Web Analytics Made Easy - Statcounter
به نقل از «جام جم آنلاین»
2024-06-15@20:44:53 GMT

پادشاه سرزمین صورت‌ها (+عکس)

تاریخ انتشار: ۲۶ مهر ۱۴۰۰ | کد خبر: ۳۳۴۱۹۸۶۱

پادشاه سرزمین صورت‌ها (+عکس)

بازیگران، قصه، سکانس‌ها و صحنه‌های خاص، دیالوگ‌های جذاب و به‌ یاد‌ماندنی، موسیقی شنیدنی، طراحی صحنه و لباس متفاوت، جلوه‌های ویژه و... گاهی هم گریم و چهره‌پردازی‌های خاصی که یا بازیگران نام‌آشنا را با شکل و شمایل تازه‌ای جلوی دوربین می‌فرستند و باعث شگفتی مخاطبان می‌شوند یا با چیره‌دستی، کاراکترهای جذابی خلق می‌کنند که بلافاصله به نشانه و امضای تصویری فیلم تبدیل می‌شوند و تماشاگران همیشه آن اثر را با فلان چهره و گریم متفاوت به‌ یاد می‌آورند.

بیشتر بخوانید: اخباری که در وبسایت منتشر نمی‌شوند!

گاهی هم گریم‌ها لزوما سه‌بعدی و عجیب و غریب نیستند و بازیگران با ظرافت هنرمندانه چهره‌پردازان، به شکل بسیار رئالیستی و باورپذیر به هیبت همان شخصیتی درمی‌آیند که اقتضای قصه است. عبدا... اسکندری یا همان عَبِد سینمای ایران، استاد چیره‌دست هنر چهره‌پردازی که امروز ۷۶ ساله می‌شود، یکی از هنرمندانی است که با همه این شیوه‌ها کار کرده و سال‌ها با هر فیلم و سریال، بازیگران و تماشاگران را شگفت‌زده می‌کند. او با دریافت پنج سیمرغ بلورین برای فیلم‌های مادر، ناصرالدین‌شاه آکتور سینما، آخرین بندر و روز واقعه (به‌ طور مشترک)، ساحره و مسافر ری، یکی از رکوردداران سیمرغ بلورین بهترین چهره‌پردازی از جشنواره فیلم فجر است. البته منحصر کردن موفقیت‌های اسکندری به همین تعداد سیمرغ و حتی جوایزی که از جشن خانه سینما برای فیلم‌هایی چون بانو، یه حبه‌قند و لانتوری گرفته هم حق مطلب را درباره یکی از بهترین طراحان چهره‌پردازی دنیا ادا نمی‌کند و باید همه کارنامه پرنقش و نگار او را با مراجعه به خود فیلم‌ها و سریال‌ها مرور کرد، اما ما اینجا عجالتا و بنا به بضاعت فضای کاغذی، صرفا با عکس بعضی از گریم‌های جذاب و به‌یادماندنی اسکندری، خاطره‌بازی می‌کنیم.
تولد یک پیرزن
شاید مهم‌ترین نشانه تصویری فیلم دستفروش، چهره آن پیرزن اپیزود دوم فیلم (تولد یک پیرزن) باشد. قصه همان پسر آسوده‌خیالی که تنها دلخوشی‌اش رتق و فتق امور مادری پیر و از کار افتاده است. نقش پسر را مرتضی ضرابی بازی می‌کرد که به‌جز بازیگری، دستی بر چهره‌پردازی داشت و نقش مادر را هم محمود بصیری!
این تغییر جنسیت به‌ خاطر هنر اسکندری است که با یک گریم سه‌بعدی استادانه، بصیری آن زمان ۳۹ ساله را تبدیل به زنی فرتوت و کهنسال می‌کند.
صورتگری معصومیت
اسکندری در فیلم پر چهره مادر، شاهکار علی حاتمی، طیف متنوعی از صورت‌ها را می‌آفریند که به‌ خوبی سیرت‌ها را عیان می‌کند و از شقاوت تا سعادت و معصومیت را پوشش می‌دهد. اما بی‌تردید اوج هنرش را روی چهره اکبر عبدی در نقش غلامرضای مهربان و ساده‌دل پیاده می‌کند. صورت عبدی موقع گفتن دیالوگ «مادر مرد، از بس که جان ندارد» بدون هنر گریم اسکندری، اینقدر تاثیرگذار نمی‌شد و حس غمخوارانه مخاطب را به دنبال نداشت. صورت گریم‌خور عبدی، به‌جز این هم چند بار دیگر با دستان اسکندری دگرگون شده و تماشاگران را غافلگیر کرده؛ از جمله در دزد عروسک‌ها و در نقش گنجو، در آدم‌برفی و در نقش عباس و البته درنا و فیلم‌های دیگری چون سفر جادویی، ناصرالدین‌شاه آکتور سینما، مدرسه پیرمردها، سیرک بزرگ، دلشدگان، هنرپیشه، روز فرشته و... به‌ جز تایید همیشگی تماشاگران، گاهی این هنرنمایی اسکندری در جشنواره فیلم فجر هم با تایید رسمی و دریافت سیمرغ همراه می‌شد، نظیر آنچه که سال ۷۰ اتفاق افتاد و او برای چهره‌پردازی‌های درخشانش روی صورت‌های چهره‌های سرشناس ناصرالدین‌شاه آکتور سینما، نظیر عزت‌ا... انتظامی (ناصرالدین‌ شاه)، مهدی هاشمی (میرزا ابراهیم‌خان عکاسباشی و البته تقویت شمایل چاپلینی در او)، اکبر عبدی (ملیجک)، فاطمه معتمدآریا (ارجاع به شخصیت گلنار فیلم دختر لر)، داریوش ارجمند (امیرکبیر) و... جایزه بهترین گریم را بدون چون و چرا به دست آورد.
عجیب‌ الخلقه‌های «بانو»
در فیلم «بانو»ی داریوش مهرجویی و روایت الهام‌گرفته از فیلم «ویریدیانا»ی بونوئل، اساسا جای چندانی برای تاخت و تاز گریم نیست و این جفا و بی‌وفایی مرد و تنهایی بانو است که جهان قصه را شکل و مخاطب را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد، اما مگر می‌شود آن چهره غریب و تا حدودی ترسناک قربان‌ سالار (عزت‌ا... انتظامی) به‌ ویژه با آن چشم واقعا از حدقه درآمده را فراموش کرد؟ همین‌طور زشتی شخصیت هاجر را که چهره‌اش به‌ خوبی فقر و فلاکت کاراکترهای آویزان‌ شده به بانو را نمایندگی می‌کند و اینها همه از کرشمه‌های قلمی اسکندری است.
کابوس بچه‌ها
مبادا در توجه و ارجاع به کابوس‌های بچه‌های دهه ۶۰ که این سال‌ها باب شده، نسبت به شخصیت عجوزه فیلم دزد عروسک‌ها ساخته محمدرضا هنرمند غفلت کنید، کاراکتری که هر بار حضورش در فیلم، لرزه بر اندام تماشاگران کم‌سن و سال و چه‌بسا پدر و مادرهایشان می‌انداخت. منشأ اصلی این دلهره‌آفرینی هم کسی نبود جز عبدا... اسکندری که با هنرش و البته با کمک عاطفه رضوی، آن بلا را به صورت دلنشین آزیتا حاجیان آوردند و او را به چهره‌ای زشت و شریر تبدیل کردند. شخصیت خورخور با بازی ابراهیم آبادی هم شکل و شمایل ترسناکی در این فیلم داشت اما واقعا عجوزه در ایجاد دلهره و کابوس‌آفرینی برای بچه‌های بینوا، یک سر و گردن بالاتر از خورخور بود.
سیمرغ‌های ضد آریایی!
گرچه اسکندری در دوران طاسی جمشید آریا (هاشم‌پور) مثل «تیغ و ابریشم» هم دستی روی سر و صورت این ستاره دهه‌های ۶۰ و ۷۰ کشید، اما بعدها هر بار سراغ هاشم‌پور رفت، چهره تازه‌ای از او رونمایی کرد که در تقابل با شمایل آریایی‌اش بود. چهره‌های متفاوت این بازیگر در فیلم‌هایی چون دلشدگان، دادستان، طعمه، هیوا و... را ببینید تا به هنر اسکندری بیشتر پی ببرید، اما دو گریم متفاوت‌تر هاشم‌پور در فیلم‌های آخرین بندر و مسافر ری صورت گرفت که اسکندری برای هر دوی این چهره‌پردازی‌ها برنده سیمرغ شد. گریم هاشم‌پور در نقش مردی عرب به نام ابوعون در مسافر ری، به‌قدری متفاوت بود که اگر اسم این بازیگر در تیتراژ و شناسنامه فیلم نبود، خیلی از تماشاگران بعید بود او را به‌ جا بیاورند.

شادباش برادرانه
عبدا... اسکندری جز سال‌ها هنرمندی در عرصه گریم، شاگردان زیادی را هم در چهره‌پردازی تربیت کرد که حالا خودشان یک پا استاد هستند و در سینما و تلویزیون ایران، چیره‌دستی می‌کنند. یکی از این دانش‌آموختگان مکتب اسکندری، مجید اسکندری، برادر عبدا... اسکندری است که خودش از مهم‌ترین چهره‌های چهره‌پردازی ایران محسوب می‌شود و هنرش را در آثاری چون پایتخت، مارمولک، جنگجوی پیروز، همیشه پای یک زن در میان است و... دیده‌ایم.
 او در پیام کوتاهی که برای جام‌جم ارسال کرد، زادروز برادر و استادش را این‌گونه تبریک گفت: «زادروز برادر و استاد عزیزم را تبریک می‌گویم و دست‌شان را می‌بوسم. امیدوارم خداوند کمی از صبوری ایشان را به من هم‌ بدهد.»   علی رستگار - سینما / روزنامه جام جم 

منبع: جام جم آنلاین

کلیدواژه: عبدالله اسکندری گریم مادر آخرین بندر روز واقعه ساحره مسافر ری چهره پردازی هاشم پور فیلم ها

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت jamejamonline.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «جام جم آنلاین» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۳۴۱۹۸۶۱ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۵۷۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

کسب و کار نیاز به ایده دارد و کتابخانه منبع ایده پردازی است

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری آذربایجان‌غربی گفت: کسب و کار نیاز به ایده دارد و کتابخانه منبع ایده پردازی است.

به گزارش خبرگزاری برنا از آذربایجان‌غربی، افشار کبیری، مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری آذربایجان‌غربی ضمن قدردانی از برگزاری این رویداد در کتابخانه های عمومی گفت:  حمایت کتابخانه های عمومی از کسب و کار، برخاسته از یک ایده بوده و بستر اقتصادی و اجتماعی دارد؛ کسب و کار نیاز به ایده دارد و کتابخانه منبع ایده پردازی است و این وجه اشتراک این دو حوزه است که ناشی از قرابت اقتصاد و فرهنگ است. 
وی ادامه داد: این رویداد اقدامی در راستای  توسعه در هر دو حوزه  و موجب ترویج کتابخوانی و رشد اقتصادی شده و نتایج مثبتی در سطح خرد و کلان خواهد داشت.

آگاهانش، آموزش و آفرینش به منظور پیشرفت و تعالی جامعه، سه رسالت مهم کتابخانه های عمومی

خدیجه معصومی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان ضمن خیرمقدم به حاضرین و ابراز خرسندی از میزبانی اداره کل کتابخانه های عمومی استان در پانزدهمین رویداد ملی کسب و کار گفت:  رویداد امروز با محوریت  شعار سال جاری« جهش تولید با مشارکت مردم» در تلاش است ضمن حرکت در راستای کمک رسانی به جهش تولید، قابلیتهای ویژه کتابخانه های عمومی را به عنوان باشگاههای فرهنگی و  اجتماعی اثرگذار در جامعه به شایستگی به عموم مردم معرفی کند؛ کتابخانه های عمومی به عنوان مراکز موثق اشاعه اطلاعات هر کدام به مثابه یک دانشگاه دائمی است که تلاش می کنند ذیل سه رسالت و کارویژه مهم آگاهانش، آموزش و آفرینش به منظور پیشرفت و تعالی جامعه در کنار نظام آموزش رسمی نقش آفرینی نمایند.
معصومی ادامه داد: کتابخانه‌ها با شناسایی نیازمندی‌ها در زمینه کسب و کارهای محلی و توانایی‌های جامعه خدمت¬‌گیر، از یک سو و شناسايی سازمان‌های حامی و مرتبط با توسعه كسب و كار، سرمایه¬‌گذاران جویای نیروی کار، شركاء، قوانین و مقرارت، از سوی ديگر، مي‌¬توانند با ارائه خدمات، منابع، فضا، آموزش و... به خلق ایده ، ایجاد و راه‌اندازی و پايداري کسب و کار و در نتیجه توسعه جامعه کمک کنند. 
معصومی با اشاره به برگزاری دو همایش بین المللی در این زمنیه گفت: این همایش ها  به شناسایی راهکارها، ایده‌ها، تجربه‌ها، ضعف‌ها، چالش‌ها و چشم‌اندازها برای استفاده از ظرفیت کتابخانه‌های عمومی برای مشارکت فعال در فضای کسب‌وکار کشور می پردازند و  حداقل فايده آن، تلاش براي پی‌ریزی و فراهم‌آوردن بستری برای توجه به نقش و جایگاه کتابخانه‌های عمومی در رونق‌بخشیی اقتصادی است. 
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان به ارائه گزارشی از فعالیت کتابخانه های عمومی در حوزه کسب و کار پرداخت و گفت: فعالیتهای انجام شده در کتابخانه های عمومی استان آذربایجان غربی در زمینه خدمات مربوط به کسب و کار، قابل تقسیم بندی در چهار محور  برگزاری کارگاههای آموزشی  در حوزه بزرگسال، برگزاری رخدادهای نمایشگاهی – جشنواره ای، فعالیتها و برنامه های آینده نگر، ایجاد ارتباط بین جویندگان کار و صاحبنظران حوزه کسب و کار است؛ در طول سالهای ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ بیش از ۱۰۰ فعالیت در سطح کتابخانه های عمومی استان در این حوزه انجام شد که ۳۰ فعالیت به طور مستقیم با حوزه کسب و کار مرتبط بوده است و بیش از ۷۰ فعالیت در راستای توانمند سازی کودکان و نوجوانان اجرا شده است و ۱۰۰ عنوان کتاب در حوزه کسب و کار برای  هفت کتابخانه  پیشرو در زمینه کسب و کارهای کوچک، در دست تهیه و ارسال است.

در حاشیه این رویداد،  معاون برنامه‌ریزی، پژوهش و فناوری اطلاعات نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور از نمایشگاه فروش و معرفی محصولات تولیدی کسب و کارهای محلی و صنایع دستی در کتابخانه مرکزی ارومیه بازدید و با غرفه داران به گفتگو پرداخت.

دیگر خبرها

  • حالات چهره می‌تواند شما را موفق‌تر کند
  • «چارلز سوم» بار دیگر «هو» شد/فریاد براندازی سلطنت مقابل کاخ باکینگهام انگلیس + عکس
  • آیا خیال بافی کودکان نگران کننده است؟ + فیلم
  • پادشاه اردن: در دستیابی به صلح عادلانه و فراگیر برای منطقه شکست خوردیم
  • کسب و کار نیاز به ایده دارد و کتابخانه منبع ایده پردازی است
  • نظارت تیم های نظارت بر ذبح دام ملایر در عید قربان
  • پاسخگویی رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز در سامانه سامد
  • ببینید | شعار انتخاباتی نباید فقط عبارت‌پردازی باشد
  • مردم دوران باستان چه شکلی بودند؟ + تصاویر
  • دیدار «اردوغان» با پادشاه اسپانیا