محمدحسن زدا در صفحه اینستاگرامی‌اش در پاسخ به اینکه «اگر بیمه‌شده‌ای در اثر حادثه یا بیماری فوت کرد آیا حقوقی برای پدر و مادرش برقرار می‌شود؟» گفت: شرط برقراری حقوق این است که بیمه شده در زمان حیاتش درخواست «کفالت» پدر و مادرش را به این علت که آنها منبع مالی و درآمد ندارند و هزینه‌های زندگی‌شان را بیمه شده تامین می‌کند، داده باشد.

وی افزود: در واقع اگر در زمان حیات بیمه شده، پدر و مادر تحت کفالت آمده باشند، حقوق بیمه شده متوفی به پدر و مادرش تعلق می‌گیرد.

شروط برقراری حقوق برای والدین بیمه‌شدگان فوت شده

در قوانین تامین اجتماعی امده است یکی از گروه‌هایی که می‌توانند تحت تکفل بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی قرار گیرند، والدین بیمه شدگان هستند که بنا به شرایطی به تبع آنها از خدمات این سازمان برخوردار می‌شوند. ‌برای تحت پوشش قرار گرفتن والدین و برخورداری آنها از خدمات این سازمان، باید سن پدر ٦٠سال تمام و مادر ٥٥ سال تمام باشد.

به غیر از شرایط سنی، تامین معاش پدر و مادر به عهده بیمه شده باشد و از هیچ سازمانی مستمری دریافت نکنند یا به تشخیص کمیسیون پزشکی موضوع ماده ٩١ این قانون از کارافتاده باشند. همچنین، در زمان ارائه تقاضای کفالت برای والدین، آنها بیمه شده سازمان تامین اجتماعی نباشند.

بر اساس قانون، والدین بیمه شده نباید برای تحت پوشش قرار گرفتن، مشمول سایر صندوق‌های بیمه و بازنشستگی از نظر پرداخت حق بیمه یا کسور بازنشستگی یا دریافت حقوق و مستمری باشند.

شروط دریافت مستمری توسط بازماندگان بیمه‌شده متوفی

به طور کلی در ماده ۸۳ قانون تامین اجتماعی، قانونگذار برای هر یک از بازماندگان واجد شرایط بیمه شده یا مستمری بگیر متوفی به جهت مشخص شدن میزان مستمری مربوطه، سهام تعیین کرده است. بر این اساس همسر بیمه شده متوفی ۵۰درصد و هریک از فرزندان واجدشرایط (اعم از دختر و پسر) از ۲۵ درصد مزایای مستمری مربوطه برخوردار و درصورتی که پدر و مادر را از دست داده باشند، میزان مستمری آنان دوبرابر خواهد شد. همچنین سهم هریک از والدین تحت تکفل بیمه شده متوفی معادل ۲۰ درصد میزان مستمری مربوطه است و در هر حال بازماندگان بیمه شده از ۱۰۰ درصد مستمری بازماندگان متوفی استفاده خواهند کرد.

به عنوان مثال اگر دریافتی بازنشسته‌ای شش میلیون تومان و دارای یک همسر و دو فرزند واجد شرایط قانونی باشد درصورت فوت بازنشسته مذکور، ۵۰ درصد سهم مستمری مربوطه (مبلغ سه میلیون تومان) به همسر و ۲۵ درصد سهم مستمری مذکور به هریک از فرزندان واجدشرایط (هر یک به مبلغ یک میلیون و پانصد هزار تومان) پرداخت خواهد شد. چنانچه بازنشسته مذکور صرفا دارای یک فرزند اناث واجدشرایط به منظور بهره مندی از مزایای مستمری مربوطه باشد، عین مبلغ مستمری حین الفوت(۶میلیون تومان) به ایشان پرداخت می شود.

مطابق ماده ۸۰ قانون تامین اجتماعی بازماندگان واجد شرایط بیمه‌شده متوفی در یکی از حالات زیر استحقاق دریافت مستمری بازماندگان را خواهند داشت:

۱-در صورت فوت بیمه‌شده بازنشسته (بند ۱ ماده ۸۰ قانون)

۲-در صورت فوت بیمه‌شده ازکارافتاده کلی مستمری‌بگیر (بند ۲ ماده ۸۰ قانون)

۳-در صورت فوت بیمه‌شده‌ای که در ده سال آخر حیات خود حداقل حق بیمه یک سال کار، مشروط بر اینکه ظرف آخرین سال حیات حق بیمه ۹۰ روز کار را پرداخت کرده باشد (اصلاحیه بند ۳ ماده ۸۰ قانون).

۱-۳) چنانچه بیمه‌شده فاقد شرایط مقرر در این بند باشد ولی حداقل ۲۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه را قبل از فوت پرداخت کرده باشد (تبصره ۲ اصلاحیه بند ۳ ماده ۸۰ قانون).

۲-۳) درصورتی‌که بیمه‌شده متوفی فاقد شرایط مقرر در این بند بوده لیکن دارای سابقه پرداخت حق بیمه بین ده تا بیست سال باشد (تبصره ۳ اصلاحیه بند ۳ ماده ۸۰ قانون).

۳-۳) درصورتی‌که بیمه‌شده متوفی فاقد شرایط مقرر در این بند بوده لیکن دارای سابقه پرداخت حق بیمه بین یک تا 10 سال باشد (قانون تعیین تکلیف تأمین اجتماعی اشخاصی که ده سال و کمتر حق بیمه پرداخت کرده‌اند).

۴- در مواردی که بیمه‌شده در اثر حادثه ناشی از کار یا بیماری‌های حرفه‌ای فوت کند (بند ۴ ماده ۸۰ قانون) بازماندگان واجد شرایط مستحق دریافت مستمری خواهد بود.

انتهای پیام

عضویت در کانال تلگرام خبربان

منبع: فردا

کلیدواژه: تامین اجتماعی حقوق بیمه شده متوفی پرداخت حق بیمه مستمری مربوطه تامین اجتماعی ماده ۸۰ قانون والدین بیمه بیمه شده واجد شرایط پدر و مادر

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.fardanews.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «فردا» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۳۷۷۵۷۹۸ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

عکس/ آخرین رنگ‌بندی کرونایی کشور

پیش‌بینی جالب قیمت خودرو در صورت احیای مجدد برجام

۷۸ فوتی و ۳۶۰۳ بیماری جدید کرونایی در ۲۴ ساعت گذشته

یارانه کالایی دولت در راه است؟

واژگونی اتوبوس اصفهان - بندر عباس در شهربابک/1 کشته و 17 مصدوم

خبر بعدی:

توضیحات تقی‌پور درباره موضوعی که رسوایی در جلسه کمیسیون طرح صیانت نام گرفت

طرح حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه فضای مجازی یا همان طرح صیانت در افکار عمومی، روزهای گذشته برای مدت ۱۰ روز به مرکز پژوهش‌ها رفت تا علاوه بر بررسی بیشتر در این مرکز، نظرهای دولت و وزارت ارتباطات در آن اعمال شود. غلامرضا نوری قزلجه عضو کمیسیون مشترک طرح گفته که تلاش شد تا قید «اعمال ماده ۱۴۲ آیین نامه داخلی مجلس» برای الزام دریافت نظر دستگاه‌های ذیربط، کارشناسان، شورای نگهبان، مجمع تشخیص مصلحت نظام در مصوبه امروز قرار بگیرد، اما برخی اعضای کمیسیون، این موضوع را با تفسیر خود بدون الزام دریافت نظر دستگاه‌های دیگر تصویب کردند.

پس از این اتفاق، محتوایی با عنوان «صوت غیرعلنی در جلسه طرح صیانت» از دهمین جلسه کمیسیون مشترک طرح حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه فضای مجازی منتشر شد که سه نفر از اعضای هیئت رئیسه آن در حال بررسی شیوه رأی گیری برای ارسال طرح به مرکز پژوهش‌ها هستند. در این صوت که به نظر می‌رسد تصاویر زنده پیش از آغاز رسمی جلسه کمیسیون مشترک باشد، لطف الله سیاهکلی سخنگو، مهرداد ویس‌کرمی دبیر دوم و رضا تقی‌پور انوری رئیس کمیسیون به این صورت گفت‌وگو می‌کنند:

سیاهکلی: آقای رئیس اول دومی رو بگیریم که رأی نمیاره.

تقی‌پور: اول دومی رو رأی بگیریم؟

سیاهکلی: ...اولی رو اول بگیری قر و قمیش میان. دقت کردی چی شد؟ متوجه شدی؟ اول اولی رو بگیری رأی نیاره، دومی میاره. چون دو تا پیشنهاد بیشتر نیست دیگه. 

تقی‌پور: خب الان ما اولی بهتره برامون یا دومی؟

ویس‌کرمی: همین خوبه. دیگه حرفی از ۱۴۲ نمی‌زنیم...

رضا تقی‌پور انوری، رئیس کمیسیون مشترک طرح حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه فضای مجازی درباره این اتفاق به باشگاه خبرنگاران جوان توضیح می‌دهد: 

 آقای تقی‌پور، عده‌ای از اعضای کمیسیون مشترک معتقد بودند ماده ۱۴۲ آیین نامه داخلی مجلس برای بررسی بیشتر اعمال شود، با توجه به صوتی که در فضای مجازی منتشر شده است، شما به عنوان رئیس کمیسیون چرا چنین لابی کردید؟

 شما با آقای سیاهکلی صحبت کنید، ایشان سخنگو هستند و قرار شد توضیح دهند. این جلسه هیئت رئیسه کمیسیون بوده که معمولاً پیش از آغاز نشست کمیسیون درباره دستور کار برگزار می‌شود و آن را پخش کرده‌اند. بیشتر سوالمان این است که دو پیشنهاد مذکور را چگونه مطرح کنیم تا از نظر تقدم و تأخر مطرح شدن در جلسه مورد اعتراض واقع نشود. این صوت به صورت کامل پخش نشده است.

 اگر صوت به صورت کامل منتشر شود، چه چیزی بیشتر بیان شده است؟

 ما آقای ویس کرمی و سیاهکلی با هم صحبت می کنیم که ابتدا کدام پیشنهاد را مطرح و برایش رأی گیری کنیم. این مهم است.

در فضای مجازی منتشر شده ظاهراً آقای ویس‌کرمی می‌گوید پیشنهاد اول که برایش رأی گیری نشود،خوب است و ما دیگر حرف از ماده ۱۴۲ نمی‌زنیم و طرح را در سطح خودمان به مرکز پژوهش‌ها می‌فرستیم. با این صحبت گویی یک گروه می‌خواهند نظر خودشان را اعمال کنند. 

شما مکالمات جلسه قبل را گوش دهید که در آن مخالفان و موافقان پیشنهادها صحبت کردند. چون تعداد کافی اعضا در کمیسیون حضور نداشتند، نتوانستیم آن روز رأی گیری کنیم و بنابراین اصلاً قرار نبود مجدداً مخالفان و موافقان صحبت کنند. علت مخالفت اعمال ماده ۱۴۲ در همان اظهار نظرهای نشست‌های گذشته مشخص است و اساساًمعتقد بودند ماده ۱۴۲ در این شرایط کنونی شامل این طرح نمی‌شود، زیرا پیشتر طرح یک بار به مرکز پژوهش‌ها رفته است. هیچ وقت هم در تاریخ مجلس، صحن چیزی را طبق ماده ۱۴۲ آیین نامه داخلی به مرکز پژوهش‌ها نمی‌فرستد و از این نظر میان اعضاء اختلاف بود. علت این گفته آقای ویس‌کرمی هم همین است که به ماده یاد شده در آیین نامه استناد نکنیم.

آنها می‌گفتند مدتی به مرکز پژوهش‌ها برود و پیشنهادهای وزارت ارتباطات و مرکز اعمال شود. اینکه برخی گفتند با اعمال ماده ۱۴۲ آیین نامه داخلی مجلس، طرح حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه فضای مجازی مدت بیشتری در مرکز پژوهش‌ها می‌ماند، شبهه بی‌منطق و غلطی است.  اگر ماده ۱۴۲ را با دقت نگاه کنید، نوشته «حداکثر» ۴۵ روز فرصت هست. این‌ها همه حاشیه سازی دوستان منتقدی است که کم آورده‌اند و می‌خواهند با حاشیه به متن غلبه کنند. برخی با انتشار این صوت انگار کشف مهمی را انجام داده‌اند، در صورتی که گفت‌وگوی ما در محیط عمومی اتفاق افتاده و همه اطراف ما نشسته بودند.

در صحن علنی ثبت پیشنهادها سیستمی جلو می‌رود و تقدم و تأخر ثبت پیشنهاد کاملاً مشخص است، اما در کمیسیون ما ثبت پیشنهادها به صورت شبکه‌ای و یارانه‌ای نیست و مشکل این است که پیشنهادها با آن دقت لازم ثبت نمی‌شود و کلیت آن ثبت شده است. البته همه قبول داشتند همین دو پیشنهاد مطرح شده است. برخی می‌گفتند طرح در کمیته‌ها بررسی شود و عده‌ای دیگر بیان می‌کردند به مرکز پژوهش‌ها برود. موضوع نامعلوم و پنهانی وجود ندارد و این حاشیه‌سازی‌ها یعنی خیانت علیه شفافیت، زیرا جلسات این کمیسیون به صورت زنده پخش می‌شود.

23231

کد خبر 1579084

دیگر خبرها

  • درباره استرس تلفنی؛ چرا بسیاری از ما به آن دچار هستیم؟
  • لحظه کمین شیر برای شکار آهو + فیلم
  • تشخیص سطح کلسترول خون با اسکن کف دست!
  • افتخارآفرینی ملی‌پوشان شنا در بازی های پاراآسیایی 2021
  • حضور رئیس جمهور در منزل دو شهید سرافراز دوران دفاع مقدس/ دیدار و گفت‌وگوی صمیمی دکتر رئیسی با والدین و خانواده این شهیدان
  • توضیحات تقی‌پور درباره موضوعی که رسوایی در جلسه کمیسیون طرح صیانت نام گرفت
  • کرملین از تلاش برای برقراری تماس میان پوتین و بایدن خبر داد
  • فرمان رهبر طالبان درباره زنان مجرد و مطلقه
  • فرمان رهبر طالبان درباره احترام به حقوق زنان در افغانستان | زن ملک نیست، بلکه انسان آزاد است
  • فرمان رهبر طالبان درباره احترام به حقوق زنان در افغانستان
دیگران می‌خوانند: