حجت الاسلام سیدعماد موسوی، امام جماعت مسجد امام خمینی (ره) منطقه حصیرآباد اهواز گفتکارکرد مسجد در کشور باید از لحاظ تک بعدی خارج شود و صرفا نبابد نگاهمان به مسجد این باشد که محلی برای اقامه نماز و واجبات دینی است

گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری دانشجو: عباس اسماعیل گل حجت الاسلام سیدعماد موسوی، امام جماعت مسجد امام خمینی (ره) منطقه حصیرآباد اهواز که سالها در تهران زندگی میکرده است و طی چند سال اخیر برای دغدغه هایی که برای رفع مشکلات عدیده مردم محروم منطقه حصیرآباد خوزستان راهی شهر آب و اجدادی اش شده و با فعالیت های متفاوت و متنوع فرهنگی و اجتماعی خود در مسجد، تعریفی جدید از رویکرد و کارکرد مسجد در کشور ارائه داده است که این مورد توجه بسیاری را جلب کرده است که در ادامه گفتگوی حجت الاسلام سیدعماد موسوی با خبرنگار فرهنگی «خبرگزاری دانشجو» درباره مشکلات استان خوزستان و معظلات مردم منطقه محروم حصیرآباد و فعالیت های فرهنگ و متنوع در مسجد از نظرتان میگذرد:

غرق شدن "شهر اولین ها" زیر خط فقر  
استان خوزستان در چند سال اخیر آبستن حوادث مختلف بوده است و حوادثی چون سیلاب، فاضلاب، حوادث تروریستی، گرد و غبار، ریزگردها، انفجار و فوران چاه های نفت برای مردم استان دردسرساز شده است، می خواهم در رابطه با یک استانی صحبت کنم که امکانات شهری مناسبی ندارد و بیشتر شبیه یک روستا است که روستای بزرگ خوزستان نام دارد و در خوشبختانه ترین حالت می توان گفت هر امکاناتی که در اهواز است در روستا هم است و فقط تفاوتش با سایر روستاها این است که ساختمان های شهر اهواز بلند است.

استان خوزستان معمولا در اولین ها در رابطه با داشتن امکانات رفاهی سبقه دارد مثل اولین چاه نفت، اولین فرودگاه، اولین باشگاه ورزشی و اولین سالن سینما که مختص استان خوزستان بوده است و الان متاسفانه شاهد هستیم استان خوزستان با منابعی چون نفت، گاز، صنایع پتروشیمی و صنایع فولاد از یک سو و از سویی دیگر داشتن مرکبات، غلات و بزرگترین نخلستان های خرما اصلا وضعیت مناسبی برای زندگی مردم خوزستان فراهم نیست.
واقعا جای تاسف دارد وقتی زمین شناسان اعلام میکنند خوزستان دارای بهترین زمین کشاورزی است که در طول سال می توان سه مرتبه کشت کرد که این خاصیت زمین های کشاورزی بجز خوزستان فقط در لبنان یافت میشود اما متاسفانه مسئولین خوزستان هیچ تدبیری برای استفاده بهینه از این خصوصیات منحصر به فرد زمین های کشاورزی استان تاکنون نداشته اند.
از سوی دیگر دور تا دور استان خوزستان آب شیرین است اما وضغیت آبرسانی به برخی مناطق استان وضعیت اسفناکی دارد و هزار تاسف استان خوزستان با این همه پناسیل غنی که گفته شد از استان های بسیار محروم کشور به حساب می آید و متاسفانه بسیاری از مردم استان زیر خط فقر زندگی میکنند.
واین خط فقر و نحوه زندگی مردم در برخی مناطق خوزستان از چنان اوضاغ اسفناکی برخوردا است که برخی از اهالی رسانه که برای بازدید از وضعیت زندگی مردم در محله حصیرآباد در ایام سیل خوزستان آمده بودند به شدت از لحاظ روحی بهم ریخته بودند.

پادگان مردم محروم حصیرآباد     اما منطقه حصیرآباد از محله های قدیمی و حاشیه نشین اهواز است که در میان رزمندگان دوران دفاع مقدس با نام « پادگان گلف» شهره است، این منطقه که از تراکم جمعیت بالا و وسعت بسیاری با خانه های کوچک و خانوارهای زیاد برخوردار است متاسفانه بر اثر بی تدبیری مسئولین استانی در سال های اخیر کلا به منطقه حاشیه ای بدل شده است.
منطقه حصیر آباد بالاترین نقطه شهر به لحاظ ارتفاع محسوب میشود که اگر کل شهر اهواز را آب ببرد، قاعدتا این منطقع نباید زیر آب برود اما در ماجرای سیل فاضلابی چندوقت پیش استان خوزستان این منطقه هم زیر آب رفت و حصیرآباد به یکی از کانون های مورد حادثه قرار گرفت و چون در کوه است قاعدتا نباید آسیب میدید اما به واقع آسیب دید و مردم منطقه در آن ایام داخل کوه ، خانه هایی شبیه لانه ساخته اند که از سیلاب فاضلابی در امان باشند و همان ایام بود که خبرنگاری تیتر زد "غارنشینی در اهواز".
اما متسافانه در همان ایام و بر اثر حوادث آب گرفتگی سه کودک به شدت دچار آسیب شدند و همچنین با ریزش کوه، خانه و زندگی مردم از بین رفت البته طی سالهایی گذشته هم به علت افتادن منبع آب آشامیدنی، دو کودک معصوم جان باختند که ابن اتفاقات با کوچکترین واکنش رسانه ای مواجه شد.  
مسئولین نه ، منصوبین درست است!    
متسافانه یکی از دلایلی که مشکلات استان خوزستان ، مخصوصا منطقه حصیرآباد آنچنان که باد حل نمیشود و روز به روز به مشکلات مردم محروم و پرتراکم این منطقه اضافه میشود ، حضور مسئولین بی کفایت و شاید بتوان گفت، بی انگیزه است، مسئولینی که در خانه های لوکس شرکتی ساکن هستند و گاهی به منطقه سرکشی میکنند بدون شک نمی توانند کوچکترین درکی از مشکلات معشیتی مردم منطقه حصیرآباد داشته باشند .
در مجموع بنده اسم بسیاری از مسئولین استان خوزستان را منصوبین دولتی میگذرام که قدرت ایستادگی برابر فساد زنجیره ای اداری در این منطقه و استان را ندارند و از سویی وقتی سیل آمد خانه ها تخریب شد و محصولات کشاوری از بین رفت ، مردم ماندند و گرفتاری هایشان و چشم انتظار هزاران وعده و وعید دولت در سال های اخیر. به همین خاطر است که مردم با دلسر شدن از دولت هیچ اعتمادی به منصوبین دولت در منطقه و استان خود نداشته باشند .
به نظرم نباید بگوییم مسئولین چون اگر مسئول بودند تا الان باید پاسخگو می بودند. مسئولین عکس های یادگاری خود را گرفتند و شیوه ای مد شده که تا حادثه ای میشد جوگیر میشود اما سریع مشکلات مردم را فراموش میکنند. به عنوان مثال وقوع سیل های فاضلابی پارسال که هنوز هم معلوم نشد مقصر اصلی چه کسی بود؟  
انحصار رسانه ای برای دیده نشدن مشکلات  
متاسفانه انگار یگ جریان انحصاری رسانه ای در اهواز وجود دارد که این جریان اجازه نمی دهد اخباری که به ناتوانی مسئولین شهری اذغان دارد، براحتی منتشر شود و گزارش های اهالی رسانه ها در اثر قدرت بالای این جریان در استان خورزستان آنچنان که باید دیده نشده و مشکلات عدیده مردم و ناتوانی مسئولین شهری شنیده نشد.

کار جهادی در کنار فریاد زدن مشکلات  
معتقدم دو وظیفه اصلی بر دوش تمامی دغدغه مندان فعلی جامعه ، مخصوصا استان محروم خوزستان است، یکی اینکه بدون ترس و با رعایت انصاف مشکلات موجود را بازگو کند و تشت رسوایی مسئولینی که با کم کاری به مردم خیانت میکننند به زمین بی اندازد و پیگیر حل مشکلات مردم باشد، دوم آنکه تنها نظاره گیر و بازگوکننده مشکلات نباشد و خودش با توجه به پناسیل ها دست به کار شود و صرفا معطل فلان مسئول نباشد و تا جایی که میشود به همت مردم کار را پیش ببرد تا از آسیب های فراوان مشکلات پیش روی مردم تاحدودی کاسته شود و ما در مسجد امام خیمینی حصیرآباد خوزستان سعی کردیم همچین رویکردی را با کمک اهالی محل پیش ببریم.

مسجد را از حلت تک بعدی خارج کردیم  

به نظرم کارکرد مسجد در کشور باید از لحاظ تک بعدی خارج شود و صرفا نبابد نگاهمان به مسجد این باشد که محلی برای اقامه نماز و واجبات دینی است بلکه امروزه مساجد باید درجهات مختلف کارهای فرهنگی،اجتماعی، ورزشی و اقتصادی برای نیازهای جامعه و اجتماع فعالیت انجام دهند و باید کارکردهای مساجد بر اساس نیازها و دغدغه های ضروری جامعه و بخصوص ساکنین محله بازتعریف شود تا با توجه به حجم بالای جنگ روانی دشمنان اسلام درباره اسلام و تهاجی فرهنگی که جوانان مارا تهدید میکند بتوانیم شاهداقبال بیشتری از نسل جوان نسبت به حضور در مساجد باشیم.
به عنوان مثال با کمک خیرین حدود 100 خانوار نیازمند تحت پوشش مسجد هستند که با کمک مردم خیر از نظر مادی این خانواده ها تحت پوشش مسجد قرار گرفته اند و به جرات می توان گفت، ما در مسجد در حد توان و پناسنیل خودمان کاملا مردمی به دنبال محرومیت زدایی هستیم و با اهدای مواردی چون سبد غذا، تامین دارو و درمان و تامین هزینه های عمل جراحی به دنبال رسیدن به این هدف بزرگ و متعالی هستیم.
ما برنامه های خودمان را صرفا به پرداخت حمایت های مادی به نیازمندان محدود نکردیم و سعی کردیم با توجه به ظرفیت های موجود خدمات مختلفی ار در مسجد به مردم ارائه دهیم که از این میتوان به راه اندازی یک فضای ورزشی کوچک در مسجد و کارگاه های اسشتغالزیی اشاره کرد .
دربار جزئیات این اقدامات باید بگویم، وقتی بررسی کردیم و دیدم هیچ امکانات ورزشی متناسبی برای نوجوانان و جوانان محله وجود ندارد اقدام به خرید تشک های کشتی برای احداث باشگاه جمع و جوری در مسجد کردیم وگوشه ای از مسجد را به باشگاه کشتی تبدیل کردیم و قرار شد از بچه ها فقط ماهی 5 هزار تومان دریافت کنیم آن هم بابت جبران هزینه های جاری لوازم باشگاه منظور شده بود، اما متاسفانه همین 5 هزار تومان هم برخی خانواده ها درخواست می دادند بطور اقساط پرداخت کنیم زیرا ما در محله با خانواده هایی سرکار داریم که شاید بدون دریافت یارانه ها و کمک های خیرین، حیات شان به مشکل برخورد.
درخصوص طرح های اشتغال زایی مسجد هم باید گفت، ما در این طرح ها به اتفاق های معکوس فکر میکنم، به این معنا که با اهدای وام برای اهالی محل اشتغال زایی میکنیم و محصولات همان مشاغل را با همراهی خیرین، خریداری میکنیم و بین نیازمندان تقسیم مکنیم تا به نوعی چرخه اقتصادی این طرح هیچگاه زمین نخورد.

مسجد سنگر مردم برای مقابله با کرونا شد  
ضمن احترام به عزیزانی که این روزها برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، اقدام به بستن مساجد کرده‌اند، باید بگویم مسجد حضرت رسول نه‌تنها این روزها بسته نشده است که حتی فعال‌تر شده‌ایم، البته این فعالیت کاملا هدفمند است.
مسلما در این روزها هر چه از اجتماعات دوری کنیم برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا مفید است اما ما آمدیم این تهدید را تبدیل به فرصت کردیم.
اول اینکه به نمازگزاران توصیه شده که طهارت و وضو را در منزل انجام داده و همچنین مهر و جانماز شخصی با خود بیاورند، دوم آنکه پس از اقامه نماز، نکات بهداشتی و ایمنی درباره پیشگیری از کرونا به مردم آموزش داده می‌شود و همچنین بروشورهای مربوط در کنار برخی لوازم بهداشتی روزانه به نمازگزاران اهدا می‌شود، در واقع به بهترین شکل ممکن تهدید ویروس کرونا را به فرصتی برای ارائه آموزش‌های لازم و اهدای برخی لوازم مورد نیاز بهداشتی تبدیل کرده‌ایم.
به نظرم مسجد باید تحت هر شرایطی خانه امن مردم و پشتیبان مردم باشد و ما سعی کرده‌ایم این روزها هم با برآورده کردن برخی نیازهای ابتدایی مردم در حوزه بهداشت و درمان، این هدف متعالی را به واقعیت تبدیل کنیم.
پس با این اوصاف مسجد حضرت امام خمینی این روزها به نوعی به سنگری برای مقابله با ویروس کرونا تبدیل شده است.
دقیقا همین‌طور است و من معتقدم هر مسجد می‌تواند با اضافه شدن کاربری‌های بهداشتی و درمانی این روزها به سنگری در جبهه مبارزه با ویروس کرونا تبدیل شود، منتها این امر مستلزم حضور افرادی دغدغه‌مند و آتش به اختیار است که امیدوارم این موج زیبای مسجد حضرت امام ، مساجد سراسر کشور را فرا بگیرد و مساجد بتوانند به عنوان بازویی برای مراکز بهداشت و درمان کشور در کنار مردم خدمت‌رسانی کنند.
پس از آنکه بحث شیوع ویروس کرونا در ایران جدی شد، یک حرکت کاملا خودجوش و مردمی در مسجد به راه افتاد و در اولین قدم با کمک‌های مردمی تا امروز موفق شدیم 2 دستگاه پمپ خریداری کنیم و با این دستگاه‌ها، کوچه‌ها و خیابان‌های اطراف مسجد را کاملا ضدعفونی کردیم که البته در این راه خیرین عزیز و گمنام در کنار بچه‌های مسجد این اقدام جهادی را شروع کردند.
حتی به غیر از کوچه‌ها و خانه‌ها، سراغ برخی خیابان‌های اصلی هم رفتیم و به صورت شبانه‌روزی مشغول ضدعفونی کردن محله هستیم و این کار را در روزهای آتی و تا لحظه آخر از بین رفتن ویروس کرونا ادامه خواهیم داد.
تا این لحظه همه هزینه‌ها به کمک خیرین مردمی تامین شده است و هیچ کمکی از نهادهای شهری و دولتی دریافت نکرده‌ایم؛ نه آنکه تمایل نداشته باشیم که کمکی دریافت کنیم، بلکه به‌رغم پیگیری‌های مستمر بنده، هیچ کمکی هم نمی‌شود.
البته ناگفته نماند خوزستان از 2 مسأله بزرگ رنج می‌برد؛ یکی کمبود امکانات و منابع مادی است و دیگری به بی‌کفایتی یا بهتر بگویم بی‌مسؤولیتی برخی مسؤولان بازمی‌گردد اما با همه این تفاسیر، به صورت موقت این موارد را نادیده گرفته‌ایم و به خاطر مبارزه ملی با کرونا و ایجاد یک وحدت همه‌جانبه صرفا بر حل مشکلات مردم متمرکز شده‌ایم و امیدوارم مسؤولان به خودشان بیایند و بیشتر به مردم فکر کنند.
روزانه بسیاری از مردم محله برای دریافت اقلامی چون دستکش و مواد ضدعفونی‌کننده به مسجد رجوع می‌کنند اما متاسفانه به علت کمبود‌هایی که وجود دارد شرمنده مردم می‌شویم و درباره تهیه ماسک‌ها و مواد ضدعفونی‌کننده توسط مردم منطقه حصیرآباد باید بگویم یک تفاوت عمده‌ای میان این مردم و مردم برخی شهرهای بزرگ وجود دارد و آن اینکه این مردم بر خلاف عده‌ای، توانایی خرید ماسک و مواد ضدعفونی‌کننده را ندارند که بخواهند به داروخانه‌ها و مراکز بهداشتی برای تهیه ماسک‌ها و مواد ضدعفونی‌کننده با قیمت‌های نجومی سرک بکشند.


منبع: خبرگزاری دانشجو

کلیدواژه: مواد ضدعفونی کننده منطقه حصیرآباد استان خوزستان ویروس کرونا مشکلات مردم مردم منطقه زندگی مردم خانه ها

منبع این خبر، وبسایت snn.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۷۳۸۱۹۱۳ را به همراه موضوع به آدرس info@khabarban.com ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

رئیس‌جمهور: نمی‌توانیم تولید را تعطیل کنیم| مرگ‌ و میرهای کرونا در ایران قابل قبول است| امیدوارم در پایان رتبه مطلوبی به دست آوریم| باید خود را برای زندگی با این ویروس آماده کنیم

عباس عبدی: روحانی به‌خاطر برجام و حل مسأله تحریم‌ها مخالف قرنطینه است

کشف جد مشترک همه جانوران جهان؛ احتمالا یک کرم+عکس

عکس| سان دیدن و سخنرانی استاندار خوزستان در شرایط کرونایی!

بسته خبری| آخرین اخبار استان ایلام

خبر بعدی:

# مستند_ ببینیم|افشای داستان آقای قائم مقام و ماجرای یک مسجد خاص

در چهارمین بسته پیشنهادی مستند، دو فیلم بلند را معرفی کرده‌ایم؛ یک مستند سیاسی- تاریخی پیرامون شخصیتی پر سروصدا و ماجرای مسجدی که متفاوت با بقیه است. ۱۰ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۲ فرهنگی سینما و تئاتر نظرات - اخبار فرهنگی -

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، شیوع بیماری کرونا سبب شده است که این روزها در خانه بمانیم و فرصت فراغت بیشتری داشته باشیم؛ خوب است که از این فرصت برای دیدن فیلم مستند استفاده کنیم و تعدادی از فیلم‌های خوب را ببینم؛ در چهارمین بسته پیشنهادی فیلم‌های مستند سراغ دو فیلم بلند رفته‌ایم؛ مستند «قائم مقام» و «عابدان کهنز». 

اولین مستند پرتره از اتفاقات خاص آقای «قائم‌مقام»

مستندهای سیاسی تاریخی همیشه جذابیت خاص خود را داشته و طرفداران زیادی نیز دارد؛ روایت صریح از بخش‌های ناگفته‌ تاریخ در کنار تصاویر جدیدی که تاکنون دیده نشده و پاسخ به حاشیه‌ها همان چیزی است که علاقه‌مندان مستندهای تاریخی می‌خواهند. ماجرا زمانی جذاب‌تر می‌شود که بدانیم سوژه فیلم مستند یکی از چهره‌های تاثیرگذار و پر سر و صدای تاریخ معاصر کشورمان است که منصب سیاسی مهمی نیز داشته است. 

مستند قائم مقام پرتره‌ای متفاوت از آیت‌الله منتظری را به تصویر کشیده است؛ در این فیلم روایتی از مبارزات پیش از انقلاب تا فوت این چهره سیاسی را می‌بینیم و کارگردان اثر به صورت مفصل به اتفاقات ویژه او در نظام سیاسی کشورمان می‌پردازد؛ دوران قائم مقامی آیت الله منتظری و سال‌های پس از عزل او از جمله مقاطعی است که به دلیل حساسیت‌های سیاسی فراوان کمتر به آن پرداخته شده است و از قضا اتفاقات زیادی نیز داشته است. 

مستند «قائم مقام»به کارگردانی سیدمحمدعلی صدری‌نیا تهیه شده است. 

ماجرای یک مسجد با نوجوانان خاص؛ از قلب فتنه تا دل داعش

تماشای یک فیلم مستند 2 ساعته احتمالا خیلی از مخاطبان را خسته می‌کند اما توصیه می‌کنیم که استثنا فیلم مستند «عابدان کهنز» را از دست ندهید چرا که  خسته نخواهید شد و تا آخرین لحظه فیلم با آن همراه هستید. 

ماجرا مربوط به یک مسجد و اعضای آن است اما فقط یک مسجد معمولی نیست و اتفاقاتی در بطن آن رخ می‌دهد که متفاوت با تصور اولیه ماست. مسجد امیرالمومنین شاید تنها مسجد محله کهنز شهرستان شهریار است؛ مسجدی که با نوجوانان فعال خود روزهای متفاوتی را نسبت به دیگر مساجد پشت سر می‌گذارد. ماجرای فیلم از ساخت این مسجد با کمک اهالی محل و خیرین آغاز شده، به اتفاقات سال 1388 می‌رسد و با معرفی چند شهید مدافع حرم به پایان می‌رسد. 

این مسجد یکی از پایگاه‌های مهمی است که در بسیاری از وقایع انقلاب اسلامی نقش داشته و 3 تن از جوانان آن یعنی مصطفی صدرزاده، سجاد عفتی و محمد آژند را به عنوان شهید مدافع حرم راهی سوریه می‌کند.

بیان تاریخچه مسجد، رشد نوجوانان در آن و در نهایت پرداخت به زندگی 3 تن از شهیدان مدافع حرم لحظات خوبی را در این فیلم مستند به ثبت رسانده است که دیدن آن خالی از لطف نیست. 

مستند «عابدان کهنز» به کارگردانی مجید رستگار تولید شده است. 

تشریح فعالیت‌های دفتر جهاد گروه مستند روایت فتح/ کلاس‌های آموزشی برای تجهیز رسانه‌ای گروه‌های جهادینگاهی به مستندهایی که از «کرونا» در حال ساخت است/ از کامکار قم و مسیح دانشوری تا جزیره کیش

انتهای پیام/ 

R1539/P/S4,34/CT7 واژه های کاربردی مرتبط ویروس کرونا مستند

دیگر خبرها

 • تداوم عملیات ضدعفونی شهرک ارم به همت اعضای کانون حضرت فاطمه الزهرا
 • تارتار: با ادامه شرایط موجود بهترین تصمیم، تعطیلی لیگ است
 • خطیب مسجد «قبا» عربستان به خاطر یک توئیت برکنار شد
 • برگزاری کارگاه های آموزشی مقابله با ویروس کرونا
 • پیام یک جانباز به «مدافعان سلامت»: فرصت رفتن به سنگر هم ندارید؛ دستتان را می‌بوسم
 • از رمل‌های سوزان فکه و مدال جانبازی تا سردار سنگر دانشگاه
 • هر وقت به خدا نزدیکتر بوده ام موفقیت هایم چشمگیرتر بوده است/ ضرورت جذب هنرمندان از سوی کانون های مساجد
 • این جوانان خستگی را خسته کردند/ حضور عاشقانه وار برای خدمت به سلامت شهر
 • مراکز خیریه جهرم بسته‌های حمایتی به محرومان دادند
 • از رزمندگان دفاع مقدس تامدافعان سلامت سنگر دفاع از کشور خالی نشود
 • از رزمندگان دفاع مقدس تامدافعان سلامت/سنگر دفاع از کشور خالی نشود
 • تهیه ۲۰ بسته غذایی برای خانواده های بی بضاعت فسا
 • ضدعفونی و گندزدایی معابر و مساجد روستای دزک
 • امام جماعت مسجد قبا در عربستان به خاطر کرونا برکنار شد
 • توئیتی که برای خطیب مسجد قبا در مدینه دردسرساز شد
 • کرونایی‌ها فریاد نمی‌زنند!
 • «حسینیه‌های» بندرلنگه در صف مبارزه با یک ویروس/ «زنان» جهادی آن سوی سنگر + فیلم
 • گوشه‌ای از خدمات خالصانه جهادگران در مناطق محرومان / از سیل و زلزله و اربعین تا جدال با مهمان ناخوانده
 • همکاری گروه های مردمی در مقابله با کرونا مشکلات را کم کرده است