پدر او خُوَیلد بن اسد و مادر او فاطمه دختر زائده است. تولّد حضرت خدیجه علیها السلام سال ۶۸ پیش از هجرت است. ازدواج مبارک خدیجه با وجود مبارک و نازنین حضرت محمّد صلی الله علیه و آله و سلم هنگامی بود که ۲۵ سال از عمر شریف پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم و چهل سال از عمر حضرت خدیجه علیها السلام می گذشت.

او از لحاظ نسب از همه زنان پیغمبر صلی الله علیه و آله و سلم به پیغمبر نزدیک تر است . او در دهم ماه رمضان سال دهم بعثت و اندکی پس از وفات حضرت ابوطالب علیه السلام درگذشت. پیغمبر او را در «حجون» دفن کرد و خود او را در قبر گذاشت .

به گزارش خبرگزاری برنا؛ خدیجه اولین همسر پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و سلم و اولین زنی که اسلام آورد و مادر فاطمه زهرا که از زنان مشهور تاجر عرب و حجاز به شمار می رفت. پدرش خویلد بن اسد و مادرش فاطمه (دختر زائدة بن اصم بن....) که سلسله آنها از "لوی" با پیغمبر اکرم و سایر هاشمیان، مشترک می شود. خدیجه از طرف پدر با رسول خدا، عموزاده و نسب هر دو به "قصی بن کلاب" می رسد. او از خانواده های اصیل و اشراف مکه است. تولد او نیز در مکه و چندین سال قبل از «عام الفیل» بوده است. حضرت خدیجه قبل از ازدواج با رسول خدا، 2 بار شوهر کرده بود که هر دو از دنیا رفته بودند او از شوهر دوم خود ("ابوهالة بن ....تمیمی" ) فرزندی داشت که نامش "هند" بود که از همین جهت به او لقب "ام هند" دادند. عده ای از علمای بزرگ معتقدند که خدیجه قبلا ازدواجی نکرده بود و فرزندان منتسب به او، مربوط به خواهرش است.

بانوی ثروتمند حجاز و تجارتش

در آن زمان که مردم مکه، از راه تجارت امرار معاش می کردند خدیجه نیز از آنجا که از ثروتمندان مکه و کارهای تجارتی می کرد و چندین شتر در دست کارگزاران او بود که در اطراف کشورهایی مثل شام، مصر و حبشه، رفت و آمد و دادوستد داشت، وقتی آوازه درستی و امانتداری و خوش خلقی رسول خدا را شنید و لقب "محمد امین" را از او دید، در پی مذاکراتی که با ابوطالب، عموی پیغمیر کرد "محمدامین " را در کاروان تجارتی خود، در امور مربوط به دادوستدهایش انتخاب کرد و از آن پس پیامبر گرامی اسلام در دوران جوانی در سفرهای تجارتی برای حضرت خدیجه سود فراوانی بدست آورد. در سفری که پیغمبر برای تجارت به شام رفت، حضرت خدیجه غلام خود "میسره" را همراه او کرد و دستور داد تا همه جا، او را همراهی و مراقبت نماید. درشهر بصری در نزدیکی شام به راهبی به نام "نسطورا" برخورد کردند که او به غلام، از آینده پیغمبر و نبوت او خبر داد و از طرفی سود بسیاری عاید آنها شد که تا آن موقع، در هیچ سفری به این اندازه نبود. بعد از برگشت از شام، میسره، احوالات سفر و گفتار راهب و مشاهداتش را که از عظمت و معنویت محمد بود، برای خدیجه تعریف کرد و از همین جا بود که او را مشتاق همسری با "محمد امین" نمود.

ازدواج خدیجه با رسول خدا

با وجودی که مردان ثروتمندی از قریش چون "ابوجهل بن هشام" و "عقبة بن ابی معیط" از او خواستگاری کرده بودند ولی خدیجه که شیفته درستکاری و امانتداری و مکارم اخلاقی و جهات معنوی او شده بود، خود، پیشنهاد ازدواج داد و برخلاف سنت های ازدواج در میان اعراب جاهلی آن زمان، مال و ثروت زیادی از دارائیش را به محمد، هدیه کرد. محمدامین نیز این پیشنهاد را پذیرفت و مراسم عقد آنها با حضور عموهای پیامبر و بستگان خدیجه که از هه مشهورتر پسرعموی او "ورقة بن نوفل" بود انجام و خطبه عقد توسط "ابوطالب" که بزرگ بنی هاشم و عمو و کفیل پیامبر بود، اجرا شد. مهریه آن حضرت بنا به نقل برخی تاریخ 20 شتر و بنا به نقل بعضی 12 اوقیه و نیم که پانصد درهم می شود، بود. بر سر این جریان زنان مکه رابطه شان را با خدیجه قطع و او را تنها گذاشتند. حضرت رسول در آن موقع 25 سال و خدیجه بنا به اقوال مختلف بین 40 تا 28 سالگی بوده اند. برای اطلاع کامل به کتب مربوطه مراجعه شود. او اولین همسر رسول خدا بود و تا وقتی که حیات داشت هیچ زن دیگری اختیار نکرد و ثمره این ازدواج، دو پسر بنام قاسم و عبدالله که هر دو قبل از بعثت پیامبر از دنیا رفتند و 4 دختر بنام زینب، ام کلثوم، رقیه و فاطمه زهرا سلام اله علیها بود. فاطمه زهرا، بعد از بعثت به دنیا آمد.

شمه ای از فضایل حضرت خدیجه

اولین زنی که در نزد پیامبر از احترام و محبوبیت خاصی برخوردار بود.

1- حدیث مشهوری میان اهل شیعه و اهل سنت است که پیغمبر فرمود: از مردان گروه زیادی به کمال رسیدند ولی از میان زنان فقط چهار زن که عبارتند از: آسیه دختر مزاحم (زن فرعون)، مریم دختر عمران، خدیجه دختر خویلد و فاطمه دختر محمد صلی الله علیه و آله و سلم.

2- و نیز فرمود: بهترین زنان بهشت چهار زن هستند: مریم دختر عمران، خدیجه دختر خویلد، فاطمه دختر محمد ص، آسیه دختر مزاحم.

3- در تفسیر عیاشی از امام باقر علیه السلام، از رسول خدا روایت است که فرمود: درشب معراج چون بازگشتم، از جبرئیل پرسیدم آیا حاجتی داری؟ جبرئیل گفت: خدیجه را از طرف خداوند و از جانب من سلام برسان.

4- او یک همسر فداکار و ایثارگر، بهترین یاور برای رسول خدا و در تمام مشکلات و سختی های پی در پی و تبعیدها و محاصره های پیامبر، قوی ترین پشتییان و همراه او بود. اموال خود را در راه اهداف الهی همسرش و گسترش و تقویت اسلام، بخشش کرد و با ثروت بسیارش در راه تثبیت و پیشرفت اسلام، بسیار موثر بود.

5- او زنی با کمال و با شخصیت و با فضیلت بود و از همین رو از زنان دیگر ممتاز و پیامبر خدا او را بسیار دوست می داشت.

برخی وقایع دوران زندگی حضرت خدیجه با رسول گرامی اسلام

1- تجدید بنای خانه کعبه و حکمیت رسول خدا که در 35 سالگی رسول اکرم اتقاف افتاد (مراجعه به کتب مربوطه)

2- مبارزه با بت پرستی و اختلاف بین بت پرستان، توسط مردان و سران جامعه آن روز

3- بعثت رسول اکرم و پیغمبری آن حضرت

4- جنگ های پیغمبر

وفات؛ مدفن

حضرت خدیجه مدت 25 سال در خانه پیامبر اسلام زندگی کرد و وی در سال دهم بعثت در دهم ماه رمضان و به مدت کوتاهی بعد از وفات "ابوطالب" عمو و سرپرست پیغمبر از دنیا رفت. آن سال را "عام الاحزان" سال اندوها گفته اند. مرقد او در «حجون مکه» در قبرستان ابوطالب کنار قبر عبدالمطلب، ابوطالب و عبدمناف می باشد.

پیغمبر بعد از حضرت خدیجه

پیامبر سالها بعد از مرگ او به خوبی از تنها یار وفادار خود یاد می کرد. بارها بیاد او گریه می کرد. به نقل از عایشه که هر وقت پیامبر گوسفندی را ذبح می کرد، می فرمود: گوشت های آن را برای دوستان خدیجه بفرستید و عایشه بر او رشک می برد و می گفت که پیامبر زیاد از او یاد می کرد. در روایت مشهور دیگری است که چون برای پیغمبر هدیه ای می آوردند گااهی می فرمود: برای فلان بانوئی ببرید که از دوستان خدیجه بوده است. رسول خدا درباره خدیجه می فرماید: خداوند بهتر از او را به من نداده است. او به من ایمان آورد در هنگامی که مردم کفر داشتند، تصدیق نبوت من کرد، زمانی که دیگران مرا تکذیب کردند و اموال خود را در اختیار من گذاشت در وقتی که دیگران محروم کردند و خداوند متعال از او فرزندانی به من عطا کرد و در روز فتح مکه، پیغمر مسیر حرکت را به گونه ای تنظیم کرد که از کنار مزار خدیجه سلام الله علیها عبور نمود.

منابع

1- فروغ ابدیت (جعفر سبحانی)

2- دائرة المعارف تشیع

3- زندگانی پیامبر اکرم (رسول جعفریان)

 

عضویت در کانال تلگرام خبربان

منبع: خبرگزاری برنا

کلیدواژه: خدیجه صلی الله علیه و آله و سلم حضرت خدیجه رسول خدا

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.borna.news دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «خبرگزاری برنا» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۱۶۷۷۹۸۰ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

رؤیاهای تاجزاده یا دوراهی لاریجانی– جهانگیری؟

لاریجانی: مساله امروز ایران با سوپرمن بازی قابل حل نیست /عده‌ای با صدای بلند، اداره‌ی کشور را از مسیر عقلانیت خارج کردند

چه کسانی نامزد انتخابات ریاست جمهوری شده‌اند؟

آخرین روز ثبت‌نام داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری| رییسی و جهانگیری آمدند

کمالوند : تصمیمم برای استعفا قطعی است/ به استقلال برنمی‌گردم

خبر بعدی:

لزوم افزایش نظارت اجتماعی برای مقابله با بدحجابی

آیت الله فلاحتی گفت: دستگاه های نظارتی برای مقابله با فساد فراوان داریم اما برای فرهنگ حجاب و عفاف افرادی تعیین نشده اند و باید نظارت اجتماعی در برخورد با بدحجابی افزایش یابد.

به گزارش خبرگزاری شبستان از انزلی، آیت الله «رسول فلاحتی» امروز(سه‌شنبه، ۲۸ اردیبهشت) در گردهمایی«مردم، دادستان مردم» با بیان اینکه خداوند متعال اولین وظیفه مسلمانان پس از تشکیل حکومت اسلامی را امر به معروف و نهی از منکر قرار داده است گفت: اگر مردم جامعه بنده خدا شدند گناه در آن جامعه راه پیدا نمی کند. 

 


نماینده ولی فقیه در گیلان اظهار داشت: اگر مردم به این رسالت الهی عمل کنند با مشکلی مواجه نخواهیم شد. جامعه‌ای که مردمانش در حکومتی دینی مبتنی بر حکومت خدا و برخوردار از ولایت فقیه وارسته زندگی کنند به رستگاری می رسد. 

 

وی با بیان اینکه مشکل ما این است که هنوز بنده خدا نشده ایم تا رسم بندگی را بیاموزیم تاکید کرد: تمام مشکلات جامعه در عرصه خانواده مربوط به خانواده هایی است که باور واقعی به اینکه بنده خدا هستند، ندارند.

 

امام جمعه رشت بنده کردن جامعه و مردم را از وظایف اولیه نظام دینی عنوان کرد و افزود: در نظام دینی آدم بی تقوا یک جرثومه بی ریشه و فاسد است. 

 

وی تصریح کرد: ما تا رسیدن به قله های نظام اسلامی و فرهنگ دینی مبتنی بر اسلام ناب فاصله زیادی داریم.

 

فلاحتی اضافه کرد: آنچه امروز ما را در این جایگاه قرار داده و توانسته ایم همه سطوح را در جوامع اسلامی کسب کنیم، مسئله حجاب و عفاف و مبارزه با مسئله بی حجابی است. 

 

وی با تاکبد بر توجه بیشتر بر ترویج ححاب در جامعه و برخورد با مصادیق بدحجابی اظهارکرد: دستگاه های نظارتی برای مقابله با فساد فراوان داریم اما برای فرهنگ حجاب و عفاف افرادی تعیین نشده اند و باید نظارت اجتماعی در برخورد با بدحجابی افزایش یابد.

 

نماینده ولی فقیه در گیلان با بیان اینکه باید ستاد امر به معروف و نهی از منکر را تشکیل دهیم تا این ستاد مسئله بدحجابی را درست کند خاطرنشان ساخت: اولویت را باید مسیله حجاب و عفاف قرار دهید و در هر شهر یک خیابان را به عنوان پایلوت در نظر بگیرید و در آن کار فرهنگی انجام دهید.

پایان پیام/707

دیگر خبرها

 • مقتدی صدر: شعله انقلاب فلسطین دوباره روشن شده است
 • بی احتیاطی پدر مرگ دختر بچه ۳ ساله را رقم زد
 • عکسی عجیب که کاربران فضای مجازی را حسابی گیج کرد
 • سنگ تمام هواداران پدیده لیگ برتر برای یک تراکتوری + سند
 • استقبال هواداران آلومینیوم از خطیبی(عکس)
 • شهید سلیمانی بدون هیچ گرایش جناحی و همیشه انقلابی بود
 • ستاد حوزوی انتخاباتی «ملت امام حسین(علیه السلام)» شروع به کار کرد
 • موزه آستان مقدس حضرت معصومه(س) از قدیمی‌ترین موزه‌های وقفی ایران و جهان است
 • چرا خدا به «سردار محمد» دختر نداد؟! + عکس فرزندان
 • اساس سنت پیامبر(ص) بر محبت و رحمت است
 • نماهنگ«بهشت بقیع» از سوی گروه محمد رسول الله(ص) منتشر می‌شود
 • نماهنگ«بهشت بقیع» از سوی گروه محمد رسول الله(ص)منتشر می شود
 • قرارگاه تحول محلات برگرفته از سنت پیامبر گرامی اسلام است
 • نقش خشم و شهوت در شکست انسان
 • اقدامات کارگروه جهادی امام محمدباقر علیه السلام در رابطه با معتادین تشریح شد.
 • بایدها و نبایدهای برخورد با معتادین/سیره پیامبر در برخورد با خطاکاران چگونه بود؟
 • ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) در اجرای طرح‌های پرورش ماهی در هرمزگان مشارکت می‌کند/تفاهم‌نامه همکاری در این راستا تدوین خواهد شد
 • مسئولان متخلف در نظام اسلامی به اعتقادات و باورهای دینی مردم لطمه وارد می‌کند
 • رشد ۴۸ درصدی نذورات مردمی گلستان برای بازسازی عتبات عالیات