به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از  دنیای اقتصاد، این موارد به این معنی است که سبک مدیریت بازار مواد اولیه دگرگون خواهد شد و ساده‌‌‌ترین خروجی آن، کاهش پتانسیل هرگونه واسطه‌‌‌گری یا انحصار در حوره مواد اولیه خواهد بود؛ نکته‌‌‌ای که می‌تواند حمایت از تولید را با محوریت بهبود فضای کسب‌وکار از مسیر مکانیزم بازار در بر گیرد و موفقیت آن، تغییری عمیق و بسیار جدی در حوزه حمایت از تولید، مخصوصا در زنجیره ارزش و صنایع تکمیلی خواهد بود.

ذات استفاده از این رویکرد جدید می‌تواند تقاضای واسطه‌‌‌گری را به‌شدت محدود کند که اثر بزرگی بر تقاضای غیرواقعی در بازار خواهد داشت؛ گویی واسطه‌‌‌ یا تولیدکننده‌‌‌نما بهتر است از هم‌‌‌اکنون دنبال شغل دیگری برای خود باشد یا تنها به تولید واقعی بپردازد.

الگوی جدید مدیریت بازار

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه برای تامین مواد اولیه پتروشیمی و فولاد در چند ماه آینده دیگر شاهد سهمیه‌‌‌بندی نخواهیم بود، گفت: سازوکارهای لازم برای این امر در دست بررسی است. به گزارش «شاتا»، سیدرضا فاطمی‌امین با بیان این مطلب که با مشکلات تولیدکنندگان و فعالان بخش صنعت و تجارت آشنایی کافی دارد، گفت: آگاهی دارم که تورم کالاهای صنعتی باعث مشکل در تامین منابع مالی می‌شود. در همین راستا و برای تامین منابع مالی و جلوگیری از انحراف و اتلاف منابع، برنامه‌‌‌هایی در دستور کار داریم که احتمالا از سال آینده عملیاتی می‌شوند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به گلایه فعالان بخش صنعتی از نبود سازوکاری برای ایجاد ارزش افزوده در صنایع نیز گفت: معافیتی که بر مالیات صادرکنندگان وضع شده است، در کنار مزایایی که دارد، شرایطی را فراهم کرده که صادرکننده به خام‌فروشی تشویق می‌شود. این امر اشتباه است و باید این فرآیند در عین حمایت از صادرکنندگان اصلاح شود.

موارد فوق واقعیت‌‌‌هایی است که سال‌هاست صنعت کشور با محوریت صنایع تکمیلی با آن دست به گریبان است و بیان چنین مواردی نشان می‌دهد که ذهنیت تصمیم‌‌‌سازان اقتصادی و صنعتی در کشور با محوریت وزارت صمت در حال تغییر جدی است. این تغییر هنوز در حد ادبیات و صحبت‌‌‌های مسوولان است، ولی از هم‌‌‌اکنون باید گام‌‌‌شماری تغییر رویکردها را در نظر گرفت که البته از الزامات و پیچیدگی‌‌‌های بسیاری برخوردار است.

رفع ناترازی بازار مواد اولیه با خروج از سهمیه‌‌‌بندی

مدیر اقتصادی و توسعه سرمایه‌گذاری سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) در مورد چگونگی سهمیه‌‌‌بندی محصولات فولادی و مواد اولیه پتروشیمی  گفت: به نظر می‌رسد، وزارت صنعت، معدن و تجارت طرحی را مورد بررسی کارشناسی قرار داده است تا (شائبه) رانت ناشی از سهمیه‌‌‌بندی که تاکنون برای برخی از شخصیت‌‌‌های حقیقی و حقوقی ایجاد شده بود و از آن منتفع می‌‌‌شدند، حذف شود و عملا همه صنایع و تمامی تولیدکنندگان امکان دادوستد مواد اولیه از بستر رسمی و قانونی کالایی کشور، یعنی بورس کالا (و انرژی) را داشته باشند. امیر صباغ در ادامه عنوان کرد: این مطلب به معنی نقض سهمیه‌‌‌بندی بهین‌‌‌یابی (برخی مواد اولیه) است که در حال حاضر بر مبنای آن تولیدکنندگان به خرید مواد اولیه می‌‌‌پردازند.

البته هنوز جزئیات طرح فاصله‌گرفتن از سهمیه‌‌‌بندی کالاها مشخص نشده و معلوم نیست چه نوع کالاهایی با چه مشخصاتی و به چه روشی از بحث سهمیه‌‌‌بندی خارج شده‌اند و به‌طور آزادانه می‌توانند در بورس کالا مورد دادوستد قرار گیرند. همان‌طور که پیش از طرح سهمیه‌‌‌بندی، صنایع، آزادانه به تامین مواد اولیه موردنیاز خود می‌‌‌پرداختند، به نظر می‌رسد در آینده با سازوکاری عملیاتی‌‌‌تر به این سمت و سو بازگردیم؛ زیرا لازم است نیاز بازار تامین شود و این مدل سهمیه‌‌‌بندی که سبب ایجاد انحصار در دسترسی به برخی از مواد اولیه از طریق تعدادی از شرکت‌ها شده، اصلاح شود؛ چرا که ثمره آن، ناترازی میان صنایع موجود در بخش تولیدی کشور شده است. بر این اساس، اگر این مانع تامین مواد اولیه از پیش‌‌‌روی تولیدکنندگان برداشته شود، در آینده شاهد بهبود فضای کسب‌وکار کشور خواهیم بود.

  واردات مواد اولیه، ظرفیت خالی صنایع را پوشش می‌دهد

صباغ در پاسخ به چگونگی تامین کمبود عرضه برخی از محصولات گفت: در برخی از مواد اولیه با کسری میزان عرضه، روبه‌‌‌رو هستیم که نیازمند تامین این محصولات از راه‌‌‌های دیگری همچون واردات هستیم. نکته مورد توجه این است که برای رشد و توسعه میزان تولیدات کشور نمی‌توان تنها به مواد اولیه موجود اکتفا کرد؛ بنابراین لازم است این میزان کسری، تامین و ظرفیت تولیدی صنایع فعال شود.

این درحالی است که اگر تولید را به میزان مواد اولیه فعلی محدود کنیم، پتانسیل افزایش بهره‌‌‌وری (و توسعه) صنایع تولیدی ما به‌شدت تضعیف می‌شود؛ اما هنگامی که این کسری از طریق واردات تامین شود، می‌توان به نیاز بازار پاسخ داد. صباغ در ادامه عنوان کرد: تجربه نشان داده است که سرکوب صنایع نتیجه‌‌‌ای جز کاهش تولید در بر نداشته است. طی سال‌های گذشته، ظرفیت تولید صنعتی در بسیاری از بخش‌‌‌ها افزایش یافته، از این رو نیازمند تامین مواد اولیه هستیم. در دسترس بودن مواد اولیه صنعتی، پتانسیل ایجاد ارزش افزوده داخل زنجیره ارزش صنعت پتروشیمی و سایر حوزه‌‌‌ها را دارد. به این ترتیب، واردات در این بخش می‌تواند گامی موثر باشد و کمبود مواد اولیه موردنیاز تولیدکنندگان داخلی از این طریق تامین شود.

وی خاطرنشان کرد: اولویت در واردات این مواد اولیه با تامین‌‌‌کننده اصلی کشور در هریک از بخش‌‌‌های تولیدی است تا محصول تولیدی و وارداتی خود را به صورت تلفیقی در بورس کالا به فروش برساند. تلفیق به این معنی است که مثلا به ازای هر سه تن تولید داخل، یک تن اقدام به واردات کنیم و قیمت به صورت تلفیقی باشد تا از جهش قیمتی در سطح مواد اولیه جلوگیری شود.

اگر صنایع تولیدکننده اصلی به عنوان اولین اولویت، امکان واردات نداشته باشند، شرکت‌های بازرگانی در لایه بعدی وارد عرصه خواهند شد و این وظیفه را بر عهده خواهند گرفت و عرضه تلفیقی را انجام خواهند داد؛ آن هم به شکلی که قیمت مواد اولیه همچنان به‌عنوان مزیت رقابتی صنایع ایران باقی بماند. وی در پایان عنوان کرد: نکته اصلی این است که کسری عرضه مواد اولیه در چند محصول خاص وجود دارد و بخش عمده نیاز به مواد اولیه از طریق تولیدات داخلی پاسخ داده می‌شود. بنابراین این روش مدیریتی می‌تواند محصولات این‌چنینی را تحت پوشش قرار دهد و باقی محصولاتی که در حال حاضر از طریق سهمیه‌‌‌بندی خریداری می‌شوند، پتانسیل دادوستد آزادانه را خواهند داشت. به این ترتیب، رانتی که اکنون برای برخی از افراد ایجاد شده است و خروجی آن نیز ارزش افزوده‌‌‌ای برای صنعت به دنبال ندارد، حذف می‌شود.

پربیننده ترین اخلال در روند صادرات به روسیه توسط آذربایجان / زیان تجار در دوران پیک کاری روی خوش مردم به خرید لوازم خانگی ایرانی با وجود فراوانی نمونه خارجی سرنوشت صادرات ایران در صورت ماندن تحریم‌ ها چیست؟ رییس خانه معدن ایران: طرح اخیر مجلس تایید نشود اتحادیه اروپا چه نقشه‌ ای برای تجارت با ایران دارد؟

عضویت در کانال تلگرام خبربان

منبع: اقتصاد آنلاین

کلیدواژه: فولاد تامین مواد اولیه مواد اولیه

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.eghtesadonline.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «اقتصاد آنلاین» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۳۳۹۹۱۴۴ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

نمودار قیمت طلا امروز ۶ آذرماه ۱۴۰۰

بخشنامه جدید بانک مرکزی/ چه کسانی می‌توانند ارز مسافرتی بگیرند؟

جزئیات پرداخت یارانه‌های آذرماه

خبر جدید برای دارندگان سهام عدالت/سود سهام عدالت واریز شد!؟

تصادف در جاده میناب پنج کشته برجای گذاشت

خبر بعدی:

تولیدسالانه ۶۶۶هزار تُن محصول پتروشیمی مسیری برای توسعه آذربایجان‌غربی

به گزارش ایرنا، توجه به محورهای درون‌زایی و برون‌نگری برای مقابله با تحریم‌ها از مهمترین موارد مورد تاکید امروز ایران است تا بتوان کشور را به خوداتکایی کامل رساند.

بهینه سازی تولیدات و توجه بیشتر برای جلوگیری از خام فروشی از مواردی هستند که منجر به افزایش میزان درآمد در بخش صادرات شده و می‌توان گفت که این ۲ عامل موتور محرکه توسعه صادرات در برخی موارد هستند که توجه به صنعت پتروشیمی شاه کلید راه اندازی این موتور محرکه به شمار می‌رود.

صنعت پتروشیمی به عنوان یکی از صنایع مهم به شمار می‌رود زیرا با وجود تحریم‌های مختلف می‌توان باز هم از این صنعت برای توسعه صادرات و به نوعی دورزدن تحریم‌ها استفاده کرد، زیرا طیف محصولات پتروشیمی بسیار متنوع است؛ از مواد مورد استفاده در خودروها گرفته تا تولید دارو، مواد شوینده، مواد آرایشی، اسباب و ابزار مختلف از مواردی هستند که با تکیه بر محصولات پتروشیمی‌ها تولید و روانه بازار هدف می‌شود.

آذربایجان غربی نیز با داشتن سه مجتمع بزرگ توانسته از این ظرفیت بزرگ بهره‌مند شود تا در کنار صنایع مختلف صنعتی و معدنی خود در حوزه پتروشیمی نیزعقب نمانده و روند توسعه را در این بخش نیز ادامه دهد.

پتروشیمی به عنوان صنعتی تبدیلی که می‌تواند مانع از خام‌فروشی منابع ارزشمند کشور شود، هم‌اکنون به یکی از ظرفیت‌های اقتصادی مهم آذربایجان‌غربی تبدیل شده که راه اندازی و سرمایه‌گذاری در صنایع پایین دست این صنعت می‌تواند این استان را به یکی از قطب‌های مهم اقتصادی صنایع پایین دست پتروشیمی در کشور مبدل سازد.

سرمایه گذاری ۵۲ هزار میلیارد ریالی در صنعت پتروشیمی آذربایجان‌غربی

اما نباید از نقش سرمایه گذاری این بخش نیز غافل بود و به این امر نیز باید توجه شود که طی سال های گذشته در این بخش ۵۲ هزار و ۱۷۴ میلیارد و ۳۱۹ میلیون ریال هزینه شده است.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌غربی با تایید این مطلب به میزان اشتغال زایی این بخش نیز اشاره دارد که سه مجتمع پتروشیمی ارومیه، مهاباد و میاندوآب در این استان فعال است و توانسته برای ۳ هزار و ۸۹۰ نفر از جوانان این منطقه اشتغال زایی کند.

به گفته غلامرضا بابایی این سه مجتمع ظرفیت تولید ۶۶۶ هزار و ۲۰۰ تُن انواع محصولات از جمله، اسید کلریدریک، اسید سولفوریک، کریستال ملامین، سولفات آمونیوم، سولفات پتاسیم (خلوص کمتر از ۹۵ درصد)، ۱-بوتن، پلی اتیلن با چگالی کمتر از ۹۴/۰، پلی اتیلن با چگالی ۹۴/۰ یا بیشتر و اسلاک واکس را تولید و روانه بازار هدف می‌کند.

ظرفیت تولید سالانه پتروشیمی ارومیه ۴۰ هزار تن است

اما ارومیه نیز از این نعمت بی نصیب نبوده و پتروشیمی این شهرستان در کیلومتر ۳۰ جاده ارومیه – مهاباد در زمینی به مساحت ۱۱۰ هکتار  احداث شده است.

این مجتمع دارای چهار واحد فرآیندی تولید کریستال ملامین با ظرفیت تولید سالانه ۱۳۶ هزار تن، سولفات آمونیم ۵۰ هزار تن، اسید سولفوریک ۶۰ هزار تن و سولفات پتاسیم ۴۰ هزار تن  و  همچنین اسید کلریدریک است.

به گفته مدیرعامل جدید شرکت پتروشیمی ارومیه واحد تولید سولفات پتاسیم پتروشیمی ارومیه در سال ۱۳۹۹ به بهره برداری رسید و ظرفیت تولید این بخش سالانه ۴۰ هزار تن است.

پژمان اسدی معتقد است که این بخش بزرگترین واحد تولید این کود با ارزش شیمیایی است که با بهره برداری آن رتبه ایران در تولیدسولفات پتاسیم از رتبه دوازدهم به نهم جهان ارتقاء پیدا کرد.

وی میزان تولید فعلی سولفات را در پتروشیمی ارومیه۲۰ هزار تن اعلام کرده و تاکید دارد نیاز کشور به این نوع کود ۶۰ هزار تن در سال است.

وی با اشاره به صادرات مناسب سایر محصولات این شرکت اضافه کرد که میزان صادرات طی امسال  ۲ برابر کل صادرات سه سال گذشته بوده است و در صورت رفع مشکل صادرات سولفات پتاسیم و رسیدن به تولید ۱۰۰ درصدی این صادرات ۲ برابر خواهد شد.

سرمایه‌گذاری ۱۲ هزار میلیارد ریالی در مجتمع پتروشیمی مهاباد

مجتمع پتروشیمی مهاباد در انتهای خط لوله اتیلن غرب به طول هزار و ۶۰۰ کیلومتری بوده و ۶ واحد پتروشیمی عضو مجموعه هلدینگ باختر (پتروشیمی‌های اندیمشک، لرستان، پلیمر کرمانشاه، کردستان، مهاباد و میاندوآب) در امتداد این خط لوله در مناطق محروم احداث شده که مواد اولیه موردنیاز واحدهای پتروشیمی واقع در مسیر این خط لوله از طریق واحدهای واقع در پتروشیمی بندر امام خمینی (ره) و عسلویه (پتروشیمی کاویان) تامین می‌شود.

این مجتمع در ۱۵ کیلومتری جاده مهاباد به ارومیه در سال ۱۳۹۴ احداث شده و حدود ۱۲ هزار میلیارد ریال برای آن سرمایه گذاری شده است.

مدیرعامل شرکت پتروشیمی مهاباد با بیان اینکه ۸۵ درصد از محصولات این مجتمع به بازارهای جهانی صادر می شود معتقد است که از مجموع تولیدات این مجتمع ۱۵ درصد آن در صنایع داخل کشور مصرف می شود.

احمد فرهمند با اشاره به ظرفیت اسمی تولید ۳۰۰ هزار تن پلی اتیلن در پتروشیمی مهاباد اضافه کرده که با تلاش کارکنان این مجتمع این میزان تولید هم اکنون به حدود ۳۴۵ هزار تن رسیده است.

وی تاکید کرده که در این مجتمع ۲ محصول پلی اتیلن سبک خطی و بوتن- ۱ تولید می شود که قابلیت تنوع تا ۳۰ گرید را داراست، و امسال عمده مقصد صادرات پتروشیمی این شهرستان کشور چین بوده که بیشتر نقش واسط را داشته است.

وی اضافه کرده که محصول این مجتمع علاوه بر چین به کشورهای آلمان، ترکیه، ازبکستان و هندوستان هم صادر شده است.

مدیرعامل شرکت پتروشیمی مهاباد با اشاره به کاربردهای مختلف صنایع پایین دستی در صنایع پزشکی، کشاورزی، لوازم خانگی و صنایع پلاستیکی، ادامه داده که با کاهش صادرات مواد خام و افزایش تولید و صادرات و توسعه صنایع پایین دستی، افزون بر قطع وابستگی و رفع نیازهای داخلی، تولیدات و صادرات کشور بیشتر براساس سیاست‌های اقتصاد مقاومتی مورد تاکید رهبر معظم انقلاب و رئیس‌جمهوری منطبق خواهد شد.

فرهمند، با بیان این‌که ایجاد صنایع پایین دستی می تواند سه تا چهار هزار شغل در منطقه ایجاد کند، اضافه کرده، توجه به تولید داخلی و بسترسازی برای تحقق این موضوع با بهره گیری از ظرفیت‌های منطقه ای امکان تحقق این هدف را ممکن می کند.

سرمایه‌گذاری ۸ هزار میلیارد ریالی در پتروشیمی میاندوآب

اما در کنار سایر صنایع فعال در شهرستان میاندوآب، صنعت پتروشیمی در این نقطه از استان فعال است و توانسته با جذب هشت هزارمیلیارد ریال سرمایه‌گذاری برای ۴۰۰ نفر از جوانان منطقه اشتغال‌زایی کند.

پتروشیمی میاندوآب ظرفیت اسمی تولید ۱۷۵ هزار تُن پلی‌اتیلن در سال را دارد و خوراک این واحد از طریق خط لوله اتیلن غرب به میزان تخصیصی ۱۴۰ هزار تن در سال تامین می‌شود.

به گفته مدیرعامل شرکت پتروشیمی میاندوآب این مجتمع در سال ۱۳۹۹ در زمینی به مساحت ۵۲ هکتار در ۲۰ کیلومتری محور میاندوآب به سرچم به بهره‌برداری رسیده است.

احد مهدوی با اشاره به اینکه این پتروشیمی جوان ترین پتروشیمی کشور بوده و تاکید دارد که این پتروشیمی ظرفیت تولید سالانه ۱۴۰ هزار تن پلی‌اتیلن سنگین به عنوان نقطه پایانی در شمال غرب ایران به خط اتیلن غرب کشور متصل شده است. چ

به گفته وی برای احداث پتروشیمی میاندوآب  معادل ۴۰ میلیون یورو سرمایه‌گذاری ارزی و هشت هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری ریالی صورت گرفته است.

وی با اشاره به صادرات پتروشیمی میاندوآب اظهار دارد که بیش از ۸۰ درصد محصول تولیدی این بخش به کشورهای چین، روسیه، ترکیه و کشورهای اروپایی صادر می‌شود.

به گفته مدیرعامل شرکت پتروشیمی میاندوآب ۲۰ درصد تولیدی این شرکت نیز در بازارهای داخلی عرضه می‌شود.

به گزارش ایرنا،  در آذربایجان‌غربی سه مجتمع پتروشیمی به ظرفیت تولید سالانه بیش از ۶۰۰ هزار تن وجود دارد که شامل مجتمع پتروشیمی ارومیه با تولید سالانه ۱۳۶ هزار تن کریستال ملامین، سولفات آمونیم و اسید سولفوریک، مجتمع پتروشیمی مهاباد با تولید سالانه ۳۳۰ هزار تن پلی اتیلن سبک خطی و سنگین و بوتن -۱ و مجتمع پتروشیمی میاندوآب با تولید سالانه ۱۴۰ هزار تن محصول پلی اتیلن سنگین است که از این تعداد ۲ مجتمع پتروشیمی مهاباد و میاندوآب در طول دولت تدبیر و امید راه‌اندازی شده و به بهره‌برداری رسیده است.

وجود ۹۶۷ کیلومتر مرز مشترک، پنج پایانه مرزی، هم‌مرز بودن با سه کشور، فعالیت ۹ گمرک مرزی و داخلی و همچنین یدک کشیدن نام دروازه اروپا از جمله مهمترین ظرفیت‌های تجاری آذربایجان‌غربی بوده که می‌تواند به بزرگترین دروازه صادراتی ایران به عراق و اروپا برای تولیدات کارخانه‌های پتروشیمی محسوب می‌شود.

همه اتفاقات مهم حوزه پتروشیمی در آذربایجان غربی طی سال‌های گذشته بی سابقه بود و توانسته این استان را هم به یکی از استان های فعال در این حوزه و پیشرو در استفاده از ظرفیت‌های نفتی کشور تبدیل کند که باید این اقدامات، گسترده تر از سال گذشته ادامه یابد تا شاهد تکمیل پازل توسعه پتروشیمی در استان باشیم.

برچسب‌ها پتروشیمی آذربایجان غربی توسعه ایران اقتصاد مقاومتی ارومیه میاندوآب

دیگر خبرها

  • وضعیت سبد سهام عدالت امروز ۶ آذر +جدول
  • مصرف گاز صنایع خراسان شمالی محدود شد
  • خودکفایی ایران در واردات شیر صنایع پتروشیمی
  • قنادان با کمبود و گرانی روغن مواجهند/عدم افزایش قیمت تا پایان سال
  • وضعیت سبد سهام عدالت در ششم آذر ماه
  • وزارت صمت برای احداث واحدهای فرآوری معدنی تسهیلات حمایتی پرداخت می‌کند
  • برق هسته‌ای جایگزین گاز شود/ ضرورت توجه به صنایع پائین دستی پتروشیمی‌ها
  • تولیدسالانه ۶۶۶هزار تن محصول پتروشیمی مسیری برای توسعه آذربایجان‌غربی
  • تعرفه جدید گاز چطور محاسبه می‌شود؟ | سهمیه ویژه برای خوش‌مصرف‌ها
  • تولیدسالانه ۶۶۶هزار تُن محصول پتروشیمی مسیری برای توسعه آذربایجان‌غربی
دیگران می‌خوانند: