معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری، خانواده را قوی ترین ساختار در مقابل آسیب‌های اجتماعی، اقتصادی و... دانست و گفت: پیمایش‌های متعددی درباره وضعیت خانواده ایرانی انجام شده که نشان می‌دهد کماکان محور اصلی جامعه ایرانی خانواده است و اکثریت مطلق به نقش، همراهی، تایید و مشورت گرفتن از خانواده در تصمیمات بزرگ تاکید کردند.

معصومه ابتکار در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: علیرغم تمامی تحولات امروزی جوامع، کم‌توجهی‌ها و یا بی‌توجهی‌های دنیا به خانواده؛ اکنون بیش از هر زمان دیگری اهمیت خانواده به عنوان ساختار حفظ امنیت و انسجام اجتماعی مطرح و بسیار مورد توجه است.

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری با اشاره به نقش خانواده در مواجهه با مشکلات اجتماعی، اقتصادی و حتی بهداشتی نظیر پاندمی کووید ۱۹، تصریح کرد: خانواده پویا، سالم و شکوفا قوی‌ترین ساختار و نهادی است که می‌تواند تنش این آسیب‌ها را به حداقل برساند و به ارتقاء تاب آوری اعضا کمک کند.

توجه جهانیان به جایگاه خانواده

وی این را هم گفت که خانواده سالم، پویا و شکوفا می‌تواند تضمین کننده سلامت روان نسل‌های بعد، تضمین کننده اقتصاد پویا و... باشد چراکه اکنون نگاه جهانیان به خانواده بسیار تغییر کرده و به سهم و جایگاه خانواده در مناسبات اجتماعی، اقتصادی و حتی بهداشتی بسیار توجه می‌شود.

ابتکار با اشاره به پیمایش‌های انجام شده بر روی بیش از پنج هزار نفر، ادامه داد: بر اساس همین پیمایش‌ها معاونت امور زنان طرح‌های "گفتگوی ملی خانواده"، "گفتگوی بین نسلی" و "مهارت‌های ارتباطی" را یک ضرورت تشخیص داد و بر روی این طرح‌ها کار کرد، چراکه برای استمرار و پایداری یک خانواده خوب اعضا باید بتوانند با یکدیگر گفتگو کنند.

"عدم برقراری ارتباط موثر"؛ یکی از دلایل از هم پاشیدگی خانواده‌ها

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری، نداشتن مهارت‌های ارتباطی را آسیبی برای خانواده‌ها دانست و گفت: بر اساس پیمایش ملی "خانواده"، معاونت امور زنان و خانواده دولت دوازدهم تصمیم گرفت به طور خاص و ویژه بر مهارت‌های ارتباطی اعضا خانواده متمرکز شود. این پیمایش "عدم مفاهمه" و "عدم امکان برقراری ارتباط موثر" را به عنوان یکی از دلایل از هم پاشیدگی خانواده‌ها نشان می‌داد. از این رو طرحی را در سطح ملی و در تمام استانهای کشور آغاز کردیم. 

به گفته ابتکار، این معاونت با همکاری انجمن جامعه شناسی، کانون گفتگوی امام موسی صدر، وزارت آموزش و پرورش، وزارت آموزش عالی و انجمن اولیا و مربیان به طور خاص بر روی موضوع "مهارت‌های ارتباطی" متمرکز شد و در این راستا در جهت تقویت مهارت‌های ارتباطی افراد دوره‌ها و نشست‌هایی در ۶۳ شهر کشور اجرا کرد.

وی همچنین این را هم گفت که برای اجرای این طرح تسهیل‌گران خوبی تربیت شدند، این طرح در مدارس دخترانه مقاطع متوسطه آموزش و پرورش اجرا شد به طوری که سال گذشته و در مقطعی حدود ۶۵۰ هزار دانش آموز با مهارت‌های ارتباطی آشنا شدند.

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری تصریح کرد: سعی کردیم "گفتگوی ملی خانواده" را به عنوان سیاست عملی برای تحکیم خانواده در سطح کشور پیش ببریم. در کنار آن نیز "گفتگوی بین نسلی" را پیش بردیم و با وزارت آموزش و پرورش و سازمان دانش آموزی به طور ویژه بر روی آن کار کردیم. برای الگو سازی "گفتگوی بین نسلی" نشست‌ها و پژوهشی با انجمن ایرانی ارتباطات انجام دادیم که به تولید پادکست‌های "رادیو نسل" انجامید. دعوت می‌کنم از خانواده‌هایی که فرزند جوان دارند و یا به مناقشات بین نسلی علاقمندند این پادکست‌ها را گوش کنند چراکه یک مواجهه صحیح برای شکاف بین نسلی ارائه می‌دهد.

اختلاف نظر نباید به اختلافات گسترده و خشونت خانوادگی منجر شود

ابتکار گفتگو بین اعضا خانواده را امری مهم دانست و ادامه داد: گفتگو با حفظ احترام و داشتن درکی متقابل می‌تواند شکل گیرد. ممکن است در خانواده‌ها اختلاف نظر و تفاوت دیدگاه وجود داشته باشد اما دلیل نمی‌شود به اختلافات گسترده بین اعضا و سوءتفاهم و خشونت منتهی شود. از این رو در سال ۹۸ ستاد ملی زن و خانواده بر اساس پژوهشهای انجام شده، توانست "شاخص‌های خانواده" را با کاری بین دستگاهی برای نخستین بار تدوین کند.

وی معتقد است که تا پیش از این در حوزه خانواده و شاخص‌های آن "کلی گویی" شده است اما اکنون برای نخستین بار مجموعه شاخص‌هایی تدوین شده که می‌تواند وضعیت خانواده ایرانی، شرایط خانواده ایرانی، چالش‌ها و فرصت‌های خانواده ایرانی را تعریف می‌کند.

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری یادآور شد: منتظر نوبت جلسه ستاد ملی زن و خانواده هستیم تا بر اساس اقدامات انجام شده هر دستگاه، شاخص‌های سیاست‌های دولت دوستدار خانواده را که همسو با سیاست‌های کلی خانواده ابلاغی مقام معظم رهبری و سیاست‌های اجرایی رئیس جمهوری است را اعلام کنیم. 

نبود "سواد استفاده از فضای سایبری" تهدید جدی خانواده‌ها

وی با بیان اینکه عدم "سواد رسانه‌ای" و سواد استفاده از فضای سایبری از جمله تهدیدهای خانواده در عصر فعلی است، گفت: به غیر از مسائل اقتصادی، فقر، بی‌کاری و مشکلات ناشی از اعتیاد از دیگر تهدیدهای جدی خانواده عدم سواد رسانه‌ای و سواد استفاده از فضای سایبری است که امروزه نیز درگیر آن هستیم. امروزه به اجبار به دلیل شرایط پاندمی کووید ۱۹ فرزندان را در معرض این فضا قرار داده‌ایم که در صورت نداشتن آشنایی کامل با این فضا یک تهدید جدی برای خانواده تلقی می‌شود.

ابتکار افزود: در سطح بین الملل نیز موارد بسیاری از "بردگی جسمی" انسانها از فضای سایبری گزارش شده است. تمام این مسائل به عدم آشنایی و مهارت کافی در این فضا باز می‌گردد که اگر نتوانیم آن را با آموزش درست مدیریت کنیم بسیار آسیب‌زا است.

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری درباره مشوقهای دولت برای افزایش آمار ازدواج و تشکیل خانواده تصریح کرد: از جمله مهم‌ترین مشوق‌ها وام ازدواج است که اگرچه نمی‌تواند به تنهایی کفایت کند اما کمکی برای مشکلات مالی زوج‌های جوان محسوب می‌شود. از سوی دیگر در بحث مسکن نیز دولت سعی کرد برای مسکن اولی‌ها و زوج‌های جوان اولویت قائل شود. برنامه‌هایی هم برای ارائه مشاوره به زوج‌های جوان از سوی وزارت ورزش و جوانان دنبال شد.

وی افزود: معاونت امور زنان و خانواده نیز مسئول گرفتن گزارشات و نظارت بر کیفیت آموزشهای قبل، حین و بعد از ازدواج در دستگاه‌های دولتی شد. به ویژه در شرایط پاندمی کووید ۱۹ که نشست‌های این آموزشها به فضای مجازی موکول شد سعی کردیم بر کیفیت آنها نظارت داشته باشیم. 

بزرگنمایی طلاق و ترساندن جوانان از ازدواج

 رشد ۵ درصدی ازدواج و ۴ درصدی طلاق در پاندمی کووید ۱۹ 

ابتکار با انتقاد از پرداختن صرف رسانه‌ها به مسائل مربوط به  "طلاق" و ازدواجهای نا موفق، تصریح کرد: در مقطعی در سال ۹۶ و ۹۷ فضای رسانه دائما درباره طلاق بزرگنمایی می‌کرد و دولت را متهم می‌دانست. من یک بار اعلام کردم که با این برخوردها جوانان را نسبت به ازدواج می‌ترسانیم و یک نگرانی درباره طلاق در ذهن آنها ایجاد می‌کنیم.

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری تصریح کرد:  با توجه به آمار رسمی ثبت احوال در سال ۹۹ علیرغم پاندمی کووید ۱۹ به دلایل کاهش هزینه مراسمات و تشریفات حدود پنج درصد رشد ازدواج و حدود چهار درصد کاهش طلاق داشتیم که باید بر روی این روند رو به رشد کار کرد. نباید اجازه دهیم فضاسازی‌ها به ویژه از خارج کشور مانع از ازدواج جوانان در شرایط مناسبی که خود تشخیص می‌دهند شود.

به گفته وی، از جمله اقدامات این معاونت در راستای تسهیل ازدواج، مکاتبه با قوه قضاییه در سال گذشته در راستای ثبت شروط ضمن عقد در دفاتر ثبت ازدواج بوده است که به موجب آن قوه قضائیه بخشنامه‌ای را در این راستا ابلاغ کرد.

وی معتقد است که باید شرایط را برای ازدواجی امن، سالم، مبتنی بر علاقه و با هدف رشد طرفین فراهم کرد.

ابتکار در ادامه به بیان لوایح تدوین شده این معاونت در راستای حفظ و استیفای حقوق خانواده پرداخت و اظهار کرد: اداره حقوقی و شورای فقهی حقوقی معاونت امور زنان و خانواده رئیس جمهوری بر روی مجموعه‌ای از لوایح برای اصلاح قوانین مرتبط با خانواده کار کرده است. برای این لوایح پژوهشها و اسناد پشتیبان تهیه شده است. ۱۷ نشست تخصصی از سال ۹۷ تا کنون در قم و با حضور و مشورت صاحب نظران، دانشگاهیان و حقوقدانان حوزه برگزار کردیم.

وی ادامه داد: این نشست‌ها تعامل مهمی بود. با همکاری دانشگاه مفید در قم نشست‌های تخصصی خوبی برگزار شد که همگی مستند و تبدیل به کتاب شده‌ و قابل دسترس است. از جمله موضوعات پرداخته شده در این نشست‌ها شروط ضمن عقد، شرایط طلاق، مهریه، حضانت کودکان، خشونت علیه زنان، کودک همسری، حق زوج در طلاق، اجرت المثال زوجه، اصلاح قانون قتل در فراش بوده است.

با اصلاحات قانونی می‌توان به بهبود شرایط خانواده ایرانی کمک کرد

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری تصریح کرد: از دل این نشست‌ها حدود ۱۵ لایحه تا کنون تدوین شده که برخی نظیر لایحه "حفظ کرامت و حمایت از زنان در برابر خشونت" تصویب و به مجلس ارسال شده، برخی در آخرین مراحل خود است، برخی برای ارائه نظر به قوه قضاییه ارسال شده و برخی نظیر لایحه "تشدید مجازات مدر در صورت قتل فرزند" نظر قوه قضاییه را گرفته  و در کمیسیون لوایح تایید شده و در دستور کار دولت است. از جمله لوایحی که مراحل آخریه خود را در دولت میگذراند لایحه مربوط به "حضانت"  است که مورد درخواست بسیاری از مادران به ویژه خانواده‌های شهدا بود که مطابق با آن اختیارات قانونی به حاضن اعطا می‌شود. 

ابتکار در پایان گفت: تمامی این لوایح اسناد پشتیبان دارند و از نظر فقهی و حقوقی بسیار بر روی آن‌ها کار شده است. ما معتقدیم مجموعه‌ای از اصلاحاتی را در قوانین مدنی و تعزیری می‌توانیم داشته باشیم که به خانواده ایرانی، رعایت حقوق اعضا خانواده و استیفای حقوق اعضا خانواده و حقوق زن و در نهایت بهبود شرایط خانواده ایرانی کمک کند.

انتهای پیام

عضویت در کانال تلگرام خبربان

منبع: ایسنا

کلیدواژه: روز جهانی خانواده معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری معصومه ابتکار معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری مهارت های ارتباطی معاونت امور زنان پاندمی کووید ۱۹ خانواده ایرانی فضای سایبری اعضا خانواده خانواده ها انجام شده بین نسلی بر اساس نشست ها بر روی

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.isna.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «ایسنا» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۱۸۹۸۶۵۱ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

بگو مگوی تند همتی، رئیسی و مهرعلیزاده | زاکانی عصبانی شد

الگوبرداری گزینشی اصولگرایان از مدل چینی برای ایران

انتقاد شدید روحانی از صداوسیما و نامزدهای اصولگرا: در این انتخابات جفاها و ظلم‌های بسیار بدی شد

چرا روحانی دست‌های پشت پرده را رو نمی‌کند تا دلیل مشکلات امروز معلوم شود؟

رئیسی: برجام را یک دولت مقتدر می تواند اجرا کند

خبر بعدی:

افزایش ۵ برابری مدیران زن در دولت تدبیر و امید

معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده اظهار کرد: تعداد مدیران زن بدون احتساب آمار مدیران مدارس از ۵ درصد ابتدای دولت هم‌اکنون به ۲۶ درصد رسیده است.

به گزارش ایسنا، معصومه ابتکار، صبح امروز در نشست با جمعی از دانش آموزان دختر که به مناسبت گرامیداشت میلاد حضرت فاطمه معصومه سلام‌الله علیها و روز دختر در سالن جلسات شهیدرجایی و با حضور وزیر آموزش‌وپرورش برگزار شد، با تبریک این روز، اظهار کرد: «عدالت جنسیتی» یکی از اولویت‌های اصلی دولت تدبیر و امید و از آموزه‌های قرآنی ماست.

معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده با اشاره به برخی از آیات قرآنی، تصریح کرد: در پیشگاه خداوند برتری تنها در تقوای الهی است و هیچ تفاوتی بین جنسیت‌ها نیست.

وی ادامه داد: عدالت آموزشی موضوعی است که در اجرای آن تلاش کرده‌ایم و در حال حاضر ۳۳.۵ درصد از رتبه‌های علمی مربوط به خانم‌ها است، تعداد مدیران زن از ۵درصد ابتدای دولت هم‌اکنون به ۲۶درصد رسیده است و این آمار بدون احتساب آمار مدیران مدارس و تنها بر اساس شایستگی‌ها زنان اتفاق افتاده است.

ابتکار خاطرنشان کرد: مهارت‌های زندگی و مهارت خوب زیستن، از محورهای مشترک معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری و آموزش‌وپرورش است؛ انسانیت ماست که ارزشمند است و برای خود، دنیا و آخرت اهمیت دارد لذا اهمیت «انسانیت» بسیار بالا است این مهارت را در دوازده محور انجام شد و در دانشگاه فرهنگیان برای دانشجویان ارائه شد.

وی افزود: ارتباط مؤثر و گفت گوی مؤثر در خانواده و به‌طورکلی نشان‌دهنده انجام گفت‌وگوی بین نسلی است و جلسه امروز نیز یک جلسه بین نسلی است.

معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده، از انجام گفت‌وگوی بین نسلی خبر داد و اضافه کرد: «شبکه شاد» یکی از بزرگ‌ترین دستاوردهای دولت تدبیر و امید است.

ابتکار بر تقویت «مهارت‌های اجتماعی» تأکید و عنوان کرد: یکی از مهارت‌های روز دنیا، اجماع سازی است. فرهنگ‌های مختلف دنیا باید با یکدیگر کنار بیایند و در خانواده نیز باید تعامل برقرار باشد و برای همین منظور باید یک تلاش ملی انجام گیرد.

وی گفت: کرونا دسترسی به آموزش‌ها را مختل کرده است اما کشور ما در این موضوع و در دسترسی دختران به آموزش‌ها و برقراری عدالت جنسیتی، رتبه خوبی را در دنیا به دست آورده است.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده با تشریح شخصیت حضرت خدیجه (ص) اظهار کرد: دانایی را ایشان پیش بردند، تجارت حلال را ایشان پایه‌گذاری کردند و در همه عرصه‌های اجتماعی به‌خوبی درخشیدند و علی‌رغم سختی‌های فراوان در مسیر توسعه اسلام تلاش کردند.

وی با اشاره به انتخابات پیش رو تصریح کرد: فرصت رأی دادن فرصت ارزشمندی است که در اختیار ما قرارگرفته است شهدای بسیاری را نثار انقلاب کردیم تا امنیت ما تأمین شود. این حق رأی به سهولت حاصل نشده پس باید قدردان آن باشیم، زیرا در بسیاری از کشورها چنین ظرفیتی وجود ندارد.

انتهای پیام

دیگر خبرها

 • نقش موثر فرهنگیان در حضور حداکثری مردم پای صندوق های رأی
 • رشد کلاهبرداری‌های آنلاین در دوره پاندمی کرونا
 • بیش از ۳۳ درصد از رتبه های علمی مربوط به خانم هاست
 • ابتکار : آمار مدیران زن در دولت تدبیر و امید 5 برابر شد
 • لوایح دولت برای مقابله با خشونت‌ها و آسیب‌های علیه دختران+ عکس
 • احتمال موثر نبودن واکسن کرونا در بیماران پیوند کلیه
 • روند افزایشی کرونا در ۴ استان/ یک استان گرفتار موج جدید پاندمی
 • «افزایش 5 برابری مدیران زن»، در دولت تدبیر و امید
 • آیا واقعا کوسه ها به کمک انسان برای مقابله با کرونا می آیند؟
 • فرهنگیان، قشر موثر در انتخابات
 • قاضی زاده هاشمی: مردم شاد نیستند چون خود را موثر نمی‌بینند
 • راهکاری موثر برای افزایش ایمنی منزل در برابر آتش سوزی
 • حمایت جمعیت آبادگران از لیست شورای وحدت برای تهران
 • دولت سیزدهم منجی ساختار جمعیت باشد
 • نقش دختران در جامعه اسلامی پررنگ و موثر است
 • واکسیناسیون دلیلی بر عدم رعایت دستورالعمل های بهداشتی نیست
 • کشف روشی موثر برای درمان یک سرطان مغزی نادر در کودکان
 • قاضی زاده هاشمی: برقراری عدالت و با مردم بودن وظیفه دولت اسلامی است
 • آموزشهای اخلاق محور برای فعالان املاک بر روی تنظیم بازار ملک موثر خواهد بود
دیگران می‌خوانند: