Web Analytics Made Easy - Statcounter
به نقل از «باشگاه خبرنگاران»
2022-11-29@22:23:14 GMT

آب مصرفی صنایع از کجا باید تامین شود؟

تاریخ انتشار: ۱۱ خرداد ۱۴۰۰ | کد خبر: ۳۲۰۹۱۵۷۹

آب مصرفی صنایع از کجا باید تامین شود؟

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اصفهان، آب به عنوان عامل مهم در بقای محیط زیست و رکن توسعه پایدار در جهان محسوب می‌شود. کشور ایران در منطقه‌ای از دنیا قرار دارد که تحت تأثیر شرایط اقلیمی و زیست‌محیطی، منابع آبی آن روز به روز کاهش‌یافته و تأمین آب مورد نیاز صنعت، کشاورزی و حتی آشامیدنی با مشکلات عدیده‌ای روبرو شده است.

بیشتر بخوانید: اخبار روز خبربان

استان اصفهان هم با قرار گرفتن در فلات مرکزی کشور از یک سو با شرایط آب و هوایی گرم و خشک و کم آبی دست و پنجه نرم می‌کند و از سوی دیگر وجود صنایع بزرگ آب بر و کشاورزی گسترده موجب شده بحران آب در این استان روز به روز جدی‌تر شود.

یکی از مواردی که باید به کنترل و بهینه سازی مصرف آب در آن توجه ویژه شود، صنایع هستند. استفاده از آب در تمام صنایع امری رایج بوده و بدون حضور این ماده حیاتی، فعالیت‌های صنعتی غیر ممکن خواهد بود. مدیریت مصرف بهینه آب در صنایع امری است که اگر جدی گرفته نشود، بحران کم آبی را تبدیل به فاجعه‌ای غیر قابل کنترل می‌کند.

توجه به این نکته مهم است که کاهش مصرف آب می‌تواند به کاهش مصرف انرژی نیز کمک کند. در صنعت می‌توان از راه‌کار‌های مختلفی برای کاهش مصرف آب استفاده کرد.  در بسیاری از صنایع سنگین لازم نیست کیفیت آب مصرفی در حد آب آشامیدنی باشد؛ بنابراین استفاده از آب‌های تصفیه شده و بازچرخانی راهکاری قابل اعتناست.

بحران کم آبی گریبان نصف جهان را گرفته است

منصور شیشه فروش مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان در گفتگو با خبرنگار ما گفت: استان در شرایط حاد خشکسالی بسر می‌برد، ذخیره سد‌های مخزنی استان ۵۰ درصد کاهش یافته، اکثر چاه‌ها و منابع زیرزمینی خشک شده و وضع رودخانه زاینده رود نیز نامناسب است.

او افزود: میانگین بارش‌ها در بالادست ۳۵ درصد نسبت به میانگین بلندمدت در شهر اصفهان ۳۰ درصد کاهش یافته است، درحالی که دمای هوا ۲ درجه افزایش یافته و وزش باد رطوبت خاک را از بین برده است، بنابراین بیش از پیش با بحران کم آبی مواجهیم.

برنامه " مدیریت تنش آبی" برای مقابله با بحران کمبود آب

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان ادامه داد: شرایط بحرانی خشکسالی موجب شد برنامه مدیریت تنش آبی به همه صنایع، سازمان‌ها و مراکز اداری ابلاغ شود که مطابق شیوه نامه‌های این طرح برنامه ریزی کنند.

شیشه فروش افزود: در این طرح آب مصرفی در همه بخش‌ها باید به ۵۰ درصد کاهش یابد، همه دستگاه‌ها، صنایع و شهرداری‌ها باید مصرف آب در فضای سبز را با استفاده از شیوه نوین آبیاری در دستور کار قرار دهند، همچنین برای آب آشامیدنی حداکثر صرفه جویی را اعمال کنند.

او تاکید کرد: سازمان صنعت، معدن و تجارت، آب منطقه‌ای و محیط زیست مسئولیت نظارت بر اجرای صحیح طرح‌های ابلاغ شده به صنایع و دستگاه‌ها را بر عهده دارند و در صورت تخلف با سازمان مربوط برخورد جدی صورت می‌گیرد.

