خبرگزاری فارس  ـ گروه حماسه و مقاومت: خانواده شهید سید مصطفی بدرالدین، از فرماندهان ارشد نظامی و امنیتی حزب‌‌الله لبنان با نام جهادی «سید ذوالفقار» با حضور در خبرگزاری فارس، از رشادت‌ها و دلاوری‌های این رزمنده مقاومت اسلامی برایمان سخن گفتند.

در این نشست که بیش از یک ساعت به طول انجامید، «فاطمه حرب» همسر شهید سیدمصطفی بدرالدین به همراه فرزندانش «زهرا سادات»، «مروه سادات» و «سید محمد علی بدرالدین» از شرایط زندگی‌اش، حضور کمرنگ همسرش در خانه، فعالیت‌های سیاسی ذوالفقار حزب‌الله به همراه شهید حاج عماد مغنیه و حتی درباره شهید شیخ «راغب حرب» که از بستگان او بوده، سخن به میان آورد.


دوران جوانی ذوالفقار حزب الله

«زهرا سادات بدرالدین» دختر ارشد خانواده که اکنون ۳۰ سال دارد، با توجه به اهتمام پدرش برای تحصیل فرزندانش،‌ دو مدرک دانشگاهی در رشته‌های «امور تربیتی» و «مدیریت» گرفته است. او مادر ۲ دختر به نام‌های «فاطمه» و «ملیکه» است که اسم «ملیکه» هم‌نام مادر امام زمان(عج) را سید حسن نصرالله برای فرزندش انتخاب کرده است. او نیز در این گفت‌وگو همراه با برادرش سید محمدعلی، به بیان خاطراتی از آخرین دیدارشان،‌ همچنین حس و حال‌شان درباره شنیدن خبر شهادت پدرشان و ماجرای دیدارشان با حاج‌قاسم پرداختند که در ادامه مشروح این گفت‌وگو را می‌خوانیم:

وقتی امام ظهور کرد می‌توانی پدرت را ببینی

شما در طول زندگی‌تان با یک مجاهد، زندگی کاملاً امنیتی را تجربه کردید. از شرایط زندگی‌تان با سید مصطفی برای‌مان بگویید. درواقع، زندگی خانواده مجاهدان چگونه بوده است؟

فاطمه حرب: زندگی کسی مانند من زیر سایه شهید مصطفی بدرالدین، خودش یک سعادت، آرامش و استقرار بود. وقتی صحبت از جهاد می‌شود و از اهل بیت (ع) می‌‌شنویم که «جهاد، دری از درهای بهشت است که خداوند آن را برای اولیاء خاص خود گشوده است» این یک تسلای عجیبی برای ما ایجاد می‌کند تا صبور باشیم.

اگر کار جهادی باعث شود که ما از اولیاء الهی باشیم و این در، برای ما باز شود تا سال‌های متمادی صبر می‌کنیم و منتظر پاداش الهی می‌مانیم؛ البته زندگی ما آن‌قدر سخت بوده که خودم هم نمی‌توانم جزئیاتش را بگویم، اما الحمدلله از پس این زندگی برآمده‌ام‌ و صبر و تحمل کردم. حتی دخترانم هم این سختی را کشیده‌اند‌. تنها چیزی که می‌توانم بگویم این است که فقط خدا همراه ما بود.

بعضی اوقات وقتی فرزندانم سؤال می‌کردند چه زمانی می‌توانیم بابا را ببینیم؟ جوابم این بود: «وقتی که امام زمان (عج) ظهور کند، آن وقت می‌توانی پدرت را ببینی». در دورانی که فرزندانم کوچک بودند، زندگی سختی داشتیم. از این خانه به خانه می‌‌رفتیم. مدام خانه‌مان تغییر می‌کرد. وقتی بچه‌ها می‌خواستند مدرسه بروند گاهی باید تا ۱۰ خودرو را عوض می‌کردیم. البته فرزندانم خیلی کمک‌حالم بودند.


مجاهدی که اسرائیلی‌ها را خسته کرده بود

ماجرای ۲ شاخه گل رزی که میان پدر و دختر چرخید

آن‌قدر زندگی ما سخت بود که دختر کوچکم «مروه‌ سادات» می‌گفت: کاش پول داشتم که برای بابا نامه‌ای بنویسم و گل برای او تهیه کنم. جدای از اینکه در آن زمان،‌ در یک شهر و یک مکان بودیم، اما نمی‌توانستیم همدیگر را ببینیم. من به او پول دادم. رفت گل خرید و این نامه را برای پدرش نوشت: «من در سایه شما هستم؛ حتماً درسم را می‌خوانم و در این راستا سعی و تلاش می‌کنم».

بعد از شهادت همسرم، وسایل دفتر او را با همه برگه‌‌هایش به ما دادند. وقتی آن را باز کردم، دیدم که سیدمصطفی، ۲ شاخه‌گلی را که مروه‌سادات به او داده بود، خشک کرده بوده و با همان نامه نگه داشته بود. آن شب، نامه را به مروه ندادم، چون امتحان داشت. می‌خواستم تمرکزش برای درس از دست نرود. وقتی دیدم که با نمرات بالا آن مقطع را گذراند از طرف پدرش، آن نامه و گل‌ها را به مروه‌سادات هدیه دادم. نگهداری این نامه نشان داد که سیدمصطفی بدرالدین در مأموریت‌هایش، یک توجه ویژه برای دخترانش داشت. حتی صبح روزی که به شهادت رسید، از سوریه تماس گرفت تا حال بچه‌ها را بپرسد. مخصوصاً پیگیر درس سیدعلی هم شد، چون امتحان نهایی داشت.


فاطمه سادات بدرالدین

 یک عکس با پدرم ندارم

در زمان شهادت پدرتان در مشهد مقدس بودید، وقتی خبر شهادت پدرتان را شنید، چه احساسی به شما دست داد؟

زهرا سادات: در آن زمان، برای زیارت امام رضا(ع) در حرم بودم که گوشی‌ام زنگ خورد و دیدم حال همسرم خوب نیست. با اینکه می‌دانستیم سرنوشت پدرم با شهادت عجین خواهد شد، هیچ تصوری درباره آن نداشتم. بنابراین وقتی خبر شهادت پدرم  را شنیدم. در آن لحظه حالتی به من دست داد که نمی‌توانستم فکر کنم و قدرت هیچ کاری را نداشتم، اما چیزی که عجیب است، وقتی خبر شهادت پدرم را شنیدم، از ته قلب احساس عزت کردم.

هر چند این خبر، ضعف بود، اما در عین حال برای ما قوت بود. خیلی سخت بود. وقتی به شهری که بابا در آن زندگی می‌‌کرد برگشتم، دیدم پدرم نیست و فقط بنرها و عکس‌های بزرگش از همه دیوارها و خیابان‌ها آویزان است؛ پدری که در بسیاری از اوقات حتی نمی‌توانستم اسمش را بیاورم تا شناخته نشود و آسیبی به او نرسد. این را بگویم که من حتی یک عکس هم با پدرم ندارم، اما خداوند متعال به ما صبر داد و ما این صبر را از کربلا، حضرت زینب (س) و از اهل بیت (ع) آموختیم. خوشحال هستم که پدرم به این مقام رسید.

خانم حرب! شما نسبتی با شهید شیخ راغب حرب هم دارید؟

فاطمه حرب: شهید راغب، پسرعموی مادرم هستند و از اهالی شهر جبشیت‌.(۱) شیخ راغب حرب، بسیار با خانواده‌ام رفت‌‌وآمد داشت. او سخنران مجالس عزاداری سیدالشهداء (ع) بود. او زندگی امنیتی عجیبی داشت به‌گونه‌ای که اگر یک روز برای سخنرانی منبر می‌رفت، شبش دیگر در آن شهر نبود. یک روز که برای تبریک تولد نوزادشان به منزلشان رفته بودم، شنیدم اسم دخترش را «صفیه» گذاشته است. از او علت این نامگذاری را پرسیدم، گفت «صفیه» اسم عمه رسول‌الله(ص) است.

معامله صهیونیست‌ها با چند تکه گوشت!

از ویژگی‌‌های اخلاقی شهید سیدمصطفی بدرالدین برایمان می‌گویید؟

فاطمه حرب: شهید سیدمصطفی شخصیت استثنایی داشت و از هوش سرشاری برخوردار بود. بسیار مقاوم  بود و  با آمریکایی‌ها و اسرائیلی‌‌ها با نقشه جنگید. کار اصلی و اساسی او، منحل‌کردن شبکه‌های نفوذی بود که آمریکایی‌ها و اسرائیلی‌‌ها درست می‌کردند و این کار، از نظر امنیتی بسیار دشوار است. شهید، مذاکره‌کننده بسیارخوبی هم بود در این کار خیلی حرفه‌ای بود.

در یکی از مذاکراتی که میان حزب‌الله و رژیم صهیونیستی با میانجی‌گری آلمانی‌ها برگزار شد،  سید مصطفی و حاج عماد هم حضور داشتند. آن قدر مذاکره به‌ خوبی و با عزت پیش رفت که اسرائیلی‌‌ها نمی‌‌دانستند چیزی که تحویل می‌گیرند سربازان اسرائیلی نیستن،د بلکه فقط تکه گوشت‌هایی است که از آن‌ها باقی مانده است! چون در آن عملیات، همه ارتش رژیم صهیونیستی به درک واصل شده بودند. ولی دشمن تصور نمی‌کرد چیزی از نیروهایش با آن همه تجهیزات باقی نمانده باشد. در واقع اسرائیلی‌ها کل سرمایه‌گذاری خود را برای آن چند تکه گوشت، انجام داده بودند و به ازای آن مجبور شدند اسرای لبنانی را آزاد کنند.


نام سیدمصطفی لرزه بر تن دشمن می‌انداخت

شهید سیدمصطفی همچنین از طریق جنگ رسانه‌ای و جنگ نرم با روح و روان اسرائیلی ها بازی می‌کرد و بسیار در این کار تبحر داشت. حتی «اعلام الحربی» (رسانه جنگی) هم تشکیل داده بود. بنابراین وقتی حزب الله، اسرائیلی‌ها را به درک واصل کرد، در رسانه‌های صهیونیستی خبری نبود. آن‌ها یا تکذیب می‌کردند یا خبری را منتشر نمی‌کردند. این  کار سیدمصطفی باعث می شد که اسرائیلی‌ها از داخل تحت فشار قرار بگیرند و زیر سؤال بروند.

 آلمانی‌ها گفتند چه خوب شد چنین شخصیتی شهید شد! 

نکته جالب این مذاکره این بود که در حین مذاکره حتی خود آلمانی‌ها هم متوجه قضیه نشدند. بعد از شهادت سیدمصطفی بدرالدین، سید حسن نصرالله این ماجرا را برای ما نقل کرد که آلمانی‌ها بسیار شوکه شده بودند و گفتند: ما می‌‌دانستیم طرف‌مان یک شخص نخبه و ریزبین است که همه جوانب را در نظر می‌گیرد، اما رده تشکیلاتی او را نمی‌دانستیم. سیدمصطفی مسلط به زبان انگلیسی بود، همین عامل هم سبب شد با آرامش کامل این مسائل را با آن‌ها رد و بدل کند. البته گاهی اوقات با نرمش و برخی مواقع هم با خشونت با آنان برخورد می‌کردند. بعد از خبر شهادت سیدمصطفی، آلمانی‌ها گفتند چه خوب شد چنین شخصیتی شهید شد!


آخرین دست نوشته شهید سیدمصطفی

البته ما بسیاری از کارهای سیدمصطفی مانند جنگ نرم و مذاکره را خبر نداشتیم. همچنین کارهای مقاومتش در عراق، فلسطین و یمن را بعد از شهادتش از طریق سیدحسن نصرالله و دوستانش مطلع شدیم. این را بگویم شهید سیدمصطفی در کنار همه این سختی‌‌ها، روحیه خاصی داشتند و شعر هم می‌سرودند. در سال‌هایی که در کویت زندانی بودند، شعر «بچه‌های سنگ» را برای انتفاضه فلسطین سرودند.(۲) او در زندان خاطراتش را مرور می‌کرد و همچنین ایده‌هایش را می‌نوشت.


زهرا سادات در کنار خواهرش مروه سادات

زهرا سادات: پدرم یک شناگر ماهر هم بود. وقتی ناوچه اسرائیلی ساعر در سواحل بیروت منفجر شد، دل به دریا زد و کل مسیر تا ناوچه سوخته را به‌تنهایی شنا و غواصی کرد بلکه یک جسد اسرائیلی را پیدا کند و با تبادل آن جنازه بتواند اسیران مقاومت در زندان‌های رژیم صهیونیستی را آزاد کند. منتها جنازه‌ای را پیدا نکرد و بازگشت. جدا از نقش همسری و پدری شهید، ما به او نگاه قهرمانانه‌ای داریم. شهید سیدمصطفی یک شخصیت تمام‌عیار نظامی، امنیتی ، فرهنگی و علمی بود. او درک صحیحی نسبت به اسلام ناب محمدی داشت. از اسلام شروع کرد. از نزدیکان امام موسی صدر و شهید آیت‌الله سید محمدباقر صدر بود تا اینکه به آغوش امام خمینی (ره) و سپس شهید سیدعباس موسوی رسید و نزد سیدحسن ماندگار شد.

فاطمه حرب: شهید همیشه این حرف را تکرار می‌کرد که با ولایت فقیه باشیم. شاید انسانی با ولایت فقیه نباشد و کارهای خوبی کند و یا با ولایت فقیه باشد و اشتباه کند، اما مسؤولیت اصلی آن تکلیف، اطاعت و عمل به ولایت فقیه است. 


سیدمحمدعلی بدرالدین

آخرین دیدارتان  با پدرتان چگونه گذشت؟

سیدمحمدعلی: دو ماه قبل از شهادتش بود. در آن دیدار از اینکه همدیگر را می‌دیدم بسیار خوشحال بودیم. احساس فوق‌العاده‌ای داشتیم. پدرم خاطرات گذشته را یادآوری کرد. حرف‌هایی زد که هیچ وقت به ما نمی‌زد.

فاطمه حرب: ماجرای سفر حجش را برای بچه‌ها تعریف کرد که  تا آن زمان برای‌شان تعریف نکرده بود. در این دیدار هم می‌خندیدیم و هم گریه می‌‌کردیم. سیدمصطفی وقتی در جمع بچه‌ها قرار می‌گرفت، بر اساس این روایت پیامبر (ص) که فرموده‌اند «مَن کانَ عِندَهُ صَبِیٌّ فَلیَتَصابَّ لَهُ؛ یعنی هر کس کودکى دارد باید با او کودکانه رفتار کند» با کودکان، مثل خودشان برخورد می‌کرد و با بچه‌ها بازی می‌‌کرد.

شهید جهاد مغنیه، پسر عمه من هست

با توجه به رابطه خویشاوندی شما با شهید عماد مغنیه، خاطره‌ای از شهید سیدمصطفی و شهید عماد مغنیه دارید؟

فاطمه حرب: آخرین دیدار خانوادگی ما  سه روز قبل از شهادت حاج عماد بود. خاطره‌ای که از ایشان دارم، این است که در جمع‌های خانوادگی وقتی سیدمصطفی و عماد مغنیه حتی به ۱۰ دقیقه هم می‌‌شد کنار هم می‌‌نشستند و درگوشی صحبت می‌‌کردند اما تا ما نزدیک‌شان می‌‌رفتیم سریع ساکت می‌شدند، انگار نه انگار که لحظه‌ای قبل مشغول صحبت کردن بودند!

زهرا سادات: در فضای مجازی می‌بینیم که نسبت خویشاوندی این ۲ شهید را اشتباه می‌نویسند. شهید جهاد مغنیه، پسرعمه من هست.

فاطمه حرب: حاج عماد و سید مصطفی از ۱۶ سالگی کار مبارزه را با هم شروع کردند.


شهید عماد مغنیه و شهید سیدمصطفی بدرالدین

هدیه حاج قاسم به دختران سید مصطفی

بعد از شهادت شهید بدرالدین، دیدارهایی با حاج قاسم و خانواده ایشان داشتید؟

فاطمه حرب: قبل از شهادت چون موارد امنیتی بوده، خانواده‌ها همدیگر را نمی‌دیدند. بعضی اوقات که به ایران می‌آمدیم حاج قاسم را می‌دیدیم. بیشتر از ۳ بار بعد از شهادت مصطفی بدرالدین، به منزل  حاج قاسم رفتیم. در این دیدارها، حاج قاسم بعضی اوقات با زهرا سادات بحث‌های سیاسی در مورد لبنان و انتخابات لبنان می‌کرد. سیدعلی را در آغوش خود می‌گرفت. سید علی، حاج قاسم را عمو صدا می‌زد. حاج قاسم انگشترهایی را در جیبش نگه داشته بود که لحظه آخر، به هر کدام از دخترانم یکی از همان انگشترها را داد.

وقتی بعد از شهادت سیدمصطفی بدرالدین به دفتر حاج قاسم رفتیم، فرزندانم خیلی ناراحت بودند و سرشان پایین بود. حاج قاسم به بچه‌ها گفت: سرتان را بالا بگیرید و افتخار کنید! جایی نیست که پدرتان رفته باشد و با  پیروزی خارج نشده باشد. این مایه افتخار است. سرتان را همیشه بالا نگه دارید.

سیدمصطفی در آغوش حاج قاسم شهید شد

آخرین دیداری که حاج قاسم با سیدمصطفی داشت، چه زمانی بود؟

دقایقی قبل از شهادت، سیدمصطفی یک جلسه کاری با حاج قاسم داشت. سیدمصطفی از جلسه خارج شد و به سمت فرودگاه دمشق رفت که در آنجا تروریست‌های تکفیری او را ترور کردند. به فاصله ۱۰ دقیقه بعد از ترور، حاج قاسم خودش را به فرودگاه رساند و سیدمصطفی در آغوش حاج قاسم، از شدت خون‌ریزی به شهادت رسید و چشم‌هایش را بست. بعدها برایم تعریف کردند حاج‌قاسم به قدری گریه کرد و با دست بر سر و صورت خودش می‌زد که نمی‌توانستند او را از روی پیکر شهید، او را بلند کنند.

درباره شهید

شهید سید مصطفی بدرالدین متولد ۶ آوریل ۱۹۶۱ که با القاب و نام‌های مصطفی امین بدرالدین، مصطفی یوسف بدرالدین، سامی عیسی، الشبح، الیاس صعب، ابراهیم عیسی، سید ذوالفقار و الیاس فؤاد سائب شناخته می‌شد، مسؤولیت بخش نظامی حزب‌الله لبنان را بر عهده داشت و جانشین «شهید عماد مغنیه» فرمانده ارشد شهید حزب‌الله بود.

او از سال ۱۹۸۲ میلادی، هنگامی‌که از زندان کویت آزاد شد و فعالیت جهادی و مبارزاتی خود را در دوایر حساس امنیتی و نظامی مقاومت آغاز کرد، همواره از سوی سازمان‌های جاسوسی رژیم صهیونیستی، آمریکا و انگلیس تحت تعقیب قرار داشته و بارها از عملیات ترور جان سالم به در برده بود. شهید بدرالدین از سال ۲۰۱۲ که مسؤولیت حضور نظامی حزب‌الله در سوریه را بر عهده گرفت؛ همان زمان نیز از سوی آمریکا در لیست سیاه قرار داده شد. سرانجام این فرمانده ارشد مقاومت در بامداد جمعه روز ۲۲ اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۵ در انفجاری در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی دمشق، به شهادت رسید. پیکر پاک این شهید در روضه الشهیدین بیروت آرام گرفته است.

پی‌نوشت‌ها

۱ـ شهید راغب حرب که به شیخ الشهدای مقاومت لبنان شهرت دارد. در شامگاه پنج‌شنبه ۱۶ فوریه سال ۱۹۸۴ میلادی در مسیر بازگشت به منزل پس از قرائت دعای کمیل در مسجد، به‌ دست نظامیان صهیونیست به شهادت رسید. 


شهید راغب حرب

۲ـ شعری که سیدمصطفی در زندان با عنوان قصیده غضبُ‌غضب سرود:

غضبُ غضب

نارٌ لهب

یابنَ المخیَّمِ والنقب

اِحمِل حِجارکَ یا فَتى 

ارم النیازک والشهب

وامض کَسَیلٍ عارمِ

وارجِم عَدُواً مُغتَصِب

هذا ابنُ مریمَ باکیاً

وکذا الکلیمُ المنتجَب

فالقدسُ أنتَ تَشتَکی 

والدَّمعُ مِنها مُنسَکَب

صاحَت بِأعلى صَوتها

أینَ الغَضاریفُ العَرَب

أینَ الصوارمُ یا تُرى 

أین الملاحمُ والحسَب

فالعربُ أضحو لُعبَةً 

بیَد الغوانی والطّرَب

کل تأبطَ عودَهُ 

ومَضى یُلَحّنُ بِالخُطَب

وَالطامعون تَهافَتوا

یَحدوهم جمعُ الذهب

اِجمَع صَحابَک یا فتى 

واطرُد جَبانًا مرتَعَب

فبِکُم تَألَّقَ مجدُنا

مِن بعدِ ذُلّ قد کتب

والمسجدُ الأقصى عَلا

فوقَ الغَمائِمِ وَالسّحب

خشم است و خشم

آتشی است شعله‌ور

ای فرزند اردوگاه‌ها و پناهگاه‌ها!

سنگ‌هایت را برگیر ای جوانمرد!

ستاره‌های دنباله‌دار و شهاب‌سنگ‌ها را شلیک کن!

راه بیفت چون سیل سهمگین 

و سنگ بزن دشمن غاصب را

این پسر مریم است که دارد می‌گرید

و نیز کلیم برگزیده

قدس تو را گلایه می‌کند

و اشک از او سرازیر است..

با صدای بلند فریاد می‌زند:

کجایند مردان استخوان‌دار عرب؟

شگفتا کجایند شمشیرها؟

کجایند جنگ‌ها و فخرها

عرب بازیچه‌ای شده

در دست آواز و طرب

هر یک عود خود را زیر بغل زده 

و با آهنگِ خطابه سخن می‌راند

و طمع‌کاران حمله‌ور شدند

برای گرد آوردن طلا

یارانت را جمع کن جوانمرد!

و ترسوی لرزان را طرد

شکوه ما به برکت شما درخشش گرفته 

پس از مدت‌ها خواری که بر ما رفت

و اینک این مسجد الاقصی‌است که بر فراز ابرها سرکشیده است..

انتهای پیام/

عضویت در کانال تلگرام خبربان

منبع: فارس

کلیدواژه: حزب الله لبنان عماد مغنیه مدافع حرم سیدمصطفی بدرالدین رژیم صهیونیستی مصطفی بدرالدین شهید سیدمصطفی شهادت رسید قبل از شهادت بعد از شهادت اسرائیلی ها زهرا سادات ولایت فقیه خبر شهادت سید مصطفی آلمانی ها شهید عماد حاج قاسم شهید سید حاج عماد حزب الله راغب حرب برای ما بچه ها

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.farsnews.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «فارس» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۳۸۰۶۷۴۷ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

کری ترسناک‌ترین مرد جهان برای سجاد غریبی؛ شب سختی مقابل من خواهد داشت

صف‌های طولانی در ایرانشهر/ قیمت نان ۱۰ هزار تومان شد

اخباری به جای بیرانوند به اردوی تیم ملی دعوت شد

مهاجم تیم ملی با لباس عزا گل زد / مردم بوشهر به احترامطارمی شادی نکردند

خبر جدید مدیرعامل سازمان تامین‌ اجتماعی درباره زمان پرداخت عیدی بازنشستگان/ جزئیات چگونگی افزایش حقوق بازنشستگان

خبر بعدی:

آسایش‌طلبی برای سربازان امام زمان (عج) معنی ندارد

استاد دانشگاه امیر المومنین گفت:مسئول، دانشجو، پزشک، کارمند و اقشار مختلف همه و همه سرباز یک راه و کارگران فدک فاطمه زهرا (س) هستند.

به گزارش خبرنگار ایمنا، سیدمحمدمهدی ابطحی امروز _جمعه هشتم بهمن‌ماه_ در سخنرانی پیش از خطبه‌های نمازجمعه این هفته اصفهان، اظهار کرد: یکی از مفاهیمی که سراسر قرآن کریم را پر کرده، تقابل جبهه حق و جبهه طاغوت است. در آیه ۲۵۵ سوره بقره عظمت حکومت خدا و کرسی حکومت الهی بر تمام آسمان‌ها و زمین مشهود است و در آیه بعد اینگونه می‌خوانیم که «مقدمه ایمان به خداوند کفر به طاغوت است» و در آیه ۲۵۷ دو جبهه حق و باطل را از یکدیگر تفکیک می‌کند. تقابل میان جبهه حق و ولایت‌الله با گروه پیرو طاغوت و ولایت شیطان از بدو خلقت وجود داشته است و امتیاز آدم در پیروزی بر جبهه شیطان معرفی شد.

وی افزود: گروهی به پیامبر خود عرض کردند فرمانده‌ای برای ما قرار ده تا در رکاب او در راه خدا بجنگیم. از آنها سوال شد آیا این حرف تنها به زبان شماست یا حقیقت وجودی شما تقابل با جبهه باطل پذیرفته است؟ پیامبر اسلام اینگونه فرموند: «نکند زمان نواخته شدن شیپور جنگ حق را تنها بگذارید» درست همان اتفاقی که در عاشورا افتاد. ایستادگی در مسیر ولایت‌الله چقدر انسان باید داشته باشد تا بتواند سربلند باشد؟ خداوند در ادامه می‌فرمایند: «وقتی کار سخت شد و شیپور جنگ نواخته شد، جز عده‌ای همه میدان جنگ را خالی کردند» و با عده‌ای قلیل به تعبیر قرآن کریم، طالوت بر جبهه جالوت پیروز شد.

این استاد دانشگاه ادامه داد: در طول تاریخ همواره ابوسفیان‌ها و ابوجهل‌ها جبهه طاغوت را شکل داده و به مقابله با جبهه حق پرداخته‌اند. دهه فجر انقلاب اسلامی، دهه پیروزی جبهه ولایت‌الله بر جبهه طاغوت است. اگر این نام از ابتدای سوره فجر گرفته شد به این علت بود که در آیات ابتدایی سوره فجر آمده بنیان ظاهری دشمن و شکوه ظاهری وی زیاد بود و کسی گمان نمی‌کرد نهضت شروع شده با پیروزی به پایان برسد.

وی اضافه کرد: هنگام جاری شدن شعار مرگ بر شاه بر زبان سربازان امام، برخی به مسخره کردن پرداخته و گفتند مگر می‌شود شما بتوانید شاه را سرنگون کنید، شاهی که تکیه به آمریکا و اسرائیل دارد. باور نمی‌کردند که بشود روزی شاهی را سرنگون کرد که تکیه به قدرت‌های پوشالی دارد. حتی برخی از مسجدی و اهل جلسات دینی باور نمی‌کردند، اما خداوند فرمودند «ندیدید خدا با قوم عاد چه کرد؟ تابلو شکست قوم عاد جلوی چشم شماست». شهر عاد با آن همه شکوه که در دنیا مانند آن ساخته نشده با لطیف نوع مواد که باد است نابود شد. سپس ثمود را مثال می‌زند که پس از قوم عاد آمدند و در دل کوه‌ها خانه‌هایی زیبا و شکوهمند تراشیدند تا باد آن را نابود نکند و با یک صوت آسمانی نابود شده و سقوط کردند و مثال سوم فرعون است که با حکومتی به ظاهر قوی با آب نابود شد. آنها طاغوت بودند، طغیان کردند و خداوند تازیانه عذاب را بر آنها فرود آورد.

ابطحی تصریح کرد: در دوران دفاع مقدس مگر کسی باور می‌کرد یک کشور تنها با انقلابی تازه پیروز شده در جنگی مقابل ده‌ها کشور پیروز شود؟ همه چیز در اختیار صدام بود، اما خداوند عزت و عظمت را نصیب مردم کرد. آزادی خرمشهر یکی از نمونه‌های یاری خداوند در هشت سال دفاع مقدس است. خدای آزادی خرمشهر، خدای آزادی اقتصاد ما و رفع گرفتاری مدیریت‌های اجتماعی هست و به کسی نمی‌توان جز خدا پناه برد. این سربلندی متعلق به مؤمنان و جبهه حق است.

وی ادامه داد: عظمت حق آشکار شد و در دفاع از حرم مقدس اهل بیت و مقابله با داعش حاج قاسم سلیمانی که نماد جبهه مقاومت است با تکیه بر خدا به خاک ذلت دشمنان را کشید. بیش از ۵۰ کشور به صورت مستقیم و غیرمستقیم به داعش کمک کردند و اگر جزئیات داستان حمله داعش به سوریه و عراق منتشر شود، مردم متحیر می‌مانند که چقدر دشمن برنامه‌ریزی کرده بود، اما این رؤیا را به گور بردند که بخواهند آجری از حرم اهل‌بیت کم کنند.

این استاد دانشگاه افزود: افتخار دشمنان این است که چند ثانیه وارد سیستم پمپ بنزین و صدا و سیما شوند. حتی قابل این نیستند که انسان به کار آنها فکر کند و کاری از پیش نخواهند برد. این کشور، کشور امام زمان است و به شرطی که در جبهه حق باشید، برتری از آن شماست. این مسیر بخواهند یا نخواهند به سمت ظهور حضرت مهدی پیش خواهد رفت و این راه منتهی به جاده نور است و به سر منزل نور نزدیک می‌شود. مسیری که امام راحل از سال ۴۱ آغاز کرد، در سال ۴۲ اوج گرفت و پیش رفت؛ در ۲۲ بهمن ۵۷ پیروز شد و تا امروز ادامه دارد اگر در طول مسیر خود مواجه با سنگ‌لاخ‌ها و آسیب‌ها و آزارها است، منتهی به جاده ظهور است. نباید ایمان و تکیه به حق را از دست دهیم و سست باشیم. به برکت وجود دو فرزند حضرت زهرا (س) در طول ۴۳ سال پیروزی انقلاب و رهبری امام انقلاب خداوند این مسیر به سمت ظهور پیش می‌برد و روز به روز این عظمت دیده می‌شود.

وی ادامه داد: رزمندگان و سربازان امام زمان دلگرم باشند که مسیر به سرعت به سمت جاده ظهور پیش می‌رود. هر چه به ظهور نزدیک تر باشیم امتحانات سخت‌تر است. نزد امام رضا (ع) سخن از خوشی افرادی شد که نزدیک به ظهور امام زمان هستند و حضرت فرمودند "امروز شما راحت‌تر هستید و کار شما راحت‌تر از کسانی است که در زمان ظهور امام زمان خواهند بود".

ابطحی ادامه داد: فرمود "وقتی مهدی ما ظهور کند، سربازی امام زمان خون دادن و عرق ریختن می‌خواهد". آسایش‌طلبی برای سربازان امام زمان (عج) معنی ندارد. مسئول، دانشجو، پزشک، کارمند و اقشار مختلف همه و همه سرباز یک راه و کارگران فدک فاطمه زهرا هستند. فدک یعنی کل حاکمیت جهان اسلام و هرکسی در هر شغلی از پایین‌ترین تا بالاترین منصب‌ها کارگری از کارگران حضرت زهرا (س) و پاسخگوی حضرت زهرا خواهند بود.

وی خاطرنشان کرد: اگر تنبلی و سستی کنیم مسئول هستیم؛ نه تنها برای حقوقی که گرفته‌ایم بلکه در برابر ایمانی که داریم. از امام زمان (عج) در غیبت صغری سوال شد که اگر ظهور بفرمائید الگوی حکومتی شما چیست و حضرت فرمودند "این مملکت، مملکت فاطمه زهرا است و ما در فدک حضرت زهرا حضور داریم". اگر ما وظیفه‌شناس باشیم به زوری شاهد درخشش نور ولایت خداوند به طور کامل و مطلق خواهیم بود.

کد خبر 551785

دیگر خبرها

  • تکذیب خبر انتصاب مدیر حقوقی شستا
  • تکذیب خبر انتصاب مدیر حقوقی در شستا
  • وفاداری به ارزش‌های انقلاب، ملت ما را بر مشکلات چیره می‌کند
  • دیدار رئیس سازمان قضایی نیرو‌های مسلح با خانواده یکی از شهدا در مشهد
  • رییس سازمان قضایی نیروهای مسلح با خانواده یکی از شهدا در مشهد دیدار کرد
  • ۱۰ راهکار برای جلوگیری از حواس پرتی ناشی از شبکه‌های اجتماعی
  • درگذشت پدر و برادر شهیدان نادر قلی و اباذر مختاری بناب
  • دهه فجر، زمان پیروزی ولایت‌الله بر طاغوت است
  • آسایش‌طلبی برای سربازان امام زمان (عج) معنی ندارد
  • رازهای تربیتی و چهره خندان «سیدرضا طاهر»/ الگوی مقاومت و پهلوان میدان نبرد
دیگران می‌خوانند: