رویداد۲۴ لیلا فرهادی: یک خبر هیچ وقت تازگی و جذابیت خود را در سپهر سیاسی ایران از دست نمی‌دهد و آن ادعای قالیباف درباره حساب بانکی خود و اعضای خانواده درجه یک اوست. آنچنانکه که خود قالیباف متنی منتشر کرده بود، واقعا حساب بانکی او در آن زمان خالی بوده، اما یک دلیل عمده برای آن پیدا شده است.

در جریان تبلیغات انتخاباتی سال ۹۶، محمدباقر قالیباف شهردار وقت تهران و رییس کنونی مجلس شورای اسلامی جزییات حساب بانکی خود را منتشر کرد و رسما اعلام کرد تنها ۳ میلیون تومان ته حسابش است.

در آن زمان برخی ناظران و تحلیلگران او را به خاطر ادعای غیر صحیح مورد نقد قرار دادند، اما امروز معلوم شده این ادعا دروغ نبوده، اما تمام حقیقت هم نبوده است.

عطاءلله حافظی برادر رحمت‌الله حافظی عضو شورای چهارم شهر تهران در دوران شهرداری قالیباف اخیرا دست به یک افشاگری زده است. او در گزارش خود از خرید مقدار قابل توجهی سهام توسط قالیباف خبر داده که ظرف ۶ ماه بعد از خرید چند برابر سود کرده است.

بر اساس این گزارش یک شرکت ایرانی در جریان افت شدید ارزش سهام در ماه‌های گذشته برخلاف بازار حرکت کرده است. واحصا (احیای صنایع خراسان) از شهریور ماه برخلاف سیر معمولی بازار سهام که از این تاریخ شروع به ریزش کرده بود؛ رشد ارزش سهام را تجربه کرده است. رشد سهام واحصا از هزار و پانصد تومان شروع شده و برخلاف بازار به هفت هزار تومان رسیده است. نام قالیباف در فهرست سهامداران عمده واحصا به چشم می‌خورد.

بیشتر بخوانید: اسناد و ارقام باور نکردنی درباره خیریه همسر قالیباف/ زمین‌ها چگونه و با چه قیمتی واگذار شدند؟

به گزارش رویداد۲۴ قالیباف با دو میلیون و ۳۰۰ هزار سهم، ۲.۲ درصد سهام واحصا سهام این شرکت را در دست دارد. اگر اعداد بورسی حقیقت داشته باشد، ارزش سهام قالیباف در شهریور ماه ۷.۵ میلیارد بوده که الان به ۳۵ میلیارد تومان رسیده است. این سهام سال ۹۳ توسط قالیباف خریداری شده است. اما واقعا ثروت قالیباف فقط در این شرکت بورسی به این میزان است؟

ثروت قالیباف در دوره انتخابات هم یکبار مورد بحث قرار گرفت. روز گذشته روابط عمومی شرکت احیای صنایع خراسان بیانیه‌ای صادر کرد و درباره این شایعه‌ها توضیح داد که «قالیباف که از موسسان شرکت احیاست در واقع وکیل سایر سهامداران و خودش تنها مالک ۱۰۰۰ سهم است.» این بیانیه در وبسایت مشرق نیوز منتشر شده و جریان نزدیک به قالیباف نیز در حمایت از این بیانیه واکنش‌هایی داشته‌اند.

سید نظام الدین موسوی نماینده مجلس در توییتر خود خبر مربوط به سهام واحصا را «دروغ» خوانده و گفته بود که «آن‌ها که با ناکارآمدی بورس را به خاک سیاه نشاندند، برای ردگم‌کنی، دیگران را متهم می‌کنند. دو سال در مشهد بوده‌ام و با اطمینان میگویم شرکت احیا خراسان (نماد واحصا در بورس) متعلق به هزاران ایثارگر خراسانی است و دکتر قالیباف هیچ سود شخصی در آن ندارد. با دروغ به جایی نمیرسید آقایان.»

چند ادعا در این بیانیه مطرح شده که لازم است آن‌ها را راستی‌آزمایی کنیم. ادعای اول حضور قالیباف در فهرست موسسان شرکت احیای صنایع خراسان است. بر اساس داده‌های وبسایت رسمیو که اطلاعات شرکت‌ها را بر اساس داد‌های ثبتی دسته‌بندی می‌کند، قالیباف در زمره موسسان این شرکت حضور ندارد.

ادعای دوم مساله سهام وکالتی قالیباف است. در شرکت‌هایی که برای ایثارگران یا خانواده شهدا تاسیس شده، این وکالت‌ها به صورت سنتی وجود دارد. شرکت‌های متعددی نظیر شرکت‌های خودکفایی آزادگان، سرمایه‌گذاری شاهد، احیای صنایع اصفهان و بعضی شرکت‌هایی مثل کشت و صنعت آب شیرین وجود دارند که عمدتا به خانواده ایثارگران تعلق دارد و در همه این شرکت‌ها نیز افراد شناخته شده به عنوان نماینده این اعضای خانواده ایثارگران و شاهد سهام‌دار می‌شوند. در احیای خراسان هم قالیباف به عنوان یکی از چهره‌های شناخته شده در خراسان، نمایندگی ایثارگران را برعهده گرفته است.

جالب اینجاست که تقریبا همه این قبیل شرکت‌ها در جریان کاهش ارزش شاخص بورس، برخلاف رویه بازار رشد داشته‌اند. فردین آقابزرگی عضو کانون کارگزاران بورس و مدیرعامل شرکت کارگزاری در گفتگو با رویداد۲۴ درباره ماهیت و مشروعیت سهام‌ وکالتی توضیحاتی را ارائه کرده است. به گفته آقابزرگی بر اساس قانون مدنی که قانون پایه کشور است، اعطای وکالت منعی ندارد، اما قانون بازار اوراق بهادار و فلسفه وجودی وکالت سهام به وکیل باید شرایط خاصی داشته باشد.

او می‌گوید: برای شرکت‌های پذیرفته شده در بورس به‌خصوص شرکت‌هایی که دارای کثرت در وکالت هستند، مثل شرکت‌های متعلق به خانواده ایثارگران، وکالت نامه‌ها به ترتیبی داده می‌شود که حتی ممکن است موکل منصرف شده باشد، اما چون اعطای وکالت مسبوق به سابقه بوده به صورت سنتی اعمال می‌شود. اما از لحاظ قانونی تک‌تک این‌ها تاییدیه وکالت می‌خواهد و چون کثرت دارد، دشوار است. مثلا بنیاد شهید ۱۰۰ هزار وکالت دارد که باید اصالت تاییده وکالت را بگیرد.

آقابزرگی در ادامه به وجود سهام‌داران عمده‌ای در اینگونه شرکت‌ها اشاره کرده که بدون توجه به پایداری وکالت، عضو هیات مدیره این شرکت‌ها شده‌اند و بدون در اختیار داشتن سهام یا مالکیت در یک شرکت، صرفا به اتکای وکالت سهام، مدیریت شرکت را در دست دارند. در اینجا سازمان بورس به عنوان نهاد ناظر باید ورود کند یا راهکار دیگری برای این نوع از سهام وکالتی پیش‌بینی کند.

این کارگزار بورس در مورد مزایای حضور در میان سهام‌داران عمده یک شرکت برای افرادی که به صورت وکالتی سهام‌دارند، گفت: این افراد از ظرفیت شرکت با کمترین منابع صرف شده به عنوان سرمایه، استفاده می‌کنند. این ظرفیت می‌تواند اعم از گزینش نیرو، سود حاصل از فروش دارایی‌ها، تصمیمات اقتصادی در معاملات بزرگ و سایر مزایای سهام‌داری عمده باشد که همگی از منافع شرکت است.

آقابزرگی اضافه کرده که تعدادی از شرکت‌های بورسی هستند که با وکالتنامه‌های این چنینی، مدیریت سرکار آمده، اما موکلین ادعای عزل وکیل را داشند با این حال خود به خود طرف بر مسند مدیریت شرکت نشسته است.

او درباره وظیفه سازمان بورس به عنوان نهاد ناظر بازار برای کنترل شرکت‌هایی از این دست و همچنین رشد‌ها و کاهش‌های بی‌رویه ارزش سهام که می‌تواند نتیجه دستکاری‌هایی در بازار باشد، گفت: اساسا وظیفه ناظر بازار مداخله در مورد قیمت و شاخص نیست، اما به صورت سنتی این انتظار ایجاد شده و تا حدودی این وظیفه به بازار بورس محول شده است.

به گزارش رویداد۲۴ به نظر می‌رسد حتی با وجود پذیرش ادعای روابط عمومی شرکت احیای خراسان، همچنان قالیباف به عنوان یکی از سهام‌داران عمده این شرکت از سود حاصل از رشد سهام این شرکت منتفع می‌شود. سوالی که باقی است این است که چطور در بازاری که سقوط چند هزار واحدی شاخص را در ماه‌های اخیر تجربه کرده، سهام یک شرکت می‌تواند در کمتر از ۶ ماه ۷ برابر رشد داشته باشد؟ آیا چنین روندی بدون دستکاری در سهام ممکن است؟

آقا بزرگی به این سوال هم پاسخ داده است. او با اشاره به استعفای شاهپور محمدی و قالیباف دو تن از مدیران سازمان بورس در سال ۹۹ می‌گوید: یکی از دلایل کناره‌گیری روسای سازمان بورس، مساله سلب اختیار در همین حوزه بود. شاهپور محمدی و قالیباف معتقد بودند اختیار کنترل و اداره و در حقیقت تطبیق ارزش روز سهام و ارزش ذاتی آن از این‌ها گرفته شده و در متن استعفانامه‌شان هم این اعتراض مشهود بود.

به نظر می‌رسد با توجه به بیانیه روابط عمومی شرکت واحصا، قالیباف تحت عنوان افراد شناخته شده استان خراسان، به عنوان وکیل سهامدار شرکت احیای صنایع خراسان شده، در رده سهام‌داران عمده قرار گرفته و از مزایای اقتصادی آن سود می‌برد. البته آنگونه که نظام الدین موسوی تایید کرده، قالیباف هیچ سود شخصی در این ندارد.

لینک کوتاه: کپی در کلیپ بورد کپی لینک خبر های مرتبط

منبع: رویداد24

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.rouydad24.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «رویداد24» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۱۲۴۴۸۹۱ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

حمله احمدی‌نژاد به دولت روحانی: صلاحیت مذاکره ندارید/ برجام خسارت بود؛ کشور را نابود کردید

کنایه ‌روحانی به مخالفان برجام: چرا از مذاکره می‌ترسید؟ دست ظالم را باید فورا قطع کرد؛ تیر و مرداد ندارد

مخالفت رهبر انقلاب با کاندیداتوری سیدحسن خمینی در انتخابات ریاست‌جمهوری

فیلم| تجمع سهامداران مقابل بورس تهران

دیدار نمایندگان ایران و تروئیکای اروپایی

خبر بعدی:

از حضور احتمالی قالیباف تا معرفی سه گزینه برتر اصلاح طلبان

به گزارش گروه داده کاوی ایرنا، فضای مجازی در ماه های منتهی به انتخابات به یکی از اصلی ترین عرصه فعالیت نامزدها، رسانه ها و کاربران برای اعلام نظر در خصوص انتخابات ۱۴۰۰ تبدیل شده است. کاربران موافق و مخالف در فضای مجازی به اظهار نظر در خصوص مشارکت یا عدم مشارکت در انتخابات می پردازند و چهره های مختلف جریانات سیاسی در توییتر و کلاب هاوس به صریح ترین شکل مورد نقد و تحلیل قرار می گیرند.

گروه داده کاوی ایرنا در گزارش های نوبه ای خود و در فاصله حدود ۲ ماه مانده به انتخابات ریاست جمهوری، پربازدیدترین محورهای مطرح شده در شبکه های اجتماعی را مورد رصد قرار می دهد. 

الف: شبکه های اجتماعی

تلگرام و گمانه زنی ها از نامزد نهایی اصولگرایان و اصلاح طلبان

فضای تلگرام از روز چهارشنبه ۲۵ تا امروز شنبه ۲۸ فروردین عمدتا متاثر از فعالیت رسانه های متعدد با گرایش های سیاسی مختلف در خصوص انتخابات ۱۴۰۰ و گزینه های احتمالی ریاست جمهوری ۱۴۰۰ بوده است. در ادامه برخی از مهمترین محورهای کانال های خبری و تحلیلی در تلگرام که بازتاب بیشتری در میان کاربران این پلتفرم داشته، مورد رصد و جمع بندی قرار گرفته است:

بعد از انصراف سید حسن خمینی از انتخابات ریاست جمهوری، اجماع روی گزینه واحد جریان اصلاح طلبی به یکی از داغ ترین موضوع محافل رسانه ای تبدیل شد و کاربران دیدگاهها مختلف خود را دز این زمینه در شبکه های اجتماعی مطرح کرده و نشر دادند.

یک کانال تلگرامی با بازنشر اظهارات دبیر کل جبهه مردمی اصلاحات در خصوص گزینه نهایی اصلاح طلبان برای انتخابات ۱۴۰۰ اظهارات حجت‌الاسلام محمد زارع فومنی دبیرکل حزب مردمی اصلاحات را بازتاب داد و  به نقل از وی نوشت:گزینه اول جبهه اصلاحات برای ریاست جمهوری محسن هاشمی رفسنجانی است که یکی از گزینه‌های برتر ما بوده و امکان اجماع اصلاح طلبان بر روی نام او زیاد است. گزینه دومی که احتمالا وارد عرصه خواهد شد علی لاریجانی است. اگر اعضای احزاب اصلاح طلب روی محسن هاشمی به اجماع نرسند، قطعا علی لاریجانی گزینه اجماعی همه اصلاح طلبان خواهد بود. البته افراد دیگری مثل اسحاق جهانگیری و محمدرضا عارف هم مطرح هستند.

یک کانال تلگرامی نزدیک به اصولگرایان به بازنشر سخنان عضو حزب کارگزاران سازندگی در خصوص میزان مشارکت ، گمانه زنی های مختلف  دراین زمینه را مورد نشر قرار داد و نوشت: عطریانفر:کف مشارکت بالای ۵۵ درصد است. اگر از ۶۰ درصد بالاتر نرود. کارگزاران ظریف و محسن هاشمی را به عنوان کاندیداهای خود انتخاب کرده. اصلاح طلبی از نداشتن مانیفست رنج می برد. اتحاد ملت خود را نسبت به خاتمی فرزندخوانده تر می دانند. کارگزاران به صفت جبهه ای ظریف و به صفت حزبی، محسن هاشمی را برگزیده ایم. اصلاح طلبی از یک مسئله بزرگ رنج می برد و آن اینکه یک مانیفست مشخص ندارد. ما تمایل داریم اصلاح طلبان، واقع گرا باشند و دست از اتوپیاهای دوراز دسترس بردارد، آرمان هم باید روی زمین پیاده شود. اگر سید حسن اقا در انتخابات حاضر می‌شد آقای جهانگیری نمی‌آمد.

این کانال در پست دیگری به واکاوی وضعیت اردوگاه اصولگرایان پرداخت و در بازنشر سخنان یک فعال سیاسی اصولگرا،اظهارات کنعانی مقدم را بازتاب داد: حسین کنعانی مقدم: بحث بر این است که اصولگرایان یک دولت ائتلافی را تشکیل دهند. نظامی ها همه به نفع آقای محسن رضایی ائتلاف می کنند. ضرغامی تمایل بیشتری دارد بصورت مستقل وارد عرصه انتخابات شود. ما توصیه می کنیم سعید محمد به نفع آقای محسن رضایی کنار برود.

اعلاوه براین انعکاس اخبار مرتبط با کلاب هاوس در تلگرام و توییتر نیز با استقبال مخاطبان این پلتفرم ها روبرو شد به طوریکه افرادی که قابلیت دسترسی به فضای کلاب هاوس را ندارند از طریق کانال های تلگرامی و حساب های توییتری به بازتاب این اخبار دسترسی یافتند. برای نمونه بعد از سخنان واکنش برانگیز فائزه هاشمی در هفته گذشته، صحبت های صادق زیبا کلام در جلسه پرسش و پاسخ در کلاب هاوس بازتاب زیادی داشت.

اصلاح قانون انتخابات که در ماه های پایان سال ۹۹ توسط مجلس یازدهم به تصویب رسید، از جمله موارد پر بحث و جدل در مدت زمان مورد بررسی در فضای مجازی بوده که باعث واکنش مختلف کاربران و رسانه ها به این قانون  در فاصله چند ماه به انتخابات ریاست جمهوری شده است. یک کانال تلگرامی درخصوص آخرین وضعیت این قانون از قول سخنگوی شورای نگهبان آورده است: کدخدایی: طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات ریاست جمهوری هنوز در شورای نگهبان تایید نشده است. تا زمانی که نظر هیات عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی نظام مجمع تشخیص مصلحت به شورا نرسد ما نمی‌توانیم این طرح را رد یا تایید کنیم.

تقویت حضور احتمالی محمد باقر قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی به عنوان نامزد ریاست جمهوری نیز از جمله محورهای پربازدید در شبکه های اجتماعی بود. به طوریکه روزگذشته اتاقی در کلاب هاوس تشکیل و موافقان و مخالفان حضور وی مباحث مختلفی را تا پاسی از نیمه شب مطرح کردند. 

توییتر و ملزومات مشارکت حداکثری

مشارکت حداکثری و معرفی نامزد نهایی هر یکی از گرایش های سیاسی اصلاح طلبی، اصولگرایی، اعتدالی و ... عمده ترین محوری است که کاربران توییتر درباره آن به بحث و ارائه نظر می پردازند. برخی از میزان مشارکت مردم و راهکارهای افزایش مشارکت مردم توییت زدند و گروهی دیگری به اعلام نظر و استدلال برای معرفی نامزد مورد نظر خود اقدام کردند. در هرصورت موضوع انتخابات در میان کاربران با گرایش های مختلف سیاسی در توییتر فارسی داغ و واکنش برانگیز بوده است.

سعید جلیلی نامزد احتمالی انتخابات نیز درخصوص توجه به دغدغه و خواسته های مردم در آستانه انتخابات توییت زد: اگر در روزهای باقیمانده به انتخابات، همه‌ی جریان انقلاب کار جدی و موثر در توجه به مجموعه سوالات و دغدغه های لایه های مختلف جامعه صورت بدهند، ان‌شاءالله به نتیجه‌ای خواهیم رسید که آن نتیجه تازه نقطه شروع کار خواهد بود. 

عبدالله گنجی مدیر مسئول روزنامه جوان در ارتباط با اخلاق انتخاباتی و نقادی کاندیدا توییت کرد: در هر انتخابات ریاست‌جمهوری اگر دیدید با کوچکترین نقد یا خدشه به یک کاندیدا حامیان برآشفته می شوند، به هم می ریزند، فحاشی می کنند و از نقاد متنفر می شود، بدانید با یک #فرقه و رهبر یک فرقه مواجه هستید نه یک کاندید انتخاباتی. 

برچسب‌ها انتخابات ۱۴۰۰ اصولگرایان انتخابات ریاست جمهوری اصلاح طلبان پروندهٔ خبری انتخابات ۱۴۰۰

دیگر خبرها

 • صنعت بیمه مهم‌ترین پشتیبان نهاد وکالت
 • تکذیب خبر کسب ثروت‌های نجومی از بازار سرمایه از سوی افراد خاص
 • ارزش روز سهام عدالت
 • نایب رئیس اسکودا: ظرفیت پذیرش وکیل و آزمون وکالت حذف نمی‌شود
 • واکنش رسمی بورس به ادعای کسب ثروت نجومی از بازار سرمایه توسط برخی اشخاص
 • لزوم ارتقاء شبکه ملی و پهنای باند آن از زبان یک کارشناس هنری/ دعوا بر سر فیلترینگ، هدر دادن انرژی است
 • گوگل متهم به گمراه کردن کاربران اندروید شد
 • بیشترین تغییر مالکیت حقیقی و حقوقی در بورس (۲۸فروردین) / باز هم بیشترین خروج پول حقیقی به نام بانکی‌ها ثبت شد
 • کسب ثروت های نجومی از بارار سرمایه؟
 • اندرویدی‌ها گمراه شدند
 • گوگل کاربران اندروید را گمراه کرد
 • کسب ثروت‌های نجومی از بازار سرمایه از سوی افراد خاص صحت ندارد
 • شرکت بورس درباره کسب ثروت‌های نجومی اطلاعیه صادر کرد
 • کسب ثروت‌های نجومی افراد خاص از بورس و فرابورس؟
 • من افسانه هستم | سینما هم می‌گوید دانش توزیع واکسن در زمانه پاندمی مهم است
 • اخبار مبنی بر «کسب ثروت‌های نجومی از بازار سرمایه توسط افرادی خاص» تکذیب شد
 • پسری که با خالی کردن حساب مادرش همه را شگفت زده کرد + فیلم
 • رشد و توسعه و عزت و استقلال با ولایت فقیه امکان پذیر است/ ضعف علمی و وابستگی اقتصادی ، زمینه تحکیم نظام سلطه است
 • دهنوی: نرخ بالای سود بانکی سمی برای بازار سرمایه و پول است