سویه دلتا این روزها در خمین می‌تازاند و قربانیانش را یکی پس از دیگری روانه بیمارستان کرده و یا به قرنطینه خانگی می‌کِشد و مردم این شهرستان روزهای سختی را می‌گذرانند و پشت چراغ قرمز کرونا روزگار سپری می‌کنند. 
سویه جهش یافته کرونای دلتا با سرعت انتقال بالا و شدت بیماری بسیاری از خانواده‌ها را در خمین درگیر کرده و این بار کودکان نیز از تیررس خطر در امان نمانده‌اند.


پیک پنجم کرونا با خمین در استان مرکزی آغاز شد و هنوز این پیک راه اوج را می‌پیماید و گویا قرار نیست با ضعیف شدن ویروس مردم این خطه نفس راحتی بکشند. 
موقعیت جغرافیایی خمین به گونه‌ای است که در مسیر اصلی تردد استان‌های مرکزی و اصفهان لرستان واقع شده و همین موضوع این خطه را مستعد انتشار و درگیری با کرونا می‌کند به‌طوری‌ که زادگاه امام راحل در پیک چهارم کووید ۱۹ نیز مصائب زیادی را از سر گذراند و حتی از شرایط قرمز نیز عبور کرد و این درحالی‌ است که از همه توان برای خدمت به مبتلایان کرونا بهره گرفته شده است.

ضعف در رعایت پروتکل‌های بهداشتی پاشته آشیل خمین است و با وجود پخش فیلم از بخش آی سی سیو بیمارستان امام خمینی(ره) این شهرستان و تمنای مدافعان سلامت برای رعایت موازین بهداشتی هنوز شهروندانی هستند که نسبت به رعایت فاصله اجتماعی، استفاده از ماسک سهل‌انگار هستند.
در گوشه و کنار خمین با وجود چتر قرمز کرونا برپایی جشن عروسی به چشم می‌خورد و هستند شهروندانی که سفر و گردش و حضور در آیین‌های عزا و دورهمی‌های خانوادگی را تعطیل نکرده و با بی‌تفاوت به پروتکل‌های چون مخزنی برای انتشار کووید ۱۹ عمل می‌کنند.
برخلاف اعلام فرمانداری خمین مبنی بر ممنوعیت ورود به پارک‌های سطح شهر، هر شب بوستان‌ها و پارک‌های این شهرستان مملو از جمعیتی است که برای فرار از گرمای تابستان و صرفه جویی در مصرف برق بساط شام و تفریح را سایه به سایه هم پهن کرده و کرونا نیز در غفلت آنان می‌تازاند.
اغلب خیابان‌های خمین نیز صحنه حضور شهروندانی است که برای پر کردن اوقات بی‌هدف در پیاده‌روها و مغازه‌ها پرسه می‌زنند و تنها شمار محدودی از آنان از ماسک استفاده می‌کنند گویا کرونا را نمی‌بینند و یا به کوچه بی‌تفاوتی زده‌اند.

عادی انگاری کرونا و پررنگ شدن وضعیت قرمز در خمین

رئیس دانشکده علوم پزشکی خمین گفت:عادی انگاری در خمین به بی خیالی تبدیل شده است و روز به روز به شماران بستری‌های کووید ۱۹ افزوده می‌شود و در هفته‌های آتی بحرانی جدی برای این شهرستان درحال رقم خوردن است.
دکتر « مجتبی دیده دار» افزود: تخت‌های تنها بیمارستان این شهرستان در حال پر شدن است و خمین در آستانه ورود به وضعیت فوق قرمز در رنگ بندی کرونا است.
وی تاکید کرد: تاکنون هفت هزار و ۹۴۶ آزمایش تشخیص کووید ۱۹ نیز در خمین انجام شده است.
وی بیان کرد: با انجام این آزمایش‌ها، سه هزار و ۱۳۹ بیمار کووید ۱۹ در این شهرستان شناسایی شد.
رئیس دانشکده علوم پزشکی خمین اظهار داشت: از ابتدای شیوع ویروس کرونا تاکنون، ۲ هزار و ۸۵۴ بیمار کووید ۱۹ در شهرستان بهبود یافته‌ و یا از بیمارستان ترخیص شده‌اند و ۱۶۰ بیمار نیز جان خود را از دست دادند.

 تزریق واکسن به تنهایی در برابر هجوم کرونا مصونیت نمی‌دهد

به گفته سرپرست معاونت بهداشتی دانشکده علوم پزشکی خمین ، این شهرستان با پوشش واکسیناسیون ۱۱ درصد از جمعیت مشمول در شاخص مذکور رتبه نخست را بین دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور کسب کرد و اگرچه این موفقیت مهم است اما مردم باید بدانند با دریافت واکسن در برابر هجوم سویه‌های جهش یافته کرونا مصون نمی‌شوند و همواره رعایت پروتکل‌های بهداشتی و استفاده از ماسک در صدر اقدامات است.
دکتر «ابوذر صباغی»، افزود: تاکنون ۱۵ هزار و ۵۰۰ دز واکسن برای مراحل دوگانه تزریق به خمین تحویل شده که ۱۴ هزار ۵۰۰ دز آن  به جامعه هدف تزریق شده است.
وی تاکید کرد: بسیاری از افراد که واکسن دریافت کرده‌اند به ویروس کرونا مبتلا شدند و تزریق واکسن تنها می‌تواند از شدت بیماری کووید ۱۹ کمی بکاهد.

مدافعان سلامت خمین از موج پنجم کرونا بریده‌اند

یکی از پرستاران بیمارستان امام خمینی(ره) خمین از کاهش توان و انرژی مدافعان سلامت با لباس‌های مخصوص در گرمای طاقت فرستای تابستان گفت: موج پنجم کرونا هجمه سنگینی برای کادر درمان است.
وی از شهروندان خمین درخواست کرد: هنگام برداشتن ماسک به فکر پرستارانی باشند که حدود ۱۷ ماه بدون استراحت و در بدترین شرایط در بخش کرونای بیمارستان مشغول به کار هستند.  

نصب سامانه ماسک در ادارات دولتی خمین الزامی‌ است

  فرماندار خمین گفت: این شهرستان در وضعیت قرمز کرونا قرار دارد و به‌منظور کنترل کووید ۱۹ فعالیت سامانه ماسک در ادارات و نهادهای دولتی زادگاه امام راحل راه اندازی شده است.
«احمد طهرانی» افزود: فعالیت سامانه ماسک براساس مصوبه ستاد کرونا استان مرکزی است و از این به بعد خدمات‌دهی ادارات و دستگاه‌های اجرایی و عمومی خمین به مراجعه کنندگان فقط با داشتن ماسک انجام می‌شود.
وی بیان کرد: با توجه به شدت و سرعت انتقال بالای ویروس کرونا سویه دلتا و وضعیت قرمز خمین در فهرست وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی، تمام واحدهای صنفی در شهر باید با رعایت کامل موازین بهداشتی فعال باشند و با متخلفان برخورد قانونی می‌شود.
فرماندار خمین تاکید کرد: در صورت مشاهده هرگونه تخلف از سوی واحدهای صنفی، این اماکن مهر و موم وشده به مراجع قضایی معرفی می‌شوند.
طهرانی گفت:  نانوایان خمین موظف به رعایت پروتکل‌های بهداشتی از جمله استفاده از ماسک هستند و واحدهای متخلف به مراجع قانونی معرفی خواهند شد.
وی تاکید کرد: این شهرستان در لیست قرمز مناطق کرونایی کشور قرار گرفته و رعایت کامل موازین بهداشتی در نانوایی‌ها از مسایل جدی است.


فرماندار خمین افزود: با توجه به شیوع سویه هندی ویروس کرونا نیاز است که واحدهای نانوایی حساسیت رعایت پروتکل‌های بهداشتی را مضاعف کنند چرا که نوع فعالیت صنفی آنان ارتباط مستقیم با سلامت خانواده‌ها دارد.
طهرانی اظهار داشت: نان خوراکی است که به‌صورت مستقیم نمی‌توان آن را ضدعفونی کرد و نیاز است در هنگام تهیه و پخت نام تمامی مسایل بهداشتی از سوی نانوایان و مردم رعایت شود.
وی یادآور شد: نانوایان باید دستکش و ماسک استفاده کنند و برای دریافت هزینه نان نیز از پذیرش وجه نقد خودداری کرده و تنها از دستگاه کارت‌خوان کمک بگیرند و به مشتریان بدون ماسک خدمات ارایه نکنند.


وی ادامه داد: منع تردد شبانه از ساعت ۲۲ الی سه بامداد در خمین پابرجا است و ورود تمام خودروهای غیربومی به زادگاه امام راحل ممنوع اعلام شد.
فرماندار خمین با تاکید بر اینکه دورهمی و حضور در اماکن پرتردد کانون انتقال ویروس کرونا است، گفت: ورود به پارک‌ها و تفرج‌گاه‌های این شهرستان تا زمانی که شرایط کرونا قرمز است، ممنوع اعلام شده و نیاز است مردم برای جلوگیری از بحرانی شدن اوضاع همکاری لازم را داشته باشند.
نخستین مورد مثبت ویروس کرونا در استان مرکزی، اول اسفندماه سال ۹۸، پس از قم در شهرستان اراک به ثبت رسیده است

برچسب‌ها ویروس کرونا استان مرکزی خمین واکسن

عضویت در کانال تلگرام خبربان

منبع: ایرنا

کلیدواژه: ویروس کرونا استان مرکزی خمین ویروس کرونا استان مرکزی خمین واکسن رعایت پروتکل های بهداشتی فرماندار خمین ویروس کرونا استان مرکزی علوم پزشکی قرمز کرونا کووید ۱۹

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.irna.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «ایرنا» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۲۶۸۴۷۱۴ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

«فرهاد مجیدی» از هرگونه فعالیت فوتبالی محروم شد

مصوبه واردات خودرو به مجلس بازگشت

ایران جای قطر را گرفت/ افزایش سهمیه لیگ قهرمانان آسیا به ۱+۳؟

جزئیات طرح فروش فوق العاده رانا پلاس جدید اعلام شد

وزیر اطلاعات انتصاب محمد باقر ذوالقدر را تبریک گفت

خبر بعدی:

برخورد شدید شاسی بلند با تیر چراغ برق

سرهنگ حمید حمیدی از برخورد شدید سواری تویوتا با تیر چراغ برق در محدوده بابایی سازمان و آسیب شدید به این خودور و سقوط تیر خبر داد

به گزارش برنا؛  سرهنگ حمید حمیدی، سرکلانتر پلیس بزرگراههای  پلیس راهور تهران بزرگ ضمن بیان این خبر گفت:  در ساعت 19 شب گذشته  یکدستگاه سواری تویوتا   که در مسیر بابایی سازمان در حال تردد بوده بعلت عدم توجه به جلو با تیر چراغ برق به شدت برخورد می نماید . 

 

سرکلانتر پلیس بزرگراههای  پلیس راهور تهران بزرگ ادامه داد: این سواری شاسی بلند  پس از انداختن تیر چراغ برق بروی خود در همان محل متوقف می گردد و خوشبختانه تیر چراغ برق روی خودرویی و عابری فرود نیامد.

حمیدی افزود: با حضور کارشناسان  پلیس راهور فاتب در موقعیت حادثه مشخص گردید این حادثه به خاطر  عدم توجه به جلو از سوی راننده این سواری بوده است.

او بیان کرد: تیم اورژانس پس از بیرون آوردن راننده به مداوای او در محل حادثه پرداختند. 

او ادامه داد: بلافاصله عوامل شرکت برق منطقه ای تهران و امدادی  نیز در موقعیت حاضر شدند و نسبت به رفع خطرات احتمالی اقدام  نمودند  . 

سرهنگ حمیدی  از رانندگان خودروها خواست قبل از حرکت استراحت کافی و لازم را داشته باشند و هیچ گاه با خستگی  و خواب آلودگی اقدام به رانندگی در سطح معابر ننماید .

 

دیگر خبرها

 • یک زن متفکر آزاد 40 ساله که ماسک نمی زد و مخالف واکسن کرونا بود از کرونا مرد!
 • برداشت فلفل قرمز از سطح مزارع داورزن
 • مددی از استعفا پشیمان شد/ چراغ سبز گزینه اصلی مدیرعاملی استقلال/ آجورلو با یک شرط از استقلال دور شد
 • اسامی استان ها و شهرستان های در وضعیت قرمز و نارنجی / چهارشنبه 31 شهریور 1400
 • اعلام وضعیت قرمز کرونایی در سرزمینهای اشغالی فلسطین
 • فیلم پویانمایی «کُج میری» برگزیده جشنواره «ماسک» در قم شد
 • سرزمینهای اشغالی فلسطین در وضعیت قرمز کرونا قرار گرفت
 • بانویی با چراغ*
 • ویژه‌برنامه چهل‌چراغ برگزار میشود/۷۰تولید تصویری درهفته دفاع مقدس
 • پایه چراغ بوستان‌ها و فضاهای سبز ایمن سازی می شود
 • چراغ سبز معاملات بورس در ۳۱ شهریور
 • زن 40 ساله ای که ماسک نمی زد و مخالف واکسن بود از کرونا مرد
 • نبودروشنایی دراتوبان تبریز_سهند+فیلم
 • دفاع مقدس دستاورد بزرگ انقلاب اسلامی است
 • تهران با هوای سالم آخرین روز نیمه نخست سال را پشت سر گذاشت
 • بازگشایی اماکن ورزشی در باغملک
 • افتتاح فاز دوم تصفیه خانه فاضلاب خمین تا پایان امسال
 • آخرین وضعیت پروژه باند دوم خمین – الیگودرز
 • مسیر ناهموار واردات خودرو در ازای صادرات/ قانون مالیات بر خانه‌های خالی، پشت چراغ قرمز/ قیمت‌های عجیب در بازار برنج/ واکنش بورس به واکسیناسیون عمومی/ روشنایی در تاریکخانه اقتصاد
دیگران می‌خوانند: