کشورهای شرق آسیا در شرایط قیمت پایین نفت توانستند از فرصت استفاده کنند و واردات را افزایش داده تا ذخایر نفتی‌شان را پر کنند، از سوی دیگر کشورهایی مثل نروژ، برزیل و گویان از توافق اوپک سوءاستفاده کردند تا تولید خود را افزایش دهند.

 

همایون فلکشاهی درباره شرایط ترمیم قیمت نفت اظهار داشت: اوایل سال 1399 به علت عدم تعادل در بازار نفت قیمت‌ها کاهش شدید و قابل توجهی داشتند.

این اتفاق در آمریکا به پدیده بی‌سابقه‌ای رسید، به طوریکه قیمت‌ها برای چند ساعت به منفی 40 دلار رسیدند. اما از آن زمان تاکنون بازار نفت به شرایط بهبود بازگشته و قیمت‌های کنونی برای تعادل بازار انرژی منطقی‌تر به نظر می‌آیند.

 

دلایل بهبود نسبی بازار

 

وی ادامه داد: دلایل این بهبود را می‌توان به پایان دادن قرنطینه در بزرگترین اقتصاد جهان از جمله ایالت‌متحده، اروپا و هند و همچنین توافق اوپک‌پلاس برای کاهش دادن 10 میلیون بشکه در روز مرتبط دانست. اما از طرف دیگر کشورهای شرق آسیا در شرایط قیمت پایین نفت توانستند از فرصت استفاده کنند و واردات را افزایش داده تا ذخایر نفتی‌شان را پر کنند. به عنوان مثال چین با وارد کردن 10 میلیون و 600 هزار بشکه در روز از طریق دریا رکورد واردات نفت از طریق دریا را در ماه می شکست.

 

آیا رسیدن به نفت 100 دلاری نزدیک است؟

 

تحلیلگر موسسه بین‌المللی موسسه کپلر در ارزیابی رسیدن نفت به قیمت 100 دلاری گفت: به نظر بنده هنوز زود است که به نفت 100 دلاری اشاره کنیم زیرا تقاضای نفت در جهان هنوز بهبودی کامل نیافته است و امکان اینکه چند سال طول بکشد تا به سطح قبل از کرونا برسد، زیاد است. در حال حاضر تقاضای بنزین و گازوئیل در کشورهای غرب اروپا هنوز حدود 30 درصد از زمان قبل کرونا کمتر است.

 

وی افزود: یک نشانه ضعیف بودن تقاضا در سطح ذخایر نفتی دنیا حجم نفتی است که در خشکی و نفتکش‌ها ذخیره شده است اگر کل ذخایر خشکی و دریایی ماه جون را در نظر بگیریم هر روز حدود دو میلیون بشکه در  اضافه شده است. این به این معنا است که تقاضا نفت هنوز نسبتا ضعیف است. اما به هر حال بازار نفت یک بازار تعادلی است، اگر سرمایه‌گذاری در حوضه اکتشاف و تولید نفت در طولانی‌مدت به اندازه کافی نباشد، می‌توانیم دوباره انتظار نفت 100 دلاری را داشته باشیم، اما از سوی دیگر بخش نفت شیل آمریکا بدنبال این است که چاه‌های جدید که حدود 5000 حلقه است تکمیل کند، این کار اثر قابل توجهی روی عرضه نفت خواهد گذاشت و انتظار نفت 100 دلاری را دورتر خواهد برد.

 

شیل می‌ماند یا می‌رود؟

 

فلکشاهی درباره احتمال خروج نفت شیل از دور تولید گفت: در کوتاه‌مدت تولید نفت شیل کاهش شدیدی پیدا کرده و در کل تولید آمریکا حدود دو میلیون بشکه نفت در روز کم شده است، اما شرکت‌های شیل از دور تولید خارج نمی‌شوند زیرا حدود 5000 چاه حفر شده اما تکمیل نشده در اختیار دارند و می‌توانند با تکمیل کردن این چاه‌ها به تولیدشان اضافه کنند. امسال برای اولین بار تعداد چاه‌های تکمیل‌نشده در بهار افزایش پیدا کرده است، برای تکمیل کردن این چاه‌ها نیاز به تکنولوژی و هزینه بالایی است که این هزینه قیمت نفت 25 دلار پوشش داده می‌شود.

 

وی خاطرنشان کرد: دلیل این که شرکت‌های شیل این چاه‌ها را تکمیل نمی‌کنند به افت سریع تولید مربوط است، تولید یک چاه نفت شیل بعد از 6 ماه کاهش گسترده‌ای پیدا می‌کند و به همین دلیل شرکت‌های شیل منتظر بهترین موقع هستند تا این چاه‌ها را تکمیل و تولید را افزایش دهند. نکته دیگه هم این است که به علت افت فعالیت شرکت‌های خدمات نفت هزینه خدمات نفتی احتمالا کاهش قابل توجهی خوهد داشت و این به معنای هزینه کمتر برای شرکت‌های شیل آمریکا است. موضوع دیگه به وضعیت بدهی این شرکت‌ها مربوط است، همچنین دولت ترامپ و بانک‌مرکزی آمریکا چندین بار گفته‌اند که حاضر هستند از شرکت‌های شیل حمایت مالی داشته و مخصوصا هزینه بدهی‌شان را کاهش دهند.

 

توافق تولیدکنندگان اصلی و سوء استفاده کوچکترهایِ بازار

 

این کارشناس حوزه انرژی در ادامه درباره توافق اوپک و اوپک‌پلاس و تاثیر آن بر بهبود اوضاع نفت بیان کرد: کشورهای عضو اوپک‌پلاس چاره‌ای جز کاهش شدید تولید را نداشتند. یکی از این دلایل این است که تحریم‌های آمریکا علیه ایران و ونزوئلا تا حدی اثر داشته و دیگر نمی‌توان انتظار داشت که تولید این دو کشور پایین‌تر بیایید. در دوره‌های قبل توافق اوپک کشورهای عضو می‌توانستند به توافق پایبند نباشند، اما این‌بار چاره‌ای جز کاهش تولید نبود. با اینکه این توافق و عملکرد یکی از راه‌حل اصلی بهبود بازار نفت محسوب می‌شود یک تصمیم پرریسک نیز است. کشورهایی مثل نروژ، برزیل و گویانا از توافق اوپک سوءاستفاده کردند تا تولید خود را افزایش دهند. در ماه‌های اخیر صادرات نروژ به بالاترین میزان خود در تاریخ نفت این کشور  و به حدود یک میلیون و 300 هزار بشکه در روز رسیده است. فراتر از این موضوع هدف گرفتن سهم بازار اوپک به ویژه شرق آسیا است. صادرات نفت نروژ به چین به 400 هزار بشکه در روز رسیده در حالی که این کشور در شرایط عادی هیچوقت نفتی به چین صادر نکرده است.

 

واکسن کرونا نفت را هم درمان می‌کند

 

وی درباره روند بازگشت تقاضا به شرایط قبل از توافق کاهش تولید اظهار داشت: تنها کشف یک واکسن و پایان شیوع کرونا می‌تواند بازار را به شرایط قبلی برگرداند. اگر یک واکسن ضدویروس کرونا ساخته و در اکثر نقاط دنیا توزیع شود بازار نفت کم و بیش به شرایط قبلی خوهد رسید، در غیر این صورت با تغییرات اساسی بازار مواجه خواهیم شد.

 

فلکشاهی یادآور شد: تغییر در رفتارهای مردمی در جهان نیز می‌تواند ساختار بازار را عوض کند. مثلا مردم از خودرو خصوصی بیشتر استفاده کنند، یا اینکه تقاضای بنزین خودرو از زمان قبل بالاتر باشد، این تغییرات ساختاری می‌تواند عواقب همیشگی بر بازار نفت بگذارد و به پایه قیمت‌های نفت سنگین و سبک صدمه بزند. همچنین طرح عملیاتی پالایشگاه‌ها می‌تواند تغییرات مهمی پیدا کند. بحران کنونی می‌تواند برای دولت‌هایی که توانایی دارند فرصتی برای پیاده‌سازی کمک دولتی برای خرید خودروهای با سوخت پاک‌تر ایجاد کند. در کل به نظر می‌رسد بازار نفت بتواند در 2021 یا 2022 به تعادل برسد و در سال 2023 به کمبود تولید مواجه شویم. در هر حال این مسئله بستگی به رفتارهای اساسی مصرف نفت مردم، سیاست‌های دولت‌ها و سرمایه‌گذاری شرکت‌های نفتی در اکتشاف و تولید در سال‌های آینده دارد.

برچسب هاتقاضای نفت خبرگزاری کار ایران (ایلنا)

منبع: انرژی امروز

کلیدواژه: تقاضای نفت خبرگزاری کار ایران ایلنا آسیا اروپا انرژی امروز ایران بین الملل تحریم خبرگزاری بین المللی خبرگزاری داخلی خبرگزاری دانشجویان ایران ایسنا ریاست جمهوری سازمان های بین المللی سایتهای اینترنتی شرکت ملی نفت ایران NIOC شرکت های بین المللی مجلس شورای اسلامی نفت خام وزارت نفت وزارت نیرو شرکت های شیل نفت 100 دلاری بشکه در روز توافق اوپک چاه ها بازار نفت قیمت ها نفت شیل شرکت ها

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت energytoday.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت energytoday.ir بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۸۴۷۹۴۰۹ را به همراه موضوع به آدرس info@khabarban.com ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

تصاویر| این زن ۴۱ ساله، ۴۴ فرزند دارد

بخشنامه سازمان برنامه و بودجه به سود بازنشستگان

چرخش ایران به سمت شرق؛ ماجرای سند ۲۵ ساله همکاری ایران و چین چیست؟

انتقاد علی مطهری از نامه تند روسای کمیسیون‌های مجلس به روحانی: همین‌‌ها برای منهدم‌کردن برجام تلاش کردند| بسیاری از مشکلات بخاطر سیاست خارجی است| اکنون وقت انتقام نیست

بعضی کشورها باید تعطیلی‌های کرونا را برگردانند

خبر بعدی:

پیشنهاد باج ده‌ها میلیون دلاری دوست خاشقجی به بن سلمان

به گزارش الف به نقل از روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی٬ «عمر عبدالعزیز» منتقد برجسته نظام سعودی که از دوستان «جمال خاشقجی» روزنامه‌نگار منتقد سعودی که به دستور «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان در کنسولگری این کشور در ترکیه به طرز وحشتناکی ترور شد نیز هست٬ یک پیشنهاد معامله مالی در ازای آزادی اعضای خانواده‌اش ٬ به محمد بن‌سلمان ارائه کرد.

القدس العربی نوشت: عمر عبدالعزیز که اکنون مقیم کاناداست طی انتشار ویدئویی در سایت یوتیوب اعلام کرد که آگوست ۲۰۱۸ دولت سعودی دو برادر وی به نام‌های احمد و عبدالمجید و تعدادی از دوستانش را دستگیر و از طریق واسطه‌هایی به عمر اطلاع داده بود که فعالیت‌های رسانه‌ای و اظهار نظر در شبکه‌های اجتماعی را متوقف کند تا آنها تنها برادرانش را آزاد کنند.

به گزارش روزنامه القدس العربی٬ عمر عبدالعزیز در این ویدئو گفت که مقامات عربستان تلفن من را هک کرده بودند و می‌توانستند همه مکالماتم را ببینند٬ آنها برادرانم را مدتی آزاد و مجددا بازداشت می‌کردند و پس از آن ده‌ها نفر از دو سال قبل به خاطر من بازداشت شده‌اند؛ درحالی که هیچگونه گرایش یا فعالیت سیاسی ندارند.

طبق اطلاعات القدس العربی٬ وی افزود که بعد از این اتفاقات به سرم زد که با نظام سعودی برای آزادی برادران و دوستانم معامله کنم؛ به این صورت که در ازای آزادی هریک ۲ میلیون دلار بپردازم که در مجموع به ۲۰ میلیون دلار می‌رسد؛ همانطور که پیش از این مقامات عربستان پس از دریافت اموال بازداشت‌شدگان معروف هتل «ریتز کالتون» آنها را آزاد کردند.

این روزنامه افزود: دوست جمال خاشقجی ادامه داد که منابع می‌گویند ۳۰ هزار زندانی سیاسی در زندان‌های محمد بن سلمان هستند که اگر بخواهیم بهای آزادی آنها (باج) را به دولت عربستان بپردازیم هزینه‌اش از پروژه رویایی «نئوم» بن سلمان نیز فراتر می‌رود.

وی ابراز داشت که این اقدام دو فایده بزرگ برای نظام سعودی دارد: اول اینکه می‌تواند بحران اقتصادی خود را تا حد زیادی حل کند و دوم چهره خود را در جوامع بین‌المللی بهبود بخشد. به نوشته روزنامه مذکور٬ نام عمر عبدالعزیر پس از ماجرای ترور جمال خاشقجی بر سر زبان‌ها افتاد که مقامات سعودی با هک کردن تلفن همراه وی متوجه ارتباطش با خاشقجی شده و فهمیدند این دو قصد داشتند پروژه «زنبورهای الکترونیکی» را برای مقابله با «مگس های الکترونیکی» که محمد بن سلمان برای جاسوسی از مخالفانش راه‌اندازی کرده٬ اجرا کنند.

دیگر خبرها

 • پیر امریک اوبامیانگ و رسیدن به رکورد 50 گل در لیگ برتر انگلیس / ویدیو
 • حمیده عباسعلی: آرزویم رسیدن به مدال المپیک است
 • فسخ و فجور محمد بن سلمان برای رسیدن به قدرت
 • صرفه‌جویی ارزی ۹۵ هزار دلاری با تولیدات یک واحد فناور در خراسان رضوی
 • زادبوم: به بستن چاه‌های نفت نزدیک شدیم
 • «آقازاده» و رسیدن به رکوردی تازه در فیلیمو
 • بسیج مسیر رسیدن به توسعه را تسهیل می کند
 • افزایش ۴ دلاری قیمت طلا
 • پیام تبریک مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش به مناسبت فرا رسیدن ولادت حضرت ثامن الحجج علی بن موسی الرضا (ع)
 • پیام تبریک مدیعامل سازمان منطقه آزاد کیش به مناسبت فرا رسیدن ولادت حضرت ثامن الحجج علی بن موسی الرضا (ع)
 • «آقازاده» و رسیدن به رکوردی دست نیافتنی بر روی فیلیمو
 • لازمه رسیدن به مقام رضا صبر در برابر مشکلات است
 • عده ای رسیدن به منافع خود را در تعطیل کردن فوتبال می بینند / تست کرونا از کلیه اعضای تیم آلومینیوم گرفته می شود
 • بازی نفتی آمریکا با گاو شیرده/ سقوط واردات نفت خام ایالات متحده از عربستان
 • صادرات ۷ میلیون دلاری صنایع کوچک در اردبیل/ صادرات ۱۸ میلیون دلاری صنایع کوچک در سال گذشته
 • فشار بانک‌ها بر گلوی تولیدکنندگان نفت آمریکا بیشتر شد
 • رباعی‌های رضوی تقدیم به امام هشتم؛ چون آینه، حُسن عاقبت می‌خواهم
 • خبر فوق العاده برای پرسپولیسی ها ؛ توافق با این ستاره حاصل شد
 • مجموعه اشعاری از صغرا کیمیایی در «گلستان زندگی»