به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، دکتر مجید حسن قمی ضمن تشریح بیماری کبد چرب و با بیان اینکه  وجود مقادیر کمی چربی در کبد طبیعی است، گفت: اما اگر این میزان چربی بیش از ۵ تا ۱۰ درصد وزن کل کبد را به خود اختصاص دهد، فرد به بیماری کبد چرب دچار شده، به عبارت دیگر کبد چرب به حالتی از تجمع  چربی در سلول‌های کبدی اطلاق می‌شود که با التهاب کبد همراه است.

۷۰ درصد بیماران مبتلا به کبد چرب، چاقند

وی با بیان اینکه کبد چرب به دو شکل الکلی و غیرالکلی تقسیم می‌شود، اظهار کرد: این بیماری با برخی از اختلالات بالینی مانند دیابت، چاقی، رژیم‌های غیراصولی و سوء تغذیه در ارتباط است و با آنکه علل اصلی بروز کبد چرب ناشناخته است، ولی تعدادی از اختلالات بالینی معین به عنوان علل زمینه‌ای بروز این بیماری محسوب می‌شوند؛ به عنوان مثال حدود ۷۰ درصد بیماران مبتلا به کبد چرب چاق هستند.

قمی با بیان اینکه بیماری کبد چرب در ابتدا نشانه‌ خاصی ندارد ولی در صورت عدم رعایت و پیشروی این بیماری در کبد باعث سوءهاضمه می‌شود، اظهار کرد:‌ البته افراد غیرالکلی هم به دلایل مختلف از جمله چاقی، مصرف غذاهای آماده و غذاهای چرب، عدم فعالیت فیزیکی و مصرف مواد نامناسب غذایی ممکن است به این بیماری دچار شوند. همچنین گاهی به علت مصرف برخی داروها نیز این عارضه رخ داده و منجر به رسوب چربی در کبد می‌شود.

کبد چرب الکلی و غیرالکلی

این متخصص تغذیه، در توضیح کبد چرب غیرالکلی گفت: این بیماری زمانی رخ می‌دهد که کبد در شکستن چربی‌ها دچار مشکل شده و با تجمع چربی در بافت‌ کبدی، دچار کبد چرب می‌شود. این نوع کبد چرب زمانی مشخص می‌شود که تجمع چربی در کبد به ۱۰ درصد یا بیشتر از وزن کبد برسد. کبد چرب غیرالکلی نیز به چند دسته تقسیم شده و در شدیدترین مراحل باعث سیروز کبدی و در نهایت نارسایی کبدی می‌شود.

وی همچنین درباره کبد چرب الکلی گفت: این بیماری جزو اولین مرحله‌های بیماری‌های کبدی مربوط به الکل است. کبد با مصرف زیاد الکل صدمه دیده و قادر به شکستن چربی‌ها نیست و اگر فرد از مصرف الکل خودداری کند، این نوع کبد چرب کم‌کم درمان خواهد شد، اما در صورت ادامه مصرف الکل فرد ممکن است دچار سیروز کبدی شود.

وی درباره کبد چرب بارداری نیز گفت: هرچند این نوع از کبد چرب خیلی نادر است، با این حال اضافه وزن زیاد در هنگام بارداری و تجمع چربی می‌تواند خطراتی جدی هم برای مادر و هم برای جنین به همراه داشته باشد. این بیماری می‌تواند باعث نارسایی کبدی، نارسایی کلیه، عفونت شدید و یا خون‌ریزی شود. هرچند دلیل این بیماری کاملا شناخته نشده، اما پژوهشگران معتقدند این بیماری با هورمون‌های ترشح شده در این دوران مرتبط است. معمولا علایم این بیماری در سه ماه سوم رخ می‌دهد و با حالت تهوع، استفراغ، درد در قسمت بالایی سمت راست شکم، زردی و کسالت عمومی مادر باردار مشخص می‌شود. بنابراین، مادران باردار علاوه بر مراقبت در افزایش تدریجی و منطقی وزن در این دوران و بهره‌گیری از رژیم های مخصوص زمان بارداری و شیردهی می‌توانند آزمایش‌های لازم برای اطلاع از این بیماری را انجام دهند.

دسته بندی‌ مراحل کبد چرب

قمی با بیان اینکه بیماری کبد چرب مراحل مختلفی دارد و از گرید یک تا چهار تقسیم بندی می‌شود، گفت:  گرید یک این بیماری ساده‌ترین نوع کبد چرب است که دلیل آن خوردن مواد غذایی ناسالم، عادات زندگی نادرست، بی تحرکی و در یک کلام ناشی از زندگی ناسالم است و خوشبختانه با رعایت اصول تغذیه‌ای و افزایش فعالیت بدنی به راحتی درمان می‌شود.

وی ادامه داد: در گرید دو رسوب چربی در کبد بیشتر شده و بیماری کمی سخت‌تر و پیچیده‌تر می‌شود. این حالت از کبد چرب، رژیم غذایی خاص خود را دارد.

وی همچنین در توضیح گرید ۳ (فیبروز کبدی) گفت: در این مرحله آسیب و التهاب شدید کبد، افزایش چربی و اختلال آنزیم‌های کبدی باعث می‌شود تا فرد کم کم به درجات بالاتری از مشکلات کبدی برسد که به آن فیبروز کبدی گفته می‌شود. این مرحله از کبد چرب به لبه پرتگاه تشبیه می‌شود و فرد می‌تواند با رعایت اصول تغذیه‌ای و دریافت مشاوره تخصصی به سمت بهبودی گام بردارد و یا سبب پیشرفت بیماری، فیبروز یا گرفتگی و سخت شدن بافت کبد شود. در این وضعیت زخم‌ها و آسیب‌هایی در کبد دیده می‌شود و می‌تواند تا حد برگشت ناپذیری و دایمی شدن پیشرفت کند.

وی ادامه داد: در گرید چهار، سیروز کبدی اتفاق می‌افتد. سیروز حالتی است که در آن سلول‌های کبدی جای خود را به سلول‌های فیبروتیک یا زخم‌های متعددی می‌دهد که در واقع، شانس بسیار کمی برای بهبودی کبد وجود دارد. این جراحات کبدی در اکثر موارد در اثر مصرف بلند مدت الکل و عفونت‌های ویروسی بروز می‌کند.

مهمترین علل بروز کبد چرب

این متخصص تغذیه در ادامه با اشاره به برخی از مهمترین علل بروز کبد چرب، گفت: برخی از جراحی‌های شکم مانند برداشتن کیسه صفرا، برداشتن قسمتی از روده یا معده، مصرف بعضی از داروهای خاص مانند هورمون استروژن، کورتون استروئیدها، آمیودارون، تاموکسی فن والپروات سدیم نیز از علل زمینه‌ساز کبد چرب هستند. در کودکان نیز اختلالات مادرزادی شامل سوء جذب چربی‌ها، سیستیک فیبروزیس و بیماری ویلسون با کبد چرب همراه هستند.

وی گفت: بسیاری  از بیماری‌ها که برخی از کنار آنها به سادگی رد می‌شوند مانند افزایش چربی‌های بد یا کلسترول و تری گلیسیرید در خون، سندرم متابولیک، چاقی به ویژه هنگامی که چربی در شکم متمرکز است، سندرم تخمدان پلی کیستیک، دیابت نوع ۲، کم‌کاری تیروئید (hypothyroidism)، کم‌کاری غده هیپوفیز (hypopituitarism)، خطر ابتلا به بیماری کبد چرب غیرالکلی را افزایش می‌دهند. به طور کلی تبعیت از رژیم‌های غذایی نادرست و مصرف هر روزه غذاهای فست فودی (سوسیس، کالباس، سس، پیتزا)، استرس‌های شغلی و خانوادگی بلند مدت، مصرف داروهای بدون مشاوره با پزشکان متخصص، شیوه زندگی بی فعالیت و نادرست و تبعات آن از قبیل چاقی و اضافه وزن در ابتلا به کبد چرب در بین سنین مختلف دخیل است.

علائم مهم کبد چرب

نایب رییس انجمن تغذیه ایران با بیان اینکه خستگی، درد یا ناراحتی در قسمت فوقانی راست شکم برخی از علایم این بیماری است، ادامه داد: علائم و نشانه‌های احتمالی کبد چرب غیر الکلی و  سیروز کبدی شامل مواردی همچون  تورم شکمی (آسیت)، عروق خونی بزرگ شده دقیقاً زیر سطح پوست، بزرگ شدن طحال، قرمز شدن کف دست،  زردی پوست و چشم می‌شود.

راههای تشخیص کبد چرب

قمی با تاکید بر اینکه بسیاری از  مبتلایان دارای علامت خاصی نیستند و گاهی فرد از درد شکم در ناحیه بالای شکم در قسمت راست و احساس  پری  و خستگی شکایت می‌کند، اظهار کرد: گاهی در هنگام  بررسی‌های  آزمایشگاهی زمان استخدام افراد در سازمان‌ها و ارگان‌ها مشخص می ‌شود که آنزیم‌های کبدی افزایش یافته و بعد از آن بررسی‌های تخصصی برای کشف علل زمینه‌ای و بررسی سایر علل بیماری کبدی توسط پزشک متخصص انجام می‌شود.

وی ادامه داد: در این حالت پزشک متخصص آزمایش‌های لازم برای بررسی قند، چربی‌های خون و ویروس‌هایی که در بروز هپاتیت نقش دارند را درخواست می کند. بررسی‌های دیگری مانند سونوگرافی، فیبرو اسکن و حتی گاهی نمونه برداری از کبد نیز انجام می‌شود.

ساده‌ترین روش درمان

این متخصص تغذیه در خاتمه با بیان اینکه برای درمان و بهبود کبد چرب باید اختلالات زمینه‌ساز مورد بررسی قرار گیرد، اظهار کرد: اصلاح شیوه‌های نادرست زندگی، تبعیت از یک رژیم غذایی ویژه در راستای کاهش وزن منطقی و پرهیز از کاهش وزن‌های ناگهانی که بر اصول مصرف بیشتر سبزیجات و میوه‌جات دارای منابع غنی آنتی اکسیدان‌ها تاکید دارد و ورزش و فعالیت بدنی مداوم اثرات مفیدی بر روی درمان این بیماری دارد.

باید به یاد داشته باشید که  کاهش وزن تدریجی در افراد چاق توسط همه متخصصان توصیه می‌شود، ولی کاهش ناگهانی وزن، در تشدید این اختلال نقش خواهد داشت. در کبد چرب مقاومت به انسولین شایع بوده و داروهایی که مقاومت به انسولین را درمان می‌کنند توسط پزشکان متخصص توصیه می شوند تا علاوه بر اصلاح این اختلال، در بهبود آنزیم‌های کبدی نیز موثر باشند.

منبع: اقتصاد آنلاین

کلیدواژه: چاقی کبد چرب کبد سمی قیمت طلا قیمت لوازم خانگی سهام عدالت بیماری کبد چرب بروز کبد چرب چربی در کبد سیروز کبدی کبد چرب چربی ها

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.eghtesadonline.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت www.eghtesadonline.com بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۸۴۷۹۶۱۵ را به همراه موضوع به آدرس info@khabarban.com ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

تصویری ماندگار از سیروس گرجستانی در نقش شهریار

عکس| "ابی" ریش خود را پس از ۵۰ سال تراشید

تصاویر| این زن ۴۱ ساله، ۴۴ فرزند دارد

بخشنامه سازمان برنامه و بودجه به سود بازنشستگان

لزوم همکاری بیشتر مردم با مسئولان در موج دوم بیماری کرونا

خبر بعدی:

نحوه بروز کرونا در کودکان

به گزارش «تابناک» به نقل از ایسنا، دکتر رکسانا منصور قناعی فوق تخصص عفونی اطفال با اشاره به نوپدید بودن ویروس کووید ۱۹ و با بیان اینکه در ابتدا خیلی از اطلاعات مطرح شده راجع به کمرنگ بودن انتقال این بیماری در کودکان ناشی از نقص اطلاعاتی بود، گفت: گرچه در اوایل شیوع بیماری، بستری و مرگ و میر در کودکان نسبت به بزرگسالان بسیار کمتر دیده میشد، اما این به آن معنا نبود که کودکان دچار نوع بی‌علامت و کم علامت بیماری نمی‌شوند. کودکان نسبت به بزرگسالان بیشتر در معرض ابتلا به عفونت‌های مختلف از جمله عفونت‌های تنفسی هستند، بنابر این ممکن بود خیلی از موارد ابتلا به کووید ۱۹ در کودکان تشخیص داده نشود.

وی با بیان اینکه در اسفند ماه کودکان مبتلا علائم خیلی کمتری داشتند و یا بدون علائم بودند، گفت: همین مسئله باعث می‌شد تصور شود کودکان به کرونا مبتلا نمی‌شوند. البته در همان دوران نیز برخی کودکان به علت ابتلا به کرونا بستری می‌شدند، اما این مسئله بیشتر در مواردی رخ می‌داد که کودک دچار یک بیماری نقص ایمنی یا مزمن بود.

وی با بیان اینکه از فروردین با فرم جدیدی از ابتلا در کودکان رو برو شدیم، فرمی که به بیماری کاوازاکی شباهت داشت، گفت: این بیماری را به عنوان التهاب بعد از عفونت می‌شناسیم.

منصور قناعی با بیان اینکه با توجه به اطلاعات به دست آمده نه تنها کودکان به کرونا دچار می‌شوند، بلکه می‌توانند به دیگران نیز انتقال دهند، اظهار کرد: همچنین فرمی از بیماری ناشی از فاکتورهای التهابی داخل بدنبه دنبال کرونا ایجاد شد، براین اساس ممکن است در آن دوره جواب تست PCR کودک منفی باشد اما کودکی که بین یک تا چهار هفته قبل دچار بیماری کرونا شده، ممکن است مانند بیماری کاوازاکی در فاز التهابی باشد. یعنی در آن صورت ارگانهای مختلف بدن کودک بر اثر پاسخ بدن به عفونت اولیه، درگیر شده‌اند.

نحوه بروز کرونا در کودکان

این متخصص ادامه داد: در حال حاضر نیز مواردی از این موضوع در بخش کودکان دیده می‌شوند که ممکن است با علائمی مثل اسهال، اختلال هوشیاری، اختلالات خونریزی دهنده و یا اختلال در ارگان‌هایی مانند کبد مراجعه کرده باشند و با بسیاری از بیماری‌های دیگر اشتباه گرفته شوند. بسیاری از کودکان ممکن است با فشار خون پایین و حال عمومی بسیار بد مراجعه کنند و بعد از بررسی مشخص شود کودک در چهار هفته گذشته سابقه تماس با یک فرد کرونا مثبت را داشته و یا اینکه خود ردپایی از عفونت کرونا را داشته باشد.

وی یادآور شد: در ۶۰ درصد موارد PCR این کودکان ممکن است منفی باشد، اما بررسی آنتی بادی در برخی موارد مثبت بوده و یا کودک سابقه تماس با فرد مبتلا را دارد.

بروز همزمان آبله مرغان و کرونا در کودکان

این متخصص همچنین درباره بروز آبله مرغان و کرونا به صورت همزمان در کودکان توضیح داد: ابله مرغان در کودکان مگر در مواردی که فرد دچار نقص ایمنی است، بیماری چندان جدی نیست؛ در اسفندماه مواردی مشاهده شد که در کودک کرونا ویروس و آبله مرغون همزمان باهم وجود داشت. بنابر این از روی علائم، درگیری‌ها و اپیدمی باید تشخیص داد که آیا در کودک همراهی این عفونت رخ داده و یا یکی از این دو رخ داده و علائم دیگری را تظاهر میکند.

منصور قناعی افزود: معمولا انتظار می‌رود در کودکی که از سن شیرخوارگی گذشته باشد و مشکل زمینه‌ای نداشته باشد، آبله مرغان بیشتر به صورت یک تب گذرا و با علائم پوستی به شکل برجستگی‌های آبدار بروز کند و تشخیص این بیماری چندان دشوار نیست، اما اگر همین علائم به دنبال بیماری کووید ۱۹ رخ داده باشد، علائم بسیار شدیدتر است و ارگانهای دیگری نیز معمولا درگیر می‌شوند و بیشتر ممکن است با یک آبله مرغان عارضه دار اشتباه گرفته شود.البته این دو ویروس می توانند همزمان با هم نیز بروز کنند.

چگونه سیستم ایمنی کودکان را تقویت کنیم؟

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به راهکارهای تغذیه‌ای برای تقویت سیستم ایمنی کودکان اظهار کرد: اطلاعات ضد و نقیض زیادی در این باره وجود دارد، اما بررسی‌ها ‌ نشان می‌دهد که یک رژیم غذایی سالم و متنوع می‌تواند برای همه التهاب‌ها و عفونت‌ها کمک کننده باشد، ضمن اینکه کماکان ترجیح داده می‌شود که از رژیم های پر پروتئین با چربی و کربوهیدرات کم استفاده شود تا مواد غذایی ضروری از جمله اسیدهای آمینه، مینرال‌ها و میکروالمان‌ها برای کودکان تامین شود.

وی با بیان اینکه رژیم غذایی مناسب برای پیشگیری از کرونا تفاوت زیادی با سایر بیماری‌های عفونی ندارد، بر ضرورت پیروی از یک رژیم غذایی متنوع، پروتئین دار و کم کربوهیدرات برای کودکان تاکید کرد.

ویروسی که علائم سایر بیماری‌ها را تقلید می‌کند!

منصور قناعی درباره تزریق واکسن آنفولانزا نیز توضیح داد: کماکان توصیه می‌شود که واکسیناسیون از شهریور ماه و یا هر زمانی که واکسن آنفولانزا در اختیار کشور قرار می‌گیرد انجام شود، متاسفانه یکی از مشکلاتی که پیش‌بینی می‌شود این است که کرونا ویروس علائم بسیاری از بیماری‌ها از جمله بیماری‌های ریه، گوارش و کبد را تقلید کند. بنابر این با آغاز فصل آنفلوانزا با چند مشکل رو به رو خواهیم بود، اول آنکه ممکن است علائم آن با آنفلوانزا اشتباه گرفته شود و دوم اینکه ممکن است این دو بیماری یکدیگر را تشدید کرده و به افزایش عوارض یکدیگر کمک کنند.

تزریق واکسن آنفلوانزا برای چه کسانی ضروری است؟

این متخصص با تاکید بر ضرورت استفاده از واکسن آنفولانزا برای کودکان زیر پنج سال، گفت: افرادی که با گروه‌های با ریسک بالا تماس دارند، مانند والدین کودکان زیر پنج سال، افراد دارای نقص ایمنی و یا افراد دارای مشکلات مزمن و همچنین زنان باردار حتما از واکسن استفاده کنند.در باقی موارد نیز توصیه می‌شود هر فردی که امکان دسترسی دارد از واکسن استفاده کند، زیرا پیش بینی می‌شود پاییز و زمستان آتی آنفلوانزا را همراه با کووید ۱۹ داشته باشیم.
هشدار نسبت به حضور کودکان در اماکن شلوغ بدون وسایل حفاظت فردی

وی نسبت به حضور کودکان بدون وسایل حفاظت فردی در فضاهای مختلف جامعه از جمله مترو، مراکز خرید، مهمانیها و به طور کلی اماکن پرجمعیت هشدار داد و گفت: از علائم خطری که درباره هر کودکی بررسی می شود، سابقه تماس با افراد مبتلا و یا مشکوک، حضور در اماکن پر ریسک و همچنین سفر است. به عبارت دیگر اگر ۱۵ دقیقه با یک فرد مبتلا بدون حفاظ در فاصله یک متری در تماس باشید، حتی اگر صحبت، سرفه و عطسه نیز اتفاق نیافتند باز هم امکان ابتلا وجود دارد و در صورت صحبت، سرفه و عطسه نیز شانس ابتلا افزایش می‌یابد. بنابراین از افراد می‌خواهیم از خروج غیر ضروری از منزل خودداری کنند و با توجه به بروز این بیماری در کودکان از حضور کودکان در اماکن پر ریسک ممانعت کنند.

وی در ادامه نسبت به لزوم استفاده از ماسک برای کودکان تاکید کرد و گفت: والدین باید سعی کنند ماسک را با اندازه صورت کودک تنظیم کنند، ضمن اینکه در حال حاضر استفاده از ماسک‌های ساده جراحی برای کودکان کافی است. همچنین رعایت فاصله یک تا دو متری از افراد برای پیشگیری از ابتلای کودکان به کرونا ضروری است.

وی با بیان اینکه کرونا علائم بسیاری از بیماری‌ها را تقلید می‌کند، گفت: هر کودکی که دچار علائمی همچون تب شده و به درمان‌های عادی پاسخ نمی‌دهد حتما باید به مراکز درمانی ارجاع شود.

کرونا در کودکان با چه علائمی بروز می کند؟

این متخصص درباره علائمی که در صورت بروز در کودکان باید حتما به پزشک مراجعه شود، توضیح داد: در کودکان زیر یک سال تب بالا اهمیت بسیار زیادی دارد، بنابر این در صورت تبی که با درمان‌های عادی پایین نیاید والدین باید کودک را نزد پزشک بیاورند و پزشک کرونا را نیز در لیست تشخیص‌های خود قرار دهد. علامت دیگری که بسیار شایع است و هر سال در فصل تابستان بسیاری از کودکان با آن مواجه می‌شوند، اسهال و استفراغ است و با توجه به اینکه اسهال و استفراغ نیز می‌تواند از علائم گوارشی کرونا باشد، اگر در حال حاضر در کودک اسهال و استفراغی اتفاق بیفتد که پزشک نتواند با درمان‌های عادی آن را بر طرف کند و یا با درگیری سیستم‌های دیگر بدن مانند سرفه و یا بروز دانه‌هایی بر روی پوست و یا زردی همراه باشد باید به پزشک مراجعه کرد.

وی با بیان اینکه بی میلی کودک نسبت به غذا خوردن و کاهش ادرار از علائمی است که والدین در صورت مشاهده باید نسبت به آن‌ها احساس خطر کنند، تاکید کرد: بروز این علائم به ویژه در کودکانی که با افراد مبتلا به کرونا در تماس بوده‌ و یا بدون وسایل حفاظتی در اماکن شلوغ حاضر شده‌اند، باید شک ما نسبت به ابتلای کووید ۱۹ را برانگیزد.

این فوق تخصص عفونی اطفال در پایان با تاکید بر ضرورت شست و موی مرتب دست ها و حفظ فاصله اجتماعی با افراد، به والدین توصیه کرد جز در مواقع ضروری کودکان را از خانه خارج نکنند و تا جای ممکن در اجتماعات حاضر نشوند.

دیگر خبرها

 • علائم بیماری هزار چهره‌ای که به مرور شناخته می‌شود
 • چه سرفه‌ای نشانه کروناست؟
 • مهم‌ترین علائم گرمازدگی/ نکاتی برای جلوگیری از بروز گرمازدگی
 • هشدار نسبت به ابتلای کودکان به کرونا
 • طرز تهیه ماکارونی پنیری
 • این قسمت‌های بدن هوش شما را نشان می‌دهد
 • علل التهابات هفته اخیر بازار/ حباب ۷۴۰ هزار تومانی در بازار سکه
 • گردو هندی چیست و چه فوایدی دارد؟
 • راز‌هایی درباره قهوه که نمی‌دانستید
 • علل ایجادکننده پای طاقدیسی در سنین مختلف
 • بهترین نان‌ها کدامند/ وقتی نان تبدیل به قند می‌شود
 • مهمترین علل بروز کبد چرب چیست؟
 • بررسی علل آتش سوزی مرکز درمانی سینا در مجلس
 • تقویت تیم‌های پایه از اهداف اصلی هیات کبدی آذربایجان غربی
 • حضور کودکان در اماکن شلوغ ممنوع! /نحوه بروز کرونا در کودکان
 • کرونا، ویروسی که علائم سایر بیماری‌ها را تقلید می‌کند
 • ۸ خوراکی خوشمزه که چاقی شکمی را از بین می‌برند
 • علل عادی‌سازی وضعیت ابتلا به کرونا در بین مردم آذربایجان‌
 • علل زانوی پرانتزی چیست؟