معلمان و دانش‌آموزان از مشکلات آموزش مجازی می‌گویند، برخی کلاس‌ها در شبکه شاد برگزار نمی‌شود و هزینه‌های اینترنت را به خانواده‌ها تحمیل می‌کند.

قدس آنلاین: حدود دو هفته از بازگشایی مدارس می‌گذرد و آموزش در مدارس به شیوه ترکیبی " آموزش مجازی و حضوری" در جریان است و نکته جالب استقبال دانش‌آموزان پایه دوازدهم از کلاس‌های درس حضوری است.

در گزارش‌های قبل سعی کردیم به "دوگانه آموزش و سلامت " از نگاه معلمان و خانواده‌ها بپردازیم تا بررسی کنیم برای حذف این دوگانه و رقم زدن آموزش حضوری در کنار تضمین سلامت دانش‌آموزان چه الزاماتی نیاز است و هم‌اکنون مدارس با چه کمبودهایی برای تحقق این مهم مواجه هستند.

در این گزارش به آموزش مجازی دانش‌آموزان و مشکلات پیش روی آنها می‌پردازیم. دانش‌آموزانی که به هر دلیل ترجیح داده‌اند به جای حضور در مدرسه، آموزش مجازی را انتخاب کنند اما در این مسیر مشکلاتی پیش پای معلمان و دانش‌آموزان وجود دارد.

در بازدیدی که از برخی مدارس دولتی شهر تهران داشتیم معلمان و دانش‌آموزانی که این روزها با آموزش مجازی درگیر هستند به مشکلاتی اشاره کردند و شاید بتوان مهمترین آن را دغدغه تأمین هزینه‌های اینترنت یا نداشتن ابزار برای آموزش مجازی عنوان کرد.

با وجود اینکه بسته‌های اینترنت سه ماهه 20 گیگا بایتی برای معلمان فعال شده است اما برخی معلمان امسال نخستین سال شروع فعالیشان است از سوی دیگر برخی معلمان هم سال گذشته موفق نشدند در سایت وزارت ارتباطات ثبت‌نام کنند و از اینترنت رایگان جا ماندند.

به نظر می‌رسد باید برای این دو گروه از معلمان چاره‌ای اندیشید البته محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات قول داده است تا امکان ثبت‌نام مجدد برای معلمانی که در فروردین ماه موفق به ثبت‌ اطلاعات خود برای دریافت بسته‌های هدیه آموزش مجازی نشدند، ظرف روزهای آینده فعال شود.

برخی معلمان هم می‌گویند در شرایطی که روزانه سه ساعت آموزش مجازی دارند این حجم از اینترنت نمی‌تواند پاسخگوی نیاز آنها باشد.

در همین باره خانم حسن‌وند دبیر ریاضی می‌گوید: هزینه‌های اینترنت برای آموزش مجازی بسیار زیاد است از سوی دیگر 20 گیگا بایت اینترنت نمی‌تواند پاسخگوی سه ماه فعالیت باشد چون حداقل روزانه سه ساعت آموزش مجازی دارم و چند ساعت هم باید صرف تولید فیلم‌های آموزشی شود.

هزینه‌های معلمان و مدارس برای آموزش مجازی

معلم دیگری که حسابان درس می‌دهد، با اشاره به هزینه‌های آموزش مجازی می‌گوید: برای آموزش مجازی ناگزیر به خرید قلم نوری برای لپ تاپ شدم و آپدیت یک نرم افزار 400 هزار تومان هزینه داشت حتی یکی از همکاران لپ‌تاپش سوخت و الان از لپتاپ همسرش استفاده می‌کند.

دبیر ادبیات یکی از مدارس هم با اشاره به اینکه تصمیم گرفتیم برای تدریس مجازی معلمان در مدرسه، قلم نوری بخریم تا معلمان پس از ساعات آموزش حضوری در همان محیط مدرسه آموزش مجازی داشته باشند، بیان می‌کند: قیمت قلم نوری 4 میلیون تومان است در حالیکه مدیر مدرسه فقط توانسته یک میلیون تومان را تأمین کند و قطعاً مدرسه 4 میلیون تومان ندارد که بتوانیم قلم نوری بخریم.

هزینه‌های سنگین اینترنت در آموزش مجازی پیش روی خانواده‌ها

هزینه‌های اینترنت برای دانش‌آموزان نیز موضوع دیگری است که باید به آن توجه داشت، اگر چه اینترنت "شاد" رایگان شده است اما هم‌اکنون برخی کلاس‌های درس به دلیل مشکلاتی که برخی معلمان مدعی هستند در  بستر "شاد" وجود دارد، در فضای سایر پیام‌رسان‌ها برگزار می‌شود و در این میان هزینه‌های اینترنت برای خانواده‌ها سنگین‌ می‌شود.

در همین باره مادری که فرزندش در کلاس چهارم دبستان درس می‌خواند، می‌گوید: به دلیل اینکه معلم دائم فیلم‌ها و محتوای آموزشی ارسال می‌کند و آنها را دانلود می‌کنم، دائم پیام می‌آید که حجم بسته اینترنت شما به پایان رسید و در ماه بیش از 100 هزار تومان فقط بسته اینترنت برای آموزش مجازی دو فرزندم می‌خرم.

ریحانه محمدی دانش آموز پایه دوازدهم درباره هزینه‌های اینترنت می‌گوید: معلم چند فیلم گذاشته بود اما نتوانستم ببینم چون اینترنت نداشتم و باید بسته‌های صبحانت را بخرم. دو خواهر هستیم که با یک گوشی باید آموزش‌های مجازی را دنبال کنیم بنابراین ترجیحم این است برای رفع اشکال به صورت حضوری به مدرسه بیایم.

مشکلاتی که معلمان از "شاد" می‌گویند

درباره آموزش در بستر شاد نیز مدارس متفاوت عمل می‌کنند، برخی معلمان با این استناد که گروه‌های درسی در شاد تشکیل نشده است، دانش‌آموز احراز هویت نمی‌شود یا اینکه "وویس" دانش‌آموز ارسال نمی‌شود، آموزش مجازی را در فضای واتساپ دنبال می‌کنند که این موضوع هزینه‌های اینترنت را به دانش‌آموزان و خانواده‌ها تحمیل می‌کند.

یکی از معلمان کلاس پنجم درباره مشکلات "شاد" می‌گوید:  محتوای آموزشی برای دروس مختلف در شاد بارگذاری شده است اما فقط برای درس مطالعات اجتماعی و فارسی باز می‌شود و به سایر محتواها نمی‌توان دسترسی داشت همچنین آزمون‌ساز و حضور و غیاب در "شاد" فعال نیست. با وجود اینکه اسامی دانش‌آموزان وارد سناد شده است اما در "شاد" احراز هویت نمی‌شوند همچنین صوت آنها ارسال نمی‌شود و برای دیدن پیام بچه‌ها باید از شاد خارج و مجدد وارد شوم که زمان‌بر است بنابراین وقتی بستر فراهم نیست در واتس‌اپ درس می‌دهم.

اینترنت رایگان مدرسه فعال نیست

مدیر یکی از مدارس ابتدایی شهر تهران هم می‌گوید: سرعت شاد در ساعات پیک ترافیک ضعیف‌تر می‌شود و معلمان می‌گویند که "وویس‌های" دانش‌آموزان در شاد نمی‌رسد از طرف دیگر برخی معلمان از شاد خارج شده‌اند و حالا من به عنوان مدیر مدرسه هر چه تلاش می‌کنم نمی‌توانم آنها را دوباره در شاد عضو کنم.اینترنت رایگان مدرسه نیز فعال نشده است تا معلمان در ساعاتی که در مدرسه حضور دارند بتوانند با استفاده از اینترنت مدرسه آموزش مجازی را ارائه دهند. خانواده دانش‌آموزان نیز برای تأمین هزینه‌های اینترنت مشکل دارند و از سایر خانواده‌های مدرسه خواسته‌ایم تا از خانواده‌هایی که توانایی تأمین هزینه‌های اینترنت را ندارند، حمایت کنند.

مدیر یکی از هنرستان‌ها نیز با اشاره به مشکلات شاد می‌گوید: شاد هنوز کُند است و سه هفته می‌شود در سامانه سناد اسامی دانش‌آموزان و کلاس‌های درس تعریف شده است اما در شاد کلاس‌های درس تشکیل نشده است و تمام این مشکلات باعث شد تا برای تدریس مجازی دوباره به واتس‌اپ برگردیم.

با این وجود برخی معلمان و خانواده‌ها هم معتقدند مشکلات شاد نسبت به سال قبل کمتر شده است.

معلمان و خانواده‌هایی که از امکانات "شاد" می‌گویند

خانم رمضانی که دو فرزند دانش‌آموز دارد و فرزند بزرگترش در پایه هفتم درس می‌خواند، از لایو "شاد" رضایت دارد و می‌گوید: پسرم خیلی از آن استقبال می‌کند و می‌گوید می‌توانم به صورت مستقیم تدریس معلم را ببینم و در درک مطالب درسی خیلی کمک می‌کند.

محمدرضا راضی دبیر ادبیات فارسی دوره متوسطه اول هم معتقد است که مشکلات "شاد" نسبت به سال گذشته بسیار کمتر شده است، و حتی در ساعات پیک ترافیک نیز می‌توان آموزش مجازی را ارائه داد. اینترنت شاد با سیم‌کارت همراه اول نیز رایگان است اما با سیمکارت ایرانسل هنوز رایگان نشده است.

او می‌گوید: محتوای آموزش مجازی را از قبل آماده کردم و هر روز از ساعت 11 تا 12 محتواها را بارگذاری می‌کنم و دانش‌آموزان موظفند حضور داشته باشند و بعد از آن تا ساعت 5 عصر می‌توانند برای رفع اشکال پیام دهند در زمان آموزش حضوری نیز اگر احساس کنم نیاز است برای دانش‌آموزانی که در خانه هستند مباحث ارائه شود از لایو شاد استفاده می‌کنم و همزمان از تدریسم فیلم می‌گیرم.

این معلم درباره مشکلات شاد عنوان می‌کند:‌ حضور و غیاب در شاد هنوز فعال نشده است، محتوا و فیلم‌های آموزشی تولید شده برای دوره متوسطه اول در دسترس نیست و معلم نمی‌تواند کانال یا گروه اختصاصی برای درسش ایجاد کند.

دسترسی به این محتواهای آموزشی فراهم نیست

به گزارش تسنیم، تسهیل مسیر آموزش مجازی برای معلمان و مدارس و دسترسی آسان دانش‌آموزان به این سبک از آموزش نیاز به حمایت‌های جدی از مدارس دولتی دارد تا بتوانند با تأمین ابزار مورد نیاز، شرایط آموزش مجازی در محیط مدرسه را برای معلمان فراهم کنند.

به نظر می‌رسد هم‌اکنون یک نوع رهاشدگی در کار وجود دارد و فراهم کردن تمام زیرساخت‌ها بهرمدارس واگذار شده است و همین موضوع سبب می‌شود کیفیت آموزش مجازی در برخی مدارس با افت قابل توجهی مواجه شود.

منبع: خبرگزاری تسنیم

منبع: قدس آنلاین

کلیدواژه: شبکه شاد آموزش مجازی مشکلات معلمان و دانش آموزان مشکلات آموزش مجازی معلمان و دانش آموزان هزینه های اینترنت برای آموزش مجازی آموزش مجازی دانش آموزان خانواده ها کلاس های درس برخی معلمان برای معلمان شده است اما قلم نوری کلاس ها

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت qudsonline.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «قدس آنلاین» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاٌ کد ۲۹۳۲۵۴۱۷ را به همراه موضوع به آدرس ایمیل [KHABARBAN] ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

وام، خودرو، واکسن و ... برای نمایندگان؛ مردم، هیچ!/ چرا قالیباف در قبال رانت‌های مجلس انقلابی سکوت کرده؟

محسن رضایی: فساد کنونی بخاطر دست‌پخت رضاخان و پسرش است/ کنایه به دولت روحانی درخصوص برجام

پدر ناامید از پسردار شدن، شکم همسر باردارش را پاره کرد!

اظهارات جنجالی نماینده مجلس: ماشین شاسی بلند می‌خواهم /این درست است که نماینده مردم پیاده باشد؟

چرا«دیده‌بان» بهتر از «۱۹۱۷» است؟/«پیروزی» گمشده سینمای دفاع مقدس

خبر بعدی:

افزایش خشونت و تهدید علیه معلمان در مدارس آلمان

به گزارش روز شنبه ایرنا، نظرسنجی که در بین ۱۳۰۲ مدرسه در سطح آلمان انجام شده حاکی از افزایش میزان توهین، تهدید، جوسازی و حملات فیزیکی یا روانی دانش‌آموزان علیه کادر آموزشی بوده دو سوم معلمان چنین خشونت‌هایی را در محیط درسی یا فضای مجازی تجربه کرده‌اند.

تارنمای شبکه دویچه وله نوشت: توهین، تهدید، قلدری، جوسازی و حملات فیزیکی یا روانی علیه کادر آموزشی در مدارس آلمان افزایش یافته است. این نتیجه یک نظرسنجی در محیط‌های درسی این کشور است.

یک سوم مدیران مدارس از رشد خشونت‌های بدنی در پنج سال گذشته گزارش می‌دهند. براین اساس رفتارهای تهاجمی علیه معلمان در انواع مختلف مدارس آلمان در سال‌های اخیر تشدید شده‌اند. این نتایج یک نظرپرسی است که اتحادیه مربیان و مدرسان (VBE) در ژانویه و فوریه ۲۰۲۰(دی و بهمن۹۸) انجام داده است.

۳۴درصد مدیران گفته‌اند که شاهد تعرض فیزیکی محصلان به معلمان بوده‌اند. در سال ۲۰۱۸، این میزان ۲۵ درصد بود. آمار فحاشی، تهدید، تحقیر، بی‌احترامی، بدگویی و جوسازی علیه معلمان نیز به نسبت قبل بیشتر شده است. ۶۱درصد از کادر آموزشی گفته‌اند که چنین مواردی را تجربه کرده‌اند.

به ویژه آن که عاملان هشت درصد این حملات، والدین دانش آموزان بوده‌اند. مدیران مدارس گفته‌اند که در ۶۰ درصد موارد، پدر و مادرها حاضر نبوده‌اند تعامل سازنده‌ای برای تصحیح رفتارهای فرزندانشان داشته باشند.

نتایج باورنکردنی نظرسنجی ها

«اودو بک‌مان» دبیر اتحادیه مربیان و مدرسان آلمان (VBE) بیلان این نظرپرسی را تکان‌دهنده خوانده است. طبق این نتیجه ۷۳درصد کادر آموزشی مدارس گفته‌اند که طعم خشونت روانی از سوی دانش‌آموزان را چشیده‌اند و از این میان، ۶۱درصد معلمان دوره متوسطه بوده‌اند. خشونت بدنی اما بیشتر در دوره ابتدایی به چشم می‌خورد. ۴۰درصد آموزگاران دبستان‌ها چنین مواردی را گزارش کرده‌اند.

بک‌مان، یک علت امر را در این واقعیت می‌داند که دانش‌آموزان کم‌ سن و سال، هنوز نمی‌توانند احساسات خود را به خوبی کنترل کنند. با این همه، او ارقام موجود را نگران‌کننده و تامل‌برانگیز می‌خواند. طبق داده‌های نظرپرسی، توهین یا تهدید در خلال ساعات درس یا خارج از مدرسه در فضای مجازی، عمدتا از طرف دانش‌آموزان دبیرستانی صورت می‌گیرد. کادر آموزشی ۷۳درصد مدارس متوسطه با فحاشی و رفتار تهاجمی در ساعات درسی روبرو بوده‌اند. ۵۲درصد نیز گفته‌اند که در اینترنت مورد حمله و اهانت قرار گرفته‌اند.

اتحادیه معلمان آلمان می‌گوید اکثر این موارد در مدارسی دیده می‌شوند که در محلات پرخطر قرار دارند. اتحادیه به طور خاص به خشونت‌هایی آشکار یا زیرپوستی اشاره می‌کند که آموزگاران و دبیران زن این قبیل مدارس را آماج خود قرار می‌دهند و مبنای فرهنگی دارند.

معضل نفرت‌پراکنی در اینترنت

تحقیق نشان می‌دهد که مزاحمت، اهانت و آزار اینترنتی علیه معلمان نیز بیشتر شده‌ و به ۳۲ درصد رسیده‌ که ۱۲ درصد به نسبت به سال ۲۰۱۸، افزایش دارد. این نظرسنجی مشخص می‌کند که ابزارهای لازم برای حمایت از معلمان آسیب دیده وجود ندارد. ۵۶ درصد مدیران مدارس گفته‌اند قادر نیستند به قدر کافی همکاران خود را از چنین حملاتی مصون نگاه دارند.

به طور نمونه، فیلم‌هایی در شبکه  اجتماعی یوتیوب به اشتراک گذاشته‌می‌شوند که به صورت مخفیانه یا غیرقانونی در کلاس ضبط می‌شوند. در مواردی، یک گروه واتساپی از کل کلاس برای مسخره کردن، دست انداختن و فضاسازی علیه معلم تشکیل می‌شود. این در حالی است که پاره‌ای از والدین، به جای بازداشتن فرزندان خود آنها را به نوعی همراهی هم می‌کنند.

«هانس پتر مایندینگر» رئیس اتحادیه سراسری معلمان آلمان، نفرت‌پراکنی و پرخاشگری علیه معلمان در فضای مجازی را یک مشکل اساسی و مستلزم ورود دولت می‌داند. بک‌مان، دبیر این اتحادیه نیز در همین راستا، پیشنهاد تشکیل تیم‌هایی متشکل از متخصصان آموزشی و روانشناسی را مطرح می‌کند. او می‌گوید لازم است ارزیابی دقیقی از چندوچون و دلایل این خشونت‌ها صورت گیرد و وزارتخانه‌های ذیصلاح، برای حل چنین معضلی راهکار ارائه دهند.

برچسب‌ها مدارس آلمان معلم

دیگر خبرها

 • نگرانی خانواده ها از حضور دانش آموزان در فضای مجازی
 • تداوم مطالبات از آموزش‌وپرورش در «فارس من»؛ وزیر: منتقدان راه‌حل بهتری دارند؟
 • عدم دسترسی ۴۰ درصد کودکان استثنایی به شبکه شاد/ تکمیل کانال ویژه برای دانش‌آموزان با نیاز ویژه تا پایان هفته
 • ​کلیپ‌های آموزش شبکه شاد منتشر شد
 • تعطیلی حضور دانش‌آموزان کرمانشاهی تا اطلاع ثانوی/ معلمان در «شبکه شاد» تدریس کنند
 • چتر زیرساخت‌های آموزشی در خراسان شمالی / سنگ رفت؛ اینترنت آمد
 • افزایش حملات فیزیکی و روانی علیه معلمان در مدارس آلمان
 • وزیر آموزش و پرورش ابتلای دانش‌آموزان و معلمان به کرونا در مدارس را انکار کرد
 • کلاهبرداری های از نوع شاد / گول اینترنت رایگان را نخورید!
 • بررسی شبکه شاد و پیامدهای آن در فرایند آموزش نونهالان
 • بررسی شبکه شاد و تبعات آن در فرایند آموزش نونهالان
 • مشکل مربوط به سامانه شاد را اینجا مطرح کنید
 • امکان دریافت برنامه‌های زنده از تلویزیون اینترنتی شادنما فراهم شد
 • اینترنت شاتل موبایل برای استفاده از سامانه شاد رایگان شد
 • راه‌اندازی مرکز تماس پاسخگویی به مشکلات «شاد»
 • ۷۰۰۰دانش آموز مددجو کرمانشاهی به شبکه آموزشی شاد دسترسی ندارند
 • اینترنت «شاتل موبایل» برای استفاده از سامانه «شاد» رایگان شد
 • راه‌اندازی مرکز تماس برای پاسخگویی به مشکلات «شاد»
 • نحوه احراز هویت و پاسخ دادن به تکالیف دانش‌آموزان در شبکه شاد + فیلم