به گزارش دوشنبه شب دفتر نماینده ولی فقیه و امام جمعه یزد به ایرنا  جت‌الاسلام مهدی خاموشی در دیدار با آیت الله محمدرضا ناصری افزود:  در زمینه موقوفه های منفعتی نیز هدف گذاری نهاد این است که تا پایان امسال سه هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی درآمد تحقق پیدا کند.

به گفته وی کمیسیون املاک ایجاد شد، اگر موقوفه‌ای نیاز به تبدیل احسن و فروش دارد، کمیسیون املاک استان با نظر کارشناسان تصویب و تصمیم‌گیری کند.

 وی با بیان اینکه با انجام این کار، درآمد اولیه سازمان افزایش می یابد، درآمد اوقاف سال ۹۹ کشور را هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان ذکر کرد.
خاموشی ادامه داد: این اتفاق با تغییر شرایط اجاره رقم خورد ضمن اینکه زمین‌های کشاورزی با مشارکت و مضاربه و از این قبیل امور به درآمدزایی رسید و  در این ارتباط نیمی از درآمد برای حفظ العین در نظر گرفته شد تا موقوفه آباد و  دایر باقی بماند.
وی یادآور شد: سیستم اوقاف باید به سمت تولید برنامه ریزی شود تا بتواند در شرایط تحریم باری از دوش کشور بردارد و این حرکت تاکنون بسیار موفق بود که نمونه آن زمین زراعی ۴۰۰ هکتاری در تهران است که ۴۲ سال یک میلیارد و ۴۲۰ میلیون تومان اجاره دادند اما در شش ماهه اول سال گذشته، ۶ میلیارد تومان به سیستم وقف پول تزریق کرد و بعد از آن سرمایه گذار پنج میلیارد تومان هزینه انجام داد تا تولید گندم را در هر هکتار به ۱۰ تن برساند که اتفاق مهمی است.
خاموشی ادامه داد: در استان یزد سال ۹۹ درآمد اوقاف ۴۷ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان بود و احتمال اینکه ظرفیت تعاملی کارهای تجاری افزایش یابد، نیز وجود دارد و یزد، می تواند ارقام قابل توجهی  سرمایه گذاری کند.

رییس سازمان اوقاف و امور خیریه عنوان کرد:با اشاره به نیت واقفان گفت: حدود ۸۰۰ نیت استحصا شد که برخی از آنها در زیرمجموعه یکدیگر قرار دارد و ۱۴ نیت اصلی استخراج شد که برخی نیات، اجتماعی است و هزار و ۸۸۰ مرکز درمانی، بیمارستان، درمانگاه موقوفه وجود دارد.
خاموشی بیان کرد: با تعاملی که با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی انجام شد، رفتار موقوفه داری برای درمانگاه، بیمارستان و از این قبیل امور تغییر می کند و شرایط مانند گذشته نخواهد بود که این موضوع در تفاهمنامه مدنظر قرار گرفت .
وی اظهار کرد: نزدیک به ۲۰ هزار داروخانه وقفی مربوط به بیمارستان هاست که از محل درآمد آنها می توان  تعداد قابل توجهی عمل جراحی سخت را رایگان انجام داد ،اکنون به دنبال حرکت در مسیر درمان رایگان مردم کم بضاعت از محل درآمد موقوفه هستیم.
وی در مورد موقوفه های مربوط به حوزه های علمیه هم گفت: مجموع درآمدی که از حوزه ها در اختیار اوقاف است، ۲۷ میلیارد تومان است اوقاف در این زمینه به دنبال برنامه ریزی جدید است، زیرا حوزه های علمیه برای خود رسالتی قایل است.
وی تعداد دارالقرآن موقوفه کشور را ۴۵۷ مورد ذکر کرد و یادآور شد: تعهد فرهنگی اوقاف در قبال مراکز فرهنگی این است که از دریچه اجتماعی وارد شود به نظر می رسد که فعالیت در این زمینه جهش پیدا می کند.

همچنین نماینده ولی فقیه و امام جمعه یزد گفت: به معادن به عنوان انفال خمس تعلق می گیرد و می توان از بخشی از این خمس برای ایجاد موقوفه های جدید استفاده کرد.
آیت‌الله محمدرضا ناصری یزدی با اشاره به اینکه مدیریت اوقاف نیازمند تدبیر جدی است، اظهارکرد: بسیاری از نیات واقفان امروز قابل اجرا نیست ضمن اینکه اجاره و پذیره‌ها از گذشته تاکنون تغییراتی کرد ،لازم است با تدابیر جدی و با توجه به مسایل فقهی حوزه وقف رفع شود.
وی عنوان کرد: برای تبدیل به احسن موقوفه نیز باید چاره اندیشی اساسی صورت گیرد تا این قبیل موقوفه ها سر و سامان پیدا کند و از آنها به بهترین نحو ممکن بهره‌برداری شود.
ناصری بیان کرد: برخی موقوفه ها هم اکنون درآمدزا نیست ،لازم است اقداماتی انجام شود تا موقوفه به درآمدزایی برسد تا هم به نیت واقف عمل شود و هم از محل درآمد آن بتوان موقوفه را دایر و آباد نگه داشت.
امام جمعه یزد با اشاره به اراضی و املاک بلاتکلیف که بدون نیت خاص وقف شد، افزود: برخی موقوفه نیز درآمد ندارد تا از محل آن به نیت واقف عمل شود و صرفا به یک زمین بایر تبدیل شد، لازم است برای اینها و تبدیل به احسن  چاره اندیشی شود.
ناصری با اشاره به اینکه نهضتی در سازمان اوقاف و امور شکل گرفت که بهره گیری بهتری از موقوفه انجام شود، اظهار امیدواری کرد که با احیای موقوفه شاهد احیای سنت حسنه وقف در کشور باشیم.
وی  با اشاره به پیگیری‌های انجام شده برای مستقل شدن حوزه های علمیه از دولت و ایجاد درآمد پایدار برای آنها عنوان کرد: پیشنهاد می کنم برخی موقوفه های متروکه و بلااستفاده احیا و از درآمد آنها برای حوزه ها درآمد پایدار ایجاد شود یا از محل درآمد موقوفه، وقف های جدید برای حوزه های علمیه صورت گیرد.
ناصری با اشاره به اینکه احیای موقوفه به اعتبار نیاز دارد، تصریح کرد: با توجه به اینکه معادن از انفال به شمار می رود و با توجه به اینکه بخش خصوصی معادن را استخراج می کند، به آن خمس تعلق می گیرد.
وی افزود: تاکنون به خمس معادن توجهی نشد در حالی که رقم قابل توجهی است و می توان از این محل، موقوفه های جدیدی برای ایجاد منابع پایدار برای حوزه های علمیه ایجاد کرد.
ناصری با ارایه پیشنهادی برای رفع مشکل بیکاری هم عنوان کرد: اگر دولت برای صنعت پوشاک سرمایه گذاری کند، با کمترین میزان سرمایه گذاری و با آموزش و حتی با سرمایه های خُرد مردم می توان این صنعت را توسعه دادو بیکاری را رفع کرد.
وی تاکید کرد: باید ابتدا ذائقه مردم و کیفیت تولید مدنظر قرار گیرد تا بتوان واردات پوشاک را متوقف کرد تا این صنعت به سوددهی بالا برسد.
ناصری عنوان کرد: اگر این صنعت به شکل اصولی و برنامه ریزی شده راه اندازی شود، مشکل بسیاری از خانواده ها و جوانان بیکار به ویژه زنان سرپرست خانوار رفع می شود ضمن اینکه با راه اندازی صنعت پوشاک، صنعت نساجی و حتی کشت پنبه نیز رونق می گیرد.
ناصری پیشنهاد کرد که اوقاف از محل موقوفه بلااستفاده یا موقوفه هایی که از درآمد آن استفاده کامل نمی شود، به این مقوله ورود کند ضمن اینکه می تواند از محل درآمد مازاد موقوفه،  برای ایجاد وقف جدید اقدام کند.

یزد  حدود ۵۵۰ معدن دارد که از لحاظ تنوع اندیس های معدنی دومین استان کشور است.

برچسب‌ها سازمان اوقاف و امور خیریه مدارس حوزه علميه سید مهدی خاموشی یزد آیت الله محمدرضا ناصری وقف

عضویت در کانال تلگرام خبربان

منبع: ایرنا

کلیدواژه: سازمان اوقاف و امور خیریه مدارس حوزه علميه سازمان اوقاف و امور خیریه مدارس حوزه علميه سید مهدی خاموشی یزد آیت الله محمدرضا ناصری وقف اخبار کنکور حوزه های علمیه میلیارد تومان محل درآمد موقوفه ها درآمد آن حوزه ها

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.irna.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «ایرنا» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۱۵۶۹۳۰۷ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

مخالفت با افزایش قیمت خودرو نقشه دشمن است!

تصاویر | رژه موتوری زنان در تبریز

عکس| دختری با تیپ خاص در مراسم روز قدس تهران

احمدی‌نژاد: فضای انتخابات بسیار سرد است؛ اتفاقات زیادی در راه است

برق جان رییس هیات کشتی شهرستان اردبیل را گرفت

خبر بعدی:

ساماندهی بازدیدفنی خودرو در مراغه زمینه‌ساز راه‌اندازی مرکز تعویض پلاک

به گزارش ایرنا خریداران خودرو برای تعویض پلاک و انتقال سند در مراغه باید ابتدا به دفاتر تعویض پلاک در خیابان معلم شمالی یا میدان 16 اردیبهشت بروند و پس از تکمیل پرونده، برگه بازدید فنی خودرو را از این دفاتر اخذ کرده و به محل بازدید مراجعه کنند؛ محلی که پیش از این در حاشیه خیابان‌ها قرار داشت و اکنون تکلیف مشخص است و بازدید فنی در مکان مشخص و جنب پایانه شهر در ورودی شهر از سمت بناب انجام خواهد شد. 

نکته جالب توجه اینکه محل‌های فک پلاک و تحویل گرفتن پلاک‌های جدید در مراغه متفاوت است و با راه‌اندازی مرکز تعویض پلاک، خودروها بدون پلاک در سطح شهر تردد نخواهد کرد.

البته برای راه‌اندازی مرکز تعویض پلاک در مراغه مزیت‌های دیگری نیز بیان می‌شود که به گفته سرهنگ علی ریحانی، جانشین فرمانده انتظامی مراغه کاهش تردد به مرکز استان، افزایش میزان رضایتمندی، تسریع در تعویض پلاک و جلوگیری از تجمع از جمله آنهاست. 

اما از سوی دیگر خبر اختصاص مکان مشخص برای بازدید فنی خودرو در مراغه آن هم از سوی شهرداری که این روزها در مسیر توسعه زیرساخت‌های شهری گام بر می‌دارد، بدون‌شک نویدبخش تجمیع خدمات مربوط به تعویض پلاک در یک مکان مشخص محسوب می‌شود.  

سرپرست شهرداری مراغه روز سه‌شنبه در آیین بهره‌برداری از این مکان نیز این امیدها را تقویت کرد و اظهار داشت: مجموعه مدیریت شهری مراغه از توسعه زیرساخت‌ها به ویژه در بخش حمل‌ونقل شهری استقبال می‌کند و برای تکمیل روزافزون این مکان و راه‌اندازی مرکز تعویض پلاک خودرو نیز اقدام خواهد کرد. 

مروتی: مجموعه مدیریت شهری مراغه از راه‌اندازی مرکز معاینه فنی خودرو با مشارکت سایر متولیان استقبال می‌کند

شهرام مروتی با اشاره به اینکه در مرحله نخست با اختصاص این فضای اختصاصی، بازدید فنی خودروها در یک مکان مشخض متمرکز می‌شود، بیان کرد: نرخ ورود خودروهای سواری به این مکان ۵۰ هزار ریال تعیین شده و درآمدهای آن نیز صرف توسعه و تکمیل مرکز تعویض پلاک خواهد شد. 

وی همچنین با ابراز گلایه از تردد کامیون‌های سنگین به داخل شهر، اضافه کرد: تردد خودروهای سنگین در داخل شهر موجب تخریب زیرساخت‌ها از جمله آسفالت خیابان‌ها شده و نیاز به ایجاد پایانه‌های کامیونی در ورودی شهر احساس می‌شود. 

«مروتی» در این آیین برای تامین اعتبار و راه‌اندازی دوربین‌های کنترل ترافیک در داخل شهر اعلام آمادگی کرد و افزود: جایگزین کردن دوربین‌های کنترل ترافیک به جای سرعت‌گیر، نه تنها از مشکلات ناشی از نصب سرعت‌گیرها جلوگیری می‌کند بلکه سطح نظارت بر محدوده شهر را نیز افزایش می‌دهد. 

وی با اشاره به اینکه متاسفانه نیسان‌فروشی در شهر مراغه جایگزین دست‌فروشی شده است، تصریح کرد: مقابله با این پدیده‌ها به همت جمعی نیاز دارد و اگر همه دستگاه‌های متولی پای کار باشند می‌توان دستفروشی را سر و سامان داد.

معاون سیاسی و اجتماعی فرماندار مراغه نیز راه‌اندازی مرکز معاینه خودرو در مراغه را یکی از ضرورت‌های شهرستان در راستای کاهش حجم ترافیک داخل شهر عنوان کرد و گفت: نیاز به ایجاد چنین مرکزی در شهرستان احساس می‌شود و مستلزم همکاری شهرداری و عوامل انتظامی است.

ابراز امیدواری معاون فرماندار مراغه برای راه‌اندازی مرکز تعویص پلاک خودورهای سبک و سنگین در شهرستان

«موسی شعفی» برای راه‌اندازی مرکز تعویص پلاک خودورهای سنگین در شهرستان نیز ابراز امیدواری کرد و اظهار داشت: متاسفانه تصمیم‌های گذشته در حوزه ترافیک شهری به کار کارشناسی و بازبینی نیاز دارد.

به گزارش ایرنا تعویض پلاک از مهمترین مراحل نقل و انتقال خودرو بوده و هدف اصلی آن دسترسی سریع به هویت و نشانی مالک وسیله نقلیه است؛ بدین منظور طرفین معامله باید مستندات و مدارک تعویض پلاک خودرو را آماده کنند و با مراجعه به مراکز مربوطه اقدامات لازم را انجام دهند.

نحوه انجام فک پلاک

برای تعویض یا فک پلاک خودرو باید به مراکز تعویض پلاک مراجعه کنید و با دریافت برگ نوبت و تحویل مدارک به باجه مربوط فرآیند تعویض پلاک خودرو انجام می‌شود.

در نهایت نیز پلاک قبلی از خودرو جدا شده و به انبار تحویل داده می‌شود و پلاک جدیدی که به نام خریدار است، جایگزین آن می‌شود؛ توجه کنید که حضور فروشنده برای این کار الزامی نبوده و شما می‌توانید با دریافت وکالت‌نامه از فروشنده خودتان همه کارها را انجام دهید.

در زمان تعویض پلاک باید خلافی خودرو را صفر کنید و هزینه‌های دیگر را نیز از طریق کارت بانکی بپردازید؛ پس از تعویض پلاک خودرو نوبت به انتقال مالکیت خودرو می‌رسد.

برچسب‌ها تعویض پلاک شهرداری مراغه مراغه

دیگر خبرها

 • توزیع 100 هزار بسته غذای گرم در زنجان/ برگزاری چهل و چهارمین دوره مسابقات قرآن
 • طرح ساماندهی اراضی چرخاب و دره میراب به تصویب رسید
 • بازسازي و مرمت دو اثرتاريخي وقفي دربابل
 • طرح ساماندهی محور تاریخی فرهنگی ارگ مشهد اجرا می‌شود
 • پروژه‌های نیمه‌تمام آموزشی اسدآباد باید به سرانجام برسد
 • پنج هزار بسته معیشتی بین نیازمندان کرج توزیع شد
 • ارائه خدمات به تولیدکنندگان با راه‌اندازی «صندوق‌های وقفی»
 • ابلاغ برنامه ۱۴۰۰ سازمان مدارس غیردولتی و توسعه مشارکت های مردمی
 • امتحانات در مدارس استثنایی غیرحضوری است
 • تهیه ۲۲۰ بسته معیشتی در بسطام با بهره‌گیری از موقوفات
 • اقامه نماز عید فطر در امامزادگان مازندران
 • مجموعه تجاری اداری در موقوفه مهدی خان احداث می‌شود/تغییر کاربری دو زمین ۵۰ هزار متری در اصفهان
 • آیا فرهنگ آموزش و یادگیری در پساکرونا تغییر خواهد کرد؟
 • فتوای رهبری انقلابی در وقف‌های جدید و تشویق مردم ایجاد کرد
 • ثبت نام مدارش شاهد در کهگیلویه و بویراحمد کی آغاز می شود؟
 • کلاف سردرگم ساماندهی دولتخانه صفوی قزوین
 • برگزاری نماز عید سعید فطر در ۱۰۰۰ مسجد قطر با رعایت پروتکل های بهداشتی
 • ۱۰ مدرسه جدید به ظرفیت آموزشی اشتهارد افزوده می‌شود
 • برگزاری حضوری امتحانات پایه‌های نهم و دوازدهم در فضاهای بهداشتی مدارس