خبرگزاری فارس ـ گروه هنر: طی سال‌های اخیر، مصری‌ها در کنار شوق و اشتیاقی که برای آمدن ماه رمضان و عید بزرگ فطر دارند، برای تماشای سریال‌های تلویزیونی ویژه این ماه هم انتظار می‌کشند و این موضوع به یکی از آداب و سنت‌های رمضانی تبدیل شده است.

تبلیغات این سریال‌ها شامل اسامی و چهره بازیگران و نام شبکه و ساعت پخش آن، معمولاً از اواسط ماه شعبان در بیلبوردها و تابلوهای بزرگراه‌های مصر آغاز می‌شود تا هر بیننده‌ای مطابق ذوق و سلیقه‌اش، سریال مورد نظر خود را در یکی از گونه‌های کمدی، درام و اکشن (امنیتی) انتخاب کند و در ماه مبارک رمضان به تماشای آن بنشیند.

حالا این انتظار سرآمده و شبکه‌های مصری بیش از ۲۰ سریال تلویزیونی را برای سرگرم‌کردن مخاطبان خود در شب‌های ماه مبارک رمضان تدارک دیده‌‌اند.

در ادامه، به معرفی ۳ سریال امنیتی مصر در ماه رمضان ۲۰۲۱ می‌پردازیم.

 

 

* ضدحمله

سریال «ضد حمله» توسط باهر دویدار نوشته و بر اساس مستندات و اطلاعات نظامی ساخته شده است. در «ضدحمله» شاهد واکنش نیزوهای امنیتی و نظامی مصر با گروه‌های خرابکار و تروریستی هستیم.

احمد علاءالدیب کارگردانی «ضدحمله» را بر عهده داشته و قهرمانانش «سیف» و «دینا» هستند. آن‌ها درگیر یک سری عملیات مخفی با هدف کشف توطئه‌های تروریستی می‌شوند، تروریست‌هایی که قصد دارند جهان عرب را چندپاره کنند و القاعده را در جهان گسترش دهند.

داستان قسمت نخست این سریال ۳۰ قسمتی در سال ۲۰۰۷ می‌گذرد، جایی که «سیف» (با بازی احمد عز) توسط نیروهای آمریکایی در عراق دستگیر شده و قرار است برای همکاری با یک کشور خارجی مجاب شود. از سوی دیگر، او از طریق مقامات اطلاعاتی مصر برای اینکه بتواند دشمن را فریب دهد، آموزش دیده است. در ادامه «دینا» (با بازی هند صبری) برای همکاری با سیف وارد ماجرا می‌شود.

 

 

* انتخاب ۲

سریال «انتخاب» که داستانی سیاسی امنیتی دارد، پربیننده‌ترین سریال سال گذشته مصر بود و به همین دلیل، سازندگان این سریال قسمت دوم آن را نیز برای رمضان امسال آماده کردند و هم اکنون این سریال هر شب از طریق شبکه oTv پخش می‌شود.

 نویسندگی فصل اول این سریال با باهر دویدار (فیلمنامه‌نویس «ضدحمله») بود اما فصل دوم را «هانی سرحان» نوشته و پیتر میمی کارگردان ۳۴ ساله مصری آن را مقابل دوربین برده است.

داستان فصل اول سریال «انتخاب» پیرامون زندگی‌ دو افسر ارتش مصر (احمد صابر منسی و هشام عشماوی) است که یکی از آنها به نام «عشماوی» تصمیم می‌گیرد به گروه‌های جهادی (تروریستی) بپیوندد اما دیگری به نام «منسی» تصمیم می‌گیرد تا آخر عمر به مردم کشورش خدمت کند و در عضویت ارتش مصر باقی بماند. او که فرمانده گردان ۱۰۳ بود، سرانجام در سال ۲۰۱۷ حین درگیری با تروریست‌ها در شهر رفح در مرز مصر و غزه به شهادت رسید.

 


احمد صابر منسی و بازیگر نقش آن در یک قاب

 

در سریال «انتخاب» شاهد حضور عشماوی در برخی عملیات‌ها بر ضد مردم و ارتش مصر هستیم. او در این مسیر با برخی شخصیت‌های سلفی و اِخوانی آشنا و گفت‌وگوهای بسیاری میان آنها انجام می‌شود. در یکی از این گفت‌وگوها، به انقلاب اسلامی ایران هم اشاره و اینگونه به ببیننده القاء می‌شود که گروه‌های تروریستی به انقلاب اسلامی ایران به عنوان یک الگو برای خودشان نگاه می‌کنند!

در قسمت پانزدهم فصل یک این سریال کارگرادن گفتگویی را به نمایش می‌گذارد که در آن «عمر رفاعی سرور» یکی از رهبران فکری تروریست‌ها با «عشماوی» در حال گفت‌وگو است. او  شیفتگی خود به انقلاب اسلامی ایران را ابراز و آن را یک الگوی خوب برای مصری‌ها اعلام می‌کند. رفاعی در ادامه می‌گوید: «علت پیروزی انقلاب ایران آن بود که مردم و گروه‌های انقلابی حول رهبری یک فرد جمع شدند و چنانچه گروه‌ها و جریان‌های اسلامی در مصر نیز حول «حازم ابواسماعیل» ـ که در آن زمان نامزد اسلامگراها برای ریاست جمهوری بود ـ جمع شوند و با او بیعت کنند، انقلاب مردم مصر به ثمر می‌نشیند.

 


بازیگر نقش هشام عشماوی در صحنه‌ای از سریال «انتخاب»

 

 عشماوی در نهایت در لیبی بازداشت و به مصر تحویل داده می‌شود. دادگاه مصر او را محکوم به اعدام می‌کند و حکم اجرا می‌شود.

از دیگر نکات قابل تأمل در فصل نخست سریال «انتخاب» این بود که فیلمنامه‌نویس با تنظیم دیالوگ‌هایی تلاش داشت نگاه عموم مردم نسبت به «ابن تیمیه» را ـ که وهابیت بر اساس افکار و آراء او شکل گرفته است ـ تغییر دهد؛ به عنوان نمونه: «ابن تیمیه همچون سایر انسان‌ها است و معصوم نیست.» اما آنطور که رایزنی فرهنگی کشورمان در مصر گفته، این سخنان به مذاق نوسلفی‌ها خوش نیامد و آنها موجی از اعتراضات نسبت به این موضوع را در فضای مجازی ساماندهی کردند. در پی این اعتراضات، در قسمت‌های بعدی سریال این موضوع تلطیف شد. به عنوان نمونه، در یکی از قسمت‌های سریال شخصی به نام  شیخ رمضان عبدالمعز در حالی که دارد برای سربازان ارتش سخنرانی می‌کند، می‌گوید: ابن تیمیه آدم خوبی بوده ولی گروه‌های افراطی حرف‌هایش را اشتباه فهمیده‌اند.

 

تیزر فصل دوم سریال «انتخاب»‌

 

فصل دوم سریال با عنوان «انتخاب؛ مردان سایه» درباره شهدای نیروی نظامی مصر در بازه زمانی ۲۰۱۳ تا ۲۰۲۰ است. چند قسمت اول این سریال به دوره پس از سقوط محمد مُرسی و اعتصاب و تحصن معترضان و اخوانی‌ها و حوادث تروریستی پس از آن می‌پردازد. در قسمت پنجم سریال که مهمترین قسمت آن تا به امروز به شمار می‌رود، فیلم به موضوع تحصن مخالفان ژنرال السیسی (رئیس وقت ستاد مشترک نیروهای مسلح مصر و رئیس‌جمهور کنونی این کشور) در میدان رابعه قاهره و چگونگی درهم شکستن این تحصن توسط نیروهای انتظامی و امنیتی مصر می‌پردازد.

پخش این قسمت باعث جنجال‌هایی در شبکه‌های اجتماعی شد، زیرا در این قسمت نشان داده می‌شود که تحصن‌کنندگان در تحصن خود مقادیر زیادی اسلحه و مهمات به همراه داشتند و چنانچه نیروهای امنیتی و انتظامی مصر اقدام به درهم شکستن همراه با خشونت این تحصن نمی‌کردند، امنیت ملی مصر با خطر مواجه می‌شد.

 

 

* قاهره ـ کابل

سریال «قاهره ـ کابل» را عبدالرحیم کمال نوشته و حسام علی آن را کارگردانی کرده است. در این سریال تعدادی از بازیگران مشهور مصر، از جمله طارق لطفی که گریمش شبیه به اسامه بن‌لادن است، ایفای نقش کرده‌اند. تصویربرداری بخش‌هایی از این سریال قرار بود در ایتالیا انجام شود که به دلیل شیوع کرونا، مدتی متوقف بود و به همین دلیل، پخش آن به ماه رمضان ۲۰۲۱ رسید. 

این سریال از سه داستان مرتبط با یکدیگر شکل گرفته است و پیرامون توطئه‌هایی سخن می‌گوید که در چند سال اخیر برضد کشورهای عربی به ویژه مصر طراحی شده است. محور اصلی داستان «قاهره ـ کابل» عملیات‌های تروریستی انجام گرفته در منطقه است و از کسانی می‌گوید که دائم در حال رفت و آمد به قاهره و کابل هستند و نقشه‌هایی را برای اعمال تروریستی در منطقه به اسم «جهاد» طراحی می‌کنند.

 

 

داستان سریال از آنجا شروع می‌شود که ۴ نفر که با هم دوست هستند، به مرور زمان سرنوشت متفاوتی از دیگری پیدا می‌کنند و از هم جدا می‌شوند تا اینکه یک روز آنها در بلگراد یکدیگر را می‌بینند و خاطرات گذشته را مرور می‌کنند و هر یک از آنها داستان زندگی‌اش را نقل می‌کند. از این چهار نفر یکی «افسر اطلاعاتی»، دومی «مجری تلویزیون»، سومی «کارگردان» و نفر چهارم «عضو گروه‌های افراطی جهادی در افغانستان» است.

 

 

در بخش‌های از سریال، فیلمنامه‌نویس پیرامون اسلام سیاسی و جریان‌های فکری دهه‌های اخیر در جهان اسلام صحبت می‌کند. در صحنه ای از این سریال، دو عکس از امام خمینی(ره) و تظاهرات مردم ایران در ایام انقلاب نشان داده می‌شود، در حالی‌که گوینده در حال صحبت از اسلام افراطی است!

در صحنه‌ای دیگر، برادر آن کسی که افسر اطلاعاتی است، با یکی از دوستانش نشسته و دباره کتاب «الملل والنحل» عبدالکرین شهرستانی (متوفی ۵۴۸ قمری) صحبت می‌کند. یکی از آنها می‌گوید: همه مردم مسلمان هستند و به بهشت می‌روند مگر اینکه خودشان تصمیم غلط بگیرند و مسیر را اشتباه بروند. و اضافه می‌کند: کسانی که می‌گویند شیعه‌ها و صوفی‌ها و معتزلی‌ها کافر هستند، اشتباه می‌کنند؛ تعداد راه‌های رسیدن به خدا به تعداد آدم‌هاست.

شرکت سینمایی المتحده به عنوان سرمایه‌گذار اصلی «قاهره ـ کابل» مدعی شده که این سریال «یک تلاش جدید دراماتیک برای درک تفکر افراط‌گرایی و افزایش آگاهی از خطر تروریسم و افشای آن» است.

انتهای پیام/

عضویت در کانال تلگرام خبربان

منبع: فارس

کلیدواژه: مصر ماه رمضان سریال تلویزیونی انقلاب اسلامی بن لادن سریال انتخاب امام خمینی ابن تیمیه ماه رمضان گروه ها

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.farsnews.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «فارس» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۱۶۷۸۰۸۹ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

رؤیاهای تاجزاده یا دوراهی لاریجانی– جهانگیری؟

لاریجانی: مساله امروز ایران با سوپرمن بازی قابل حل نیست /عده‌ای با صدای بلند، اداره‌ی کشور را از مسیر عقلانیت خارج کردند

چه کسانی نامزد انتخابات ریاست جمهوری شده‌اند؟

آخرین روز ثبت‌نام داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری| رییسی و جهانگیری آمدند

کمالوند : تصمیمم برای استعفا قطعی است/ به استقلال برنمی‌گردم

خبر بعدی:

تداوم همدلی های مومنانه در بافق

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از یزد، حجت الاسلام سلیمانی رئیس حوزه‌های علمیه و امام جمعه سابق بافق، گفت: در پی رهنمود‌های مقام معظم رهبری مردم نوعدوست شهرستان بافق در طول دوران کرونایی به نیازمندان و کادر درمان کمک کردند.

او افزود: در این مرحله نیز بیش از ۲۰۰ بسته معیشتی شامل اقلام ضروری تهیه شده و به نیازمندان زیر پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) تحویل داده شد.

رئیس حوزه‌های علمیه و امام جمعه سابق بافق گفت: ازرش این بسته‌ها بیش از ۵۰ میلون تومان است که به همت خیران بافقی تهیه شد.

طلایی رئیس کمیته امداد حضرت امام خمینی نیز گفت: در طول دوران کرونا مردم خیر بافق بیش از دو میلیارد و هفتصد میلیون تومان در قالب سبد‌های معیشتی و طبخ غذای گرم به نیازمندان و آسیب دیدگان کرونایی کمک کردند.

او افزود: این کمک‌ها به نیازمندان زیر پوشش کمیته امداد بافق در قالب مراکز نیکوکاری اهدا شده است.

طلایی گفت: بیش از ۷۵۰ خانوار زیر پوشش کمیته امداد امام خمینی بافق هستند که بیش از ۲۰۰ خانوار آسیب دیده کرونا هستند و طبق تبصره ۱۴ کمیته امداد به آنان کمک می‌شود.

انتهای پیام/ع

دیگر خبرها

 • دانلود قسمت هشتم سریال دراکولا
 • ۱۰۰ میلیون تومان زکات فطریه توسط بهزیستی کرمانشاه جمع‌آوری شد
 • زنان، کنشگران بدون ادعا در انتخابات
 • استقبال شهروندان از مرکز خودرویی واکسیناسیون کرونا در شهرستان
 • دانلود قسمت 8 هشتم سریال دراکولا | دانلود قسمت 9 نهم سریال دراکولا با لینک مستقیم
 • اگر سهام برکت دارید، بخوانید(۲۸اردیبهشت) / حضور پررنگ حقوقی ها در سمت خریداران برکت
 • احمد کاوری: اگر فردی چون فردوسی نبود، زبان فارسی هم نبود
 • از واقعیت تا سریال ماه رمضان
 • اجرای ویژه‌برنامه‌های سالروز ارتحال امام خمینی(ره) در فضای مجازی
 • ‌قسمت سیزدهم می‌خواهم زنده بمانم؛ شب نجات عشق
 • كار یك‌ ساله را در 5 ماه ساختیم
 • امام خمینی چگونه از حقوق زنان دفاع می کرد؟
 • بازدید مدیرعامل شهر فرودگاهی از پروژه استریپ سازی فرودگاه امام خمینی (ره)
 • ساخت دنباله «حمله به بلوک» با بازگشت جان بویگا
 • مددجویان کمیته امداد امام خمینی (ره) خوزستان صاحب سرپناه شدند
 • اقدامات مجازی کانون امام حسن دشت آزادگان در ماه مبارک رمضان
 • صاحب خانه شدن ۲۸۵ مددجوی کمیته امداد در خراسان شمالی
 • صاحب خانه شدن ۲۸۵ مددجوی کمیته امداد
 • پایان سریال احضار تغییر کرد؟ + تصاویر