به گزارش جماران؛ روزنامه شرق نوشت: همه‌گیری جهانی بیماری کرونا اقتصاد کشورهای سراسر جهان را به‌شدت تهدید می‌کند. کرونا چرخ کارخانه‌های تولیدی را از کار انداخته و انتظار می‌رود تولید ناخالص داخلی در بسیاری از کشورها با افت مواجه شود. برای ایران هم که علاوه بر کرونا با کاهش منابع درآمدی حاصل از فروش نفت به‌دلیل افت قیمت در بازارهای جهانی مواجه شده، پیش‌‌بینی‌ها حاکی از افت حدود 20 تا 30 درصدی تولید ناخالص ملی است.

حسین مدرس‌خیابانی، قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت، در گفت‌وگو با «شرق» بروز کرونا را مجالی برای شناسایی فرصت‌های داخلی معرفی می‌کند. به اعتقاد او درآمدهای نفتی، دیگر مانند سابق به اقتصاد ایران تزریق نمی‌شوند و این صادرات است که باید بار اصلی تأمین نیازهای کشور و ارزآوری را به دوش بکشد؛ اما باید توجه داشت که برای رسیدن به این هدف، باید تولید رقابتی شکل بگیرد و محصول کیفی تولید شود، چراکه در غیر این صورت، کالاهای ایرانی نمی‌توانند در بازارهای بین‌المللی حضور یابند و در یک رقابت تنگاتنگ شرکت کنند. او تولید را ضامن اشتغال در کشور معرفی کرده و بر این باور است که جهش تولید باید در کل زنجیره به‌صورت متوازن شکل بگیرد و در این فرایند حواسمان به زنجیره تولید به‌لحاظ مواد اولیه، واسطه‌ای و حلقه‌های نهایی باشد. حسین مدرس‌خیابانی، قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت (صمت)، می‌گوید: مقام معظم رهبری با هوشمندی کامل سال جاری را «جهش تولید» نام‌گذاری کردند؛ سالی که پس از شکل‌گیری رونق در بخش‌هایی از تولید که در سایه تحریم‌های بی‌سابقه و ظالمانه کشور، فرصت رشد و شکوفایی یافته بودند، سبب شده بار دیگر توجه به داشته‌ها و توانمندی‌های بخش‌های مختلف تولیدی مورد تأکید قرار بگیرد. به‌ویژه در ایامی که بسیاری از تولیدات مرتبط با کالاهای سلامت‌محور و تجهیزات پزشکی در مقابله با شیوع ویروس کرونا، فرصتی برای جهش یافته و با رشد فزاینده و چندبرابری تولیدات، مصداق بارز خودباوری در تحقق شعار «جهش تولید» را رقم زدند. او ادامه می‌دهد: نکته حائز اهمیت آن است که مقام معظم رهبری، استفاده بهینه از این فرصت را در سایه تحریم مد نظر داشته و نام‌گذاری سال را برای تمرکز بیشتر بر جهش تولید انجام داده‌اند؛ پس اکنون فرصت مغتنمی مهیا شده تا تولید کشور ارتقا یابد و ظرفیت‌های ناشناخته کشور به منصه ظهور برسد.

قائم‌مقام وزیر صمت اضافه می‌کند: به‌ویژه اینکه دشمن همواره تلاش کرده از دو نقطه تعطیلی تولید و صادرات و ازبین‌رفتن اشتغال و تحت‌الشعاع قرارگرفتن معیشت مردم، به ایران ضربه وارد آورد؛ درحالی‌که تولید دقیقا می‌تواند ضامن بقای اشتغال پایدار باشد و در شرایط تحریمی کنونی، سدی در مقابل تحقق خواسته‌های دشمن باشد؛ اینجاست که باید تمام امکانات کشور به‌منظور حمایت از تولید بسیج شده و تولید را که نشانگر غرور ملی است، به‌عنوان یک بحث حائز اهمیت، زیر چتر حمایتی خود قرار دهد؛ چراکه رشد و رونق تولید، ضامن انسجام اجتماعی است و اعتلای جایگاه ایران در دنیا را رقم می‌زند. او بیان می‌کند: در این میان باید به این نکته هم توجه کرد که در کنار بحث تولید، صادرات نیز بسیار حائز اهمیت است و بر این اساس است که ما اعتقاد داریم باید ارتباط کشور با دنیا برقرار شود و بخش عمده‌ای از تأمین نیازهای ارزی کشور، از طریق صادرات به ثمر برسد، پس باید صادرات را جدی بگیریم.

صادرات مسیری برای ارزآوری

مدرس‌خیابانی درباره درآمدهای نفتی بیان می‌کند: واقعیت آن است که درآمدهای نفتی، دیگر مانند سابق به اقتصاد ایران تزریق نمی‌شوند و این صادرات است که باید بار اصلی تأمین نیازهای کشور و ارزآوری را به دوش بکشد؛ اما باید توجه داشت که برای رسیدن به این هدف، باید تولید رقابتی شکل بگیرد و محصول کیفی تولید شود، چراکه در غیر این صورت، کالاهای ایرانی نمی‌توانند در بازارهای بین‌المللی حضور یافته و در یک رقابت تنگاتنگ شرکت کنند. او اضافه می‌کند: پس باز هم مقام معظم رهبری با هوشمندی تمام و تدبیر بسیار عالمانه، موضوع جهش تولید را مطرح‌کرده‌اند؛ چراکه امروز موضوع محوری که در بحث تحریم‌ها به کمک کشور می‌آید، بحث تولید است که می‌تواند ضامن اشتغال و حامی و پشتیبان صادرات باشد؛ اما این تمام ماجرا نیست؛ بلکه تولید و جهش آن باید در کل زنجیره به‌صورت متوازن شکل بگیرد، چراکه نباید این‌طور باشد که در یک بخش، مواد اولیه توسعه یابد و در بخش واسطه‌ای محدودیت داشته باشیم یا در محصول نهایی سرمایه‌گذاری کنیم و معطل مواد اولیه باشیم. به گفته خیابانی، پس امروز اگر می‌خواهیم درباره جهش تولید صحبت کنیم، باید حتما به بخش صنفی، صنایع کوچک و متوسط و حلقه‌های واسطه صنایع کوچک بپردازیم و جهش را دنبال کنیم تا هم صنایع پیشرو کار را پیش ببرند و هم صنایع کوچک که قطعات و تجهیزات و نیز ملزومات مورد نیاز تولید را تأمین می‌کنند، منتفع شوند.

ضرورت توجه به تأمین ماده اولیه

قائم‌مقام وزیر صمت می‌گوید: واقعیت آن است که در حوزه بازار داخلی و بازار صادراتی، با توجه به محدودیت‌های بین‌المللی، تأمین کالا از خارج برای ما به‌شدت سخت شده است و باید روی پای خود بایستیم و تأمین نیازهای داخلی نیز از طریق تولید، امکان‌پذیر است و تولید داخلی است که نیازمندی‌های کشور را به‌لحاظ تولید و مواد اولیه، قطعات و تجهیزات می‌تواند تأمین کرده و ما را از دنیا بی‌نیاز کند؛ پس خودکفایی فقط از طریق تولید امکان‌پذیر است؛ ضمن اینکه نکته‌ای که باید در تولید حواسمان به آن باشد، زنجیره تولید به‌لحاظ مواد اولیه، واسطه‌ای و حلقه‌های نهایی است. او ادامه می‌دهد: پس باید تلاش کنیم جهش تولید ما براساس جهش تولید متوازن همه زنجیره باشد؛ به‌‌ویژه اینکه بخش‌های کوچک، سرانه اشتغال پایین دارند و زودبازده هستند؛ ضمن اینکه اشتغال بالا با سرمایه‌گذاری کم نیاز دارند؛ پس در مجموع بهترین تدبیر صورت گرفته که بر بحث جهش تولید متمرکز شده و سال را به نام سال رونق تولید نام‌گذاری کرده‌اند. او تأکید می‌کند: به‌هرحال تولید، ضامن عبور از تحریم است. در نهایت باید به این نکته توجه کرد که تقریبا توجه به تولید و جهش تولید، تمام تهدید‌ها و محدودیت‌ها را به فرصت تبدیل می‌کند و ظرفیت‌ها و فرصت‌های ناشناخته را به منصه ظهور می‌رساند.

منبع: جماران

کلیدواژه: بودجه 99 ویروس کرونا درآمد نفتی ایران ویروس کرونا کرونا بودجه 99 ویروس کرونا امام خمینی س سید مصطفی خمینی سید احمد خمینی سید حسن خمینی انقلاب اسلامی قائم مقام وزیر تأمین نیازهای مواد اولیه جهش تولید شکل بگیرد

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.jamaran.news دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت www.jamaran.news بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۷۴۴۰۵۷۶ را به همراه موضوع به آدرس info@khabarban.com ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

تحلیل عجیب محسن رضایی از بی‌آبی در غیزانیه خوزستان؛ مقصر افکار آمریکایی است!

ابتلا به کرونا در ایران دوباره صعودی شد؛ خطر افزایش آمار در ۵ روز آینده

روحانی: همه کارمندان باید ۱۰ خرداد به سرکار بر‌گردند/بازگشایی صحن حرم‌ها بعد از عید فطر/ از کرونا عبور کرده‌ایم!

بستر فساد همچنان مهیاست؛ ظهور سلطان خودرو بعد از اعدام سلطان قیر و سکه| سلطان بعدی کیست؟

سهام عدالت وثیقه وام بانکی شود

خبر بعدی:

گام بلند دانشگاه آزاد اسلامی برای تحقق «جهش تولید»/ تلاش برای خودکفایی کشور به واردات بذرهای هیبریدی

یکی از حوزه‌های کلیدی و مهمی که دانشگاه آزاد اسلامی در آن عرصه گام نهاده و با انجام تلاش‌های شبانه روزی محققان در این عرصه به موفقیت دست یافته، تولید بذرهای هیبریدی است.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا_ علیرضا غفاری؛ دانشگاه آزاد اسلامی در دوره‌های گذشته به روش سنتی اداره می‌شد و به درآمدهای شهریه‌ای و برخی درآمدهای جانبی اکتفا می‌کرد، با ایجاد تغییر و تحولات در ساختار دانشگاه آزاد اسلامی و انتخاب دکتر علی‌اکبر ولایتی از سوی رهبر معظم انقلاب به‌عنوان رئیس هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی و همزمان با روی کار آمدن دکتر محمدمهدی طهرانچی به‌عنوان رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تغییر و تحولات در این مجموعه عظیم به صورت همزمان و پلکانی آغاز شد.

طبیعی است که در ابتدای امر هر تغییر و تحولی در هر مجموعه‌ای با منتقدان و موافقانی روبروست، مدیریت جهادی و کار شبانه روزی دکتر طهرانچی و مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی در راستای اندیشه ورزی و خلق ایده‌های نو و حرکت دانشگاه آزاد اسلامی به سمت درآمدهای غیرشهریه‌ای از یک سو و تغییرات چشمگیر در نوع نگرش به علم آموزی تا توجه به علم و دانش و حرکت در مرزهای دانش، پژوهش محوری و فعالیت در حوزه‌های فناوری و حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپی و شتاب به سمت حل مسئله با کمک دانش و فناوری تنها بخشی از جنبه‌‌های این تغییر و تحول است.

خبرگزاری آنا برآن است تا براساس وظیفه ذاتی خود و دغدغه‌‌مندی‌هایی که دارد، برگی از این کتاب عظیم را در سلسله گزارش‌هایی برای مخاطبان عرضه کند.

رهبر انقلاب اسلامی در دیدار و اساتید پژوهشگران و نخبگان دانشگاه‌ها در خرداد ماه سال ۹۷ فرمودند: «مشکلات کشور باید به صورت علمی و توسط دانشگاهیان حل شود. تحقیقات بایست هدفمند بشود؛ ببینید نیاز کشور چیست، خلأ کجاست، این تحقیقات آن خلأ را برطرف کند و این خیلی مهم است. پژوهش‌های بی‌هدف را بایستی از دایره کار خارج کرد. البته هدف پژوهش قاعدتاً دو چیز است: یکی رسیدن به مرجعیت علمی و حضور در جرم سرآمدان علم و فناوری، دوم حل مسائل کنونی و آینده کشور. این‌ها با هم منافات هم ندارد.»

این بیانات و نام‌گذاری سال‌های اخیر با محوریت تولید و جهش تولید مؤید اهمیت این حوزه برای خودکفایی کشور و تامین نیازهای داخلی و رونق تولید است. تغذیه و سلامت از اساسی‌ترین نیازهای پایه‌های انسانی است این دو شاخصه به خودی خود وارد فضای امنیت و آسایش جامعه می‌شود که بخش مهمی از کیفیت زندگی انسان را تشکیل می‌دهد.

یکی از حوزه‌های کلیدی و مهمی که دانشگاه آزاد اسلامی در آن عرصه گام نهاده و با انجام تلاش‌های شبانه روزی محققان در این عرصه به موفقیت دست یافته، تولید بذرهای هیبریدی است.

بذر یک موضوع بسیار کلیدی است که مستقیماً با زندگی آدم‌ها سروکار دارد. تولید بذر تکنولوژی بالایی دارد و در سلامت جامعه و امنیت غذایی نقش جدی ایفا می‌کند. در سال‌های گذشته به این موضوع نه تنها توجه نشده است بلکه مورد غفلت نیز قرار گرفته است.

از آنجایی که تولید بذر یکی از شریان‌های اصلی و حیاتی و نیاز ضروری هر کشوری برای ادامه چرخه تولید در بخش کشاورزی و جلوگیری از خروج ارز و همچنین حرکت به سمت ارز آوری است، دانشگاه آزاد اسلامی در سال‌های گذشته با شناسایی این چالش به دنبال حل این مسئله بوده تا جایی که امروز پس از گذشته حدود یک‌دهه از انجام تحقیقات توانسته است کارخانه تولید بذر را راه‌اندازی کند.

تولید بذر هیبریدی یکی از پیچیده‌ترین عرصه‌های تولید است که محققان و کارشناسان، دشواری تولید آن را به تولید موتور هواپیما تشبیه کرده‌اند. متخصصان و پژوهشگران دانشگاه آزاد اسلامی توانسته‌اند بر این دانش و فناوری تولید بذرهای هیبریدی دست یابند. این دستاورد از سویی منجر به عدم وابستگی بخشی از نیاز بازار کشاورزی داخلی کشور به واردات این بذر از سایر کشورها شده و از سوی دیگر بازار صادرات این محصول و ارز آوری به کشور را هم فراهم کرده است.

تولید 9 بذر هیبریدی در یک واحد دانشگاهی

یکی از مجموعه‌هایی که ماموریت تولید بذرهای هیبریدی را به‌عهده دارد، دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان (خوراسگان) است. به گفته سلیمانی رئیس مرکز تحقیقات اصلاح و تولید بذر دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان (خوراسگان) «مأموریتی که برای این مرکز تعریف شده در حوزه تحقیق بر روی بذرهای هیبریدی صیفی‌جات است و فعالیت ما از طرح تولید بذر آغاز شد و اکنون به مرحله‌ای رسیده‌ایم که ۹ نمونه از بذر هیبریدی خیار را تولید می‌کنیم و در بازار داخلی و خارجی به فروش می‌رسد . هدف‌گذاری این مرکز تحقیقات روی صیفی‌جات است و حدود ۹ رقم خیار گلخانه‌ای و سه رقم گوجه‌فرنگی تولید شده و در کنار آن بذر گیاه کنجد را تولید کرده‌ایم و بر روی فلفل نیز به‌صورت جدی در حال تحقیق و پژوهش هستیم که به این محصولات باید هندوانه و انواع ملون‌ها را نیز بیفزاییم.»

سلیمانی می‌گوید؛ میزان رضایت‌مندی کشاورزان از بذرهای هیبریدی تولید شده توسط دانشگاه آزاد اسلامی حدود ۸۰درصد  است، تصور کنید کشاورزان یک دانه بذر وارداتی خیار را به مبلغ ۹۰۰ تا هزار و ۱۰۰ تومان خریداری می‌کنند، همین تک بذر در دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان با قیمت ۳۵۰ تا ۴۰۰ تومان تولید می‌شود و به دست مصرف‌کننده با رضایت خیلی بالایی می‌رسد. تطابقی که این بذر به لحاظ بومی‌شدن از نظر اقلیم با ایران دارد، استقبال خوبی از این بذر شده به‌طوری که هر چه تولید می‌کنیم به فروش می‌رسد و حتی در کردستان عراق نیز بازار خوبی برای فروش این نوع بذر فراهم شده است.»

به گفته وی هدف‌گذاری این مرکز بر صیفی‌جات است و حدود ۹ رقم خیار گلخانه‌ای و سه رقم گوجه‌فرنگی تولید شده و در کنار آن بذر گیاه کنجد تولید شده است و تحقیقات بر روی فلفل، هندوانه و انواع ملون‌ها نیز ادامه دارد.

دانشگاه‌ آزاد اسلامی در انجام تحقیقات و توسعه فعالیت‌های خود به این حد بسنده نکرده و در پروژه بلند مدت تولید بذرهای هیبریدی به دنبال خودکفایی در تولید بذر صیفی‌جات و همچنین تولید گیاهان دارویی را در دستور کار خود قرار داده است. از آنجایی‌که میزان بذر تولیدی در کشور کمتر از 10 درصد نیاز داخلی است و سالانه 120 میلیون دلار بذر کشاورزی به کشور وارد می‌شود؛ افزایش تولید بذر به عنوان تامین نیاز داخلی کشور تا رفع وابستگی به واردات بذرهای هیبریدی در مراکز تحقیقاتی دانشگاه آزاد اسلامی همچنان با قوت ادامه دارد. از این رو سایر واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی از جمله واحد جیرفت و هرمزگان نیز با کمک دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان (خوراسگان) پا به عرصه تولید بذر گذاشته‌اند. با توسعه مرکز تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی استان هرمزگان نیاز جنوب کشور به بذرهای گرمسیری مرتفع ساخته و از خروج ارز از کشور برای خرید بذرهای خارجی که این‌روزها به صورت تقلبی در بازار نیز به‌وفور یافت می‌شود، جلوگیری خواهد شد.

در زمینه توسعه تحقیقات پژوهشی نیز با هدایت پایان‌نامه و رساله تحصیلی دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری دانشجویان پایان‌نامه‌های خود را در این موضوع ارائه می‌دهند و با توجه به اینکه عنوان‌های تحصیلی اولویت‌دار مشخص شده است، دانشجویانی که از هر نقطه از کشور علاقه‌مند به تحقیق در این موضوعات هستند، می‌توانند فعالیت خود را آغاز کنند.

گفتنی است؛ بذر هیبریدی بذری تغییر یافته با بهترین هیبرید والد است و عملکرد اقتصادی قابل قبولی برای گلخانه‌داران دارد. استفاده از بذر مناسب، صرفه‌جویی قابل توجهی در مصرف آب نیز به همراه دارد زیرا در یک واحد سطح مشخص می‌تواند تولید را تا سه برابر افزایش دهد. کاهش 50درصدی قیمت بذر هیبریدی (اصلاح شده) با نمونه‌های مشابه خارجی و افزایش 40درصدی میزان عملکرد تولید از مزایای بذرهای هیبریدی تولید شده است.

انتهای پیام/4133

دیگر خبرها

 • خودرو مورد نیاز برای مبارزه با آفت ملخ در جنوب استان باید تأمین شود
 • تامین آب گلستان از منابع نامتعارف | استفاده از پساب‌ها و زه‌آب‌ها
 • «جاسوس بازی» منتشر شد/ماجرا‌های واقعی و تلخ از خیانت‌های داخلی
 • مذاکرات وزیر انرژی روسیه در خصوص تمدید کاهش تولید نفت
 • 7 مزیت مهم اقتصادی صادرات بنزین به ونزوئلا/ جی‌پی‌اس روشن نفت‌کش‌ها ایران را از انفعال خارج می‌کند
 • احتمال کاهش تولید انرژی در قزاقستان با قرنطینه میدان نفت و گاز
 • عرضه 12 درصد سهام لیدر صنعت ماکارونی کشور در راستای تحقق شعار «جهش تولید » و به منظور تامین مالی بنگاه های تولیدی در جهت توسعه و گسترش فعالیت آنها، انجام شد.
 • قرنطینه در میدان اصلی نفت و گاز و احتمال کاهش تولید انرژی در قزاقستان
 • مدیر شرکت پخش فرآورده های نفتی: توزیع بنزین و نفت گاز یورو ۴ در همدان آغاز شد
 • ‌جهش تولید با تمرکز بر توسعه صادرات غیرنفتی محقق می‌شود
 • مساجد جهش تولید را در مقابله با کرونا عملیاتی کردند
 • جهش تولید یکی از ابزارهای قدرت هر کشور است
 • تحقق جهش تولید راهکار حل مشکلات اقتصادی است
 • پایگاه مردمی ظرفیت عظیم کانون ها در سال جهش تولید/ کانون ولایت پیشگام در تعطیلی مساجد بود
 • از معلمی تا کارآفرینی/ اشتغالزایی برای ۵۰۰ نفر در یک سال با پرورش گل
 • از معلمی تا کارآفرینی/ اشتغالزایی برای ۵۰۰ نفر در طول یک سال
 • دانش‌بنیان‌ها در بحران، جهش تولید را محقق کردند/ تبدیل‌شدن تولید به گفتمان عمومی در ایام کرونا
 • روسیه واردات تمام محصولات نفتی را ممنوع کرد
 • ماجرای تلخ قراردادهای فوتبال ایران و اشتباهات پر تکرار + فیلم