Web Analytics Made Easy - Statcounter
به نقل از «تسنیم»
2024-06-23@05:22:35 GMT

رونق اقتصاد در گرو توجه مسئولان به مشاغل خانگی است

تاریخ انتشار: ۱۲ آبان ۱۳۹۹ | کد خبر: ۲۹۸۳۳۶۱۵

رونق اقتصاد در گرو توجه مسئولان به مشاغل خانگی است

گروه استان‌ها- توجه به مزایای مشاغل خانگی و حمایت صحیح مسئولان از این کسب‌ و کارها موجب رشد توسعه و رونق چرخه اقتصاد در کشور خواهد شد این در حالی است که این امر سبب کاهش نرخ بیکاری در بین قشر جوانان جامعه می‌شود. - اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قزوین ، مشاغل خانگی به فعالیت‌هایی است که توسط عضو و یا اعضای خانواده در واحد مسکونی خود و یا در محل دیگری انجام گرفته و در نهایت منجر به تولید کالا و یا ارائه خدمات می‌شود.

بیشتر بخوانید: اخباری که در وبسایت منتشر نمی‌شوند!

مشاغل خانگی هزینه بالایی را به خانواد‌ه‌ها تحمیل نمی‌کنند و در عین حال می‌توانند موجب افزایش درآمد و در نهایت توسعه اقتصادی کشور شوند این مشاغل تاریخچه‌ای طولانی و به قدمت خانه‌نشینی بشر دارند و کشور ما نیز از دیرباز پذیرای این نوع کسب و کارها بوده است.

مشاغل خانگی به سبب خانگی بودن، بستر مناسبی برای افراد ناتوان، خانه‌دار و یا کسانی را که تمایل به کار در منزل دارند فراهم می‌کند همچنین مزایایی همچون آزادی و استقلال بیشتر، ساعات کاری منعطف، پایین بودن هزینه راه‌اندازی نسبت به مشاغل صنعتی، معافیت مالیاتی و امکان کار پاره وقت برای متقاضیان را فراهم می‌آورد.

این مشاغل گستره وسیعی از صنایع دستی تا فعالیت‌های تولیدی و فرهنگی را در بر می‌گیرند و هر شخص، به تناسب توانایی خویش امکان ورود و نقش آفرینی در این عرصه را پیدا می‌کند.

کسب و کارهای خانگی از مهم‌ترین زمینه‌های افزایش مشارکت مردمی در اقتصاد و از جمله راه‌های مناسب برای توسعه اشتغال‌های خرد و متوسط است و اگر چه این نوع کسب و کار جزو پنهان اقتصاد به‌شمار می‌رود اما همواره توانسته‌ است نقش خود را در رشد اقتصادی و کاهش بیکاری در کشور ایفا کند.

این مشاغل به منزله روزنه‌ای برای ورود ژرف بانوان به اقتصاد در جامعه و همچنین اثرگذاری گسترده و عمیق در رشد توسعه به‌شمار می‌رود.

استان قزوین از ظرفیتی عظیم برای نقش آفرینی در مشاغل خانگی برخوردار است و این ظرفیت‌ها دامنه‌ای از تولیدات کشاورزی تا محصولات چرمی را در بر می‌گیرد.

با این حال و با وجود این حجم از ظرفیت و زیرساخت، کسب ‌و ‌کارهای خانگی قادر نبوده‌اند تا به مقدار شایستگی جایگاه حقیقی خویش را در اقتصاد به دست آورند این در حالی است که جهش تولید و حمایت از تولیدکنندگان همواره از تاکیدات مقام معظم رهبری بوده است.

توسعه الگوی مشاغل خانگی در بهزیستی فارس؛ اعطای 500 میلیون ریال تسهیلات قرض‌الحسنه 3 هزار نفر در طرح مشاغل خانگی آذربایجان شرقی توانمند می‌شوند

نبود بازار دائمی از مهمترین مشکلات صاحبان کسب و کار است

هانیه سعیدی یک بانوی کارآفرین قزوینی که به تازگی کارگاه خشک کردن میوه و صیفی‌جات خود را راه‌اندازی کرده ‌است در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم در قزوین اظهار داشت: اگر چه این شغل متناسب با رشته تحصیلی من نیست اما به سبب علاقه اقدام به تاسیس آن کردم.

وی افزود: فروش محصولات تولیدی از بزرگ‌ترین معضل‌ها برای تولید‌کنندگان است و بسیاری از کارآفرینان از نبود یک بازار دائمی برای عرضه محصولاتشان رنج می‌برند.

سعیدی با بیان اینکه وجود بازارهای هفتگی و چرخشی که برای توزیع محصولات وجود دارد گاه به سبب هزینه ایاب و ذهابی که دارند موجب حداقلی شدن سود می‌شوند خاطرنشان کرد: تهیه مواد اولیه در بازار و افزایش بی‌ثبات قیمت‌ها نیز باعث شده تا مشکلی بر مشکلات این حوزه افزوده شود.

این بانوی کارآفرین ادامه داد: مسئله حمایت از مشاغل خانگی نیز همواره از دغدغه‌های ما بوده است و در اکثر موارد صاحبان کسب و کار با سرمایه شخصی خود اقدام به تاسیس کار خود می‌کنند.

سعیدی تصریح کرد: رقابت با مشاغل کارگاهی و صنعتی نیز از دغدغه‌های ما است به طوری که با رعایت همان میزان پروتکل‌های بهداشتی فروش کمتری نسبت به آن‌ها داریم.

70 درصد از کارآفرینان موفق، کار خود را از درون خانه آغاز کرده‌اند

سمانه ملاوردی خانی معاون آموزشی جهاد دانشگاهی استان قزوین نیز در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم در قزوین اظهار داشت: مشاغل خانگی فرصتی مناسب برای اجرای ایده‌های کارآفرینی با خطر و هزینه پایین و سکویی برای تبدیل به کسب و کارهای بزرگتر به شمار می‌روند؛ به گونه‌ای که 70 درصد از کارافرینان موفق، کار خود را از درون خانه آغاز کرده‌اند.

وی با اشاره به اینکه میزان رشد مشاغل خانگی بیش از کسب و کارهای متوسط است خاطرنشان کرد: در اکثر کشورهای توسعه یافته این مشاغل سهم قابل ملاحظه‌ای در صادرات و توسعه اقتصادی ایفا می‌کنند.

معاون آموزشی جهاد دانشگاهی قزوین افزود: طرح ملی توسعه مشاغل خانگی با هدف حمایت از این کسب و کارها طراحی و تصویب شده، متقاضیان ابتدا در سامانه مربوطه ثبت نام کرده و پس از طی مراحل و برگزاری جلسات بر اساس نوع کسب کارشان پیمایش می‌شوند.

مولاوردی خانی ادامه داد: در این طرح آموزش، توانمندسازی و مشاوره به طور رایگان برای متقاضیان اجرا خواهد شد، همچنین فرایند وام‌دهی پس از ثبت کسب‌ و کار و نظارت بر آن‌ها صورت می‌گیرد.

وی با بیان اینکه برگزاری دوره برای متقاضیان به صورت هدفمند خواهد بود عنوان کرد: در ابتدا ظرفیت‌های هر شهرستان باید شناخته شده و تقسیم‌بندی مشاغل بر اساس این پتانسیلها صورت می‌گیرد.

معاون آموزشی جهاد دانشگاهی با تاکید بر اینکه در حوزه کسب و کارهای خانگی هم افزایی و ورود تمامی دستگاه‌های متولی لازم است گفت: این مشاغل به سبب ساختار ساده و بازدهی بالا نقش بزرگی در متعادل کردن بازار کار دارند.

مولاوردی خانی گفت: فاز سوم طرح بر اتصال متقاضیان به پیشران‌ها استوار است و لازم است تا از ظرفیت تمامی دستگاه‌های مربوطه از جمله شهرداری ها، فرمانداران، ائمه جمعه و مسئولان استانی استفاده شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر سه فروشگاه اینترنتی برای فروش محصولات متقاضیان در جهاد دانشگاهی وجود دارد و برنامه‌های آموزش فروش محصولات در بسترهایی همچون اینستاگرام نیز در دستور کار قرار گرفته شده ‌است، تصریح کرد: همچنین تلاش شده تا امکان دایر کردن نمایشگاه‌های دائمی نیز برای آن ها فراهم شود.

معاون آموزشی جهاد دانشگاهی عنوان کرد: نظارت‌ها به صورت حضوری و از طریق اداره کار، وزارت کار تعاون و رفاه اجتماعی و جهاد دانشگاهی بر صاحبان مشاغل و پشتیبان‌ها به صورت دائمی از ابتدای شروع کار و در طول آن انجام می‌شود.

یکی از مشکلات اساسی دولت‌ها کمبود شغل و محدودیت ایجاد اشتغال است؛ مشاغل خانگی با نیاز کمی که به منابع مالی داشته و نقش سازنده‌ای که در اقتصاد ایفا می‌کنند فرصت مناسبی برای برطرف ساختن این معضل‌ها فراهم می‌کنند و این در صورتی امکان پذیر است که زمینه مناسبی برای توسعه و گسترش آن‌ها فراهم شده و از میزان مشکلاتی که با آن‌ها دست و پنجه نرم می‌کنند کاسته شود.

مشکلاتی همچون بازار فروش، آموزش، نظارت، عدم حمایت، و مشکلات فرهنگی که سبب می‌شود تا نگاه پیشرفت محور به این مشاغل وجود نداشته باشد این در حالی است که کشورهایی همچون چین و تایوان با تکیه اساسی بر این مشاغل گامی در جهت پیشرفت و توسعه اقتصاد خود برداشته‌اند.

طرح ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی که بیش از 9 سال از تصویب آن در مجلس شورای اسلامی می‌گذرد فرصتی مناسب در جهت توجه بیشتر به این مشاغل است و بهتر است مورد اهتمام جدی مسئولان ذی‌ربط قرار بگیرد.

گزارش از مهنا شکری

انتهای پیام/ح

منبع: تسنیم

کلیدواژه: وزارت کار استانداری قزوین وزارت کار استانداری قزوین معاون آموزشی جهاد دانشگاهی کسب و کارهای مشاغل خانگی کسب و کار

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.tasnimnews.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «تسنیم» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۲۹۸۳۳۶۱۵ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۵۷۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

رئیس جمهور آینده باید اقتصاد را بر پایه ظرفیت کشور رونق دهد

ایسنا/لرستان رئیس شورای هماهنگی ستادهای مردمی قالیباف در لرستان گفت: رئیس جمهور آینده باید اقتصاد را بر پایه ظرفیت کشور رونق دهد.

عزت اله بهاروند امروز در آیین افتتاح ستاد مردمی قالیباف در کوهدشت با اشاره به موضوع انتخابات اظهار کرد: بعد از اتفاق سخت و جان‌گداز  شهادت رئیس  جمهور با وجود شرایط سخت اما خیلی سریع، ساز و کار برگزاری انتخابات در دستور کار قرار گرفت.

وی بیان کرد: پس از تایید صلاحیت ۶ کاندیدای ریاست جمهوری وارد عرصه شدند و شروع به تبلیغات کردند.

رئیس شورای هماهنگی ستادهای مردمی قالیباف گفت: امروز به فردی نیاز داریم که در حوزه اجرا حرف برای گفتن داشته باشد و قالیباف اثبات کرده که می‌تواند گره‌ها را باز کند.

وی افزود: وقتی از آقای قالیباف پرسیدند  چه تضمینی دارید، پاسخ داد: گفت کارنامه من تضمین من است. ما هم این اعتقاد را داریم که حرف و تحلیل دیگر هم بس است.

بهاروند تاکید کرد: امروز به فردی نیاز داریم که در حوزه اجرا حرف برای گفتن داشته باشد، چون بنا نیست با احساسات انتخاب کنیم.

وی با اشاره به اینکه امروز مرد عمل می‌خواهیم و بنا نیست شعار بدهیم، گفت: متاسفانه برخی سیاست بازها در زمین دشمن کار می‌کنند.

رئیس شورای هماهنگی ستادهای مردمی قالیباف در لرستان با بیان اینکه ما فردی را می‌خواهیم که کار کند، افزود: مردم دیگر از حرف و تحلیل خسته شدند، امروز مشکل کشور اقتصادی است و باید کسی وارد عرصه شود که اقتصاد را بر پایه ظرفیت کشور رونق دهد.

بهاروند با بیان اینکه ما باید بر توان داخلی خود تکیه کنیم، گفت: در مناظره‌ها یکی از کاندیداها مطرح کرد که اگر با غرب صحبت نکنیم و تحریم را بر نداریم مشکلات کشور حل نمی‌شود، یعنی ما اینقدر ذلیل شده‌ایم که نمی‌توانیم خودمان مشکلات را حل کنیم.

وی بیان کرد: شما که سراغ دیگران رفتید، دوستی کردید و از مواضع هم برگشتید، حاصل این دوستی و گردن کج کردن چه بود؟

رئیس شورای هماهنگی ستادهای مردمی قالیباف در لرستان گفت: چرا خودمان را ذلیل کنیم یعنی اگر غرب نباشد باید بمیریم، ما که در گذشته امپراطوری بودیم.

بهاروند بیان کرد:  همین شهرستان کوهدشت را نگاه کنید چه ثروتی دارد اما به علت عدم برنامه‌ریزی نتوانسته‌ایم از این ظرفیت استفاده کنیم و همین باعث شده جوانان ما بیکار باشند.

وی با بیان اینکه قالیباف اثبات کرده که می‌تواند گره‌ها را باز  و مشکلات کشور را بر طرف کند، گفت: مگر در تهران به آن بزرگی قالیباف برای رفع مشکلات به خارج از کشور وابسته بود؟

انتهای پیام

دیگر خبرها

  • زنان در خانه بنشینند و تسهیلات دریافت کنند
  • رونق اقتصاد دانش‌بنیان با تقویت زیرساخت‌ها
  • پرداخت ۱۱۵ همت تسهیلات به مشاغل خانگی طی ۳ سال گذشته
  • سهمیه ۱۵۰ میلیارد تومانی البرز برای پرداخت وام مشاغل خانگی
  • افتتاح اولین آموزشگاه مشاغل خانگی البرز
  • سهمیه ۶۰ میلیاردی تسهیلات مشاغل خانگی در قشم
  • نحوه ثبت درخواست متقاضیان بیمه بیکاری در مناطق آزاد
  • رئیس جمهور آینده باید اقتصاد را بر پایه ظرفیت کشور رونق دهد
  • رونق اقتصادی با بهره برداری خط ریلی رشت _ کاسپین
  • تحقق ۱۴ درصدی تعهد اشتغال در گلستان