دکتر محمدحسین دهنوی، متخصص بیماری های عفونی در گفتگو با الف با اشاره به لزوم جدی گرفتن راه اندازی نقاهتگاه های موقت به تبعات تکمیل شدن ظرفیت مراکز درمان کرونا اشاره می کند و می گوید: «موج چهارم کرونا قابل مقایسه با موج های قبلی بیماری نیست. در این موج جدید، بسیاری از بیماران مبتلا به کرونا به سرعت به فاز حاد بالینی می رسند و نیازمند تخت بستری می شوند.

در این شرایط، بسیاری از مراکز درمانی مجبور به انتخاب بیماران هستند. یعنی فقط بیمارانی را می پذیرند که نیاز جدی تری به تخت های بیمارستانی داشته باشند، در حالی که تا چند هفته قبل، روند پذیرش بیماران بستری با سهولت بیشتری انجام می شد.»

او یادآور می شود: «وقتی مراکز درمان کرونا به نقطه اوج ظرفیت پذیرش خود برسند، به این معنی است که کادر درمان هم دچار خستگی و فرسودگی بیشتری خواهند شد، زیرا حجم مراجعه به بیمارستان ها چندبرابر شده است. تداوم این وضعیت باعث می شود که کادر درمان هم مستهلک شود و به نقطه ای برسد که دیگر توانی برای ارائه خدمت نداشته باشد.»

دهنوی با اشاره به راه حل های رفع کمبود تخت های بستری، تاکید می کند: «چندین برنامه جدی باید به طور همزمان انجام شود تا بار بستری بیمارستان ها کمتر شود. در وهله اول باید رعایت پروتکل های بهداشتی و اعمال محدودیت های کرونایی با جدیت بیشتری دنبال شود تا آمار مراجعه بیماران، سیر صعودی به خود نگیرد. در وهله دوم نیاز است که ظرفیت تخت های بستری افزایش پیدا کند و در صورت ضرورت، ظرفیت بستری در سایر بخش ها نیز به درمان کرونا اختصاص پیدا کند.»

او ادامه می دهد: «در این شرایط باید راه اندازی نقاهتگاه های موقت نیز جدی گرفته شود تا بیمار مبتلا به کرونا در این نقاهتگاه ها درمان شود. این اتفاق باعث می شود که ابتلای خانوادگی کمتر شود. الان مشکل جدی که داریم این است که فرد با تست مثبت کرونا به منزل می رود و سایر اعضای خانواده را هم مبتلا می کند. همین اتفاق به یکی از عوامل تکمیل شدن ظرفیت تخت های بستری تبدیل شده است. البته موفقیت فرآیند قرنطینه در هر نقطه ای از جهان، نیازمند این است که دولت از بیماران، حمایت مالی کند تا بیماران مجبور به حضور در فضای کار نباشند و قرنطینه را نشکنند، اما متاسفانه از ابتدای پاندمی تاکنون، این موضوع را خیلی جدی نگرفتند.»

همچنین این متخصص بیماری های عفونی به اهمیت تسریع واکسیناسیون سراسری کرونا اشاره می کند و می گوید: «اگر می خواهیم پیک های بعدی کرونا اتفاق نیفتد و دوباره ظرفیت تخت های بستری تکمیل نشود، باید واکسیناسیون سراسری کرونا با سرعت بیشتری انجام شود. تا وقتی 70 درصد جامعه در برابر کرونا واکسینه نشوند، همواره احتمال بروز پیک های بعدی کرونا وجود دارد. با توجه به جهش های مکرر ویروس کرونا، میزان سرایت و شدت بیماری نیز افزایش پیدا کرده است. اگر می خوهیم در دام پیک های بعدی گرفتار نشویم، مسئولان باید فرآیند واردات و تولید واکسن کرونا را تسریع کنند.» 

کمبود شدیدتر در بخش تخت‌های آی‌سی‌یو

باید در نظر داشت که در بخش مراقبت های ویژه که بیماران بسیار بدحال کرونا به آنجا منتقل می شوند، کمبود تخت بستری بسیار شدیدتر است. بسیاری از تخت های آی سی یو در اغلب مراکز درمانی به درمان بیماران مبتلا به کرونا اختصاص یافته است، اما با توجه به افزایش روزافزون تعداد بیماران بدحال، ظرفیت این تخت های ویژه به هیچ وجه کافی نیست. 

کارشناسان سلامت می گویند که در حال حاضر حداقل به حدود 20 هزار تخت مراقبت ویژه بیمارستانی نیاز داریم، اما فقط حدود یک سوم از تخت مراقبت‌های ویژه مورد نیاز در کشور، تامین شده است. 

راه اندازی این تخت های ویژه نیز به تامین تجهیزات تخصصی و بکارگیری نیروهای متخصص آی‌سی‌یو نیاز دارد. به همین دلیل راه اندازی تخت های آی‌سی‌یو نیز چندین برابر تخت های عادی، هزینه دارد. کارشناسان هشدار می دهند در شرایطی که تعداد بیماران بدحال کرونا در موج چهارم کرونا با همین شتاب افزایش پیدا کند، دیگر نباید روی ظرفیت و توان فعلی تخت های ویژه، چندان حساب باز کرد.

 خسرو صادق نیت، رئیس مجتمع بیمارستانی امام خمینی هم ضمن اشاره به افزایش تعداد مراجعان، بستری‌ها و مرگ و میرهای کرونایی، هشدار داده است: «ظرفیت کرونایی بیمارستان تکمیل شده است. در این شرایط، مجبوریم خدمات به بیماران غیر کرونایی را کمتر کنیم تا بتوانیم پاسخگوی بیماران مبتلا به کرونا باشیم.»

همچنین محمد طالب پور، رئیس بیمارستان سینا هم با بیان اینکه تعداد بیماران ما نسبت به قبل از عید هفت برابر شده، تاکید کرده است: «از هر ۱۰ مراجعه کننده مجبوریم چهار نفر را بستری کنیم. از الان باید برای روزهای آینده که به اوج مبتلایان خواهیم رسید فکر شود تا سرویس دهی به بیماران به هم نریزد.»

حتی مسعود مردانی، عضو کمیته علمی‌ ستاد مقابله با کرونا با صراحت اعلام کرده است: «اگر فرزند خود من هم بیمار شود، جایی برای بستری او در مراکز درمان کرونا نیست‌.»

او وضعیت فعلی بیماری کرونا در کشور را فوق بحرانی خواند و از پر بودن تخت‌های بیمارستانی به دلیل مراجعات بالای بیماران خبر داد.

مردانی با اشاره به روند رو به افزایش ابتلا به کرونا در کشور و پر بودن ظرفیت تخت‌های بیمارستانی، خاطرنشان کرد: «وضعیت فعلی ما باید با زمان جنگ مقایسه شود. الان وضعیت بیماری در کشور بحرانی و حتی فوق بحرانی است. الان یک بیمار مبتلا به کرونای انگلیسی می‌تواند هفت نفر دیگر را در آن واحد بیمار کند. مطمئنا تعداد مرگ و میرها از رقم فعلی بالاتر خواهد رفت.»

همچنین نادر توکلی، معاون درمان ستاد ملی مقابله با کرونا در کلانشهر تهران هم با اشاره به تکمیل ظرفیت مراکز درمانی، تاکید کرد: «در زمان شروع پیک تازه کرونا حدود هفت هزار و ۵۰۰ تخت را به بیماران تخصیص داده بودیم. این ظرفیت بلافاصله تکمیل شد. به همین دلیل تصمیم گرفتیم تا تخت‌ها را به ۹ هزار عدد افزایش دهیم، اما این ظرفیت نیز همانند وضعیت گذشته بعد از ۴۸ ساعت تکمیل شد. در حال حاضر تمام خدمات غیر اورژانسی بیمارستان‌ها را تعطیل کرده ایم.»

او تصریح کرد: «قاعدتا تهران باید ۱۰ روز تعطیل شود. یعنی اکثر فعالیت‌ها تعطیل شود، همچون شرایطی که در نوروز سال گذشته داشتیم تا بتواند زنجیره اپیدمی را مقداری کنترل کنیم. قطعا محدودیت‌های فعلی که در شهر تهران وجود دارد می‌تواند بهتر از این باشد. البته بخشی از علت افزایش مراجعه به بیمارستان‌ها قدرت ویروس است. متاسفانه ابتلاها معمولا خانوادگی است. یعنی همه به شکل قطاری از هم می‌گیرند. خانواده‌ای داریم که چهار نفرشان در یک بیمارستان بستری هستند. درگیری‌ها سریع‌تر اتفاق می‌افتد و بیماران بدحال‌تری نسبت به هفته‌ قبل در اورژانس داریم.»

اغلب مراکز درمان کرونا در سراسر کشور به نقطه ای رسیده اند که پیدا کردن تخت خالی برای بیماران، براحتی امکان پذیر نیست. روند پذیرش بیمار جدید در بسیاری از مراکز درمانی، قفل شده است و به گفته کارشناسان، این شرایط حداقل تا چند هفته دیگر طول می کشد.

 

عضویت در کانال تلگرام خبربان

منبع: الف

کلیدواژه: مراکز درمان کرونا مبتلا به کرونا تخت های بستری ظرفیت تخت بیمارستان ها مراکز درمانی نقاهتگاه ها راه اندازی تکمیل شد آی سی یو

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.alef.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «الف» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۱۶۷۷۹۹۱ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

رؤیاهای تاجزاده یا دوراهی لاریجانی– جهانگیری؟

لاریجانی: مساله امروز ایران با سوپرمن بازی قابل حل نیست /عده‌ای با صدای بلند، اداره‌ی کشور را از مسیر عقلانیت خارج کردند

چه کسانی نامزد انتخابات ریاست جمهوری شده‌اند؟

آخرین روز ثبت‌نام داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری| رییسی و جهانگیری آمدند

فواید نوشیدن آب معدنی را بشناسید

خبر بعدی:

واکسیناسیون کادر درمان چقدر موثر بوده است؟ +فیلم

 رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح‌دانشوری:از زمان تزریق واکسن به کادر درمان کسی از پرسنل کرونا نگرفته است.

اگر یک دور واکسیناسیون سراسری انجام بدهیم بیماری از چرخه سرایت خارج می‌شود.

 

دیگر خبرها

 • از زمان تزریق واکسن به کادر درمان، کسی از پرسنل، کرونا نگرفته / اگر یک دور واکسیانسیون سراسری انجام بدهیم، بیماری از چرخه سرایت خارج می‌شود
 • ماجرای تزریق اشتباهی و هدر رفت 90 دوز واکسن کرونا در شهر کرد چیست؟
 • تاکید کمیته بهزیستی و توانبخشی کمیسیون بهداشت مجلس بر توسعه تخت‌های بیمارستان‌های توانبخشی
 • تاخیر در بهره برداری از پروژه‌های عمرانی کهگیلویه و بویراحمد؛ مسئولانی که برای هیچ هیاهو کردند
 • ماجرای تزریق واکسن اشتباهی به کادر درمان شهرکرد چه بود؟
 • کشتی آزاد | خداحافظی موقت بازیکنان و کادر فنی از فضای مجازی بعد از تورنمنت لهستان
 • دانشجویان جهادی دانشگاه علوم پزشکی دزفول در بیمارستان این شهر حضور یافتند
 • دوره بازنشستگي کادر درمان قابل تمديد است/ هنوز در تهران شاهد کاهش چشمگير کرونا نيستيم
 • یک تصمیم جدید برای سگ‌های بدون صاحب اهواز
 • شکوری: در پرونده کالدرون بازنده ایم، پرونده اوساگونا هم در راه است/ یک رقابت نابرابر در نقل و انتقالات داریم
 • سگ‌های بلاصاحب اهواز و تصمیم جدید شهرداری
 • سگ‌های ولگرد راهی نقاهتگاه می‌شوند
 • یک تصمیم جدید برای سگ‌ های بدون صاحب اهواز
 • یک تصمیم جدید برای سگ‌های بلاصاحب اهواز
 • مراحل پایانی ساخت کلینیک درمانی سگ‌های بدون صاحب آرادکوه
 • راه‌اندازی یک هزار تخت بیمارستانی در کشور
 • تخت‌های آی. سی. یو در کشور پنج برابر شد
 • پرداخت تسهیلات طرح سپهر سلامت به کادر درمان کهگیلویه و بویراحمد/ پرداخت ۹۳۰ میلیارد ریال وام ازدواج توسط بانک صادرات
 • ماهانه هزار تخت بیمارستانی در کشور راه‌اندازی شده است