سید حمید جمال الدینی، عضو سابق شورای ملی نخبگان و عضو هیئت علمی دانشگاه در یادداشتی که در اختیار خبرگزاری مهر قرار داد نوشت؛ «در آخرین دیدار مقام معظم رهبری با نخبگان نکات مهمی قابل تامل است که می‌توان آنها را در ۴ دسته مورد بررسی قرار داد.

۱-تفاوت در نگاه به مقوله نخبگی در مقایسه با غرب
در نگاه مقام معظم رهبری نگاه حکمت محور به بنیاد نخبگان و نگاه «حکیم» بودن به «نخبه» برجسته است.

در این نگاه برتری چرایی(whyness ) بر چگونگی (whoness ) وجود دارد و برخلاف هرم نیازهای مازلو هدف و اوج هرم، صرفا رفاه اقتصادی و اجتماعی نیست بلکه کمال معنوی، اولوالالباب و الوالابصار جایگاه ویژه پیدا می‌کند. با این تفکر، نگاه نخبه به خلقت با ایمان به خالق و امید به آینده است. بنابراین هدف از اصول آفرینش و بهره مندی از این اصول در علوم گوناگون در راه رفع نیازهای بشری و حد اعلی رساندن به کمال است.
در این نگاه تعهد و تخصص، وظیفه، مسئولیت، برادری و برابری، تعلیم و تزکیه، قناعت، جهاد، شهادت، ایثار، ذات و تربیت، امید، تقوا و ایمان معنادار می شود. همچین در چنین تفکری، نوآوری در بستر خلاقیت با هدف حل مسائل و با اولویت ملی و بین المللی معنی پیدا کرده و علم نافع، جایگاه خاص خودش را می‌یابد.
در این نگاه هرگونه تولید آسیب رسان (نه فقط تولیدی که منجر به کشتار شود) محکوم است چون هدف فقط کسب قدرت و ثروت نیست و ارزش‌های دیگر هم معنی پیدا می‌کنند. در این نگاه اثربخشیImpact » » مفهوم پیدا می‌کند و نگاه فقط به خروجی و بازده ( Output و Outcome) نیست.
نکته قابل تامل این است که امروزه در دانشگاه‌های طراز اول جهان به موضوع حکمت و حکیم توجه خاص شده و استفاده از این عنوان در برنامه راهبردی دانشگاه‌ها مشهود است. به عبارتی دانشگاه‌ها از نظام نسل بندی (که یک نظام وارداتی بر اساس رفع نیاز مقطعی بوده، مثلا یک روز علم، معنی خاص مقالات، یک روز ثروت، یک روز فناوری، یک روز رفاه و ...)، خارج شده و هدف کلی (کمال ) را مبنا قرار داده و ارزش‌ها و سنجه‌ها را به سمت آن سوق داده‌اند. در این نگاه حکیم فردی است که در هر علمی نگاه حکمت محور به موضوع دارد.

۲-بازیادآوری تعهدات و تکالیف مسئولان در همه رده‌ها به صورت عام نسبت به نخبگان
نکته قابل تامل دیگر در دیدار مقام معظم رهبری با نخبگان تاکید بر برگزاری جلسات با نخبگان و استفاده از ظرفیت آنهاست. چه بسا که ایشان هر سال با نخبگان نشست سالانه برگزارکرده و بابت این دیدار شکرگزاری می‌کنند. این تفکر در برابر تفکری است که متاسفانه با نخبگان نشستی برگزار نمی شود و یا اگر برگزار شود برای رفع تکلیف و در حد شعار است.

از سوی دیگر تاکید بر استفاده از نیروی جوان و در تطبیق با فرمایشات قبلی به‌ویژه در حوزه نخبگانی با نگاه ها و سلایق گوناگون به‌ویژه در موضوعات اساسی و راهبردی، از محورهایی است که در دیدار مقام معظم رهبری با نخبگان مشهود است و ایشان در جمع مدیران ارشد دولت نیز بر این نکته تاکید داشتند که از نخبگان با سلایق مختلف استفاده شود و این خود نشان از نگاه عمیق ایشان به نخبگان دارد.ترویج این نگاه به نخبگان و رفع موانع کاری آنها به عنوان پارادیم ذهنی و اصل حکمرانی جمهوری اسلامی ایران موضوعی است که مقام معظم رهبری نگاه اکثریت و غالب مسئولان و مدیران را به سمت آن هدایت می‌کنند.

