Web Analytics Made Easy - Statcounter
به نقل از «اقتصاد آنلاین»
2024-03-01@11:49:52 GMT

ادامه روند افزایشی دلار جهانی

تاریخ انتشار: ۳۰ تیر ۱۴۰۰ | کد خبر: ۳۲۵۸۷۰۱۲

ادامه روند افزایشی دلار جهانی

به گزارش رویترز، به دنبال ریزش های پی در پی ارزهای دیجیتالی و ناتوانی طلا در شکستن سطح مهم مقاومتی ۲۰۰۰ دلاری، جذابیت بازار ارز برای معامله گران بیش از پیش افزایش یافته تا جایی که حجم معاملات روزانه در بازارهای ارز در جهان چیزی حدود ۶.۵ تریلیون دلار برآورد می شود. (در مقام مقایسه، کل ارزش بازار ارزهای دیجیتالی کمتر از ۱.

بیشتر بخوانید: اخباری که در وبسایت منتشر نمی‌شوند!

۴ تریلیون دلار است.) در بین ارزهای مختلف نیز ارزهای امن کماکان محبوبیت بالایی برای سرمایه گذارانی دارند که آن ها را به عنوان ابزاری برای حفظ سرمایه ارزیابی و شناسایی می کنند.  

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، اطمینان به دلار در پی اظهارات رییس جمهور آمریکا افزایش یافته است. جو بایدن با بیان اینکه نسبت به توانایی بانک مرکزی در مهار تورم اطمینان دارد، به جروم پاول- رییس بانک مرکزی- گفته است که استقلال بانک مرکزی احترام می گذارد. جروم پاول در زمان ریاست جمهری دونالد ترامپ به این سمت منصوب شد و هنوز مشخص نیست که در دولت بایدن با تمدید دوره ریاست وی موافقت شود. پاول پیشتر با بسیاری از سیاست های ترامپ مخالفت کرده و همین مساله باعث ایجاد اختلافات عمیق بین این دو نفر شده بود.  

روند ابتلا به کرونا در بیشتر کشورهای جهان بار دیگر اوج گرفته و شمار قربانیان به ویژه در کشورهای شرق آسیا به سطح بی سابقه ای رسیده و در آمریکا شمار مبتلایان روزانه از ۲۵ هزار نفر فرا رفته است. همزمان با بیشتر شدن شمار مبتلایان به کرونا و پیدایش انواع جهش یافته جدید، سازمان بهداشت جهانی در بیانیه ای به کشورهای مختلف هشدار داده است که در برداشتن مقررات قرنطینه ای احتیاط بیشتری از خود به خرج دهند. واریانت دلتای ویروس کرونا اکنون به نوع غالب در اروپا و آمریکا تبدیل شده است.

وزیر خزانه داری آمریکا با اشاره به بالا باقی ماندن نرخ تورم در این کشور گفته نگران فشار بیش از حدی است که این تورم به خانوارهای با درآمد کم و افرادی که به دلیل کرونا با کاهش درآمد مواجه شده اند، وارد می کند. با این حال ژانت یلن با ابراز اطمینان نسبت به بازگشت تورم به محدوده هدف گفته است فکر نمی کند اقتصاد آمریکا و جهان در خطر وقوع یک بحران مالی نظیر آنچه در سال های ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ رخ داد، باشد. به گفته یلن چندین ماه زمان تا عادی شدن نرخ تورم لازم است.  

روابط بین چین و آمریکا بار دیگر متشنج شده است. پس از آنکه وزارت بازرگانی آمریکا از تحریم شماری از شرکت های چینی به اتهام ارتباط آن ها با ارتش چین و نقض حقوق بشر خبر داد، حالا قانون گذاران آمریکایی به دنبال ممنوع اعلام شدن هرگونه تجارت شرکت های این کشور با استان سین کیانگ هستند. در طرف دیگر اما وزارت خارجه چین با تمجید از اقدام روسیه در به صفر رساندن سهم دلار از ذخایر ارزی صندوق ثروت ملی گفته است همکاری های خود با روسیه را در حوزه کاهش وابستگی به دلار افزایش خواهد داد.  

باقی ماندن جریان ورودی سرمایه خارجی به چین در سطحی خوب باعث خواهد شد تا یوان موقعیت خوب خود مقابل دلار را کماکان حفظ کند. داده‌های منتشر شده از سوی وزارت بازرگانی چین نشان می‌دهد سرمایه‌گذاری خارجی مستقیم در چین در ۶ ماه نخست امسال به ۶۰۷.۸۴ میلیارد یوان رسیده که این رقم در مقایسه با مدت مشابه منتهی به سال قبل ۳۳.۹ درصد افزایش نشان می دهد. بیشترین افزایش سرمایه گذاری خارجی طی این مدت مربوط به کشورهای آ. سه. آن با ۵۰.۷ درصد و اتحادیه اروپا با ۱۰.۳ درصد بوده است.  

اما با تشدید شکاف بین روند واکسیناسیون در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه، تقاضا برای دارایی های امن بار دیگر افزایش پیدا کرده است. مقامات سازمان بهداشت جهانی از رهبران کشورهای توسعه یافته خواسته اند مازاد واکسن در کشورهای خود را به کشورهای نیازمند اختصاص دهند. این درخواست پس از آن مطرح می شود که در برخی از کشورها، احتمال تزریق دوز سوم به افراد مطرح شده اما بسیاری از نهادهای معتبر اعلام کرده اند افرادی که دو دوز واکسن تزریق کرده اند نیازی به دوز سوم ندارند.  

تزریق نقدینگی و اعتبارات به بازارهای مالی به ویژه بازار ارز توسط سیاست گذاران پولی در جهان ادامه دارد تا از خروج قدرتمند از رکود کرونایی اطمینان حاصل شود. بانک های مرکزی ژاپن، آمریکا و اروپا کماکان برنامه خرید اوراق قرضه خود را ادامه می دهند و در چین نیز بانک مرکزی این کشور از تزریق مجدد ۱۵۰ میلیارد دلار به بازار خبر داد که به اعتقاد برخی از کارشناسان برای رفع نگرانی فعالان بازارهای مالی و سرمایه گذاران بین المللی از کاهش سرعت رشد اقتصادی این کشور بوده است.  

بانک مرکزی چین در تازه ترین اقدامات خود برای ثبات بخشی به بازار ارز تصمیم گرفت تا نرخ ذخیره قانونی بانک ها را کاهش دهد. این تصمیم پس از آن صورت می گیرد که نرخ تورم چین در ١٢ ماه منتهی به ژوین به مثبت ۱.۱ درصد رسید. این نرخ تورم که ۰.۲ درصد کمتر از  تورم ماه قبل بوده، بیش از همه تحت تأثیر افزایش تورم بخش حمل و نقل قرار گرفته که تورم آن به مثبت ۵.۸ درصد افزایش پیدا کرده است. این کمترین تورم ثبت شده سه ماه اخیر در چین بوده است.  

 در خبری بد برای اقتصاد آمریکا به ویژه در زمانی که نرخ تورم وضعیت نگران کننده ای دارد، شمار متقاضیان دریافت مزایای بیکاری تا هفته نخست ماه ژوییه با ۲۰۰۰ نفر افزایش نسبت به هفته قبل به ۳۷۳ هزار نفر رسید که این رقم، بالا ترین رقم ثبت شده سه هفته اخیر محسوب می شود. طبق اعلام وزارت کار آمریکا، بیشترین میزان افزایش تقاضای دریافت مزایا مربوط به لوییزیانا بوده است. تاکنون ۱۵۵ میلیون آمریکایی واکسن کرونا دریافت کرده اند اما بازار کار تا بازگشت به نقطه اوج خود فاصله دارد.  

تاکنون بیش از ۱۹۲ میلیون و ۸۲ هزار و ۸۴۶ مورد ابتلا به کرونا گزارش شده است که در این بین چهار میلیون و ۱۱۷ هزار و ۵۹۰ نفر جان خود را از دست داده‌اند. در بین کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۶۲۵ هزار و ۴۶ نفر، برزیل با ۵۴۲ هزار و ۸۷۷ نفر، هند با ۴۱۴ هزار و ۶۵۷ نفر، مکزیک با ۲۳۶ هزار و ۴۶۹ نفر و پرو با ۱۹۵ هزار و ۲۴۳ نفر بوده است.

جین فولی - استراتژیست ارشد ارزی در روبوبانک - گفت: از مدت ها پیش شاهد اثرگذاری مثبت پیشرفت در واکسیناسیون روی بازار ارز بوده ایم. اینکه واکسن ها تا چه حد در برابر جهش های جدید جواب بدهند یکی از مواردی است که راجع به آن در بین معامله گران نگرانی های زیادی را ایجاد کرده است. به صورت کلی اگر معامله گران به این نتیجه برسند که هنوز برای حذف ریسک کرونا است، روی به دارایی های امن تر خواهند آورد که به نفع دلار است.  

شاخص دلار

شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می‌گیرد، در معاملات امروز با ۰.۱۴ درصد افزایش نسبت به روز گذشته در سطح ۹۲.۹۷۲ واحد بسته شد.

نرخ برابری هر فرانک سوئیس نیز معادل ۱.۰۸۵ دلار اعلام شد. (نرخ های فوق بر حسب ساعت پایانی معاملات بازارهای ارزی نیویورک محاسبه شده است.)

ارزهای اروپایی

در تازه‌ترین دور از معاملات، پوند با ۰.۲۸ درصد کاهش نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۳۶۳ دلار مبادله شد. یورو ۰.۱۳ درصد پایین رفت و با ماندن در کانال ۱.۱۷ به ۱.۱۷۸ دلار رسید.

ارزهای آسیایی

در معاملات بازارهای ارزی آسیایی، هر دلار با ۰.۳۳ درصد افزایش به ۱۰۹.۸۴۹ ین رسید. در برابر همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱.۳۶۳ دلار مبادله شد. همچنین نرخ برابری دلار معادل ۶.۴۸۴ یوان چین اعلام شد.

پربیننده ترین قیمت سکه امروز چند؟ (۱۴۰۰/۴/۲۸)​ قیمت دلار ۲۸ تیر ماه۱۴۰۰ قیمت دلار ۲۹ تیر ماه۱۴۰۰ پیش بینی قیمت دلار تا پایان تیر / انعکاس خبر وال استریت در بازار ارز پیش بینی قیمت طلا با روی کار آمدن دولت جدید / احتمال تداوم رکود بازار در روزهای آینده

منبع: اقتصاد آنلاین

کلیدواژه: نرخ ارز درصد افزایش بانک مرکزی بازار ارز نرخ تورم

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.eghtesadonline.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «اقتصاد آنلاین» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۲۵۸۷۰۱۲ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۵۷۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

چرا ترکیه توانست، ایران نتوانست؟

دولت بسیار خشنود است که در یک سال گذشته (از زمستان ۱۴۰۱ تا زمستان ۱۴۰۲) نرخ ارز رسمی را در حول‌و‌حوش ۴۲ هزار تومان تثبیت کرده و قیمت دلار در بازار موازی نیز حدود ۵۰ هزار تومان باقی مانده؛ در‌حالی‌که نرخ تورم در این دوره بالای ۴۰ درصد بوده است.

به گزارش شرق، به سخنی دیگر در یک سال گذشته قیمت دلار، یورو و دیگر ارز‌های معتبر جهان در مقایسه با قیمت کالا‌ها و خدمات مورد مصرف مردم ایران به طور نسبی کاهش یافته است.

تورم بالای ۴۰ درصد هزینه تولید را به‌شدت افزایش داده. در مقابل با تثبیت نرخ ارز قیمت کالا‌های وارداتی در مقایسه با تولیدات داخلی ارزان‌تر شده است. به‌همین‌ترتیب قیمت بلیت هواپیما برای سفر‌های داخلی و هزینه‌های هتل و رستوران به نحو درخور توجهی افزایش پیدا کرده است. برای مثال هزینه سفر به کیش و قشم در زمستان امسال بسیار بالاتر از زمستان سال گذشته است؛ در‌ حالی‌که با تثبیت نرخ ارز، هزینه سفر به دیگر کشور‌ها تغییری نمی‌کند و ایرانیان بیشتری برای سفر به خارج، به‌ویژه به کشور‌هایی که مشکل ویزا ندارند از‌جمله ترکیه گرایش نشان می‌دهند.

بر اساس آمار منتشرشده از سوی وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه حدود ۲۱۲ هزار ایرانی در ژانویه ۲۰۲۴ به ترکیه سفر کرده‌اند. این آمار تقریبا دو برابر سال ۲۰۲۳ (۱۱۴ هزار نفر) است. هرچند تورم بالای ۶۰ درصد در ترکیه قیمت کالا‌ها و خدمات را در این کشور بسیار بالا برده، ولی ارزش لیر ترکیه هم زمان با تورم تعدیل شده است. در ژانویه ۲۰۲۳ ارزش ۱۸.۷ لیر ترکیه معادل یک دلار بوده که این نرخ در ژانویه ۲۰۲۴ به ۲۹.۵ لیر در مقابل یک دلار رسیده است. به سخنی دیگر قیمت دلار در مقابل لیر ترکیه در یک سال حدود ۶۰ درصد بیشتر شده است.

با کاهش ارزش لیر، هم‌زمان با تثبیت قیمت دلار در ایران، سفر به ترکیه برای ایرانیان بیشتری امکان‌پذیر شده است. در ژانویه سال ۲۰۲۴ ایرانیان پس از روس‌ها بیشترین شمار گردشگران در ترکیه را به خود اختصاص داده اند.

آزادی‌های اجتماعی و شرایط مناسب برای گردشگران با هر گرایش و سلیقه، زیرساخت‌های بسیار عالی برای حمل‌ونقل، هتل و رستوران‌های تمیز، زیبایی و پاکیزگی خیره‌کننده محیط زیست، جاذبه سفر به ترکیه را برای ایرانیان بسیار بالا برده است.

موفقیت ترکیه در صنعت توریسم برای ایران عبرت‌آموز است. این کشور در سال ۲۰۲۳ موفق به جذب ۴۹.۲ میلیون گردشگر شده که ۱۰ درصد از شمار گردشگران در سال ٢٠٢٢ بیشتر است. میزان گردشگران واردشده به ترکیه در سال ۲۰۲۳ حتی از دوران قبل از کرونا (۴۵ میلیون گردشگر) بسیار فراتر رفته است. درآمد ترکیه از گردشگری در سال ۲۰۲۳ حدود ۵۸ میلیارد دلار بوده که چند برابر درآمد حاصل از صادرات نفت ایران است. ۱۱.۲ درصد از رشد اقتصادی بالای پنج درصد این کشور مربوط به صنعت گردشگری است.

بی‌تردید تثبیت قیمت دلار در شرایط تداوم تورم بالا به تسریع آهنگ خروج ارز از کشور منجر می‌شود؛ اما ذکر این نکته ضروری است که کاهش ارزش پول ملی راهکار مقابله با خروج ارز نیست. مهار تورم و ایجاد فضای کسب‌وکار مشوق سرمایه‌گذاری و تولید مانع اصلی برای جلوگیری از ارزش پول ملی است. دولت ترکیه که برای ماه‌ها بر سیاست نرخ بهره پایین تأکید داشت، در نیمه سال ۲۰۲۳ نرخ بهره را از ۸.۵ درصد به ۴۵ درصد افزایش داد، ولی برای ایجاد ثبات در اقتصاد و مهار تورم اعمال سیاست‌های منسجم و هماهنگ در داخل و در عرصه بین‌المللی ضروری است.

دیگر خبرها

  • قیمت جهانی طلا امروز ۱۴۰۲/۱۲/۱۱
  • قیمت جهانی نفت امروز ۱۴۰۲/۱۲/۱۱ |برنت ۸۲ دلار و ۱۹ سنت شد
  • چرا ترکیه توانست، ایران نتوانست؟
  • زمزمه‌های افزایش حدود ۲۰ درصدی دستمزد؛ نرخ دستمزد سال ۱۴۰۳ چگونه تعیین می‌شود؟
  • ادامه روند نزولی نفت در بازار جهانی
  • دلار باز هم از کنترل دولت خارج شد؟/ نمودار افزایش قیمت از ابتدای زمستان 1402
  • بازار رمزارز‌ها / رالی بیت‌کوین ادامه دارد
  • افزایش قیمت جهانی طلا در آستانه انتشار تورم در آمریکا
  • ثبات ارزش طلا در بازارهای جهانی
  • رالی بیت‌کوین ادامه دارد