به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، محبوبه همسر شهید مدافع حرم محمد بلباسی زنی که از سال ۹۵ تا کنون ۴ فرزند به یادگار مانده همسرش را تنها بزرگ کرده. همسری که هنوزم که هنوز است خاک خان طومان سوریه را رها نکرده و پیکرش مفقود الاثر است.

وقتی از او خواستم مانند دیگر خانواده شهدای مدافع حرم اگر دیداری با حاج قاسم داشته را برایمان روایت کند.

آهی از عمق جان می‌کشد و می‌گوید: «خواهرجان من جا ماندم. زینبم تب داشت و نتوانستم به دیدار این مرد بزرگ بروم. اما بعد از شهادتش مهمان خانه شان شدیم.» محبوبه خانم از دوستی اش با زینب دختر حاج قاسم می‌گوید و خاطره فردای شهادت را اینگونه روایت می‌کند:

این جهان پر است از ساعت‌ها و ثانیه‌های وهم آلود، ساعت‌ها و ثانیه‌هایی که تو فقط در آن معلقی و هیچ اراده‌ای در آن نداری. بعضی از ساعت‌ها و دقیقه‌ها و ثانیه‌ها از آن زمان‌های لعنتی است.

سرسخت و بی رحم! به در و دیوار هم بزنی نمی‌توانی درستش کنی. دلتنگ می‌شوی و احساس غربت می‌کنی بی آنکه دلیلش را بدانی. می‌خواهی بمیری، ولی نمی‌میری! ناخودآگاه اشکت سرازیر میشود زیر لب با خودت میگویی "خدا به خیر کنه"!

بیشتربخوانید

اتفاق جالبی که سر نماز «حاج قاسم» رخ داد دلتنگی سوزناک مادر شهید مدافع حرم + فیلم

آن شب را با تمام کابوس هایش به صبح رساندم، موقع نماز صبح زینب با نق و نق بیدار شد بغلش کردم و خواباندمش. صبح جمعه بود دلم برای زمزمه‌های این الحسن و این الحسین تنگ شده بود.

بعد از مدت‌ها نشستم سر دعا خواندن، رسیدم به «این الطالب بدم المقتول بکربلا؟» هی از اول خواندم، دوباره خواندم، سه بار خواندم؛ این الطالب بدم المقتول بکربلا...

اشک نمی‌گذاشت کلمه‌ها را خوب ببینم، مدام این عبارت‌ها را تکرار کردم: «آقا پس کی می‌خواهی بیایی انتقام مادرت را بگیری؟ انتقام شهدای کربلا را بگیری؟ انتقام بابای زینب و بگیری...»

دوباره زینب بیدار شد، چشم هایش را می‌مالید و شروع کرد به گریه کردن. موهایش ژولیده روی صورتش ریخته بود عروسکش را توی بغلش فشار میداد. روی پاهایم خواباندمش و تکانش میدادم، سراغ گوشی ام رفتم. توی اینستاگرام پستی نظرم را جلب کرد: انا لله و انا الیه راجعون. کپشن اش چقدر آشنا بود،‌ای برادر عرب که تو به دنبال منی و من به دنبال تو. اگر مرا شهید کنی شفاعتت می‌کنم.

یعنی چه؟ دلم نمی‌خواهد ادامه‌ی متن را بخوانم، دلم میخواهد گوشی را کنار بگذارم و تا ظهر بخوابم اصلا انگار که چیزی ندیدم و چیزی نشده ام. اما تماس‌های مکرر و پیام‌های مداوم...

یک بار هم قبلا از همین فضای مجازی بی رحم زخم خورده بودم، اصلا بی رحمانه‌ترین حالتی که انسان میتواند یک خبری را بشنود. روضه هم که می‌خوانند اول با اشاره و گریز سراغ مقتل می‌روند.

نه اینکه مستقیم بروند بر سر گودال. بگذریم...

تلویزیون را که‌روشن‌کردم حسن بیدار شده بود، شبکه خبر از اصابت موشک آمریکایی به ماشین حاج‌قاسم و ابومهدی می‌گفت!

سوال‌های ممتد حسن و سکوت مطلق من...

نشستیم و‌نشستیم و تماشا کردیم، حرفی نبود، پیکر‌های اربا اربا و مردمانی که بازهم کینه‌ی علی را داشتند!

به خودم آمدم یقه‌ای از اشک خیس شده. همه از انتقامی سخت صحبت می‌کردند. یاد دعای ندبه‌ی صبحم افتادم. دو روز گذشت (و شاید نگذشت! اصلا راستش را بخواهی بعد از مصیبت، زمان نمی‌گذرد، همان زمان لعنتی که خود را کوک می‌کند برای تیک نخوردن...)

زمستان سال قبل بود که حاجی برای دیدار با خانواده‌های شهدا به مازندران آمده بود؛ و من مثل همیشه جامانده! زینب تب داشت و من نتوانستم بروم. خب مادر بودم. مثل الان. با حاجی حرف میزنم عکسش را می‌بینم و حرف می‌زنم نمیدانم چقدر باید بگذرد تا از حسرت ندیدنت کم شود.

حالا هم مادر هستم. بچه‌ها امتحان دارند هوا سرد سرد سرد است. زینب هنوز کوچک است.

این بار هم جامانده ام و نمیتوانم بدرقه ات کنم. شب را با همین حال گذراندم نفهمیدم کی خوابم برد. بعد نماز صبح به گوشی ام پیام آمد مریم بود همسر شهید حاجی زاده: «محبوب می‌خوایم الان راه بیفتیم بریم تهران خونه حاجی زود آماده شو.»

شوکه شده بودم. مثل برق از جا پریدم آماده شدم بچه‌ها را سر و سامان دادم و گذاشتم بمانند که صبح به خانه‌ی عمویشان بروند، زینب را هم گذاشتم بماند...

راهی تهران شدیم، با مریم و همسر و پسر شهید ولایی. جاده‌ی هراز یخبندان بود. آرام آرام برف می‌آمد روی شیشه‌ی بخار کرده با انگشتانم شعر می‌نوشتم: «من خود به چشم خویشتن...»

مریم خیره به گوشی اش بود گفت محبوب این و ببین، یک دست نوشته بود: "دختر عزیز و خوبم!

همانطور که شهید تو را انتخاب کرد امیدوارم خدا هم در عرش اعلی انتخابت کند. دخترم دعایم کن.

گفت حاجی بچه‌ها رو بغل کرد و گفت من بچه‌های شهدایی که شهید شدن (مکث کرد و گفت) نه ما باعث شهادتشون شدیم و که می‌بینم شرمنده میشم. من و حلال کنین.

مریم گفت و بغض هر دوتایمان ترکید. نه داغمان کم میشد نه بغض شکسته‌ای سبکمان میکرد؛ پسر شهید ولایی انگشترش را از دستش در آورد و گفت من که رفتم پیش حاجی بدون اینکه حرفی بزنم خود حاجی انگشترش و داد به من. دانه دانه خاطراتشان را مرور میکردند؛ و میان تمامی این خاطره‌ها من نبودم! بگذریم... بالاخره رسیدیم.

خانه‌ای قدیمی و وسایلی قدیمی تر، اما روح‌انگیز! در و دیواری که پر از عکس‌های شهدا بود. همسر حاجی که آرام نشسته بود و خروشش درونی بود، وقتی دور خانم حاجی جمع شدیم و اشک هایمان را دید مدام قربان صدقه مان رفت. گفت: «اگر حاجی براتون کم کاری کرد بر من ببخشید!»

انگار زن و شوهر از یک روح بلند مشترک برخوردار بودند؛ و من نمیدانم کدام کم کاری بود؟ مردی که از وقتی نبودیم برای ما جنگید و وقتی بودیم همرزم همسرهایمان بود و وقتی آن‌ها رفتند نورِ امید ما!

و کدام کم کاری که مرهم بود و مانند خیلی‌ها زخم نبود...

زینب دختر حاجی وارد اتاق شد و ما را در آغوش گرفت و گفت: «خودم نوکر بچه هاتون هستم پدرم اگه نیست، من هستم!»

با خودم گفتم: کاش پیکرت این طور نامرتب نبود تا همسرت بعد از سال‌ها یک دل سیر تو را تماشا کند.

از آنجا که بیرون آمدیم دیگر برف نمی‌بارید. ولی سوز عجیبی داشت مریم و بقیه برای تشییع حاجی تهران می‌مانند، اما من باید برگردم سوار ماشین می‌شوم و به سمت شمال حرکت میکنم. حالا، اما آرامم و میدانم که این خود حاجی بود که مرا به خانه اش دعوت کرد.

دفتر و خودکارم را بر می‌دارم، این بار دارم برای تو می‌نویسم: تو را خدا خیلی وقت پیش انتخاب کرده بود. جای تو در عرش خیلی وقت پیش مشخص شده بود حاج قاسم!

پای تو مدت‌ها قبل وسط رمل‌های داغ جبهه‌های جنوب از زمین کنده شده بود. سال‌ها بعد مدام در سعی بودی، چه فرقی می‌کند. بین سعی صفا و مروه یا شام و عراق؟!

گویی این خواهر و برادر تو را به هم تعارف می‌کردند که روح مطهرت از دمشق پر بکشد یا عراق انگار خود خاتون تو را بدرقه کرد و حسین به استقبالت آمد و در آغوشت گرفت و زمانی که شعله ور بودی صدای غریب مادر از گوشه‌ای بلند شد...

بگذریم.. تو رویا شدی در خواب شیرین تمام دخترکان این منطقه...

منبع: فارس

انتهای پیام/

منبع: باشگاه خبرنگاران

کلیدواژه: حاج قاسم حاج قاسم سیلمانی سردار سلیمانی شهید مدافع حرم شهید محمد بلباسی مدافع حرم حاج قاسم بچه ها

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.yjc.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۸۴۷۷۶۰۲ را به همراه موضوع به آدرس info@khabarban.com ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

مخاطرات یک قرارداد؛ آیا شگرد چین برای تصاحب بنادر دنیا در قرارداد ۲۵ ساله ایران تکرار می‌شود؟

اظهارات احمدی‌نژاد درباره شجریان، حبیب، معین، افتخاری، شادمهر، یگانه و هیچکس: ترانه «تفنگ‌‌‌ات را زمین بگذار» آرمان من است/ قانونی برای ممنوعیت آواز زنان نداریم

اولین حقوق نمایندگان مجلس یازدهم واریز شد؛ ۲۳۱ میلیون در یک ماه

حمله شبانه کشتی‌های چینی ‌به ‌‌ذخایر خلیج فارس

گام های استوار بانوان یزدی برای حضور در حوزه های مختلف اقتصادی

خبر بعدی:

کمترین زمان برای درمان معتاد متجاهر ۲ سال است/ ماجرای گل خریدن حاج قاسم در قائمشهر

مومنی دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر با حضور در استودیوی برنامه دستخط به موضوعات مختلفی پرداخت.

به گزارش خبرگزاری فارس، اسکندر مومنی دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور جمعه این هفته (۲۰ تیرماه) میهمان برنامه تلویزیونی «دست‌خط»بود. مومنی که پیش از این جانشین فرمانده نیروی انتظامی بوده، در این برنامه به بیان مسائلی همچون فعالیت باندهای بین‌المللی مواد مخدر، اقدامات مقابله‌ای ایران و خاطرات خود از این حوزه پرداخت.

می‌گویند معتادان کرونا نمی‌گیرند چه‌قدر درست است؟ (باخنده)

روزهای اولی که کرونا شیوع پیدا کرد محققین نسبت به این موضوع اطلاعات کمی داشتند به همین دلیل این شایعه پخش شد اما بعد از آن متوجه شدیم که قاچاقچیان بین المللی مواد مخدر این شایعات را پراکنده کردند. معتادان مستعدتر هستند و به دلیل مشکلاتی که این بیماری برای ریه ایجاد می‌کنند اگر فرد معتادی به کرونا مبتلا شود آسیب بیشتری می‌بینند.

اقداماتی هم با سازمان بهزیستی در ابتدای شیوع کرونا برای معتادان متجاهر انجام دادید.

از همان ابتدای شیوع کرونا یک ترسی ایجاد شد که معتادان متجاهر ناقل این بیماری هستند به همین دلیل در همان روز‌های ابتدای اسفندماه اعتباراتی برای این موضوع مشخص شد ۱۰۰ میلیارد ریال بودجه برای پیشگیری، کنترل و مراقبت معتادان در محل‌ها اختصاص داده شد و همین مسئله باعث کم بودن آمار ابتلا به کرونا در بین معتادان متجاهر شد و اقدامات موثری در طول این مدت برای معتادان خیابانی انجام شده است.

آیا این اقدامات فقط برای معتادان متجاهر بوده و یا برای معتادان ساکن در مراکز نیز این اقدامات صورت گرفته است؟

در مراکز نگهداری از معتادان احتمال ابتلا به کرونا کمتر بود چرا که از همان روز‌های اول وزارت بهداشت مصوب کرد که معتاد جدیدی در مراکز پذیرفته نشود. مجموعه این اقدامات که با سازمان بهزیستی انجام دادیم برای معتادان متجاهر بود.

آمار معتادان متجاهر در کشور چقدر است؟

بین ۶۰ هزار تا ۷۰ هزار معتاد متجاهر در کل کشور داریم و ۱۵ هزار نفر از این تعداد در تهران هستند. به تناسب جمعیت شهر‌ها؛ شهر مشهد و اصفهان بعد از تهران بیشترین آمار معتاد متجاهر را دارد، اما جمع شدن معتادان در شهر‌ها فصلی نیز است، در فصل سرما از نقاط سردسیر به نقاط گرمسیر منتقل می‌شوند. حتی استان‌هایی را داریم که به ندرت در آن معتاد متجاهر دیده شده، مانند تبریز. در خصوص کاهش آسیب اعتیاد دولت‌ها به تنهایی نمی‌توانند کاری انجام دهند و اکنون نیز در کشور ما می‌بینیم که صفر تا صد اقدامات در مراکز نگهداری از معتادان توسط سازمان‌های مردم‌نهاد انجام می‌شود و تبریز بیشترین مشارکت مردمی را در این خصوص دارد.

اما این را باید گفت که درمان اولیه اعتیاد و سم زدایی مهم است، بعد از آن باید آموزش‌های لازم به معتادان در مراکز داده شود تا یک حرفه‌ای را فرا گیرند و تولید داشته باشند و تولیدات خود را بتوانند بفروشند تا بعد از ترخیص از مرکز درمانی اعتماد به نفس داشته باشند و جامعه نیز آن‌ها را بپذیرند.

جایی گفته‌اید ۳ هزار سازمان مردم نهاد در حوزه اعتیاد کم است دلیل این حرف شما چه بوده است؟

درخصوص سازمان‌های مردم‌نهاد هم کیفیت مهم است هم کمیت. در بعضی از مراکز بیشترین پذیرش و در بعضی کمتر پذیرش داریم. اما باید این را گفت که نقش دولت در حوزه درمان اعتیاد باید کمتر شود و بیشتر نقش نظارتی داشته باشد سایر کار‌ها را مردم باید انجام دهد در ایام کرونا دیدیم که استفاده از ظرفیت‌های مردمی چقدر جواب بود و این کمک‌های مومنانه با حضور مردم شکل گرفت ظرفیت بالایی در این خصوص داریم.

برخی انتقاد دارند که چرا این‌قدر معتاد متجاهر در سطح شهر دیده می‌شوند. هرچند می‌دانیم ساماندهی معتادان متجاهر کار راحتی نیست.

از اواخر سال ۹۷ که موضوع ساماندهی معتادان متجاهر آغاز شد با همکاری نیروی انتظامی، سپاه پاسداران، بسیج و بهزیستی ظرفیت خوبی برای جمع‌آوری معتادان متجاهر فراهم شد و ظرفیت ما برای نگهداری معتادان از ۷هزار به ۱۶هزار رسید. اما با شیوع کرونا مصوب شد که هیچ معتاد متجاهر از سطح شهر جمع‌آوری نشود به همین دلیل معتادی جمع نشد و آن‌هایی هم که در مراکز بودند به دلیل به پایان رسیدن مدت ۶ ماهه آن‌ها از مرکز ترخیص شدند. ما در همین خصوص یعنی مدت نگهداری معتادان در مراکز با محدودیت قانونی مواجهه هستیم که همین محدودیت قانونی باعث به هدر رفتن سرمایه شده است. قانون می‌گوید یک تا ۳ ماه می‌توانیم معتادان را در مرکز نگهداری کنیم و در شرایط خاص فقط سه ماه اضافه شود. ۶ ماه زمان کافی برای درمان معتاد متجاهر نیست، چرا که معتاد متجاهر به معنی این است کسی که بار‌ها مراجعه کرده و درمان نشده، خانواده و جامعه او را طرد کرده است. حالا ۳ ماه به مدت کافی برای درمان این افراد است؟ کمترین زمان برای درمان معتاد متجاهر ۲ سال است و این دور ریختن سرمایه است که ما کاری را نیمه تمام رها کنیم. هرچند که با مجلس گذشته در این خصوص به جایی رسیدیم و در کمیسیون‌های مجلس این موضوع بررسی شد اما متاسفانه به موضوع کرونا برخوردیم و از مجلس جدید می‌خواهیم که این موضوع را بررسی کند.

شما گفتید که در دهه ۶۰ افزایش آمار معتادان را نداشتیم به نظر شما قوت برخورد در آن دوره باعث جلوگیری از رشد اعتیاد در جامعه شده بود؟ می‌دانید که رهبر انقلاب در خصوص آسیب‌های اجتماعی به خصوص اعتیاد چقدر تاکید دارند.

در دهه شصت تنها برخورد نبود آن زمان یک فضای همیاری، نوع دوستی و معنوی ایجاد شده بود و یک فضای فرهنگی شکل گرفته بود که همه این‌ها دست به دست هم دادند که ما در تمام دهه ها به جز دهه ۶۰ شاهد افزایش مواد مخدر در بین افراد جامعه باشیم.

در سال ۹۸ رکورد زدید و بالاترین کشفیات مواد مخدر را داشتید.

بله در سال ۹۸، ۹۵۰ تن کشفیات مواد مخدر داشتیم و نماینده دفتر مقابله با جرم سازمان ملل نیز در سخنرانی خود را رسما اعلام کرد که ایران بالاترین کشف در حوزه تریاک، هروئین و مرفین داشته است تعداد شهدا ۵۶ درصد و تعداد جانبازان ۶۷ درصد کاهش پیدا کرده است همچنین افزایش تلفات قاچاقچیان را داشتیم. همواره تمرکزمان بر باند‌های بزرگ، مرز‌های شرقی و اقدامات اطلاعاتی بوده است. ۷۴ درصد اقدامات ما در حوزه اقدامات اطلاعاتی بوده و ۷۶ درصد کشفیات ما در استان‌های شرق و حاشیه شرق بوده است.

اگر فروردین ۹۸ و ۹۹ را که مقایسه کنید می‌بینیم که کشفیات ۱۰۰ درصدی مواد مخدر داشتیم البته به جز کشف شیشه چرا که یکی از موادی است که تولید آن پیچیده بوده و نیاز به پیش ساخت های مختلفی دارد. از سال ۹۷ تعداد کارگاه‌های تولید شیشه در افغانستان و میزان ورود پیش ساخت‌های لازم برای ساخت شیشه به این کشور افزایش پیدا کرد و ورود شیشه از مرز‌های شرقی ایران و اروپا افزایش پیدا کرد، اما با اقدامات اطلاعاتی و عملیاتی در افغانستان توانستیم کمتر کنیم و به همین دلیل اوایل ۹۸ و اواخر ۹۸ نیز کاهش تولید شیشه را شاهد بودیم.

اقدامات عملیات برون مرزی هم در خصوص کشف مواد مخدر دارید؟

تمرکز ما بر تعاملات است و یک همکاری اطلاعاتی_عملیاتی با سایر کشور‌ها داریم. چرا که اقدامات اطلاعاتی همواره نتیجه بخش بوده است به عنوان نمونه مدتی پیش باندی را کشف کردیم که ۶۰۰ تن هروئین خالص را قصد داشت به کشور اروپایی ارسال کند، اما با اقدامات اطلاعاتی توانستیم اطلاعات لازم را به دست آوریم و با سفیر این کشور این اطلاعات را در میان گذاشتیم و خود این کشور مانع ورود این مواد به کشورش شد. ما به خود این اجازه را نمی‌دهیم که مرز‌های کشورهای دیگر ورود و اقدامات عملیاتی انجام دهیم. مراقبت از مرز‌ها باید دوطرفه باشد چراکه این‌طور نتیجه خواهد داشت.

۴ هزار شهید و ۱۲ هزار جانباز و این راه دادید...

بله سرمایه‌های عظیمی را در این راه دادیم و هیچ کشوری به اندازه جمهوری اسلامی در این مسیر مبارزه نکرده است. با اینکه در سال ۹۸ بیشترین تمرکز ما بر اقدامات اطلاعاتی بوده، اما باز هم ۷ شهید و تعدادی جانباز را تقدیم کردیم چرا که فرقی برای ما ندارد جوان ایرانی یا غیر ایرانی بخواهد این ماده را مصرف کنند به عنوان نمونه مرفین در کشور ما مصرف نمی‌شود و ۱۰۰ درصد مصرف آن در کشور‌های اروپایی است، اما ما کشفیات مرفین نیز داشتیم.

شناسایی اموال قاچاقچیان به ۱۰۰ درصد رسیده است و به بنیان‌های اقتصادی آن‌ها ضربه زدید. این اموال کجا استفاده می‌شود؟

بعد از مصادره اموال قاچاقچیان دستگاه‌ها باید ثابت کنند که این اموال از راه قاچاق به دست آمده که به نظر ما این باید برعکس باشد و خود فرد باید ثابت کند که این اموال از راه قاچاق نیست وقتی ما می‌گوییم ضربه به بنیان‌های اقتصادی قاچاقچیان با این روش نتیجه نمی‌گیرد. ما باید به گونه‌ای با قاچاقچیان برخورد کنیم تا متنبه شده و دیگر به این کار باز نگردند همه تلاش ما این است.

قوه قضائیه در خصوص مبارزه با موادمخدر چه نقشی دارد؟

در مبارزه با موادمخدر یک اجماعی بین دستگاه‌های اجرایی، قضایی و پلیس است و در جلسه‌ای که در ستاد مبارزه با مواد مخدر با حضور رئیس جمهور به تصویب شد که آمار معتادان به روز اعلام شود. در شرایط فعلی وزارت بهداشت روزانه آمار مبتلایان به کرونا را اعلام می‌کند در حوزه اعتیاد هم باید این‌طور باشد.

در مصادره اموال قاچاقچیان سوء استفاده نشده است؟

در حوزه موادمخدر غیر از قاچاقچیان به ندرت و کمترین میزان سوء استفاده را داریم و درآمد حاصل از مصادره اموال قاچاقچیان هزینه‌ صرف مبارزه با مواد مخدر می‌شود. ۱ میلیارد دلار صرف نگهداری مرز‌ها و مبارزه‌ با موادمخدر می‌کنیم. یکی از مشکلات که در خصوص نگهداری از معتادان متجاهر داریم بیمه آنهاست و سازمان برنامه و بودجه ۵۰ میلیارد تومان بودجه اختصاص داده شد و عین این رقم را مجلس شورای اسلامی برای بیمه معتادان تصویب کرد.

جایی گفتید بیش از ۲ درصد دانش آموزان موادمخدر مصرف می‌کنند؟

این ۲ درصد آماری که اعلام شده به معنی آن نیست که از بین ۱۲. ۱۳ میلیون دانش آموز، ۲ درصد آنها مواد مصرف می‌کنند. ۲ درصد یک سن خاص، یعنی دانش آموزان دوره متوسطه دوم موادمخدر مصرف می‌کنند.

کلاس‌هایی برای دانش آموزان در مدرسه دارید.

طرح یاریگران زندگی یکی از مصوبه های ستاد مبارزه با مواد مخدر بود و در سال ۹۸ قرار بود ۲۰ هزار مدرسه پوشش دهیم، وزارت آموزش پرورش همکاری خیلی خوبی در این خصوص داشت و در سال ۹۸، ۱۲ هزار مدرسه تحت پوشش این طرح یاریگران قرار گرفت و در سایر مدارس به دلیل شیوع کرونا اجرا نشد اما امیدواریم برای سال جدید جبران شود.

۷۰ درصد زندانیان کشور به خاطر مواد مخدر است

بله. اعتیاد زمینه ایجاد بسیاری از آسیب‌هاست. ۵۵ درصد علت طلاق‌ها مواد مخدر است، به همین دلیل مقام معظم رهبری هم بر این موضوع تاکید داشتند. بسیاری از قتل‌های فجیع و جرائم خرد به دلیل مصرف مواد مخدر است خود این اعتیاد منشاء بسیاری از آسیب‌های اجتماعی دیگر است.

بین خانم‌ها و آقایون چه تفاوتی در حوزه مصرف اعتیاد وجود دارد؟

فراوانی خانم‌ها بسیار بسیار پائین است. حدود ۱۵۶ هزار از میان دو میلیون و ۸۰۰ هزار نفر، خانم معتاد داریم یعنی به نسبت خودشان، جمعیت کل کشور ۴/۵ درصد هستند. بله. به نسبت معتادین ۵/۵ درصد هستند، اما به نسبت خودشان ... یعنی جمعیت دانش آموزی را می‌گوییم به نسبت خودشان است، جمعیت دانشجویی را می‌گوییم به نسبت خودشان است، در خانم‌ها کمتر از نیم درصد جمعیت زنان است. یعنی ۳ دهم تا ۴ دهم درصد است. عدد مطلقش ۱۵۶ هزار نفر می‌شود.

در جایی گفته بودید مقاومت خانم‌ها در برابر پیشنهاد مصرف ۳ برابر است.

بله. مقاومت بیشتری دارند و به همین دلیل کمتر شیوع مصرف در بین خانم‌ها داریم. در مجموع فاصله خیلی زیاد است، ولی در سال‌های اخیر مخصوصاً یکی دو دهه گذشته قدری این بیشتر شده است.

فضای مجازی در حوزه گرایش به مصرف موادمخدر چه قدر تاثیر گذار است؟

سازمان ملل متحد از توزیع موادمخدر در فضای مجازی شکایت کرده و از کشور، انگلستان، آلمان، هلند و فرانسه را در این زمینه نام برده است. اما در کشور ما میزان رشد آن کمتر است چراکه پلیس فتا، پلیس مبارزه با مواد مخدر، دستگاه‌های اطلاعاتی نیز در این خصوص فعالیت می‌کنند به همین دلیل  آهنگ رشد آن در ایران کمتر بوده است.

آیا این قضیه نفوذی که همیشه حضرت آقا هشدار می‌دهند ممکن است در این زمینه هم دامنگیر ما شده باشد و افراد نفوذی در حاکمیت برای تسهیل قاچاقچیان مواد مخدر نفوذ کرده باشند؟

اینکه بخش‌هایی دست در کار داشته باشند که مواد مخدر بیاید و برود و آن‌ها دخالت داشته باشد، صادقانه به مردم می‌گویم بسیار بسیار نادر است. ممکن است فردی در یک جایی سوءاستفاده کند، ولی بلافاصله با او برخورد می‌شود، ولی اینکه بگوئیم یک سازماندهی وجود دارد، نهادینه شده است و بخشی از دستگاه‌ها این کار را می‌کنند واقعا اینطور نیست. ممکن است فردی از موقعیت خود در یک جا سوءاستفاده کند که بلافاصله برخورد می‌شود و نمونه‌هایی را داشتیم که برخورد هم شد، ولی آنچیزی که مدنظر است و گاهاً بیان می‌شود وجود ندارد.

فیلم متری شیش و نیم را پسندیدید؟

اینکه ما انتظار داشته باشیم فیلمساز از دریچه نگاه ما به جامعه نگاه کند، قطعاً این انتظار درستی نیست. آن محصولی هم که بیرون می آید ممکن است با واقعیت مرتبط نباشد. در مجموع این فیلم به اعتقاد من فیلم خوبی بود. واقعیت ها را نشان داده، ولی بدین معنا نیست که تمام اجزاء عین نظرات ما باشد.

حاج قاسم سلیمانی آخرین سوال ما باشد.

سردار سلیمانی انصافاً یک مکتبی ایجاد کرد. برخی از تئوری‌پردازان یک مطلبی می‌نویسند، مکتب و تئوری را می‌نویسند که عده دیگری آن را ایجاد کنند. آقای سردار سلیمانی با رفتار و عمل خود، یک مکتبی ایجاد کرد. این هم فقط برای چند سال اخیر نبود که بگوئیم مطرح شد و در رسانه‌ها برجسته شد.

یکی از فرماندهان مسجد ما، از فرماندهان گردان لشگر ثارالله بود. بچه‌های مسجد و همسایه ما بودند، ولی در لشگر ثارالله خدمت می‌کردند و همانجا در لشگر ثارالله رفتند، فرمانده گردان کرمان بودند. فکر کنم حدوداً ۲۰ و خرده‌ای سال پیش بود. در اواسط دهه ۷۰ از سردار سلیمانی دعوت شد که آنجا برای سخنرانی بیایند، یادواره شهدا بود، هنوز خاطره آن مسجد و آن محله در قائمشهر هست. شهید احسانی فرمانده گردان لشگر ثارالله بودند. ما با هم حرکت کردیم برای مراسم برویم. قبل از آن خواستیم منزل شهید احسانی برویم و بعد وارد مراسم شویم. گفتیم می‌رویم یک دسته گلی بگیریم. ایشان با لباس فرم و درجه بودند. گفتیم شما بنشینید و ما گل را تهیه می‌کنیم. قبول نکردند و گفتند باید خودم این کار را انجام دهم. از ماشین پیاده شد. کنار گلفروشی مغازه‌ای بود که ایشان سربازی رفته بود. سردار را نمی‌شناخت، ولی می‌دانست درجه سرتیپ تمامی درجه خیلی بالایی است و گفت با این جوانی، این درجه را گرفته است خیلی رشادت داشته است. گفتند چرا اجازه دادید خودش برای خرید گل بیاید؟ گفتیم قبول نکرد و خواست کار را خودش انجام دهد.

این برای ۲۰ سال پیش حاج قاسم است.

بله. برای بیشتر از ۲۰ سال پیش است. برای سال ۷۵-۷۴ است. حاضر نشد، کار او را دیگری انجام دهد. حتی جوان گلفروش گفت چرا اجازه دادید این فرد با این درجه برای خرید گل بیاید؟ یعنی شهید سلیمانی با رفتار خودش مکتب ساخت.

و شهادت ایشان را صبح جمعه که شنیدید باور کردید؟

خیلی سخت بود. صبح جمعه برای نماز بیدار شدم که معمولاً جمعه‌ها بعد از نماز می‌خوابم. یک استراحتی می‌کنم و همین طور تلفن را کنترل می‌کردم. پیامک‌ها را معمولاً جمعه‌ها نگاه نمی‌کنم و بعد که بیدار شدم نگاه می‌کنم. همان زمان بعد از نماز تلفن را کنترل کردم دیدم دو پیامک از جای موثق آمده بود که شنیدم ایشان به شهادت رسید. من نشستم و تلویزیون نگاه کردم و بسیار متاثر شدم. برای همه ایران غیرقابل باور بود.

انتهای پیام/

دیگر خبرها

 • شایعه معتادان کرونا نمی‌گیرند، کذب است/ ماجرای گل خریدن حاج قاسم در قائمشهر
 • من بچه‌ها را سرگرم می‌کنم تا شما راحت‌تر به کار‌ها و صحبت‌های‌تان برسید
 • تصویری دیده نشده از لحظه وداع سردار شهید حاج قاسم سلیمانی
 • تهران باید ۲ هفته تعطیل شود/ عملیات حاج قاسم در دل غرب/ مد جدید خواستگاری/ دوره شما گذشت آقای احمدی‌نژاد
 • اهدای جهیزیه به خانواده شهدای مدافع حرم در دمشق
 • کمترین زمان برای درمان معتاد متجاهر ۲ سال است/ ماجرای دسته گل خریدن حاج قاسم در قائمشهر
 • با یک کلیک زائر مزار شهید حاج قاسم سلیمانی شوید+لینک
 • تصویری دیده نشده از لحظه وداع سردار شهید حاج قاسم سلیمانی با همرزمانش
 • پیکر شهید مدافع حرم ورامینی «قاسم ابراهیمی» به میهن بازگشت
 • مواضع کشور‌های مختلف درباره ترور شهید سلیمانی
 • صداوسیمای استان درد و رنج مردم از وضعیت بازار را منعکس کند/مردم از وضعیت بازار ناامن هستند
 • مدافع حرم «ابراهیم اسمی» به یاران شهیدش پیوست+عکس
 • مواضع کشور‌های مختلف درباره ترور شهید سلیمانی در جلسه سازمان ملل چه بود؟ + اینفوگرافیک
 • «کاش برگردی» نگاهی به زندگی نامه شهید مدافع حرم «زکریا شیری»
 • «ابراهیم اسمی» رزمنده مدافع حرم، به یاران شهیدش پیوست
 • «ابراهیم اسمی»رزمنده مدافع حرم، به یاران شهیدش پیوست
 • ابراز دلتنگی کارشناس مسائل بین‌الملل برای شهید سلیمانی
 • غم دنیا نتواند به زمینش بزند؛ پرچمی را که غم عشق تو بالا ببرد
 • لقب حاج قاسم سلیمانی به شهید زنده حاج علی فضلی چه بود؟ + فیلم