برنامه اینترنتی‌ای که قرار بود عادل فردوسی‌پور با شروع رقابت‌های لیگ برتر در شبکه‌های نمایش خانگی اجرا کند، مجوز نگرفت. این خبری بود که یکی، دو روز گذشته نزدیکان عادل فردوسی‌پور تأییدش کرده بودند و بعد هم که به‌صورت رسمی خبرش اعلام شد. عادل فردوسی‌پور بعد از کنار‌گذاشته‌شدن از تلویزیون، امید زیادی داشت با تغییر نگرش در سطح مدیریت صداوسیما بتواند به اجرا برگردد و برنامه محبوبش یعنی ۹۰ را دوباره روی آنتن ببرد، ولی بروز اختلافات متعدد بین مسئولان صداوسیما که بیشتر ناشی از کج‌سلیقگی آن‌ها بود، کار را به جایی رساند که فردوسی‌پور عملا امیدش برای بازگشت را از دست داد.

با‌این‌حال، عشق مفرطش به فوتبال، توانایی‌اش در اجرا و ذائقه‌اش در تولید محتوا او را به این سمت برد تا با راه‌اندازی برنامه‌ای مشابه با برنامه ۹۰ بر بستر اینترنت، مخاطبان فوتبال در ایران را سیراب را نگه دارد؛ به‌ویژه آنکه برنامه جایگزین ۹۰ که بعد از قطع همکاری با عادل فردوسی‌پور تهیه و پخش شد، رضایت عمومی را به دست نیاورد.

عادل در کش‌وقوس چگونگی اجرای برنامه جدیدش بود که خبر رسید طرحش مجوز لازم را نگرفته و همچنان دست‌هایی پشت پرده هستند که نمی‌گذارند او با مخاطبان بی‌شمارش در ارتباط باشد. اینکه این افراد چه کسانی هستند و قرار شده چطور مانع از پخش‌شدن برنامه جدید عادل فردوسی‌پور شوند، موضوعی است که در این مطلب به آن پرداخته شده، ولی قبل از رسیدن به اصل داستان، باید کمی از برنامه جدید عادل گفت که بسیاری، مشتاقانه منتظر پخش آن بودند.

نود نو یا ۹۹؟

عادل فردوسی‌پور قصد داشت (دارد) برنامه اینترنتی‌اش را هم‌زمان با شروع رقابت‌های لیگ بیستم بر بستر اینترنت به دست مخاطبان برساند؛ او قرار بود هر دوشنبه به سبک همان برنامه محبوبش یعنی ۹۰، برنامه را اجرا کند. در طرح اولیه‌ای که برای این برنامه در نظر گرفته شده بود، ایده عادل، اجرای یک برنامه ۹۰ جدید، این‌بار به‌صورت اینترنتی بود. شاید اسم این برنامه که ابتدا ۹۹ و بعد‌ها «نود نو» عنوان شد از همین فرضیه گرفته باشد. اگرچه همکاران عادل فردوسی‌پور برای برنامه اینترنتی با عنوان ۹۹ درخواست مجوز کرده بود، ولی جالب است که قرار بود این برنامه با اسم دیگری پخش شود؛ همان‌طورکه خود عادل گفته بود اسم برنامه نه قرار بود ۹۹ باشد نه نود نو! اسم برنامه جدید عادل یک عدد است، ولی هیچ‌کدام از اسامی قبلی نیست و مقرر شده بود تا زمان شروع برنامه، اسم آن به بیرون درز نکند.

برنامه‌ای ۱۵‌قسمتی؟

دیگر شایعه‌ای که درباره برنامه جدید عادل فردوسی‌پور سرزبان‌ها افتاده بود، این بو که قرار است برنامه جدیدش ۱۵‌قسمتی باشد. این خبر هم چندان درست نیست؛ شاید درخواست مجوز به‌صورت ۱۵ قسمت به ۱۵ قسمت ارائه شده باشد، ولی طرحی که عادل برای برنامه جدیدش داشته، این است که تا پایان رقابت‌های لیگ برتر این برنامه را ارائه کند؛ آن‌هم درست در همان زمان پخش برنامه قدیمی ۹۰ یعنی دوشنبه‌ها. جالب آنکه برنامه فوتبال برتر که جایگزین برنامه ۹۰ در تلویزیون شده هم همان روز‌های دوشنبه روی آنتن می‌رود. هواداران عادل اعتقاد داشتند با توجه به کیفیت نه‌چندان بالای برنامه فوتبال برتر، برنامه اینترنتی عادل می‌توانست حسابی طرفدار داشته باشد و بیننده‌ها را مستقیم سراغ اینترنت ببرد.

فیلیمو و کافه بازار

فردوسی‌پور با دو برنامه اینترنتی که حسابی سروسامان گرفته‌اند، به توافق رسیده بود تا برنامه‌اش را اجرا کند؛ اولی فیلیمو یکی از سرشناس‌ترین شبکه‌های خانگی بر بستر اینترنت است و دومی هم کافه‌بازار. نکته مهم در این بین اینکه درخواست مجوز برای برنامه از سوی این دو شبکه به سازمان تنظیم مقررات رسانه صوت و تصویر فراگیر (ساترا) ارائه شده و خود عادل به‌صورت شخصی درخواستی برای ثبت مجوز برنامه جدید نداده است.

مجری‌گری عادل

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که قرار بود یا قرار است برنامه جدید عادل فردوسی‌پور داشته باشد، این است که خودش مجری برنامه باشد! این خبر از آن لحاظ اهمیت داشت که پیش‌تر شایعه شده مسئولان صداوسیما از شبکه‌های خانگی هم درخواست کرده‌اند مجوز به برنامه‌ای که عادل فردوسی‌پور در آن قرار است مجری باشد، ندهند. برنامه «ال‌کلاسیکو» که پیش‌تر عادل آن را تهیه کرد و پژمان جمشیدی مجری‌اش بود، به این شایعه دامن زد؛ اما به نظر می‌رسید این موضوع حل شده باشد و برنامه جدید با مجری‌گری شخص فردوسی‌پور منتشر شود.

اجرای زنده؟

این‌هم یکی دیگر از موضوعات بحث‌برانگیز برنامه جدید عادل است؛ برخلاف شنیده‌های اولیه قرار نبود برنامه جدید فردوسی‌پور به‌صورت زنده اجرا شود. این برنامه از قبل ضبط می‌شد و بعدا برای اجرا روی خروجی می‌رفت. عنوان شدن اینکه عادل قرار است اجرای زنده داشته باشد و از‌این‌رو باید حتما مجوز لازم از ساترا را می‌گرفته از همان روز‌های نخست در فضای رسانه‌ای چرخید، ولی برخلاف تصورات برنامه جدید عادل فردوسی‌پور قرار نبود به‌صورت زنده پخش شود.

چرا ساترا؟

این موضوع یکی از معما‌های موجود است؛ پیش از این عنوان شده بود اگر برنامه‌ای قرار است به‌صورت زنده پخش شود، باید مجوز ساترا را بگیرد وگرنه با مجوز وزارت ارشاد کار پیش می‌رود؛ برنامه جدید فردوسی‌پور مجوز ارشاد را گرفته بود، ولی از زمانی که شایعه شد فردوسی‌پور می‌خواهد برنامه‌اش را بر بستر اینترنت پیش ببرد، این داستان هم پیش آمد که باید از ساترا مجوز بگیرد! داستان ساترا و زیر نظر تلویزیون بودن هم که داستان چندان پیچیده‌ای نبود! می‌شد از همان روز‌های نخست حدس زد که اگر کار به ساترا کشیده شود، به‌راحتی بی‌خیال عادل فردوسی‌پور نشوند.

مخالفت ساترا؟

بعد از رسانه‌ای‌شدن هدف تازه عادل فردوسی‌پور بسیاری انتظار این را می‌کشیدند تا هر‌چه سریع‌تر مجری محبوب برنامه ۹۰ را ببینند؛ با‌این‌حال برنامه جدید هنوز شروع نشده، سنگ‌اندازی‌ها شروع شد و یکی، دو روز پیش هم به‌صورت رسمی اعلام شده برنامه عادل نتوانسته مجوز لازم را به دست بیاورد. با انتشار این خبر، بسیاری گمان کردند ساترا، اجازه پخش این برنامه را نداده است. از آنجا که این نهاد مستقیما زیر نظر تلویزیون اداره می‌شود، این‌طور عنوان شد که تلویزیون نمی‌خواهد رقیبی برای خودش بتراشد و به همین دلیل قصد ندارد به برنامه عادل فردوسی‌پور مجوز لازم را بدهد. با کنار هم گذاشتن این موارد، به نظر می‌رسید شایعه به‌راه‌افتاده درست باشد، ولی حالا خبر می‌رسد که ساترا نقشی در عدم صدور مجوز نداشته و از «جایی دیگر» مجوز برنامه فردوسی‌پور صادر نشده است.

علیه عادل

حالا که این فرضیه به وجود آمده که ساترا نقش چندانی در عدم صدور مجوز برنامه جدید عادل نداشته، پس چه فرد یا نهادی مخالف بازگشت عادل فردوسی‌پور حتی با یک برنامه اینترنتی است؟ پاسخ‌دادن به این سؤال شاید به ظاهر ساده باشد، ولی بیان‌کردنش اندکی دشوار است. البته که می‌توان به پاسخی روشن درباره این پرسش از لابه‌لای صحبت‌های مدیر روابط عمومی ساترا رسید؛ علی سعد، روز گذشته در صفحه توییترش دلیل مجوز‌نگرفتن برنامه عادل فردوسی را در چند بند توضیح داد که البته کد‌های مشخصی داشت. او با بیان اینکه حیطه مسئولیتی ساترا فقط تصمیمات رسانه‌ای است، می‌نویسد: «شرط طرح برنامه‌ها در شورای موافقت کلی انتشار، عدم وجود موانع حقوقی، قضائی و امنیتی است که در مورد برنامه ۹۹ که به درخواست فیلیمو و کافه‌بازار مطرح شده بود، به دلیل عدم دریافت مکتوب استعلام مراجع مسئول، عملا موضوع قابل طرح و بررسی توسط شورای مذکور نبود». با توجه به همین توضیح مشخص است که پاسخی به استعلام مجوز برای این برنامه از سوی «مراجع مسئول» داده نشده است! در واقع قبل از اینکه کار به ساترا کشیده شده باشد، عده‌ای یا نهادی مانع از شکل‌گیری طرح این برنامه شده‌اند.

در حال پیش تولید

این خبر در حالی منتشر شد که عادل فردوسی‌پور و تیمش در مرحله پیش‌تولید برنامه بودند؛ با توجه به فاصله مناسبی که تا شروع رقابت‌های لیگ جدید مانده بود، آن‌ها پیش‌تولید پرونده‌های ورزشی، گزارش و مصاحبه‌ها را استارت زده بودند که با خبر منتشرشده، دیگر از مرحله پیش‌تولید بالاتر نرفته‌اند.

عادل در جریان بود؟

اگرچه خبر منتشر‌شده مبنی بر مجوز‌نگرفتن برنامه عادل فردوسی‌پور تازه است، ولی به نظر می‌رسد خود عادل از این موضوع اطلاع داشته است؛ منبع دقیقی برای درستی این ادعا وجود ندارد، ولی صحبت‌های اخیر فردوسی‌پور که در فضای ناامیدی مطرح شد، نشان می‌دهد او از چند روز قبل در جریان قرار داشته که برنامه‌اش مجوز نخواهد گرفت.

فردوسی‌پور که در تمام این مدت درباره تلویزیون و قطع همکاری‌اش صحبت نکرده بود دو، سه روز پیش، پس از یک‌سال و هفت ماه سکوت و بعد از دریافت جایزه Alumni Achivement Award ۲۰۲۰، در مراسم آنلاین انجمن فارغ‌التحصیلان دانشگاه صنعتی‌شریف (سوتا) از رفتار تلویزیون با خودش گلایه کرد و گفت: «اسفندماه ۹۷ بدون هیچ توضیح و دلیل موجه من را کنار گذاشتند. وقتی عید شد و به اولین کلاسم در فروردین‌ماه ۹۸ رفتم، بچه‌ها گفتند: «استاد! شما که می‌گفتید بمانید و مملکت را بسازید، شما بیش از ۲۰ سال ماندی و برنامه داشتی، چه اتفاقی افتاد و الان چه حرفی می‌زنید؟»، واقعا در آن زمان هیچ جوابی برای بچه‌های کلاسم نداشتم. امیدوار هستم بستری فراهم شود تا تمام کسانی که کشور و میهن خود را دوست دارند، بتوانند در حوزه و حرفه خود کار و فعالیت کنند». کنایه عادل مبنی بر ابراز امیدواری به اینکه هرکسی بتواند در حوزه و حرفه خود کار و فعالیت کند، یکی از دلایلی است که با استناد به آن می‌شد پی برد که عادل از قبل در جریان مجوز‌نگرفتن برنامه‌اش بوده است. عادل با وجود سخت‌گیری‌های صورت‌گرفته به نظر می‌رسد همچنان امیدوار است بتواند مجوز برنامه مدنظرش را بگیرد و به حرفه‌ای که دوستش دارد، برگردد؛ شاید خوش‌بینی و شاید هم سرسختی‌اش، عادل را به هدفی که در سر دارد، برساند. هرچند مخالفانش نشان داده‌اند از هر کاری برای ممنوع‌نگه‌داشتنش استفاده می‌کنند.

منبع: فرارو

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت fararu.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت « فرارو» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه در مورد انتشار این خبر انتقاد یا پیشنهادی دارید لطفاٌ کد ۲۹۶۶۸۲۰۲ را به همراه موضوع به آدرس ایمیل [KHABARBAN] ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

کیهان: به بندر حیفا حمله و به آنها تلفات سنگین انسانی وارد کنیم/ آمریکا و اسرائیل آمادگی جنگ را ندارند

رییس سابق اداره امنیت حفاظت قوه قضائیه دستگیر شد

بحران‌ اقتصادی را کش ندهید؛ مشکلات معیشتی حاصل از تحریم‌ها، امان مردم را بریده

محسن فخری‌زاده، دانشمند هسته‌ای و موشکی ایران ترور شد/فیلم و عکس

انفجار و تخریب ۲ واحد مسکونی در بجنورد / ۱۰ خانه آسیب دیدند

خبر بعدی:

یارانه ۵/ ۲ میلیارد دلاری برای تولید گوشت مرغ کجا رفت؟

پرواز قیمت مرغ آن هم به‌رغم تخصیص ۵/ ۲ میلیارد دلار ارز دولتی برای واردات خوراک طیور نشانه نابسامانی در این بازار است و سیاست معیوب یارانه ارزی برای واردات نقش «چوب لای چرخ تولید داخلی» را ایفا کرده است.

خبرگزاری میزان - روزنامه دنیای اقتصاد نوشت: به‌تازگی رئیس‌جمهوری وزرای صمت و جهاد کشاورزی را با هدف جهش تولید مکلف به انجام اقدامات فوری و ضروری در زمینه نهاده‌های دامی کرده است. دستوری که به فرمانی برای تولید نهاده‌های دامی در داخل تعبیر شده است. بخشی که در سالیان گذشته همواره به واردات وابسته بوده و تولیدکنندگان داخلی به دلیل موانعی که پیش روی‌شان قرار داشته نتوانستند اقدام به تولید نهاده‌ها کنند. اما بررسی این دستور جدید می‌تواند دو سناریو را به ذهن متبادر کند. در سناریوی اول، سیاست‌گذار تنها ظاهر قضیه را دیده است و بدون توجه به موانع پیش روی تولید داخل، صرفا «تولید دستوری» را از فعالان درخواست کرده است. کارشناسان معتقدند در صورتی که این سناریو مدنظر سیاست‌گذار باشد، اهداف آن محقق نخواهد شد، چراکه صدور این فرمان با اصلاح و تغییر رویه سیاست‌های ارزی و تجاری همراه نخواهد بود. در نتیجه تولید دستوری مانند سازوکار‌هایی مثل قیمت‌گذاری دستوری در عرصه عمل امکان‌پذیر نخواهد بود.

اما در سناریوی دوم سیاست‌گذار ظاهر و باطن موضوع را همزمان با هم خواهد دید. یعنی درخواست برای انجام تولید نهاده‌ها همراه با اصلاح سیاست‌های ارزی وتجاری انجام می‌گیرد، یعنی حذف ارز رانتی از چرخه تامین و واردات نهاده‌ها. مساله‌ای که تا به امروز تبدیل به سدی در برابر تولید نهاده‌هایی مثل ذرت، جو، کنجاله سویا و ... در کشور شده است. کارشناسان و فعالان صنعت دام و طیور به این سناریو خوشبین‌تر هستند و معتقدند در صورتی که دستور رئیس‌جمهور به وزرای صمت و جهاد کشاورزی همراه با حذف رانت‌ها در این بخش باشد، می‌تواند شرایط را برای تولید نهاده‌ها در داخل آماده کند. اما آنچه مسلم است این موضوع که است شرایط فعلی باعث نارضایتی سه ضلع، تولیدکننده، مصرف‌کننده و دولت شده است. تولیدکنندگان مرغ که از دستیابی به نهاده‌های کافی باز مانده‌اند، مصرف‌کنندگانی که با مرغ کیلویی ۳۸ هزار تومانی مواجه هستند و برای مرغ دولتی صف بسته‌اند و دولت هم که متوجه وضعیت فعلی شده و اقدام به صدور دستور برای ساماندهی اوضاع بازار مرغ کرده است.

اما سوال مهمی که مطرح است این که تا‌کنون تخصیص دلار ۴۲۰۰ تومانی به نهاده‌های دامی چه اثری بر بازار این محصولات داشته است؟ آیا تخصیص این ارز باعث شده است که این اقلام به کفایت و با قیمت مصوب به دست تولیدکننده برسد؟ داده‌های آماری بانک مرکزی نشان می‌دهد که در ۷ ماهه اول سال ۹۹، برای ذرت، جو و کنجاله با نرخ ۴۲۰۰ تومانی، ۲ میلیارد و ۵۲۲ میلیون دلار تامین ارز صورت گرفته است. برای ذرت یک میلیارد و ۶۲۴ میلیون دلار، جو ۲۶۰ میلیون دلار و کنجاله ۶۳۸ میلیون دلار اختصاص پیدا کرده است.

این عدد (یعنی ۲ میلیارد و ۵۲۲ میلیون دلار) بر اساس میانگین نرخ دلار در ۷ ماهه اول امسال که معادل ۲۱ هزار و ۵۵۰ تومان است، رقمی برابر با ۵۴ هزار و ۳۴۹ میلیارد تومان به دست می‌آید. یعنی دولت در این ۷ ماه این عدد را به سه قلم ذرت، کنجاله و جو تخصیص داده است. عددی که بیشتر از مجموعه رقم سالانه یارانه نقدی است که دولت به مردم پرداخت می‌کند. دولت سالانه حدود ۴۳ هزار میلیارد تومان یارانه نقدی به دهک‌های مختلف پرداخت می‌کند، که ۱۱ هزار و ۳۴۹ میلیارد تومان کمتر از عددی است که به نهاده‌های دام و طیور فقط در ۷ ماهه امسال تخصیص داده شده است.

اما این رقم که از کل یارانه نقدی پرداختی دولت بیشتر است، چقدر در جهت تعادل بخشی به بازار نهاده‌ها و بازار مرغ موثر واقع شده است؟ مشاهدات، داده‌ها و ارزیابی‌های کارشناسی نشان می‌دهد که در این چرخه هم تولید کننده متضرر شده است و هم مصرف کننده. تولیدکنندگان دام و طیور به صراحت عنوان می‌کنند نهاده به دستشان نرسیده یا اگر هم رسیده با قیمت مصوب نبوده است، یعنی عملا تخصیص دلار ۴۲۰۰ تومانی به نهاده‌ها به هدف اصابت نکرده است. از سوی دیگر جهش قیمت مرغ در آبان امسال باعث نارضایتی مصرف‌کنندگان شد، به طوری که دولت اقدام به عرضه مرغ یخ زده دولتی با قیمت ۱۸ هزار و ۵۰۰ تومان کرد که حتی پایین‌تر از نرخ مصوب بود و صف‌های طولانی برای دریافت مرغ ارزان شکل گرفت؛ بنابراین تنظیم بازار مرغ از مسیر تخصیص ارز رانتی به نهاده‌ها عملا محقق نشده است و بازار این محصول پروتئینی حال و روز خوشی را در این روز‌ها تجربه نمی‌کند. در اینجا آنچه مشخص است، وجود یک چرخه معیوب است که زنجیره تامین، توزیع و تولید نهاده‌های دامی را با اخلال مواجه کرده است. در واقع سیاست‌های ارزی و تجاری جاری سبب شده است که تمامی حلقه‌های این زنجیره دچار چالش شود و حتی با وجود تخصیص ارز ارزان، نهاده به دست تولیدکننده نرسد یا اگر هم رسیده با قیمت خیلی بالا بوده است. ضمن آنکه بررسی میانگین قیمت مرغ در ۸ ماهه امسال با میانگین ۱۲ ماه سال گذشته نشان می‌دهد که قیمت مرغ حدود ۳۳ درصد افزایش پیدا کرده است. میانگین قیمت‌مرغ در ۸‌ماهه امسال، معادل ۱۶ هزار و ۵۰۰ تومان ثبت شده و میانگین ۱۲ ماهه سال گذشته به طور متوسط برابر با ۱۲ هزار و ۳۸۰ تومان رقم خورده است؛ بنابراین بررسی قیمت مرغ با سال گذشته هم نشان می‌دهد که دلارپاشی برای تامین نهاده‌های دامی هیچ اثر مثبتی در بازار و در جهت ثابت نگه داشتن قیمت‌ها نگذاشته است.

اما اگر قیمت مرغ در آبان ماه امسال را با قیمت مرغ در آبان ماه سال گذشته مقایسه کنیم، می‌بینیم که قیمت این محصول به صورت نقطه به نقطه حدود ۱۲۲ درصد افزایش پیدا کرده است. قیمت این محصول به طور میانگین در آبان ۹۸ برابر با ۱۲ و هزار ۹۰۰ تومان بوده است و قیمت آن به طور میانگین در آبان ماه امسال برابر با ۲۸ هزار و ۶۸۳ تومان ثبت شده است؛ یعنی یک جهش بی سابقه در قیمت مرغ؛ بنابراین نتیجه سرکوب بازار مرغ در سال‌های گذشته از طریق تخصیص ارز رانتی به نهاده‌ها نتیجه‌ای جز آشفتگی امروز بازار نداشته است. ضمن آنکه این سیاست به کمبود جوجه و مرغ و تخم‌مرغ هم انجامید. مشکل در تامین و توزیع نهاده‌های طیور باعث ایجاد یک چرخه معیوب شد که یک طرف آن جوجه کُشی بود و طرف دیگر آن کمبود مرغ و پرش بی‌سابقه قیمت آن تا ۳۶ هزار تومان. در شهریور امسال خبری منتشر شد که عده‌ای با دریافت دان و نهاده ارزان، سوله‌هایی را می‌گیرند و بعد از جوجه‌ریزی، جوجه‌ها را معدوم می‌کنند و نهاده‌ها را با اختلاف ۴ برابری در بازار آزاد می‌فروشند. در این سریال، جوجه‌ها قربانی سود حداقل ۳۰۰ درصدی حاصل از رانت «۴۲۰۰» می‌شوند. سوءنیت این گروه در راه‌اندازی سالن‌های جوجه‌ریزی یکی از علل اصلی کاهش مرغ و تخم‌مرغ و افزایش قیمت آن در بازار است. در واقع معدوم‌سازی جوجه‌ها در چند ماه قبل که در گزارشی با عنوان «قاتل نامرئی جوجه‌ها» در به تفصیل به آن پرداخته شد، اکنون نتیجه خود را در بازار گذاشته و منجر به کمبود مرغ و تخم‌مرغ در بازار شده است.

از سوی دیگر تعیین قیمت مصوب و تضمینی که از سوی دولت برای نهاده‌های طیور تعیین می‌شود، باعث متضرر شدن کشاورزان و تولیدکنندگان شده است. قیمت تضمینی ذرت که از سوی دولت تعیین می‌شود معادل کیلویی ۱۷۰۰ تومان است، در حالی که قیمت جهانی آن در هر تن ۱۷۷ دلار است که به طور متوسط برابر با کیلویی ۴ هزار و ۴۵۰ تومان می‌شود. قیمت تضمینی کنجاله برابر با کیلویی ۳۲۲۰ تومان است که قیمت جهانی آن در هر تن ۴۹۷ دلار است که برابر با کیلویی ۱۲هزار و ۴۰۰ تومان است. قیمت جو دامی تضمینی نیز در هر کیلوگرم ۱۷۰۰ تومان است که قیمت جهانی آن در هر تن معادل ۱۱۸ دلار است که برابر با کیلویی ۲۹۰۰ تومان می‌شود. در اینجا مشخص است که تولیدکنندگان و کشاورزان با وجود شکاف عمیق میان نرخ تضمینی و نرخ جهانی ذرت، کنجاله و جو ضرر زیادی را متحمل می‌شوند؛ بنابراین مشکلاتی که امروز در بازار مرغ آشکار شده ریشه در زنجیره‌های قبلی این صنعت دارد که مدت‌ها گرفتاری‌های عدیده‌ای در آن وجود دارد، به طوری که سرکوب تولید داخلی نهاده‌ها باعث شده است که زنجیره اصلی صنعت مرغداری با مشکلات عمیقی مواجه شود.

فرجام دو سناریو

آمار و ارقام نشان می‌دهد که اگر سناریوی اول مدنظر سیاست‌گذار باشد، یعنی فرمان به تولید نهاده‌ها بدون مانع‌زدایی، نمی‌توان چندان امید به رونق تولید در این بخش داشت، چرا که باز هم با تخصیص ارز رانتی عملا به واردات امتیاز داده می‌شود و تولید داخل به حاشیه رانده می‌شود. اما اگر سیاست‌گذار به آمار و ارقام و تامین منابع ارزی که با نرخ ۴۲۰۰ تومانی به نهاد‌ها تخصیص داده شده است، توجه کند، چاره‌ای جز تغییر مسیر و حذف ارز رانتی پیش روی خود نمی‌بیند؛ بنابراین توصیه کارشناسان این است برای آنکه در ماه‌های آینده بازار مرغ با تجربه آبان مواجه نشود به سمت سیاست‌هایی حرکت کنند که بدون مداخله در قیمت‌گذاری، سطح عرضه را افزایش دهد و با حذف ارز یارانه‌ای زمینه را برای رقابت تولید داخل با محصول وارداتی فراهم کند.

بیشتر بخوانید: تاثیر تورم بر سفره خانوار‌های شهرنشین

انتهای پیام/
خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

برچسب ها: بازار مرغ اخبار اقتصادی

دیگر خبرها

 • هدیه ویژه عادل فردوسی پور برای وریا غفوری + سند
 • هدیه‌ فردوسی‌پور به ستاره استقلال +عکس
 • هدیه‌ عادل فردوسی‌پور به وریا غفوری
 • شایعات به پایان رسید؛ فردوسی‌پور رسماً به تلویزیون بازگشت +فیلم
 • هدیه‌ عادل فردوسی‌پور به وریا غفوری/عکس
 • عکس | کادوی ویژه فردوسی پور برای تولد ووریا غفوری
 • (عکس) هدیه عادل فردوسی‌پور برای تولد کاپیتان استقلال
 • شایعات به پایان رسید؛ فردوسی‌پور رسماً به تلویزیون بازگشت+ فیلم
 • پرونده اکبر طبری در دیوان عالی کشور به کجا رسید؟
 • بالاخره عادل فردوسی پور به شبکه ورزش برمی‌گردد
 • بازگشت برنامه فردوسی‌پور به آنتن صدا و سیما
 • پرونده اکبر طبری در دیوان عالی کشور به کجا رسید؟ | وکیل طبری: از اعلام شعبه رسیدگی‌کننده امتناع می‌کنند
 • یارانه ۲.۵ میلیارد دلاری برای تولید گوشت مرغ کجا رفت؟
 • آرتتا: آرسنال یک چیز کم دارد
 • اعتبارات متروی تبریز کجا هزینه شده است؟/ بدهکار ساختن شهر و شهرداری
 • روایت جالب عادل آذر از دلایل مقاومت برابر اصلاح بودجه/درآمد ۳۲۰هزار میلیاردی هدفمندی پشت‌پرده پنهان بودجه/عملکرد ۱۵درصد ردیف‌های بودجه در حد صفر
 • تقدیر از انجمن‌های علمی دانشجویی دانشگاه فردوسی در جشنواره حرکت
 • انجام پروژه‌های عظیم ملی در پژوهشکده نفت و گاز دانشگاه فردوسی
 • حداد عادل: شهید فخری‌زاده را دشمن، بهتر از ما می‌شناخت