به‌گزارش خبرنگار گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از اصفهان، ماراتن ۲۶۷ روزه لیگ‌برتر فوتبال ایران با قهرمانی پرسپولیس و سقوط ماشین‌سازی و سایپا به لیگ آزادگان به خط پایان رسید.


در این لیگ، اما تیمی که آمار‌های خارق‌العاده‌ای از خود به‌جا گذاشت و با بازی‌های چشم‌نواز نگاه‌ها را به خود جلب کرد سپاهان اصفهان بود که در کمال شایستگی رقیب سرسختی در راه قهرمانی برای پرسپولیس بود و با بدشانسی به نایب‌قهرمانی لیگ بیستم بسنده کرد.


تیم فوتبال سپاهان اصفهان که چند فصلی از جمع مدعیان فاصله گرفته بود و در قد و قواره قهرمانی نبود با نشستن اسطوره‌اش محرم نویدکیا بر روی نیمکت و انتخاب‌های درست در کادرفنی بار دیگر ویژگی و توانایی‌هایش را به فوتبال ایران نشان داد.


سپاهان در لیگ هفدهم با عبدالله ویسی و منصور ابراهیم‌زاده تا آستانه سقوط به لیگ دسته‌یک پیش رفت و در نهایت چهاردهم جدول شد، پس از آن با روی کار آمدن امیر قلعه‌نویی در دو فصل حضور ژنرال روی نیمکت تیمش به‌ترتیب به مقام‌های نایب‌قهرمانی و پنجم رسید.


در کنار نتایج خوب و بد، در طول این چند فصل اثری هم از بازی زیبا، منطقی و مالکانه سپاهان نبود و این را می‌شد به وضوح در سبک بازی مشاهده کرد، ضمن‌اینکه سپاهان مشکلی هم از لحاظ ترکیب نداشت، اما باز هم در لحظه‌های حساس و سرنوشت‌ساز نا کام می‌ماند.


با تغییرات اساسی در کادرفنی و البته حفظ شاکله تیم و بازیکنان سپاهان در لیگ بیستم خودش را برای جنگیدن با پرسپولیس، استقلال و دیگر تیم‌های مدعی در راه قهرمانی آماده کرد.


سپاهانی‌ها گرچه هفته اول لیگ را با شکست برابر گل‌گهر آغاز کردند، اما رفته‌رفته با جا افتادن بازیکنان در ترکیب تیم و پیاده شدن تفکرات فوق‌العاده نویدکیا در تیم سپاهان خودش را به صدر جدول نزدیک کرد و حتی سال را با صدرنشینی به پایان رساند.


سپاهان در طول این چند فصل رکورد‌های منفی زیادی به‌جا گذاشته بود و موفق به شکستن طلسم‌های قدیمی نشده بود، اما نویدکیا و شاگردانش با عملکرد بی‌نظیرشان تا حد زیادی طلسم‌ها را شکستند و رکورد‌های جدیدی خلق کردند.


شکستن رکورد بیشترین گل زده در نیمه‌اول در تاریخ لیگ‌برتر با ۳۲گل زده.
رکورددار گل با ضربه‌سر در لیگ بیستم با ۱۰ گل زده.


شکست‌ناپذیری در ۱۷ بازی پیاپی لیگ برتر از هفته سیزدهم تا پایان فصل (بیش از یک نیم‌فصل)


تنها تیم لیگ بیستم که نیمه‌اول را بدون باخت به پایان رساند.


بهترین تیم بازی‌های خارج از خانه لیگ بیستم.


رکورددار بیشترین تعداد پاس در یک بازی از لیگ بیستم با ۷۲۳ پاس در دیدار برابر ماشین‌سازی.


رکورددار بیشترین گل‌زده در یک بازی لیگ بیستم با برد ۶ بر یک برابر آلومینیوم در هفته هفدهم.


رد شدن از مرز ۱۰۰۰ امتیاز در تاریخ لیگ‌برتر پس از استقلال و پرسپولیس.
به‌ثمر رساندن ۸۷۹ گل در تاریخ لیگ‌برتر.


کسب پیروزی برای اولین‌بار در تاریخ لیگ‌برتر در استان مازندران.


پیروزی مقابل صنعت‌نفت در آبادان بعد از ۵سال.


️شکست طلسم پیروز نشدن در بازی‌های خارج از خانه پس از ۴۰۳ روز.


پیروزی مقابل تراکتور در تبریز پس از ۱۴۴۲ روز.


کامبک زدن و تبدیل شکست به پیروزی در یک بازی پس از ۷۹۵ روز.


پیروزی مقابل استقلال در اصفهان پس از پنج فصل.


تمامی رکورد‌ها و طلسم‌شکنی‌های بالا گزیده‌ای از عملکرد استثنایی محرم و تیمش در لیگ بیستم است که در کنار نمایش‌های فوتبال‌پسند آمار‌های مثبت زیادی را به نام سپاهان ثبت کردند.


طلایی‌پوشان در حالی با ۶۵ امتیاز به‌عنوان نایب‌قهرمانی لیگ بیستم رسیدند که طبق قانون نانوشته فوتبال کسب ۲ امتیاز در هر بازی برای قهرمانی کافی است، اما سپاهان با خلق آماری بهتر باز هم با بدشانسی دستش از رسیدن به جام کوتاه ماند و پرسپولیس با ۲ امتیاز بیشتر فاتح بیستمین نبرد فوتبال حرفه‌ای ایران شد.


تا به‌حال هیچ تیمی با کسب این حد امتیاز به مقامی کمتر از قهرمانی لیگ نرسیده، اما پرسپولیس آماده با حضور بهترین بازیکنان لیگ مانع از قهرمانی سپاهان شد.


در کنار همه این‌ها محرم با احیای بازیکنان تیمش آن‌ها را دوباره به روز‌های اوجشان برگرداند تا سردمداران لیگ بیستم لقب بگیرند.


پیام نیازمند یکی از مهره‌های بسیار مهم و تاثیرگذار سپاهان بود که نه‌تن‌ها در این فصل بلکه در سه‌سال حضورش در سپاهان عملکرد فوق‌العاده و واکنش‌های چشمگیری از خود به‌نمایش گذاشت، بازیکنی که در این فصل دیدار‌های بزرگی را برای تیمش درآورد و در قفس‌توری سپاهان ۱۴ کلین‌شیت به‌نام خود ثبت کرد، مرد شماره یک سپاهان که دیگر سنگربان این تیم نخواهد بود و از فصل آینده در پورتیموننزه پرتغال توپ می‌زند، یاقوتی که از دستان سپاهان رها شد و از حالا مسئولان سپاهان و نویدکیا باید به‌دنبال یک دروازه‌بان شش‌دانگ برای چارچوب تیمشان باشند، چرا که اگر می‌خواهند باز هم در کورس قهرمانی تا هفته آخر بجنگند باید دروازه‌شان را به یک سنگربان آماده بسپارند.


قلب خط‌دفاعی سپاهان در طول این فصل بیشتر از دیگر مدافعانش به عزت پورقاز، محمد نژادمهدی، امید نورافکن و دانیال اسماعیلی‌فر وابسته بود، آن‌ها با دریافت ۲۴ گل صاحب چهارمین خط دفاعی برتر لیگ شدند، البته در خط دفاعی اشتباهاتی هم از سوی مدافعان این تیم سر زد که نویدکیا باید برای تقویت ستون تیم اقدامات ویژه‌ای انجام دهد و ضعف‌های خط دفاعی تیمش را برطرف کند.


در میانه زمین و پست بازیساز سروش رفیعی، مرد پا طلایی و سرحال زردپوشان با رساندن ۹ پاس‌گل به هم‌تیمی‌هایش به‌عنوان آقای پاس‌گلی لیگ بیستم رسید، رفیعی در ۲۶ دیداری که برای تیم نویدکیا به میدان رفت ۹ گل برای مهاجم‌های تیمش ساخت و ۲ گل هم زد.


جدای از رفیعی، خط میانی سپاهان با محمدرضا حسینی تکنیکی، محمد کریمی جوان و خلاق، محمد محبی با استعداد و با دقت و رضا میرزایی سرعتی نقطه قوت تیم سپاهان بودند که این تیم را صاحب بهترین خط حمله لیگ کردند.


هرچند محمد محبی از جمع این هافبک‌های خلاق جدا می‌شود و احتمالا لژیونر خواهد شد، اما ظهور بازیکن جوان و مستعدی به‌نام یاسین سلمانی که از آکادمی سپاهان به تیم اصلی راه پیدا کرده باعث شده نویدکیا در این پست غصه‌ای نداشته باشد، یاسین سلمانی که فقط ۱۹ سال دارد در ۱۶ دیداری که این فصل مجال بازی پیدا کرد ۴ گل زد و تاثیر بسزایی در سبک بازی خلاقانه سپاهان داشت، جوان ۱۸۳ سانتی‌متری که با توانایی بالا می‌تواند با هر دو پایش بازی کند و دفاع هر تیمی را آزار دهد، بدون شک فصل آینده نویدکیا حساب ویژه‌تری روی او باز خواهد کرد و سلمانی می‌تواند همان بازیکنی باشد که در عین کم‌سن و سال بودن سپاهان را به قهرمانی برساند.


در خط حمله سجاد شهباززاده در این فصل ماشین گلزنی سپاهانی‌ها بود، او با به‌ثمر رساندن ۲۰ گل به ۱۳ تیم مختلف با اقتدار آقای‌گل لیگ برتر فوتبال ایران شد، مرد ۳۱ ساله طلایی‌پوشان که لقب گلزن همیشگی سپاهان را در این فصل یدک می‌کشید با عبور از رکورد ۱۹ گل عمادرضا در فصل ۱۳۸۸-۱۳۸۹، با ۲۰ گل بهترین گلزن سپاهان در یک فصل شناخته شد.


عملکرد عالی محرم نویدکیا که اولین سال سرمربی‌گری‌اش را تجربه کرد لایق تمجید و ستایش است، کسی که در برابر مربیان با سابقه و با تجربه مدعیان لیگ کم نیاورد و با ارائه فوتبالی خلاقانه لرزه بر تن هر تیمی انداخت.


ارائه فوتبال تهاجمی و سرعتی، انجام پرسینگ از محوطه جریمه حریف و سبک‌بازی زمینی با ارسال پاس‌های کوتاه و تک‌ضرب، نویدکیا را متمایز از خیل‌زیاد مربیان لیگ کرد و تفکرات جدید و خلاقانه‌اش را به رخ اهالی فوتبال ایران کشید.


سپاهان در لیگ بیستم ۱۲ تیم مختلف را شکست داد و تنها موفق به شکست سه تیم پرسپولیس، نفت‌مسجدسلیمان و فولاد خوزستان نشد، همچنین شاگردان نویدکیا در این فصل توانستند استقلال، ذوب‌آهن، صنعت‌نفت، مس رفسنجان، نساجی، تراکتور و آلومینیوم را دبل کنند و رفت و برگشت شکست دهند.


آمار ۵۳ گل‌زده آن‌ها را تبدیل به بهترین خط‌حمله لیگ کرد و پس از پرسپولیس، فولاد و استقلال با ۲۴ گل‌خورده بهترین خط‌دفاعی لیگ را از آن خود کردند.


حالا آسمان فوتبال ایران بیش از پیش رنگ طلایی را به خود می‌بیند و اگر بدشانسی‌ها و اشتباهات داوری اجازه دهد این تیم نوید روز‌های عالی‌تری را به هوادارانش می‌دهد و می‌توان امیدوار بود فصل آینده سپاهان را پس از ۷ فصل بر فراز فوتبال ایران ببینیم.

 

انتهای پیام/ص

عضویت در کانال تلگرام خبربان

منبع: باشگاه خبرنگاران

کلیدواژه: باشگاه سپاهان سپاهان اصفهان لیگ برتر فوتبال تاریخ لیگ برتر فوتبال ایران لیگ بیستم رکورد ها خط دفاعی گل زده

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.yjc.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «باشگاه خبرنگاران» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۲۶۸۵۲۰۳ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

دستور فوری وزیر کشور برای پیگیری درمان نوجوان فداکار ایذه‌ای

تصویری از نماز خواندن رئیسی در هواپیما

رهبر انقلاب با استعفای محسن رضایی از دبیری مجمع تشخیص مصلحت نظام موافقت کردند

رئیس سازمان سنجش ممنوع الخروج شود

نقش عرضه‏‏‌های اولیه در ریزش بورس

خبر بعدی:

اردوی نهایی بدمینتون‌بازان رعد قم آغاز شد

به گزارش خبرگزاری فارس از قم، تیم رعد پدافند هوایی قم مدافع عنوان قهرمانی فصل 1399 رقابت‌های لیگ برتر بدمینتون مردان باشگاه‌های کشور باید روز پنجشنبه اول مهر ماه در نخستین هفته فصل جدید این بازی‌ها در قم به میدان برود، به همین منظور رعدی‌ها از امروز اردوی اصلی منتهی به بازی اول را آغاز کردند.

آغاز این اردو با حضور سیدبهادر زکی‌زاده سرمربی تیم ملی بدمینتون ایران حال و هوای ویژه‌ای داشت و شاگردان محمدرضا مطیع در تیم رعد پدافند هوایی قم دو ساعت در تالار بدمینتون فرهمندموحد قم تمرین کردند تا مهیای نخستین بازی این فصل برابر نماینده سیستان و بلوچستان شوند.

بازی‌های فصل جدید لیگ برتر بدمینتون با حضور هشت تیم به شکل دوره‌ای برگزار می‌شود و تیم‌ها در مدت ۱۴ هفته با یکدیگر رقابت می‌کنند، در حالی که تیم رعد پدافند هوایی قم با تغییرات اندک گام به دوره جدید این مسابقات گذاشته و یکی از مدعیان کسب مقام قهرمانی فصل ۱۴۰۰ به شمار می‌رود.

از اردوی رعد پدافند هوایی قم خبر رسید که فرزین خانجانی و نیما رستم‌پور دو بازیکن شاخص این تیم در فصل گذشته رقابت‌های لیگ برتر بدمینتون باشگاه‌های کشور رسما از این تیم جدا شده و راهی سایر رقبا شده‌اند، اما رعدی‌ها که امتیاز استفاده از بازیکنان سرباز را دارند، بازیکنان شاخص دیگری نظیر صدرا صادقی و مهران شهبازی را جایگزین آنها کرده‌اند.

همچنین نفرات مطرح و موفقی همچون مسعود پیروزی، محمد پایروند و امیر قاسمی که از مهره‌های کلیدی رعد در لیگ قبل بودند و نقش تعیین کننده‌ای در قهرمانی این تیم داشتند امسال با رعدی‌ها کماکان همکاری خود را ادامه می‌دهد و چهره‌های آینده‌دار بدمینتون قم نیز در کنار آنها عضو تیم هستند.

استارت فصل ۱۴۰۰ مسابقات لیگ برتر بدمینتون باشگاه‌های کشور از روز پنجشنبه اول مهر ماه رسما زده می‌شود و تیم رعد پدافند هوایی قم که در دوره قبل به مقام قهرمانی دست یافت، نخستین بازی خود را را در این روز به میزبانی سالن فرهمند موحد قم برابر نماینده سیستان و بلوچستان انجام می‌دهد.

انتهای پیام / 78002

دیگر خبرها

 • نایب قهرمان المپیک در بیمارستان بستری شد
 • تاخت و تاز کرونا /رکورد شکنی بانوی کرمانی در مسابقات دوچرخه سواری/درگیری شبانه پلیس با قاچاقچی مسلح
 • لیگ برتر هندبال| آغاز مرحله دوم با پیروزی نماینده آمل و گچساران/ شکست ذوب‌آهن مقابل قهرمان فصل گذشته
 • رکورد شکنی بانوی کرمانی در مسابقات دوچرخه سورای قهرمانی کشور
 • لیگ برتر هندبال/ شکست ذوب آهن اصفهان از قهرمان فصل گذشته
 • چپ‌پای ارمنی و مهاجم سابق اورتون در راه سپاهان
 • والیبال قهرمانی آسیا| طلسم شکنی در سرزمین آفتاب تابان/ ایران با شکست ژاپن بر بام آسیا ایستاد
 • پرسپولیس گران‌ترین تیم لیگ برتر
 • یک مهاجم و یک استپانیان جدید در راه سپاهان؟
 • تیم‌های ایرانی آب رفتند!/ پرسپولیس گران‌ترین تیم لیگ برتر
 • مهدی مهدی پور: سپاهان شانس اصلی قهرمانی است؛ مقابل الهلال بازنده سربلند بودیم
 • گران‌ترین تیم‌های لیگ برتر؛ پرسپولیس در صدر
 • فوتبال فرانسه دوباره میدان جنگ شد/طلسم شکنی با طعم زد و خورد!+عکس و فیلم
 • تیم‌های ایرانی آب رفتند/ پرسپولیس گران‌ترین تیم لیگ برتر
 • پرسپولیس بالاتر از استقلال ؛ افتخار جدید بین المللی برای ارتش سرخ و هوادارانش + سند
 • بانوان رکابزن آذربایجان‌شرقی در مسابقات اسپرینت نایب قهرمان شدند
 • اعتراف تلخ بازیکن استقلال؛ در مسیر قهرمانی نیستیم/ شانس قهرمانی سپاهان زیاد است
 • جدول گرانترین تیم‌های لیگ برتر ایران؛ پرسپولیس در صدر/ فاجعه نقل و انتقالات؛ افت فاحش استقلال
 • واکنش تند یک بازیکن استقلال؛ در مسیر قهرمانی نیستیم/ یکسری آدم‌های استقلال مثل برگ روی آب می‌مانند/ شانس قهرمانی سپاهان زیاد است
دیگران می‌خوانند: