عباس سلیمی نمین تحلیلگر مسائل سیاسی در گفتگو با تسنیم درباره صورت بندی‌های جریانات سیاسی به شکل اصلاح‌طلبی و اصول گرایی و این پرسش که آیا اصطلاح اصولگرا-اصلاح طلب در سپهر سیاست ایران کارآیی دارد یا به‌زودی شاهد حضور عناوین جدید خواهیم بود، گفت: جریانات فکری و سیاسی پایان نمی یابند بلکه می توانند در قالب یک تشکل دیگر ادامه حیات دهند؛ اما هرگز پایان پیدا نمی‌کنند.

یک گرایش و سلیقه سیاسی پایان عمر ندارد و نمی‌توان گفت این سلیقه حذف می‌شود، ولو اینکه عده ای آن را رها کرده باشند؛ باز هم کسانی آن سلیقه سیاسی را ادامه می دهند.

وی ادامه داد: اصلاح طلبان و اصول‌گرایان دو طیف فکری و سیاسی هستند که یک کارنامه طولانی در سال های قبل و بعد انقلاب از خود به ثبت رساندند. در وهله اول باید توجه داشت که این دو گرایش طیف‌اند نه حزب؛ یعنی گروهی با مانیفست مشخص نیستند بلکه طیفی هستند که تنوع در آن‌ها بسیار زیاد است. تنوعی که از نزدیک به اصول‌گرایان شروع می شود و حتی به سکولارها هم می‌رسد.

این تحلیلگر مسائل سیاسی با اشاره به اینکه این انتقاد به طور جدّ به اصول گرایان و اصلاح طلبان وارد است که چرا در مقام تولید فکر بیشتر سرمایه گذاری جدی صورت نداده‌اند خاطرنشان کرد: این امر موجب شده در دو طیف اصلاح طلب و اصول گرا جریانات سطحی گاهی میدان دار شوند و لطمه جدی به آنها وارد کنند تا جایی که حتی ایجاد بدنامی نیز بکنند. ما انتظار داشتیم با تقویت تولید فکر در این دو طیف باسابقه، نیروهای جنجالی به حاشیه رانده شوند و پیش قراول نباشند‌ اما متاسفانه به دلیل مشکلی که عرض کردم، نیروهای خوش سابقه و توانمند غالبا ترجیح دادند با نیروهای تندرو خود درگیر نشوند و اصطکاک پیدا نکنند و همین موجب شده تا نیروهای تندرو میدان دار شوند و معتقد هستم این مساله هرچه زودتر باید حل شود.

سلیمی نمین در خصوص چگونگی حل این مشکل و هضم تکثرها درون جریانات سیاسی بیان داشت: حل این مساله صرفاً با ایجاد فضای فکری امکان پذیر خواهد بود چرا که نیروهای جنجالی و تندرو حرفی برای گفتن ندارند و دارای توانمندی و تولید فکر نیستند؛ به همین خاطر برای مطرح کردن خود سعی در متشنج و آلوده کردن فضا دارند و این تنها راه مطرح شدن آنهاست.

بیشتر بخوانیدگفتگو| انتقاد سلیمی نمین از پیشنهاد یک نماینده برای ختم قرآن در مجلس: این تظاهر کردن‌ها برای ملت راهگشا نیست
وی افزود: وقتی شما شاهد ایجاد اتحاد در جامعه هستید می‌بینید که این نیروها سعی در برهم زدن این اتحاد، ایجاد خصومت های کاذب و بزرگ نمایی مسائل فرعی دارند تا مشکلات اصلی جامعه را به حاشیه برانند. در واقع آنها سعی دارند با جنجال آفرینی خود را حاکم بر فضای سیاسی کشور بسازند.

رئیس دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران تاکید کرد: امروز هم جریان اطلاح طلب و هم اصول گرا به این نتیجه رسیده اند که باید این نیروهای پر جنجال را کنار بگذارند تا کشور بتواند از توان تولیدی بیشتری برخوردار شود. این حرف امروز، در رسانه‌های اصلاح طلب دیده می‌شود که می‌گویند چرا ما امروز منزوی شدیم و پایگاه رای ما مایوس شده است و انتقادات جدی از یکدیگر می‌کنند. به عقیده من باید یک قدرت عاقله ای این فضای انتقاد از نیروهای تندرو در جریان اصلاح طلب را تقویت کند.

وی ادامه دارد: شما در جریان انتخابات مجلس این دوره نیز شاهد ایجاد پالایش و پوست اندازی در جریان اصول گرا بودید. یعنی اصول گرایان سنتیِ منجمد الذهن به حاشیه رانده می شوند و هم نیروهای افراطی تندرو پر مدعا و تمامیت خواه. من فکر می‌کنم اصول گرایان دیگر خیلی برای آنها اعتبار قائل نشوند.

سلیمی نمین با بیان اینکه برای به حاشیه رانده شدن نیروهای تندرو باید تدبیری فراتر از دو طیف سیاسی که گفته شد اتخاذ شود گفت: پالایش یک امر ضروری برای شرایط امروز کشور است و اگر تندروهای اصول گرا و اصلاح طلب پالایش شوند بستر تولید فکر در کشور تقویت خواهد شد. یعنی نیروهای اهل فکر میدان دار خواهند شد و به جای نزاع های کاذب،  یکدیگر را نقد فکری و علمی می کنند.

وی گفت: این نوع نقد می‌تواند برای کشور سازنده باشد. هیچ اشکالی ندارد که دو طیف سیاسی یکدیگر را نقد عالمانه کنند. چرا که هم خودشان سود می برند چون برای نقد عالمانه ناگزیر از مطالعه و کار علمی خواهند بود که موجب ارتقا فکری خودشان خواهند شد و هم موجب کمک به ارتقا و اصلاح رقیب خواهد شد.

این تحلیلگر مسائل سیاسی تاکید کرد: من نمی‌گویم نیروهای تندرو را حدف یا سانسور کنیم؛ بلکه معتقدم آنها نباید میدان دار و ریل گذار باشند و نیروهای فکری را به میدان‌های ناخواسته سوق ندهند. اگر اصول گرایان در این مجلس بتوانند به خوبی عناصر تندرو را مهار کنند به خودی خود نیرهای تندرو اصلاح طلب نیز به حاشیه خواهند رفت.

وی در پایان سخنان خود تصریح کرد: معتقدم اصول گرایان از فرصت خوبی که برایشان ایجاد شده می‌توانند به خوبی استفاده کنند تا دو طیف باسابقه کشور که سرمایه های نیروی انسانی کشور محسوب می‌شوند ایرادات خود را برطرف سازند. ما نمیتوانیم به راحتی از این دوطیف چشم بپوشیم و آنها را کنار بگذاریم. همچنین معتقدم کشور در زمینه فعال سازی نیروهای هر دو طیف آینده خوبی را رقم خواهد زد.

سلیمی نمین در پاسخ به این سوال که آیا انتخابات 1400 نیز با دوگانه اصلاح‌طلب- اصولگرا روبه‌رو خواهد بود، اظهار داشت: من فکر می‌کنم در آستانه انتخابات پیش رو جریان اصلاح طلب نیز سعی در جبران ایرادات خود و رها شدن از نیروهایی خواهد داشت که نگاه به خارج یا آلودگی‌های اقتصادی دارند و موجب بدنامی آنها شدند. آنچه موجب غیرفعال و مایوس شدن پایگاه رای اصلاح طلبان شده است برخی عملکردهاست. آیا این عملکردها قابل اصلاح است یا خیر؟ پاسخ من این است که بله قابل اصلاح است و جریان اصلاح طلب می‌تواند نیروهای صادق و سالم خود را به میدان آورده و مجددا اعتبار خود را ترمیم کند و اعتمادی که در پایگاه اجتماعی از دست داده به دست آورد. تا انتخابات 1400 فرصت زیادی ندارند و ممکن است توفیقات کمی هم داشته باشند اما برای انتخابات بعدی قطعاً این فعال و احیا شدن  آرایش سیاسی امری محتمل است.

منبع: الف

کلیدواژه: نیروهای تندرو اصلاح طلبان اصول گرایان اصلاح طلب سلیمی نمین تولید فکر میدان دار اصول گرا دو طیف

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.alef.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت www.alef.ir بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۸۱۵۰۱۳۹ را به همراه موضوع به آدرس info@khabarban.com ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

مردم منتظر واریز حدود ۵ میلیون تومان باشند!

امروز به ناموسم توهین شد

مخاطرات یک قرارداد؛ آیا شگرد چین برای تصاحب بنادر دنیا در قرارداد ۲۵ ساله ایران تکرار می‌شود؟

اظهارات احمدی‌نژاد درباره شجریان، حبیب، معین، افتخاری، شادمهر، یگانه و هیچکس: ترانه «تفنگ‌‌‌ات را زمین بگذار» آرمان من است/ قانونی برای ممنوعیت آواز زنان نداریم

نگرانی‌ها در خصوص وقوع زلزله در تهران تا چه میزان جدی است؟

خبر بعدی:

۱۵ نماینده به دنبال طرح عدم کفایت حسن روحانی | یک‌بام‌ودو هوایی اصولگرایان با روحانی

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از شرق، اکنون دوباره در مجلس یازدهم به راه افتاده‌اند تا طرح عدم کفایت را در سال آخر ریاست‌جمهوری حسن روحانی به نتیجه برسانند. به نظر می‌رسد این‌بار هم این طرح سرانجامی مشابه بار قبل خواهد یافت.

جواد نیک‌بین، نماینده کاشمر، خلیل‌آباد و بردسکن از استان خراسان رضوی در مجلس، از جمع‌آوری امضا برای ارائه «طرح عدم کفایت رئیس‌جمهور» خبر داده و در توییتی نوشته است: «براساس اصل ۸۹ قانون اساسی و ماده ۲۲۹ قانون آیین‌نامه داخلی ‎مجلس شورای اسلامی ما نمایندگان ملت شریف ایران به ۱۸ دلیل خواستار طرح ‎استیضاح و اعلام عدم کفایت رئیس‌جمهور جناب حسن روحانی می‌باشیم». این در حالی است که مسئله طرح عدم کفایت سیاسی رئیس‌جمهوری چیزی فراتر از یک بازی و دعوای جناحی است.

جمع‌آوری امضا برای طرح عدم کفایت حسن روحانی | جزئیات اقدام جنجالی نمایندگان

کدام نمایندگان مجلس طرح سوال از رئیس جمهور را امضا کردند؟

توصیه نماینده مشهد به مجلسی‌ها | فرصت استیضاح رئیس جمهور را نسوزانید

تبعات امنیتی سیاسی آن به حدی است که برخی چهره‌های معتدل یا زعمای اصولگرا اصولا تمایلی برای ورود به این ماجرا ندارند تاجایی‌که محمدرضا باهنر، نماینده اصولگرای چند دوره مجلس و دبیر کل جامعه اسلامی مهندسین، پیش‌تر با اشاره به تعبات سیاسی عزل بنی‌صدر گفته بود امیدوار است هیچ‌وقت در جمهوری اسلامی مشابه آن رخداد پیش نیاید.‌ بااین‌حال گویا تاکنون ۱۵ نفر درخواست عدم کفایت حسن روحانی را در مجلس امضا کرده‌اند اما فقط نام یک نفر از آنها مشخص است و اسامی بقیه اعلام نشده است. موضوع جمع‌آوری امضا برای طرح بی‌کفایتی رئیس‌جمهور در حالی مطرح می‌شود که روز ۱۵ تیر، طرح سؤال از رئیس‌جمهور با ۱۳۴ امضا تقدیم هیئت‌رئیسه شد.

در این طرح نمایندگان پنج سؤال با محوریت مسائل اقتصادی را مطرح کردند. در مجلس قبلی هم طرح عدم کفایت حسن روحانی به امضای ۲۳ اصولگرا رسیده بود که برخی از آنها در مجلس فعلی هم حضور دارند. نیک‌بین، طراح استیضاح روحانی، گفته من قائلم به اینکه همان دلایلی که باعث شد بنی‌صدر عزل شود، همان دلایل الان وجود دارد و این دولت باید استیضاح و عزل شود؛ بنابراین می‌خواهیم روحانی را مانند بنی‌صدر عزل کنیم. او گفته غالب مسائلی که درحال‌حاضر با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنیم، مثل نرخ بی‌کاری، نرخ تورم، بالارفتن نرخ ارز، بالارفتن نرخ مسکن و... به جهت سیاست‌های غلط این دولت است. نیک‌بین در واکنش به احتمال سقوط دولت در صورت استیضاح روحانی گفته رئیس‌جمهور جابه‌جا می‌شود، هیئت دولت طبق نظر رئیس‌جمهور موقت تا انتخابات معرفی می‌شوند و به کارشان ادامه می‌دهند. او گفته «تاجایی‌که من اطلاع دارم، ۱۵ امضا برای استیضاح رئیس‌جمهور جمع شده است. البته ممکن است بیشتر هم شده باشد.

در موقع لازم درباره استیضاح اطلاع‌رسانی می‌کنیم»‌. اصولا اما اصولگرایان با ماجرای ماندن یا رفتن روحانی برخوردی دوگانه داشته‌اند. بار قبل در مجلس پیشین طرح عدم کفایت سیاسی روحانی از سوی فراکسیون ولایی مجلس وقت دنبال می‌شد که استقبال رسانه‌های اصولگرا را به‌دنبال داشت. نایب‌رئیس کمیسیون ولایی مجلس گفته بود: «اگر واقعا احساس می‌کند نمی‌تواند کشور را اداره کند، باید کار را به اهلش بسپارد». رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی نیز گفته بود: «ما ۱۰ تا ۱۵ روز به دولت فرصت می‌دهیم تا برنامه‌های خود را برای مقابله با توطئه‌های دشمن در جنگ اقتصادی به مجلس ارائه کند و اگر نتواند، ما استیضاح وزرای اقتصادی دولت و موضوع عدم کفایت رئیس‌جمهور را در مجلس کلید خواهیم زد».

یحیی رحیم‌صفوی نیز گفته: «گاهی به نظر می‌رسد اگر دولت نباشد، کشور بهتر اداره خواهد شد. بخشی از این نارضایتی‌ها، به‌دلیل ناکارآمدی مسئولان است». آن زمان حتی برخی جریان‌ها و چهره‌ها از بیرون مجلس به استقبال آن رفته بودند و خود را برای جانشینی او آماده می‌کردند. اسدالله بادامچیان، دبیر کل فعلی حزب مؤتلفه، گفته بود به یک حزب سالم، قوی و پاک نیازمندیم تا مسئولیت [دولت] را بر عهده بگیرد. هرچه به دولت ضعیف کمک کنیم، چون ناکارآمد است، نمی‌تواند پیش برود». او حزب متبوع خود را به‌عنوان حلال مشکلات معرفی کرده و گفته بود: «مگر مؤتلفه اسلامی را نداریم؟ یکی از آن احزاب، مؤتلفه است. این‌همه حزب داریم، همه آنها که بد نیستند».‌

وقتی عباس عبدی و پیش از او سعید حجاریان هم در یادداشتی بحث استعفای روحانی را مطرح کردند، جریان اصولگرایی به اعتراض برخاستند و آن را یک توطئه علیه روحانی دانستند و نوشتند که استعفای یک مقام مسئول در شرایطی که افکار عمومی در انتظار شنیدن پاسخ‌های اوست، نوعی فرار از پاسخ‌گویی است. عبدالله گنجی، مدیر مسئول روزنامه جوان، با انتشار مطلبی در توییتر تحلیل کرده بود: علت اصرار همراهان روحانی بر استعفا، فاصله‌گذاری تصنعی برای انتخابات به‌خاطر دستان خالی است. راهبرد بی‌دولت‌سازی کشور در شرایط موجود مشکوک است. او با بیان اینکه انقلابیون به‌دنبال قهرمان‌سازی از بازندگان نیستند، نوشته بود: استعفای روحانی مطالبه انقلابیون نیست. اگر مردم رأی‌دهنده به مزایا و معایب دولت ناشی از رأی خود برسند، در انتخاب بعدی ریل را عوض می‌کنند.

تغییر مردم‌سالاری باید این‌گونه محقق شود. خبرگزاری اصولگرای دانشجو هم نوشته بود که اگر روحانی استعفا دهد، تبعات آن چه خواهد بود و آیا مشکلات حل خواهد شد؟ این خبرگزاری در گزارشی نوشته بود: «پشت پرده پیشنهاد استعفای روحانی هرچه هست و هر دستاورد و یا ضرری برای آن متصور باشیم، اما به نظر می‌رسد در آینده باید شاهد طرح موارد بیشتری از این دست پیشنهادها باشیم، چراکه اگر چنین پیشنهادی محقق شود، همان‌طورکه گفته شد می‌تواند منافعی برای برخی حامیان پیشین دولت روحانی داشته باشد و اگر هم محقق نشود، حداقل منفعت آن این است که برای مدتی افکار عمومی را به خود مشغول کرده و از مسائل اصلی کشور منحرف می‌کند.

بااین‌حال رهبر انقلاب در تابستان سال گذشته که در آن مقطع نیز مباحثی نظیر استعفای روحانی مطرح شده بود، آب پاکی را روی دست ارائه‌کنندگان چنین پیشنهادهایی ریختند. ایشان در سخنان خود در آن مقطع فرمودند: بعضی‌ها جوری حرف می‌زنند، جوری اقدام می‌کنند که به اسم اینکه می‌خواهیم اوضاع را درست کنیم... در نقشه دشمن کار می‌کنند، خودشان ملتفت نیستند. اینهایی که خطاب می‌کنند به دولت که بایستی دولت برکنار بشود و از این قبیل حرف‌ها، اینها دارند در نقشه دشمن کار می‌کنند. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأکید کردند: نخیر، دولت باید با قوّت سرِ کار بماند، کارها را باید این دولت انجام بدهد».‌ بهتر است این روزها که دوباره بحث طرح عدم کفایت سیاسی روحانی مطرح شده، آنها بار دیگر گزاره‌های چنین گزارشی را مرور کنند و این سؤال را هم بپرسند که مسئله در رفتن روحانی است یا چگونه رفتنش؟

تشویق تاخت‌وتاز به دولت ؛ فقط دلمان را خنک نکنیم | ماجرای خط دهی به نمایندگان در یک رسانه اصولگرا

۳ روایت میزبانی تند بهارستان از ظریف | اسامی نمایندگانی که مقابل ظریف ایستادند؛ تنها موافق او که بود؟ | گام اول استیضاح روحانی برداشته شد

کد خبر 529602 برچسب‌ها استیضاح حسن روحانی مجلس شورای اسلامی اصولگرایان

دیگر خبرها

 • آمریکا تمرین شبیه سازی مقابله با قایق های تندرو برگزار کرد
 • کدام نمایندگان مجلس تحت تاثیر و نفوذ احمدی نژاد هستند؟ /روایت سلیمی نمین از سم پاشی علیه قالیباف از سوی احمدی نژادی ها
 • بازنشستگی سریع «ناوهای گران‌قیمت آمریکا» که هدفشان مهار شناورهای تندرو سپاه بود/ وقتی LCS ایالات متحده با خشاب خالی به ماموریت می‌رود! +عکس
 • تمرین نظامی آمریکا و امارات برای مقابله با قایق‌های تندرو در خلیج فارس
 • تمرین آمریکا برای مقابله با قایق‌های تندرو در خلیج فارس
 • تمرین شبیه سازی شده آمریکا برای مقابله با قایق‌های تندرو
 • تمرین شبیه سازی شده آمریکا برای مقابله با قایق‌های تندرو در خلیج فارس
 • رعایت حجاب و عفاف مهمترین عامل تحکیم خانواده است / تنوع طلبی مردان موجب کاهش میزان ازدواج در کشور / لزوم ارایه الگوهای متنوع مبتنی بر حجاب در تولید پوشاک
 • واکنش الله کرم به نامه موسوی خویینی‌ها | نامزد مشترک اصلاح طلبان و کارگزاران برای انتخابات ۱۴۰۰
 • انتقاد صریح غفوری فرد از شعار «دولت باید سقوط کند» /نمی شود پشت دولت را خالی کرد /رفتار مجلس با ظریف درست نبود
 • شعار «دولت باید سقوط کند» مورد تایید رهبری و اصولگرایان نیست
 • غفوری فرد: شعار «دولت باید سقوط کند» مورد تایید رهبری و اصولگرایان نیست
 • یک‌بام‌ و دو هوای اصولگرایان با روحانی
 • اصلاح طلبان نباید اشتباهات خود را گردن نظام بیاندازند
 • اصولگرایان هم ناگزیر از «اصلاح» هستند
 • قاره هفتم عامل نابودی تنوع زیستی
 • چالش‌های سیاست‌گذاری در آموزش‌وپرورش از تنوع مدارس تا ساختار ۳-۳-۶
 • دلالتهای مغفول یک نامه
 • کسانی‌که وارد فضای هجمه به دولت می‌شوند، قطعا مملکت نیستند/ می‌شوند با این وضعیت به سمت ناکجاآباد می‌رویم‌