به گزارش خبرنگار ایلنا از یزد، گسترش ویروس کرونا که از روزهای پایانی سال گذشته و پس از برگزاری انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی آغاز شده، این روزها چنان سرعتی به خود گرفته که نگرانی‌ها از ادامه این روند و تبدیل آن به بحرانی فراگیر را افزایش داده است.

در حالی که شمار مبتلایان به ویروس کرونا در هفته سوم اسفند ماه سال قبل کمتر از 200 نفر بود با گذشت زمان این وضعیت تغییر کرد به ویژه که از ابتدای سال جاری شمار مبتلایان به ویروس کرونا در استان سیر فزونی به خود گرفت تا جایی که سخنگوی وزارت بهداشت نسبت به این روند در استان یزد ابراز نگرانی کرد.

در روزهای پایانی سال اما بانک های استان و دستگاه های اداری تعطیل شدند و بر اساس تصمیم ستا مقابله با کرونا در استان، بانک ها با تقلیل شعب و تنها با شعب مرکزی به فعالیت خود در روزهای پایان سال ادامه دادند.

این اقدام موجب ازدحام جمعیت در بانک‌ها شد که علیرغم همه اقدامات انجام شده برای کاهش تجمع مردمی، با هدف مورد نظر که همان پیشگیری از انتقال و شیوع ویروس کرونا بود مغایرت داشت.

آمارهای منتشر شده در روزهای قبل نشان می‌دهد که طی روزهای آینده وضعیت و شرایط حاکم بر استان در زمینه شمار مبتلایان به این ویروس به مراتب نگران کننده تر خواهد بود.

بر اساس آمارهای منتشر شده، تنها یک روز در استان یزد بیش از 80 نفر به ویروس کرونا مبتلا شدند و تا یکشنبه سوم فروردین ماه 725 نفر مبتلا به ویروس کرونا و 72 نفر در اثر این ویروس جان خود را از دست دادند با این وجود اما ترددها در سطح شهر افزایش یافته و بخشی از مردم همچنان در خیابان ها در رفت و آمدند.

روند افزایش شمار مبتلایان به کرونا در استان نگران کننده است

رئیس بیمارستان شهید صدوقی یزد با بیان اینکه آمار ابتلا و مرگ ناشی از کرونا رو به افزایش است، گفت: متأسفانه روند افزایش شمار مبتلایان به کرونا در استان نگران کننده است و انتظار داریم که مردم همراهی و مشارکت بهتری در راستای قطع این زنجیره داشته باشند.

حسین سلیمانی صالح آبادی با تاکید بر اینکه مردم باید خطر این بیماری را جدی بگیرند، اظهار داشت: همه نیرو‌های فعال در حوزه سلامت در بیمارستان و مراکز درمانی و بهداشتی از زمانی که شیوع ویروس خطرناک و مسری کرونا آغاز شد درگیر این موضوع هستند و شبانه روزی در بیمارستان‌ها حضور دارند.

وی با بیان اینکه کادر درمانی با خلوص نیت، پرچمدار مبارزه با کرونا هستند و همانند جنگ در خط مقدم قرار دارند ادامه داد: روزانه تعداد نسبتاً زیادی از شهروندان با علائم مشکوک به بیمارستان مراجعه می‌ کنند ضمن اینکه مردم بی توجه به توصیه ها در سطح شهر تردد دارند، در حالیکه باید تنها برای انجام امور بسیار ضروری از منزل خارج شوند.

رئیس بیمارستان شهید صدوقی تصریح کرد: آمار نشان می‌دهد ابتلا و بستری و مرگ و میر رو به افزایش است و از مردم می‌خواهیم این بیماری را جدی بگیرند، زیرا بی توجهی به این توصیه‌ها عاقبت ناراحت کننده‌ای به دنبال خواهد داشت.

وی خواستار توجه به افراد مسن شد و گفت: مردم حتما مراقب افراد مسن و بیماران زمینه‌ای باشند چرا که این افراد بیش از دیگران مستعد ابتلا به این بیماری هستند و عواقب بیشتری برای آنان دارد.

اقدامات کنترلی در راستای مقابله با کرونا در استان ادامه دارد

در حالی که هشدارها در استان در خصوص آینده و ابتلای به ویروس کرونا به صدا درآمده است، ستاد مقابله با کرونا با برگزاری نشست‌ها و جلسات مختلفی، در حال رصد شرایط استان و اتخاذ تصمیم‌های مناسب برای جلوگیری از رشد این بیماری است.

چند روز قبل و دقیقا در آخرین روزی که آمارهای ابتلا به این ویروس به تفکیک هر استان ارائه می شد نیز سخنگوی وزارت بهداشت با ابراز نگرانی از وضعیت یزد گفته بود که با این روند یزد کانون شیوع کرونا خواهد شد.

استاندار یزد اما با تاکید بر اینکه یزد کانون شیوع کرونا نیست از تداوم اقدامات کنترلی در راستای مقابله با کرونا در استان خبر داد.

محمدعلی طالبی با اشاره به مطالب منتشر شده در فضای مجازی مبنی بر تبدیل یزد به کانون شیوع کرونا است، گفت: این موضوع صحت ندارد و افزایش آمار مبتلایان به دلیل افزایش و دقت در بیماریابی است.

وی ادامه داد: بحث کرونا در استان یزد از ۲۷ بهمن ماه مطرح شد و در حالی که هنوز هیچ مورد مثبتی در کشور گزارش نشده بود، ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا در یزد تشکیل شد که مصوباتی نیز به دنبال داشت.

استاندار یزد با تاکید بر اینکه یزد نخستین استانی بود که ستاد مقابله با کرونا در آن شکل گرفت، افزود: یزد در زمینه مقابله و پیشگیری از این ویروس در بسیاری از اقدامات گام نخست را در کشور برداشت و در مقابله پیشتاز بود به نحوی که اولین دستور برای تعطیلی مدارس، دانشگاه‌ها، اصناف، بانک‌ها، کاهش ساعت کار ادارات و در نهایت مسدود شدن مسیرهای ورودی در استان یزد صادر شد.

طالبی با اشاره به وضعیت حضور مسافران نوروزی در یزد عنوان کرد: منکر ورود مسافران نیستیم اما بر اساس مستنداتی که در زمینه ورود و خروج خودروها به یزد وجود دارد، در ایام نوروز امسال در مقایسه با سال گذشته با کاهش ۸۰ درصدی مسافران مواجه هستیم.

‌خبری از سیل مسافران در یزد نیست

استاندار یزد تصریح کرد: هر روز شخصاً در سطح شهر هم با خودروی استانداری و هم با خودروی شخصی چرخیده ام و در هسته مرکزی، میدان امیرچقماق و ورودی دروازه قرآن، شلوغی مشاهده نکردم و اینکه در برخی شبکه‌ها و سایت‌ها اعلام می‌شود «سیل مسافران» صحیح نیست و استفاده کنندگان از این واژگان به بار معنایی کلمات دقت ندارند.

وی عنوان کرد: واقعیت این است که هیچ هتل، مهمانپذیر و مکان اقامتی در یزد مسافران را پذیرش نمی‌کنند حتی ۹۶ خانه مسافر غیرمجاز پلمب شدند و افرادی که به یزد سفر کرده اند عمدتاً افرادی هستند که خود در مناطق مختلف استان خانه دارند یا در منازل اقوام نزدیک خود اقامت کرده اند.

طالبی، انتقال بیمار از بیمارستان‌های قم به یزد یا بستری مسافران بیمار از تهران و هرمزگان در بیمارستان‌های یزد را نیز تکذیب کرد و گفت تنها دو بیمار تبریزی در یزد بستری هستند.

انتقاد از تردد بی مورد برخی شهروندان در خیابان های یزد

استاندار یزد با انتقاد از تردد غیرضروری مردم در خیابان‌های شهر اظهار داشت: به‌رغم تعطیلی اصناف و اماکن تاریخی و کاهش ۸۰ درصدی ورود مسافران به شهر، متاسفانه شاهد تردد شهروندان در یزد هستیم.

وی بیان داشت: با این وجود این حجم از تردد بی دلیل مردم در سطح شهر قابل توجیه نیست و جای سئوال دارد که چرا و به چه دلیل تردد دارند در حالیکه نسبت به بیماری و ابتلای به ویروس کرونا اطلاع رسانی کافی شده و هشدارهای لازم نیز روزانه به مردم ارائه می شود.

طالبی بزرگترین دغدغه مدیریت استان را جلوگیری از تبعات ناشی از کرونا و آسیب‌های بعدی خواند و گفت: در تلاش برای برنامه ریزی حمایتی از فعالان بخش تولید و مشاغلی که بیشترین خسارت را کرونا دریافت کرده‌اند، هستیم.

به گزارش ایلنا، بی شک در خانه ماندن مهمترین راهکار و اقدام در مسیر قطع زنجیره ویروس کرونا است و به همین دلیل میزان مشارکت مردم در این داستان سهم بسیار بالایی دارد لذا نیاز است که اقشار مختلف مردم همانند دیگر صحنه‌های گذشته، با همدلی و همراهی خود مشارکت نموده تا از این بحران نیز به سلامت عبور کنیم.

منبع: ایلنا

کلیدواژه: بهداشت و درمان یزد کرونا مسافرت ویروس کرونا تردد در جاده ها مقابله با کرونا شمار مبتلایان کرونا در استان ویروس کرونا استاندار یزد استان یزد سطح شهر بانک ها

منبع این خبر، وبسایت www.ilna.news است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۷۳۸۳۶۶۷ را به همراه موضوع به آدرس info@khabarban.com ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

میانگین حقوق بازنشستگان ۴ میلیون تومان شد /اینفوگرافیک

روحانی: مشاغل از ۲۳ فروردین فعال می‌شوند/ تعطیلی مدارس تا ۳۰ فروردین/ عبور و مرور در استان‌ها آزاد

روحانی: مشاغل از ۲۳ فروردین فعال می‌شوند| تعطیلی مدارس تا ۳۰ فروردین| عبور و مرور در استان‌ها آزاد

نماینده اصولگرا: در پرونده شلیک به هواپیمای اوکراینی کسی بازداشت نشد/ هواپیما تحت کنترل آمریکا قرار گرفته بود/ نیروهای نظامی وظیفه خود را به خوبی انجام داده‌‌اند!

خنده های از ته دلِ بازیگر بی‌حاشیه تلویزیون/ عکس

خبر بعدی:

کنایه تند و تیز ظریف به ترامپ

خرداد: وزیر امور خارجه کشورمان با بیان اینکه "ایران نیازی به صدقه دادن رئیس جمهور آمریکا ندارد"، خواستار توقف تحریم های نفتی کشورمان شد.

به گزارش خرداد از  ایسنا، محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه کشورمان در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: ایران از نظر منابع انسانی و طبیعی غنی است. ما احتیاجی به صدقه دادن از سوی دونالد ترامپ که مجبور است دستگاه های تنفس مصنوعی را از منابعی که خود تحریمشان کرده، تهیه کند نداریم.

وی ادامه داد: آنچه ما از او می خواهیم این است که دست از ممانعت از فروش نفت و دیگر محصولات ایران، خرید مایحتاج، دریافت‌ها و پرداخت‌های آن بردارد.

ظریف طی هفته‌های گذشته بارها خواستار پایان تحریم‌های یک جانبه و غیرقانونی آمریکا علیه کشورمان شده و تاکید کرده است که این تحریم‌های ظالمانه علی رغم توانایی‌های پزشکی ایران، مانع از مقابله درست با شیوع  ویروس کرونا و پیامدهای ناشی از آن در کشور شده است.

وزیر امورخارجه در همین راستا در نامه ای رسمی به دبیرکل سازمان ملل بر لزوم توقف این تحریم ها تاکید کرده و  به علاوه از سران سایر کشورها خواسته است تا به بی عملی در برابر این رویکرد غیر انسانی آمریکا پایان دهند.

برچسب ها: ظریف ، ترامپ ، تحریم

دیگر خبرها

 • تفاوت های دو خودروی کیا اسپورتیجSL و میتسوبیشی اوتلندر
 • انتقاد تند یک فعال رسانه ای به یارانه کرونایی دولت+عکس
 • واکنش تند اتحادیه فوتبالیست‌های ایتالیا به کاهش یک سومی دستمزد بازیکنان
 • گلایه مردم ایلام از گرانی بازار در روزهای کرونایی
 • تفاوت جانسون و مکرون و ترامپ با چرچیل و دوگل در بحران کرونا
 • رانندگی در شب با رانندگی در روز تفاوت زیادی دارد
 • انتقاد رئیس سازمان صنعت قم از تفاوت فاحش ‌قیمت‌ها در بازار میوه + فیلم
 • تردد در جاده‌های کوهستانی اردبیل کند است
 • زالی: شیب ویروس کرونا در تهران همچنان صعودی است
 • شیب صعودی بیماری کرونا در تهران ادامه دارد
 • زالی: شیب بیماری کرونا در تهران همچنان صعودی است
 • واکنش سخنگوی سپاه به انتقادات تند سردار غیب‌پرور از صداوسیما
 • واکنشسخنگوی سپاه به انتقادات تند سردار غیب‌پرور از صداوسیما
 • انتقاد تند یک نماینده مجلس به وام یک میلیون تومانی کرونا
 • واکنش سپاه به انتقادات تند سردار غیب‌پرور از صداوسیما
 • انتقاد تند پزشکیان از عدم حضور نمایندگان دولت در بهارستان/ مساله را جدی نگرفتند، این رفتار درست نیست!
 • رعایت فاصله اجتماعی تنها راه مقابله با ویروس کروناست
 • واکنش سخنگوی سپاه به انتقادات تند و صریح سردار غیب‌پرور از رسانه ملی و رئیس سازمان صداوسیما
 • ۴۰درصد تخت‌های بیمارستانی در زنجان به بیماران کرونایی اختصاص دارد