سخنگوی انجمن تولیدگنندگان لوازم خانگی گفت: تولیدکنندگان لوازم خانگی نه دنبال انحصارگرایی و نه دنبال بستن مرزهای اقتصادی کشور برای ورود رقبای خارجی هستند بلکه ورود این شرکت‌ها باید منوط به ورود تکنولوژی به صنعت و جلوگیری از خروج ارز از کشور باشد. - اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرگزاری تسنیم، حمیدرضا غزنوی، سخنگوی این انجمن در نشستی خبری با اعلام آمادگی تولیدکنندگان داخلی برای رقابت با تولیدکنندگان خارجی، گفت: انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی ایران از ورود سرمایه‌گذار خارجی به صنعت لوازم خانگی مشروط به انتقال تکنولوژی به کشور استقبال خواهد کرد.

وی تصریح کرد: انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی نه به دنبال انحصارگرایی و نه به دنبال بستن مرزهای اقتصادی کشور برای ورود رقبای خارجی است، بلکه به دنبال جذب سرمایه خارجی همراه با ورود تکنولوژی و جلوگیری از خروج ارز از کشور است.

وی افزود: برای ورود سرمایه‌گذاری خارجی نیازمند یک استراتژی مناسب هستیم زیرا در بسیاری از کشورهای پیشرفته نیز شرایطی برای اینگونه فعالیت‌های اقتصادی اعلام شده است.

غزنوی ادامه داد: سرمایه گذاری در حوزه‌هایی که کشور درآن صنعت به خودکفایی رسیده و ظرفیت‌های داخلی شکل گرفته است توجیه چندانی ندارد و باید از سرمایه گذاری‌های خارجی در بخش هایی که کمبود تکنولوژی و کمبود توان داخلی وجود دارد استفاده کرد.

سخنگوی انجمن تولیدگنندگان لوازم خانگی تصریح کرد: متاسفانه جذب سرمایه‌گذاری در کشور بیشتر جنبه مالی دارد و باید با تغییر رویکرد به سمت ورود تکنولوژی گام برداشته شود زیرا سرمایه‌گذاری در بخش‌هایی که توان داخلی شکل گرفته باعث تضعیف بخش‌های داخلی خواهد شد.

غزنوی گفت: از سال 1352 تا 1356 حدود 972 شرکت خارجی در زمان اوج رابطه با آمریکا وارد کشور شدند که از این تعداد  371 شرکت در زمینه واسطه‌گری و بیمه،251 شرکت در زمینه بازرگانی و هتل‌داری و 206 شرکت در حوزه صنعت فعال بوده است. این آمار نشان می‌دهد که حتی در زمان نبود تنش‌های سیاسی شرکتی در زمینه انتقال صنعت و تکنولوژی در کشور فعال نبودند.

وی افزود: از سال 1385 تا 1396 حدود 1280 میلیارد دلار درآمد صادراتی داشته ایم، سه برابر قرارداد کنونی با چین است از سال 1392 تا 1396 حدود 471 دلار درآمد ارزی داشته و این رقم در زمان دفاع هشت ساله 120 میلیارد دلار بود که این ارقام نحوه مدیریت منابع را به خوبی نشان داده است.

غزنوی در ادامه بیان کرد: در بحث سرمایه‌گذاری خارجی باید به گونه‌ای عمل کنیم که منافع ملی در اولویت باشد اما متاسفانه به دلیل مشکلات برجام تنها دغدغه برخی از مدیران ورود سرمایه به کشور است و سرمایه‌گذار خارجی به بهانه صادرات وارد کشور می شوند بدون حتی صادرات یک محصول!

غزنوی ادامه داد: با توجه به ظرفیت های داخلی، سرمایه‌گذاری در صنعت لوازم خانگی باید محدود به تولید برخی از قطعات شود و تجربه فعالیت گذشته این شرکت‌ها در زمان پیش از تحریم نشان می‌دهد که آن‌ها هیچ سرمایه‌گذاری‌ای در کشور انجام نداده و با اولین تحریم به راحتی کشور را ترک کردند.

سخنگوی انجمن تولیدگنندگان لوازم خانگی تصریح کرد: الگوی توسعه صنعتی در کشورهایی مانند کره جنوبی به این شکل بوده است که آنها تنها به سرمایه‌گذاری در تولید قطعات مجوز دادند و این قطعات به دسته قطعاتی با هزینه‌های بالا و یا تکنولوژی پیشرفته محدود است.

وی ادامه داد: ترکیب انتقال تکنولوژی به کشور و استفاده از نیروهای انسانی داخلی به همراه سرمایه گذاری در بخش قطعه‌سازی می‌تواند شرایط را برای ورود سرمایه‌گذاران خارجی تبین کند.

سخنگوی انجمن تولیدگنندگان لوازم خانگی تصریح کرد: با توجه به پیشرفت های علمی توسعه صنعت قطعه سازی حضور شرکت‌های خارجی می تواند جریان انتقال تکنولوژی های جدید را به کشور هموار کند.

وی افزود: تولید یک کمپرسور یخچال نیاز به فناوری خاصی ندارد اما با در نظر گرفتن مقیاس اقتصادی و نیاز کشور، به 2تا 3 میلیون موتور یخچال است و سرمایه گذاری برای صنعتگر ایرانی در این زمینه توجیه چندانی ندارد اما حضور سرمایه‌گذار خارجی برای تولید قطعات در داخل کشور و صادرات آن برای کشور مفیدتر است.

سخنگوی انجمن تولیدگنندگان لوازم خانگی تصریح کرد: یک ماه پیش شورای سیاست‌گذاری لوازم خانگی در وزارت صمت با حضور 5 انجمن شکل گرفت و مدیرکل صنایع فلزی و برق وزارت صمت به عنوان دبیر این شورا تعیین شد، مقرر شده یک تیم تحقیقاتی از انجمن لوازم خانگی ایران برای تبیین نیاز بازار و ظرفیت تولید کشور در بازه زمانی 5 تا 10 سال آینده را بررسی کند و متناسب با آن سرمایه‌گذاری را مشخص خواهد کرد.

وی افزود: انحصار در صنعت زمانی شکل خواهد گرفت که تعداد تولید کنندگان در بازار کم باشد، در حال حاضر میزان تولید کنندگان لوازم خانگی در کشور به 1500 واحد صنعتی می‌رسد و رقابت فشرده ای میان آنها حکمفرما است و این رقابت به منظور افزایش سهم و صادرات محصول خود به کشورهای دیگر نیازمند افزایش کیفیت محصول است و در نهایت مصرف‌کننده از آن ذینفع خواهد شد.

وی افزود: برآوردهای صورت گرفته از نیاز بازار به یخچال ساید بای ساید، ماشین لباسشویی، اجاق گاز و تلویزیون حدود 7 میلیون تا 8 میلیون دستگاه است که در سال 99 با رشد 87 درصدی حدود 6 میلیون دستگاه تولید شد و مابقی آن توسط اجناس قاچاق تامین می شود و در صورت حمایت از تولید و جلوگیری از قاچاق بخش‌های داخلی توان تامین نیاز بازار را دارند و پس از آن می‌توانند به بازارهای صادراتی نیز فکر کنند.

غزنوی تصریح کرد: بازار کشور حدود 6 میلیارد دلار ظرفیت دارد که حدود 2 میلیارد دلار آن توسط اجناس قاچاق تامین می‌شود و این بخش از بازار تحت عنوان کالاهای نیمه ساخته نیز در گذشته توسط شرکت‌های خارجی نیز مورد سوء استفاده قرار گرفته بود.

وی افزود: بازار ایران برای برخی از برندهای معتبر، بازار مهمی در جهان است که به راحتی از آن دست نخواهند کشید و به دلیل مرزبندی ضعیف اقتصادی، کالاهای قاچاق فراوانی به کشور وارد می شود.

غزنوی بیان کرد: استفاده از واردات رسمی برای جلوگیری از قاچاق پیشنهاد مناسبی نیست و در نهایت منجر به تخریب ظرفیت تولید در کشور می‌شود، شرکت های تولید کننده لوازم خانگی می‌تواند با استانداردهای روز خود را با شرایط جغرافیای متفاوت تنظیم کنند.

وی افزود: متاسفانه برخی از سیاستگذاری های غلط اقتصادی باعث ورود کالای قاچاق به کشور شده است و می توان به راحتی بسیاری از این کالاهای قاچاق را در بازار به شکل رسمی تهیه کرد.

غزنوی ادامه داد: به دلیل اینکه در بخش لوازم خانگی تامین مواد اولیه به صورت قیمت‌های جهانی و عدم دریافت حمایت‌های دولتی فعالیت می کند، این صنعت مشمول قیمت‌گذاری نخواهد شد با این وجود برخی از قوانین و دستگاههای نظارتی بر نحوه قیمت گذاری این محصولات پیش از ورود به سامانه 124 نظارت کافی را دارند.

 سخنگوی انجمن تولیدگنندگان لوازم خانگی تصریح کرد: کشور در بازار صنعت دو راه پیش رو دارد یا باید صنعتی شود و یا مصرف‌گرا که به دلیل برخی از مشکلات در بازار خودرو شرایط برای صنعتی شدن فراهم نیست اما در بخش لوازم خانگی شرایط برای این وضعیت مهیا است و باید با اقدامات مناسب از سوی همه دستگاه‌های اجرایی و مردمی روند را به سمت توسعه صنعت لوازم خانگی را فراهم کرد.

انتهای پیام/

عضویت در کانال تلگرام خبربان

منبع: تسنیم

کلیدواژه: سرمایه گذاری ورود تکنولوژی میلیارد دلار ورود سرمایه برای ورود

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.tasnimnews.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «تسنیم» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۲۲۳۱۷۱۷ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

پایان ناگهانی «خندوانه» با کرونا

عرضه پنج محصول در طرح پیش فروش یک ساله ایران خودرو

والیبال المپیک توکیو | ایران - کانادا؛ گزارش زنده

زمان واریز وام ۷ میلیونی بازنشستگان کارگری اعلام شد

تسلیت رهبر انقلاب به حجت‌الاسلام محمدی گلپایگانی

خبر بعدی:

قیمت جدید ماشین لباسشویی ایکس ویژن (۱۴۰۰/۵/۵)

قیمت‌های درج شده مربوط به سایت‌های فروش اینترنتی است و به دلیل نوسان قیمت‌ها در بازار ممکن است با نرخ امروز بازار متفاوت باشد.

جهت اطلاع از جدیدترین قیمت لوازم خانگی و آگاهی از نرخ‌ها در بازار لوازم خانگی ایرانی و خارجی روزانه به سرویس "لوازم خانگی" در پایگاه خبری اقتصادآنلاین مراجعه نمایید

برای مشاهده جدول در سایز اصلی روی آن کلیک کنید

پربیننده ترین قیمت جدید پنکه (۱۴۰۰/۵/۵) پرطرفدارترین تلویزیون های بازار چند؟ / ۳مردادماه قیمت تلویزیون‌ ۵۰اینچ / ۳مردادماه لوکس ترین مدل های ماشین ظرفشویی چند؟ قیمت یخچال فریزر سایدبای‌ ساید /۵مردادماه

دیگر خبرها

 • نازنین ملایی: با تحریف حرف‌هایم تمرکزم را بهم ریختند
 • شهریاری: خرید واکسن سوبرانا۲ از کوبا و انتقال تکنولوژی ساخت آن به ایران در جریان است
 • مقام معظم رهبری: نباید برنامه‌های داخلی را به همراهی غرب منوط کرد
 • فرصت خدمت به مردم یک نعمت بزرگ است/ مطلقاً نباید برنامه‌های داخلی را به همراهی غرب منوط کرد/ اعتماد به غرب جواب نمی‌دهد
 • هر جا کار را منوط به غرب کردید ناموفق بود؛ هر جا بدون اعتماد به غرب بود پیش رفتید
 • هر جا کار را منوط به غرب کردید ناموفق بود هر جا بدون اعتماد به غرب بود پیش رفتید
 • معرفی انواع دوربین مداربسته داهوا
 • ماجراجویی نوید محمدزاده و سن‌ایچ در هزار لذت نو!
 • پرفروش‌ترین جاروبرقی‌ های بازار چند؟
 • پرطرفدارترین کولرهای بازار چند؟
 • افتتاح مرکز فرهنگی مذهبی دانشگاه سیدجمال الدین اسدآبادی
 • همین الان آیفون، آیپد و مک خود را به روز کنید
 • سلگی: اختلافات داخلی دوچرخه‌سواری نباید به بیرون از مرز‌ها کشیده شود/ حضورم در انتخابات هیئت رییسه جهانی منوط به پاسخ مسئولان است + نامه
 • پیشنهاد جف بزوس به ناسا چه بود؟
 • لیست قیمت روز گوشی موبایل ۵ مرداد ۱۴۰۰
 • قیمت ۱۰تلویزیون گران بازار تهران +جدول /۵مردادماه
 • شروع نسل جدید آبمیوه‌های واقعی!
 • گران ترین یخچال های بازار چند؟ /۵مردادماه
 • معضلی به نام لوازم خانگی قاچاق/ فروشنده: مردم جنس خارجی نخرند، گارانتی ندارد + فیلم
دیگران می‌خوانند: