همشهری آنلاین_ثریاروزبهانی:    اما این‌بار برای حفظ سلامت شرکت‌کنندگان، این دوره‌های آموزشی به‌صورت مجازی و آنلاین برگزار می‌شود و شهروندان به آسانی می‌توانند در آن شرکت کنند. برای اطلاع بیشتر از شیوه برپایی دوره‌های آموزشی گروه دوام با «مهدی اسفندیاری»، سرپرست ستاد مدیریت بحران منطقه ۲۲، هم‌صحبت شدیم.

 فقدان یا ناکافی بودن اطلاعات کافی درباره بحران‌ها یکی از مهم‌ترین عواملی است که عواقب بحران را تشدید می‌کند. در این میان، آموزش به شهروندان از بهترین شیوه‌های ارتقای شاخص مدیریت بحران است.
 به همین منظور، برای ارتقای سطح آگاهی شهروندان، گروه‌های «دوام» درسراهای محله تشکیل شد تا از نزدیک نکات آموزشی به شهروندان ارائه شود. مهدی اسفندیاری، سرپرست ستاد مدیریت بحران منطقه، درباره راه‌اندازی سامانه آموزش مجازی شهروندی در منطقه می‌گوید: «شرکت‌کنندگان در گروه‌های دوام، در هر دوره بابرپایی حضوری کلاس‌ها، محتواهای آموزشی را به‌صورت تئوری و عملی فرا می‌گرفتند. چراکه نیاز به آموزش در زمینه مدیریت بحران لازم و ضروری است و این نیاز همیشه احساس می‌شود، اما اکنون با توجه به شرایط خاص موجود و همه‌گیری ویروس کرونا، امکان برپایی حضوری دوره‌های آموزشی وجود ندارد و فعالیت‌های آموزشی گروه دوام به گونه‌ای دیگر ارائه می‌شود. در همین راستا، سازمان بحران برای آموزش و ارتقای آگاهی‌های عمومی شهروندان در مقابله با سوانح، نسبت به ایجاد و راه‌اندازی زیرساخت‌های لازم برای ارائه آموزش‌های مقابله با بحران به‌صورت مجازی (LMS) اقدام کرده است. در این طرح، شهروندان نکات آموزشی را به شکل مجازی می‌آموزند.» 

کاهش خسارت‌های ناشی از حوادث

به گفته اسفندیاری، بلایایی طبیعی و حوادث، خرابی دارد. دستی کمک می‌طلبد و دستی یاری می‌رساند. برای همین، این دوره‌های آموزشی می‌تواند به تقویت ظرفیت ساکنان محله‌ها در زمینه آمادگی، واکنش و بازسازی پس از حوادث، برای کاهش مخاطرات از طریق ایجاد و مرتبط کردن ظرفیت مقابله ساکنان محلی و برقراری ارتباط این شبکه ارتباطی با دفاتر ستادهای مدیریت بحران مناطق و در نهایت سازمان پیش‌گیری و مدیریت بحران شهر تهران کمک کند. از این رو، آموزش به‌عنوان یکی از محوری‌ترین راهکارهای پیش‌گیری، ارتقای سطح آمادگی برای مقابله و کاهش خسارت‌های ناشی از حوادث و سوانح غیرمترقبه محسوب می‌شود.  

دریافت  گواهینامه   معتبر آموزشی 

اقدامات پیش‌گیرانه پیش از وقوع حادثه، بهترین گزینه برای کاهش بلاهای طبیعی است و در کنار آن افزایش آگاهی عمومی و آموزش همگانی در پیش‌گیری بحران بسیار اهمیت دارد و بدون شک می‌توان با انجام این اقدامات در زمان وقوع حوادث، شاهد خسارت کمتری بود. اسفندیاری، درباره این دوره آموزشی می‌گوید: «شهروندان می‌توانند از طریق لینک Pc.tdmmo.ir در دوره «مقابله با بحران» به‌صورت مجازی و رایگان شرکت و کارت عضویت در خانه دوام و ایمنی را دریافت کنند. اعضای گروه دوام اغلب در دوره‌های گذشته، دوره‌های آموزشی را سپری کرده، اما گواهینامه آموزشی دریافت نمی‌کردند. از سوی دیگر، در سال‌های پیش اگر فردی قصد شرکت در دوره‌های آموزشی این خانه را داشت باید به‌صورت حضوری در کلاس‌های آموزشی شرکت می‌کرد که این موضوع موجب شد تا شخصی که امکان حضور در کلاس برایش مهیا نبود، نتواند عضو خانه دوام و ایمنی شود، اما این‌بار به سبب اهمیت موضوع، پس از گذراندن دوره ۳۶ ساعته، گواهینامه آموزشی به آنها اعطا می‌شود. هم‌چنین از آنجایی که ضرورت آموزش مقابله با شرایط بحران همیشه احساس می‌شود و شهروندان باید آماده‌باشند، برای همین، داوطلبان گروه دوام و افرادی که در دوره‌های قبلی آموزشی هم شرکت کرده‌اند، می‌توانند در این دوره‌های مجازی هم ثبت‌نام و مباحث آموزشی را فرا بگیرند.  
این آموزش‌ها شامل ۱۴ ساعت آموزش مجازی و یک دوره یک‌روزه آموزش عملی است که در خانه دوام و ایمنی، نهادی مردمی درسراهای محله برگزار خواهد شد، که با توجه به شرایط کرونا تلاش شد تا بیش از ۸۰‌درصد آموزش‌ها در فضای مجازی انجام شود و شهروندان می‌توانند باقی مانده این آموزش‌ها را که شامل فعالیت فیزیکی و اقدامات عملی است در فرصتی مناسب و حتی پس از فروکش کردن کرونا در خانه‌های دوام یا پایگاه‌های مدیریت بحران مناطق ۲۲‌گانه شهرتهران فرا بگیرند. هم‌چنین پس از هماهنگی‌های انجام شده با سازمان پیش‌گیری و مدیریت بحران شهر تهران و آتش‌نشانی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و حداقل حضور شرکت‌کنندگان، بخش عملی نیز برگزار و شهروندان ارزیابی می‌شوند.»

 مجازی یاد بگیرید

شهروندان با گذراندن دوره‌های آموزشی مدیریت بحران، میزان آگاهی و آمادگی خود را در برابر مخاطرات طبیعی مانند زلزله ارتقا می‌دهند. این نیروهای داوطلب مردمی با توجه به آموزش‌هایی که دیده‌اند، در زمان بروز بحران می‌توانند یاریگر خود، خانواده و در صورت امکان هم‌محله‌ای‌های خود باشند. سرپرست ستاد مدیریت بحران منطقه به شیوه ثبت‌نام در این دوره‌های آموزشی مجازی اشاره می‌کند و می‌گوید: «شهروندان می‌توانند با ثبت‌نام در صفحه آموزش شهروندی (شهرآماده) که در سایت سازمان بحران به نشانی tdmmo.tehran.ir است به محتوای آموزشی دسترسی داشته باشند و آموزش‌های لازم برای آمادگی در بحران حوادث، بحران‌هایی همچون زلزله را فرا گرفته و با نقاط امن محله‌های خود در هنگام بروز حوادث نیز آشنا شوند. شهروندان پس از مشاهده مطالب آموزشی می‌توانند در آزمون مجازی شرکت کنند. افرادی که دوره‌های آموزشی را با موفقیت طی کنند، عضو خانه دوام و ایمنی می‌شوند و می‌توانند علاوه بر دریافت کارت عضویت در مانورها و سایر برنامه‌های مرتبط با مدیریت بحران که در محله و منطقه محل سکونت خودشان برگزار می‌شود، شرکت کنند. ارائه آموزش‌هایی که سطح دانش و مهارت هریک از شهروندان را برای چگونه زیستن در محیط پر از عوامل تهدیدزا افزایش می‌دهد و توان مقابله آنان را در برابر خطرات و حوادث ارتقا می‌بخشد، می‌تواند در کاهش اثرها و خسارت‌های ناشی از حوادث و سوانح مؤثر باشد. برای همین، در این دوره، موارد آموزشی مانند چگونگی مقابله با ویروس کرونا، برنامه‌ریزی در خانواده در شرایط اضطراری، مبانی مدیریت بحران، شناخت مخاطرات طبیعی و اقدامات لازم، حمایت‌های روانی در بحران، مبانی اطفای حریق، فوریت‌های پزشکی، کارگاه تقویت دید مدیریت بحران و مهارت‌های بقا در شرایط اضطراری، در کلاس‌های مجازی مدیریت بحران به شهروندان آموزش داده می‌شود.»

کد خبر 552491 برچسب‌ها منطقه ۲۲ حقوق شهروندی همشهری محله آموزشی مدیریت بحران

عضویت در کانال تلگرام خبربان

منبع: همشهری آنلاین

کلیدواژه: منطقه ۲۲ حقوق شهروندی همشهری محله آموزشی مدیریت بحران خانه دوام و ایمنی دوره های آموزشی مدیریت بحران شرکت کنند گروه دوام آموزش ها پیش گیری

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.hamshahrionline.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «همشهری آنلاین» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۲۹۴۴۷۵۷۷ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

عکس/ رهبر انقلاب نوبت دوم واکسن ایرانی کرونا را دریافت کردند

آماری از ازدواج دختران 10تا14ساله در99

حریرچی: عمده مرگ در پیک پنجم کرونا مربوط به افراد غیر واکسینه است

حسین‌پور: هنوز بابت محرومیت گل‌محمدی از بازی با ماشین‌سازی قانع نشده‌ایم/ ارکان فدراسیون باید پاسخگو باشند

فیلم/ تعجب زندانی داعشی از حضور رییس قوه قضاییه در زندان

خبر بعدی:

پایش ماهواره‌ای فروریزش زمین در تهران

رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران از فعالسازی سامانه ماهواره‌ای پایش و پیش‌بینی فروریزش زمین در تهران خبر داد.

رضا کرمی محمدی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه تلاش کردیم تا تجهیزات زیرساختی را در این دوره از مدیریت شهری برای سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران افزایش دهیم، اظهارکرد: رویکرد و اولویت اصلی ما افزایش تاب آوری پایتخت در برابر حوادث مختلف و پیش‌بینی و پیشگیری از خسارات ناشی از حوادث طبیعی نظیر سیل، زلزله، توفان و ... است.

وی با بیان اینکه با آماده‌سازی زیر ساخت‌ها هم اکنون ۱۷۳ دستگاه حسگر حوادث شهر تهران از زلزله گرفته تا سیل و طوفان و ... را پایش می‌کنند، گفت: البته تعداد این حسگرها باید افزایش هم پیدا کند. ما توانستیم بسیاری از این سامانه ها را در همین دوره از مدیریت شهری و برای اولین بار در تهران راه‌اندازی کنیم و سامانه‌های دیگر را نیز تا چند برابر افزایش دادیم اما لازم است همچنان به این موارد توجه ویژه‌ای شود.

کرمی درباره پایگاه‌ها و سوله های مدیریت بحران نیز اظهارکرد: در حال حاضر تعداد این پایگاه ها و سوله ها ۱۰۳ مورد است که روند ساخت و تکمیل هفت مورد دیگر در حال انجام است. از این هفت مورد سه مورد تا پایان مرداد تکمیل می‌شود و به بهره برداری خواهد رسید و چهار مورد دیگر نیز در آینده نزدیک افتتاح خواهد شد.

رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران همچنین از فعال‌سازی سامانه ماهواره‌ای پایش و پیش بینی فروریزش زمین در تهران خبر داد و گفت: این سامانه با پایش‌های انجام شده اقدام به اعلام هشدار احتمالی پیرامون فروریزش در مناطق مستعد می‌کند و علاوه بر آن مناطق مستعد فروریزش نیز از سوی این سامانه با دقت و به طور ویژه رصد می‌شود.

وی با بیان اینکه حرکت تهران به سمت شهری تاب آور آغاز شده است، اظهارکرد: در شهر تاب آور باید زمینه مشارکت مردم در مدیریت بحران نیز فراهم شود و ما در همین راستا اقدام به تقویت گروه های دوام کردیم علاوه بر آن با ایجاد سامانه های آموزش آنلاین و برگزاری جشنواره ها و مسابقات مختلف تلاش کردیم تا نگاه به مدیریت بحران به داخل خانواده ها و محلات برود؛ اقدامی که نتایج مثبتی هم داشته است.

انتهای پیام

دیگر خبرها

 • الگوی برنامه درسی آموزش‌های غیرحضوری در سال تحصیلی ۱۴۰۰ بررسی شد
 • الگوی برنامه درسی آموزش‌های غیرحضوری در سال تحصیلی 1400 بررسی شد
 • نیروهای امنیتی عراق به برنامه های آموزشی آمریکا نیاز دارند
 • پایش ماهواره‌ای فروریزش زمین در تهران/ ۱۷۳ حسگر حوادث پایتخت را نظارت می‌کنند
 • آمادگی شهرداری تهران برای مقابله با موج جدید کرونا | حناچی: همه پایگاه‌های مدیریت بحران را برای واکسیناسیون و درمان مبتلایان اختصاص می‌دهیم
 • آمریکا آموزش 7 نفر از عوامل قتل رئیس‌ جمهور هائیتی را تایید کرد
 • امضاءتفاهم‌نامه آموزشی مجتمع مس سرچشمه باآموزش و پرورش بردسير
 • تقویم آموزشی دانشگاه امیرکبیر برای دو نیمسال آینده اعلام شد
 • تاکید بر اجرای طرح نیازسنجی دوره‌های کوتاه مدت در واحدهای علمی و کاربردی
 • فروریزش زمین در تهران به صورت ماهواره‌ای پایش می‌شود
 • اجرای طرح نیازسنجی دوره‌های کوتاه مدت علمی کاربردی در تمام واحدها
 • برنامه اولین جشنواره آموزشی تئاتر «پنجمک» منتشر شد
 • آمریکا آموزش 7 نفر از عوامل قتل رئیس‌جمهور هائیتی را تایید کرد
 • تقویم آموزشی ترم جدید دانشگاه امیرکبیر اعلام شد
 • وزارت معارف: مراکز آموزشی به گونه تدریجی بازگشایی می شوند
 • تفاهمنامه همکاری آموزشی بین جهاد دانشگاهی کرمان و مس سرچشمه امضا شد
 • توافق جدید بغداد-واشنگتن بر سر مأموریت نظامیان آمریکایی/ انهدام همه موشک‌های اسرائیلی توسط پدافند هوایی سوریه/  ساخت دیوار مرزی با ایران از سوی ترکیه/ مذاکرات لاوروف و پدرسن درباره حل و فصل بحران سوریه
 • تقویم آموزشی دانشگاه امیرکبیر در سال تحصیلی جدید اعلام شد
 • تهیه میکروسکوپ دانش آموزشی با دوربین آیفون ۵
دیگران می‌خوانند: