عصر ایران؛ مرضیه حسینی- کنار بستنی‌فروشی ایستادم تا کام تلخ‌شده از گشت آن روز بعد از ظهرم را شیرین کنم، تا بغض‌های گره‌خورده در گلویم، با سرمای بستنی لیز بخورد و پایین برود.

  خواستم خودم را به تجاهل بزنم و به اندازه بستنی خوردنی، جهنمی که از آن آمده بودم را فراموش کنم، جهنم زباله ها را، آن اتاق کثیف 10 نفره را که در گوشه و کنارش نمور و تاریکش، 50 بچه درهم می لولیدند.

  خواستم فراموش کنم، چشم‌هایشان اما نگذاشت، دست‌های و صورت‌های سیاه شده از ضایعات زباله‌شان، خسته بودند، خسته و بی‌حوصله، با گوشه نایلونی که از سطل زباله آویزان بود بازی می‌کردند و زل زده بودند به شیر پسته، به نارنجی آب هویج، به قله کرم کاکاویی بستنی، کنارشان نشستم، کنار همان گونی زباله‌ای که چند برابر قد و وزنشان سنگین بود. بستنی را که تعارف‌شان کردم، لبخند زدند؛ خندیدند و غم دنیا در دلم ریخت. لب‌هایشان می‌خندید چشم‌هایشان اما نه، خنده‌شان ویرانم کرد، حتی بیشتر از آن انگشت از سرما قرمز شده بیرون زده از کفش‌های پاره‌شان.

  محروم از تجربه کودکی

12 ژوئن برابر با 22 خرداد، روز جهانی مبارزه با کار کودکان است. بر اساس گزارش سازمان بین‌المللی کار (ILO) سالانه بیش از ۲۱۵ میلیون دختر و پسر در جهان به جای آنکه از حق آموزش و پروش، بهداشت و آزادی‌های کودکانه بهره‌مند باشند، به کار مجبور می‌شوند. زباله گردی یکی از مهم ترین و سخت ترین اشکال کار کودک است.

  کاری که ضمن تقابل با موازین حقوق بشر، و حقوق شهروندی، یکی از بارزترین مصادیق خشونت علیه کودکان است. نوشتار پیش رو، مبتنی بر مشاهدات میدانی از زیست کودکان زباله گرد، می کوشد گوشه ای از تجربه تلخ کودکی در میان کودکان زباله گرد را به تصویر بکشد.


  کودکان زباله‌گرد به دلایل شرایط زیستی، در کانون زنجیره یا از نابرابری و ستم قرار دارند. الگوی سنی کودکان زباله‌گرد بر اساس داده‌های پژوهش "یغمای کودکی" که در سال 98 منتشر شده، میانگین سن کل زباله گرد‌ها 1/18 و میانگین سن کودکان زباله گرد 2/14سال است. همچنین ۲ درصد از زباله گرد‌ها زیر ۱۰ سال، ۲۳ درصد ۱۱ الی ۱۴ سال، ۳۰ درصد ۱۵ الی ۱۷ سال، ۳۵ درصد ۱۸ الی ۲۴ سال و ۱۰ درصد ۲۵ سال و بیشتر سن دارند.

  مفهوم کودکی درجمعیت زباله‌گردان مهاجر، چه از حیث شاخص های سنی و چه از منظر تاثیر تجربیات دردناک و مخرب که تناسبی با سن کودک ندارد، به کلی دگرگون شده است.

  تصور کنید کودک زباله گرد 8 ساله را که به جای کسب مهارت های ضروری متناسب به سن اش مانند آموزش، خودآگاهی، ورزش، بازی و همچنین قرار گرفتن در فرایند اجتماعی شدن، مجبور است بارتامین معاش خانواده اش را به دور از آنها بر دوش بکشد، او ناچار است فعالیت بدنی سنگین و غیر متناسب با سن اش انجام دهد و با افراد و گروه های غیر هم سن خود معاشرت کند. کودکی اش، محروم از محیط‌های اجتماعی موجد رشد، به دور از خانواده، محروم از آموزش، و قرار گرفتن در معرض محیط‌های آلوده، سپری می‌شود.

  مرحله سنی ۱۱ تا ۱۸ سالگی نیز که می بایست به هویت یابی، پیشرفت تحصیلی، تعریف و مشخص کردن اهداف شخصی و رسیدن به بلوغ جسمی بینجامد، در میان کودکان و نوجوانان مهاجر افغانستانی، به انجام وظیفه زود هنگامِ تامین معیشت خانواده آن هم به دشوارترین و پرخطرترین شکل، می‌گذرد.

  در چنین شرایطی، کودک بدون تجربه کودکی و نوجوانی به بزرگسالی پرتاب می شود و تمامی مسئولیت‌های یک فرد بزرگسال، از قبیل تامین معاش و سرپرستی خانوار را تجربه می‌کند که این پدیده می‌تواند به ترک تحصیل، ازدواج زودهنگام و بروز اختلالات جدی در فرایند رشد او منجر شود.

  کزار، ایدز، هپاتیت، گال

  
  رشد جسمانی از اولین مولفه‌های رشد کودک است که می‌تواند بر زمینه‌های دیگر از جمله رشد ذهنی و رشد هیجانی کودک تاثیرگذار باشد. تغذیه نامناسب در کودکی می‌تواند سیستم ایمنی بدن، تراکم استخوان‌ها و ضعف در سایر مولفه‌های سلامت جسمی را تحت تاثیر قرار دهد. کودکان زباله گرد برای تامین انرژی لازم جهت انجام فعالیت‌های مستمر بدنی به تغذیه مناسب نیاز دارند، در حالی که به دلیل فشار ناشی از جمع آوری حجم بالایی از زباله در طول شبانه روز، ساعات زیادی گرسنه می‌مانند و همچنین دسترسی به هرم تغذیه مناسب ندارند.  کودکان کار از حیث بهداشت و سلامت در وضعیت بسیار وخیمی به سر می‌برند و سلامتی آن‌ها و بدن‌های در حال رشدشان به دلیل زندگی مدام در زباله‌ها و قرار گرفتن در معرض انواع آلودگی به بیماری هایی، چون امراض خود ایمنی، آسم، بیماری‌های چشمی، پوستی، گوشی و ... دچار می‌شود. به ویژه اینکه آن‌ها از تجهیزات ایمنی کار مانند ماسک و دستکش برخوردار نیستند و بدنشان مستقیم با زباله در ارتباط است. تماس با اجسام تیز و برنده، جراحت زخم، عفونت، هپاتیت، گال، ایدز، کزاز از دیگر بیماری‌هایست که سلامت و جان کودکان زباله گرد را به خطر می‌اندازد؛ مخصوصا اینکه هزینه‌های بالای درمان و نداشتن بیمه باعث شده به دکتر مراجعه نکنند و از همان آشغال‌ها تکه پارچه‌ای پیدا کرده و روی زخمشان ببندند.

قند را که توی آب می‌زنیم سیاه می‌شود!

  خطری دیگری که سلامتی کودکان زباله گرد را تهدید می‌کند، شرایط محل سکونتشان است. این سکونتگاه‌های حاشیه‌ای و غیر رسمی فاقد امکانات اولیه بهداشتی است و در کنار تلی از زباله قرار دارد. آن‌ها به آب سالم دسترسی ندارند و از تانکر‌هایی که گاه در تابستان آبشان می‌گندد استفاده می‌کنند. نوشیدن آب آلوده آن‌ها را در معرض ابتلا به بیماری هایی، چون کرم روده، حصبه و سایر بیماری‌های عفونی قرار می‌دهد.

  کودکی که در یکی از کلونی های بازیافت زباله زندگی می کند می گوید: « آب آشامیدنی ما اینقدر کثیف است قند توش می زنیم مشکی میشه».

   کم بودن امکان استحمام، مجاورت در تلی از زباله که محل تجمع حشره‌هایی است که به دلیل نشستن بر مدفوع انسان‌ قابلیت انتقال انواع بیماری را دارند، از دیگر خطراتی است که سلامت، کودکان کار را تهدید می‌کند. نبود وسایل گرمایشی در زمستان نیز سرما خوردگی و ذات الریه و درد استخوان را برای کودکان به همراه دارد. بیماری‌های دیگری از جمله انحراف ستون فقرات، خارج شدن مهره‌ها از شکل طبیعی و سردرد‌های متوالی نیز در کمین کودکان زباله گرد است.

  در کنار تمام این دشواری ها، تا ۱۴ ساعت کار سنگین و بی خوابی‌های مکرر جسم کودکان را شدیدا دچار فرسودگی کرده است. تمام این عوامل اثرات مخربی بر رشد ذهنی و جسمی کودک دارد.

ترسی که تمام نمی شود

  کودکان زباله گرد علاوه بر مشکلات جسمی، درگیر اختلال های روحی و روانی نیز هستند. دوری از خانواده و منابع عاطفی دیگر، ترس و استرس‌های مدام حین کار، فشار مسئولیت‌های غیرمتناسب با سن و قرار داشتن مدام در معرض آزار‌های جسمی و کلامی، تاثیرات مخربی بر امنیت و سلامت روان آنها دارد. ترس به عنوان یکی از هیجان های منفی و مخرب، همواره با کودکان زباله گرد همراه است، ترس از دستگیری، ترس از رد شدن از مرز از طریق راه‌های پر خطر، ربودن کیسه توسط شهرداری، تخریب سکونتگاه توسط نهاد‌های رسمی، ترس از آزار در خیابان.

  این ترس‌ها در کنار تجربه و تحمل انواع محرومیت ها، تاثیر منفی بر رشد ذهنی کودک و سیستم ایمنی او دارد. کودک زباله گردی در خصوص ترس مدام از خراب شدن سکونت گاهشان گفت: «اشراف آباد رو خراب کردن در حدود ۱۱۰ نفر در ۶۰ تا اتاق بودیم، شهرداری با لودر از وسط زندگیمان گذشت، می‌خواستند رد مرزمان کنند ما فرار کردیم و بقیه رو دستگیر کردند»

یک سال است مادرم را ندیده‌ام

  رشد کودک در جنبه‌های مختلفی نمایان می‌شود که اولین و اصلی‌ترین آن در سال‌های اولیه زندگی و در رشد عاطفی شکل می گیرد. رشد عاطفی مستلزم ارتباط تنگاتنگ و مستمر کودک با مادر و مراقبان اولیه است که می‌توانند حس امنیت کودک را به خوبی تامین کند.

  بخش بزرگی از کودکان زباله گرد به سبب دوری از خانواده به دلیل مهاجرت زودهنگام، خلا عاطفی عمیقی را تجربه می‌کنند. کمبود عاطفی در این کودکان و جدایی از منابع حمایتی در کنار ظاهر شدن در نقش حامی اقتصادی خانواده به صورت زودهنگام، رشد عاطفی این کودکان را شدیدا دچار اختلال می کند. کودکان ۸ تا ۱۲ ساله تنها سالی یکبار موفق به دیدن مادر و خانوادشان می‌شوند. مهاجرت غیرقانونی، مسیرطولانی و دشوار و هزینه‌های بالای عبور از مرز دلایل این دوری است.

  حس امنیت و اعتماداولین شرط رشد عاطفی کودک است، کودکان زباله گرد مهاجر اما به دلیل جنگ و ناامنی‌های اقتصادی و اجتماعی بی اعتمادی را در سال‌های اولیه زندگی خود تجربه می کنند، آن‌ها همچنین به دلیل رویارویی با هیجانات منفی به طور پیوسته احساس عدم امنیت دارند.

  زباله‌گرد ۱۷ ساله‌ای در خصوص تجربه مهاجرتش می‌گوید: «۳۰ تا بودیم که توی یه مزدا چپیده بودیم بعضیا تو راه مردن یا کشته شدن کلا شانس سالم و زنده رسیدن کمه» زباله گرد ۱۲ سال دیگری در خصوص شرایط بد محل زندگیشان گفت: «شب‌ها سرده پتو اندازه کافی نداریم بخاری هم نداریم گاز رو هم نمیشه روشن کرد پارسال روشن کردیم چند نفر خفه شدن و مردن»

  کودکان زباله‌گرد از امنیت روانی نیز محرومند، تجربه مدام هیجانات ناخوشایندی، چون غم، شرم، نفرت و ترس، امنیت روانی‌شان را با چالش مواجه می‌کند. کودکی می‌گوید: «آخر شب‌ها مشروب خوار‌ها میان و اطراف محل زندگیمون پرسه می‌زنن، فحش میدن و میگن افغانی، مارا با لگد می‌زنن ما خیلی می‌ترسیم» کودکان زباله گرد به دلیل عدم حمایت قانونی، نداشتن اوراق هویت، از دست دادن کار و توقیف بار از امنیت اقتصادی هم برخوردار نیستند. کودکی می‌گوید: «اگر دستگیرمان کنند پول و هرچی که داریم را می‌گیرند».

تجاوز اصلا چی هست؟

اضطراب و تجربه خشونت رشد اجتماعی کودکان کار را دچار تخریب می کند. این کودکان در معرض خشونت، رفتار‌های خشونت آمیز را از جامعه می‌آموزند، سوی دیگر ماجرا اما غرق شدن در انزوای اجتماعی است. کودکی که در خیابان تحقیر شده، کتک خورده و ترسیده ممکن است دوری کردن و انزوای اجتماعی را انتخاب کند.

خشونت جسمی آشکارترین نوع خشونت علیه کودکان است. آن‌ها مدام در معرض دعوا، ضرب و شتم و دستگیری به وسیله نهاد‌های رسمی هستند.جمال، کودک ۱۲ ساله‌ای است که با مرد‌های میانسال بر سر سطل آشغال دعوا کرده و چاقو خورده است، کودک دیگری درباره تجربه خشونتش می‌گوید: «شهرداری دنبالمون می‌کنه با موتور و ماشین، هرجا بریم میاد تا دستگیرمون نکنه ول نمیکنه، حسابی کتکمون می‌زنن و آشغال هامون رو می‌گیرن بعدشن مجبورمون می‌کنند آشغال تمیز کنیم»

  خشونت جنسی یکی از دردناک ترین و پرتکرارترین خشونت هایی است که کودکان زباله گرد تجربه می کنند. بخش بسیار دردناک ماجرای تجاوز به کودکان زباله گرد این است که وقتی با کودکان 6 تا10 ساله زبالگرد صحبت می کنی، متوجه می شوی که آنها نمی دانند تجاوز چیست و فکر می کنند آن اتفاق تلخ، بخشی از کارشان است! این تصور از آن رو ایجاد شده که یک کودک زباله گرد در ابتدای شروع به کار و در طول اقامت در کلونی های تفکیک زباله و حتی در خیابان، مکرر مورد تجاوز قرار می گیرد و به همین دلیل است که تصور می کند این حس ناخوشایند و آزار دهنده نیز جزئی از سختی کار است.

عضویت در کانال تلگرام خبربان

منبع: عصر ایران

کلیدواژه: کودکان زباله گرد رشد عاطفی

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.asriran.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «عصر ایران» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۲۱۹۵۳۲۲ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

بازی اصولگرایان در انتخابات ریاست‌جمهوری؛ شگفتی در راه است؟

واکنش روحانی به ادعاهای رئیسی و یارانش

فیلم| جنجال جدید بهنوش بختیاری؛ اعتراض الکی نکنید و رای بدهید

وزیر اطلاعات احمدی‌نژاد: به شورای نگهبان گفتم هاشمی پیروز انتخابات است، ردصلاحیت شود

حل شدن یکی از مشکلات بزرگ با استفاده از آهن‌ربا + فیلم

خبر بعدی:

عاقبت ساماندهی «کودکان کار» چه می‌شود؟

حوزه شهری خبرگزاری فارس – سودابه رنجبر: بهزیستی استان تهران از یک سال و نیم گذشته شناسایی و ساماندهی کودکان کار را به‌صورت جدی در اولویت برنامه‌های خود قرارداد. این روزها حمایت از کودکان کار با توجه به مقارن شدن روز جهانی «مبارزه باکار کودک» اهمیتی دوچندان گرفته است. مسئولان این طرح معتقدند با شناسایی و ساماندهی کودکان کار و بررسی این آمار تعداد کودکان کار در چهارراه‌ها و میدان‌های شهر تهران، کاهش جدی داشته است.

 البته مسئولان تأکیددارند دلیل کاهش تعداد کودکان کار در مناطق شهر تهران، اجرای طرح‌های ضربتی نیست، بلکه اجرای یک فرایند همه‌جانبه و حمایت از کودک و خانواده کودک کار است. طوری که با توانمندسازی کودک و خانواده‌اش شاهد هستیم که این آمار رو به کاهش است. از بین کودکان کار که توسط بهزیستی استان تهران ساماندهی شدند تعدادی شرایط رفتن به خانه را نداشتند و برای ادامه تحصیل و توانمندسازی به مرکز خیریه «کودکان کار یاسر» سپرده‌شده‌اند. «امین شاهرخی» مدیرکل بهزیستی استان تهران با این کودکان دیدار کرد تا شرایط توانمندسازی و حمایت‌های این عزیزان را از نزدیک رصد کند.

حضور مسئولان اداره بهزیستی مثل بیشتر برنامه‌ها با خوش‌آمد گویی کودکان کار روبه‌رو شد، البته با یک تفاوت که وقتی در حیاط مرکز یاسر، کودکان کار روی سن نمایش حاضر شدند تا سرود بخوانند، پنجره آپارتمان‌های اطراف این مرکز بازشده بود و کودکانی که در دامن خانواده بزرگ می‌شدند از پنجره خانه‌هایشان شاهد هنرنمایی کودکان کار بودند. همه آن‌هایی که در این برنامه حضور داشتند فقط کافی بود سربلند کنند و نگاهشان به پنجره‌های بازبیافتد و شاهد این تفاوت‌ها باشند. مدیر مرکز خیریه یاسر می‌گوید:« بچه‌های مرکز یاسر هیچ پناهی غیرازاین خیریه ندارند. باید مراقب غرور این کودکان باشیم. ٖآن‌ها طوری در این مرکز رفت‌وآمد می‌کنند که همسایه‌ها متوجه حضور و رفت‌وآمد آن‌ها به این مرکز نشوند.»

حالا نوبت به بازدید از نمایشگاه کوچکی از کیف‌های دست‌دوز، پوشاک و ظروف رنگ‌شده توسط کودکان کار است.. بازهم این سؤال‌ها پررنگ می‌شود؛ مگر قرار نیست در این مرکز باکار کودک مبارزه شود؟ پس چرا بازهم کیف دوزی؟ چرا خیاطی؟ چرا رنگ‌کاری؟ اصلاً چرا کار برای کودک؟

 همه این سؤال‌ها را مدیر مرکز پاسخ می‌دهد: «در مرکز خیریه یاسر تأکید اصلی بر ادامه تحصیل کودکان است، اما برای بالا بردن اعتمادبه‌نفس این کودکان لازم است که حرفه‌ای آموزش ببینند تا بعد از فارغ‌التحصیلی، وارد مشاغل کاذب نشوند. این کودکان با توجه به اینکه نتوانسته‌اند در حال حاضر به خانواده تکیه کنند. باید بتوانند روی پای خودشان بایستند و به‌محض اینکه داری بلوغ فکری و جسمی شدند بتوانند در جامعه شروع به کار کنند و مهارت لازم برای ورود به یک شغل را داشته باشند.»

با حضور مدیرکل بهزیستی استان تهران «امین شاهرخی» در این مرکز و همراهی او با کودکان کار مصاحبه‌ای کوتاه درباره شناسایی و ساماندهی کودکان کار صورت گرفت. که در ادامه می‌آید.

**آیا طرح حمایت از کودکان کار با شیوع ویروس کرونا قوت گرفت؟

خیر. پیش از اینکه با بحران ویروس کرونا روبه‌رو شویم طرح شناسایی و ساماندهی کودکان کار از اولویت‌های برنامه‌های بهزیستی استان تهران بود. شیوع ویروس باعث شد اجرایی شدن این طرح با کندی بیشتری مواجه شود. چون نیروهای اورژانس اجتماعی و حتی خدمات مراکز نگهداری به سمت‌وسوی حمایت از آسیب دیدگان ویروس کرونا متمرکز شد. درهرصورت این طرح رها نشد و به کار خودش ادامه داد.

**همان اوایل بحران ویروس کرونا شایع شد که حضور کودکان کار و خیابانی و رفت‌وآمد آن‌ها در شهر باعث شیوع بیشتر ویروس کرونا در نقطه‌به‌نقطه شهر شده است آیا این حرف و سخن‌ها در ساماندهی این کودکان تأثیرگذار بود؟

همان‌طور که گفتم این طرح به‌صورت بنیادین برنامه‌ریزی‌شده بود، اما با این حرف‌وحدیث‌ها تلاش کردیم به مسائل بهداشتی این بچه‌ها توجه بیشتری شود. حتی گروه‌های خیریه نیز وارد کار شدند و بسته‌های بهداشتی را در اختیار کودکان خیابان‌گرد و کودکان کار قراردادند. طرح را طبق آنچه برنامه‌ریزی‌شده بود پیش بردیم.

**این طرح از چه تاریخی کلید خورد؟

 درست با همه‌گیر شدن ویروس کرونا ساماندهی و جذب کودکان کار به‌صورت جدی آغاز به کارکرد. در اسفند سال ۱۳۹۸ اولین اقدام به‌صورت میدانی صورت گرفت.

**از چه نیروهایی برای حمایت و جذب این کودکان استفاده شد؟

 اورژانس اجتماعی بهترین گزینه برای جذب و شناسایی کودکان بود، به‌این‌علت که اورژانس اجتماعی گشت زنی‌هایی را در سطح معابر و چهارراه‌ها دارد و اینکه با شیوع ویروس کرونا ارتباط مردم و تماس با اورژانس اجتماعی بیشتر شد. بیشتر این کودکان را مردم به ما معرفی می‌کردند تا بتوانیم از آن‌ها حمایت کنیم. شرایط طوری بود که وقتی کارشناس و مشاوره اورژانس اجتماعی به کودکی می‌گفت کار کردن در خیابان ممکن است مشکلات بیماری کرونا را برای شما ایجاد کند بسیاری از خانواده‌ها و کودکان می‌پذیرفتند و چهارراه و خیابان‌ها را ترک می‌کردند.

 البته ناگفته نماند که در این مدت خیرین نیز از ما حمایت کردند و حتی همین مرکز یاسر در نگه‌داری از بچه‌ها کمک‌های شایانی به ما داشته است.

 **سال‌های پیش نیز طرح ساماندهی کودکان کار انجام می‌شد در حال حاضر این طرح چه تفاوتی با دیگر طرح‌های اجراشده قبلی دارد؟

 حالا طرح ساماندهی و جذب کودکان کار به یک فرایند تبدیل‌شده است. سال‌ها چرخ حمایت از کودکان کار معیوب بود؛ به همین علت نتایج مثبتی دریافت نمی‌شد. تصمیم این است که همیشه و به‌صورت مدام نظارت بر چهارراه‌ها و میدان‌ها وجود داشته باشد و با شناسایی کودکان آن‌ها را به مراکزی انتقال دهیم که کودک و خانواده توانمند شوند. این‌طور نیست که یک طرح ضربتی باشد و تمام. نیروهای بهزیستی در تمام طول سال حمایت از کوکان کار را در برنامه‌هایشان دارند. درواقع این کودکان وارد چرخه حمایتی اداره بهزیستی می‌شوند.

 **چطور می توانید مطمئن  باشید که بعد از شناسایی و  توانمند  سازی  کودک بازهم کودک به  چهارراه  و خیابان باز نمی‌گردد؟

 تفاوت دیگری که این طرح با طرح‌های سال قبل دارد این است که در طرح‌های گذشته هر بار که کودک شناسایی می‌شد خودش را به یک نام و نام خانوادگی معرفی می‌کرد و نه اداره بهزیستی می‌توانست آمار صحیح از این کودکان داشته باشد و هم شناسایی آن‌ها یک چرخه معیوب بود، اما حالا شناسایی کودکان با ثبت عنبیه صورت می‌گیرد. در این مدت ۶ ماه گذشته تعداد کودکانی که ثبت عنبیه شدند و برای کار به خیابان‌ها برگشته‌اند به تعداد انگشتان دست هم نمی‌رسند.

**در حال حاضر چند نفر از کودکان کار شناسایی‌شده‌اند؟

در بازه ۶ ماه اخیر ۹۲۳ نفر از کودکان کار در شهر تهران شناسایی شدند، البته این تعداد همه اهل تهران نبودند بلکه از شهرستان‌ها استان تهران هستند.

**چه تعداد از این کودکان ایرانی و چه تعداد اتباع خارجی هستند؟

از ۹۲۳ نفر کودک کار، تنها ۱۶۰ کودک ایرانی هستند. حدود ۸۵ درصد از این تعداد اتباع خارجی هستند. البته ناگفته نماند تعداد بیشتر اتباع افرادی هستند که غیرقانونی وارد مرز کشور شدند.

 **در حال حاضر چه تعداد از کودکان کار به خانواده‌هایشان تحویل داده‌شده‌اند؟

 ۷۲۴ نفر از کودکان کار با شناسایی خانواده‌هایشان ترخیص شده‌اند.ترخیص کودکان این‌طور است که بعد از شناسایی خانواده‌ها، اگر خانواده مشکل داشته باشد تحت حمایت بهزیستی قرارمی گیرد. حتی مددکار از نزدیک مشکلات و مسائل خانواده را رصد می‌کند و بعد از توانمندسازی خانواده و کودک از خانواده تعهد گرفته می‌شود که طبق کنوانسیون‌های بین‌المللی دیگر حق ندارد کودک را برای کار به خیابان بفرستد و باید شرایط تحصیل کودک هموار شود.

 **در حال حاضر چند کودک کار را می‌توانید برای توانمندسازی پذیرش کنید؟

ظرفیت نامحدود است در حال حاضر دو مرکز دیگر برای حمایت از کودکان کار را تجهیز می‌کنیم تا بتوانیم شرایط توانمند کردن این کودکان را مهیا کنیم. از مردم خواهش می‌کنیم به‌جای کمک‌های مالی به این کودکان که بیشتر آن‌ها را ترغیب می‌کند به خیابان‌ها بیایند با شماره ۱۲۳ اورژانس اجتماعی تماس بگیرند تا با کمک مردم بتوانیم حمایت‌های چندجانبه از این کودکان و خانواده‌هایشان داشته باشیم.

 **پیش‌بینی می‌کنید چند کودک کار در شهر تهران وجود داشته باشد؟

 پیش‌بینی ما ۲ هزار کودک کار است.

**آیا برای حمایت از کودکان زباله گرد نیز برنامه‌ای دارید؟

برای حمایت از کودکان زباله گرد ضرورت دارد که با شهرداری مناطق تهران به نتیجه برسیم. برای اینکه اغلب افرادی که خودشان را پیمانکار شهرداری معرفی می‌کنند این کودکان زباله گرد را به کار می‌گیرند. با حمایت سازمان شهرداری برای شناسایی و ساماندهی کودکان زباله گرد برنامه‌هایی داریم

** پیش‌بینی شما از تعداد کودک زباله گرد چند نفر است؟

 پیش‌بینی می‌شود ۴ هزار کودک زباله گرد در تهران کار می‌کنند.  هر هفته جلسه‌ای در استانداری تهران برای اجرای طرح و برنامه ساماندهی کودکان کار ایرانی  و اتباع خارجی تشکیل می‌شود جلساتی در سطح استان تهران تشکیل می‌شود و این آمار هر هفته جمع‌آوری می‌شوند.

طبق برآورد ها  بزرگ‌ترین مشکل کودکان کار و کودکان زباله گرد در تهران چیست؟

 طبق آزمایش‌ها و غربالگری‌های انجام‌شده برای کودکان کار و خیابان، اغلب این کودکان سوءتغذیه دارند.

مسئولان اداره بهزیستی در شرایطی «مرکز یاسر» را ترک می‌کنند که ۲۰ نفر از کودکان این مرکز آن‌ها را تا جلوی در آهنی مرکز مشایعت می‌کنند. درست مثل وقتی‌که مهمان آمده و کودکان یک‌خانه تا لحظه آخر مهمان‌خانه‌شان را بدرقه می‌کنند.

انتهای پیام/

دیگر خبرها

 • منزوی شدن یکی از علل مسئولیت پذیر نبودن کودکان است
 • وزش باد شدید و گرد و خاک پدیده قالب در استان سمنان
 • وقوع گرد و غبار در 10 شهرستان خوزستان
 • روش های ایجاد اتصال بین قطعات چوبی
 • وقوع گرد و غبار در ۱۰ شهرستان خوزستان
 • فیلمی از آلودگی زیست محیطی در خیابان‌های کرمانشاه
 • هوای شهرستانهای آبادان و شادگان در شرایط خطرناک
 • وزش باد شدید و خیزش غبار در برخی استان‌ها
 • احتمال غبارآلود شدن شرق و جنوب شرق ایران
 • خیزش گرد و خاک در شرق کشور/ آسمان صاف برای اغلب مناطق
 • شهروندان «زیبا دیدن» را فراموش نکنند
 • دمای هوای قم در روز انتخابات
 • هوای کشور صاف و آفتابی است/ خیزش گرد و خاک در جنوب شرق
 • ارتباط استرس کودکی و رشد زودهنگام دندان‌های آسیا
 • آسمان صاف و آفتابی کشور/ گرد و خاک در شرق کشور
 • واعظی: گرد و غبار انتخابات فروکش کند حقایق خود را نشان می‌دهد | قضاوت دستاوردهای دولت را به مردم واگذار می‌کنیم
 • بیابان زایی مهمترین چالش پیش روی بشر در قرن حاضر
 • ارتباط بین استرس در کودکی و رشد زودهنگام دندان‌های آسیا
 • جزیره ای از زباله های اقیانوسی! (تصاویر)
دیگران می‌خوانند: