به گزارش خبرنگار حوزه ازدواج و خانواده گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، روانشناسان، تحقیقات زیادی در ابعاد متفاوت، روی یادگیری دانش آموزان و همچنین دانشجویان انجام داده‌اند و طی این تحقیقات به نتایج جالبی رسیده‌اند. چراکه در این مطالعه و پژوهش‌ها به این مسئله اشاره شده است که عوامل زیادی مانند زمینه‌های اجتماعی افراد، روابط اجتماعی، سلامتی و شرایط کلی کلاس‌ها می‌توانند تا حد زیادی روی یادگیری دانش‌آموزان و دانشجویان تأثیرگذار باشند.

ابعاد اجتماعی و احساسی

این اصول، بیانگر اهمیت روابط، فرهنگ، اجتماع و رفاه در یادگیری است. این عوامل بر چگونگی کمک مربیان به دانش‌آموزان با ایجاد روابط سالم با آن‌ها و علاقه به زندگی آن‌ها در خارج از کلاس متمرکز هستند.

بیشتر بخوانید

راز یاد گرفتن مهارت‌های جدید

زمینه‌های اجتماعی

یادگیری در چندین زمینه اجتماعی قرار دارد.

این اصل بر نحوه تعلق دانش‌آموزان مختلف (به عنوان مثال خانواده‌ها، گروه‌های همسالان، مدارس، محلات) و فرهنگ آن‌ها (به عنوان مثال، زبان مشترک، اعتقادات، ارزش‌ها و هنجار‌های رفتاری) بر یادگیری تأکید دارد.

این اصل به طور خاص به بسیاری از مفاهیم روانشناسی اجتماعی مربوط می‌شود (به عنوان مثال هنجارها، فرهنگ‌های فردگرایانه در برابر جمع گرایی) و پیشنهاداتی را برای ترکیب فرهنگ در هر واحد برای افزایش تعامل دانش‌آموزان و ایجاد روابط مستحکم‌تر ارائه می‌دهد.

کلاس‌های مقدماتی روانشناسی می‌توانند دانشجویان را درگیر کنند تا از طریق پروژه‌های یادگیری خدمات، سخنرانان مهمان و باشگاه‌های روانشناسی با جامعه بزرگتر در ارتباط باشند.

روابط بین افراد

ارتباطات بین فردی، هم برای فرآیند یاددهی - یادگیری و هم برای رشد اجتماعی دانش‌آموزان حیاتی است.

این اصل، رهنمود‌های دقیق و خاصی را برای بهبود روابط بین معلم و دانش‌آموزان و همچنین دانش‌آموزان و همسالان در کلاس ارائه می‌دهد.

سلامتی

سلامتی عاطفی بر عملکرد آموزشی، یادگیری و رشد تأثیر می‌گذارد.

مؤلفه‌های مختلف سلامت عاطفی را می‌توان در بسیاری از واحد‌های روانشناسی مانند خودپنداره و عزت نفس (روانشناسی اجتماعی)، خودکارآمدی و منبع کنترل (انگیزش و شخصیت) و مهارت‌های شادی و کنار آمدن (هیجان و استرس) گنجاند.

زمینه و یادگیری

 این دو اصل مربوط به مدیریت کلاس، بر چگونگی ایجاد فضای کلاس که یادگیری را افزایش می‌دهد، تأکید دارند.

رفتار کلاس

انتظارات، از رفتار در کلاس و تعامل اجتماعی آموخته می‌شود و می‌تواند با استفاده از اصول اثبات شده رفتار و آموزش مؤثر در کلاس آموزش داده شود.

ایده‌های مبتنی بر تحقیقات متعددی، هم برای اصلاح رفتار‌های نامناسب دانش‌آموزان و هم برای ایجاد رفتار‌های جایگزین مناسب در هر دو کلاس و سطح مدرسه ارائه شده است.

انتظارات و حمایت

مدیریت مؤثر کلاس بر اساس (الف) تعیین و انتقال انتظارات زیاد، (ب) پرورش مداوم روابط مثبت و (ج) ارائه سطح بالایی از حمایت دانش‌آموزان است.

این اصل، تکنیک‌های عملی برای ایجاد فرهنگ پیشرفت تحصیلی بالا و رفتار مثبت کلاس در هر دو سطح کلاس و مدرسه را برجسته می‌کند.

ارزیابی؛ پیشرفت دانش‌آموزان چگونه ارزیابی می‌شود؟

سه اصلی که در ادامه مطرح می‌شوند به صورت اختصاصی به فرآیند ارزیابی دانش آموزان در مورد روش‌های ایجاد و اجرای ارزیابی‌های معتبر و منصفانه که به یادگیری دانش‌آموزان کمک می‌کنند، می پردازند.

ارزیابی تکوینی و جمع‌بندی

ارزیابی تکوینی و جمع‌بندی هر دو مهم و مفید هستند، اما به رویکرد‌ها و تفسیر‌های مختلفی نیاز دارند.

ارزیابی تکوینی معمولاً به عنوان بخشی از تمرین روزمره مورد استفاده قرار می‌گیرد و یا قبل یا هنگام آموزش انجام می‌شود. این ابزار‌ها برای جمع‌آوری مدارک و شواهد در مورد میزان پیشرفت یادگیری دانش‌آموزان به منظور ارائه راهنمایی موثر طراحی شده‌اند.

از طرف دیگر، ارزیابی‌های جمع‌بندی منجر به ارزیابی کلی از یادگیری دانش‌آموزان یا اثربخشی برنامه شده و به طور معمول، در پایان واحد یا دوره استفاده می‌شوند. بنابراین، تأثیر محدودتری بر آموزش فعلی دارد.

استفاده مکرر از ارزیابی تکوینی همراه با دستورالعمل‌های فوری و خاص به دانش‌آموزان کمک می‌کند تا از اهداف یادگیری اطلاع پیدا کنند و مسئولیت بیشتری از روند یادگیری خود به عهده بگیرند و همچنین، تجزیه و تحلیل داده‌های جمع‌آوری شده از طریق ارزیابی تکوینی به مربی اجازه می‌دهد تا دستورالعمل‌ها را از هم تفکیک کند و پشتیبانی فردی مناسب را ارائه دهد.

توسعه ارزیابی

مهارت، دانش و توانایی دانش‌آموز به بهترین وجه با فرآیند‌های ارزیابی مبتنی بر علوم روانشناسی با استاندارد‌های کاملاً مشخص برای کیفیت و انصاف اندازه‌گیری می‌شوند.

ارزیابی‌های تکوینی و جمع‌بندی باید از نظر قابلیت اطمینان و روایی انجام شوند.

اصول افزایش یادگیری دانش‌آموزان، یک سؤال اساسی را در اختیار مربیان قرار داده است که می‌تواند برای ارزیابی اعتبار کلی یک ارزیابی خاص برای اندازه‌گیری یادگیری دانش‌آموزان و نکاتی برای اندازه‌گیری قابلیت اطمینان مورد استفاده قرار گیرد.

معلم‌ها و مربیان آموزشی می‌توانند با تطبیق آن‌ها با اهداف یادگیری، استفاده از تجزیه و تحلیل موارد، بحث درباره نتایج با سایر مربیان و نظارت بر نتایج اختلافات بین گروه‌ها یا زیرگروه‌های دانش‌آموزان، قابلیت اطمینان و اعتبار ارزیابی‌های تکوینی و جمع‌بندی را بهبود ببخشند.

تفسیر ارزیابی

معنی سازی داده‌های ارزیابی به تفسیر روشن، مناسب و منصفانه بستگی دارد.

آموزش مؤثر مستلزم این است که مربیان بتوانند نتایج آزمون را به درستی تفسیر کرده و نتایج را به طور مشخص به دانش‌آموزان و والدین ارائه دهند. دانش آموزان می‌توانند از آنچه که در مورد آزمون و آمار می‌آموزند و بررسی های مختلف در کلاس، خود را ارزیابی کنند. چرا که بحث در مورد آمار توصیفی هنگامی بیشتر معنا می‌یابد که دانش‌آموزان ارزیابی‌های خود را بررسی کنند.

بیشتر بخوانید

ترفند‌های روانشناسی که شما را به اهدافتان نزدیک می‌کند

ترجمه از فاطمه میرزایی

انتهای پیام/

منبع: باشگاه خبرنگاران

کلیدواژه: یادگیری دانش آموزان آموزش روانشناسی یادگیری دانش آموزان دانش آموزان و هم

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.yjc.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «باشگاه خبرنگاران» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۱۵۲۵۴۰۷ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

درخواست اعزام روحانیون با حقوق ۲۵۰۰ یورو به ترکیه برای نظارت بر ذبح شرعی مرغ!

همدستی همسر بشار اسد با روسیه علیه منافع ایران؟

احمدی‌نژاد: فنر مردم به زودی در خواهد رفت/ از کسی نمی‌ترسم و حرف می‌زنم

درخواست روسیه از ایران درباره دریای خزر

چشم بورس و مسکن به دلار

خبر بعدی:

زلزله به ۴۰ روستای مریوان خسارت وارد کرد

رضا قادری روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: از ۴۰ روستای آسیب دیده،  چهار روستای جشنی‌آباد،خاو، قلقله و ساوجی بیشتر از دیگر روستاهای این شهرستان متحمل خسارت ناشی از زلزله شده‌اند.

وی افزود:۱۶ تیم ارزیابی از نخستین ساعات وقوع زلزله ۵.۳ ریشتری مریوان با حضور در این شهرستان کار ارزیابی خسارت واحدهای مسکونی، تجاری و دامی را آغاز کرده‌اند.

مدیرکل بنیاد مسکن کردستان گفت: علاوه بر واحدهای مسکونی روستایی، واحدهای صنفی و تجاری و جایگاه نگهداری دام در روستاها هم بر اثر زلزله خسارت دیده‌اند که این موضوع در ارزیابی‎ها لحاظ می شود.

قادری تاکید کرد: بنیاد مسکن تسهیلاتی را به صورت بلاعوض و قرض الحسنه برای مناطق زلزله‌زده مریوان در نظر گرفته است که با جمع‌بندی نهایی این رقم در اختیار متقاضیان قرار خواهد گرفت.

وی یادآور شد: سیمان، نقشه‌کشی، نظارت وصدور پروانه ساخت برای واحدهای مسکونی زلزله زده بصور رایگان خواهد بود.

به گزارش ایرنا، ساعت ۱۹ و ۴۲ دقیقه و ۲۳ ثانیه شامگاه سه‌شنبه هفته گذشته زلزله‌ای با قدرت ۵.۳ ریشتر، مرز عراق و استان کردستان، حوالی مریوان و در عمق ۱۰ کیلومتری زمین روی داد.

این زلزله در ۲۴ کیلومتری مریوان، ۲۷ کیلومتری چناره و ۲۸ کیلومتری بوئین سفلی، ۹۸ کیلومتری سنندج روی داد و مردم شهرهای سنندج، سروآباد، سقز، بانه و دیواندره نیز آن را احساس کردند.

زلزله مریوان چندین پس لرزه نیز به دنبال داشت که بزرگترین آن ۳.۸ ریشتر قدرت داشت.

تاکنون پنج هزار و ۹۷۸ واحد مسکونی در ۳۸ روستای مریوان از لحاظ میزان خسارات زلزله، ارزیابی شده که ۲۶۰ واحد باید بازسازی و احداث و ۱۴۱ واحد نیز باید تعمیر شود. در داخل شهر مریوان نیز ۲۹ واحد مسکونی ارزیابی شده که ۱۰ واحد نیاز به بازسازی و ۱۱ واحد هم باید تعمیر شود و در شهر کانی‌دینار هم ۴۴ واحد نیاز به بازسازی و ۱۰ واحد مسکونی هم نیاز به تعمیر دارد.

مریوان در ۱۳۵ کیلومتری غرب سنندج مرکز استان کردستان واقع شده است.

برچسب‌ها مریوان کردستان بنياد مسكن انقلاب اسلامی خسارت مالی زلزله پروندهٔ خبری زلزله در مریوان

دیگر خبرها

 • یاسر جبرائیلی: باید وعده‌های کاندیداها در مناظرات انتخاباتی نقد و بررسی شود
 • طرح ارتقای صلاحیت حرفه ای آموزش قرآنی معلمان کشور آغاز شد
 • (تصاویر) برپایی کلاس درس در ساحل دریا
 • باغداران لنده ای دچار خسارت سرمازدگی شدند/ در حال ارزیابی خسارت ها هستیم+فیلم
 • تست روانشناسی بسیار جالب!!
 • طراحی ماژول ویژه ارتقای یادگیری ماشینی با رایانه‌های کوانتومی
 • بررسی آیین نامه ارزیابی راهبردی محیط زیستی در هیئت دولت
 • آکادمی فلارایز و آموزش آنلاین تمامی زبان­های زنده دنیا
 • کاربرد زبان کره‌ای بر روی کره زمین
 • بررسی آیین نامه ارزیابی راهبردی محیط زیستی در هیات دولت
 • ۲۶۰ هزار نفر از مردم گنبد در طرح غربالگری کرونا، ارزیابی شدند
 • ترفند‌های روانشناسی که استخدام شما را تضمین می‌کنند
 • نتایج رتبه بندی و ارزیابی دانشگاه های دولتی درسال های ۱۳۹۹-۱۳۹۸
 • آمادگی کشور در «تجارت بدون کاغذ فرامرزی» ارزیابی می‌شود
 • باید وعده‌های کاندیداها در مناظرات انتخاباتی نقد و بررسی شود
 • دانش آموزان مراقب کلاهبرداری با شگرد کلاس‌های خصوصی مجازی باشند
 • چاپ کتاب "بنیاد‌های روانشناسی" در مهاباد
 • ۶۴ منطقه محروم در اولویت بهبود شاخص‌های عدالت آموزشی
 • یادگیری در آینده چگونه است؟