همه صنایع موظفند به تصفیه خانه استاندارد پساب مجهز باشند

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان ادامه داد: به همه صنایع بزرگ ابلاغ شده که آب فضای سبز باید از پساب تصفیه خانه‌ها استفاده شود و در چرخه تولید، آب بازچرخانی شود.

شیشه فروش بیان کرد: همه شهرک‌های صنعتی موظف هستنتد طرح تصفیه خانه پساب را اجرا کنند و آب مورد نیاز صنایع باید از آب جاری مجزا شود و همه صنایع الزاما باید به پساب استاندارد مجهز باشند.

او اظهار کرد: صنایع بزرگی مانند پالایشگاه اصفهان، ذوب آهن و فولاد مبارکه از پساب شهر‌های اطراف خود استفاده می‌کنند که این امر نقش مهمی در کاهش مصرف آب این صنایع دارد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان گفت: با طرح‌هایی که اجرا شده در حال حضور حدود ۳۰ درصد از آب مصرفی صنایع از پساب تامین می‌شود که البته این میزان باید افزایش یابد.

صرفه جویی ۵۵ درصدی صنایع در استفاده از آب  خاکستری (پساب) به جای آب خام

 توکل رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت استان اصفهان در گفت و گو با خبرنگار ما گفت: عملکرد واحد‌های مهم صنعتی استان در سال گذشته در میزان صرفه جویی برداشت آب زاینده رود به این ترتیب بوده است، (صرفه جویی به معنای جایگزینی آب خام با آب خاکستری)، شهرک‌های صنعتی ۵ درصد، فولاد مبارکه ۲۰ درصد، ذوب آهن ۱۷ درصد، پالایشگاه اصفهان ۲/۳ درصد و سایر صنایع ۱۰.۲ درصد بوده که در مجموع ۵۵ درصد صرفه جویی صورت گرفته است.

او افزود: در حال حاضر از ۹۸ میلیون متر مکعب پساب تولیدی در استان، ۵۵ میلیون متر مکعب جایگزینی صورت گرفته است.

رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت استان اصفهان در برنامه سازگاری با کم آبی میزان تامین پساب در افق ۱۴۰۵ میزان ۲۰۰ میلیون متر مکعب برآورد شده که با توجه به برنامه‌ای که جهت کاهش ۵۳ میلیون متر مکعبی آب خام بخش صنعت دیده شده، ترتیبی اتخاذ می‌شود که این میزان از طریق پساب تامین شود.

 صنایع بزرگ اصفهان  مصرف آب را به حداقل برسانند

شهرام نخعی رئیس مشترکین و درآمد شرکت آب منطقه‌ای اصفهان گفت: نجات آب استان اصفهان و کشور با تکیه بر دانش و بینش کارشناسان داخلی و با استفاده از نظرات همه ذی نفعان امکان پذیر است و البته برای برگشت به وضع سابق باید شرایط را به قبل از بارگذاری‌های بی ضابطه در بخش کشاورزی، باغ‌ها و صنایع برگرداند.

او ادامه داد: صنایعی مانند شرکت فولاد مبارکه و مجموعه فولاد سبا که از وابستگی به آب تازه و جاری کاسته اند با مشکلات کمتری مواجه هستند. این دو شرکت در سال‌های اخیر ضمن استفاده از فناوری‌های روز سهم آب در تولید را به حداقل رسانده اند و با تصفیه فاضلاب صنعتی و خانگی شهر‌های اطراف هم بهترین خدمت را به محیط زیست کرده اند و هم مشکلات خود را در شرایط اضطراری به حداقل رسانده اند.

رئیس مشترکین و درآمد شرکت آب منطقه‌ای اصفهان گفت: صنایع بزرگ و کوچکی که هنوز تغییر رویه نداده و در حال حاضر از آب آشامیدنی تصفیه شده شهری برای تولید استفاده می‌کنند نیز باید هر چه زودتر تغییر رویه داده و مسیر تامین آب خود را اصلاح کنند وگرنه با آن‌ها برخورد می‌شود.

نخعی ادامه داد: شرکت‌های آب منطقه‌ای و آب و فاضلاب استان در این خصوص بایستی سیاست‌های هماهنگ با شرایط کم آبی را اتخاذ و از برخی منافع زودگذر چشم پوشی کنند.

مصرف آب در ذوب آهن اصفهان به نصف رسیده است

مهرداد اسماعیلی مدیر آبرسانی شرکت ذوب آهن اصفهان گفت: در ایران حدود ۶ تا ۸ درصد منابع آبی کشور به صنعت اختصاص پیدا می‌کند و سهم ذوب آهن اصفهان از منابع آبی استان کمتر از دو درصد است.

او اظهار کرد: از سال ۷۹ که اولین بار استان اصفهان دچار بحران آب و خشکسالی شد، کمیته‌ای در کارخانه ذوب آهن اصفهان تشکیل شد تا برای ادامه تولید با بهینه سازی تجهیزات در مصرف آب صرفه جویی شود. در ذوب آهن سعی شده با طرح‌های سهل الوصول مانند انتقال پساب در مصرف آب صرفه جویی کرد.

مدیر آبرسانی شرکت ذوب آهن اصفهان با اشاره به اینکه بیشترین مصرف آب در صنعت فولاد مربوط به خنک کردن فولاد است تصریح کرد: به منظور صرفه جویی بیشتر در مصرف آب برج‌های خنک کننده ذوب آهن اصفهان که تمام آن تا چند سال پیش همگی از نوع‌تر بود و بیشترین تبخیر را داشت، بهینه سازی و تعدادی از آن‌ها به برج‌های هیبریدی تبدیل شد.

اسماعیلی با بیان اینکه با این طرح‌های مصرف آب در ذوب آهن اصفهان به نصف رسیده است، تاکید کرد: در طرح‌های توسعه‌ای ذوب آهن که به منظور افزایش ظرفیت تولید اجرا می‌شود، صرفه جویی و مدیریت مصرف آب لحاظ شده و به همین علت است که با وجود افزایش تولید در این شرکت مصرف آب از رودخانه کمتر شده است.

او گفت: به منظور کاهش مصرف آب، استفاده از پساب شهر‌های اطراف در دستور کار قرار گرفت و ذوب آهن اولین بار، ده سال پیش پساب زرین شهر را که ۶۰ لیتر بر ثانیه است به شرکت انتقال داد؛ برای انتقال پساب فولادشهر و ایمان شهر هم که قرارداد بیع متقابل با شرکت آبفا استان بسته شده است.

فناوری کوره بلند نسبت به احیای مستقیم به آب کمتری نیاز دارد

مدیر آبرسانی شرکت ذوب آهن اصفهان با اشاره به این که با اتمام طرح‌های پساب ۳۰ درصد آب مصرفی ذوب آهن تامین خواهد شد گفت: خروجی آب تصفیه خانه‌های آب و فاضلاب را نمی‌توان در صنعت استفاده کرد، بنابراین ذوب آهن یک تصفیه خانه تکمیلی احداث می‌کند که ظرفیت تصفیه پساب ۸۵۰ متر مکعب بر ساعت را دارد و مرحله اول آن پاییز امسال به بهره برداری می‌رسد که باعث می‌شود برداشت آب از رودخانه بازهم کمتر شود.

اسماعیلی با اشاره به بحران آب در استان اصفهان و قصد ذوب آهن برای افزایش بهره وری آب افزود: ذوب آهن برای تولید فولاد از روش کوره بلند استفاده می‌کند که با روش احیای مستقیم تفاوت دارد. در این روش حتی اگر تولید انجام نشود به حداقل آب نیاز است.


انتقال آب از خلیج فارس به اصفهان؛ طرحی برای تامین آب صنایع

احمد سعیدبخش،معاون توسعه شرکت فولاد مبارکه گفت:  در خصوص سرمایه گذاری فولاد مبارکه در طرح انتقال آب از خلیج فارس به اصفهان، اظهار کرد: در حال حاضر سهامداران بزرگ این طرح، فولاد مبارکه، ذوب آهن، پالایشگاه و اتاق بازرگانی اصفهان هستند، البته صنایع دیگر نیز می‌توانند در این طرح مشارکت کنند، همچنین فولاد مبارکه سهامدار ۲۹ درصد طرح انتقال آب از خلیج فارس به اصفهان است.

او با بیان اینکه مجموع سرمایه گذاری طرح انتقال آب از خلیج فارس به اصفهان به طول ۹۱۰ کیلومتر، ۳۶ هزار میلیارد تومان است، گفت: این طرح طی پنج سال آینده با انتقال ۲۰۰ میلیون مترمکعب آب در سال از خلیج فارس به اصفهان به بهره برداری خواهد رسید، همچنین این طرح انتقال آب بیشتر برای مصرف صنعت اصفهان است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری هم در این باره گفت: انتقال آب از خلیج فارس به استان‌هایی مانند اصفهان می‌تواند نقش بسزایی در کاهش مصرف آب‌های سطحی و زیرسطحی ایفا کند و به حفظ این منابع آبی ارزشمند منجر شود.

شیشه فروش افزود: میزان بارندگی‌ها در مناطق مختلف استان بسیار کاهش یافته که این امر لزوم اجرای طرح‌های انتقال آب به این خطه را گوشزد می‌کند.

منابع آبی سطحی و زیرسطحی را باید با نهایت صرفه‌جویی و تنها به مصارف آشامیدنی، کشاورزی و محیط زیست اختصاص داد و بهترین راهکار برای تامین آب صنعت، استفاده از آب خاکستری یا منابعی است که تهدید کاهش چشمگیر یا اتمام آن وجود ندارد.

گزارش از سولماز محمدی

انتهای پیام/ی

صرافی ارز دیجیتال

منبع: باشگاه خبرنگاران

کلیدواژه: تصفیه خانه شهرک های صنعتی ذوب آهن مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان انتقال آب از خلیج فارس به اصفهان میلیون متر مکعب ذوب آهن اصفهان استفاده از آب طرح انتقال آب استان اصفهان فولاد مبارکه کاهش مصرف آب آب منطقه ای صنایع بزرگ اصفهان گفت کاهش یافته تصفیه خانه مصرف آب صرفه جویی همه صنایع شیشه فروش محیط زیست منابع آبی آب مصرفی بحران کم کم آبی

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.yjc.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «باشگاه خبرنگاران» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۲۰۹۱۵۷۹ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

ناترازی ۲۰۰ میلیون مترمکعبی در حوزه گاز/ روس‌ها به کمک ایران می‌آیند

در حال حاضر ناترازی تولید و مصرف گاز ۲۰۰ میلیون مترمکعب تخمین زده می‌شود و آن‌طور که وزیر نفت اعلام کرده، مذاکرات خوبی با کشورهایی مانند روسیه برای واردات گاز انجام شده که امیدواریم بتوانیم خبرهای خوبی در این زمینه به مردم بدهیم.

به‌گزارش ایسنا، بیش از ۷۰ درصد انرژی کشور به وسیله گاز تامین می‌شود و از سوی دیگر روند شدت مصرف انرژی بیشتر از میانگین شدت مصرف انرژی در سطح جهانی است. این روند نیز با رشد اقتصادی همخوانی ندارد. در حوزه تامین امنیت انرژی کشور، تراز بین عرضه و تقاضای گاز طبیعی یکی از مولفه‌های کلیدی به شمار می‌رود، در بحث تولید گاز بیش از ۷۵ درصد تولید گاز خام از میدان پارس جنوبی و نزدیک به ۲۵ درصد آن از میادین مستقل صورت می‌گیرد.

طبق آمار در فصل تابستان پیک مصرف در بخش خانگی ۱۶۰ تا ۱۷۰ میلیون متر مکعب بوده اما در فصل زمستان این رقم به ۶۰۰ تا ۷۰۰ میلیون متر مکعب می‌رسد یعنی چهار برابر مصرف در فصل گرم سال؛ از سوی دیگر بیش از ۸۳ درصد سوخت مورد نیاز نیروگاه‌ها از گاز تامین می‌شود. در بخش خانگی شاهد رشد شش درصدی مصرف گاز هستیم و در حوزه صنایع سالانه پنج درصد و در بخش نیروگاهی شش درصد رشد مصرف گاز داریم. رشد شدت مصرف انرژی نسبت به نرم جهانی آن نیز بیش از دو برابر است.

 با توجه به عرضه و تولید گاز در فصل سرد سال حدود ۲۰۰ میلیون متر مکعب ناترازی در حوزه گاز وجود دارد. آنطور که وزیر نفت اعلام کرده در سال ۱۴۰۰ این ناترازی حدود ۲۴۰ میلیون مترمکعب بود و به دلیل موضوعات پیش آمده واردات گاز از ترکمنستان نداشتیم. همچنین در شروع کار دولت سیزدهم حدود ۴۰۰۰ تانکر از چرخه حمل تانکر سوخت برای نیروگاه ها خارج شده بود، در سال گذشته و در بدو شروع فعالیت وزارت نفت دولت جدید، توانستیم با تعمیرات و تامین تجهیزات موردنیاز پالایشگاه ها، خطوط انتقال گاز، تولید حداکثری گاز را رقم بزنیم به گونه ای که حدود ۷۰۵ میلیون مترمکعب گاز از میدان پارس جنوبی برای نخستین بار برداشت شد. در سال گذشته و با افزایش تولید گاز حدود ۲۵ میلیون مترمکعب به تولید گاز کشور افزوده شد. در حوزه تقاضا نیز مدیریت و بهینه سازی را در دستورکار قرار دادیم، همچنین مبحث ۱۹ مصوب شد و موضوع تعرفه مشترکین پرمصرف در دولت تصویب و اجرا شد.

مذاکره با روسیه برای واردات گاز

به گفته وی، از آنجا که در فصل سرد سال به دلیل تامین نیاز بخش خانگی ناچار به کاهش تامین سوخت نیروگاه ها و استفاده از سوخت مایع هستیم، در ماه های ابتدای شروع کار دولت ظرفیت مخازن نیروگاهی را نسبت به سال گذشته ۲۰ تا ۳۰ درصد افزایش دادیم. در ماه های ابتدایی دولت سیزدهم مذاکراتی با ترکمنستان انجام گرفت و موفق شدیم سوآپ گاز را به میزان ۱.۵ تا ۲ میلیون مترمکعب انجام داده و واردات گاز را از این کشور انجام دهیم. امسال نیز برنامه‌های کوتاه مدت مناسبی برای تامین گاز موردنیاز کشور در فصول سال داریم تا بتوانیم با کمک مردم از این فصل بدون قطعی عبور کنیم.

وزیر نفت تاکید کرد: مذاکرات خوبی با کشورهایی مانند روسیه برای واردات گاز انجام گرفته که امیدواریم بتوانیم خبرهای خوبی در این زمینه به مردم بدهیم. اگر حداقل ۱۰ درصد از سقف صندوق توسعه ملی برای توسعه میدان‌های گازی تخصیص داده شود و همچنین ۱۰۰ درصد منابع ماده ۱۲ اختصاص یابد، می‌توان به رفع مشکلات این حوزه کمک چشمگیری کرد. طبق برنامه ششم توسعه باید میزان تولید گاز در برنامه ششم یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون مترمکعب باشد که امروز ۹۷۰ میلیون مترمکعب آن رقم خورده که علت آن عدم سرمایه‌ گذاری برای افزایش تولید، توسعه معادن و پالایشگاه‌ها است، به سمت استفاده از ظرفیت تامین منابع مالی براساس منابع کشور حرکت کرده‌ایم، از هلدینگ‌های بزرگ اقتصادی مثل خلیج فارس و بانک‌ها برای انجام پروژه‌های میادین نفتی و گازی و احداث پتروپالایشگاه‌ها و استفاده از سرمایه‌ گذاری خارجی استفاده کردیم. سال گذشته هفت میلیارد دلار برای توسعه میدان بزرگ آزادگان نیاز بود که برای آن از شش هلدینگ بزرگ اقتصادی و مشارکت شش بانک استفاده کردیم چون اولویت ما تامین انرژی کشور است.

به گفته اوجی، ۸۰ میلیارد دلار برای سرمایه‌ گذاری و توسعه میادین و سایر میادین نیاز است. ما از پتانسیل‌های منابع مالی استفاده می‌کنیم، منتها درخواست ما این است که درصدی از سهم صندوق توسعه ملی به ناترازی گاز جهت توسعه میادین گازی بالادست میادین مشترک و احداث خطوط ایستگاه‌های تقویت فشار و بهینه‌سازی مصرف گاز اختصاص داده شود. امیدواریم ۲۲ میلیارد دلار از طریق منابع داخلی و مشارکت بانک‌ها و هلدینگ‌ها جذب کنیم اما برای مابقی آنها به همکاری مجلس شورای اسلامی نیاز داریم.

با ادامه این روند بازگشت به دهه ماقبل ۷۰ شمسی اجتناب ناپذیر است

آنطور که کمیسیون انرژی مجلس در گزارش خود اعلام کرده است، سال جاری علیرغم کاهش و بعضا قطع گاز بخش های مختلف صنعت و در مواقعی کاهش صادرات و مصرف مقادیر بیشتر نفت کوره در مقایسه با گذشته، اعمال خاموشی در صنایع و بخش های خانگی و تجاری محتمل است. این آمار نشان می دهد در صورت بی‌توجهی و عدم برنامه‌ریزی و اقدام سریع، کشور با بحران جدی برای امنیت انرژی روبرو خواهد شد؛ به نحوی که واردات این حامل انرژی یا بازگشت به دهه ماقبل ۷۰ شمسی و خریدو توزیع وسایل گرمایشی نفتی و ذغالی بین مردم اجتناب ناپذیر خواهد بود.

طبق این گزارش، علی رغم آنکه ایران رتبه سوم بزرگترین تولید کننده گاز طبیعی در جهان را دارد؛ اما با توجه به شروع افت فشار  مخازن گازی میدان پارس جنوبی و ادامه روند افزایشی مصرف، چالش جدی برای تامین گاز طبیعی در آینده بسیار نزدیک وجود خواهد داشت. این موضوع در سالهای اخیر به خصوص در فصول سرد سال با افزایش تقاضای بخش خانگی برای گرمایش تشدید شده است؛ به نحوی که تنها در سال ۱۳۹۸ حدود ۱۲ میلیارد لیتر گازوئیل و نفت کوره با ارزش بیش از پنج میلیارد دلار برای جبران کمبود گاز توسط نیروگاه ها سوزانده شده است.

افزایش ۶ درصدی مصرف گاز

آنطور که پیش‌بینی شده امسال میزان مصرف گاز نسبت به سال گذشته نیز ۶ درصد افزایش می‌یابد، مسلم رحمان، سرپرست مدیریت هماهنگی امور گازرسانی شرکت ملی گاز ایران به‌تازگی اعلام کرد: امسال هم شاهد ناترازی بین تولید و مصرف گاز هستیم، افزود: بی‌شک امسال نیز بعضی واحدهای صنعتی بزرگ کشور به جمع مشترکان پیوستند و به تعداد مشترکان خانگی هم افزوده شده که مجموعاً حدود ۴ تا ۶ درصد افزایش مصرف گاز خواهیم داشت، به همین دلیل تمهیدها و اقدام‌هایی برای کنترل این ناترازی پیش‌بینی شده است.

به گفته وی، همسو با این موضوع  نشست‌هایی به‌منظور افزایش بهینه‌سازی و کنترل مدیریت مصرف گاز با شرکت‌های تابع و نهادهای مربوطه برگزار و دستورعمل‌هایی را به شرکت‌های گاز استانی ابلاغ کردیم و پیگیری‌ها همچنان تداوم دارد. همچنین از ذخیره‌سازی سوخت مایع در فصل تابستان برای تأمین مصرف بعضی صنایع و نیروگاه‌ها در ماه‌های سرد سال خبر داد.

اولویت تامین گاز بخش خانگی است

امسال با وجود کنترل‌های لازم، به‌دلیل نبود موازنه تولید و مصرف، احتمال افت فشار گاز طبیعی است، اکنون حدود ۹۰ درصد گاز مصرفی از مناطق جنوبی کشور تأمین و از طریق خطوط انتقال قوی در اقصی‌نقاط کشور توزیع می‌شود، بنابراین نداشتن اعتدال در مصرف، شهرهای شمالی کشور را با مشکل روبه‌رو خواهد کرد. جولایی، مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران درباره احتمال قطعی گاز در صورت افزایش مصرف اعلام کرد: درباره قطعی گاز نمی‌توان رقمی ارائه کرد؛ هر زمان که شبکه کشش نداشته باشد و در واقع هر وقت مصرف از تولید جلو بیفتد آن زمان دچار مشکل می‌شویم و باید با توجه به‌ اولویت تأمین گاز بخش خانگی، با مدیریت مصرف بخش صنایع برای تأمین پایدار بخش خانگی اقدام کنیم.

وی درباره اولویت تأمین گاز در بخش نیروگاهی نیز تصریح کرد: درباره مصرف بخش نیروگاهی نیز اگر نیروگاه‌ها را در مصرف محدود کنیم، باید فرآورده را برای خوراک جایگزین کرد بنابراین نمی‌توان مصرف گاز نیروگاه‌ها را به صفر رساند از این رو اگر مصرف از پیش‌بینی فراتر رود، ممکن است در نقاط انتهایی شبکه دچار افت فشار و قطعی گاز شویم. مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران درباره تصمیم برای واردات گاز نیز گفت: برای واردات مذاکراتی در حال انجام و وزیر نفت با طرف‌های دیگر در حال مذاکره است که به محض نتیجه بخش‌بودن، اطلاع‌رسانی می‌شود و با توجه به مذاکرات خوب امیدواریم اتفاق‌های خوبی برای واردات بیفتد.

باید توجه داشت که مصرف به‌شدت تابع بخش خانگی و تجاری است. برای نمونه سال گذشته در این بخش رکورد مصرف ۷۲۰ میلیون مترمکعب در روز هم ثبت شد. شاخص‌های مختلفی درباره بهینه مصرف وجود دارد، مهم‌ترین شاخص شدت مصرف انرژی است که مقدار انرژی برای تولید یک واحد ثروت را نشان می‌دهد. بررسی روند ۲۰ ساله کشورها نشان می‌دهد این شاخص همواره نزولی بوده است، اما در کشور ما با توجه به اینکه همه نگاه‌ها به سمت افزایش عرضه بوده، همچنان به فکر افزایش تولید انرژی هستیم و بر همین اساس شدت مصرف انرژی بالا رفته است که جز ایران تنها عربستان در این دسته قرار می‌گیرد.

هرچند در حال حاضر بیش از ۲۰۰ پروژه مهم و اساسی صنعت گاز در کشور در حال اجراست اما به‌دلیل شرایط ناترازی ۲۰۰ میلیون مترمکعبی تولید و مصرف گاز کشور در زمستان امسال، صرفه‌جویی در مصرف گاز یک ضرورت برای همه مشترکان به‌حساب می‌آید.

انتهای پیام

دیگر خبرها

  • هنرمندان صنایع دستی پیر شدند/تامین ملزومات هتل ها از صنایع دستی
  • عزم جدی برای مدیریت مصرف گاز در مجلس و دولت شکل گرفته است
  • نمودار مصرف گاز کشور صعودي است
  • صنایع فضایی در آینده درآمد خود را از کجا تامین می‌کنند؟
  • شیر مازوت نیروگاه منتظر قائم هنوز باز نشده است
  • کمبودی در تامین مرغ در آذربایجان غربی نداریم
  • پیگیر سرمایه‌گذاری در بخش تامین آب صنایع زنجان از محل پساب هستیم
  • ناترازی ۲۰۰ میلیون مترمکعبی در حوزه گاز
  • ناترازی ۲۰۰ میلیون مترمکعبی در حوزه گاز/ روس‌ها به کمک ایران می‌آیند
  • تعرفه برق مصرفی موتورهای آب کشاورزی به صورت عادی محاسبه خواهد شد