یکی از نگرانی‌های بسیاری از والدین این است که فرزند نوزادشان ازنظر رشدی نسبت به کودکان دیگر در چه سطحی است. اگر شما نیز نگران این موضوع هستید لازم است بدانید جدول میانگین قد و وزن نوزادان یکی از معیارها در این زمینه است که به شما کمک می‌کند با مشاهده آن، متوجه شوید وضعیت قدی یا وزنی فرزندتان در سطح نرمال قرار دارد یا خیر.

قبل از پرداختن به این جدول لازم است بدانید که اعداد آن فقط نشان‌دهنده میانگین هستند و به‌احتمال‌زیاد قد یا وزن نوزاد شما بیشتر کمتر از میانگین است. بااین‌حال، نگران نباشید. این امر طبیعی است. هر کودکی با سرعت متفاوتی رشد می‌کند و این امر طبیعی است که وزن و قد کودک‌های هم‌سن‌وسال با یکدیگر متفاوت باشد. آنچه در این میان اهمیت بیشتری دارد این است که کودک شما به‌طور مداوم در حال رشد باشد. از سوی دیگر، به یاد داشته باشید که حتما نگرانی‌ها و سوالات خود را با پزشک در میان بگذارید. در ادامه با این موضوع بیشتر آشنا می‌شوید.

قد و وزن نوزادان طبیعی در نوزادان

وزن متوسط کودکان در هنگام تولد حدود 3/3 کیلوگرم است. معمولا دختران در بدو تولد 2/3 کیلوگرم وزن دارند و پسرها در هنگام تولد 3/3 کیلوگرم وزن دارند. به همین دلیل معمولا دخترها در هنگام تولد کوچکتر از پسرها هستند. متوسط قد نوزادان تازه متولدشده 5/49 سانتی‌متر است. دختران معمولا 49 سانتی‌متر و پسرها 50 سانتی‌متر قد دارند. اگرچه اکثر نوزادان در طی روزهای اول زندگی لاغر می‌شوند اما آن‌ها معمولا بعد از گذشت چند هفته اول به وزن زمان تولد خود برمی‌گردند.

بیشتر نوزادان تا سه‌ماهگی، حدودا روزی 28 گرم وزن می‌گیرند. در سن چهارماهگی، وزن بیشتر نوزادان دو برابر وزن تولدشان می‌شود و تا یک‌سالگی نیز وزنشان سه برابر وزن زمان تولد می‌شود. همچنین، اکثر نوزادان تا یک‌سالگی حدودا 25 سانتی‌متر رشد می‌کنند. به یاد داشته باشید که نوزادان و کودکان نیز جهش رشد را تجربه می‌کنند. این بدین معنی است که رشد همیشه روندی قابل‌پیش‌بینی و تدریجی ندارد. بنابراین، درست وقتی‌که نگران رشد فرزندتان هستید ممکن است متوجه شوید که او از اعداد جدول هم بیشتر رشد کرده است. در ادامه با جدول قد و وزن نوزادان بر اساس سن و جنسیت آن‌ها آشنا می‌شوید.

 

سن سایز پسرها دخترها زمان تولد

وزن

قد

3.3 کیلوگرم

49.9 سانتی‌متر

3.2 کیلوگرم

49.1 سانتی‌متر

یک ماهگی

وزن

 

قد

 

4.5 کیلوگرم

54.7 سانتی‌متر

4.2 کیلوگرم

53.7 سانتی‌متر

دو ماهگی

وزن

 

قد

 

5.6 کیلوگرم

57.9 سانتی متر

5.1 کیلوگرم

57.1 سانتی متر

سه ماهگی

وزن

 

قد

 

6.4 کیلوگرم

60.8 سانتی متر

5.8 کیلوگرم

59.8 سانتی متر

چهار ماهگی

وزن

 

قد

 

7 کیلوگرم

63.9 سانتی متر

6.4 کیلوگرم

62.1 سانتی متر

پنج ماهگی

وزن

 

قد

 

7.5 کیلوگرم

65.9 سانتی متر

6.9 کیلوگرم

64 سانتی متر

شش ماهگی

وزن

 

قد

 

7.9 کیلوگرم

67.6 سانتی متر

7.3 کیلوگرم

65.7 سانتی متر

هفت ماهگی

وزن

 

قد

 

8.3 کیلوگرم

69.2 سانتی متر

7.6 کیلوگرم

67.3 سانتی متر

هشت ماهگی

وزن

 

قد

 

8.6 کیلوگرم

70.6 سانتی متر

7.9 کیلوگرم

68.7 سانتی متر

نه ماهگی

وزن

 

قد

 

8.9 کیلوگرم

72 سانتی متر

8.2 کیلوگرم

70.1 سانتی متر

ده ماهگی

وزن

 

قد

 

9.2 کیلوگرم

73.3 سانتی متر

8.5 کیلوگرم

71.5 سانتی متر

یازده ماهگی

وزن

 

قد

 

9.4 کیلوگرم

74.5 سانتی متر

8.7 کیلوگرم

72.8 سانتی متر

 

جدول رشد تنها یک ایده کلی در مورد چگونگی رشد کودک به شما می‌دهد. در این جدول برای مقایسه رشد کودک با سایر کودکان هم‌سن و هم‌جنس از صدک‌ها استفاده می‌شود. درواقع، در این جدول میانگین قد و وزن کودکان نشان داده می‌شود. اگر وزن و قد فرزند شما بالاتر از این عدد باشد یعنی او بزرگتر از حد متوسط است و اگر پایین‌تر از عدد باشد یعنی کوچکتر از حد متوسط است.

 

 

عوامل تاثیرگذار بر قد و وزن نوزاد

ژن‌های کودک، مهم‌ترین عامل تاثیرگذار بر قد و وزن نوزاد هستند. بااین‌حال، عوامل دیگری نیز در این مسئله نقش دارند که در ادامه با آن‌ها آشنا می‌شوید.

زمان زایمان: اگر نوزاد بعد از زمان مقرر به دنیا آمده باشد ممکن است بزرگتر از میانگین باشد و اگر زودتر به دنیا آمده باشد معمولا کوچکتر از حد متوسط است. همچنین، ازآنجایی‌که کودکان چندقلو معمولا زودتر از موعد به دنیا می‌آیند بیشتر احتمال دارد که کوچکتر باشند. سلامت بارداری شما: اگر در دوران بارداری سیگار بکشید یا غذای کمی بخورید احتمال کوچکتر شدن کودک افزایش می‌یابد. همچنین، اگر در دوران بارداری اضافه‌وزن داشته باشید یا به دیابت بارداری مبتلا باشید به‌احتمال‌زیاد فرزندتان نسبت به کودکان دیگر بزرگتر خواهد شد. جنسیت: نوزادان دختر معمولا در هنگام تولد کمی کوچکتر از نوزادان پسر هستند. تغذیه با شیر خشک یا شیر مادر: در سال اول زندگی، نوزادانی که شیر مادر می‌خورند نسبت به نوزادانی که شیر خشک می‌خورند، کندتر وزن می‌گیرند و کودکانی که شیر خشک می‌خورند بعد از حدود سه‌ماهگی خیلی سریع‌تر وزن می‌گیرند. طی چند ماه اول زندگی، کودکانی که شیر مادر می‌خورند سریع‌تر رشد می‌کنند. در سن دوسالگی، وزن کودکانی که شیر مادر خورده‌اند با کودکانی که شیر خشک خورده‌اند یکسان می‌شود. هورمون‌ها: اگر کودک شما دچار عدم تعادل هورمونی است و برای مثال سطح هورمون رشد یا سطح هورمون تیروئید او کم است، رشدش کندتر می‌شود. داروها: مصرف برخی داروها مثل مصرف منظم کورتیکواستروئیدها می‌تواند رشد کودک را کند کند.

 

 

مشکلات مرتبط با سلامت: اگر کودک به یک بیماری مزمن مثل سرطان، فیبروز کیستیک یا بیماری کلیوی مبتلا باشد ممکن است رشد کندی داشته باشد. از سوی دیگر، هرگونه اختلالی که در توانایی غذا خوردن یا جذب مواد مغذی تاثیر داشته باشد، مثل مشکلات دستگاه گوارش می‌تواند بر روی رشد کودک تاثیر بگذارد. شرایط ژنتیکی: فراتر از اینکه ساختار ژنتیکی کودک چگونه است (برای مثال شما و پدرش قد بلندی دارید یا خیر)، ابتلا به برخی بیماری‌های ژنتیکی مثل سندرم داون، سندرم نونان یا سندرم ترنر می‌تواند بر رشد کودک تاثیر بگذارد. خواب: نوزادان پس از خواب رشد می‌کنند. بنابراین، اگر فرزندتان خواب خوبی داشته باشد رشد بهتری نیز خواهد داشت.

درنهایت، آگاهی از جدول رشدی کودکان به شما کمک می‌کند که متوجه شوید فرزندتان ازنظر قد و وزن نسبت به کودکان دیگر در چه شرایطی قرار دارد. بااین‌حال، مهم است که تنها این جدول را معیار رشد سالم فرزندتان قرار ندهید و در مورد رشد کودک با پزشک مشورت کنید. اعداد جدول رشد، نشان‌دهنده میانگین قد و وزن نوزادان است و به‌احتمال‌زیاد فرزندتان بالاتر یا پایین‌تر از میانگین باشد. بنابراین، اگر میان اعداد جدول با وزن و قد فرزندتان، اختلاف مشاهده کردید نگران نشوید و در این مورد با پزشک صحبت کنید.

عضویت در کانال تلگرام خبربان

منبع: جماران

کلیدواژه: سهام عدالت انتخابات 1400 ویروس کرونا لایحه بودجه 1400 لیگ برتر 99 پزشک جنسیت سیگار نوزاد وزن سهام عدالت انتخابات 1400 ویروس کرونا لایحه بودجه 1400 لیگ برتر 99 کودکانی که شیر قد و وزن نوزاد هنگام تولد 9 سانتی متر 1 سانتی متر 7 سانتی متر ماهگی وزن کیلوگرم 6 9 کیلوگرم کیلوگرم 7 3 کیلوگرم 2 کیلوگرم شیر مادر رشد کودک شیر خشک

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.jamaran.news دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «جماران» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۲۶۸۵۱۳۸ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

دستور فوری وزیر کشور برای پیگیری درمان نوجوان فداکار ایذه‌ای

تصویری از نماز خواندن رئیسی در هواپیما

رهبر انقلاب با استعفای محسن رضایی از دبیری مجمع تشخیص مصلحت نظام موافقت کردند

رئیس سازمان سنجش ممنوع الخروج شود

نقش عرضه‏‏‌های اولیه در ریزش بورس

خبر بعدی:

دمای هوای آذربایجان غربی خنک تر شد

مهدی کریمی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در ۲۴ ساعت گذشته گرمترین شهر استان پلدشت و مهاباد با مثبت ۳۲ درجه سانتی گراد و خنک ترین تکاب با مثبت هفت درجه سانتی گراد بود و دمای شهرستان ارومیه بین مثبت ۱۱ و ۲۷ درجه سانتی گراد در نوسان بود.
وی با بیان اینکه پیش بینی ها بیانگر جوی آرم و بدون پدیده برای استان است, گفت: تا آخر هفته پدیده قابل توجه هواشناسی برای منطقه مشاهده نمی شود. 
کریمی با بیان اینکه در شمال استان و شهرستان ماکو بارش هایی کمتر از یک میلیمتر گزارش شده است گفت: وزش باد ملایم در استان ادامه دارد واز روز دوشنبه دمای هوای استان به طور نسبی دو تا سه درجه افزایش می یابد.

به گزارش ایرنا، آذربایجان غربی استانی کوهستانی با بارش های رگباری در ایام مختلف سال است، این استان سالانه شاهد بارش ۴۰۰ میلیمتر بارندگی است که در تامین آب مورد نیاز برای کشاورزی و علوفه دامی نقش مهمی ایفا می کند.

برچسب‌ها مهاباد آذربایجان غربی سازمان هواشناسی كشور اداره کل هواشناسی آذربایجان غربی ارومیه

دیگر خبرها

 • باند بزرگ خرید و فروش نوزاد در چنگ پلیس/ اعتراف به 20 فقره خرید و فروش بچه
 • ابلاغ سندملی حقوق کودک و نوجوان به اداره کل آموزش وپرورش استان ها
 • استخدام صندوقدار و منشی در یک مجموعه بزرگ و معتبر در تهران
 • استخدام برنامه نویس Apex و حسابدار ارشد با بیمه در تهران
 • اتحادیه جهانی کشتی بررسی می کند / آنالیز ستاره های رقابت های جهانی نروژ
 • ابلاغ سند ملی حقوق کودک و نوجوان به اداره کل آموزش و پرورش
 • ۳۹ کشتی گیر مازندرانی به اردوی تیم نونهالان دعوت شدند
 • تیم ورزش زورخانه‌ای سیستان و بلوچستان سه مدال رنگارنگ کشوری کسب کرد
 • حجم واردات گاز چین تا سال 2035 به 300 میلیارد متر مکعب خواهد رسید
 • معرفی اوزان ووشو و کوراش در بازی‌های آسیایی ۲۰۲۲
 • واکسیناسیون مادران باردار و سلامت نوزادان
 • اتحادیه جهانی: چهارمین مصاف جادوگر و یزدانی
 • اتحادیه جهانی: چهارمین مصاف جادوگر و حسن یزدانی
 • تست کرونای فرنگی‌کار کشورمان منفی شد/بازگشت میرزازاده به تمرینات
 • انهدام باند معامله نوزاد در مشهد!
 • ورزش و امور جوانان خراسان شمالی ۱۱۰ میلیارد ریال اعتبار جذب کرد
 • گوشت ۲۰۰ هزار تومانی؛ با وجود رشد ۳ برابری عرضه
 • تاثیر واکسیناسیون مادران باردار بر ایمن‌سازی نوزادان/ مادران با چه شرایطی واکسن کرونا بزنند؟
 • فقط پرخوری باعث چاقی می شود؟
دیگران می‌خوانند: