق می‌خواهد مدل ساختار را از پارلمانی به ریاستی تغییر دهد. این مستلزم تغییر در قانون اساسی است. مشابه این اتفاق در ترکیه افتاد و صلاحیت‌های رئیس جمهور و اختیاراتش بیشتر شد. خبر های مرتبط

دیگر خبرها

 • عراق| واکنش‌ها به تحریم‌های آمریکا علیه برخی شهروندان/ شیوه انتخاب نخست وزیر از نگاه عضو الفتح
 • عراق؛ اضافه شدن پیچیدگی جدید به بحران
 • آمریکا:سردار سلیمانی‌نخست وزیر عراق را تعیین می‌کند
 • نقش آفرینی دانشگاه و دانشجویان در تحولات اساسی جامعه
 • بیش از نیمی از ساکنان فلسطین اشغالی خواستار استعفای نتانیاهو هستند
 • نقش دانشجویان در تحولات مهم دهه‌های اخیر کشور انکارناپذیر است
 • استعفای عبدالمهدی، احیای نقش برهم صالح و شکست روند سیاسی روتین در عراق
 • نویسنده عربستانی: ادعای «عادل الجبیر» درمورد یمن وقاحت و نادانی بود
 • يمني‌ها سخنان عادل الجبير را محکوم کردند
 • صنعاء: عادل الجبیر کیست که بخواهد برای یمنی‌ها تعیین تکلیف کند
 • دانشجویان بازیگران اصلی تحولات علمی کشور هستند
 • آشوب‌های عراق و استعفای عادل عبدالمهدی؛ داعش بازمی گردد؟
 • ائتلاف دولت قانون: انتخاب نخست وزیر جدید عراق در شرایط کنونی بسیار سخت است
 • خواب تازه آمریکایی ها برای عراق/ جولان دشمنان ایران در توقف دیپلماسی
 • انتخاب نخست وزیر جدید عراق در شرایط کنونی بسیار سخت است
 • عادل فردوسی پور تکذیب کرد
 • عراق نیازمند نخست‌وزیر مقتدر و مستقل است
 • روز دانشجو؛ سرآغاز تحول
 • موانع پیش‌ روی انتخاب گزینه نخست‌وزیری عراق توسط برهم صالح/ امکان‌سنجی برگزاری انتخابات زودهنگام