۳- جهت دهی به مرز دانش و آینده نگاری و توسعه کلید واژه های تخصصی
در کشورهای توسعه یافته رهبران سیاسی در اتاق‌های فکر و با حضور نخبگان با تاکید بر آینده نگاری، بر علومی که ممکن است بر اساس هزینه اثربخشی‌های مقطعی توجیه پذیر نباشد، تاکید می‌کنند. علومی که در بیست سال آینده یک کشور می‌تواند تاثیر عمیق و توسعه قابل توجهی را ایجاد کند. در واقع ایجاد جهت و جریان در این زمینه‌ها، یکی از راهبردهای اصلی کشورهای توسعه یافته است.
این مهم در بیانات مقام معظم رهبری به عنوان یک شخصیت کاریزما نیز مشهود است که با آینده نگری نسبت استفاده از ظرفیت نخبگان برای توسعه علومی که در ۲۰ سال آینده افق های روشنی را ترسیم می کند تاکید دارند. در واقع استفاده از کلید واژه‌هایی چون هوش مصنوعی در همین راستا مفهوم پیدا می کند.

۴- بیان عوامل رانشی و کششی مهاجرت

در حوزه مهاجرت با دو مقوله روبرو هستیم:

الف. در تعریف واژه مهاجرت بسیاری آن را به معنای خروج دائمی در نظر می‌گیرند اما مقام معظم رهبری صرفا خروج بدون بازگشت، بدون عرق و کمک به وطن را به معنای خروج دائمی مدنظر قرار می دهند. در فهوی کلام مقام معظم رهبری مهاجرت میتواند با نگاهی گشایشی راهی برای رشد و پیشرفت باشد و نخبه برای مهاجرت به کشوری دیگر برود و دوباره به کشورش برگردد که ایشان اولین نفری بودند که با صدور مجوز برای نظام وظیفه (در موضوع تعهد خدمت سربازی) شرایطی را ایجاد کردند که سربازی توقفی برای ادامه تحصیل نباشد و این تصمیم بستری شد تا بسیاری از افراد از ظرفیت های دانشگاهی و مراکز تحقیقاتی خارج از کشور استفاده کنند و بتوانند علم خود را با نگاه تعهد به کشور افزایش دهند.

ب. در موضوع مهاجرت نخبگان براساس مقدمات و ماخورات یکسری عوامل انگیزشی و رانشی مثبت و منفی وجود دارد که بطور کلی ۴ دلیل عوامل درونی ( دافعه و جاذبه) و عوامل خارجی ( دافعه و جاذبه ) را شکل می دهد. مقام معظم رهبری در موضوع مهاجرت به همه این موارد توجه ویژه دارند از عوامل رانشی خارجی مثل فرهنگ غربی و سواستفاده از نخبگی تا افزایش عوامل کششی درونی و حذف عوامل رانشی درونی.

در کلام مقام معظم رهبری بارها بر مقابله و حذف عوامل دافعه درونی از جمله ایجاد یاس و ناامیدی، سوق دهی بدون مطالعه و برنامه ریزی به اصل خروج با نگاه قهر و بدون بازگشت و ترویج «ما نمی توانیم» در میان نخبگان جامعه تاکید شده است. انچه در این مسئله مهم است همانا افزایش عوامل کششی درونی برای نخبگان است که در راستای رسیدن به این مهم می توان به موضوعاتی چون ایجاد ساختار تکریم نخبگان، توجه ویژه به دانشگاه ها برای انجام پروژه های ملی و اختصاص بودجه مناسب به آنها، توجه حاکمیت به نخبگان، تکلیف به دولتمردان برای بهره مندی از توان نخبگان، ایجاد شرایط افزایش امید به زندگی و خانواده محوری و اجتماع محوری در برابر فرد محوری اشاره کرد.

کد خبر 5358635

عضویت در کانال تلگرام خبربان

منبع: مهر

کلیدواژه: مقام معظم رهبری مقام معظم رهبری نخبگان مقام معظم رهبری دانشگاه ها جوانان شهرداری تهران وزارت آموزش و پرورش شورای شهر تهران هفته بسیج هلال احمر جمهوری اسلامی ایران قوه قضاییه پلیس راهور بازگشایی مدارس ناجا طرح زمستانه پلیس علیرضا زاکانی سازمان تامین اجتماعی وضعیت معابر ترافیک مقام معظم رهبری دانشگاه ها یک روز

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.mehrnews.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «مهر» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۳۷۵۲۸۱۴ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

سقوط سنگین طلا رقم خورد

وام فوری بدون ضامن/ با کارت یارانه چقدر وام بگیریم؟

محور هراز برفی است/ ترافیک عادی در راه ها

استودیوهای جدید در یزد احداث می‌شود/پوشش کامل دیجیتال رهاوردد سفر

والدین البرزی برای انتخاب رشته دانش آموزان پایه نهم تصمیم درست بگیرند

خبر بعدی:

امام جمعه سابق اصفهان: ارتباط دولت با فلان‌جا با هماهنگی مقامات عالی است

آفتاب‌‌نیوز :

امام جمعه سابق اصفهان با تأکید بر اینکه آنچه در دولت اتفاق می‌افتد با هماهنگی شورای عالی امنیت ملی و مقامات عالی است، به نظر من موضع گیری در برابر این مسائل باعث ایجاد اختلاف می‌شود. من نمی‌دانم چه کسی مخالفت کرده یا نکرده، ولی من معتقدم ما باید به مصالح ملی، مشکلات مردم، مسائل اقتصادی ملت و امنیت کشور فکر کنیم و این ارتباطات هم از نظر بنده که بیش از ۶۰ سال روی مسائل اسلامی مطالعه داشته ام هیچ اشکالی ندارد؛ تا زمانی که با دین، فرهنگ و عزت ملی ما منافاتی نداشته باشد.

حجت الاسلام و المسلمین محمدتقی رهبر در خصوص موضع گیری ائمه جمعه درباره رابطه ایران با روسیه و چین، اظهار داشت: ارتباط با هر کشوری تا زمانی که نخواهد سوء استفاده کند، با عزت ملی ما مخالفت نداشته باشد و منافع کشور ایجاب کند، هیچ اشکالی ندارد. ما با آمریکا، اسرائیل و برخی از کشور‌ها نمی‌توانیم رابطه داشته باشیم، اما اگر کشوری مثل چین یا روسیه بخواهد با ما داد و ستد کند، این کار را انجام می‌دهیم.

می‌خواهیم مصالح ملی در ابعاد اقتصادی و امنیت ملی تأمین شود
امام جمعه سابق اصفهان افزود: ما نمی‌خواهیم از فرهنگ آن‌ها تبعیت کنیم و می‌خواهیم مصالح ملی در ابعاد اقتصادی و امنیت ملی تأمین شود و این تصمیمات چیزی نیست که با شریعت مخالفت داشته باشد. به علاوه اینکه آنچه توسط دولت اتفاق می‌افتد با هماهنگی است و این طور نیست که یک کسی از سوی خودش بگوید با فلان جا ارتباط داشته باشیم و با فلان جا ارتباط نداشته باشیم. برداشت من این است که این‌ها در شورای عالی امنیت ملی و جلسه با مقامات عالی مورد بحث قرار می‌گیرد.

وی تأکید کرد: به نظر من موضع گیری در برابر این مسائل باعث ایجاد اختلاف می‌شود. من نمی‌دانم چه کسی مخالفت کرده یا نکرده، ولی من معتقدم ما باید به مصالح ملی، مشکلات مردم، مسائل اقتصادی ملت و امنیت کشور فکر کنیم و این ارتباطات هم از نظر بنده که بیش از ۶۰ سال روی مسائل اسلامی مطالعه داشته ام هیچ اشکالی ندارد؛ تا زمانی که با دین، فرهنگ و عزت ملی ما منافاتی نداشته باشد. بهتر این است که ما بگذاریم سیاست نظام یکدست عمل کند و طرح بعضی از مسائل اختلاف انگیز، الآن به نفع کشور نیست.

تقی رهبر در پاسخ به این سؤال که چرا برخی ائمه جمعه به مشکلات معیشتی مردم و فقر و بیکاری نمی‌پردازند و به صورت هماهنگ رابطه با چین و روسیه را مطرح می‌کنند، گفت: واقعیت این است که الآن مشکلات اقتصادی و گرانی هست و باید با زبان مصلحانه از ادارات بخواهند که به مردم رسیدگی کنند و مشکلات مردم حل شود. مسئولین هم سیم خاردار دور خودشان نکشند و نامه امیرالمؤمنین (ع) به مالک اشتر را عمل کنیم.

وی یادآور شد: دولتی که در این چند ماه آمده علی رغم مشکلات عدیده و بیماری کرونا توانسته اند موفقیت‌هایی به دست بیاورند. ما هم باید پشتیبانی کنیم تا مشکلات کشور حل شود.

منبع: سایت جماران

دیگر خبرها

  • استاندار آذربایجان‌غربی: دولت مصمم به رشد اقتصادی کشور است
  • احیای حقوق عامه و رسیدگی به مسائل و موضوعات ناظر بر حقوق عامه مهم ترین ‌ برنامه‌های سفر رئیس قوه قضاییه به استان خراسان رضوی
  • قالیباف: نه به خدا، نه به مردم ایمان نداریم
  • احیای حقوق عامه و رسیدگی به مسائل و موضوعات ناظر بر حقوق عامه مهم‌ترین برنامه‌های سفر رئیس قوه قضاییه به استان خراسان رضوی
  • قرارگاه دانشجویی «جهاد تبیین» در سراسر کشور تشکیل می شود
  • امام جمعه سابق اصفهان: ارتباط دولت با فلان‌جا با هماهنگی مقامات عالی است
  • تلاش وزارت بهداشت برای اجرای بسته خدمتی پرستاری
  • مصرف لبنیات در ایران یک پنجم متوسط دنیا/ مقام وزارت بهداشت: فرهنگ مصرف شیر نداریم
  • آلمان: تحریم روسیه روی اقتصادمان تاثیر می‌گذارد
  • تلاش وزارت بهداشت برای اجرای کامل بسته های خدمتی پرستاری
دیگران می‌خوانند: