به گزارش خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از سنندج ، پس از اینکه صاحب باغی در روستای "سو" سنندج در تاریخ ۲۶ فروردین امسال به دلیل قطع درختان ثمردار باغ خود به پلیس مراجعه کرد پرونده‌ای در این زمینه تشکیل شد.

پس از تحقیقات اولیه در رابطه با این پرونده، کاربه پلیس آگاهی سپرده شده تا متخلفین و مرتکبین به آن را شناسایی و تحویل قانون دهند.

درختان این باغ در روستای سو در نزدیکی سد گاوشان حدود ساعت ۲ یا سه بامداد قطع شده است. به گفته صاحب باغ کارشناسان ارزش درختان قطع شده را پنج میلیارد و ۹۰۰ میلیون ریال برآورد کرده‌اند. غیر از خسارت مادی این عمل با توجه به اینکه بیشتر ساکنان این منطقه باغدار هستند و از این طریق امرار معاش می‌کنند نتیجه آن بر درآمد و معاش خانواده تاثیر بسیار منفی می‌گذارد.

پخش شدن تصاویری از درختان قطع شده این باغ در فضای مجازی بازتاب گسترده‌ای داشت و کاربران خواستار پیگیری و رسیدگی سریع این موضوع توسط نهاد‌های مرتبط شدند.

محمدصالح احمدی معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی کردستان در این زمینه بااشاره به اینکه درختان قطع شده در این باغ از گونه‌های مختلف بوده و از سه سال تا ۶ سال عمر داشتند، افزود: قطع این تعداد درخت با مته موتوری انجام شده و باید برای کاشت مجدد اقدام به ریشه زدایی درختان قبلی کرد.

احمدی با بیان اینکه کشت نهال‌های گلدانی تا یک ماه دیگر هم در استان امکان پذیر است، اضافه کرد: در حال حاضر هم برای سازمان تنها شرایط اختصاص نهال گلدانی هلو مهیا است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی کردستان یادآور شد: برآورد خسارت وارد شده به این باغدار هنوز به طور قطعی مشخص نشده است چراکه این مهم براساس نوع گونه و سن درختان انجام می‌شود و طی چند روز آینده اعلام خواهد شد.

در این مدت حرف و حدیث‌های زیادی در خصوص این اتفاق در محافل مختلف اعم از حقیقی و مجازی مطرح شده که از جمله آن‌ها می‌توان به اینکه امکان قطع این تعداد اصله نهال مستلزم صرف زمان زیادی است و هدف‌هایی پشت این کار نهفته مثل تغییر کاربری زمین کشاورزی به صنعتی و ... اشاره کرد؛ با این وجود این باغدار محکم در مقابل همه اظهارنظر‌ها ایستاده و تنها چیزی که مطالبه می‌کند شناسایی عامل یا عاملین این حادثه است.

مسئله‌ای که در این بین علی‌رغم همه پیش داوری و قضاوت‌های انجام شده به حاشیه رفته و کسی به آن توجهی نمی‌کند تاثیرات منفی این رویداد بر روند سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی استان است.

حاجی مراد صاحب این باغ در این باغ انواع درختان مثمر مانند گردو، گلابی، هلو، زردآلو و انار غرس شده بود و با توجه به اینکه برخی درختان امسال شکوفه داشتند به آینده این باغ امیدوار بود و برای محصول آن و قیمت تمام شده آن نقشه‌هایی داشته است.

طبق گفته‌های او درختان در شبی که آنان به سنندج آمده بودند قطع شده و به دلیل فاصله زیادی که این باغ با آبادی دارد کسی متوجه قلع و قمع درختان نشده است.

حامد قادرزاده کارشناس اقتصادی و عضو هیات علمی دانشگاه کردستان با اشاره به اینکه بخش کشاورزی در این استان از اهمیت بیشتری نسبت به دیگر بخش‌ها برخوردار است، اظهار داشت: در گذشته کشاورزان این منطقه بیشتر با زراعت محصولات یک ساله‌ای هم، چون گندم سروکار داشتنند.

قادرزاده اضافه کرد: چند دهه‌ای است که کاشت درختان مثمر هم مورد توجه کشاورزان قرار گرفته و این درحالی است که در گذشته سرمایه گذاری در این رابطه انجام نمی‌شد.

این کارشناس اقتصادی کاشت درختان مثمر را هم، چون کارخانه اقتصادی پابرجا برای کشاورزان دانست که هر سال برای باغداران درآمد ایجاد می‌کند. قادرزاده تاکید کرد: عدم امنیت در کاشت درختان به هر دلیلی آسیب‌های جدی هم، چون نبود امنیت در تولید محصولات مورد کشت و کاهش و حذف سرمایه گذاری در بخش کشاورزی را به دنبال دارد.

او یادآور شد: باغداران و سرمایه‌گذاران بخش باغات را بیشتر سرمایه‌دارانی تشکیل داده که محل سکونتشان در شهر‌ها واقع شده است لذا هر گونه اتفاق و آسیب فیزیکی می‌تواند آن‌ها را از ادامه فعالیت منصرف کند.

این عضو هیات علمی دانشگاه کردستان اظهار داشت: وجود درخت منافع فراوانی هم از لحاظ تولید میوه و هم از نظر زیست محیطی دارد بنابراین حفظ و نگهداری از آن هم رسالتی همگانی است.

قادرزاده شناسنامه دار کردن درختان را هم از موارد ضروری خواند و گفت: همان طور که دام‌ها را شناسنامه‌دار می‌کنند و اینگونه بر جابه جایی و انتقال آن‌ها نظارت می‌شود درختان هم برای نظارت و مراقبت و امنیت فیزیکی بیشتر باید شناسنامه‌دار شوند.

او اظهار داشت: اگر حوادثی هم، چون قطع درختان در باغات استان تکرار شود بدون شک امنیت سرمایه گذاری در این منطقه زیر سوال می‌رود لذا می‌طلبد دستگاه‌های ذیربط و نظارتی در این خصوص با حساسیت و توجه بیشتری وارد عمل شوند.

این کارشناس اقتصادی یادآور شد: بالارفتن ارزش زمین در یکی، دو سال اخیر می‌تواند موجب شود افرادی از روی حرص و طمع زمینه نابودی درختان مثمر را فراهم کنند لذا علاوه بر نظارت بیشتر باید سرمایه‌گذاری فکری برای حفظ و نگهداری از درختان انجام شود.

قادرزاده با بیان اینکه در روستا‌های دورافتاده از شهر، روستاییان خود حافظ و نگهدار درختان و دیگر سرمایه‌های کشاورزی هستند، اضافه کرد: با گسترش شهر‌ها و توسعه باغات در روستا‌های اطراف و نزدیک شهر سوداگری زمین و به خطر افتادن حیات درختان بیشتر شده است.

او تاکید کرد: در چنین محدوده‌هایی اگر دوربین‌های نظارتی وجود داشته باشد می‌تواند عامل بازدارانده‌ای برای وقوع حوادثی هم، چون قطع درختان باشد.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه درخت سرمایه‌ای ملی و بین‌المللی است، گفت: نیاز است در حادثه پیش آمده در روستای گزنه تحقیقات بیشتر و دقیق تری انجام و با عامل یا عاملان آن هم برخورد شود تا در منطقه چنین اتفاقاتی مرسوم نشود.

اختلاف و کشمکش بین روستاییان ریشه‌ای به درازای تاریخ دارد، ولی اینکه روستاییان در این وادی اقدام به قطع درخت یا ضربه و آسیب وارد کردن به دام و طیور یکدیگر کنند اگر بوده باشه هم بسیار کم و انگشت شمار بوده به گونه‌ای که به فراموشی سپرده شده است. وقوع چنین حوادث ناگواری را هیچ کسی تایید نمی‌کند، ولی به دلایل متعددی امکان پیش‌آمدن هر نوع رویدادی در هر جامعه‌ای وجود دارد، ولی در این بین آنچه مهم است نحوه برخورد با چنین اتفاقاتی است و اینکه آگاهانه و با اطلاع در خصوص آن باید اقدام کرد و نه اینکه سوار موج پیش آمده شد.

بعد از این حادثه حاشیه‌های زیادی در خصوص تعداد اصله درختان قطع شده و برآورد خسارت وارد شده پیش آمد و همین هم موجب تکذیب اظهارنظر‌های برخی از مسوولان شد و مدیران را هم به سکوت واداشته است و به همین دلیل بسیاری از آن‌ها از گفتگو با خبرنگاران در ارتباط با این قضیه امتناع کردند.

نکته قابل تامل دیگر در مورد برخورد احساسی با این حادثه دردناک در کردستان، این است که برخی از سایت‌ها و کانال‌های متخلف فضای مجازی وابسته به گروهک‌های معاند نیز همانند برخی رسانه‌های داخلی عمل کرده و با بازتاب گسترده آن با پیوست برچسب‌های مختلفی از جمله نبود امنیت و آرامش در این منطقه، از آن بهره‌برداری سیاسی به نفع خود کردند.

پرونده این اتفاق هم اکنون توسط پلیس آگهی کردستان در دست بررسی است و از جنبه حقوقی هیچ فردی به جز مقام قضایی حق اظهارنظر در این رابطه را ندارد، ولی متخصصان این حوزه از جهت‌های دیگر انتظار می‌رفت به واکاوی آن می‌پرداختند تا آگاهی عمومی در این خصوص ارتقا پیدا می‌کرد و اینگونه از بازنشر برخی اظهارنظر‌های نسنجیده و غیراصولی تاحدودی جلوگیری به عمل می‌آمد.

جباری دادستان مرکز کردستان ۶ اردیبهشت ماه امسال در مصاحبه تلویزیونی با واحد خبر مرکز کردستان اعلام کرد: ادعای باغدار سنندجی مبنی بر قطع دو هزار و ۳۰۰ اصله درخت صحیح نبوده و تنها ۳۳۰ اصله قطع شده است.

او افزود: تمام باغ این فرد از بین نرفته و این باغدار سنندجی بالغ بر هشت هزار اصله درخت در زمینی شش و نیم هکتاری دارد.

دادستان مرکز کردستان اعلام کرد: فرد و افراد معینی از سوی شاکی به عنوان مظنون معرفی شده‌اند که باید کار تحقیقاتی و اطلاعاتی بر روی آن‌ها صورت گیرد.

جباری افزود: کارشناسان دادگستری در حال بررسی این موضوع هستند و نتایج تحقیقات این حادثه اطلاع رسانی خواهد شد.

انتهای پیام/ع

عضویت در کانال تلگرام خبربان

منبع: باشگاه خبرنگاران

کلیدواژه: مراجع قضایی منابع طبیعی و آبخیزداری کارشناس اقتصادی سرمایه گذاری درختان قطع شده درختان مثمر قطع درخت

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.yjc.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «باشگاه خبرنگاران» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۱۸۲۲۱۰۷ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

فیلم| جنجال جدید بهنوش بختیاری؛ اعتراض الکی نکنید و رای بدهید

وزیر اطلاعات احمدی‌نژاد: به شورای نگهبان گفتم هاشمی پیروز انتخابات است، ردصلاحیت شود

رویا‌های خطرناک یک جریان؛ چرا اصولگرایان نگران مشارکت پایین مردم در انتخابات نیستند؟

ستاد ملی مقابله با کرونا: رئیسی ۴۰۰۰ نفر را با اتوبوس از ۲۸ شهرستان خوزستان به اهواز آورده بود

چین با فناوری‌های جدید نظامی، چهره جنگ را تغییر داد

خبر بعدی:

ریشه مشکلات در تفکر حاکم بر مدیریت کشور است

به گزارش خبرنگار  گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از اصفهان،سعید محمد امشب در جمع هواداران حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی در مسجد سید اصفهان گفت: تفکر امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب برمبنای رفع مشکلات با کمک و حضور مردم است، چنانکه با همرهی مردم، انقلاب به پیروزی رسید.
او ادامه داد: در این دیدگاه یک موی کوخ‌نشین به همه کاخ‌نشینان ترجیح داده نمی‌شود.
محمد اضافه کرد: حکمرانان امروز، تفکر غرب‌زده و لیبرال دارند و مردم از همین تفکر منفعت طلبی، رانت خواری، عدم کنترل و نگاه به همه چیز به عنوان کالا شاکی هستند.
او گفت: سلامت مردم امروز تبدیل به کالا می‌شود، پدیده شوم آقازاده‌ها را می‌بینیم که با وقاحت می‌گونید ژن خوب هستیم اما به واقع ژن خوب شهید حججی ها هستند، آقازاده‌ها آن‌ها هستند.
محمد خطاب به آقازاده‌ها ادامه داد: پدرانتان به دنبال گرین کارت برای پیوستن به آقازاده ها هستند.
او با بیان اینکه مدیران یا انقلابی اند یا غیرانقلابی گفت: مدیرانی که فقط برای خانواده هایشان قدم برمی‌دارند و ناعادلانه اقدام می‌کنند غیرانقلابی‌اند اما مدیران انقلابی خادمند و مردم مدیر خدمتگزار را از مدیر خائن تشخیص می‌دهند.


دولت سیزدهم کوهی از موانع و مشکلات را به ارث می‌برد.

محمد با بیان اینکه سال هاست رهبر انقلاب می گویند موانع تولید را رفع کنید گفت: اما مسئولان نه تنها رفع موانع تولید را رفع نمی کنند بلکه با موانع جدید قفل بر تولیدمی‌زنند.

او افزود: چرا همه چیز را به گردن تحریم و اف ای تی اف می اندازید؟ می توانیم نفت بفروشیم از بانک های دنیا استفاده کنیم؛ چرا کدهای غلط می‌دهید و مردم را می ترسانید؟

محمد اظهار کرد: اینها حرف از کنسرت می زنند که قرارداد ننگین کِرسِنت را فراموش کنیم.

او ادامه داد: موگرینی گفت ما فکر نمی کردیم اینقدر تحریم ها مشکل ایجاد کند؛ در حالی که به واقع ۷۰ درصد از مشکلات ناشی از مدیریت داخلی ایران هست.

محمد با اشاره به اینکه مسئولان تمام سوءتدبیرهایشان را به گردن مردم می اندازند گفت: همه مردم اهل عدد و رقم هستند. در بورس ببینید چه بر سر مردم آورده اند؛ سال گذشته فراخوان فریب زدند مردم را دعوت به بورس کردند، دولت در روز روشن دست در جیب مردم کرد و ۳۰۰ هزار میلیارد تومان کسری را از جیب مردم تامین کرد.

او گفت: نقدمان را منصفانه مطرح می کنیم، دوباره آقایان در وین مذاکرات جدید می‌کنند و با یک سوغات آبنباتی، دروغ به مردم می‌گویند اما مردم هوشیار شده‌اند.

 

مردم دنبال آقا بالاسر نیستند دنبال خدمتگزار هستند

محمد ادامه داد: در نظام عدالت محور این مالیات درست است؟

از همه مالیات می‌گیرند اما از مافیاها و کسانی که خون مردم را در شیشه می‌کنند مالیات نمی گیرند.

او افزود: شکاف بین فقیر و غنی نباید روز به روز بیشتر شود، شما که گفتید ما بلدیم با دنیا مذاکره کنیمس سپردهها قرار بود کاهش پیدا کندخخلقپول ناشی از سپرده‌های بدون پشتوانه است.

او با بیان اینکه افزایش نقدینگی یعنی گرانی گفت: وقتی تولید کاهش پیدا کند روزبه روز اقتصاد ما از بین می رود، آقایان باسوادی که می‌گویید آقای رئیسی شش کلاس سواد دارد شما که اقتصاد مملکت را با مدارک دکتری از بین بردید و تورم ایجاد کردید شما که می‌گویید علامه اقتصاد هستید، اگر بلدید پس خیانت می‌کنید‌.

محمد اضافه کرد: در موضوع انرژی بنزین و گازوئیل و .. سالیانه ۹۰۰ هزار میلیارد تومان یارانه داده می‌شود که باید بنابر مصرف تعیین شود، همین امسال بودجه عمرانی کشور ۱۰۰ هزار میلیارد تومان است که قابل قیاس نیست.
او گفت: دهک بالا جامعه چندین برابر مصرف دارند اما دهک پایین آن دختر سیستانی است که قطره قطره آب مصرف می‌کند اگر به دنبال عدالت بودیم چرا این قانون ها اصلاح نشده؟ همین یک مورد اصلاح شود مشکلات بسیاری را حل می‌کند.
محمد اظهار کرد: با داشته های داخلی کارهای بزرگی می‌توان کرد امروز چهره و معیشت مردم دچار غم شده، مردم ما احساس می‌کنند عدالتی نیست باید حاکمیت را خانه تکانی کرد باید مردم به جایگاهی که شایسته اند برسند.

محمد گفت: تا معضل فساد دولتی حل نشود، مشکلی حل نمی‌شود بی عملی امروز مردم ما را دلزده کرده نه از حکومت بلکه از مدیریت ما نباید آب خوردن را از بیگانگان طلب کنیم دیوار بین دولت و مردم باید از بین برود این دیوار بی اعتمادیست.

او تصریح کرد: به جای مذاکره باید کار کرد راه حل دست به زانوی خود گرفتن است دیدید مذاکره کنندگان خسارت‌بارترین قرارداد را برای ایران تنظیم کردند و امروز به جای پاسخگویی در مناظرات با وقاحت تمام طلبکار هستند بانیان وضع موجود همین ها هستند چرا می‌خواهید دولت سوم خود را بر مردم تحمیل کنید؟


امروز مشکل ما پیدا کردن کلید نیست با تکیه بر مردم تمام قفل ها را می‌شکنیم

محمد اظهار کرد: شهید سلیمانی فرمود "اگر می‌خواهید جامعه صالح شود به افراد صالح بسپارید جامعه را"؛ بنابراین لازم است مردم بصیرت داشته باشند با چشمان باز عرصه را رصد کنند که این‌ها دوباره توطئه جدید طراحی نکنند.

او گفت: سوال می‌کنیم به جای شکوفا کردن تولید حاضر به آسان کردن اعطای تسهیلات نیستند، اما نورچشمی‌ها ۹۰ هزار میلیارد تسهیلات از بانک‌ها دریافت کرده‌اند و پس نمی‌دهند.
او گفت: به اسم خصوصی سازی چوب حراج به مال مردم زدند، کارخانه‌ها را تعطیل کردند.

محمد یادآور شد: صنعت نساجی می‌تواند پیشران کشور باشد، اگر رونق بگیرد بخش عمده حل خواهد شد.

او اظهار کرد: تا نخواهید نمی‌شود تغییر ایجاد کرد، باید با رای به فرد اصلح که ایت‌الله رئیسی است قطار انقلاب را به ریل اصلی برگردانیم.

محمد افزود: برای اینکه بتوانیم مرد میدان انتخاب کنیم به مردم میدان نیاز داریم، تا مردم محکم پای صندوق نیایند فرد اصلح پیدا نمی‌شود.
او هشدار داد: مراقب باشید در چند روز باقی‌مانده فریبتان ندهند؛ مشارکت حداکثری و انتخاب فرد اصلح بر اساس شاخص‌های مورد نظر رهبر معظم انقلاب صورت گیرد.

نامزد معتقد به جوانان، که کارنامه دارد و امتحانش را در قوه قضاییه پس داده است
او گفت: نامزد معتقد به جوانان، فسادستیز و پاک دست که کارنامه داشته باشد، برنامه و تیم اجرایی داشته باشد و امتحانش را در قوه قضاییه پس داده و ظرف مدتی کوتاه تحول عظیمی ایجاد کرد.با دانه درشت‌ها برخورد کرد و ضد فساد است.
محمد افزود: در دوره آینده جایی برای دزد‌ها و مافیا‌ها و سلطان ستیز‌ها نخواهد بود.
او تاکید کرد: تحولی که در قوه قضاییه ایجاد شد در دولت آینده در کل کشور انجام خواهد شد و با روی کار امدن یک دولت انقلابی و جهادی شاهد توزیع فرصت‌ها به صورت عادلانه خواهیم بود.
او گفت: دولت سیزدهم مشکلات بزرگی پیش رو دارد باید دست مافیا‌ها را قطع کند قوانین مالیاتی بانکداری، تولید و.. را اصلاح کند.
دولت آینده به پشتوانه نیاز دارد.

محمد گفت ما به مشارکت حداکثری نیاز داریم، این انتخاب برای ۴سال آینده تان است تا حماسه رقم بخورد و فرد اصلح را باید با اقتدار انتخاب کنید.

انتهای پیام /ی

 

دیگر خبرها

 • ریشه کنی بی‌سوادی به تلاش، جدیت و صبوری نیاز دارد
 • رئیس ستاد انتخاباتی رئیسی در کردستان: ‌رئیسی ‌ریشه‌های فساد را در دولت می‌خشکاند ‌
 • حفظ و نگهداری ۴۰ میلیون مترمربع فضای سبز در شهر اصفهان/ درختان چنار به چهارباغ عباسی باز می‌گردند
 • فتونیوز/۶۰ درصد مدیران صنعت خودرو با رانت سیاسی منصوب شده‌اند
 • خلاف مروت و انصاف بود
 • سقوط درخت روی یک موتورسوار + فیلم
 • مصطفی الکاظمی: فتوای جهاد کفایی مرجعیت عراق در مبارزه با داعش ریشه ملی دارد
 • سرطان پانکراس در بدن شما ریشه دوانده اگر این نشانه‌ها را دارید!
 • ۶۰ درصد مدیران صنعت خودرو با رانت سیاسی منصوب شده‌اند/ برنامه ویژه آیت الله رئیسی برای ریشه کن کردن رانت و ایجاد تحول در خودروسازی
 • پنجه در پنجه مفسدین قرار داده‌ایم/ با جوهره و ریشه فساد مقابله می‌کنیم
 • نقش عوامل قارچی مولد لکه برگی خرما در استان هرمزگان
 • شروط بایدن برای انضمام اوکراین به پیمان ناتو
 • ریشه حاشیه‌سازی‌ها را بخشکانیم/ امکانات سپاه کرمانشاه در اختیار ورزشکاران قرار می‌گیرد
 • ​ریشه مشکلات کشور مدیریتی است
 • آیا همتی واقعا ریشه فساد در بانک مرکزی را کند؟/ کارنامه سیاه ارزی آقای کاندیدا و معاون صادراتش!
 • روی خط پایتخت؛ سند بازآفرینی محور فدائیان اسلام محقق می‌شود
 • بایدن: پیوستن اوکراین به ناتو منوط به ریشه کنی فساد است
 • وقتی زباله ها هم نشین درختان می شوند/ راه نجات زمین از گزند پسماند چیست؟
 • گام محکم شهرداری آمل برای بهبود سیمای شهری، کاهش قطع درخت و پایداری برق شهری
دیگران می‌خوانند: