خبرگزاری مهر _ گروه جامعه؛ در این هفته دو اثر منظر فرهنگی اورامانات در استان‌های کردستان و کرمانشاه به جمع آثار تاریخی ثبت شده در فهرست میراث جهانی یونسکو پیوست این اثر به همراه راه آهن سراسری ایران دومین اثری بودند که در این هفته جهانی شدند.

راه آهن سراسری ایران جزو میراث جهانی یونسکو قرار گرفت به این ترتیب محدوده راه آهن که زمانی بخشی از ریل‌های آن مهریه زنان ایرانی بوده، طبق کنوانسیون ۱۹۵۴ لاهه از مناطق مهم حفاظتی محسوب می‌شود.

در روزهای اخیر دو پرونده راه آهن سراسری ایران و منظر فرهنگی اورامانات در فهرست جهانی یونسکو به ثبت رسید. این دو پرونده تعداد آثار تاریخی و فرهنگی ایران را به عدد ۲۶ رساند. پیرامون این موضوع مصطفی پورعلی مدیرکل دفتر ثبت آثار تاریخی و فرهنگی در یک گفتگوی مجازی توضیحاتی داد و گفت: پرونده راه آهن در واقع از بندر ترکمن شروع و تا بندر امام خمینی در جنوب کشور ختم می‌شود و محدوده وسیعی را در نظر می‌گیرد.

وی گفت: تقریباً هفت سال پیش یونسکو دستورالعملی داد که در آن تاکید کرد فهرست میراث فرهنگی و تاریخی جهانی نیازمند تنوع بیشتری باشد. طبق کنوانسیون ۱۹۷۲ هر دو سال یک بار باید کمیته دستورالعمل را تدوین و ابلاغ کند. یکی از موضوعات همین است. به همین دلیل به سراغ میراث صنعتی و یا طبیعی رفتیم. مانند بیابان لوت یا جنگل‌های هیرکانی که در فهرست میراث طبیعی قرار گرفتند.

پورعلی افزود: درباره پرونده راه آهن نیز باید گفت پنج راه آهن در دنیا از جمله راه آهن اتریش، سوئیس، هند، ایتالیا و ایران ثبت شده است. همه اینها راه آهن‌هایی هستند که طول مسیرشان کم است و شاید در نهایت مثل راه آهن اتریش حدود ۵۰ کیلومتر از مسیرشان را ثبت کرده‌اند. اما پرونده راه آهن ایران ۱۴۰۰ کیلومتر است که از لحاظ اهمیت فنی مهندسی و معماری و تاریخی در دنیا قابل توجه است.

منظر فرهنگی اورامانات ثبت جهانی شد

مدیر پایگاه منظر فرهنگی هورامان گفت: پرونده منطقه اورامانات در چهل و چهارمین نشست کمیته میراث جهانی یونسکو مورد تأیید اعضا قرار گرفت و ثبت جهانی شد.

پویا طالب‌نیا گفت: ثبت جهانی منظر فرهنگی هورامان در چهل و چهارمین نشست کمیته میراث جهانی یونسکو، یکی دیگر از اهداف تعیین شده برای معرفی داشته‌های فرهنگی ایران را در عرصه جهانی محقق کرد.

وی با بیان اینکه هورامان بیست و ششمین اثر جهانی ایران و سومین منظر فرهنگی ثبت شده پس از منظر فرهنگی بم و منظر فرهنگی میمند است، افزود: هورامان با داشتن معیار گواهی بی‌همتا یا دست‌کم استثنایی بر یک سنت فرهنگی یا تمدن زنده یا از میان رفته توانست موافقت قاطع کمیته میراث جهانی یونسکو را کسب کند.

ابلاغ ثبت هفت اثر تاریخی به استاندار تهران

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در نامه‌های جداگانه به استاندار تهران مراتب ثبت هفت اثر فرهنگی‌تاریخی را ابلاغ کرد که یکی از این آثار کارخانه نوشابه سازی تهران بود. در یکی از نامه‌های علی‌اصغر مونسان وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خطاب به انوشیروان محسنی بندپی آمده است:

مراتب ثبت اثر فرهنگی‌تاریخی "خانه مهرانگیز کامبیز" که پس از طی تشریفات قانونی لازم به شماره ۳۳۲۶۶ مورخ ۹۹/۱۱/۲۷ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است، ابلاغ می‌شود.

همچنین در شش نامه دیگر مونسان به استاندار تهران، مراتب ثبت شش اثر فرهنگی‌تاریخی دیگر به شرح زیر به او ابلاغ شده است: «کارخانه کانادادرای- زمزم فعلی»، «سرای محله فردوسی»، «ساختمان تجیر، «گرمابه مقدم»، «حمام امامزاده قاسم» و «موزه موسیقی (اولین موزه موسیقی)»

مطالعه ژنتیکی روی بقایای استخوانی به دست آمده از کاوش‌های باستانی

بقایای استخوانی به دست آمده از کاوش‌های باستان‌شناسی سراسر کشور برای تعیین هویت و اصالت قومیت‌ها در آزمایشگاه فرسودگی زیستی پژوهشکده حفاظت ومرمت آثار تاریخی مورد مطالعات ژنتیک قرار می‌گیرد.

پرستو عرفان منش مسئول آزمایشگاه فرسودگی زیستی پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی- فرهنگی با بیان این خبر و با اشاره به تأثیر مطالعات بیولوژیک در بررسی‌های باستان‌شناسی گفت: امروزه زیست فناوری راه‌گشای بسیاری از مشکلات جوامع بشری در حوزه‌های مختلف به ویژه پزشکی، کشاورزی، محیط زیست، اقلیم‌شناسی و باستان‌شناسی است و توانسته در برخی از کشورها روند توسعه در این حوزه‌های علمی و پژوهشی را سرعت بخشد.

او خاطرنشان کرد: اما قدم نخست و شرط اساسی استفاده از آن در فرآیند توسعه، تشخیص و ارزیابی مشکلات و نیازمندی‌ها و به دنبال آن تعیین الویت‌های پژوهشی در حوزه‌های مختلف علمی است.

عرفان منش با اشاره به لزوم حفاظت و صیانت از فرهنگ هر ملت گفت: حفظ ارزش‌های فرهنگی به مثابه شناخت هویت تاریخی هر ملت یکی از مسائلی است که در هر کشور می‌باید مدنظر قرار گیرد و جز الویت‌های اصلی نهادهای ذیربط باشد.

برنامه‌ریزی برای تشکیل جامعه تخصصی فعالان صنایع‌دستی

این هفته مدیرکل دفتر آموزش و ترویج صنایع‌دستی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی از برنامه‌ریزی برای تشکیل جامعه تخصصی فعالان صنایع‌دستی و هنرهای سنتی خبر داد.

ویدا توحدی ادامه داد: «با توجه به سابقه تاریخی، همواره در بستر جوامع، از طریق تعامل با مردم، زیستی پیوسته داشته‌اند و به همین علت انجمن‌ها و تشکل‌های مردم‌نهاد در مسیر تحقق اهداف خُرد و کلان سیاستگذاران و صنعتگران مربوطه دارای اهمیت و ارزشی غیرقابل کتمان هستند.»

او اضافه کرد: «به همین دلیل، معاونت صنایع‌دستی و هنرهای سنتی کشور همواره در صدد تمهید شرایط لازم به‌منظور تحقق این امر، به صورتی تخصصی در رابطه با صنایع‌دستی و هنرهای سنتی بوده است تا بتواند از آن طریق موجبات بالندگی بخش خصوصی را فراهم کند.»

توحدی اضافه کرد: «بنابراین تشکیل جامعه تخصصی فعالان صنایع‌دستی و هنرهای سنتی با هدف کمک به ارتقای جایگاه صنایع‌دستی با استناد به بند (چ) ماده (۴) قانون حمایت از هنرمندان، استادکاران و فعالان صنایع‌دستی مصوب بهمن ماه ۱۳۹۶ مجلس شورای اسلامی، در دستور کار این معاونت قرار گرفت.»

سینماها و مراکز نمایشی محدوده خیابان لاله‌زار احیا می‌شوند

شهردار منطقه ۱۲ از امضای تفاهم‌نامه همکاری مشترک شهرداری این منطقه با آکادمی خانه سینما واقع در خیابان لاله‌زار به منظور احیای سینماها و مراکز نمایشی این محدوده خبر داد.

تفاهم‌نامه همکاری مشترک شهرداری منطقه ۱۲ و آکادمی خانه سینما با موضوع احیای سینماها و مراکز نمایشی محدوده خیابان لاله‌زار تهران در محل این آکادمی با حضور علی‌محمد سعادتی، شهردار منطقه، سعید شاهمیر، معاون فرهنگی و اجتماعی منطقه، رامین حیدری فاروقی، رئیس آکادمی خانه سینما و منوچهر شاهسواری، مدیرعامل خانه سینما به امضا رسید.

سعادتی هدف از این اقدام را احیای شأن و منزلت فرهنگی، هنری و اجتماعی محور تاریخی لاله‌زار بیان کرد و دراین‌باره گفت: به موجب این تفاهم‌نامه طرفین توافق خود را برای همکاری مشترک در زمینه بهره‌گیری از امکانات متقابل اعلام می‌کنند تا هم با پشتیبانی شهرداری و حضور فعال‌تر خانه سینما در قلب طهران بتوان به سیاق شهرهای ممتاز از فرهنگ و هنر سینمایی برای شناخت رابطه انسان و تعلق او به شخصیت شهری که در آن شکل می‌گیرد، بهره‌برداری شود و هم سینمای ایران بتواند منطقه ۱۲ را به مکانی امن برای حضور سینماگران تبدیل کند تا به امید خدا از این طریق، این عزیزان برای سینماگری از ایده تا اجرا در این منطقه حضور پررنگ‌تری پیدا کنند.

کد خبر 5268219 فاطیما کریمی

عضویت در کانال تلگرام خبربان

منبع: مهر

کلیدواژه: میراث فرهنگی گردشگری صنایع دستی شورای شهر تهران شهرداری تهران وزارت آموزش و پرورش هلال احمر جمهوری اسلامی ایران ویروس کرونا واکسن کرونا قوه قضاییه محسن حاجی میرزایی سازمان زندان ها پلیس راهور خوزستان غلامحسین محسنی اژه ای گردشگری بازگشایی مدارس صنایع دستی و هنرهای سنتی میراث جهانی یونسکو فعالان صنایع دستی پرونده راه آهن میراث فرهنگی منظر فرهنگی آثار تاریخی خانه سینما ثبت جهانی لاله زار

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.mehrnews.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «مهر» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۲۶۵۹۶۲۷ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

نمودار قیمت سکه امروز ۳۰ شهریور ۱۴۰۰

چه افرادی نباید واکسن کرونای سینوفارم تزریق کنند؟

۶ متهم خرید و فروش کودکان در مشهد بازداشت شدند

دستگیری۲ مسافر با ۴ میلیارد ارز قاچاق در فرودگاه امام خمینی (ره)

واریز ۴۸۰ هزار تومان به حساب «معلولان شدید»

خبر بعدی:

مرمت مجموعه کاروانسرای سرایان پایان یافت

ایسنا/خراسان جنوبی معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی گفت: مرمت و بهسازی مجموعه کاروانسرای شهر سرایان با اعتبار بیش از ۱۰ میلیارد ریال پایان یافت.

علی شریعتی‌منش،  امروز دوشنبه ۲۹ شهریور به رسانه‌ها اعلام کرد: کاروانسرای سرایان مربوط به دوره صفویه است و در بافت تاریخی این شهر قرار دارد.

به گزارش ایسنا، وی افزود: این اثر تاریخی شامل هشتی ورودی، حیاط، یک اصطبل (شترخان) و حجره‌هایی در داخل و جداره بیرونی بنا، در چوبی و ایوان است.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی اظهار کرد: کاروانسرا در مجموعه تاریخی شامل مسجد دوره صفوی، حمام با سنگ کتیبه به تاریخ ۹۵۱ هجری قمری، آب‌انبار با کتیبه‌ای به تاریخ ۱۰۷۸ هجری قمری و بازار قدیمی شهر قرار دارد.

وی گفت: مرمت این کاروانسرا و مجموعه تاریخی پیرامون آن که از گزینه‌های ثبت جهانی کاروانسراها نیز است از سال ۸۴ آغاز شد و در سال جاری پایان یافت.

شریعتی منش با بیان اینکه مرمت و بهسازی کاروانسرای ده محمد شهرستان طبس خراسان جنوبی نیز آغاز شد، افزود: مرمت این کاروانسرا که از گزینه‌های ثبت جهانی کاروانسراها نیز است شامل خاک برداری و دیوار چینی سنگی اصطبل (شترخان)، بازسازی برج و نمای بیرونی سنگی، حذف الحاقات و پیرایش محیط پیرامون بنا بوده است.

وی با بیان اینکه این اثر تاریخی شامل هشتی ورودی، حیاط، اصطبل و حجره هائی در اطراف حیاط، شاه نشین و همچنین چهار برج است، گفت: مصالح اصلی به کار رفته در بنا سنگ و آجر و در مجاورت بنا و در ضلع غربی آن آب انباری نیز ساخته شده است.

شریعتی منش یادآور شد: کاروانسرای ده محمد مربوط به دوره قاجاریه است و در مسیر طبس به بشرویه قرار دارد.

انتهای پیام 

دیگر خبرها

 • دانشگاه آنلاین گردشگری پایدار و میراث جهانی
 • بازگشایی تمامی بناهای تاریخی و محوطه‌های گردشگری در استان اصفهان
 • آغاز مرمت و احیاء کاخ سردار امجد شهرستان تالش
 • عملیات ترمیم خانه تاریخی عظیم‌نژاد اراک آغاز شد
 • عملیاتترمیم خانه تاریخی عظیم‌نژاد اراک آغاز شد
 • اعضای باند حفاری غیرمجاز در چهارمحال و بختیاری دستگیر شدند
 • پروژه‌های ساماندهی بازار زنجان پیشرفت مناسبی دارد
 • آتش‌سوزی در اراضی پیت‌زار حاشیه تالاب نئور اردبیل مهار شد
 • فیلمبرداری «علف زار» به پایان رسید
 • «تل ماسه» در گیشه جهانی گردوخاک به پا کرد
 • آغاز مرمت بناهای تاریخی روستای «بُنه‌وار» در شهر لالی
 • آتش سوزی در اراضی پیت زار حاشیه تالاب نئور اردبیل مهار شد
 • دستگیری ۱۶ حفار غیرمجاز در استان ایلام
 • توازنی ماندگار در پیکره وزارت میراث فرهنگی پدید آورید
 • آینده بزرگترین خانه ایران در گرو تصمیم بانک آینده
 • واگذاری خانه‌های تاریخی؛ در کشاکش سود و زیان
 • اتمام فاز چهارم مرمت بنای تاریخی مقبره شهدای بجنورد
 • مراسم مهمانی لاله‌ها گرامیداشت هفته دفاع مقدس در سراسر ایلام برگزار می‌شود
 • ثبت جهانی گنبدهای تاریخی مراغه، از حرف تا عمل
دیگران می‌خوانند: