افشین خوشگوار امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در سنندج به فعالیت‌ها و دستاوردهای سال ۹۹ و برنامه‌های معاونت تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش در سال ۱۴۰۰ پرداخت و اظهار کرد:  سال ۹۹ به دلیل شیوع ویروس کرونا، سال سخت و تلخی بود و در سال گذشته شاهد تغییر و دگرگونی‌های فراوانی در اجرای برنامه‌ها و اقدامات همه بخش‌ها بودیم.

کوی تصریح کرد: در این ایام کرونایی معاونت تربیت بدنی و سلامت و برنامه‌های آن نیز خارج از این قاعده نبود ولی تمام فعالیت‌های انجام شده در راستای حفظ پویایی و چابکی حوزه و جلوگیری از رکود و انفعال صورت گرفت.

 وی ادامه داد: به همین دلیل انطباق و سازگاری اجرای برنامه‌ها با شرایط کرونایی به عنوان راهبرد معاونت تعیین شد و حفظ و شأنیت و وجاهت درس تربیت بدنی به عنوان یک واحد درسی مستقل و تداوم  و استمرار فعالیت های بدنی و ورزشی دانش‌آموزان در شرایط سخت کرونایی و محدودیت‌های ناشی از آن در اولویت قرار گرفت.

تولید محتوای آموزشی تربیت بدنی 

معاون تربیت بدنی و سلامت، تشکیل کارگروه و تهیه محتوای الکترونیکی درس تربیت بدنی را از جمله اقدامات مهم صورت گرفته در حوزه تربیت بدنی عنوان کرد و گفت: با استفاده از ظرفیت خود معلمان تربیت بدنی، محتوای الکترونیکی درس تربیت بدنی در 4 دوره تحصیلی و در شرایط رنگ بندی کرونایی تدوین و در قالب لوح فشرده به تعداد معلمان تربیت بدنی استان تکثیر و توزیع شد و این محتوا به عنوان مبنای کار معلمان تربیت بدنی و نیز مبنای اجرای درس تربیت بدنی مدنظر قرار گرفت.

 خوشگوار، پیوست ارزشیابی مستمر و نهایی درس تربیت بدنی را از دیگر بخش‌های این محتوای الکترونیکی بیان کرد و گفت: ارزشیابی درس تربیت بدنی در نوبت اول در دو بخش آمادگی جسمانی و مهارتی نیز در قالب محتوای مذکور تدوین و ابلاغ شده است.

نظارت بر فعالیت‌های تربیت بدنی در قالب یک لینک آنلاین 

وی با اشاره به ضرورت و اهمیت ارزیابی و نظارت بر اجرای برنامه‌ها گفت: هر چند به واسطه شیوع ویروس کرونا ارزیابی‌ها و بازدیدهای میدانی و بالینی به حداقل رسید اما در یک ابتکار جدید استانی،چک لیست بازدیدها و گویه‌های آن در قالب یک لینک آنلاین تعریف شد و طی فرآیندی در اختیار مدیران مدارس استان قرار گرفت و مدیران نیز با پاسخ به سوالات چک لیست، نظر خود در مورد وضعیت اجرای درس تربیت بدنی و سایر برنامه‌های این حوزه را اعلام کردند.

وی عنوان کرد: از مجموع مدارس دارای معلم تربیت بدنی تخصصی، 85 درصد مدارس شامل 1280 مدرسه به سوالات این چک لیست پاسخ دادند و نتایج آن در سطح استان تجزیه و تحلیل شد و نقاط ضعف و قوت هر شهرستان و منطقه نیز در بهمن ماه اعلام شد.

تشکیل کارگروه سلامت و بهداشت در پروژه مهر 99 و تهیه محتوای الکترونیک حوزه سلامت  

معاون تربیت بدنی و سلامت استان کردستان همچنین به اهمیت حوزه سلامت و بهداشت اشاره کرد و گفت: تهدید کرونا با تمام تلخی‌ها و سختی‌ها، برای حوزه سلامت و بهداشت به یک فرصت تبدیل شد و این حوزه که تا قبل از شیوع کرونا در حاشیه برنامه‌های آموزش و پرورش  قرار داشت، به متن برنامه‌ها و فعالیت‌ها آمد و ما هم سعی کردیم از فرصت به دست آمده، استفاده و بهره‌برداری بهینه‌ای داشته باشیم.

وی اعلام کرد: ارتقای سلامت دانش‌آموزان به ویژه در مقابله و مواجهه با ویروس کرونا به عنوان راهبرد این بخش تعیین شد و در اولین اقدام برای تحقق آن به عنوان اولین استان، کارگروه سلامت و بهداشت به عنوان یکی از کارگروه‌‌ای پروژه مهر تعریف شد.

خوشگوار اذعان کرد: بعد از تشکیل کارگروه یاد شده در سطح استان، پیشنهاد به وزارت خانه به عنوان ششمین کارگروه پروژه مهر افزوده شد که خوشبختانه با زحمات و پیگیری‌های انجام شده، اقدامات ارزشمندی در راستای آماده‌سازی مدارس برای بازگشایی در ابتدای سال تحصیلی صورت گرفت.

 وی تهیه محتوای الکترونیکی حوزه سلامت را دیگر اقدامات صورت گرفته در این بخش برشمرد و گفت: محتوای الکترونیکی حوزه سلامت در 10 سرفصل توسط تعدادی از مراقبین سلامت و در قالب‌های مختلف تهیه شد که به صورت لوح فشرده و به تعداد 1500 نسخه در سطح مدارس استان و با هدف ارتقای سواد سلامت دانش‌آموزان و خانواده‌ها تکثیر و توزیع شد.
‌ 
خوشگوار با اشاره به استفاده از ظرفیت بسترهای فضای مجازی اعم از شبکه شاد و سایر شبکه‌ها در راستای سازماندهی فعالیت مراقبین سلامت و نیز دانش‌آموزان گفت: با توجه به این که برنامه‌های این حوزه به صورت فعالیت در نظام آموزش و پرورش تعریف شده است و عملاً امکان ارزشیابی کمی وجود ندارد، لذا برای ایجاد انگیزه مخاطبان، بیشتر تمرکز خود را بر روی برگزاری جشنواره‌های تخصصی معطوف کردیم.

وی افزود: براین اساس با برگزاری سه جشنواره استانی و کشوری تلاش کردیم به هر طریق ممکن، دانش‌آموزان و خانواده‌های آنان با اولویت‌ها و برنامه‌های این حوزه مأنوس و همراه شوند.

برگزاری جشنواره سفیران سلامت دانش‌آموزی و پویش مدافعان سلامت  

معاون تربیت بدنی و سلامت استان کردستان با اشاره به برگزاری جشنواره استانی سفیران سلامت گفت: در این بخش که با استقبال خوب دانش‌آموزان همراه شد و ضمن وصول 3 هزار و ۵۰۰ اثر به صورت فیلم و انیمیشن 90 ثانیه‌ای و توسعه سواد سلامت در راستای غنی سازی اوقات فراغت و مشارکت خانواده‌ها، تجارب ارزشمندی به دست آمد.

 خوشگوار از جشنواره کشوری سفیران سلامت دانش‌آموزی به عنوان دومین جشنواره این بخش نام برد و گفت: مهلت شرکت در آن تا پایان دومین ماه تمدید شده است و انتظار می‌رود به مدیران مدارس تأکید شود در فرصت باقی مانده برای ارسال آثار دانش‌آموزان از طریق فرآیند تعیین شده اقدام کنند.

وی اضافه کرد: جشنواره پویش مدافعان سلامت نیز دیگر جشنواره حوزه سلامت در بخش دانش‌آموزی است که تا 19 فروردین ماه فرصت داوری آثار در شهرستان‌ها برای معرفی 10 اثر برتر بخش‌های چهارگانه وجود داشت و پس از آن داوری مرحله استانی برای معرفی آثار برتر به مرحله کشوری صورت خواهد گرفت.

 معاون تربیت بدنی و سلامت در ادامه از مدیران و روسای آموزش و پرورش شهرستان‌ها و مناطق خواست که پیگیری و تأکیدات لازم در راستای ارائه گزارش به موقع ماهانه سامانه بانک اطلاعات کرونا را با مدیران مدارس داشته باشند.

وی همچنین نظارت بر فعالیت‌های مجموعه آموزش و پرورش و دیگر بخش‌های اداری و مدارس بر اساس رنگ بندی‌های ستاد کرونا را خواستار شد.

 اجرای بسته تحولی کنترل وزن و چاقی دانش آموزان (کوچ) و آغاز مرحله پنجم طرح

معاون تربیت بدنی و سلامت ضمن در بخش دیگری از سخنان خود با تقدیر و تشکر از همراهی و زحمات همه بخش‌ها در اجرای طرح کوچ گفت: این طرح به عنوان یکی از بسته‌های تحولی و مهمترین برنامه معاونت در سال تحصیلی جاری،به خوبی در سطح استان اجرا شده و هم اینک در مرحله پنجم و تحلیل نتایج نهایی هستیم.

وی با اشاره به کسب عنوان استان پنجم در ثبت داده‌های مرحله اول اظهار امیدواری کرد: این طرح با همراهی همه بخش‌ها منجر به تحقق سلامت وزنی دانش‌آموزان شود.

ویژه برنامه‌های هفته سلامت

 خوشگوار با اشاره به فرا رسیدن هفته سلامت، برگزاری برنامه نمادین این هفته را خواستار شد و گفت: فرصتی مناسبی است تا از محل اعتبارات تخصیصی از فعالان این حوزه شامل مراقبین سلامت و سایر عواملی که در موضوع سلامت و بهداشت نقش موثری داشته‌اند ، تقدیر شود.

 وی از برگزاری سومین همایش علمی دستاوردهای ورزش دانش‌آموزی، افتتاحیه کشوری جشنواره سفیران سلامت دانش‌آموزی، تهیه و ارسال تجهیزات و وسایل ورزشی و بهداشتی، برگزاری دوره‌های آموزشی، برگزاری مسابقات غیرحضوری دانش‌آموزان و تهیه فیلم‌های آموزشی رشته تنیس روی میز و نرمش صبحگاهی کشور با محوریت استان به عنوان دیگر برنامه‌های مهم این حوزه نام برد.

 خوشگوار کسب عنوان برتر کشور در ارزیابی شاخص‌های عملکردی سالانه، استان برتر در جشنواره دانش‌آموز پویا در منزل، سه عنوان برتر کشوری رقابت‌های طناب زنی مجازی دختران، استان برتر در ثبت داده‌های طرح کوچ و کسب عنوان نائب قهرمانی مسابقات فوتسال دانش‌آموزان پسر کشور را از جمله موفقیت‌های حاصل شده معاونت در سال 99 اعلام کرد.
انتهای پیام/۲۳۳۰/۷۲

منبع: فارس

کلیدواژه: معاون تربیت بدنی کردستان آموزش و پرورش معاون تربیت بدنی و سلامت محتوای الکترونیکی سلامت و بهداشت درس تربیت بدنی آموزش و پرورش سفیران سلامت دانش آموزان دانش آموزی حوزه سلامت سلامت دانش برنامه ها صورت گرفت فعالیت ها بخش ها

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.farsnews.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «فارس» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۱۵۲۵۵۷۷ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

همدستی همسر بشار اسد با روسیه علیه منافع ایران؟

احمدی‌نژاد: فنر مردم به زودی در خواهد رفت/ از کسی نمی‌ترسم و حرف می‌زنم

درخواست روسیه از ایران درباره دریای خزر

احمد توکلی: ۶۰ درصد جمعیت کشور زیر خط فقر هستند / وضع مملکت این‌قدر بد نبوده

عناوین روزنامه‌های ورزشی ۲۲ فروردین ۱۴۰۰/ شلیک به قلب امارات از ریاض +تصاویر

خبر بعدی:

اولین پویش مجازی «افزایش نشاط اجتماعی» در اردبیل برگزار می‌شود

به گزارش خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اردبیل، عبدالله بحرالعلومی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل در جمع خبرنگاران در اردبیل گفت: نخستین پویش استانی افزایش امید و نشاط اجتماعی اردبیل با موضوع تصویرسازی نشاط و شادی اجتماعی با بهره‌گیری از ظرفیت فضای مجازی و مطابق با آداب و سنن فرهنگ اسلامی و ایرانی در بخش‌های مختلف برگزار می‌شود.

او افزود: هدف اصلی از برگزاری این برنامه و پویش به تصویر کشیدن ظرفیت‌های جامعه فرهنگی و ایرانی ما در راستای ارتقای سطح هنر و فرهنگ مطابق با فرهنگ اسلامی است که این پویش در سه قالب متن، تصویر و ویدئو کار خود را آغاز می‌کند.

به گفته مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مخاطبان این پویش عام بوده و در بیش از ۱۵ محور به قبول تولیدات خواهد پرداخت که تصویرسازی و ظرفیت‌های شادی و نشاط در ایام کرونا نیز در بین این محور‌ها به چشم می‌خورد.

بحر العلومی همچنین اضافه کرد: شرکت‌کنندگان می‌توانند آثار و تولیدات خود را در قالب مقاله، قطعه ادبی، شعر و داستانک در بخش متن، عکس، پوستر و اینفوگرافی در بخش تصویر و موشن گرافیک، فیلم‌کوتاه و انیمیشن در بخش ویدئو به دبیرخانه ارسال کنند.

او به شرایط شرکت در پویش اشاره و بیان کرد: شرکت برای پویش و ارسال آثار برای عموم، رایگان بوده و در پایان پویش ضمن نشر آثار برتر در وب سایت پویش، جوایز نقدی و لوح تقدیر به افراد حائز رتبه نیز اعطا می‌شود.

به گفته این مسئول در رده‌های مختلف بخش‌های متنوع و جذابی در نظر گرفته شده که نقاشی با موضوع شادی و نوروز، شعرخوانی طنز و شاد، دابسمش و عکس از سفره‌های هفت سین و…برنامه‌ریزی شده است.

بحرالعلومی مهلت دریافت آثار را تا ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ عنوان و اظهار کرد: ‬علاقه مندان می‌توانند آثار خود را با هشتگ‌های #نشاط_اقوام _ایرانی، #امیدنشاط_ اجتماعی و #نشاط_ ایرانی در شبکه‌های اجتماعی منتشر و سپس از طریق سایت اولین پویش استانی افزایش امید و نشاط اجتماعی استان اردبیل به آدرس Ardcontent.ir بارگذاری کنند.

علاقه‌مندان می‌توانند جهت کسب اطلاعات کافی و طرح سوالات خود با شماره تماس ۳۳۵۲۲۰۳۹-۰۴۵ در ارتباط باشند.

انتهای پیام/ح

دیگر خبرها

 • عوامل شهادت شهید رجایی، شهید پاسگاه کورین دستگیر شدند/ ناجا در کنار مدافعان سلامت، خدمت رسانی می کند
 • راه شهدا با افتخار ادامه دارد/ ناجا در کنار مدافعان سلامت، خدمت رسانی می کند
 • طهرانچی: تولید علم و تربیت نیروی کارآمد با کمک حوزه های علمیه قابل اجراست
 • علیرضا اکبرپور: اگر تجربه داشتیم، می توانستیم با زرنگی پیروز شویم
 • اکبرپور: ماشین سازی تجربه و شرایط بدنی خوبی ندارد
 • راه‌اندازی پویش سراسری نامه ایرانیان به رئیس جمهور سیزدهم از سوی بسیج اساتید
 • اکبرپور: می‌توانستیم بازرنگی‌های فوتبال پیروزشویم/ماشین‌سازی از نظر بدنی عقب است
 • اهمیت تربیت نیروی انسانی در پیشرفت فناوری نانو
 • تولید علم نافع و تربیت نیروی انسانی کارآمد با کمک حوزه های علمیه قابل اجراست
 • توجه ویژه مدافعان حریف به خط حمله پرسپولیس
 • کار سخت مدافعان پرسپولیس برای مهار عمر خربین
 • کار سخت مدافعان پرسپولیس برای مهار عمر خربیین
 • هشدار نگران کننده زیدان پس از پیروزی بزرگ
 • اجرای مرحله سوم پویش ایران همدل همزمان با ماه رمضان در زنجان
 • همایش تربیت بدنی و علوم ورزشی با محدودیت در فعالیت های بدنی در زمان شیوع ویروس کرونا
 • گرد و خاک کرونا در ایلام/ حال مدافعان سلامت اصلا خوب نیست+ آمار
 • واکسن کرونا با تکنولوژی پیشرفته mRNA در تابستان تولید می‌شود
 • چگونه در دوران کرونا، با ورزش وزن خود را کاهش دهیم؟
 • ارائه خدمات ویژه سلامت روانشناختی به دانشجویان تربیت مدرس