همشهری آنلاین_ثریاروزبهانی:    اما این‌بار برای حفظ سلامت شرکت‌کنندگان، این دوره‌های آموزشی به‌صورت مجازی و آنلاین برگزار می‌شود و شهروندان به آسانی می‌توانند در آن شرکت کنند. برای اطلاع بیشتر از شیوه برپایی دوره‌های آموزشی گروه دوام با «مهدی اسفندیاری»، سرپرست ستاد مدیریت بحران منطقه ۲۲، هم‌صحبت شدیم.

 فقدان یا ناکافی بودن اطلاعات کافی درباره بحران‌ها یکی از مهم‌ترین عواملی است که عواقب بحران را تشدید می‌کند. در این میان، آموزش به شهروندان از بهترین شیوه‌های ارتقای شاخص مدیریت بحران است.
 به همین منظور، برای ارتقای سطح آگاهی شهروندان، گروه‌های «دوام» درسراهای محله تشکیل شد تا از نزدیک نکات آموزشی به شهروندان ارائه شود. مهدی اسفندیاری، سرپرست ستاد مدیریت بحران منطقه، درباره راه‌اندازی سامانه آموزش مجازی شهروندی در منطقه می‌گوید: «شرکت‌کنندگان در گروه‌های دوام، در هر دوره بابرپایی حضوری کلاس‌ها، محتواهای آموزشی را به‌صورت تئوری و عملی فرا می‌گرفتند. چراکه نیاز به آموزش در زمینه مدیریت بحران لازم و ضروری است و این نیاز همیشه احساس می‌شود، اما اکنون با توجه به شرایط خاص موجود و همه‌گیری ویروس کرونا، امکان برپایی حضوری دوره‌های آموزشی وجود ندارد و فعالیت‌های آموزشی گروه دوام به گونه‌ای دیگر ارائه می‌شود. در همین راستا، سازمان بحران برای آموزش و ارتقای آگاهی‌های عمومی شهروندان در مقابله با سوانح، نسبت به ایجاد و راه‌اندازی زیرساخت‌های لازم برای ارائه آموزش‌های مقابله با بحران به‌صورت مجازی (LMS) اقدام کرده است. در این طرح، شهروندان نکات آموزشی را به شکل مجازی می‌آموزند.» 

کاهش خسارت‌های ناشی از حوادث

به گفته اسفندیاری، بلایایی طبیعی و حوادث، خرابی دارد. دستی کمک می‌طلبد و دستی یاری می‌رساند. برای همین، این دوره‌های آموزشی می‌تواند به تقویت ظرفیت ساکنان محله‌ها در زمینه آمادگی، واکنش و بازسازی پس از حوادث، برای کاهش مخاطرات از طریق ایجاد و مرتبط کردن ظرفیت مقابله ساکنان محلی و برقراری ارتباط این شبکه ارتباطی با دفاتر ستادهای مدیریت بحران مناطق و در نهایت سازمان پیش‌گیری و مدیریت بحران شهر تهران کمک کند. از این رو، آموزش به‌عنوان یکی از محوری‌ترین راهکارهای پیش‌گیری، ارتقای سطح آمادگی برای مقابله و کاهش خسارت‌های ناشی از حوادث و سوانح غیرمترقبه محسوب می‌شود.  

دریافت  گواهینامه   معتبر آموزشی 

اقدامات پیش‌گیرانه پیش از وقوع حادثه، بهترین گزینه برای کاهش بلاهای طبیعی است و در کنار آن افزایش آگاهی عمومی و آموزش همگانی در پیش‌گیری بحران بسیار اهمیت دارد و بدون شک می‌توان با انجام این اقدامات در زمان وقوع حوادث، شاهد خسارت کمتری بود. اسفندیاری، درباره این دوره آموزشی می‌گوید: «شهروندان می‌توانند از طریق لینک Pc.tdmmo.ir در دوره «مقابله با بحران» به‌صورت مجازی و رایگان شرکت و کارت عضویت در خانه دوام و ایمنی را دریافت کنند. اعضای گروه دوام اغلب در دوره‌های گذشته، دوره‌های آموزشی را سپری کرده، اما گواهینامه آموزشی دریافت نمی‌کردند. از سوی دیگر، در سال‌های پیش اگر فردی قصد شرکت در دوره‌های آموزشی این خانه را داشت باید به‌صورت حضوری در کلاس‌های آموزشی شرکت می‌کرد که این موضوع موجب شد تا شخصی که امکان حضور در کلاس برایش مهیا نبود، نتواند عضو خانه دوام و ایمنی شود، اما این‌بار به سبب اهمیت موضوع، پس از گذراندن دوره ۳۶ ساعته، گواهینامه آموزشی به آنها اعطا می‌شود. هم‌چنین از آنجایی که ضرورت آموزش مقابله با شرایط بحران همیشه احساس می‌شود و شهروندان باید آماده‌باشند، برای همین، داوطلبان گروه دوام و افرادی که در دوره‌های قبلی آموزشی هم شرکت کرده‌اند، می‌توانند در این دوره‌های مجازی هم ثبت‌نام و مباحث آموزشی را فرا بگیرند.  
این آموزش‌ها شامل ۱۴ ساعت آموزش مجازی و یک دوره یک‌روزه آموزش عملی است که در خانه دوام و ایمنی، نهادی مردمی درسراهای محله برگزار خواهد شد، که با توجه به شرایط کرونا تلاش شد تا بیش از ۸۰‌درصد آموزش‌ها در فضای مجازی انجام شود و شهروندان می‌توانند باقی مانده این آموزش‌ها را که شامل فعالیت فیزیکی و اقدامات عملی است در فرصتی مناسب و حتی پس از فروکش کردن کرونا در خانه‌های دوام یا پایگاه‌های مدیریت بحران مناطق ۲۲‌گانه شهرتهران فرا بگیرند. هم‌چنین پس از هماهنگی‌های انجام شده با سازمان پیش‌گیری و مدیریت بحران شهر تهران و آتش‌نشانی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و حداقل حضور شرکت‌کنندگان، بخش عملی نیز برگزار و شهروندان ارزیابی می‌شوند.»

 مجازی یاد بگیرید

شهروندان با گذراندن دوره‌های آموزشی مدیریت بحران، میزان آگاهی و آمادگی خود را در برابر مخاطرات طبیعی مانند زلزله ارتقا می‌دهند. این نیروهای داوطلب مردمی با توجه به آموزش‌هایی که دیده‌اند، در زمان بروز بحران می‌توانند یاریگر خود، خانواده و در صورت امکان هم‌محله‌ای‌های خود باشند. سرپرست ستاد مدیریت بحران منطقه به شیوه ثبت‌نام در این دوره‌های آموزشی مجازی اشاره می‌کند و می‌گوید: «شهروندان می‌توانند با ثبت‌نام در صفحه آموزش شهروندی (شهرآماده) که در سایت سازمان بحران به نشانی tdmmo.tehran.ir است به محتوای آموزشی دسترسی داشته باشند و آموزش‌های لازم برای آمادگی در بحران حوادث، بحران‌هایی همچون زلزله را فرا گرفته و با نقاط امن محله‌های خود در هنگام بروز حوادث نیز آشنا شوند. شهروندان پس از مشاهده مطالب آموزشی می‌توانند در آزمون مجازی شرکت کنند. افرادی که دوره‌های آموزشی را با موفقیت طی کنند، عضو خانه دوام و ایمنی می‌شوند و می‌توانند علاوه بر دریافت کارت عضویت در مانورها و سایر برنامه‌های مرتبط با مدیریت بحران که در محله و منطقه محل سکونت خودشان برگزار می‌شود، شرکت کنند. ارائه آموزش‌هایی که سطح دانش و مهارت هریک از شهروندان را برای چگونه زیستن در محیط پر از عوامل تهدیدزا افزایش می‌دهد و توان مقابله آنان را در برابر خطرات و حوادث ارتقا می‌بخشد، می‌تواند در کاهش اثرها و خسارت‌های ناشی از حوادث و سوانح مؤثر باشد. برای همین، در این دوره، موارد آموزشی مانند چگونگی مقابله با ویروس کرونا، برنامه‌ریزی در خانواده در شرایط اضطراری، مبانی مدیریت بحران، شناخت مخاطرات طبیعی و اقدامات لازم، حمایت‌های روانی در بحران، مبانی اطفای حریق، فوریت‌های پزشکی، کارگاه تقویت دید مدیریت بحران و مهارت‌های بقا در شرایط اضطراری، در کلاس‌های مجازی مدیریت بحران به شهروندان آموزش داده می‌شود.»

کد خبر 552491 برچسب‌ها منطقه ۲۲ حقوق شهروندی همشهری محله آموزشی مدیریت بحران

عضویت در کانال تلگرام خبربان

منبع: همشهری آنلاین

کلیدواژه: منطقه ۲۲ حقوق شهروندی همشهری محله آموزشی مدیریت بحران خانه دوام و ایمنی دوره های آموزشی مدیریت بحران شرکت کنند گروه دوام آموزش ها پیش گیری

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.hamshahrionline.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «همشهری آنلاین» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۲۹۴۴۷۵۷۷ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

دستور رئیس‌جمهور به وزارت کشور درباره مصوبه انتخاباتی شورای نگهبان

ظریف: نامزد انتخابات نمی شوم؛ دلواپسان به کسب قدرت بپردازند و بگذارند ما هم تحریم‌ها را رفع کنیم

احمدی‌نژاد: من خالص ساخت ایرانم/ در صورت ردصلاحیتم، رای نمی‌دهم

مشاور سابق احمدی‌نژاد: خبر دیدار خاتمی با سوروس را من ساختم!

سرمایه‌سوزی در تیم ملی والیبال/ تیشه به ریشه جایگزین معروف

خبر بعدی:

«آيين‌نامه گواهينامه صلاحيت معلمي» تصويب شد

خبرگزاری آریا- دبیرکل شورای عالی آموزش وپرورش گفت: کلیات مصوبات «آیین‌نامه مشارکت دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی و حوزه‌های علمیه در تربیت و توانمندسازی منابع‌انسانی آموزش و پرورش» و «آیین‌نامه گواهینامه صلاحیت معلمی» در جلسه شورای عالی آموزش و پرورش به تصویب رسید.
به گزارش آریا و به نقل از روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، آقای محمود امانی با اشاره نهصد و نود و دومین جلسه شورای عالی آموزش و پرورش که با حضور وزیر آموزش و پرورش و سایر اعضای آن در سالن جلسات وزارت آموزش و پرورش برگزار شد، گفت: در این جلسه وزیر آموزش و پرورش گزارشی از فعالیت‌ها و اقدامات انجام شده در راستای بهبود روند آموزش و پرورش و همچنین برگزاری مطلوب امتحانات دانش آموزان بیان کرد.
وی افزود: در این جلسه اعضای شورای عالی آموزش و پرورش انزجار خود را از عملیات تروریستی و به شهادت رسیدن دانش آموزان بی گناه مدرسه سیدالشهدا کابل افغانستان اعلام و مراتب همدردی خود را با ملت و دولت افغانستان ابراز داشتند و قرار شد بیانیه‌ای در این خصوص صادر شود.
وی ادامه داد: در این جلسه وارد دستور کار بررسی «آیین‌نامه مشارکت دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی و حوزه‌های علمیه در تربیت و توانمندسازی منابع‌انسانی آموزش و پرورش» شد که پس از بحث و بررسی اعضای شورای عالی این آئین نامه با اصلاحاتی مورد تایید قرار گرفت.
آقای امانی طهرانی ابراز داشت: این آئین نامه در راستای اجرای مفاد تبصره (1) ماده واحده «نحوه جذب منابع‌انسانی در مشاغل آموزشی‌تربیتی» مصوب جلسه 833 شورای عالی انقلاب فرهنگی، مبنی بر استفاده از ظرفیت علمی سایر دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی و حوزه‌های علمیه برای جذب و تربیت منابع مورد نیاز در مشاغل آموزشی و تربیتی و با هدف جلب مشارکت و همکاری مؤثر مراکز فوق با دانشگاه‌های وابسته آموزش و پرورش تدوین شده و مشتمل بر 9 ماده و 3 تبصره است.
دبیرکل شورای عالی آموزش وپرورش تصریح کرد: براساس این آیین‌نامه، توسعه نقش راهبری دانشگاه‌های وابسته آموزش و پرورش، به عنوان مرجع اصلی علمی- تخصصی تربیت معلم، در مشارکت حداکثری و استفاده از ظرفیت و توانمندی‌های مراکز آموزشی کشور برای تحقق ماموریت ملی تربیت معلم در جذب و تربیت منابع انسانی در رشته‌های مصوب به تعداد مورد نیاز است.
وی یاد آور شد: این آئین نامه پس از تأیید شورای عالی آموزش و پرورش برای تصویب نهایی به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارسال می‌شود.
وی بیان کرد: دستور دوم این جلسه، بررسی «آیین‌نامه گواهینامه صلاحیت معلمی» بود که پس از بحث و بررسی اعضای شورای عالی کلیات آن به تصویب رسید و مشتمل بر 7 ماده و 4 تبصره است.
آقای امانی طهرانی اضافه کرد: این آئین نامه در راستای اجرای مفاد سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، زیرنظام تربیت معلم و تأمین منابع انسانی و بر اساس تبصره 5 ماده واحده «نحوه جذب منابع انسانی در مشاغل آموزشی تربیتی» مصوب جلسه 833 شورای عالی انقلاب فرهنگی تهیه و تدوین شده است.
دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش افزود: وزارت آموزش و پرورش موظف است تمام منابع انسانی مورد نیاز خود در مشاغل آموزشی تربیتی را پس از حصول اطمینان از دریافت گواهینامه صلاحیت معلمی بر اساس مفاد این آیین‌نامه بکار گیرد.
آقای امانی طهرانی اظهار داشت: بر اساس یکی از مواد این آئین نامه، برای ارائه خدمات آموزشی تربیتی حضوری و غیرحضوری در مدارس، مراکز و مؤسسات آموزشی تربیتی، اعم از دولتی و غیر دولتی و ارائه خدمات آموزشی خصوصی، علاوه بر داشتن مدرک تحصیلی، مشروط به داشتن گواهینامه صلاحیت معلمی می‌باشد.
وی بیان کرد: تمامی مشاغل آموزشی تربیتی اعم از معلم، مدیر، معاون، هنرآموز، استادکار، مربی امورتربیتی، مشاور، مراقب سلامت (مربی بهداشت) در چارچوب نظام سنجش صلاحیت‌های حرفه‌ای، مشمول این آیین‌نامه می‌باشند.
دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش در ادامه گفت: بر اساس مفاد این آئین نامه، پذیرفته‌شدگان که از مسیر‌های مختلف جذب می‌شوند و شاغلین، موظفند در فرآیند ارزشیابی صلاحیت معلمی شرکت کرده و برابر مقررات، گواهینامه صلاحیت معلمی جهت ورود و استمرار خدمت در آموزش و پرورش را دریافت کنند.

دیگر خبرها

 • جزئیات طرح جدید آموزش‌وپرورش برای بررسی صلاحیت معلمان اعلام شد
 • وقوع تندباد، تردد در محورهای شمالی و شرقی اصفهان را مختل کرد
 • نشست تخصصی امداد و نجات و آموزش همگانی در سی سخت برگزار شد
 • جلسه تخصصی امداد و نجات و آموزش همگانی در سی سخت برگزار شد
 • جلسه تخصصی امداد و نجات و آموزش همگانی در سیسخت برگزار شد
 • بخشی از مصلای قم مرکز واکسیناسیون می‌شود/ احتمال رگبار و آبگرفتگی معابر
 • جلسه تخصصی امدادونجات و اموزش همگانی درسی سخت برگزار شد.
 • ۵۰ اتوبوس به ناوگان شهری شیراز اضافه شد
 • پنجاه اتوبوس به ناوگان شهری شیراز اضافه شد
 • تاکید بر نقش فضای مجازی در پیشگیری از بحران‌ها
 • نقش آموزش در پیشگیری از بحران‌ها
 • جلسه تخصصی امداد و نجات وآموزش همگانی مدیریت بحران برگزار شد
 • دل خوش دارید که رحمتی پنهان بر شما و جامعه نازل شد
 • کش و قوس ماجرای تغییر کاربری زمین آموزشی در اندیشه/ فرماندار: کماکان مخالف هستیم
 • میادین میوه و تره بار امروز و فردا باز هستند
 • استخدام کارشناس فروش آموزش و کارشناس خدمات پس از فروش دوره های آموزشی
 • یگانه‌ نسخه‌ چیرگی بر بحران‌ها التزام به جمهوریت و قواعد رقابت مردمسالارانه است
 • تدریس بهترین اساتید ووشو ایران در دوره مربیگری حرفه‌ای
 • آماده باش اصفهان به علت احتمال جاری‌شدن سیل