Web Analytics Made Easy - Statcounter

گروه استان‌ها-معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی شرکت توانیر با اشاره به وضعیت مصرف برق در کشور بیان کرد: تا امروز میزان مصرف برق در کشور ۵.۸ درصد رشد داشته که میزان این رشد در سال پیش، تنها یک درصد بوده است. - اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهد مقدس، مصطفی رجبی مشهدی در حاشیه بازدید از طرح‌های صنعت برق خراسان و اولین پروژه استفاده از روش حفاری افقی جهت دار در احداث خطوط کابلی زیرزمینی فوق توزیع HDD در شهر مشهد درباره وضعیت پیک مصرف برق در تابستان اظهار داشت: قطعا با ادامه این رشد، امکان پاسخگویی به نیاز موجود در شبکه وجود نخواهد داشت.

بیشتر بخوانید: اخباری که در وبسایت منتشر نمی‌شوند!

در حال حاضر حداکثر توان تامین برق در کشور 60 هزار مگاوات است؛ به همین جهت برای اینکه بتوانیم از اعمال خاموشی جلوگیری نمائیم ، لازم است توصیه‌های مربوط به مدیریت مصرف در بخش خانگی جدی گرفته شود.

وی ادامه داد: البته همکاری خوبی در بخش کشاورزی و تولید با صنعت برق وجود دارد که میزان بهره برداری خود را در اوج مصرف قدری کاهش می‌دهند. خوشبختانه سال گذشته با حدود 1000 مگاوات مصرف کننده صنعتی و تولیدی جدید قرارداد منعقد شد و در حال حاضر بخش صنعت در رشد پیک بار حدود 40 تا 50 درصد سهم دارد. بخش دیگر این رشد مصرف نیز ناشی از مصرف مشترکان خانگی است. براساس آمار سالانه یک میلیون مشترک به شبکه سراسری برق اضافه می‌شود و به همین جهت استفاده از کولرهای گازی به تناسب تعداد مشترکان رو به افزایش است.

رجبی مشهدی با بیان اینکه باید توجه داشت هر کولر گازی حدود 4 تا 5 برابر یک کولر آبی مصرف برق دارد، گفت: منازل برخوردار از کولر گازی معمولا 2 تا 3 دستگاه کولر یا حتی بیشتر استفاده می‌کنند؛ در حالی که تعداد کولرهای آبی کمتر است و همین موضوع مصرف را افزایش می‌دهد.

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی شرکت توانیر اضافه کرد: برای کنترل این مصرف، تعدادی نیروگاه جدید از دوره پیک سال پیش احداث شد که تا پایان تابستان امسال به 3000 مگاوات نیروگاه جدید دست خواهیم یافت. در بخش مدیریت مصرف نیز حدود 350 میلیارد تومان پاداش خوش مصرفی به بخش کشاورزی و صنعت اعطا شده که این فرایند امسال نیز ادامه پیدا خواهد کرد. علاوه بر این سال گذشته به آن دسته از مشترکان خانگی که زیر الگوی مصرف، برق مصرف می‌کنند 106 میلیارد تومان پاداش اعطا شد.

جابه‌جایی عجیب پیک مصرف برق/ کاهش پیک مصرف برق به مرز 51هزار مگاواتاز گوشه و کنار خراسان جنوبی| از وضعیت قرمز مصرف برق تا توزیع گوشت مرغ تنظیم بازارپیک مصرف برق در مرز 55 هزار مگاوات/ نزدیک شدن پیک شبانه به پیک روزانه

وی در بخش دیگری از این گفت وگو با اشاره به بازدید خود از تاسیسات و طرح‌های جدید صنعت برق خراسان گفت: یکی از موضوعات اساسی صنعت برق، این است که در هسته مرکزی کلان شهرها رشد ساخت و سازها افزایش قابل توجهی داشته و همین موضوع موجب افزایش فزاینده مصرف برق شده است. تامین نیاز برق متناسب با این افزایش مصرف نیازمند برخی زیرساخت‌ها است که برای ایجاد آن لازم است سرمایه گذاری‌های سنگین و استحصال زمین برای احداث پست‌های برق اختصاص یابد.

سخنگوی صنعت برق تصریح کرد: حال ممکن است با توجه به تراکم شهرها ابعاد زمین‌های موجود کفایت لازم برای طرح‌های صنعت برق را نداشته باشد. همچنین برای احداث شبکه‌های مربوط نیز نیازمند سرمایه‌گذاری زیادی است. در این بازدید 2 طرح مورد بررسی قرار گرفت که نخستین آن پستب است که در فضای 130 متر مربعی به صورت تک ترانسفورماتور در خیابان جانباز مشهد قرار است راه اندازی شود. نکته اساسی این طرح کاهش چشمگیر ابعاد زمین مورد استفاده بوده که برای این منظور از فضای عمیق زیر زمین استفاده شده است. چنین ابتکاری هزینه‌های سرمایه‌گذاری را به شدت کاهش خواهد داد.

رجبی مشهدی خاطرنشان کرد: همچنین این نحوه احداث پست موجب می‌شود تلفات شبکه‌های توزیع به حداقل کاهش یابد چراکه در نتیجه به ثمر رسیدن این پروژه فاصله پست‌های فوق توزیع تا محل مصرف کاهش خواهد یافت.

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی شرکت توانیر بیان کرد: ابتکار دیگری که امروز مورد توجه قرار گرفت، شیوه جدید کابل‌کشی‌ها بود. یکی از روش‌های موجود برای این منظور احداث تونل است که هزینه‌های زیادی را در پی دارد و به ازای هر کیلومتر از یک تونل انرژی، باید بیش از 15 میلیارد تومان هزینه ساخت دارد. با این حال در روش به کار گرفته شده توسط شرکت برق منطقه‌ای خراسان، هزینه‌ها کاهش و سرعت عمل افزایش یافته است و این روش میتواند مدل خوبی برای اجرا در کلان شهرهایی مانند تهران باشد.

وی با تاکید بر اینکه صنعت برق ناچار از ابتکار برای پیشبرد طرح‌های خود است، گفت: ما از همه ابتکاراتی که در شرکت‌های برق منطقه‌ای پیاده‌سازی می‌شود، بهره‌برداری می‌کنیم. این طرح‌ها و ابتکارات با توجه به افزایش هزینه سرمایه‌گذاری‌ها که 3 تا 4 برابر افزایش داشته و چالش تهیه زمین در کلان شهرها بسیار مقرون به صرفه بوده و موجب کاهش هزینه‌های سرمایه‌گذاری و همچنین دسترسی راحت تر به تاسیسات است.

روش های جدید اجرای پست و انتقال خطوط فشار قوی در صنعت برق خراسان

رضا ریاحی، مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای خراسان، نیز در رابطه با طرح‌هایی که برای نخستین مرتبه در صنعت برق خراسان برای احداث پست‌ها و خطوط انتقال اجرا شده، گفت: نخستین پروژه اجرای یک پست تک ترانس است که به شکل فشرده برای اماکن شهری که مشکل تصاحب زمین به دلیل قیمت بالا در آن وجود دارد، پیاده سازی شده است.

وی در مورد مزیت این طرح بیان کرد: اگر قرار باشد برای یک پست در محیط شهری زمینی استحصال شود، هزینه آن به حدود 30 تا 40 میلیارد تومان می‌رسد. به دلیل همین هزینههای سنگین صنعت برق خراسان توانسته این پست را به صورت طبقاتی احداث کند و هزینه تصاحب زمین را کاهش دهد. این نوع پست‌ها در شهرهای بزرگ مانند تهران و مشهد که مشکل استحصال زمین در آن زیاد است، فایده‌ای دوچندان دارد و در کاهش هزینه‌ها بسیار موثر است.

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای خراسان با اشاره به پروژه دیگر صنعت برق خراسان برای انتقال خطوط فشار برقی اظهار داشت: پروژه دیگر روش جدیدی است برای احداث خطوط کابل‌های فشار قوی که از آن اصطلاحا با عنوان روش HDD یاد می‌شود. در این روش به وسیله مته‌های به خصوصی زمین حفاری شده، سپس لوله گذاری صورت می‌گیرد و از داخل آن لوله‌ها کابل‌های برق عبور داده می‌شود. یکی از مهم‌ترین مزایای این روش این است که به دلیل محیط کارگاهی کوچک و محدود این پروژه‌ها از بروز گره در ترددهای شهری و ایجاد ترافیک جلوگیری می‌شود. همچنین هزینه این روش نیز نسبت به احداث تونل‌های انرژی بسیار پایین تر است.

ریاحی با بیان اینکه از این روش برای نخستین مرتبه در کشور برای انتقال کابل‌های فشار قوی استفاده می‌شود، خاطرنشان کرد: همچنین صنعت برق خراسان چند پروژه جدید در زمینه سازوکارها آغاز کرده که در راستای اجرای یکی از اهداف وزیر محترم نیرو است و در دستور کار شرکت‌های برق منطقه‌ای قرار دارد. این پروژه‌ها در جهت بهبود سازوکارها تعریف شده و در این راستا 2 پروژه مد نظر ماست که یکی کاهش خطا و اشتباهات نیروی انسانی حین کار است که عاملی اثرگذار در کاهش حوادث شبکه است و انشالله این پروژه امسال به ثمر خواهد رسید. پروژه دیگر نیز پارک آموزشی است که تلاش می‌شود امسال به بهره برداری برسد.

انتهای پیام/282/ ت

R41347/P/S6,1188/CT11 بیشتر بخوانید... یاسوج| اوج مصرف برق در کهگیلویه و بویراحمد؛ مجبور به خاموشی هستیم زنگ خطر مصرف برق در استان مرکزی به صدا در آمد حدود ۳۹۰ مگاوات با شکستن رکورد مصرف برق ایران فاصله داریم

منبع: تسنیم

کلیدواژه: صنعت برق خراسان میلیارد تومان سرمایه گذاری برق منطقه ای پیک مصرف برق برق در کشور مصرف برق هزینه ها پست ها طرح ها

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.tasnimnews.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «تسنیم» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۲۸۴۴۲۹۶۰ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۵۷۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

کاهش ۱۶.۲ واحد درصدی تورم تولیدکننده در سال ۱۴۰۲+نمودار

تورم نقطه به نقطه شاخص بهای تولیدکننده به روند نزولی خود از ابتدای سال ۱۴۰۲ ادامه داد و با کاهش ۱۶.۲ واحد درصدی، از ۴۰.۷ درصد در فروردین ماه ۱۴۰۲ به ۲۴.۵ درصد در اسفندماه ۱۴۰۲ رسید. - اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، در پی استمرار و پیگیری سیاست تثبیت اقتصادی و کاهش نوسانات نرخ ارز در سال 1402، تورم نقطه به نقطه شاخص بهای تولیدکننده به روند نزولی خود از ابتدای سال 1402 ادامه داد و با کاهش 16.2 واحد درصدی، از 40.7 درصد در فروردین ماه 1402 به 24.5 درصد در اسفندماه 1402 رسید.

نرخ رشد نقدینگی کمتر از متوسط 62 سال اخیر+نمودار

 

این در حالیست که تورم نقطه به نقطه تولیدکننده در اردیبهشت ماه سال 1400 به بیش از 103 درصد نیز رسیده بود و اقتصاد کشور برای اولین بار در تاریخ تورم تولیدکننده سه رقمی را تجربه کرده بود؛ اما کاهش تورم تولیدکننده به 24.5 درصد در پایان سال 1402، حاکی از کاهش این شاخص به یک چهارم نسبت به قله تاریخی آن در ماه‌‌های پایانی دولت دوازدهم است.

نرخ تورم (متوسط 12 ماهه تورم شاخص بهای تولیدکننده) نیز از 37.3 درصد در فروردین ماه 1402 روند نزولی به خود گرفت و با کاهش 4.8 واحد درصدی، در پایان اسفندماه سال 1402 به 32.6 درصد رسید.

نرخ تورم سالانه تولیدکننده در پایان شهریور ماه سال 1400 به رقم بی‌سابقه 82.6 درصدی رسیده بود و رقم 32.6 درصدی آن در پایان سال 1402 حاکی از کاهش حدود 50 واحد درصدی نسبت به ماه‌های پایانی دولت دوازدهم است.

 
تورم تولیدکننده یک شاخص پیش‌نگر برای تورم مصرف‌کننده بشمار می‌رود؛ چرا که تحولات تورم تولیدکننده با یک وقفه زمانی اثرات خود را در تورم مصرف کننده نشان می‌دهد (در واقع افزایش هزینه تولیدکننده پس از رسیدن تولیدات به مرحله مصرف خود را در افزایش قیمت‌ کالاها و خدمات مصرفی نشان می‌دهد). بنابراین کاهش مستمر تورم تولیدکننده طی چندین ماه در نهایت به کاهش بیشتر تورم مصرف‌کننده منتهی خواهد شد.

با توجه به اهداف و برنامه‌های بانک مرکزی در سال 1403 و تاکید بر تداوم اجرای سیاست تثبیت اقتصادی و هدگذاری برای کاهش نرخ رشد نقدینگی، بنظر می‌رسد در سال 1403 شاهد تداوم بهبود متغیرهای اقتصادی از جمله کاهش تورم تولیدکننده و مصرف‌کننده باشیم.

انتهای پیام/

دیگر خبرها

  • کنکور؛ سال‌به‌سال خلوت‌تر از پارسال!
  • کاهش ۱۶.۲ واحد درصدی تورم تولیدکننده در سال ۱۴۰۲+نمودار
  • میزان تبادل برق در بورس انرژی به ۶۰ درصد می‌رسد
  • مردم چقدر از وضعیت سلامت خود رضایت دارند؟
  • افزایش ۲۳ درصدی صادرات گاز روسیه به اروپا
  • افزایش ۴۹ درصدی درآمد گمرکات هرمزگان
  • کاهش دمای هوا در زنجان
  • امسال نیازی به واردات گندم نداریم
  • این کشور اروپایی بالاترین نرخ تورم را ثبت کرد
  • افزایش مخاطبان رسانه ملی